PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

doctor_john
14/08/2021, 08:27
συνέχεια..

Η δυνατότητα των κατασκευαστών οχημάτων να εγκαταστήσουν ένα σύστημα που ειδοποιεί τους οδηγούς μόνο όταν παραβιάζουν το όριο ταχύτητας, αντί να τους βοηθούν να παραμείνουν μέσα σε αυτό μέσω ανατροφοδότησης για το γκάζι ή περιορίζοντας τη ροπή του κινητήρα.
Το ζήτημα των συστημάτων που μπορούν να απενεργοποιηθούν πολύ εύκολα.
Οι κίνδυνοι τοποθέτησης συστημάτων που δεν είναι αρκετά ακριβή στον σωστό προσδιορισμό του σωστού ορίου ταχύτητας.
ETSC
Πίστωση εικόνας: ETSC

Ο Εκτελεστικός Διευθυντής του ETSC Antonio Avenoso εξέφρασε την απογοήτευσή του από τους τελικούς τεχνικούς κανονισμούς:

«Πάνω από είκοσι χρόνια μετά την πρώτη δοκιμή αυτής της τεχνολογίας, είναι υπέροχο να βλέπουμε επιτέλους την Έξυπνη Βοήθεια Ταχύτητας σε όλα τα νέα οχήματα στην ΕΕ. Είναι ένα μεγάλο βήμα προς τα εμπρός για την οδική ασφάλεια ».

«Ωστόσο, είμαστε απογοητευμένοι που δίνεται η δυνατότητα στις αυτοκινητοβιομηχανίες να εγκαταστήσουν ένα μη αποδεδειγμένο σύστημα (δηλαδή συστήματα με ακουστικές και ορατές προειδοποιήσεις - επιμ.) Που μπορεί να έχουν μικρό όφελος για την ασφάλεια. Ελπίζουμε ειλικρινά ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα ξεπεράσουν τις ελάχιστες προδιαγραφές και θα εκμεταλλευτούν στο έπακρο το δυναμικό της τεχνολογίας υποβοήθησης ταχύτητας. Σώζει ζωές, αποτρέπει σοβαρούς τραυματισμούς και εξοικονομεί καύσιμα και εκπομπές ρύπων ».

Έτοιμος να τροποποιήσει τους κανονισμούς
Ενώ το ETSC δεν έλαβε τόσο αυστηρή απαίτηση ISA όσο θα ήθελαν, είναι έτοιμα να αλλάξουν τους κανονισμούς σε περίπτωση που παρουσιαστεί η ευκαιρία. Σε ένα άρθρο στον ιστότοπο του ETSC, το ETSC λέει ότι θα εξετάσουν τον τρόπο χρήσης του ISA.

Πώς θα το κάνουν αυτό; Θα λάβουν τα δεδομένα από όλα τα εξοπλισμένα καταγραφικά οχήματα. Ναι, οι (σύμφωνα με πληροφορίες ανώνυμες) οδηγικές σας συνήθειες θα ληφθούν και θα ελεγχθούν από τις κυβερνητικές αρχές. Αυτό θα συμβεί είτε δώσετε την άδειά σας είτε όχι. Οι κατασκευαστές οχημάτων θα πρέπει να συγκεντρώσουν δεδομένα σχετικά με τον τρόπο χρήσης των συστημάτων ISA. Το πώς θα συγκεντρωθούν τα δεδομένα δεν είναι σαφές. Θα κατεβάσετε τα δεδομένα σας κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας σε έναν αντιπρόσωπο ή θα ληφθούν κατά τη διάρκεια μιας ενημερωμένης έκδοσης λογισμικού στον αέρα;

Ο διευθυντής του ETSC Avenoso έκανε γνωστά τα συναισθήματά του σχετικά με την υποχρεωτική συγκέντρωση δεδομένων του κατασκευαστή του οχήματος στην ίδια ιστοσελίδα:

«Σε θετική εξέλιξη, το σχέδιο απαιτήσεων αναφέρει ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα πρέπει να αναφέρουν συγκεντρωτικά, ανώνυμα δεδομένα σχετικά με τον τρόπο χρήσης των συστημάτων ISA και εάν απενεργοποιούνται από τους οδηγούς. Δύο χρόνια μετά την έναρξη ισχύος της νομοθεσίας, θα πρέπει να είναι δυνατό να δούμε, βάσει πραγματικών δεδομένων, ποια συστήματα είναι πιο αποτελεσματικά. Αυτό θα είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουμε και να αντιδράσουμε για να βελτιώσουμε την τεχνολογία στο μέλλον ».

Τι απαιτούν οι τροπολογίες;
Η δυνητικά η πιο ανησυχητική πρόταση στο απόφθεγμα του Avenoso είναι η τελευταία. "Αυτό θα είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουμε και να αντιδράσουμε για να βελτιώσουμε την τεχνολογία στο μέλλον." Ο Διευθυντής δεν λέει μόνο ποια τεχνολογία πρέπει να βελτιωθεί. Αλλά είναι λογικό να υποθέσουμε ότι με τη δυσαρέσκειά του για οπτικές και ηχητικές ειδοποιήσεις, ότι θέλει η τεχνολογία ISA να αναλάβει πιο θετικό έλεγχο του οχήματος. Αυτό σημαίνει μείωση της ροπής του οχήματος ή της ενεργού ώθησης στο γκάζι.

Από το σχέδιο κανονισμού:

«Η αποτελεσματικότητα και η αξιοπιστία των διαφόρων συστημάτων ISA πρέπει να εκτιμηθούν μόλις
διατεθεί στην αγορά επαρκής αριθμός μηχανοκίνητων οχημάτων εξοπλισμένων με τέτοια συστήματα και είναι διαθέσιμη η σχετική εμπειρία από την πραγματική ζωή. Είναι επίσης σημαντικό η αξιολόγηση αυτή να γίνεται το συντομότερο δυνατό και, εάν είναι απαραίτητο, να τροποποιηθούν ανάλογα οι απαιτήσεις του παρόντος κατ 'εξουσιοδότηση κανονισμού της Επιτροπής. Νοείται ότι η Επιτροπή αξιολογεί την αποτελεσματικότητα των συστημάτων ISA έως τις 31 Δεκεμβρίου 2025 ... "

Έτσι, ενώ το ETSC δεν πήρε το δρόμο του εντελώς, ψάχνουν να κάνουν αλλαγές στο μέλλον.

Euro NCAP
Πιστωτική εικόνα: Euro NCAP

doctor_john
14/08/2021, 08:43
Καλά μελετημένο;
Δεν είναι σαφές εάν το ETSC και τα κράτη μέλη της ΕΕ έκαναν σημαντική αξιολόγηση των σημερινών συστημάτων ISA. Ωστόσο, τα τρέχοντα συστήματα ασφάλειας των οχημάτων έχουν τις δυνατότητές τους.

Για παράδειγμα, οι καιρικές συνθήκες μπορούν να επηρεάσουν δραστικά τις κάμερες και τα ραντάρ των συστημάτων ασφαλείας. Το χιόνι και ο πάγος μπορούν να νικήσουν εντελώς αυτά τα συστήματα ασφαλείας όταν οι κάμερες ή οι κεραίες ραντάρ αποκρύπτονται. Αυτό σημαίνει ότι το αυτόματο φρενάρισμα έκτακτης ανάγκης, το προσαρμοστικό σύστημα ελέγχου ταχύτητας ταξιδιού και η υποβοήθηση διατήρησης λωρίδας κ.λπ. ενδέχεται να μην λειτουργούν όπως έχει προγραμματιστεί ή δεν λειτουργεί καθόλου. Ενώ τα συστήματα μπορεί να σας προειδοποιήσουν ότι δεν λειτουργούν, δεν θα κάνουν τη δουλειά τους όταν τα χρειάζεστε περισσότερο.

Αυτό εγείρει τις ίδιες ερωτήσεις για τον ISA. Πώς θα αντιδράσουν τα συστήματα κάμερας και ραντάρ ISA σε δύσκολες συνθήκες;

Τι σχέση έχουν λοιπόν όλα αυτά με τις μοτοσυκλέτες; Λοιπόν, δεν είναι σαφές εάν οι νέοι κανονισμοί της ΕΕ θα τους επηρεάσουν. Το τρέχον σχέδιο κανονισμών καλύπτει μηχανοκίνητα οχήματα και απαιτεί από τους κατασκευαστές οχημάτων να εγκαταστήσουν ένα σύστημα ISA. Μια μοτοσικλέτα είναι σίγουρα ένα μηχανοκίνητο όχημα στις περισσότερες δικαιοδοσίες. Κατά συνέπεια, ο αντίκτυπος στις μοτοσικλέτες στον παρόντα κανονισμό δεν αναφέρεται συγκεκριμένα. Είναι όμως σαφές ότι δεν έχουν αποκλειστεί ειδικά.

Πρέπει να μας είναι ξεκάθαρο πως αυτό το ανεξέλεγκτο δημιούργημα "οργανισμών" στελεχωμένων από ευνουχισμένους "καλούς μαθητές"
που έχουν μοναδικό σκοπό την ανάπτυξη της καριέρας τους, είναι ενάντια στα δικαιώματα μας.

Καιρό τώρα γνωρίζουμε, από το 2009 που τους απαγόρευσε η επιστημονική κοινότητα να χρησιμοποιούν τον όρο "υπερθέρμανση", πόσο θέλουν να επιβάλουν
φόρους και απαγορεύσεις που εξυπηρετούν στον έλεγχο της μάζας και το κέρδος των λίγων, με πρόφαση την "κλιματική αλλαγή".

Βλέπουμε τον τελευταίο μήνα ότι έχει γίνει ψωμοτύρι στα στόματα άσχετων και απαίδευτων που επιτρέπουμε να μπαίνουν στα σπίτια
μας, στην προσπάθεια τους να το παίξουν καλοί στους εργοδότες τους ή απλά "να κάνουν την δουλίτσα τους" αγνοώντας την ηθική και τα δικαιώματα μας.

Δεν είναι μια συνωμοσιολογία λοιπόν, είναι ένα οργανωμένο σχέδιο που εξελίσσεται.

νεοσσός
14/08/2021, 09:23
Είμαι υπέρ όχι μόνο της ειδοποίησης στον οδηγό, αλλά και του αυτόματου περιορισμού της ταχύτητας. Το υπάρχον σύστημα, με συνιστώσες την παιδεία, την εκπαίδευση των οδηγών, τον εναρμονισμό στον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και την οδική σήμανση, αποτυγχάνει συχνά να θέσει σε έλεγχο την κοινωνία, για την αρμονική και ασφαλή μετακίνηση στους δρόμους.

Λίγες μέρες πριν περπατούσα σε δρόμο μέσα στην πόλη (όριο 50 km/h) και πέρασε δίπλα μου αμάξι με ταχύτητα μεγαλύτερη από 80 km/h. Απορούσα πώς δεν είχε αίσθηση ότι δεν θα μπορούσε να σώσει καμία κατάσταση. Από κάποιο παιδί ή ζώο που πετάγεται, ακόμα και αμάξι από κάθετο δρόμο. Το ίδιο και στις λεωφόρους. Σε δρόμους με όριο τα 70 km/h, βλέπεις κάποιους να προσπερνάνε από τη δεξιά λωρίδα με 100 km/h. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που έχει μειωθεί η κίνηση, ο κόσμος έχει αφηνιάσει. Τα όρια ταχύτητας είναι για "τους άλλους".

Πριν από 20 χρόνια είχαν γεμίσει τη Λεωφόρο Μεσογείων κάμερες για τις λεωφορειολωρίδες και μοίραζαν κλήσεις. Σε μερικούς μήνες κυκλοφόρησαν τα νέα ότι πληρώνεις πρόστιμο αν παρανομήσεις, οπότε το λεωφορείο είχε καταλήξει να πηγαίνει πιο γρήγορα από το μετρό και σίγουρα πολύ πιο γρήγορα από τα μποτιλιαρισμένα αμάξια. Ας κάνουν το ίδιο και με τη ΛΕΑ.

doctor_john
14/08/2021, 09:58
Χάνεις την ευρύτερη εικόνα πολύ εύκολα.

Το ότι υπάρχουν οδηγοί που παρανομούν, είναι αποτέλεσμα της ελλιπούς εκπαίδευσης που τα κράτη
έχουν δημιουργήσει για να προμοτάρουν τις πωλήσεις αυτοκινήτων.

Αυτό αλλάζει πολύ γρήγορα με τα μέσα που έχουμε ήδη.

Δεν χρειαζόμαστε κονδύλια για εξοπλισμό ελέγχου, δεν χρειαζόμαστε και άλλες εγκαταστάσεις υλικοτεχνικού εξοπλισμού παντού
μόνο και μόνο για να αποδείξουν οτι έχει σφάλματα το "σύστημα" που "αναγκαστικά" θα πρέπει να διαχειριστεί από δορυφόρους
και, Ω! τώρα έχουμε πληθώρα πληροφοριών για την ζωή σου και έτσι μπορούμε να σε αστυνομεύουμε αν κάνεις ακριβώς ότι μας
καυλώσει ενάντια στα δικαιώματα σου, που δεν πειράζει αν είναι ενάντια στο σύνταγμα γιατί έχουμε ένα στρατό από ηλίθιους
προδότες που θα εκτελέσουν οποιαδήποτε εντολή τους δοθεί για να "κάνουν την δουλειά τους.."

Συνεχίζει ο πολύ αξιόλογος* Antonio Avenoso και αναφέρει πως το σύστημα θα επηρεάσει και.. την κλιματική αλλαγή :D
E, να μην βγάλει και ενα εξτραδάκι; βήμα του δόθηκε.

Το ότι δύο χρόνια παρκάραμε τον πλανήτη δεν έχει στοιχεία φαντάζομαι;
Οι όποιες υγιείς αντιδράσεις του κλίματος, δεν υπάρχουν;
Τότε γιατί το χρησιμοποιούμε σαν υπομόχλιο στην διαχείριση των οχημάτων των πολιτών;

Μήπως υπάρχουν και στηριζόμαστε πάνω τους για να πείσουμε ότι η κλιματική αλλαγή είναι κάτι που προκαλούν οι πολίτες, εμμέσως πλην σαφώς;


*ψάξτε τον λίγο να δείτε πόσο αξιόλογο πιόνι είναι και πόσο αξιοκρατικά εξελίσσεται η καριέρα του.

panavour
14/08/2021, 10:47
Χάνεις την ευρύτερη εικόνα πολύ εύκολα.

Το ότι υπάρχουν οδηγοί που παρανομούν, είναι αποτέλεσμα της ελλιπούς εκπαίδευσης που τα κράτη
έχουν δημιουργήσει για να προμοτάρουν τις πωλήσεις αυτοκινήτων.

Αυτό αλλάζει πολύ γρήγορα με τα μέσα που έχουμε ήδη.

Δεν χρειαζόμαστε κονδύλια για εξοπλισμό ελέγχου, δεν χρειαζόμαστε και άλλες εγκαταστάσεις υλικοτεχνικού εξοπλισμού παντού
μόνο και μόνο για να αποδείξουν οτι έχει σφάλματα το "σύστημα" που "αναγκαστικά" θα πρέπει να διαχειριστεί από δορυφόρους
και, Ω! τώρα έχουμε πληθώρα πληροφοριών για την ζωή σου και έτσι μπορούμε να σε αστυνομεύουμε αν κάνεις ακριβώς ότι μας
καυλώσει ενάντια στα δικαιώματα σου, που δεν πειράζει αν είναι ενάντια στο σύνταγμα γιατί έχουμε ένα στρατό από ηλίθιους
προδότες που θα εκτελέσουν οποιαδήποτε εντολή τους δοθεί για να "κάνουν την δουλειά τους.."

Συνεχίζει ο πολύ αξιόλογος* Antonio Avenoso και αναφέρει πως το σύστημα θα επηρεάσει και.. την κλιματική αλλαγή :D
E, να μην βγάλει και ενα εξτραδάκι; βήμα του δόθηκε.

Το ότι δύο χρόνια παρκάραμε τον πλανήτη δεν έχει στοιχεία φαντάζομαι;
Οι όποιες υγιείς αντιδράσεις του κλίματος, δεν υπάρχουν;
Τότε γιατί το χρησιμοποιούμε σαν υπομόχλιο στην διαχείριση των οχημάτων των πολιτών;

Μήπως υπάρχουν και στηριζόμαστε πάνω τους για να πείσουμε ότι η κλιματική αλλαγή είναι κάτι που προκαλούν οι πολίτες, εμμέσως πλην σαφώς;


*ψάξτε τον λίγο να δείτε πόσο αξιόλογο πιόνι είναι και πόσο αξιοκρατικά εξελίσσεται η καριέρα του.

Αυτη ηταν η μαλακια της ημερας.Ο γραφων κερδιζει επαξιως χρυσουν ωρολογιον απο τα λιντλ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

νεοσσός
14/08/2021, 10:57
Αυτη ηταν η μαλακια της ημερας.Ο γραφων κερδιζει επαξιως χρυσουν ωρολογιον απο τα λιντλ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Έχει το ρόλο της κι αυτό. Δε θεωρώ ότι τα κράτη σκοπίμως έχουν ελλιπή εκπαίδευση, αλλά πιστεύω ότι δεν κάνουν αρκετές ουσιαστικές κινήσεις για τον περιορισμό της ταχύτητας. Η διαφήμιση παίζει σπουδαίο ρόλο. Μεγαλώσαμε με εικόνες-πρότυπα γρήγορων οχημάτων και έχει δημιουργηθεί ολόκληρη οικονομία γύρω από αυτό, δίνοντας υψηλή αξία στις επιδόσεις.

Επιτρέπουν στον ειδικό τύπο να πωρώνει κόσμο με την ταχύτητα και την επιτάχυνση, βάζοντας για τυπικούς λόγους ψιλά γράμματα του τύπου "οι δοκιμές έγιναν σε κλειστό περιβάλλον από επαγγελματίες οδηγούς, μην επιχειρήσετε το ίδιο". Αν σε όλη την παρουσίαση παθιάζεις κάποιον με την ταχύτητα, είναι οξύμωρο να του λες "είναι απίστευτο, αλλά μην το κάνεις εσύ στο δρόμο".

Είναι δύσκολο να πας κόντρα σε τόσο μεγάλα οικονομικά συμφέροντα. Αν ο κόσμος μειώσει τα χρήματα της μετακίνησης στα απολύτως απαραίτητα, αντί να "επενδύει σε ταχύτητα", θα κλονιστεί η οικονομία. Αντίστοιχα είχαμε δει με τις καπνοβιομηχανίες, όπου έπρεπε να μπουν στη μέση οι ασφαλιστικές εταιρείες, με δικά τους οικονομικά συμφέροντα, ώστε να αρχίσει η αντικαπνιστική καμπάνια.

Το ιδανικό θα ήταν να αλλάξουν τα πρότυπα. Επειδή όμως αυτό θα αργήσει, ας ξεκινήσουμε με την καταστολή. Όχι ότι δε θα υπάρχει τρόπος παράκαμψης, αλλά τουλάχιστον θα μειωθούν τα περιστατικά.

stefanos
14/08/2021, 11:31
Όταν εκλείψει η ΚΑΥΛΑ της αυτοκίνησης με την ταχύτητα την επιτάχυνση και το προσωπικό στοίχημα "το κάνω καλά ή
με μαζεύουν από το χαντάκι" τότε δεν υπάρχει ανάγκη δρόμων αυτο μοτο κλπ.
Θα εξυπηρετούμε καλύτερα και οικολογικότερα οικονομικότερα τις ανάγκες μετακίνησης με σιδηρόδρομους και αεροπλάνα.

billyka
14/08/2021, 13:34
Σαν χθες 8 χρονια πριν..

430185

νεοσσός
14/08/2021, 15:30
Άλλαξα σήμερα υαλοκαθαριστήρες στο αμάξι και αναρωτιώμανε κάθε πότε τους αλλάζει κανείς. Το δικό μου τρώει ενίοτε ήλιο εκεί που το παρκάρω στη δουλειά, οπότε εκτίθενται τα λάστιχα στην καταστρεπτική του ακτινοβολία.

Επειδή πρακτικά τους αλλάζω κάθε χρόνο, επιλέγοντας συνήθως το φθινόπωρο, μερικές φορές και πιο συχνά, έχω καταλήξει να παίρνω ανταλλακτικά λάστιχα με 2€ το σετ. Έχω πάντα ένα σετ εφεδρικό στην αποθήκη, ώστε να τους αλλάξω άμεσα αν χρειαστεί. Θόρυβο κάνουν, αλλά δε με πειράζει πολύ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 10πλάσια χρήματα για ποιοτικότερο σετ, αν είναι να θέλει κι αυτό αλλαγή μετά το πρώτο καλοκαίρι.

Έχω πάθει πλάκα με υαλοκαθαριστήρες Bosch που είχε βάλει φίλη στο αμάξι της. Ήταν αθόρυβοι και καθάριζαν το τζάμι χωρίς υπολείμματα σταγονιδίων. Αλλά να δώσεις 30-40€ για ένα σετ που θα σου βγάλει ίδιο χρονικό διάστημα;

Φίλος μου έλεγε ότι έχει δύο σετ. Ένα φθηνό για τη θερινή περίοδο, που θα χρησιμοποιηθεί λίγο και θα φάει τη φθορά της ηλιακής ακτινοβολίας και ένα ακριβό για τον υπόλοιπο χρόνο, όπου και περισσότερο θα χρησιμοποιηθεί και μικρότερη φθορά θα έχει, αφού δεν ξεραίνεται από τον ήλιο. Άλλοι πάλι βάζουν λάστιχα σιλικόνης πάνω στις υπάρχουσες βάσεις.

Εσείς τι κάνετε;

teogtp
14/08/2021, 16:11
Άλλαξα σήμερα υαλοκαθαριστήρες στο αμάξι και αναρωτιώμανε κάθε πότε τους αλλάζει κανείς. Το δικό μου τρώει ενίοτε ήλιο εκεί που το παρκάρω στη δουλειά, οπότε εκτίθενται τα λάστιχα στην καταστρεπτική του ακτινοβολία.

Επειδή πρακτικά τους αλλάζω κάθε χρόνο, επιλέγοντας συνήθως το φθινόπωρο, μερικές φορές και πιο συχνά, έχω καταλήξει να παίρνω ανταλλακτικά λάστιχα με 2€ το σετ. Έχω πάντα ένα σετ εφεδρικό στην αποθήκη, ώστε να τους αλλάξω άμεσα αν χρειαστεί. Θόρυβο κάνουν, αλλά δε με πειράζει πολύ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 10πλάσια χρήματα για ποιοτικότερο σετ, αν είναι να θέλει κι αυτό αλλαγή μετά το πρώτο καλοκαίρι.

Έχω πάθει πλάκα με υαλοκαθαριστήρες Bosch που είχε βάλει φίλη στο αμάξι της. Ήταν αθόρυβοι και καθάριζαν το τζάμι χωρίς υπολείμματα σταγονιδίων. Αλλά να δώσεις 30-40€ για ένα σετ που θα σου βγάλει ίδιο χρονικό διάστημα;

Φίλος μου έλεγε ότι έχει δύο σετ. Ένα φθηνό για τη θερινή περίοδο, που θα χρησιμοποιηθεί λίγο και θα φάει τη φθορά της ηλιακής ακτινοβολίας και ένα ακριβό για τον υπόλοιπο χρόνο, όπου και περισσότερο θα χρησιμοποιηθεί και μικρότερη φθορά θα έχει, αφού δεν ξεραίνεται από τον ήλιο. Άλλοι πάλι βάζουν λάστιχα σιλικόνης πάνω στις υπάρχουσες βάσεις.

Εσείς τι κάνετε;

Ανταλλακτικά λάστιχα στα υπάρχοντα μαρκουτσια.
Έχω καταλήξει ότι της vw τα λάστιχα είναι τα πιο vfm.

tzimidis
14/08/2021, 16:15
Άλλαξα σήμερα υαλοκαθαριστήρες στο αμάξι και αναρωτιώμανε κάθε πότε τους αλλάζει κανείς. Το δικό μου τρώει ενίοτε ήλιο εκεί που το παρκάρω στη δουλειά, οπότε εκτίθενται τα λάστιχα στην καταστρεπτική του ακτινοβολία.

Επειδή πρακτικά τους αλλάζω κάθε χρόνο, επιλέγοντας συνήθως το φθινόπωρο, μερικές φορές και πιο συχνά, έχω καταλήξει να παίρνω ανταλλακτικά λάστιχα με 2€ το σετ. Έχω πάντα ένα σετ εφεδρικό στην αποθήκη, ώστε να τους αλλάξω άμεσα αν χρειαστεί. Θόρυβο κάνουν, αλλά δε με πειράζει πολύ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 10πλάσια χρήματα για ποιοτικότερο σετ, αν είναι να θέλει κι αυτό αλλαγή μετά το πρώτο καλοκαίρι.

Έχω πάθει πλάκα με υαλοκαθαριστήρες Bosch που είχε βάλει φίλη στο αμάξι της. Ήταν αθόρυβοι και καθάριζαν το τζάμι χωρίς υπολείμματα σταγονιδίων. Αλλά να δώσεις 30-40€ για ένα σετ που θα σου βγάλει ίδιο χρονικό διάστημα;

Φίλος μου έλεγε ότι έχει δύο σετ. Ένα φθηνό για τη θερινή περίοδο, που θα χρησιμοποιηθεί λίγο και θα φάει τη φθορά της ηλιακής ακτινοβολίας και ένα ακριβό για τον υπόλοιπο χρόνο, όπου και περισσότερο θα χρησιμοποιηθεί και μικρότερη φθορά θα έχει, αφού δεν ξεραίνεται από τον ήλιο. Άλλοι πάλι βάζουν λάστιχα σιλικόνης πάνω στις υπάρχουσες βάσεις.

Εσείς τι κάνετε;

Eιχα παθει κι εγώ πλάκα με ένα σετ bosch που το πλήρωσα 30 ευρώ, και μετά από μια εβδομάδα στο πάρκινγκ του σουπερμάρκετ βλέπω έναν γύφτο να πουλάει υαλοκαθαριστηρες, τρέχω γρήγορα στο αμάξι και βλέπω τους δικούς μου σπασμένους.
Αρκέστηκα σε μερικά μπινελίκια μονο και μόνο επειδή ήταν ανήλικος.

νεοσσός
14/08/2021, 16:58
Έχω ακούσει ξανά τέτοια ιστορία, για πλανόδιο που πουλάει λάστιχα και να βρίσκουν εκεί κοντά τα αμάξια με τα λάστιχα κομμένα. Είναι φορές που βρίσκω κομμένα τα λάστιχα στους δικούς μου και απορώ αν το έκανε κάποιος επίτηδες ή αν έγιναν από το χρόνο και τη χρήση έτσι.

Επίσης τους καλούς τους κλέβουν κιόλας, οπότε το σκέφτεσαι αν αξίζει να έχεις εκτεθειμένο τέτοιο ζευγάρι στο δρόμο. Αυξάνει η πιθανότητα να στους πάρουν άμα δείχνουν καλοί.

thunder ace
14/08/2021, 17:12
Άλλαξα σήμερα υαλοκαθαριστήρες στο αμάξι και αναρωτιώμανε κάθε πότε τους αλλάζει κανείς. Το δικό μου τρώει ενίοτε ήλιο εκεί που το παρκάρω στη δουλειά, οπότε εκτίθενται τα λάστιχα στην καταστρεπτική του ακτινοβολία.

Επειδή πρακτικά τους αλλάζω κάθε χρόνο, επιλέγοντας συνήθως το φθινόπωρο, μερικές φορές και πιο συχνά, έχω καταλήξει να παίρνω ανταλλακτικά λάστιχα με 2€ το σετ. Έχω πάντα ένα σετ εφεδρικό στην αποθήκη, ώστε να τους αλλάξω άμεσα αν χρειαστεί. Θόρυβο κάνουν, αλλά δε με πειράζει πολύ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 10πλάσια χρήματα για ποιοτικότερο σετ, αν είναι να θέλει κι αυτό αλλαγή μετά το πρώτο καλοκαίρι.

Έχω πάθει πλάκα με υαλοκαθαριστήρες Bosch που είχε βάλει φίλη στο αμάξι της. Ήταν αθόρυβοι και καθάριζαν το τζάμι χωρίς υπολείμματα σταγονιδίων. Αλλά να δώσεις 30-40€ για ένα σετ που θα σου βγάλει ίδιο χρονικό διάστημα;

Φίλος μου έλεγε ότι έχει δύο σετ. Ένα φθηνό για τη θερινή περίοδο, που θα χρησιμοποιηθεί λίγο και θα φάει τη φθορά της ηλιακής ακτινοβολίας και ένα ακριβό για τον υπόλοιπο χρόνο, όπου και περισσότερο θα χρησιμοποιηθεί και μικρότερη φθορά θα έχει, αφού δεν ξεραίνεται από τον ήλιο. Άλλοι πάλι βάζουν λάστιχα σιλικόνης πάνω στις υπάρχουσες βάσεις.

Εσείς τι κάνετε;
Αυτο ειναι το πιο σωστο.

doctoras
15/08/2021, 09:43
για το καλοκαίρι ψεκάστε τουλάχιστο μια φορα τον μηνα με σπρέι σιλικόνης, θα εκπλαγείτε με το πόσο καλά θα δουλεύουν

νεοσσός
15/08/2021, 09:51
για το καλοκαίρι ψεκάστε τουλάχιστο μια φορα τον μηνα με σπρέι σιλικόνης, θα εκπλαγείτε με το πόσο καλά θα δουλεύουν
Εννοείς το ίδιο σπρέι σιλικόνης με αυτό που χρησιμοποιούμε για λίπανση αρθρώσεων ή διαφορετικού τύπου; Δε θα αφήνει υπολείμματα στα τζάμια;

katsar
15/08/2021, 09:56
[QUOTE=νεοσσός;3107927
Εσείς τι κάνετε;[/QUOTE]

Τι να κάνουμε δηλαδή;Χαλάνε και τους αλλάζουμε :lol:
Bosch έβαλα και εγώ την τελευταία φορά,μόνο μπροστά νομίζω 20ε.Πολύ καλοί.

mikes
15/08/2021, 10:00
Εγω πριν 4-5 χρονια παντως εβαλα στο δικο μου ενα ζευγαρι bosch και ακομα καθαριζουν ααψογα..
Εν το μεταξυ, το αμαξι μονιμα στον ηλιο..
Μεχρι και το χιονι καθαρισαν χωρις προβλημα..
Παιζει και να ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εκανα για το αμαξι

doctoras
15/08/2021, 10:15
Εννοείς το ίδιο σπρέι σιλικόνης με αυτό που χρησιμοποιούμε για λίπανση αρθρώσεων ή διαφορετικού τύπου; Δε θα αφήνει υπολείμματα στα τζάμια;

για παράδειγμα
https://eshop.wurth.gr/-/-/31103007150102.cyid/3110.cgid/el/GR/EUR/?CampaignName=SR001&CatalogCategoryRef=31103007150102%40WuerthGroup-Wuerth-3110&SelectedFilterAttribut=%255B%255D

είναι για πλαστικά μέταλλα αλλά σε σιλικονουχα λάστιχα πλαστικά χαρίζει ενυδάτωση, ελαστικότητα και προστασία απο νερό
εφαρμογη σηκώνεις τα μάκτρα, ψεκάζεις και τέλος, αν παει μικρόποσότητα στο τζάμι δεν υπάρχει κάποιο θέμα, αν ψεκάσεις το τζάμι αντί τα μάκτρα με ενα πανάκι αφαιρείται εύκολα

νεοσσός
15/08/2021, 10:30
Κάποιοι συνιστούν πέρασμα των υαλοκαθαριστήρων με βαζελίνη τους θερινούς μήνες.

Γενικά οι απόψεις που διαβάζω για το σπρέι σιλικόνης διίστανται. Μερικοί αναφέρουν ότι δίνει καλά αποτελέσματα βραχυπρόθεσμα, αλλά σε βάθος χρόνου ξεραίνει τα ελαστικά πολυμερή.


Κάτι αντίστοιχο με το WD40 που είναι καλό για να ξελασκάρει σκουριασμένη μεταλλική επιφάνεια, αλλά δεν είναι καλό για λίπανση σε βάθος χρόνου. Αντιθέτως, σε τέτοιες περιπτώσεις συνιστούν σπρέι σιλικόνης για λίπανση.

doctor_john
15/08/2021, 11:41
Κάτι δεν σου μεταφέρουν σωστά, με συντηρητικό σιλικόνης συντηρείς καουτσούκ χωρίς να πολυμερίζεται.
Το WD40 δεν είναι αντίστοιχο και έχει χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να βοηθήσουν την διάβρωση.

Με τους καθαριστήρες έχω αντίστοιχα θέματα, συνήθως τους σώζω με το μικρό αντιηλιακό που καλύπτει μόνο
το παρμπρίζ και αν το θυμηθώ βάζω το συντηρητικό για τα λάστιχα των παραθύρων.

Αυτά θεωρώ πρωτεύοντα για συντήρηση γιατί αν είναι ξερά, "φρενάρουν" λίγο την κίνηση των τζαμιών με αποτέλεσμα
να χαλάνε τα μοτέρ ή να να σπάνε τις αρθρώσεις του μηχανισμού.

bulmont
15/08/2021, 18:30
Eτσι άρχισαν όλα........

430187
430188
430189

συνέχισαν έτσι.........

430190
430191
430192

και ήρθε το τέλος.......

430193
430194

stefanos
15/08/2021, 18:43
Ωραίος.
Εγώ δυστυχώς λόγω απαγόρευσης φωτιάς σε υπαίθριους χώρους δεν μπόρεσα να ανάψω κάρβουνα.
Κουζίνα.:(

o_gavros
15/08/2021, 19:12
Γιατί έτσι λιτά Βαγγέλη; :D

bulmont
15/08/2021, 19:40
Γιατί έτσι λιτά Βαγγέλη; :D

4 νοματαίοι είμαστε.....................

spyrval
15/08/2021, 19:47
Οι άλλοι τρεις τί φάγανε;

bulmont
15/08/2021, 19:50
Οι άλλοι τρεις τί φάγανε;

:bawl::bawl::bawl: ότι προλάβανε............

o_gavros
15/08/2021, 20:25
Εμπειρία ρπστμ ο λεουρας, με τη γάστρα του,την πατατουλα του να λιώνει, γεια σου Βαγγλαν μερακλή!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2021, 20:45
Eτσι άρχισαν όλα........

430187
430188
430189

συνέχισαν έτσι.........

430190
430191
430192

και ήρθε το τέλος.......

430193
430194

Έγραψες!!!!

Εμείς τη βγαλαμε με τη ψησταριά υγραερίου!

panavour
15/08/2021, 21:31
Έγραψες!!!!

Εμείς τη βγαλαμε με τη ψησταριά υγραερίου!

λουκουμι και η ψησταρια υγραεριου και πιο υγειινη κι ολας.αρκει να ξερεις.

AUFGEBRACHT
15/08/2021, 21:34
Ρε μάστορα, αυτό τι είναι, φίδι ή χέλι;

430198

bulmont
15/08/2021, 21:36
Ρε μάστορα, αυτό τι είναι, φίδι ή χέλι;

....σπληναντερο.....................

AUFGEBRACHT
15/08/2021, 21:37
....σπληναντερο.....................

Εγώ πάντως, τα πλευρώτους λιγουρεύτηκα...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/08/2021, 14:25
Εγώ πάντως, τα πλευρώτους λιγουρεύτηκα...

Εσύ είσαι καλός για παρέα :lol:

billyka
16/08/2021, 17:16
Εγώ πάντως, τα πλευρώτους λιγουρεύτηκα...

Πλευρωτους κομμενα λωριδες με το χερι και πανω στην σχαρα και γινονται το υποκαταστατο του γυρου για μενα που δεν τρωω κρεας

stefanos
16/08/2021, 17:48
Πλευρωτους κομμενα λωριδες με το χερι και πανω στην σχαρα και γινονται το υποκαταστατο του γυρου για μενα που δεν τρωω κρεας

Αυτό το "υποκατάστατο" δεν το καταλαβαίνω.
Για κάποιο λόγο κάποιος δεν τρώει κρέας.
Γιατί θα πρέπει να υποκαταστήσουμε κάτι που δεν γουστάρουμε να τρώμε?
Δεν έχω φάει αυγό και πτηνά από 5 χρονών.
Δεν γουστάρω να τρώω αυγά και πτηνά και ούτε θέλω να τα υποκαταστήσω με κάτι άλλο.
Και αν κάτι υποκαθιστά τα αυγά και τα πουλερικά να μου πείτε να τα κόψω και αυτά.

billyka
16/08/2021, 18:01
Κοιτα,ο λογος ειναι οτι δεν τρωω οχι επειδη δεν μ αρεσει η γευση η γιατι ειναι ανθυγειυνο,απλα δεν θελω να συμμετεχω σε ολη αυτη την σφαγη.Οποτε αν μπορω να περνω αυτην την γευση χωρις να πεθαινει καποιος γιατι οχι?

AristidisZ
16/08/2021, 19:14
Περίεργη ερώτηση:
Έχω ένα παλιό μεγάλο αντικολλητικό τηγάνι του όποιου έχει στραβώσει ο πάτος και έχει ουσιαστικά φύγει η αντικολλητική επίστρωση. Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος να το επαναφέρω;
Είναι προφανής η απάντηση πάρει καινούργιο αλλά έχω λόγο που θέλω να το κρατήσω

Nitse3
16/08/2021, 19:31
Ισχαιμικο επεισοδιο ο Χαρδαλιας!Την γλυτωσε ομως το καθαρμα!Χασαμε την ευκαιρια να τον φαει το χωμα wtf;;

AristidisZ
16/08/2021, 19:56
Έλεος ρε σείς μην γράφετε τέτοια πράματα…
Btw για να ευθυμήσουμε ολίγον, το μακρινό 1995 είχα πάει γήπεδο παρέα με τον Χαρδαλιά, στον αληστου μνήμης τελικό ΑΕΚ ΠΑΟ με τον μεγάλο Μπάκα
Η πλάκα είναι βέβαια ότι είμαι Ολυμπιακός μέχρι αηδίας, αλλά έχω πολύ φίλο Βυρωνιώτη ΑΕΚτζη, και μαντέψτε ποιος γνωστός του ήταν μαζί μας εκείνο το βράδυ
Που να ξερα 25 χρόνια μετά βέβαια :lol:

Acacius
16/08/2021, 20:59
Ισχαιμικο επεισοδιο ο Χαρδαλιας!Την γλυτωσε ομως το καθαρμα!Χασαμε την ευκαιρια να τον φαει το χωμα

Δεν τρώμε κρεάς γιατί είναι σφαγή αλλά πσόφο στο ΜΠούστη το Χαρδαλιά γιατί δεν τον πάμε. Ανθρωπισμός πάνω απ'όλα.

stefanos
16/08/2021, 21:00
Κοιτα,ο λογος ειναι οτι δεν τρωω οχι επειδη δεν μ αρεσει η γευση η γιατι ειναι ανθυγειυνο,απλα δεν θελω να συμμετεχω σε ολη αυτη την σφαγη.Οποτε αν μπορω να περνω αυτην την γευση χωρις να πεθαινει καποιος γιατι οχι?

Σίγουρα ναι.
Απλά το "υποκατάστατο" σαν λέξη τείνει να υποβαθμίζει τα μανιτάρια και τα υπόλοιπα "υποκατάστατα" σε αναπληρωματικά κρέατων και γλυκών
ενώ είναι μια χαρά φαγάκια έτσι κι αλλιώς από μόνα τους.
Βέβαια είναι "τάση" στα κοινωνικά μέσα απλά αφορμή πήρα από το ποστ σου.
Μάλλον ο κόσμος έχει ξεχάσει τι είναι φαγητό πλέον και τρώει μόνο κρέας και γλυκά.

toyar
16/08/2021, 21:53
Η ιδια η φυση εχει καταναλωση κρεατος στην τροφικη αλυσιδα
Απλα η αλεπου κυνηγαει το κοτοπουλο να το πνιξει ενω εγω το ψωνιζω στο s.market
Και το ιδιο το κοτοπουλο τρωει σκουληκια και εντομα για να ζησει
Ως ειδος ειμαστε η μαστιγα του πλανητη για χιλιαδες λογους αλλα οχι και επειδη τρωμε

billyka
16/08/2021, 22:18
Δεν τρώμε κρεάς γιατί είναι σφαγή αλλά πσόφο στο ΜΠούστη το Χαρδαλιά γιατί δεν τον πάμε. Ανθρωπισμός πάνω απ'όλα.

Λαθος.Μισανθρωπισμος.Μισανθρωπισμος σε αυτους που ελεγχουν τις ζωες μας

billyka
16/08/2021, 22:19
Σίγουρα ναι.
Απλά το "υποκατάστατο" σαν λέξη τείνει να υποβαθμίζει τα μανιτάρια και τα υπόλοιπα "υποκατάστατα" σε αναπληρωματικά κρέατων και γλυκών
ενώ είναι μια χαρά φαγάκια έτσι κι αλλιώς από μόνα τους.
Βέβαια είναι "τάση" στα κοινωνικά μέσα απλά αφορμή πήρα από το ποστ σου.
Μάλλον ο κόσμος έχει ξεχάσει τι είναι φαγητό πλέον και τρώει μόνο κρέας και γλυκά.

Σωστος.Υποκαταστατο ειναι κατι που αντικαθιστα το κρεας πχ τα φυτικα μπιφτεκια κτλ..Τα μανιταρια δεν ειναι υποκαταστατο

billyka
16/08/2021, 22:27
Η ιδια η φυση εχει καταναλωση κρεατος στην τροφικη αλυσιδα
Απλα η αλεπου κυνηγαει το κοτοπουλο να το πνιξει ενω εγω το ψωνιζω στο s.market
Και το ιδιο το κοτοπουλο τρωει σκουληκια και εντομα για να ζησει
Ως ειδος ειμαστε η μαστιγα του πλανητη για χιλιαδες λογους αλλα οχι και επειδη τρωμε

Ναι συμβαινουν αυτα στην φυση.Αλλα δεν θεωρω ιδιο τον εαυτο μου σαν σκεφτομενο ανθρωπο η σαν συνειδηση το ιδιο με την αλεπου,η οποια ειναι σαρκοφαγο.Εγω απο την αλλη ειμαι παμφαγο,μπορω να ζησω και χωρις κρεας,επισης εχω συνειδηση.Ο σκυλος πχ,το κουταβι οταν ενηλικιωθει θα πηδηξει την μανα του,εμεις σαν ανθρωποι δεν το κανουμε αυτο,οκ,καποιοι ισως το κανουν.Δεν μπορω να συγκρινω τον εαυτο με ενα ζωο το οποιο οτι κανει ειναι λογω ενστικτου.Επισης αλλο η ζωη στην φυση,η ελευθερη ζωη και επειτα και ο θανατος,απο την γεννα για θανατο,μεσα σε ενα εργοστασιο,χωρις να ζεις,απλα να υπαρχεις μεχρι το θανατο.Και γω μεχρι πριν 3 χρονια ετρωγα κρεας και πολυ μαλιστα.Αλλαξα την συνηθεια μου απλα.Anyway ειναι πολυ μεγαλη αυτη η συζητηση

stefanos
16/08/2021, 22:43
Ως ειδος ειμαστε η μαστιγα του πλανητη για χιλιαδες λογους αλλα οχι και επειδη τρωμε

Σε ένα μεγάλο βαθμό....

ioannispar
17/08/2021, 08:14
Λαθος.Μισανθρωπισμος.Μισανθρωπισμος σε αυτους που ελεγχουν τις ζωες μας

Ένα συμπέρασμα ή αλλιώς απορία....., αν σου επιτεθεί ένας κόκορας και σε τσιμπήσει..., το βραδάκι πάει για κρασάτος;;;;;;; (Μίσος για τον κόκορα δηλαδή)

Το παράδειγμα τυχαίο γιατί μπορεί να μπουν στην θέση του κόκορα και άλλα ζώα που τα τρώμε μετά από σφαγή.

Εγώ απλά δεν μπορώ να σκεφτώ και να αποδεχτώ το "μισανθρωπισμός" που λες, και ρωτάω φιλικά μιας και γίνεται κουβέντα.

karateo
17/08/2021, 08:41
Τρομερό το επίπεδο και μου κάνει εντύπωση που δεν σβήνονται κάποια ποστς!!!

o_gavros
17/08/2021, 08:53
Το έχεις χούι να γίνεσαι ενοχλητικός στις συζητήσεις, δεν ξέρω αν το κάνεις επίτηδες.
Το μινιμοντιγκ ξέρεις ότι δεν το επιτρέπουμε;
Ο χρήστης με το απρεπές μήνυμα πήρε τηνκαρτουλα του.
Τα ποστ δε σβήστηκαν καθώς είχατε συνεχίσει την συζήτηση.

karellen
17/08/2021, 08:55
Τρομερό το επίπεδο και μου κάνει εντύπωση που δεν σβήνονται κάποια ποστς!!!

Δεν παραβιάζουν κανένα κανόνα σωστής συμπεριφοράς.
Μπορεί κάποια ποστ να είναι εντονότερα και να ακροβατούν στα όρια της προσβολής αλλά έγκειται στη σοβαρότητα του γράφοντος να το μαζέψει και να μην το συνεχίσει.

karateo
17/08/2021, 09:14
Το έχεις χούι να γίνεσαι ενοχλητικός στις συζητήσεις, δεν ξέρω αν το κάνεις επίτηδες.
Το μινιμοντιγκ ξέρεις ότι δεν το επιτρέπουμε;
Ο χρήστης με το απρεπές μήνυμα πήρε τηνκαρτουλα του.
Τα ποστ δε σβήστηκαν καθώς είχατε συνεχίσει την συζήτηση.

Τότε συγγνώμη για το σχόλιο μου.
Μπήκα πρωί και πρωί και διάβασα αυτό το αχαρακτήριστο ποστ.
Πού να καταλάβω ότι έχει πέσει ποινή?

Το βρήκα άκρως ενοχλητικό, είδα ότι έχουν περάσει πολλές ώρες, δεν είδα κάποιο ποστ/παρατήρηση απο μοντ και έγραψα την άποψη μου.

Δεν ζήτησα να σβηστεί γιατί θεώρησα ότι το συμφωνείτε μαζί του.

@karellen

Το "πέθανε κάθαρμα" ακροβατεί στα όρια της προσβολής και δεν παραβιάζει κανέναν κανόνα σωστής συμπεριφοράς?

Εγώ φταίω τώρα?

o_gavros
17/08/2021, 09:17
Τότε συγγνώμη για το σχόλιο μου.
Μπήκα πρωί και πρωί και διάβασα αυτό το αχαρακτήριστο ποστ.
Πού να καταλάβω ότι έχει πέσει ποινή?

Το βρήκα άκρως ενοχλητικό, είδα ότι έχουν περάσει πολλές ώρες, δεν είδα κάποιο ποστ/παρατήρηση απο μοντ και έγραψα την άποψη μου.

Δεν ζήτησα να σβηστεί γιατί θεώρησα ότι το συμφωνείτε μαζί του.

Να, βλέπεις τι εννοώ για το ενοχλητικός;
"Θεωρησες" απευθείας το δικό σου και μπήκες με διάθεση να κραξεις. Μπορεί να μην είχες την πρόθεση που μαρτυρά το ποστ αλλά είπαμε, τα γραπτά είναι τελείως απρόσωπα και εύκολα παρεξηγούνται.
Αν σε ενοχλεί κάποιο μήνυμα υπάρχει και το κουμπάκι της αναφοράς.
Έτσι ούτε μινιμοντινγκ ούτε ενόχληση σε κανέναν δεν προκαλείται

basilis_k6
17/08/2021, 10:39
Καημενος χαρδαλιας. Παιζει να ειναι ο μονος αξιος σε αυτο το δοσιλογο σχημα και πληρωνει ακριβα την επιλογη του να ειναι πραγματικά μαχιμος. Η πολιτικη ειναι για τους σταρχιδιστες, οχι για τους αγωνιστες.

AristidisZ
17/08/2021, 10:50
Καημενος χαρδαλιας. Παιζει να ειναι ο μονος αξιος σε αυτο το δοσιλογο σχημα και πληρωνει ακριβα την επιλογη του να ειναι πραγματικά μαχιμος. Η πολιτικη ειναι για τους σταρχιδιστες, οχι για τους αγωνιστες.

Καλά εντάξει, αν ήταν άξιος θα είχε παραιτηθεί πολύ καιρό τώρα

o_gavros
17/08/2021, 11:07
Καημενος χαρδαλιας. Παιζει να ειναι ο μονος αξιος σε αυτο το δοσιλογο σχημα και πληρωνει ακριβα την επιλογη του να ειναι πραγματικά μαχιμος. Η πολιτικη ειναι για τους σταρχιδιστες, οχι για τους αγωνιστες.

Άμα δεν κόψεις καναδυο μέτρα από το ψάρι σου, θα τους ξεκανω όλους στο χωριό

basilis_k6
17/08/2021, 12:25
Άμα δεν κόψεις καναδυο μέτρα από το ψάρι σου, θα τους ξεκανω όλους στο χωριό
Δεν εχεις αδικο. Τον εχει παρει το κυμα δεξια κιαυτον αλλα κανει δουλεια.


Καλά εντάξει, αν ήταν άξιος θα είχε παραιτηθεί πολύ καιρό τώρα

Ξερεις τι αριστους εχει στον παγκο; δεν θες να παίξουν βασικοι.

o_gavros
17/08/2021, 12:43
Ρε φίλε όταν λέμε κάνει δουλειά τη στιγμή που κάηκε και συνεχίζει να καίγεται η χώρα, είναι στα όρια του προσβλητικού πραγματικά!
Ούτε αυτός ο πολλά βαρύς μαλακας ούτε κανένας από τους προηγούμενους δεν έκαναν τη δουλειά τους.
Και όταν λέω τη δουλειά τους, εννοώ να νοιαστουν για το μπουρδελακι μας.
Το κάνουν δουλειά το δέχομαι μόνο υπό την έννοια του βολεματος ημετερων.
Τι να την κάνω την κατ' ευφημισμόν "πολιτική προστασία" της επικοινωνιακής εμποροπανήγυρις όταν δεν κάνει το βασικό: να προστατεύει????

basilis_k6
17/08/2021, 12:49
Ρε φίλε όταν λέμε κάνει δουλειά τη στιγμή που κάηκε και συνεχίζει να καίγεται η χώρα, είναι στα όρια του προσβλητικού πραγματικά!
Ούτε αυτός ο πολλά βαρύς μαλακας ούτε κανένας από τους προηγούμενους δεν έκαναν τη δουλειά τους.
Και όταν λέω τη δουλειά τους, εννοώ να νοιαστουν για το μπουρδελακι μας.
Το κάνουν δουλειά το δέχομαι μόνο υπό την έννοια του βολεματος ημετερων.
Τι να την κάνω την κατ' ευφημισμόν "πολιτική προστασία" της επικοινωνιακής εμποροπανήγυρις όταν δεν κάνει το βασικό: να προστατεύει????

Δεν αλλαζει η χωρα σε μια νυχτα. Ούτε ειναι στο χερι του να σβησει η οχι τις φωτιες. Επισης ειναι υπουργός οχι ΠΘ. Ξερεις οτι η γραμμη ανωθεν ηταν να καει οτι θελει αλλα να μην καει άνθρωπος για ευνόητους πλεον λογους.

AristidisZ
17/08/2021, 12:51
Ρε φίλε όταν λέμε κάνει δουλειά τη στιγμή που κάηκε και συνεχίζει να καίγεται η χώρα, είναι στα όρια του προσβλητικού πραγματικά!
Ούτε αυτός ο πολλά βαρύς μαλακας ούτε κανένας από τους προηγούμενους δεν έκαναν τη δουλειά τους.
Και όταν λέω τη δουλειά τους, εννοώ να νοιαστουν για το μπουρδελακι μας.
Το κάνουν δουλειά το δέχομαι μόνο υπό την έννοια του βολεματος ημετερων.
Τι να την κάνω την κατ' ευφημισμόν "πολιτική προστασία" της επικοινωνιακής εμποροπανήγυρις όταν δεν κάνει το βασικό: να προστατεύει????

Ναι, γιατί στη διαχείριση Covid έδωσε ρέστα

6-7 μήνες lockdown, καταστροφή της οικονομίας, και είχαμε 100+ νεκρούς τη μέρα επειδή δεν είχαμε κρεβάτια για τον κόσμο

Μιλάμε για την απόλυτη επιτυχία...

o_gavros
17/08/2021, 12:52
Είναι ή δεν είναι ο σι ή ο, της πολιτικής προστασίας;
Ως τέτοιος αρχικαντης, ΠΡΙΝ να πιάσουν φωτιές τι στον πουτσο επέβλεπε; Το γκιώνη του σου απαντώ, όταν μας κατουραγε στα μούτρα.
Το να μένει ξάγρυπνος για εφτά μέρες σε κάποιο κέντρο ελέγχου δεν λέει τίποτα πέρα από το επικοινωνιακό κομμάτι.
Η δουλειά που έπρεπε να έχει γίνει δεν έγινε.
Και δεν τρέφω αυταπάτες,ούτε και θα γίνει.
Και θα καιγομαστε,θα πνιγόμαστε,θα γαμιομαστε,κ.ο.κ.

panavour
17/08/2021, 12:58
Είναι ή δεν είναι ο σι ή ο, της πολιτικής προστασίας;
Ως τέτοιος αρχικαντης, ΠΡΙΝ να πιάσουν φωτιές τι στον πουτσο επέβλεπε; Το γκιώνη του σου απαντώ, όταν μας κατουραγε στα μούτρα.
Το να μένει ξάγρυπνος για εφτά μέρες σε κάποιο κέντρο ελέγχου δεν λέει τίποτα πέρα από το επικοινωνιακό κομμάτι.
Η δουλειά που έπρεπε να έχει γίνει δεν έγινε.
Και δεν τρέφω αυταπάτες,ούτε και θα γίνει.
Και θα καιγομαστε,θα πνιγόμαστε,θα γαμιομαστε,κ.ο.κ.

το τελευταιο δεν ειναι απαραιτητα κακο για ολους

basilis_k6
17/08/2021, 13:05
Είναι ή δεν είναι ο σι ή ο, της πολιτικής προστασίας;
Ως τέτοιος αρχικαντης, ΠΡΙΝ να πιάσουν φωτιές τι στον πουτσο επέβλεπε; Το γκιώνη του σου απαντώ, όταν μας κατουραγε στα μούτρα.
Το να μένει ξάγρυπνος για εφτά μέρες σε κάποιο κέντρο ελέγχου δεν λέει τίποτα πέρα από το επικοινωνιακό κομμάτι.
Η δουλειά που έπρεπε να έχει γίνει δεν έγινε.
Και δεν τρέφω αυταπάτες,ούτε και θα γίνει.
Και θα καιγομαστε,θα πνιγόμαστε,θα γαμιομαστε,κ.ο.κ.

Μηπως εχεις την λανθασμένη εντύπωση πως η πολιτικη προστασια εχει περισσοτερες αρμοδιοτητες απο οσες εχει πραγματικά; έχει κανει αρκετα και στο κομματι του covid και στον προγραμματισμό πριν τις πυρκαγιές. Ξερεις ειμαι ο πρωτος που θα πει κακο λογο για το σιναφι του και ολους οσους κάθονται σε καρεκλα σημερα αλλα αυτος δεν ειναι για κλωτσιες. Κοίτα παραπανω και παραδιπλα (πθ, προπο, υπ. οικ κτλ) αν θες να μουτζωσεις.

PaNick67
17/08/2021, 13:23
Δεν εχεις αδικο. Τον εχει παρει το κυμα δεξια κιαυτον αλλα κανει δουλεια.



Ξερεις τι αριστους εχει στον παγκο; δεν θες να παίξουν βασικοι.

Δουλειά ο Χάρντι; χαχαχα

Μιλάμε για τον χειρότερο δήμαρχο από καταβολής δήμου.

Στην πολιτικη προστασια βρέθηκε λόγω κομματικής ταυτότητας και λόγω επιτυχούς διαχείρισης πυροπροστασιας του Υμηττού. Η οποία όμως ήταν διαδημοτικη.

stefanos
17/08/2021, 13:25
Είναι ή δεν είναι ο σι ή ο, της πολιτικής προστασίας;
Ως τέτοιος αρχικαντης, ΠΡΙΝ να πιάσουν φωτιές τι στον πουτσο επέβλεπε; Το γκιώνη του σου απαντώ, όταν μας κατουραγε στα μούτρα.
Το να μένει ξάγρυπνος για εφτά μέρες σε κάποιο κέντρο ελέγχου δεν λέει τίποτα πέρα από το επικοινωνιακό κομμάτι.
Η δουλειά που έπρεπε να έχει γίνει δεν έγινε.
Και δεν τρέφω αυταπάτες,ούτε και θα γίνει.
Και θα καιγομαστε,θα πνιγόμαστε,θα γαμιομαστε,κ.ο.κ.

Η πολιτική προστασία συντονίζει τη δράση των υπηρεσιών και ενημερώνει τον κόσμο.
Δεν φτιάχνει νοσοκομεία ούτε αγοράζει αεροπλάνα ούτε δημιουργεί δασικούς δρόμους.

panavour
17/08/2021, 13:29
Τότε συγγνώμη για το σχόλιο μου.
Μπήκα πρωί και πρωί και διάβασα αυτό το αχαρακτήριστο ποστ.
Πού να καταλάβω ότι έχει πέσει ποινή?

Το βρήκα άκρως ενοχλητικό, είδα ότι έχουν περάσει πολλές ώρες, δεν είδα κάποιο ποστ/παρατήρηση απο μοντ και έγραψα την άποψη μου.

Δεν ζήτησα να σβηστεί γιατί θεώρησα ότι το συμφωνείτε μαζί του.

@karellen

Το "πέθανε κάθαρμα" ακροβατεί στα όρια της προσβολής και δεν παραβιάζει κανέναν κανόνα σωστής συμπεριφοράς?

Εγώ φταίω τώρα?

Εξαρταται απο την πολιτικη τοποθετηση του ευχομένου ,αλλα και του ''καθαρματος''
:lol:

o_gavros
17/08/2021, 14:24
Η πολιτική προστασία συντονίζει τη δράση των υπηρεσιών και ενημερώνει τον κόσμο.
Δεν φτιάχνει νοσοκομεία ούτε αγοράζει αεροπλάνα ούτε δημιουργεί δασικούς δρόμους.

Να δεχτώ για χάρη οικονομίας της κουβέντας τη δεύτερη πρόταση.
Για την πρώτη όμως, για ποιον συντονισμό μιλάμε;
Τα μέχρι στιγμής >1000000 καμμένα στρέμματα δεν διατρανώνουν την ανικανότητα τους;

stefanos
17/08/2021, 17:18
Να δεχτώ για χάρη οικονομίας της κουβέντας τη δεύτερη πρόταση.
Για την πρώτη όμως, για ποιον συντονισμό μιλάμε;
Τα μέχρι στιγμής >1000000 καμμένα στρέμματα δεν διατρανώνουν την ανικανότητα τους;

Όχι απαραίτητα της πολιτικής προστασίας.
Απαραίτητα των κυβερνήσεων των τελευταίων 20-25 χρονών.
Τα είπα και παραπάνω.
Από εγκληματική αμέλεια έως φόνος εκ προμελέτης.

νεοσσός
20/08/2021, 18:26
Πυροστρόβιλος στα Βίλια. (https://www.athensvoice.gr/greece/725953_vilia-i-stigmi-poy-strovilos-fotias-ektoxeyei-kormo-dentroy?fbclid=IwAR1Tr4DeFDKgltdQYnhv-yEH1t3O8OUT40ey-QV9y7Fs6yijaSmXMTP6XSk) Το μικροκλίμα που λέγαμε.

OldMan
23/08/2021, 13:12
Κ;αι γαμω τα γουστα μιλαμε..

Να φυγουν 2-3 κορμοι φλεγομενοι τριγυρω και να μη βρισκει ο παπας να θαψει..

karellen
23/08/2021, 15:55
Διαφορά οδηγικής παιδείας.Γάλλοι και Έλληνες.Παραλία φαράγγι του Φονέα Μάνη.

Παρκαρισμένα στη σειρά και τακτοποιημένα.
430289


VS όπου βρήκαμε σταματήσαμε και στ@ρχ... μας (Χώρια ότι εδώ μπορούσαν να το βάλουν κάθετα και να εξοικονομήσουν άλλες τόσες θέσεις πάρκιν.
430290

430291








Υπ' όψιν,οι Έλληνες είναι η επάνω φωτογραφία!

BLiTzER
23/08/2021, 16:15
Διαφορά οδηγικής παιδείας.Γάλλοι και Έλληνες.Παραλία φαράγγι του Φονέα Μάνη.

Παρκαρισμένα στη σειρά και τακτοποιημένα.
430289


VS όπου βρήκαμε σταματήσαμε και στ@ρχ... μας (Χώρια ότι εδώ μπορούσαν να το βάλουν κάθετα και να εξοικονομήσουν άλλες τόσες θέσεις πάρκιν.
!

Μια χαρά πάρκαραν. Μακριά από το ιταλικό, μην κολλήσουν λαδίλα.

karellen
23/08/2021, 16:23
Μια χαρά πάρκαραν. Μακριά από το ιταλικό, μην κολλήσουν λαδίλα.

Tων Γάλλων είναι το ιταλικό.
Καθώς και το αμάξι της Μπάρμπι αποπάνου.

νεοσσός
23/08/2021, 16:43
Βλέπω τους αλλοδαπούς να έχουν παρκάρει στο εξωτερικό της στροφής, ενώ τους Έλληνες στην ευθεία. Μάλιστα ο ένας ξένος με το Picasso καταλαμβάνει και μέρος του ερείσματος του δρόμου επί της στροφής, ίσως και λίγο ο δεύτερος.

Νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή η ευθεία, ακόμα κι αν αναφερόμαστε σε σταθμεύσεις εκτός του οδοστρώματος σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

bulmont
23/08/2021, 19:40
Διαφορά οδηγικής παιδείας.Γάλλοι και Έλληνες........
!

Στούπα ήσουνα Νικολάκη;;;;;;;

karellen
23/08/2021, 19:44
Ε ναι Βαγγελάκη.
Ποτέ θα κατηφορήσεις?

mikes
23/08/2021, 20:29
Διαφορά οδηγικής παιδείας.Γάλλοι και Έλληνες.Παραλία φαράγγι του Φονέα Μάνη.

Παρκαρισμένα στη σειρά και τακτοποιημένα.
430289


VS όπου βρήκαμε σταματήσαμε και στ@ρχ... μας (Χώρια ότι εδώ μπορούσαν να το βάλουν κάθετα και να εξοικονομήσουν άλλες τόσες θέσεις πάρκιν.
430290

430291








Υπ' όψιν,οι Έλληνες είναι η επάνω φωτογραφία!
Δε πιστευω οτι ειναι θεμα οδηγικης παιδειας... Ειδικα οταν μιλαμε για ελληνες οδηγους. Η διαφορα παιζει στο οτι ο ελληνας θα κοιταξει να παρκαρει εκει που εχει ισκιο, ενω ο ξενος χεστηκε!
Ασε που παιζει και η πιθανοτητα στα κενα της κατω φωτο να υπηρχαν κι αλλα παρκαρισμενα που φυγανε...

BLiTzER
23/08/2021, 20:33
Ασε που παιζει και η πιθανοτητα στα κενα της κατω φωτο να υπηρχαν κι αλλα παρκαρισμενα που φυγανε...

Ο γερανός για το ιταλικό θα ήταν. :lol:

karellen
23/08/2021, 21:12
Ασε που παιζει και η πιθανοτητα στα κενα της κατω φωτο να υπηρχαν κι αλλα παρκαρισμενα που φυγανε...
Όχι, ήμουν σε εκείνο το σημείο αρκετή ώρα και πέτυχα όλα τα αμάξια που έρχονταν να παρκάρουν και από εδώ και από κει.
Ο σκαραβαίος είχε μέσα κάτι πιτσιρίκια και στο καπάκι ήρθαν και οι γονείς με το Φιατ. Αφού μόλις τον είδα άνετο να βγαίνει και να κλειδώνει απόρησα με τη γαϊδουριά του. Σημειωτέον εκείνο το σημείο είναι υποτυπώδες παρκιν για την παραλία και σε χρόνο DT γεμίζει με δεκάδες αυτοκίνητα.

katsar
25/08/2021, 08:18
https://www.youtube.com/watch?v=x8SbAeM-iVo (2022 BUELL HAMMERHEAD)
δεν το βάζουν κάτω!

billyka
28/08/2021, 14:04
Καλησπερα.Εχει παει κανεις Ιταλια-Μιζανο να παρακολουθησει αγωνα ΜοτοGP?

katsar
28/08/2021, 23:03
Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος/έχει περάσει πρόσφατα σχετικά από Λιδωρίκι ;
Θέλω να μάθω αν το βενζινάδικο εκεί είναι ανοιχτό Κυριακές,θα πάρω το πρωί τηλέφωνο βέβαια αλλά τώρα βγάζω πλάνο.
Ευχαριστώ :wave2:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/08/2021, 07:15
Καλησπερα.Εχει παει κανεις Ιταλια-Μιζανο να παρακολουθησει αγωνα ΜοτοGP?

Τι θες να μάθεις?

billyka
29/08/2021, 12:52
Τι θες να μάθεις?

Ποιο ειναι το κοντινοτερο αεροδρομιο,για τα ΜΜΜ,δλδ απο το αεροδρομιο τι βολευει πχ τραινο,λεωφορειο και το κοστος τους,διαμονη σε ξενοδοχειο η χοστελ,εχω ακουσει και για διαμονη μεσα στην πιστα κτλ κτλ..Βρηκα οτι το εισητηριο ειναι στα 290,δλδ υπολογιζω ενα 3ημερο-4ημερο θα κοστισει σιγουρα 600ευρω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/08/2021, 14:47
Ποιο ειναι το κοντινοτερο αεροδρομιο,για τα ΜΜΜ,δλδ απο το αεροδρομιο τι βολευει πχ τραινο,λεωφορειο και το κοστος τους,διαμονη σε ξενοδοχειο η χοστελ,εχω ακουσει και για διαμονη μεσα στην πιστα κτλ κτλ..Βρηκα οτι το εισητηριο ειναι στα 290,δλδ υπολογιζω ενα 3ημερο-4ημερο θα κοστισει σιγουρα 600ευρω.

Σε ξενοδοχείο 25 χλμ απο τη πίστα εδωσα 55 ευρώ με πρωινό 2 άτομα!

Το εισιτήριο μονο της Κυριακής (του αγώνα δηλαδή) έκανε 105 ευρώ στη τριμπουτε 3 αν θυμάμαι καλά και είχε και γιγαντοοθόνη απέναντι που δε χάσαμε λεπτό απο τον αγώνα.

Μέχρι εκεί μπορώ να σε βοηθήσω εγω:wave2:

spyrval
29/08/2021, 20:57
Καλησπερα.Εχει παει κανεις Ιταλια-Μιζανο να παρακολουθησει αγωνα ΜοτοGP?


Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος/έχει περάσει πρόσφατα σχετικά από Λιδωρίκι ;

Το ένα ποστ μετά το άλλο :lol:

Sorry Katsar, πλάκα κάνω, απλά τα διάβασα μαζί και έβαλα τα γέλια μόνος μου

Grafton 505
02/09/2021, 19:56
Αντίο Μίκη (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%82_%CE%98%CE%B5%CE%BF%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82).

o_gavros
02/09/2021, 20:52
Εννοείται καλό του ταξίδι!
96 χρονών! Φαντάζει ασύλληπτο.
Κρίμα που στα τελευταία, οι δικοί του δεν τον προστάτευσαν λίγο καλύτερα.
Όπως και να έχει,μια ζωή αγώνων και έργου, δεν ακυρώνεται.

tzimidis
02/09/2021, 21:09
Μετά από τις μαλακίες που έβλεπα να γράφονται για τον θάνατο του Charlie Watts,να προσέχει τον παντέλο,
περιμένω από σήμερα να δω γραμμένο
"Μίκη, να προσέχεις τον mad clip".

o_gavros
02/09/2021, 21:23
Ο Γουατς να προσέχει τον Παντελο...
Κάτι έχουνε ρίξει στα ναρκωτικά και τα έχουνε χαλάσει φαίνεται

doctor_john
02/09/2021, 22:46
Εμένα μου αρέσει που παίζουν με το σουρεαλισμό και τις έννοιες. Νομίζω ότι προσφέρει περισσότερα στο κομμάτι
εκπαίδευσης-εξέλιξης που δεν διδάσκεται.

doctoras
02/09/2021, 23:02
Τεράστιο το εργο του. Καλλιτεχνικά και κοινωνικά πηγή έμπνευσης για πολλες γενιές, που θα μείνει ανεξίτηλη στους αιωνες, απο τους μπροστάρηδες σε κινητοποιήσεις ως υπέρμαχος της ελευθεριας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και ενω εφαγε εξοριες και ξύλο ανελέητο δεν πτοήθηκε και προσπαθησε πολιτικα να γεφυρώσει δυο πλευρες με πραγματικη ενωτική διαθεση.

Οτι και να πουμε ειναι ελαχιστο, καλο ταξιδι τεραστιε Μίκη

lleonidas
03/09/2021, 09:36
Ανησυχητικά μαντάτα (https://www.newsit.gr/politikh/synagermos-gia-ayksiseis-se-kafe-psomi-kai-energeia-fovoi-pos-o-kafes-tha-ftasei-ta-5/3356369/) ...
Στοκάρετε κεριά, αλεύρι και καφέ :smokin:

Nitse3
03/09/2021, 10:29
Καλά ρεπορταζ με δηλώσεις Άδωνη ότι ο καφές θα πάει από 2 σε 5 ευρώ έτσι ώστε όταν πάει 2,5-3 να πούμε πάλι καλά.

Dimos35
03/09/2021, 12:44
Ανησυχητικά μαντάτα (https://www.newsit.gr/politikh/synagermos-gia-ayksiseis-se-kafe-psomi-kai-energeia-fovoi-pos-o-kafes-tha-ftasei-ta-5/3356369/) ...
Στοκάρετε κεριά, αλεύρι και καφέ :smokin:

Και βαζελίνη, πολύ βαζελίνη.

Grafton 505
03/09/2021, 16:14
Ο Γουατς να προσέχει τον Παντελο...
Κάτι έχουνε ρίξει στα ναρκωτικά και τα έχουνε χαλάσει φαίνεται


Τεράστιο το εργο του. Καλλιτεχνικά και κοινωνικά πηγή έμπνευσης για πολλες γενιές, που θα μείνει ανεξίτηλη στους αιωνες, απο τους μπροστάρηδες σε κινητοποιήσεις ως υπέρμαχος της ελευθεριας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και ενω εφαγε εξοριες και ξύλο ανελέητο δεν πτοήθηκε και προσπαθησε πολιτικα να γεφυρώσει δυο πλευρες με πραγματικη ενωτική διαθεση.

Οτι και να πουμε ειναι ελαχιστο, καλο ταξιδι τεραστιε Μίκη

Δεν νομίζω η νέα γενιά (από το 2000 και μετά ) να έχει αντιληφθεί τι και ποιος ήταν ο Μίκης και τι έργο (καλλιτεχνικό και ανθρωπιστικό κυρίως) άφησε.

PaNick67
03/09/2021, 17:22
https://www.koutipandoras.gr/article/poiniki-dioxi-gia-anthropoktonia-apo-ameleia-ston-astynomiko-tis-mpakogianni-gia-ton-iasona?fbclid=IwAR2e__dqvi4aYORpm16THnG8CE9baDvIapGSRBjfJvEZE3pONw_L0P9dmWc

Σαν ανα αργησαν λιγο ε;

ΥΓ. Εψαξα και δεν βρηκα το θεμα που συζητηθηκε. Αν θελουν οι συντονιστες το μεταφερουν :)

AUFGEBRACHT
03/09/2021, 18:01
Μετά από τις μαλακίες που έβλεπα να γράφονται για τον θάνατο του Charlie Watts,να προσέχει τον παντέλο,
περιμένω από σήμερα να δω γραμμένο
"Μίκη, να προσέχεις τον mad clip".


430436

AristidisZ
04/09/2021, 09:08
Δεν νομίζω η νέα γενιά (από το 2000 και μετά ) να έχει αντιληφθεί τι και ποιος ήταν ο Μίκης και τι έργο (καλλιτεχνικό και ανθρωπιστικό κυρίως) άφησε.

Είχε κάνει βέβαια και τις κουτσουκέλες του, αλλά ας το συζητήσουμε άλλη φορά…

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ απλά, αλλά πάντα θα είναι ο νο 2

doctoras
04/09/2021, 09:56
Δεν νομίζω η νέα γενιά (από το 2000 και μετά ) να έχει αντιληφθεί τι και ποιος ήταν ο Μίκης και τι έργο (καλλιτεχνικό και ανθρωπιστικό κυρίως) άφησε.

Και πριν και μετά, και σε ένα σωρό σπουδαίους ανθρώπους και σπουδαίες ιστορικές στιγμές, αυτό οφείλεται στην οικογένεια στην αντίληψη και στην ευαισθησία της. Και οχι στο σχολείο που θέλουμε να φορτώσουμε τις αποτυχίες εκπαίδευσης και διαπαιδαγώγησης μας
αν είμαστε εκπαιδευτικά παραγωγικά μέτριοι γονείς θα κάνουμε μέτρια εκπαιδευτικά παιδιά, αποτέλεσμα μέτριο

rainmike
04/09/2021, 19:55
Παιδιά εχω αγοράσει μια συσκευή απο Ιαπωνία μια παλιά κονσόλα συγκεκριμένα.(αθάνατα 90ς :))
Ο μετασχηματιστής που χρησιμοποιει ειναι για ταση 100volts και 60Hz
Εχετε να προτείνετε κάποιον converter που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω στα 220volts και 50 Hz που έχουμε εδώ?