PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

giorgosb
15/10/2020, 15:08
Συμβαίνει κανονικότατα δυστυχώς..

basilis_k6
15/10/2020, 16:15
Απίστευτο!!!Τι αρρωστημένο μυαλό το σκέφτηκε αυτό. Δε κανω πλάκα. Έχω εκπλαγεί...

συμβαινει στιςμισες επιχειρήσεις βασικά. ξέρω ελάχιστους που ΔΕΝ το δινουν πισω.

Bowleno
15/10/2020, 16:41
Απίστευτο!!!Τι αρρωστημένο μυαλό το σκέφτηκε αυτό. Δε κανω πλάκα. Έχω εκπλαγεί...

Αθώο μου παιδί.... Ρε συ σε καμιά σπηλιά ζεις;:lol:

katsar
15/10/2020, 19:41
https://www.youtube.com/watch?v=11gpd4-ehYg ΚΟΝΤΡΕΣ ΖΥΓΟΣ 1991 ( Καβάλα)

Να είχε στόμα αυτή η ευθεία τι ιστορίες έχει να πει :wave2:

Guest Star
421907

mikes
15/10/2020, 20:00
Εντιτ: Για παραδειγμα το δωρο σε πολλες επιχειρησεις που τους το βαζουν στην τραπεζα και μετα τους βαζουν να πανε να κανουν αναληψη των χρηματων και να το δωσουν πισω στον εργοδοτη


Απίστευτο!!!Τι αρρωστημένο μυαλό το σκέφτηκε αυτό. Δε κανω πλάκα. Έχω εκπλαγεί...


Γνωρίζω εταιρία στον Πύργο που το κάνει αυτό.

Πιστεύω το κάνουν αρκετοί.


Συμβαίνει κανονικότατα δυστυχώς..


συμβαινει στιςμισες επιχειρήσεις βασικά. ξέρω ελάχιστους που ΔΕΝ το δινουν πισω.
για καταστασεις σαν και αυτη φταινε 100% οι ιδιοι οι εργαζομενοι... οι εργοδοτες βρισκουν και τα κανουν.. αν ΚΑΝΕΝΑΣ εργαζομενος δε το δεχονταν (αυτο και πολλα αλλα) τοτε κανενας εργοδοτης δε θα τολμουσε να το κανει.. οτι τι δλδ? φοβουνται μην απολυθουν? δλδ μια επιχειρηση που απασχολει 20-30 ατομα αμα δεν επιστρεψει κανεις τα δωρα τι θα κανει? θα τους απολυσει ολους? και πως θα δουλεψει μετα μεχρι να ανακτησει το δυναμικο της?

motojojo
15/10/2020, 20:05
Υποθετω μια επιχείρηση με 30 άτομα δεν θα ακολουθεί τέτοια τακτική.

Προφανώς το κάνουν όσοι μπορούν και απασχολούν λίγους που μπορούν εύκολα να αντικαταστήσουν

gior-gos
16/10/2020, 09:06
για καταστασεις σαν και αυτη φταινε 100% οι ιδιοι οι εργαζομενοι... οι εργοδοτες βρισκουν και τα κανουν.. αν ΚΑΝΕΝΑΣ εργαζομενος δε το δεχονταν (αυτο και πολλα αλλα) τοτε κανενας εργοδοτης δε θα τολμουσε να το κανει.. οτι τι δλδ? φοβουνται μην απολυθουν? δλδ μια επιχειρηση που απασχολει 20-30 ατομα αμα δεν επιστρεψει κανεις τα δωρα τι θα κανει? θα τους απολυσει ολους? και πως θα δουλεψει μετα μεχρι να ανακτησει το δυναμικο της?

Το πρόβλημα είναι ο ρουφιάνος (ή οι ρουφιάνοι) οι οποίοι θα "δώσουν" αυτόν (ή αυτούς) από τους οποίους ξεκίνησε η ιδέα να μην επιστραφούν τα δώρα. Οπότε, το πιθανότερο είναι οι "πρωτεργάτες" να απολυθούν και οι υπόλοιποι να το βουλώσουν.

tzimidis
16/10/2020, 09:18
........... και οι υπόλοιποι να το βουλώσουν.

Αυτοί είμαστε...

bulmont
16/10/2020, 10:55
για καταστασεις σαν και αυτη φταινε 100% οι ιδιοι οι εργαζομενοι... οι εργοδοτες βρισκουν και τα κανουν.. αν ΚΑΝΕΝΑΣ εργαζομενος δε το δεχονταν (αυτο και πολλα αλλα) τοτε κανενας εργοδοτης δε θα τολμουσε να το κανει.. οτι τι δλδ? φοβουνται μην απολυθουν? δλδ μια επιχειρηση που απασχολει 20-30 ατομα αμα δεν επιστρεψει κανεις τα δωρα τι θα κανει? θα τους απολυσει ολους? και πως θα δουλεψει μετα μεχρι να ανακτησει το δυναμικο της?


:bawl::bawl::bawl:

Τό άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Shinigami Ryuk
16/10/2020, 11:37
για καταστασεις σαν και αυτη φταινε 100% οι ιδιοι οι εργαζομενοι... οι εργοδοτες βρισκουν και τα κανουν.. αν ΚΑΝΕΝΑΣ εργαζομενος δε το δεχονταν (αυτο και πολλα αλλα) τοτε κανενας εργοδοτης δε θα τολμουσε να το κανει.. οτι τι δλδ? φοβουνται μην απολυθουν? δλδ μια επιχειρηση που απασχολει 20-30 ατομα αμα δεν επιστρεψει κανεις τα δωρα τι θα κανει? θα τους απολυσει ολους? και πως θα δουλεψει μετα μεχρι να ανακτησει το δυναμικο της?

Αυτο ειναι φαινομενο που το βρισκεις σε δουλειες που δεν απαιτουν εξειδικευμενο προσωπικο που συνηθως συνεπαγεται χαμηλο επιπεδο "ταξικης",τολμω να πω,συνειδησης και εχουν χαμηλη διαπραγματευτικη ισχυ.
Ειναι συνηθες να συμβαινει σε επαγγελματα του επισιτισμου,στα εμπορικα καταστηματα,στις ταχυμεταφορες κτλ. μιας και για τους περισσοτερους που απασχολουνται σε αυτους τους τομεις ειναι κατι προσκαιρο και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να "κανουν την δουλεια τους" μεχρι να βρουν κατι καλυτερο.

Δεν μπορω να κατηγορησω 100% του ανθρωπους που το κανουν αυτο,μιας και παντα θα παιζει σαν αντεπιχειρημα ο φοβος "για να μην χασω την δουλιτσα μου".
Περισσοτερο κατηγορω του ελεγκτικους μηχανισμους του κρατους και τους μηχανισμους απονομης δικαιοσυνης μιας και χωρις αυτους ο εργαζομενος επειδη νιωθει απροστατευτος,στην καλυτερη περιπτωση,φτανει στο σημειο του "Ωφου μωρε που να τρεχω,αφου δεν θα βρω το δικιο μου" στην χειροτερη να φοβαται να διεκδικησει το δικιο του με αποτελεσμα να μην αντιδραει,κοινως να Κανει Μουγκα.

Οσον αφορα τις μεγαλες επιχειρησεις το κρατος τους δινει το δικαιωμα να φερονται αυταρχικα,οσον αφορα τις εργασιακες σχεσεις,κατα βαση εκμεταλευομενες την νομοθεσια αλλα και λογω επειδη μεγαλη εταιρεια=>επενδυσεις=>αναπτυξη=>θεσεις εργασιας=>ειμαστε και λιγο στο απυροβλητο γτ τα μαζευουμε και φευγουμε(συνηθως αυτο αφορα τα οικονομικα της εταιρειας π.χ.αποφυγη φορων) και ετσι φτανουμε στο να μην εχει αναγκη να παρει το δωρο πισω.

Σε καποιες επιχειρησεις,της ταξης των 30-50 ατομων,που ενδεχομενως να συμβαινει το φαινομενο τις επιστροφης των δωρων,ισχυει αυτο που ειπε ο gior-gos.Θα την πληρωσει ο επαναστατης της φασης.Γιατι και απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι στα λογια ολοι οδοφραγματα θα στησουν αλλα οταν θα καιει η πατατα θα λακισουν οι περισσοτεροι και θα μεινουν εκθετα τα 1-2 ατομα που μπηκαν μπροστα.Και ως γνωστον τα προβατα που μενουν εξω απο το μαντρι τα τρωει ο λυκος.

bulmont
16/10/2020, 12:02
Αυτο ειναι φαινομενο που το βρισκεις σε δουλειες που δεν απαιτουν εξειδικευμενο προσωπικο που συνηθως συνεπαγεται χαμηλο επιπεδο "ταξικης",τολμω να πω,συνειδησης και εχουν χαμηλη διαπραγματευτικη ισχυ.
Ειναι συνηθες να συμβαινει σε επαγγελματα του επισιτισμου,στα εμπορικα καταστηματα,στις ταχυμεταφορες κτλ. μιας και για τους περισσοτερους που απασχολουνται σε αυτους τους τομεις....


Στα πεταχτά θα σου πώ γιά την γνωστή και πολυσυζητημένη μάρφιν.
Μην μου πείς πώς οι απεργοσπάστες πίστευαν πώς οι υπόλοιποι που απεργούσαν είχαν
λάθος αιτήματα.

Εγώ πιστεύω πώς αυτοί που πέθαναν εκεί ήταν αυτοί ακριβώς που χαλάνε πάντα την σούπα.
Αυτοί που ήθελαν να κρατήσουν την δουλίτσα τους κάνοντας τον ''καλό'' στην διεύθυνση.

Και πολλά άλλα ..........................πάντως να ξέρεις πώς στους αγώνες διεκδίκησης τα χαμηλά
αυτά στρώματα έχουν ματώσει.....

Shinigami Ryuk
16/10/2020, 12:16
για καταστασεις σαν και αυτη φταινε 100% οι ιδιοι οι εργαζομενοι... οι εργοδοτες βρισκουν και τα κανουν.. αν ΚΑΝΕΝΑΣ εργαζομενος δε το δεχονταν (αυτο και πολλα αλλα) τοτε κανενας εργοδοτης δε θα τολμουσε να το κανει.. οτι τι δλδ? φοβουνται μην απολυθουν? δλδ μια επιχειρηση που απασχολει 20-30 ατομα αμα δεν επιστρεψει κανεις τα δωρα τι θα κανει? θα τους απολυσει ολους? και πως θα δουλεψει μετα μεχρι να ανακτησει το δυναμικο της?


Στα πεταχτά θα σου πώ γιά την γνωστή και πολυσυζητημένη μάρφιν.
Μην μου πείς πώς οι απεργοσπάστες πίστευαν πώς οι υπόλοιποι που απεργούσαν είχαν
λάθος αιτήματα.

Εγώ πιστεύω πώς αυτοί που πέθαναν εκεί ήταν αυτοί ακριβώς που χαλάνε πάντα την σούπα.
Αυτοί που ήθελαν να κρατήσουν την δουλίτσα τους κάνοντας τον ''καλό'' στην διεύθυνση.

Και πολλά άλλα ..........................πάντως να ξέρεις πώς στους αγώνες διεκδίκησης τα χαμηλά
αυτά στρώματα έχουν ματώσει.....

Και εγω δεν θελω να πουμε πολλα για την Μαρφιν,γιατι ειναι μεγαλο ζητημα και λογω τον ημερων παιζει πολυ το επιχειρημα "Ναι αλλα για την μαρφιν δεν μιλατε" και το βλεπω
να γινεται ροντεο το θρεντ.
Καταλαβαινω ομως το νοημα αυτου που θες να πεις αλλα προσωπικα πονταρω στον φοβο να μην χασουν την δουλεια τους παρα στο να το παιξουν καλοι προς την διευθυνση.

Συμφωνω απολυτα οτι τα χαμηλα στρωματα εχουν ματωσει στους αγωνες διεκδικησης ομως δυστυχως αυτο συνεβαινε στο παρελθον.Τα χαμηλα στρωματα δυστυχως πασχουν απο απο ταξικη συνειδητοποιηση και καθοδηγηση.

Οι μονοι πλεον που κρατανε την σημαια ψηλα και ΜΠΡΑΒΟ στους μαγκες ειναι το σωματειο των ντελιβεραδων,που μπορει να μην εχουν πετυχει τις διεκδικησεις τους στο 100% παρολαυτα συνεχιζουν να το παλευουν δυναμικα.

ptc
16/10/2020, 13:07
Επειδη το δωρο που επιστρεφεται ειναι παλια νεα να σας πω και ενα καινουριο που ακουσα πριν λιγο καιρο.

Επιχειρηση στη Θεσσαλονικη στο χωρο της εστιασης/νυχτερινης διασκεδασης χρωστουσε μισθους στο προσωπικο της (με το κλεισιμο επι καραντινας ειχαν συσσωρευθει χρεη για τον επιχειρηματια). Μετα απο πιεσεις των εργαζομενων για να πληρωθουν τα δεδουλευμενα τους εγινε η εξης συμφωνια. Εγιναν εικονικες απολυσεις στο προσωπικο ωστε να μπορεσουν να παρουν το επιδομα της κυβερνησης για οσους εχασαν τη δουλεια τους λογω covid, προσφεροντας τους ετσι μια μικρη ανασα ρευστοτητας. Το κερασακι στην τουρτα: το ποσο που πηραν απο το επιδομα αφαιρεθηκε απο τα χρωστουμενα που ειχαν να παιρνουν απο τον εργοδοτη. Σαν να τους τα πληρωσε αυτος δηλαδη. :cry:

GogosLux
16/10/2020, 13:13
Στα πεταχτά θα σου πώ γιά την γνωστή και πολυσυζητημένη μάρφιν.
Μην μου πείς πώς οι απεργοσπάστες πίστευαν πώς οι υπόλοιποι που απεργούσαν είχαν
λάθος αιτήματα..

Το ξερεις απο πρωτο χέρι ?

Απο που και ως που η απεργεια ειναι υποχρεωτική ?
Και δει σε τετοιο σημειο που να δικαιολογεί τα παντα ?????

Και γιατι να εχει δικιο ο απεργος (που πολλες φορες πρόσκειται σε κομμα) και οχι ο ακομμάτιστος εργαζόμενος ????

Ειχα την εντυπωση οτι στην δημοκρατία υπαρχει το δικαιωμα επιλογής :rolleyes:


Εγώ πιστεύω πώς αυτοί που πέθαναν εκεί ήταν αυτοί ακριβώς που χαλάνε πάντα την σούπα.
Αυτοί που ήθελαν να κρατήσουν την δουλίτσα τους κάνοντας τον ''καλό'' στην διεύθυνση.

Αρα να συμπεράνω ετσι οπως το διατυπώνεις οτι καλα πάθανε? Ας πρόσεχαν ας πουμε, ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ??????? :(


Και πολλά άλλα ..........................πάντως να ξέρεις πώς στους αγώνες διεκδίκησης τα χαμηλά
αυτά στρώματα έχουν ματώσει.....

Ειδαμε με τους σοσιαλιστικους αγωνες διεκδίκησης που κατέληξε η Ελλαδα και που οι Ευρωπαικές χωρες ...................... υπαρχουν πληθος παραδειγμάτων, Θεοχαρακης, Pirelli, Pitsos, κλπ κλπ

Τσαμπα μαγκιές τις περισσοτερες φορες απο τους συνδικαλιστες στελεχοι κομμάτων με την θεσουλα τους διασφαλισμενη και χωρις αντικείμενο.

ΥΓ οταν υπάρχουν θανατοι αθώων καλο ειναι να ειμαστε πιο προσεχτικοί !!!!

Shinigami Ryuk
16/10/2020, 13:38
Το ξερεις απο πρωτο χέρι ?

Απο που και ως που η απεργεια ειναι υποχρεωτική ?
Και δει σε τετοιο σημειο που να δικαιολογεί τα παντα ?????

Και γιατι να εχει δικιο ο απεργος (που πολλες φορες πρόσκειται σε κομμα) και οχι ο ακομμάτιστος εργαζόμενος ????

Ειχα την εντυπωση οτι στην δημοκρατία υπαρχει το δικαιωμα επιλογής :rolleyes:



Αρα να συμπεράνω ετσι οπως το διατυπώνεις οτι καλα πάθανε? Ας πρόσεχαν ας πουμε, ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ??????? :(



Ειδαμε με τους σοσιαλιστικους αγωνες διεκδίκησης που κατέληξε η Ελλαδα και που οι Ευρωπαικές χωρες ...................... υπαρχουν πληθος παραδειγμάτων, Θεοχαρακης, Pirelli, Pitsos, κλπ κλπ

Τσαμπα μαγκιές τις περισσοτερες φορες απο τους συνδικαλιστες στελεχοι κομμάτων με την θεσουλα τους διασφαλισμενη και χωρις αντικείμενο.

ΥΓ οταν υπάρχουν θανατοι αθώων καλο ειναι να ειμαστε πιο προσεχτικοί !!!!

Χωρις να ειμαι διαχειριστης και χωρις να θελω να υποσκαψω την δουλεια τους θα παρακαλουσα ολους οσους εκφρασουν αποψη επι του θεματος να κρατησουμε ενα επιπεδο στην αντιπαραθεση μας.

Θελω να με πιστεψεις οτ ειλικρινα δεν το λεω σε εσενα παιρνω απλα αφορμη απο εσενα γιατι εξεφρασες την αντιθετη αποψη.Και επειδη ξερω οτι οι διαχειριστες εχουν μια ευαισθησια,και καλα κανουν,σε πολιτικες συζητησεις ας μην τους βαλουμε στην διαδικασια να κανουν τους διαιτητες και να μοιραζουν καρτες.Κριμα ειναι να τους σπαταλαμε την ωρα.:beer:

OldMan
16/10/2020, 13:40
Αρα να συμπεράνω ετσι οπως το διατυπώνεις οτι καλα πάθανε? Ας πρόσεχαν ας πουμε, ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ??????? :(

Ειπε ρε φιλος οτι ειναι μαλακας ο Βαγγελακης, αλλα οχι και ετσι.. ;)

OldMan
16/10/2020, 13:46
Τα χαμηλα στρωματα δυστυχως πασχουν απο απο ταξικη συνειδητοποιηση και καθοδηγηση.

Ατιμο πραγμα το λουμπεν προλεταριατο..;)
(και μη ελεγξιμο - aka ακαπελωσιμο, αρα δυνητικως εχθρικα διακειμενο..)

GogosLux
16/10/2020, 13:50
Χωρις να ειμαι διαχειριστης και χωρις να θελω να υποσκαψω την δουλεια τους θα παρακαλουσα ολους οσους εκφρασουν αποψη επι του θεματος να κρατησουμε ενα επιπεδο στην αντιπαραθεση μας.

Θελω να με πιστεψεις οτ ειλικρινα δεν το λεω σε εσενα παιρνω απλα αφορμη απο εσενα γιατι εξεφρασες την αντιθετη αποψη.Και επειδη ξερω οτι οι διαχειριστες εχουν μια ευαισθησια,και καλα κανουν,σε πολιτικες συζητησεις ας μην τους βαλουμε στην διαδικασια να κανουν τους διαιτητες και να μοιραζουν καρτες.Κριμα ειναι να τους σπαταλαμε την ωρα.:beer:

Δεν εξέφρασα αντιθετη αποψη, το θεμα του δωρου που επιστρεφεται απο τους εργαζόμενους ειναι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!

Υπαρχει ομως νομος και αρα δεν εναποκειται σε καμια κινηματική προσέγγιση, απλα ο καθενας ζυγίζει τι τον παιρνει και πράττει αναλογα.

Μακαρι ολοι οι εργαζόμενοι της καθε επιχειρησης που εχει τετοια πρακτική να μπορουσαν να σταθουν απεναντι και να πράξουν το νομιμο.
Δυσκολο βεβαια μιας και ο καθενας εχει τις δικες του αναγκες.

Ο μονος τροπος ειναι η αναπτυξη της κοινωνικής συνείδησης και η εκτεταμένη εφαρμογή των νόμων.

Οταν καταλαβουμε οτι πρεπει να σεβομαστε τον νομο ΓΙΑ ΟΛΑ τοτε μονο καλυτερα θα γινουν τα πραγματα.
Βεβαια στους ανθρώπους αρεσει να επικαλούνται τον νομο μονο οταν τους συμφέρει, αλλιως παντα υπαρχει καποιος λογος.

:beer:

Shinigami Ryuk
16/10/2020, 13:51
Ατιμο πραγμα το λουμπεν προλεταριατο..;)
(και μη ελεγξιμο - aka ακαπελωσιμο, αρα δυνητικως εχθρικα διακειμενο..)

https://www.youtube.com/watch?v=c-LHw3MMpEM

Αυτα τα εχει πει και ο Μαρξ και ο Ενγκελς γερο μου

Shinigami Ryuk
16/10/2020, 13:58
Αρα να συμπεράνω ετσι οπως το διατυπώνεις οτι καλα πάθανε? Ας πρόσεχαν ας πουμε, ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ??????? :(



Ειδαμε με τους σοσιαλιστικους αγωνες διεκδίκησης που κατέληξε η Ελλαδα και που οι Ευρωπαικές χωρες ...................... υπαρχουν πληθος παραδειγμάτων, Θεοχαρακης, Pirelli, Pitsos, κλπ κλπ

Τσαμπα μαγκιές τις περισσοτερες φορες απο τους συνδικαλιστες στελεχοι κομμάτων με την θεσουλα τους διασφαλισμενη και χωρις αντικείμενο.


Απο αυτα τα δυο συμπερανα οτι εκφραζεις την διαφορετικη αποψη,εαν κανω λαθος συμπαθαμε

GogosLux
16/10/2020, 14:07
Απο αυτα τα δυο συμπερανα οτι εκφραζεις την διαφορετικη αποψη,εαν κανω λαθος συμπαθαμε

Αν βρισκεις εστω και μιση δικαιολογία για τον θανατο των εργαζομένων στην Μαρφιν και εισαι υπερ των συνδικαλιστων και των πρακτικών τους τοτε ΝΑΙ συμφωνω οτι εχουμε αντίθετη αποψη :smokin:

Αν καποιος ειναι συνδικαλιστης τοτε θα επρεπε να εργάζεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ και οχι απλα να φυτοζωεί μεσα στην επιχειρηση κανοντας τα κονε και διαχειριζόμενος την δυναμή του προς ανταμοιβη.
Εχω ξάδερφο σε τραπεζα ιδιωτική απο παντα που ολη μερα το ξυνει, ειναι συνδικαλιστής και αν τον ρωτήσεις για το ΙΤ που ηταν ο τομεας του θα σου πει "Α δεν ξερω μιας και δεν ασχολούμαι" αχχαχχχαχχα

Και μην ακουσω κατι οτι οι τραπεζουπάλληλοι ειναι απο τους αδικημένους και αρα ηταν αυτονόητο το να συμμετέχουν στην απεργια γιατι θα γελανε και τα πλακάκια.
Οι πιο καλοπληρωμενοι "δημόσιοι υπαλληλοι" με απειρα προνομια και διευκολύνσεις.


421941

OldMan
16/10/2020, 14:08
Αυτα τα εχει πει και ο Μαρξ και ο Ενγκελς γερο μου

Και γιατι κανεις το παπαγαλακι τους, νεε μου..??

Shinigami Ryuk
16/10/2020, 14:37
Αν βρισκεις εστω και μιση δικαιολογία για τον θανατο των εργαζομένων στην Μαρφιν και εισαι υπερ των συνδικαλιστων και των πρακτικών τους τοτε ΝΑΙ συμφωνω οτι εχουμε αντίθετη αποψη :smokin:

Αν καποιος ειναι συνδικαλιστης τοτε θα επρεπε να εργάζεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ και οχι απλα να φυτοζωεί μεσα στην επιχειρηση κανοντας τα κονε και διαχειριζόμενος την δυναμή του προς ανταμοιβη.
Εχω ξάδερφο σε τραπεζα ιδιωτική απο παντα που ολη μερα το ξυνει, ειναι συνδικαλιστής και αν τον ρωτήσεις για το ΙΤ που ηταν ο τομεας του θα σου πει "Α δεν ξερω μιας και δεν ασχολούμαι" αχχαχχχαχχα

Και μην ακουσω κατι οτι οι τραπεζουπάλληλοι ειναι απο τους αδικημένους και αρα ηταν αυτονόητο το να συμμετέχουν στην απεργια γιατι θα γελανε και τα πλακάκια.
Οι πιο καλοπληρωμενοι "δημόσιοι υπαλληλοι" με απειρα προνομια και διευκολύνσεις.


421941
Δεν βρισκω ουτε μιση δικαιολογια για τον θανατο των ανθρωπων προς θεου αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει αυτη η δολοφονια με τους συνδικαλιστες και τι πρακτικες τους.

Και εστω οτι ειμαι αντιθετος και με τις πρακτικες των συνδικαλιστων γτ θα πρεπει να καταδικασω τον συνδικαλισμο?Γιατι συνδικαλισμος δεν ειναι μονο ο κομματικος ειναι και αλλες μορφες πιο δυναμικες και χωρις καποια ατομικη ή κομματικη σκοπιμοτητα,ενα παραδειγμα ειναι οι δρασεις του Ρουβικωνα σε μαγαζια εστιασης.

Η συζητηση για τους εργατοπατερες συνδικαλιστες ειναι πολυ μεγαλη.Σε γενικες γραμμες θα πω οτι ναι εκμεταλευτηκαν τις καταστασεις προς ωφελος τους αλλα σε αυτο φταιει το κλιμα της τοτε εποχης,η νοοτροπια που εχουμε σε αυτην την χωρα και οι ιδιοι οι εργαζομενοι γιατι δεν ασχολουνταν και ψηφιζαν τους συνδικαλιστες με βαση προσωπικα ωφελη χωρις ποτε να ενδιαφερθουν για να κανουν κριτικη και αυτοκριτικη.Περιεργες οι τοτε εποχες που γιγαντωθηκε ο συνδικαλισμος στην Ελλαδα,περιεργοι και οι ανθρωποι.

Η συζητηση για το αν θα επρεπε ο συνδικαλιστης να εργαζεται και παλι ειναι πολυ μεγαλη.


Και γιατι κανεις το παπαγαλακι τους, νεε μου..??

Ισως λαθη λογω νεοτητος

GogosLux
16/10/2020, 14:51
Και εστω οτι ειμαι αντιθετος και με τις πρακτικες των συνδικαλιστων γτ θα πρεπει να καταδικασω τον συνδικαλισμο?Γιατι συνδικαλισμος δεν ειναι μονο ο κομματικος ειναι και αλλες μορφες πιο δυναμικες και χωρις καποια ατομικη ή κομματικη σκοπιμοτητα,ενα παραδειγμα ειναι οι δρασεις του Ρουβικωνα σε μαγαζια εστιασης.

Αυτόκλητοι σωτήρες που εστιάζουν οπου εκεινοι κρίνουν ζητώντας νομιμόμητα με τροπο παράνομο ;)

Αν κοιτάξεις την άλλη οψη του νομίσματος Ρουβίκωνας θα δεις τα χρυσαύγουλα ;)

Ίδιες πρακτικές και νταβατζιλίκη αλλα με αναρχικό πρόσημο.

Να εισαι καλα :beer:

Shinigami Ryuk
16/10/2020, 14:59
Αυτόκλητοι σωτήρες που εστιάζουν οπου εκεινοι κρίνουν ζητώντας νομιμόμητα με τροπο παράνομο ;)

Αν κοιτάξεις την άλλη οψη του νομίσματος Ρουβίκωνας θα δεις τα χρυσαύγουλα ;)

Ίδιες πρακτικές και νταβατζιλίκη αλλα με αναρχικό πρόσημο.

Να εισαι καλα :beer:

Οι Ρουβικωναιοι χρησιμοποιουν ελαχιστα εως καθολου φυσικη βια στις δρασεις τους ΑΛΛΑ ενιγουει Διαφωνω καθετως με την λογικη των ισων αποστασεων
:beer:

doctoras
16/10/2020, 15:36
Οταν καταλαβουμε οτι πρεπει να σεβομαστε τον νομο ΓΙΑ ΟΛΑ τοτε μονο καλυτερα θα γινουν τα πραγματα.
Βεβαια στους ανθρώπους αρεσει να επικαλούνται τον νομο μονο οταν τους συμφέρει, αλλιως παντα υπαρχει καποιος λογος.

:beer:


υπάρχουν κάποιες απλές ερωτήσεις πάνω σε αυτό που προτείνεις

Ποιοι θεσμοθετούν? Γίνεται ανιδιοτελώς? δηλαδή δεν είναι καθόλου επηρεασμένοι απο διαφορετικά κοινωνικά στρώματα? Οι νομοι φαστ τράκ θεσμοθετούνται εκτελώντας κάποια συμφέροντα? Όχι? Τα συμφέροντα τι είδους είναι? ατομικά?συλλογικά?ταξικά?εθνικά? Ποιοι ωφελούνται? ένας? πολλοί? λίγοι? ταξικά ταξινομημένοι?Εθνικά ταξινομημένοι?Αν δεν ωφελούνται όλοι(κράτος δικαίου) οι αδικημένοι δεν θα πρέπει να εκδηλωθούν? και πολλά ακόμη ερωτήματα


Η ομάδα ανθρώπων που είχε τέτοια ακολουθία και πειθαρχεία πάνω σε οποιοδήποτε νόμο και αν θεσπίστηκε έδρασε ως μοντέλο το 1937-1945 και αν έπρεπε να απεικονίζει μια εικόνα θα ήταν η παρακάτω
https://i.giphy.com/media/Q55olSYl91SKs/giphy.webp

panavour
16/10/2020, 16:41
Ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος.που ειμαστε εμεις οι περηφανοι ελληνες ,ο περιουσιος με το μεγαλυτερο IQ λαος με την τεραστια ιστορια,οι φορεις του δυτικου πολιτισμου,και που βρισκονται οι ΑΛΛΟΙ οι ΚΟΥΤΟΦΡΑΓΚΟΙ, και τα ΧΑΖΟΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ.Για να μην πω για τους αλλους τους παλιοκουμουνιστες ΞΥΠΟΛΙΤΟΚΙΝΕΖΟΥΣ.Ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε.Προσεχως ΠΑΛΙ ΜΕ ΟΘΩΜΑΝΙΚΟ ΦΕΣΑΚΙ.

GogosLux
16/10/2020, 19:57
υπάρχουν κάποιες απλές ερωτήσεις πάνω σε αυτό που προτείνεις

Ποιοι θεσμοθετούν? Γίνεται ανιδιοτελώς? δηλαδή δεν είναι καθόλου επηρεασμένοι απο διαφορετικά κοινωνικά στρώματα? Οι νομοι φαστ τράκ θεσμοθετούνται εκτελώντας κάποια συμφέροντα? Όχι? Τα συμφέροντα τι είδους είναι? ατομικά?συλλογικά?ταξικά?εθνικά? Ποιοι ωφελούνται? ένας? πολλοί? λίγοι? ταξικά ταξινομημένοι?Εθνικά ταξινομημένοι?Αν δεν ωφελούνται όλοι(κράτος δικαίου) οι αδικημένοι δεν θα πρέπει να εκδηλωθούν? και πολλά ακόμη ερωτήματα


Η ομάδα ανθρώπων που είχε τέτοια ακολουθία και πειθαρχεία πάνω σε οποιοδήποτε νόμο και αν θεσπίστηκε έδρασε ως μοντέλο το 1937-1945 και αν έπρεπε να απεικονίζει μια εικόνα θα ήταν η παρακάτω
https://i.giphy.com/media/Q55olSYl91SKs/giphy.webp

Θεσμοθετούν αυτοί που ψηφίζει ο σοφός λαός.

Επίσης με την ομπρέλα της ευρωπαϊκής ένωσης μόνο καλύτερα μπορεί να πει κανείς ότι έγιναν τα πράγματα αναφορικά με τα δικαιώματα του πολίτη αφού κάθε κράτος δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Τέλος τέλειο δεν υπάρχει και σίγουρα η λύση δεν μπορεί να έρθει δια της βίας και κάθε αυτόκλητου που κανείς δεν ξέρει τι ίδιων συμφέρον έχει (εκτός ΑΝ λάβουμε ως αυτονόητο ότι ο εκάστοτε επαναστάτης είναι αγνό παρθένο μαλλί )

o_gavros
16/10/2020, 20:58
Gogolux βαδίζεις σε πολύ τεντωμένο σχοινί όσο αναφορά στα "για τη Μαρφίν δε λέτε" και να ξέρεις ότι αν πριν δείχναμε μια κάποια (ούτε καν) ανοχή, τωρα δεν θα υπάρχει ούτε αυτή. Ούτε μα ούτε μου.
Επίσης, κάνε τη χάρη σε όλους όσους ταλαιπωρούμαστε στο "σάνυ Γκρης" να κρατήσεις τις ίσες αποστάσεις σου για τον εαυτό σου.
Έξω απο το χορό, (οι εξπατς) πολλά τραγούδια λέτε.
Δε θέλω να μου απαντήσεις. Να μπει τέλος σε αυτό που πάτε με το Ριουκ να ανοίξετε θέλω.

GogosLux
16/10/2020, 21:15
Gogolux βαδίζεις σε πολύ τεντωμένο σχοινί όσο αναφορά στα "για τη Μαρφίν δε λέτε" και να ξέρεις ότι αν πριν δείχναμε μια κάποια (ούτε καν) ανοχή, τωρα δεν θα υπάρχει ούτε αυτή. Ούτε μα ούτε μου.

Δεν προσέβαλα κανένα και ούτε είπα κάτι extreme οπότε δεν βλέπω τον λόγο του ύφους και της προειδοποίησης. Εγώ αντιπροσωπεύομαι μόνο από τα γραπτά μου και όχι από θεωρήσεις γενικές

Το να διαφωνείς είναι δεκτό αλλά εδώ βλέπω άλλη προσέγγιση με αρκετά επιθετικό ύφος που δικαίωμα σου αλλά ................


Gogolux
Επίσης, κάνε τη χάρη σε όλους όσους ταλαιπωρούμαστε στο "σάνυ Γκρης" να κρατήσεις τις ίσες αποστάσεις σου για τον εαυτό σου.
Έξω απο το χορό, (οι εξπατς) πολλά τραγούδια λέτε.

Τον Γενάρη κλείνω έξω μόλις 5 χρόνια όποτε πιστεύω ότι έχω δικαίωμα να ομιλώ, ιδίως για την περίοδο που αναφέρεται

Άλλωστε όλοι κάνουν τις επιλογές τους ....... και πληρώνουν το ανάλογο τίμημα



Gogolux να κρατήσεις τις ίσες αποστάσεις σου για τον εαυτό σου.


Μα δεν κράτησα ίσες αποστάσεις και φαντάζομαι για αυτό με εγκαλείς - εκτός αν χάνω κάτι

Κατά τα αλλά από ότι φαίνεται εσυ είσαι αφεντικό εδώ και κανείς κουμάντο με την εξουσία που εχεισ όποτε πράξε ότι θες και αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου που δεν βρίζουν κανέναν μπανάρισε με .

Καλή συνέχεια
:beer:

o_gavros
16/10/2020, 21:24
δε νομίζω ότι σε απείλησε κανείς με μπαν. Η προσέγγιση και το ύφος έχουν δικαιολογία, αν σε ενδιαφέρει ψάξε παλιότερες αντίστοιχες κουβέντες. Καινούριες τέτοιες, πλέον δεν ανοίγουμε εδώ.
Για την ταμπακιέρα τώρα, βλέπω ότι κάνεις το παγόνι και τη μπάλα στην εξέδρα.Τι συμπτωση να συμβαίνει ΠΑΝΤΑ αυτό με τους ισαποστασάκηδες...:rolleyes:
Συνειδητά ή όχι, λίγο με νοιάζει, το ρεζουμέ είναι το ίδιο.
Απο εδώ και κάτω, ότι άσχετο ακολουθήσει, θα σβήνεται.

GogosLux
16/10/2020, 22:01
Η προσέγγιση και το ύφος έχουν δικαιολογία, αν σε ενδιαφέρει ψάξε παλιότερες αντίστοιχες κουβέντες. Καινούριες τέτοιες, πλέον δεν ανοίγουμε εδώ..

Δεν με ενδιαφέρει και συντάσσομαι μόνο με τον νόμο και τον εαυτό μου


Για την ταμπακιέρα τώρα, βλέπω ότι κάνεις το παγόνι και τη μπάλα στην εξέδρα.Τι συμπτωση να συμβαίνει ΠΑΝΤΑ αυτό με τους ισαποστασάκηδες...:rolleyes:
Συνειδητά ή όχι, λίγο με νοιάζει, το ρεζουμέ είναι το ίδιο.

Αν εννοείς ότι κρατάω ίση απόσταση από το ίδιο νόμισμα ανεξαρτήτως πλευράς , χρώματος, προσωπείου και λογότυπου έχεις δίκιο


εδώ και κάτω, ότι άσχετο ακολουθήσει, θα σβήνεται.

Είπαμε είσαι εξουσία :D:D

katsar
17/10/2020, 13:41
Βάζεις στο YT να δεις βίντεο με τίτλο : Isle of Man TT - Battle Scars ( battle scars το τραγούδι που παίζει)
και πριν το βίντεο σου γράφει ''The following content has been identified by the YouTube community as inappropriate or offensive to some audiences.
Viewer discretion is advised''
Που πάμε :facepalm:

doctor_john
17/10/2020, 14:07
Αυτό είναι λογικό, τα άλλα που στο βγάζει στην αναζήτηση αλλά "στην περιοχή σας δεν το προβάλουμε.." είναι τα εκνευριστικά.
Υπάρχουν και άλλα:
https://fossbytes.com/best-free-youtube-alternative-sites/

spyro
21/10/2020, 14:14
δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που ανοίγει τα click bate στο FB του AutoΤρίτη;

:moutza:

buckley
22/10/2020, 11:26
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159241&p=3070366&viewfull=1#post3070366
Οι χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται Γιάννη, αν ενοχλείσαι από τα γραφόμενά μου το κόβω εδώ και τώρα .
Μην ταλαιπωρείσαι και με λουκέτα κλπ κλπ
:wave2:

o_gavros
22/10/2020, 12:21
Ωχου μωρέ θείο μπακλη πολύ εύκολα αρπαζεσαι.
Θεώρησα ότι θα ήταν προφανές το ανάλαφρο ύφος.
Ποιος αποκαλεί τον άλλο σορολόπη όταν μιλάει σοβαρά άλλωστε;
Το ότι το θρεντ δεν έχει θέση εδώ,άλλο θέμα.
Έλα μην ψαχνομαστε συνέχεια.

AUFGEBRACHT
22/10/2020, 14:17
Και μην ακουσω κατι οτι οι τραπεζουπάλληλοι ειναι απο τους αδικημένους και αρα ηταν αυτονόητο το να συμμετέχουν στην απεργια γιατι θα γελανε και τα πλακάκια.
Οι πιο καλοπληρωμενοι "δημόσιοι υπαλληλοι" με απειρα προνομια και διευκολύνσεις. 421941

Μάλλον ο μοναδικός τραπεζοϋπάλληλος που ξέρεις, είναι ο ξάδερφος ο συνδικαλιστής που όλη μέρα ξύνει τα παπάρια του...

GogosLux
22/10/2020, 15:01
Μάλλον ο μοναδικός τραπεζοϋπάλληλος που ξέρεις, είναι ο ξάδερφος ο συνδικαλιστής που όλη μέρα ξύνει τα παπάρια του...

Μπαααααα ήξερα πολλους και σε διαφορετικες τραπεζες μιας και ηταν ολοι παλαιοι συνάδελφοι :rolleyes:

AUFGEBRACHT
22/10/2020, 15:22
Μπαααααα ήξερα πολλους και σε διαφορετικες τραπεζες μιας και ηταν ολοι παλαιοι συνάδελφοι :rolleyes:

Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι ούτε δημόσιος υπάλληλος, ούτε με άπειρα προνόμια και διευκολύνσεις... δεν αισθάνομαι καν τραπεζοϋπάλληλος αλλά ασφαλιστής, μιας και αυτό πλέον είναι το ζητούμενο εδώ και χρόνια, το να πουλάς ασφάλειες. Δεν ξέρω για τους παλαιούς συναδέλφους και πόσο παλιοί είναι, ξέρω όμως συναδέλφους με καρκίνους από την πίεση και το άγχος, με εγκεφαλικά, συναδέλφους που έχουν καταρρεύσει μπροστά μου από την πίεση και τους παράλογους στόχους, που τρέχουν σε νευρολόγους και ψυχιάτρους και ψυχολόγους. Στην τελευταία εθελούσια ήθελαν να διώξουν τους 55άρηδες κι έφυγαν 30άρηδες και 40άρηδες, εγώ προσωπικά έχω κάνει 3 αιτήσεις σε άλλες δουλειές φέτος και με πολύ λιγότερα λεφτά από όσα παίρνω τώρα, γτ στη ζυγαριά ψυχική υγεία vs λεφτά, προτιμώ το πρώτο.... φυσικά υπάρχουν και κάτι παλαιάς κοπής τραπεζοϋπάλληλοι με νοοτροπία Αγροτικής, και Εθνικής και Εμπορικής και Γενικής, οι οποίοι όντως ξύνουν τα παπάρια τους και το μ@υνί τους, και δεν τους μιλάει και κανένας, γιατί καραδοκεί ο σύλλογός τους και κάνει ντα... αλλά είναι μύγα μες στο γάλα αυτοί... και ολίγιστοι... και δεν χαρακτηρίζουν όλους...

GogosLux
22/10/2020, 15:43
Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι ούτε δημόσιος υπάλληλος, ούτε με άπειρα προνόμια και διευκολύνσεις... δεν αισθάνομαι καν τραπεζοϋπάλληλος αλλά ασφαλιστής, μιας και αυτό πλέον είναι το ζητούμενο εδώ και χρόνια, το να πουλάς ασφάλειες. Δεν ξέρω για τους παλαιούς συναδέλφους και πόσο παλιοί είναι, ξέρω όμως συναδέλφους με καρκίνους από την πίεση και το άγχος, με εγκεφαλικά, συναδέλφους που έχουν καταρρεύσει μπροστά μου από την πίεση και τους παράλογους στόχους, που τρέχουν σε νευρολόγους και ψυχιάτρους και ψυχολόγους. Στην τελευταία εθελούσια ήθελαν να διώξουν τους 55άρηδες κι έφυγαν 30άρηδες και 40άρηδες, εγώ προσωπικά έχω κάνει 3 αιτήσεις σε άλλες δουλειές φέτος και με πολύ λιγότερα λεφτά από όσα παίρνω τώρα, γτ στη ζυγαριά ψυχική υγεία vs λεφτά, προτιμώ το πρώτο.... φυσικά υπάρχουν και κάτι παλαιάς κοπής τραπεζοϋπάλληλοι με νοοτροπία Αγροτικής, και Εθνικής και Εμπορικής και Γενικής, οι οποίοι όντως ξύνουν τα παπάρια τους και το μ@υνί τους, και δεν τους μιλάει και κανένας, γιατί καραδοκεί ο σύλλογός τους και κάνει ντα... αλλά είναι μύγα μες στο γάλα αυτοί... και ολίγιστοι... και δεν χαρακτηρίζουν όλους...

Δεν αντιλέγω, το εχω ακουσει και απο αλλους.

Επισης σε καθε τραπεζα ειναι αλλα τα προβληματα σε επιπεδο καταστήματος και αλλα στα κεντρικα.
Οπως και τραπεζα απο τραπεζα διαφερει παρα πολυ αλλα και η δεκαετίες, αναφερομαι κυριως μεχρι το 2010 και συναδέλφους που πηγαν το 2003-4-5 στα κεντρικα .............

Γενικα παντως η συγκριση ηταν "ιδιωτικές" τραπεζες σε σχεση με τον γενικο ιδιωτικο τομεα ακομα και καταστημα σε σχεση με μεσαιες - μεγαλες εταιριες που και καλα θεωρουνται οτι ειναι καλο επιπεδο .
Οι μισθοι ηταν και ακομα πρεπει να ειναι καλυτεροι, δανεια με πολυ μικρο επιτόκιο, απολυση δεν έπαιζε - μόνο εθελουσιες με πακετα ανωτερα απο την αποζημίωση απολυσης, παιδικοί σταθμοι δωρεαν, κλπ κλπ

Μακαρι ο υπολοιπος ιδιωτικος τομεας να ειχε παρόμοια προνόμια χωρις να σημαινει οτι στις τραπεζες είναι ρόδινα.

:beer:

AUFGEBRACHT
22/10/2020, 15:58
Δεν αντιλέγω, το εχω ακουσει και απο αλλους.

Επισης σε καθε τραπεζα ειναι αλλα τα προβληματα σε επιπεδο καταστήματος και αλλα στα κεντρικα.
Οπως και τραπεζα απο τραπεζα διαφερει παρα πολυ αλλα και η δεκαετίες, αναφερομαι κυριως μεχρι το 2010 και συναδέλφους που πηγαν το 2003-4-5 στα κεντρικα .............

Γενικα παντως η συγκριση ηταν "ιδιωτικές" τραπεζες σε σχεση με τον γενικο ιδιωτικο τομεα ακομα και καταστημα σε σχεση με μεσαιες - μεγαλες εταιριες που και καλα θεωρουνται οτι ειναι καλο επιπεδο .
Οι μισθοι ηταν και ακομα πρεπει να ειναι καλυτεροι, δανεια με πολυ μικρο επιτόκιο, απολυση δεν έπαιζε - μόνο εθελουσιες με πακετα ανωτερα απο την αποζημίωση απολυσης, παιδικοί σταθμοι δωρεαν, κλπ κλπ

Μακαρι ο υπολοιπος ιδιωτικος τομεας να ειχε παρόμοια προνόμια χωρις να σημαινει οτι στις τραπεζες είναι ρόδινα.

:beer:


Αναφέρομαι σε εργαζόμενους στο δίκτυο καταστημάτων και όχι σε κεντρικές υπηρεσίες. Οι μισθοί είναι καλοί, αναμφισβήτητα, το αν είναι καλύτεροι δεν ξέρω πως εννοείται, ή μάλλον ποιο είναι το σημείο αναφοράς. Σε σχέση με ένα ντελιβερά ας πούμε ή με ένα ταμία σε super market, ναι, είναι αναμφισβήτητα καλύτεροι, έχω και κολλητούς που δουλεύουν σε κάτι διυλιστήρια και σε κάτι εταιρείες εφαρμογών και προγραμματιστές που οι μισθοί τους είναι και 8-9 κατοστάρικα παραπάνω από τον δικό μου. Παδικοί σταθμοί δωρεάν δεν υπάρχουν, σου καλύπτουν ένα 60-70% αλλά δωρεάν δεν είναι, ναι, υπάρχουν χαμηλότοκα δάνεια -που αν δεν το χρειάζεσαι είναι αδιάφορο- αλλά τι να το κάνεις το χαμηλότοκο δάνειο εάν κάθε μέρα δέχεσαι απειλές "αν δεν πουλήσεις ασφάλεια και αμοιβαίο θα πάρεις μετάθεση 200 χιλιόμετρα μακρυά" και "στείλε την απολογία σου στον Περιφερειακό Διευθυντή γτ πούλησες τόσο λίγο αυτό τον μήνα"... Έχω δει με τα μάτια μου sms σε συνάδελφο από άλλη τράπεζα, σταλμένο από διευθυντή 25 Δεκεμβρίου, το ξαναγράφω ανήμερα 25 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, και να λέει "Χρόνια Πολλά, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλά γιατί οι πωλήσεις του καταστήματος είναι απαράδεκτες, το ότι έχουμε γιορτές δεν σημαίνει ότι δεν πουλάμε ασφάλειες και κάρτες". Δεν ξέρω πολλές επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα να γίνεται αυτό...

Bowleno
22/10/2020, 19:49
Αναφέρομαι σε εργαζόμενους στο δίκτυο καταστημάτων και όχι σε κεντρικές υπηρεσίες. Οι μισθοί είναι καλοί, αναμφισβήτητα, το αν είναι καλύτεροι δεν ξέρω πως εννοείται, ή μάλλον ποιο είναι το σημείο αναφοράς. Σε σχέση με ένα ντελιβερά ας πούμε ή με ένα ταμία σε super market, ναι, είναι αναμφισβήτητα καλύτεροι, έχω και κολλητούς που δουλεύουν σε κάτι διυλιστήρια και σε κάτι εταιρείες εφαρμογών και προγραμματιστές που οι μισθοί τους είναι και 800-900 κατοστάρικα παραπάνω από τον δικό μου. Παδικοί σταθμοί δωρεάν δεν υπάρχουν, σου καλύπτουν ένα 60-70% αλλά δωρεάν δεν είναι, ναι, υπάρχουν χαμηλότοκα δάνεια -που αν δεν το χρειάζεσαι είναι αδιάφορο- αλλά τι να το κάνεις το χαμηλότοκο δάνειο εάν κάθε μέρα δέχεσαι απειλές "αν δεν πουλήσεις ασφάλεια και αμοιβαίο θα πάρεις μετάθεση 200 χιλιόμετρα μακρυά" και "στείλε την απολογία σου στον Περιφερειακό Διευθυντή γτ πούλησες τόσο λίγο αυτό τον μήνα"... Έχω δει με τα μάτια μου sms σε συνάδελφο από άλλη τράπεζα, σταλμένο από διευθυντή 25 Δεκεμβρίου, το ξαναγράφω ανήμερα 25 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, και να λέει "Χρόνια Πολλά, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλά γιατί οι πωλήσεις του καταστήματος είναι απαράδεκτες, το ότι έχουμε γιορτές δεν σημαίνει ότι δεν πουλάμε ασφάλειες και κάρτες". Δεν ξέρω πολλές επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα να γίνεται αυτό...

800-900 κατοστάρικα;;;:eek:
Τι διάολο, ιδιοκτήτες είναι; :D

bulmont
22/10/2020, 20:26
800-900 κατοστάρικα;;;:eek:
Τι διάολο, ιδιοκτήτες είναι; :D



:a9::a9::a9:

Bowleno
23/10/2020, 06:39
:a9::a9::a9:

800-900 κατοστάρικα είναι 80-90 χιλιάδες ευρώ ρε, ξέρεις πολλούς που παίρνουν τέτοιο μηνιαίο μισθό;:lol:

bulmont
23/10/2020, 07:02
Kaλημέρες και καλό Σ/Κ να 'χετε...................

https://www.youtube.com/watch?v=tPwmluotHLw

teogtp
23/10/2020, 08:18
Καλημέρα ρεεεεεεεεειιιιιιι!
https://youtu.be/sMmTkKz60W8

AUFGEBRACHT
23/10/2020, 10:15
800-900 κατοστάρικα;;;:eek:
Τι διάολο, ιδιοκτήτες είναι; :D

Mea culpa, κατάφερα να συνδυάσω 800-900 ευρώ ήθελα να γράψω και κατάφερα να τα κάνω κατοστάρικα χωρίς να βγάλω τα μηδενικά...

bulmont
23/10/2020, 10:18
Mea culpa, κατάφερα να συνδυάσω 800-900 ευρώ ήθελα να γράψω και κατάφερα να τα κάνω κατοστάρικα χωρίς να βγάλω τα μηδενικά...

Φαντάσου να μην ήσουν και τραπεζικός...................

Bowleno
23/10/2020, 13:28
Mea culpa, κατάφερα να συνδυάσω 800-900 ευρώ ήθελα να γράψω και κατάφερα να τα κάνω κατοστάρικα χωρίς να βγάλω τα μηδενικά...

Το ξέρουμε ρε συ, να μην τρολαρουμε και λίγο;:lol:
:beer:

AUFGEBRACHT
23/10/2020, 17:21
Φαντάσου να μην ήσουν και τραπεζικός...................

Ίσα-ίσα, αυτό τα εξηγεί όλα... τραπεζικοί και οικονομολόγοι είναι ό,τι χειρότερο με τους αριθμούς, δεν το έχεις καταλάβει ακόμα;

AUFGEBRACHT
23/10/2020, 17:22
Το ξέρουμε ρε συ, να μην τρολαρουμε και λίγο;:lol:
:beer:

Μωρέ μου φάνηκε ελάχιστο το τρολάρισμα κι ανησύχησα...

Volpad
27/10/2020, 10:36
Ρε παιδιά, έχει δεί κανένας τον Μπάκλη?

bulmont
27/10/2020, 10:46
Ρε παιδιά, έχει δεί κανένας τον Μπάκλη?

Πίσω από τα σουζούκια κοίταξες;;;;;;;;;;;;;;;

katsar
27/10/2020, 10:49
https://www.youtube.com/watch?v=-xdG3NhzZBw :whistle::whistle:

doctor_john
27/10/2020, 11:02
Έχει η γιαγιά ενος φίλου το παρακάτω και λέμε να το κάνουμε τσοπερ, ξέρει κανείς που θα βρούμε ενα καλό πριόνι; :whistle:

422148

katsar
27/10/2020, 11:10
Αυτή την αλητεία την καβαλούσα πάντως :smokin: 3χιλιαρικάκια λέει
422149

sapila racing
27/10/2020, 11:26
Αυτή την αλητεία την καβαλούσα πάντως :smokin: 3χιλιαρικάκια λέει
422149

Εγώ παλι όχι.
Κρίμα το μηχανακι, Bol d Or ήταν κάποτε. :(

Bowleno
27/10/2020, 12:26
Εγώ παλι όχι.
Κρίμα το μηχανακι, Bol d Or ήταν κάποτε. :(

Μαζί σου....:(

νεοσσός
27/10/2020, 12:35
Αυτή την αλητεία την καβαλούσα πάντως :smokin: 3χιλιαρικάκια λέει
422149
Η εξάτμιση φαίνεται να πληροί EURO6. :p

doctor_john
28/10/2020, 18:35
Eίδε κανείς επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα στην περιοχή του;

Kas_Tracer
28/10/2020, 20:21
Eίδε κανείς επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα στην περιοχή του;

Είχε κακοκαιρία. Το είπε η τηλεόραση.
Έριξε λίγη βροχή.

Acacius
28/10/2020, 20:22
Η εξάτμιση φαίνεται να πληροί EURO6. :p
Με τα γαμοσταυρίδια που θα πέφτουν, μάλλον EURO666

νεοσσός
30/10/2020, 10:48
Οσονούπω ανώτατο όριο ταχύτητας τα 30 km/h σε κατοικημένες περιοχές στην Ολλανδία. (https://ecf.com/news-and-events/news/30-new-50-dutch-reduce-default-speed-limit-nation-wide?fbclid=IwAR1EMQqsZrguxi8LHhWxwdxeeoFx4tKYRZZdMO8d-E85vONhXWTk1V_W0_w)

Έχει αποδειχθεί ότι τα τροχαία ατυχήματα, έχουν πολύ μικρότερο ποσοστό θανάτων και τραυματισμών, σε περιοχές με όριο ταχύτητας τα 30 km/h. Εννοείται βέβαια, ότι με τέτοια ταχύτητα, μειώνεται και αυτός καθεαυτός ο αριθμός των ατυχημάτων, αφού υπάρχει χρόνος αντίδρασης. Επιπλέον τα ποδήλατα γίνονται πιο συμβατά με τα μηχανοκίνητα οχήματα, αφού μειώνεται η μέση ταχύτητα στους δρόμους. Ένα ποδήλατο που πηγαίνει με 25 km/h, ουσιαστικά είναι κοντά στη ροή των 30 km/h.

RaGe_Raptor
30/10/2020, 10:55
Οσονούπω ανώτατο όριο ταχύτητας τα 30 km/h σε κατοικημένες περιοχές στην Ολλανδία. (https://ecf.com/news-and-events/news/30-new-50-dutch-reduce-default-speed-limit-nation-wide?fbclid=IwAR1EMQqsZrguxi8LHhWxwdxeeoFx4tKYRZZdMO8d-E85vONhXWTk1V_W0_w)

Έχει αποδειχθεί ότι τα τροχαία ατυχήματα, έχουν πολύ μικρότερο ποσοστό θανάτων και τραυματισμών, σε περιοχές με όριο ταχύτητας τα 30 km/h. Εννοείται βέβαια, ότι με τέτοια ταχύτητα, μειώνεται και αυτός καθεαυτός ο αριθμών των ατυχημάτων, αφού υπάρχει χρόνος αντίδρασης. Επιπλέον τα ποδήλατα γίνονται πιο συμβατά με τα μηχανοκίνητα οχήματα, αφού η μέση ταχύτητα στους δρόμους μειώνεται. Ένα ποδήλατο που πηγαίνει με 25 km/h, ουσιαστικά είναι κοντά στη ροή των 30 km/h.

Με βρίσκει σύμφωνο, αλλά ας ξεκινουσαμε απ'το να τηρούμε τα 50.

BLiTzER
30/10/2020, 10:57
Να βάλουν κουμπάκι speed limiter σε όλα τα αυτοκίνητα για όταν μπαίνεις σε κατοικημένες περιοχές, όπως όταν μπαίνεις στα pits. :lol:

thunder ace
30/10/2020, 11:01
Δλδ τον bolt τον γράφουν κανονικά
43,45χλμ πιάνει ο άνθρωπος.

karellen
30/10/2020, 11:15
Εδώ κάτω ήδη έχουν βάψει πολλούς δρόμους με μεγάλα κίτρινα 30 και κοντά στα σχολεία με 20.

doctor_john
30/10/2020, 11:15
Aυτό το πράμα να αντιγράφουμε μόνο τα άσχημα κάθε χωρας με ξεπερνάει.
Νεοσσε γιατί δεν κοιτάς και πως σφαλίζουν τα οχήματα, τι διδάσκουν στα σχολεία, αν έχουν διαφθορά κ.λπ.;

Αντίστροφη μηχανική στην κοινωνία λέγεται φασισμός, αν θέλουν όλα αλλιώς τίποτα.
Ελεύθερη ευρώπη είναι όποιου του αρέσει πάει εκεί.

RaGe_Raptor
30/10/2020, 11:29
Να βάλουν κουμπάκι speed limiter σε όλα τα αυτοκίνητα για όταν μπαίνεις σε κατοικημένες περιοχές, όπως όταν μπαίνεις στα pits. :lol:

Έρχεται αυτόματο gpsάτο speed limiter στο βραχυμεσοπρόθεσμο μέλλον.

Bladerunner
30/10/2020, 13:36
Οσονούπω ανώτατο όριο ταχύτητας τα 30 km/h σε κατοικημένες περιοχές στην Ολλανδία. (https://ecf.com/news-and-events/news/30-new-50-dutch-reduce-default-speed-limit-nation-wide?fbclid=IwAR1EMQqsZrguxi8LHhWxwdxeeoFx4tKYRZZdMO8d-E85vONhXWTk1V_W0_w)

Έχει αποδειχθεί ότι τα τροχαία ατυχήματα, έχουν πολύ μικρότερο ποσοστό θανάτων και τραυματισμών, σε περιοχές με όριο ταχύτητας τα 30 km/h. Εννοείται βέβαια, ότι με τέτοια ταχύτητα, μειώνεται και αυτός καθεαυτός ο αριθμός των ατυχημάτων, αφού υπάρχει χρόνος αντίδρασης. Επιπλέον τα ποδήλατα γίνονται πιο συμβατά με τα μηχανοκίνητα οχήματα, αφού μειώνεται η μέση ταχύτητα στους δρόμους. Ένα ποδήλατο που πηγαίνει με 25 km/h, ουσιαστικά είναι κοντά στη ροή των 30 km/h.

Πολύ καλό! Δεν θα υπάρχει και μεγάλη διαφορά ταχύτητας με όσους κάνουν τζόκινγκ...

lleonidas
30/10/2020, 13:41
Ρε παλικάρια, καταλάβατε το σεισμό;
Εγώ τίποτα.
Από τα ελάχιστα που γνωρίζουμε, 6,7 Ρίχτερ με 5 χλμ εστιακό βάθος, είναι ζόρικη κατάσταση.

Panos76
30/10/2020, 13:44
Εννοείται! Τον καταλαβαίνω πριν καν αρχίσει! :a7:

Ζημιές μέχρι και τη Σμύρνη!

νεοσσός
30/10/2020, 14:02
Στα νότια προάστια της Αττικής έγινε αισθητός και είχε μεγάλη διάρκεια. Σαν 5 Ρίχτερ μου φάνηκε.

Καταστροφές σε παλαιά κτίρια στη Σάμο, αλλά μόλις ένας τραυματίας.

Έπεσαν μεγάλα κτίρια στην Τουρκία και τώρα υπάρχουν εγκλωβισμένοι. Εκεί το θέμα είναι σοβαρό. Έσκασε και τσουνάμι.

OldMan
30/10/2020, 14:15
Έσκασε και τσουνάμι.

Κοψε κατι ρε μαστορα..

ΣΕ λιγο θα ονομαζουν τσουναμια και τα κυματα αναμεσα στα ποδια της Χαλκιδικης..

Bowleno
30/10/2020, 14:18
Κοψε κατι ρε μαστορα..

Γιατί; Θα σφάξεις όλο το χωριό;:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/10/2020, 14:34
Δλδ τον νεοσσοτον γράφουν κανονικά
43,45χλμ πιάνει ο άνθρωπος.
Το φιξαρα:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/10/2020, 14:36
Κοψε κατι ρε μαστορα..

ΣΕ λιγο θα ονομαζουν τσουναμια και τα κυματα αναμεσα στα ποδια της σουλαρας απο το κατσαμπα...
Το φιξαρα :D

νεοσσός
30/10/2020, 14:38
Κοψε κατι ρε μαστορα..

ΣΕ λιγο θα ονομαζουν τσουναμια και τα κυματα αναμεσα στα ποδια της Χαλκιδικης..
Είδες video (https://twitter.com/i/status/1322162015213821953) από τους δρόμους στην Τουρκία , πόσο μέσα έφτασε το νερό της θάλασσας; Τσουνάμι λέγεται αυτό. Δεν είναι το μεγαλύτερο που έχουμε δει, αλλά είναι υπαρκτό και δημιουργεί καταστροφές.

https://www.cnn.gr/ellada/story/240658/seismos-samos-simeiothike-kai-trito-tsoynami

Acacius
30/10/2020, 14:48
Ηράκλειο ήταν ιδιαίτερα αισθητός και κράτησε και πολλή ώρα. Ευτυχώς έπεσα έξω διότι περίμενα σοβαρές ζημιές και πιθανόν θανάτους στη Σάμο. Ελπίζω και στη Σμύρνη να έχει καταρρεύσει μόνο το ένα κτίριο που είδα.

katsar
31/10/2020, 16:26
Πρόταση για Οδική Βοήθεια να την κάνω Online έχουμε ;
Ευχαριστώ :beer:

viper1
31/10/2020, 17:20
Πρόταση για Οδική Βοήθεια να την κάνω Online έχουμε ;
Ευχαριστώ :beer:

Insurance market
Anytime online
Express service

Έχει πολλές . Γιατί δεν χτυπάς google search?

katsar
31/10/2020, 18:32
Έτσι ξεκίνησα αλλά δεν έβγαλα άκρη .Το site της Express θυμίζει site 90's και στο αnytime μένει στο δώσε στοιχεία,πάρε προσφορά και θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί σου.12 το βράδυ θα επικοινωνήσει ας πούμε ;
Ευχαριστώ όπως και να έχει,θα το κάνω την Δευτέρα παραδοσιακά.

viper1
31/10/2020, 19:01
Έτσι ξεκίνησα αλλά δεν έβγαλα άκρη .Το site της Express θυμίζει site 90's και στο αnytime μένει στο δώσε στοιχεία,πάρε προσφορά και θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί σου.12 το βράδυ θα επικοινωνήσει ας πούμε ;
Ευχαριστώ όπως και να έχει,θα το κάνω την Δευτέρα παραδοσιακά.

Για κοίτα και στο asfalyseis.gr

slzr
01/11/2020, 00:23
R.I.P

422285

katsar
02/11/2020, 07:07
Σιδερόκ@λη καταδρομική,άντε καλούς δρόμους να'χουμε ! :beer: (to be continued)
422322

azar41
02/11/2020, 07:11
Τι είναι αυτό,όλο εθνική,που είναι οι επαρχιακοί και οι χωματόδρομοι!:)
Καλά χιλ!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/11/2020, 07:26
Σιδερόκ@λη καταδρομική,άντε καλούς δρόμους να'χουμε ! :beer: (to be continued)
422322

Αυτά είναι...

teogtp
02/11/2020, 07:53
Τι είναι αυτό,όλο εθνική,που είναι οι επαρχιακοί και οι χωματόδρομοι!:)
Καλά χιλ!

Με το ΚΤΕΛ θα πάει.
Το γιαμαπα δεν φτάνει να σκορπίσει μέχρι την Καβάλα.
:D
:beer:

katsar
02/11/2020, 10:31
Εθνική θα πατήσω στην Κατερίνη!
καφέ στον Μπράλο τώρα,στην υγειά σας :beer:

giorgosb
02/11/2020, 10:41
Ωραίος! :beer:

doctor_john
02/11/2020, 12:57
Έχει καταστήματα στο Μπράλο; :evil:

OldMan
02/11/2020, 13:54
Το Χανι της Γραβιας σερβιρει φρεντοπουτσινο..;)

katsar
02/11/2020, 14:29
το στέκι του Πλιάτσικα :cool:

sniper
02/11/2020, 14:45
Έχει καταστήματα στο Μπράλο; :evil:


Μπαλκονάτο.

Acacius
02/11/2020, 18:09
Μπαλκονάτο.

Μιλάμε για το κτίσμα, ή να ζητήσουμε pics; :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/11/2020, 23:08
Μιλάμε για το κτίσμα, ή να ζητήσουμε pics; :D

:a8::a01::a01:

basilis_k6
03/11/2020, 17:17
https://www.newsauto.gr/news/apoklistiko-demi-isodinamia-sta-diplomata-ich-ke-dikiklon/

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Newsauto.gr η ισοδυναμία θα είναι εν μέρει (demi) και θα αφορά μόνο όσους έχουν δίπλωμα οδήγησης για πάνω από 12 έτη ή θα είναι άνω των 30 ετών! Η συγκεκριμένοι οδηγοί αυτοκινήτων θα μπορούν να αποκτούν και δίπλωμα οδήγησης για δίκυκλο έως 125 κ.εκ. μόνο κατόπιν πρακτικών εξετάσεων οδήγησης ακόμη και χωρίς τη συμβολή των Σχολών Οδηγών καθώς θα μπορούν με το δικό τους δίκυκλο ή κάποιου γνωστού τους να μεταβαίνουν στο χώρο εξετάσεων ώστε να περάσουν μόνο από τις πρακτικές εξετάσεις οδήγησης!

νεοσσός
03/11/2020, 17:19
https://www.newsauto.gr/news/apoklistiko-demi-isodinamia-sta-diplomata-ich-ke-dikiklon/

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Newsauto.gr η ισοδυναμία θα είναι εν μέρει (demi) και θα αφορά μόνο όσους έχουν δίπλωμα οδήγησης για πάνω από 12 έτη ή θα είναι άνω των 30 ετών! Η συγκεκριμένοι οδηγοί αυτοκινήτων θα μπορούν να αποκτούν και δίπλωμα οδήγησης για δίκυκλο έως 125 κ.εκ. μόνο κατόπιν πρακτικών εξετάσεων οδήγησης ακόμη και χωρίς τη συμβολή των Σχολών Οδηγών καθώς θα μπορούν με το δικό τους δίκυκλο ή κάποιου γνωστού τους να μεταβαίνουν στο χώρο εξετάσεων ώστε να περάσουν μόνο από τις πρακτικές εξετάσεις οδήγησης!
Έξω από το χώρο εξετάσεων, κλιμάκιο της τροχαίας θα βεβαιώνει πρόστιμα και θα κατάσχει τα δίκυκλα από τους υποψήφιους εξεταζόμενους, αφού δεν θα έχουν δίπλωμα οδήγησης για το συγκεκριμένο όχημα. :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/11/2020, 19:09
Έξω από το χώρο εξετάσεων, κλιμάκιο της τροχαίας θα βεβαιώνει πρόστιμα και θα κατάσχει τα δίκυκλα από τους υποψήφιους εξεταζόμενους, αφού δεν θα έχουν δίπλωμα οδήγησης για το συγκεκριμένο όχημα. :p

Είσαι Θεός :lol: