PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

rainmike
07/07/2022, 15:16
Φιλαράκι κράτα αποστάσεις απο παλιατζήδες με τρικυκλα γιατι κουβαλάνε ενα καρο σκουριασμένα μεταλλικα
πράγματα και στο 99% των περιπτώσεων οδηγούνε χρέπια.

CorpseAlive
07/07/2022, 15:33
Φιλαράκι κράτα αποστάσεις απο παλιατζήδες με τρικυκλα γιατι κουβαλάνε ενα καρο σκουριασμένα μεταλλικα
πράγματα και στο 99% των περιπτώσεων οδηγούνε χρέπια.

Ναι από τότε το κάνω.
Λίγα εκατοστά πιο πάνω θα σταματούσε το σίδερο στο στήθος μου.
Ανέκοψε η μάσκα της μηχανής και ο ανεμοθώρακας την πορεία του.

doctor_john
07/07/2022, 16:12
Mόλις έμαθα κάτι θετικό. Οι πέτρες της βλακείας στην Georgia (https://www.youtube.com/watch?v=RbPHydOjbB0&ab_channel=NBCNews) βομβαρδίστηκαν!
Μην παρεξηγηθώ, δεν συνέβη κάτι περισσότερο σημαντικό από μια αντίδραση του κόσμου στο παράλογο.

panavour
07/07/2022, 16:26
Mόλις έμαθα κάτι θετικό. Οι πέτρες της βλακείας στην Georgia (https://www.youtube.com/watch?v=RbPHydOjbB0&ab_channel=NBCNews) βομβαρδίστηκαν!
Μην παρεξηγηθώ, δεν συνέβη κάτι περισσότερο σημαντικό από μια αντίδραση του κόσμου στο παράλογο.

''χεστηκαμε και η βαρκα εγειρε'' λεει ο σοφος λαος, (για τις πετρες).
Επισης λεει ''εδω ο κοσμος καιγεται και το μ.......νι χτενιζεται''
και ενα τελευταιο ''χεστηκε ο πολυδωρος που ηταν στα ποδια γρηγορος''.

spyrval
07/07/2022, 17:28
Ναι από τότε το κάνω.
Λίγα εκατοστά πιο πάνω θα σταματούσε το σίδερο στο στήθος μου.
Ανέκοψε η μάσκα της μηχανής και ο ανεμοθώρακας την πορεία του.

Αφού δεν χτύπησες πάλι καλά. Είμαι πολύ περίεργος πώς έβγαλες άκρη με τον παλιατζή...

panavour
08/07/2022, 09:42
Τι άκρη να βγάλει,από πίσω τον χτύπησε τον παλιατζή.Ο πίσω έχει πάντα άδικο.Απ ότι μέχρι τώρα ξέρω.

CorpseAlive
08/07/2022, 09:49
Αφού δεν χτύπησες πάλι καλά. Είμαι πολύ περίεργος πώς έβγαλες άκρη με τον παλιατζή...

Δική μου ευθύνη να κρατώ τις νόμιμες αποστάσεις.
Δεν του είπα τίποτα.
Το να κάτσω να αποδείξω ότι δεν συγκρούστηκα με το αμάξωμα αλλά με τον σωλήνα σε δικαστήριο...καλή μου τύχη. Δεν υπήρχε κάμερα-φωτογραφία-περαστικός-δικάβαλο που να με βοηθήσει. Θα ήταν ο λόγος του απέναντι στον δικό μου.
Αν είχα την πιο αμυδρή ελπίδα ή την παραμικρή σωματική βλάβη, προφανώς θα τον κυνήγαγα.

rainmike
08/07/2022, 09:53
Δική μου ευθύνη να κρατώ τις νόμιμες αποστάσεις.
Δεν του είπα τίποτα.
Το να κάτσω να αποδείξω ότι δεν συγκρούστηκα με το αμάξωμα αλλά με τον σωλήνα σε δικαστήριο...καλή μου τύχη. Δεν υπήρχε κάμερα-φωτογραφία-περαστικός-δικάβαλο που να με βοηθήσει. Θα ήταν ο λόγος του απέναντι στον δικό μου.
Αν είχα την πιο αμυδρή ελπίδα ή την παραμικρή σωματική βλάβη, προφανώς θα τον κυνήγαγα.

Θα τον κυνηγαγες επειδή επεσες πάνω του?

CorpseAlive
08/07/2022, 10:20
Θα τον κυνηγαγες επειδή επεσες πάνω του?

Θα τον κυνηγούσα γιατί ο σωλήνας που έπεσα πάνω του προεξείχε από το αμάξωμα του πάνω από τα νόμιμα όρια που δίνει ο ΚΟΚ για φόρτωση.
Δεν έπεσα στον προφυλακτήρα του.

rainmike
08/07/2022, 10:25
Θα τον κυνηγούσα γιατί ο σωλήνας που έπεσα πάνω του προεξείχε από το αμάξωμα του πάνω από τα νόμιμα όρια που δίνει ο ΚΟΚ για φόρτωση.
Δεν έπεσα στον προφυλακτήρα του.

Δηλαδή κοκκάλωσε ο παλιατζής με τη σακαράκα του και εσύ με το συγχρονο μηχανάκι σου
δεν προλαβες να σταματήσεις και έπεσες πάνω του ενω ειχες δει απο πριν τι κουβαλάει.
Και θα τον κυνηγούσες για τους σωλήνες που προεξείχαν?
Δεν ξερω για το νόμιμο αλλά ποσο ηθικό είναι αυτό?

CorpseAlive
08/07/2022, 10:29
Δηλαδή κοκκάλωσε ο παλιατζής με τη σακαράκα του και εσύ με το συγχρονο μηχανάκι σου
δεν προλαβες να σταματήσεις και έπεσες πάνω του ενω ειχες δει απο πριν τι κουβαλάει.
Και θα τον κυνηγούσες για τους σωλήνες που προεξείχαν?
Δεν ξερω για το νόμιμο αλλά ποσο ηθικό είναι αυτό?

Πόσο ηθικό είναι ο άλλος να φορτώνει μια καρότσα με 2.5 μέτρα μεταλικό σωλήνα και σχεδόν να με κάνει σουβλάκι?
Με 9 χλμ/ώρα πήγαινα , δεν σταμάτησα γιατί δεν έπιασε το ABS στην τόσο χαμηλή ταχύτητα που είχα.
Πως ξέρω το μήκος του σωλήνα και την προέκταση του όταν είμαι από πίσω? Δεν έχω οπτική.
Κοκκάλωσε για να ανοίξει έναν κάδο ανακύκλωσης στο άκυρο εντελώς.
Πως θα μπορούσα να προβλέψω ότι θα κοκκάλωνε το αμάξι του κατα μεσής ?
Δεν καταλαβαίνω τι συζήτηση ανοίγουμε εδώ?
Φίλτατε RainMike. Αυτό που ρωτάω κάτι για τον ανεμοθώρακα και έρχεσαι να μου κάνεις check για την ηθική μου ή για την υπαιτιότητα μου στο συγκεκριμένο ατύχημα ...κοίτα το λιγάκι.

rainmike
08/07/2022, 10:37
Πόσο ηθικό είναι ο άλλος να φορτώνει μια καρότσα με 2.5 μέτρα μεταλικό σωλήνα και σχεδόν να με κάνει σουβλάκι?
Με 9 χλμ/ώρα πήγαινα , δεν σταμάτησα γιατί δεν έπιασε το ABS στην τόσο χαμηλή ταχύτητα που είχα.
Πως ξέρω το μήκος του σωλήνα και την προέκταση του όταν είμαι από πίσω? Δεν έχω οπτική.
Κοκκάλωσε για να ανοίξει έναν κάδο ανακύκλωσης στο άκυρο εντελώς.
Πως θα μπορούσα να προβλέψω ότι θα κοκκάλωνε το αμάξι του κατα μεσής ?
Δεν καταλαβαίνω τι συζήτηση ανοίγουμε εδώ?
Φίλτατε RainMike. Αυτό που ρωτάω κάτι για τον ανεμοθώρακα και έρχεσαι να μου κάνεις check για την ηθική μου ή για την υπαιτιότητα μου στο συγκεκριμένο ατύχημα ...κοίτα το λιγάκι.

Τι να κοιτάξω ρε φίλε,απλά μου έκανε εντύπωση που θα κυνηγαγες οπως λες εναν ανθρωπο οταν ξέκαθαρα το λάθος ειναι δικο σου.
Με 9 km/h σταματάς και μετα ποδια αν δεν έχεις φρένα τι να λέμε τώρα.

CorpseAlive
08/07/2022, 10:48
Τι να κοιτάξω ρε φίλε,απλά μου έκανε εντύπωση που θα κυνηγαγες οπως λες εναν ανθρωπο οταν ξέκαθαρα το λάθος ειναι δικο σου.
Με 9 km/h σταματάς και μετα ποδια αν δεν έχεις φρένα τι να λέμε τώρα.

''Δική μου ευθύνη να κρατώ τις νόμιμες αποστάσεις.''
Αυτό δεν είναι ομολογία ότι είναι ΌΛΟ δικό μου λάθος.
Αλλά ξέρεις κάτι ''φίλε'' Mike?
Θα μπορούσα να σου αναλύσω και τεχνικά και ηθικά γιατί υπάρχει συνυπαιτιότητα .
Θα μπορούσα να σου επισυνάψω νομολογία και νομοθεσία.
Αλλά θα κάνω αυτό που κάνεις και εσύ.
Θα πετάξω την αποψάρα μου, θα μείνω σε αυτή και θα κλείσω την κουβέντα με
Τι να λέμε τώρα.

kotlos
08/07/2022, 11:04
Ο πίσω έχει πάντα άδικο.Απ ότι μέχρι τώρα ξέρω.

ΚΟΚ για φορτία που προεξέχουν: (https://www.glavopoulos.com/kok-032/)

4. Το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει από το πίσω τμήμα του οχήματος περισσότερο από 30% του μήκους του αμαξώματος. Ειδικά, στα μοτοποδήλατα, μοτοσυκλέτες και τρίτροχα οχήματα, το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει περισαότερο από 0,40 μ. από τις πλευρές τους, υπολογιζόμενου από το εξωτερικό άκρο του εμπρόσθιου πλευρικού φανού του οχήματος, ή του μπρος ή πίσω ακραίου σημείου αυτών. Προκειμένου για ειδική μεταφορά αντικειμένων που προεξέχουν από το πίσω τμήμα των αυτοκινήτων οχημάτων πέραν του 30% του μήκους του αμαξώματος, απαιτείται προηγούμενη άδεια της κατά τόπον αρμόδιας Τεχνικής Υπηρεσίας.

5. Τα προεξέχοντα φορτία από το μπρος ή πίσω τμήμα ή τις πλευρές του οχήματος, αν αυτό επιτρέπεται, πρέπει να επισημαίνονται με σταθερή προσαρμοσμένη πινακίδα διαστόσεων τουλάχιστον 0,50 χ 0,50 μ. λευκού χρώματος με διαγώνιες ερυθρές λωρίδες, κατασκευασμένη από υλικά υψηλής αντανακλαστικότητας και τοποθετημένη με το πάνω άκρο όχι πιο ψηλά από 1,60 μ. και το κάτω άκρο όχι πιο χαμηλά από 0,40 μ. από το οδόστρωμα, όταν δεν μπορούν την προεξοχή να αντιληφθούν οι οδηγοί των άλλων οχημάτων. Κατά τη νύκτα, όπως αυτή ορίζεται στην παρ. 1 του άρθρου 2 του παρόντος Κώδικα, για την επισήμανση αυτή πρέπει να χρησιμοποιείται λευκό φώς και λευκό αντανακλαστικό στοιχείο μπροστά, ερυθρό δε φως και ερυθρό αντανακλαστικό στοιχείο πίσω.

panavour
08/07/2022, 11:11
Αν είναι έτσι έχεις δίκιο.Νομιζα ότι ήταν απλή σύγκρουση.Η μεταφορά προεξεχοντων φορτίων,έχει άλλους κανόνες.Και γω έχω κινδυνέψει από την ίδια περίπτωση.Αλλα βέβαια ειδικά με την συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα,άμα τρακάρεις ο θεός να σε φυλάει,άντε να βρεις το δίκιο σου.Οι περισσότεροι είναι,ανασφαλιστοι χωρίς ΚΤΕΟ,με οχήματα χρεπια,κλπ που ο δικηγόρος μας τα ξέρει καλύτερα.

toyar
08/07/2022, 11:15
Ο πισω φταιει παντα
Αλλα αν δεν προσεξει κανεις πρεπει το προπορευομενο οχημα να εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες γιατι αλλο να πεσεις σε εναν προφυλακτηρα η καπω κι αλλο σε σωληνες και σιδερα
Αλλιως ολοι οι ταξιτζηδες θα ειχαν σιδερενιους φραχτες στον κωλο τους
Εδω δεν επιτρεπεται ο κοτσαδορος....

CorpseAlive
08/07/2022, 11:20
Αν είναι έτσι έχεις δίκιο.Νομιζα ότι ήταν απλή σύγκρουση.Η μεταφορά προεξεχοντων φορτίων,έχει άλλους κανόνες.Και γω έχω κινδυνέψει από την ίδια περίπτωση.Αλλα βέβαια ειδικά με την συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα,άμα τρακάρεις ο θεός να σε φυλάει,άντε να βρεις το δίκιο σου.Οι περισσότεροι είναι,ανασφαλιστοι χωρίς ΚΤΕΟ,με οχήματα χρεπια,κλπ που ο δικηγόρος μας τα ξέρει καλύτερα.

Αυτό που δεν κατάλαβε ο φίλος ο Μαικ είναι ότι έδωσα 300Ε για να φτιάξω φανοστάτη και λοιπές ζημιές που έπαθα στο ατύχημα. Δεν του ζήτησα καν τον λόγο ούτε έκανα σκηνή.
Θα τον κυνηγούσα αν αντί για ανεμοθώρακα το σίδερο διαπέρναγε τον δικό μου θώρακα.
Και αυτό για κάποιο λόγο στο μυαλό του είναι ανήθικο εκ μέρους μου.
αλλά τι να λέμε τώρα?

motojojo
08/07/2022, 11:29
Ποιος ευθύνεται που έχει τους σωλήνες έτσι; Ποιος ευθύνεται που κυκλοφορούν χρέπια χωρίς ασφάλεια και κτεο; Ο δικηγόρος που έπεσε πάνω του;

Πόσο δύσκολο είναι για ένα περιπολικό όταν δει ένα τέτοιο χρέπι να το σταματήσει και να ζητήσει χαρτί κτεο; Να βγάλει μια μεζούρα και να μετρήσει το σωλήνα που τόσο εξώφθαλμα προεξέχει;

Τα βλέπουμε όλοι εμείς στο δρόμο και δεν τα βλέπει ένας αστυνόμος; Είναι τόσο ηλίθιοι;
Γιατί δεν κάνουν κάτι; Δεν μπορούν να βγάλουν άκρη με τον παλιατζή αλλά θα βγάλεις εσύ που θα εμπλακείς σε ατύχημα μαζί του.

Καθόμαστε και συζητάμε για το τι ισχύει και τι δεν ισχύει ενώ δεν θίγει κανείς το αυτονόητο.

Με γίδια αστυνομικούς έχεις και πολίτες γίδια.

doctor_john
08/07/2022, 11:31
Θέλετε να πούμε για μια ιδέα που έχω να αντικαταστήσω τους καθρέπτες με μια κάμερα 170°;

panavour
08/07/2022, 11:41
Ποιος ευθύνεται που έχει τους σωλήνες έτσι; Ποιος ευθύνεται που κυκλοφορούν χρέπια χωρίς ασφάλεια και κτεο; Ο δικηγόρος που έπεσε πάνω του;

Πόσο δύσκολο είναι για ένα περιπολικό όταν δει ένα τέτοιο χρέπι να το σταματήσει και να ζητήσει χαρτί κτεο; Να βγάλει μια μεζούρα και να μετρήσει το σωλήνα που τόσο εξώφθαλμα προεξέχει;

Τα βλέπουμε όλοι εμείς στο δρόμο και δεν τα βλέπει ένας αστυνόμος; Είναι τόσο ηλίθιοι;
Γιατί δεν κάνουν κάτι; Δεν μπορούν να βγάλουν άκρη με τον παλιατζή αλλά θα βγάλεις εσύ που θα εμπλακείς σε ατύχημα μαζί του.

Καθόμαστε και συζητάμε για το τι ισχύει και τι δεν ισχύει ενώ δεν θίγει κανείς το αυτονόητο.

Με γίδια αστυνομικούς έχεις και πολίτες γίδια.

Δεν είναι όλοι γίδια,απλώς έχουν εντολές,να μην θίγουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες για ευνόητους λόγους.

motojojo
08/07/2022, 11:54
Το αν ειναι όλοι ή μόνο κάποιοι γίδια μου είναι παντελώς αδιάφορο. Όλοι όμως ανήκουν στο σώμα της αστυνομίας, σωστά;
Σαν σύνολο τους κρίνω και τους χαρακτηρίζω, δεν ειναι προσωπικό το θέμα.

rainmike
08/07/2022, 12:06
Δηλαδη ολα τα τροχοφορα που κυκλοφορουν στους ελληνικους δρομους ειναι ολα νομιμα και λουλουδια
και τελικα η μαστιγα των ελληνικών δρομων ειναι τα χρεπια των παλιατζήδων που χτυπανε ακουσια με τους
σωληνες που κουβαλανε μοτοσικλετιστες που στουκάρουν απο πισω τους με ταχυτητες μικροτερες των 10 χιλιομετρων στα στενοσοκακα και τις γειτονιες.
Σε αυτο φυσικά συμβάλει και η αναλγησια της αστυνομιας που δεν κυκλοφορουν στο δεξι μηρο με το glock και στον αριστερο με τη μεζουρα για μετρανε
τις σωλήνες που προεξεχουν
Ενταξει νομιζω το βρηκαμε το προβλημα.

DoctoR_k6
08/07/2022, 12:49
Το τρικυκλο ηταν παρανομο...τελος.
Δυστυχως επρεπε να προσεχει περισσοτερο ο μοτοσυκλετιστης.
Αλλα αν καλουσε αστυνομια κ το πηγαινε νομιμα λογω της παρανομιας του τρικυκλου θα δικαιωνοταν κατ εμε.
Η τουλαχιστον δεν θα τα εβαζε ολα απο την τσεπη του.

Σε ολους εχουν συμβει κατι τετοια σκηνικα.
Αλλα δεν σημαινει πως ο μπροστα πρεπει να κυκλοφορει με λογχες απο πισω λες κ ειμαστε στο Mad Max.

CorpseAlive
08/07/2022, 12:57
Δηλαδη ολα τα τροχοφορα που κυκλοφορουν στους ελληνικους δρομους ειναι ολα νομιμα και λουλουδια
και τελικα η μαστιγα των ελληνικών δρομων ειναι τα χρεπια των παλιατζήδων που χτυπανε ακουσια με τους
σωληνες που κουβαλανε μοτοσικλετιστες που στουκάρουν απο πισω τους με ταχυτητες μικροτερες των 10 χιλιομετρων στα στενοσοκακα και τις γειτονιες.
Σε αυτο φυσικά συμβάλει και η αναλγησια της αστυνομιας που δεν κυκλοφορουν στο δεξι μηρο με το glock και στον αριστερο με τη μεζουρα για μετρανε
τις σωλήνες που προεξεχουν
Ενταξει νομιζω το βρηκαμε το προβλημα.

Τι να πεις τώρα.
Φρένο με τα πόδια. Αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα.

CorpseAlive
08/07/2022, 13:01
Αφού αναλύσαμε όλο το νομικό-κοινωνικό φάσμα μιας σύγκρουσης που είχα με έναν παλιατζή-εν δυνάμει ακοντιστή.Ψήνεστε να παραθέσετε απόψεις για το βασικό ερώτημα μου?
Τι ανεμοθώρακα να αγοράσω.
Ψηλό?
Μεσαίο?
ή να παραμείνω με τον κοντό?

rainmike
08/07/2022, 13:07
Το τρικυκλο ηταν παρανομο...τελος.
Δυστυχως επρεπε να προσεχει περισσοτερο ο μοτοσυκλετιστης.
Αλλα αν καλουσε αστυνομια κ το πηγαινε νομιμα λογω της παρανομιας του τρικυκλου θα δικαιωνοταν κατ εμε.
Η τουλαχιστον δεν θα τα εβαζε ολα απο την τσεπη του.

Σε ολους εχουν συμβει κατι τετοια σκηνικα.
Αλλα δεν σημαινει πως ο μπροστα πρεπει να κυκλοφορει με λογχες απο πισω λες κ ειμαστε στο Mad Max.

Σιγα μην ειχε και το υγρο πυρ πάνω.
Ο μπροστά δεν ευθυνεται για τη συγκρουση ουτε θα μπορουσε να το αποφυγει με κανενα δυνατο τροπο εφοσον ο πισω εσκασε
πανω του απλη λογικη.
Το αν κουβαλουσε λογχες σπαθια η καλασνικοφ δεν έχει καμμια σχεση με την προκληση του ατυχηματος.

rainmike
08/07/2022, 13:08
Τι να πεις τώρα.
Φρένο με τα πόδια. Αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα.

Παιζει να μας πεις οτι κατέβασες ποδια και δεν επιασαν

DoctoR_k6
08/07/2022, 13:09
Σιγα μην ειχε και το υγρο πυρ πάνω.
Ο μπροστά δεν ευθυνεται για τη συγκρουση ουτε θα μπορουσε να το αποφυγει με κανενα δυνατο τροπο εφοσον ο πισω εσκασε
πανω του απλη λογικη.
Το αν κουβαλουσε λογχες σπαθια η καλασνικοφ δεν έχει καμμια σχεση με την προκληση του ατυχηματος.

Οχι καμια σχεση δεν εχει τι κουβαλας κ τι προεξεχει προς τα πισω... Κατι νομοι που βγαινουν σχετικα με το θεμα ειναι για καλαμπουρι στα καφενεια.
Εσυ αν τυχει ποτε (ευχομαι να μην...) κ καρφωθεις σε κανενα απο πισω που εξεχει ο,τιδηποτε κανα μετρο κ ας μην τον ακουμπησεις πες του κ συγνωμη.

CorpseAlive
08/07/2022, 13:12
Παιζει να μας πεις οτι κατέβασες ποδια και δεν επιασαν

Όχι δεν θα έλεγα τέτοιες ανοησίες ποτέ. Δεν μπαίνω στην αρμοδιότητα άλλων.

νεοσσός
08/07/2022, 13:13
Τι άκρη να βγάλει,από πίσω τον χτύπησε τον παλιατζή.Ο πίσω έχει πάντα άδικο.Απ ότι μέχρι τώρα ξέρω.
Απαγορεύεται να προεξέχει το φορτίο, πάνω από κάποια εκατοστά από το όχημα και πρέπει να επισημαίνεται.
https://www.lawspot.gr/node/27342

Ειδικά αν δεν έχει τοποθετηθεί κάποιο έντονο χρώμα πάνω στο σωλήνα, π.χ. κίτρινη σακούλα ή δίχρωμη κορδέλα και ειδικά βράδυ, πέφτεις για πλάκα πάνω, διότι υπολογίζεις από τον κεντρικό όγκο του οχήματος. Είναι πολύ επικίνδυνο.

doctor_john
08/07/2022, 13:45
Αφού αναλύσαμε όλο το νομικό-κοινωνικό φάσμα μιας σύγκρουσης που είχα με έναν παλιατζή-εν δυνάμει ακοντιστή.Ψήνεστε να παραθέσετε απόψεις για το βασικό ερώτημα μου?
Τι ανεμοθώρακα να αγοράσω.
Ψηλό?
Μεσαίο?
ή να παραμείνω με τον κοντό?

Όσο πιο ψηλό αντέχεις αισθητικά. Δεν το λέω έτσι, βγαίνουν προβλήματα.
Είσαι ψηλός, διαχειρίσου το. ;)

o_gavros
08/07/2022, 13:59
Σιγα μην ειχε και το υγρο πυρ πάνω.
Ο μπροστά δεν ευθυνεται για τη συγκρουση ουτε θα μπορουσε να το αποφυγει με κανενα δυνατο τροπο εφοσον ο πισω εσκασε
πανω του απλη λογικη.
Το αν κουβαλουσε λογχες σπαθια η καλασνικοφ δεν έχει καμμια σχεση με την προκληση του ατυχηματος.

άμα δεν κόψεις κάνα δυο μέτρα απο το ψάρι σου...ετσέτερα ετσέτερα

DoctoR_k6
08/07/2022, 14:03
Απαγορεύεται να προεξέχει το φορτίο, πάνω από κάποια εκατοστά από το όχημα και πρέπει να επισημαίνεται.
https://www.lawspot.gr/node/27342

Ειδικά αν δεν έχει τοποθετηθεί κάποιο έντονο χρώμα πάνω στο σωλήνα, π.χ. κίτρινη σακούλα ή δίχρωμη κορδέλα και ειδικά βράδυ, πέφτεις για πλάκα πάνω, διότι υπολογίζεις από τον κεντρικό όγκο του οχήματος. Είναι πολύ επικίνδυνο.

Εισαι υπερβολικος...πρεπει να το βλεπει ο αλλος οτι κ να γινει.
Δεν ισχυουν εδω στην Ελλαδα.

@Corpsealive Αν δεν εισαι συνεχεια σε ανοιχτους δρομους/ταξιδια κ να ενοχλεισαι απο τον αγερα βαλε την μεσαια.
Μπορει οι τεραστιες ζελατινες να ειναι καλυτερες στο ταξιδι αλλα ειναι μαυρο χαλι αισθητικα.
Ασε που μπορει να ειναι κ ενοχλητικες στην καθημερινη οδηγηση (αναλογως πως κ που πεφτει το ματι σου οταν οδηγας).

CorpseAlive
08/07/2022, 14:05
Εισαι υπερβολικος...πρεπει να το βλεπει ο αλλος οτι κ να γινει.
Δεν ισχυουν εδω στην Ελλαδα.

@Corpsealive Αν δεν εισαι συνεχεια σε ανοιχτους δρομους/ταξιδια κ να ενοχλεισαι απο τον αγερα βαλε την μεσαια.
Μπορει οι τεραστιες ζελατινες να ειναι καλυτερες στο ταξιδι αλλα ειναι μαυρο χαλι αισθητικα.
Ασε που μπορει να ειναι κ ενοχλητικες στην καθημερινη οδηγηση (αναλογως πως κ που πεφτει το ματι σου οταν οδηγας).

Θέλω να πάρω μία για να έχω μόνο για ταξίδι.
Η πιο ψηλή νομίζω είναι του ΓΡΙΒΑ .
έχουμε άποψη για την δουλειά του?

DoctoR_k6
08/07/2022, 14:20
Θέλω να πάρω μία για να έχω μόνο για ταξίδι.
Η πιο ψηλή νομίζω είναι του ΓΡΙΒΑ .
έχουμε άποψη για την δουλειά του?

Δεν ξερω τοσες λεπτομερειες αλλα πχ η puig (https://www.car.gr/parts/view/25265894-zelatina-anemothwrakas-fyme-puig-transalp-xl700v)τι διαστασεις εχει?
Του Γριβα οπως λεει ειναι 45cm.
Η Givi (https://www.car.gr/parts/view/17348781-givi-zelatina-honda-xl-700-v-transalp-08-13)στα 44.5.

Απο αυτο το pdf (https://puig.tv/uploads/products/600019/certification-ABE.pdf)εχω την εντυπωση πως ειναι 50cm...

CorpseAlive
08/07/2022, 14:30
Δεν ξερω τοσες λεπτομερειες αλλα πχ η puig (https://www.car.gr/parts/view/25265894-zelatina-anemothwrakas-fyme-puig-transalp-xl700v)τι διαστασεις εχει?
Του Γριβα οπως λεει ειναι 45cm.
Η Givi (https://www.car.gr/parts/view/17348781-givi-zelatina-honda-xl-700-v-transalp-08-13)στα 44.5.

Απο αυτο το pdf (https://puig.tv/uploads/products/600019/certification-ABE.pdf)εχω την εντυπωση πως ειναι 50cm...

50x 31 ...Not bad. Αλλά λίγο βέσπα όχι?

DoctoR_k6
08/07/2022, 14:32
50x 31 ...Not bad. Αλλά λίγο βέσπα όχι?

Αααα...αυτα ειναι δικα σου μετα.
Ψαξου κανε καμια βολτα κ αγοραζεις.
Στην τελικη δεν αγοραζεις σπιτι...ποσα χρηματα εχουν παει στον βροντο με λαθος επιλογες στην μοτο δεν λεγεται...

Παντα μιλαμε για εναν ανθρωπο που δεν μετραει ευρω ευρω να παει στο σουπερ...αλλιως αυτα θα ηταν ηδη πολυτελειες.

CorpseAlive
08/07/2022, 14:35
Αααα...αυτα ειναι δικα σου μετα.
Ψαξου κανε καμια βολτα κ αγοραζεις.
Στην τελικη δεν αγοραζεις σπιτι...ποσα χρηματα εχουν παει στον βροντο με λαθος επιλογες στην μοτο δεν λεγεται...

Παντα μιλαμε για εναν ανθρωπο που δεν μετραει ευρω ευρω να παει στο σουπερ...αλλιως αυτα θα ηταν ηδη πολυτελειες.

Ευχαριστώ για την πρόταση θα την τσεκάρω ''ελπίζω'' κάπου από κοντά.
Αν και αυτή https://www.e-moto.gr/el-gr/p/17377/zelatina-touring-diafani-wrs-gia-honda-transalp-700
αισθητικά μου άρεσει περισσότερο(ιδανικά σε μέτριο φιμέ )

ptc
08/07/2022, 16:32
Μεσαια συν φρυδι σου δινει τη μεγαλυτερη ευελιξια. Μπορεις να εχεις το φρυδι απο τερμα κατεβασμενο και να ειναι σα να μην υπαρχει (πχ για κινηση μεσα στην πολη) μεχρι τερμα πανω που σου δινει ~15 εκατοστα επιπλεον προστασια.

Απο πλευρας εμφανισης δεν ξερω, ειναι κατι που δε με απασχολει προσωπικα.

geioann
08/07/2022, 16:43
Ε άμα δεν σε χτυπαει και λίγο αέρας με τη μηχανή τι γούστο έχει??

mikes
08/07/2022, 20:13
Μια γρηγορη ερωτηση, να μην ανοιγω τζαμπα νημα: Θελω να ασφαλισω σακ-βουαγιαζ στο πισω καθισμα. Η μπαγκαζιερα θα μεινει οποτε ο σακος θα ειναι αναμεσα σε μενα και τη βαλιτσα. Τι ιμαντα χρειαζεται να παρω (αυτους που ειναι με καστανια, χταποδι με γαντζους, κατι αλλο; ) και πώς ειναι προτιμοτερο να το ασφαλισω (κατω απο το καθισμα /καθετα ή σε σχεση με τη βαλιτσα / οριζοντια);

436783

δυο μονο ελαστικοι ιμαντες περασμενοι χιαστη και μεσα απο τα χερουλια του σακου αρκουν...

436835

436836

christos01
08/07/2022, 20:33
Θέλετε να πούμε για μια ιδέα που έχω να αντικαταστήσω τους καθρέπτες με μια κάμερα 170°;

Για πες

Acacius
09/07/2022, 00:29
Ευτυχως πηγε το οργανο (https://www.gazzetta.gr/plus/2132166/mono-stin-ellada-ayta-anoixe-trypara-se-kentriko-dromo-sta-hania-kai-balane-plastiki)κ ελυσε το προβλημα... :bawl:

Οι τουριστες να ειναι καλα...κ ο κορωνας που ευτυχως εξαφανισθηκε κ δεν συζητιεται πλεον.

Τι να σχολιάσεις με τέτοια προχειρότητα. Όλοι ξέρουν ότι βάζεις ΑΣΠΡΗ πλαστική καρέκλα για να φαίνεται καλύτερα.

kachius
09/07/2022, 08:45
δυο μονο ελαστικοι ιμαντες περασμενοι χιαστη και μεσα απο τα χερουλια του σακου αρκουν...

Συμφωνώ, το κάνω και εγώ συνεχώς και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

doctor_john
09/07/2022, 10:20
Για πες

Ήταν περισσότερο μια προσπάθεια να γελάσουν οι δύο φίλοι που συζητούσαν έντονα ;)

Το ελέγχω βέβαια, έχω βρει το hardware για να έχω αυτόνομο κύκλωμα με ελάχιστη κατανάλωση και κοιτάζω αν η θέση
που θέλω να μπει, έχει απόσταση από εμένα όσο έχω από τους καθρέπτες.
Θέλω να πετύχω να είναι "μεσα" στο εστιακό εύρος που πετυχαίνουν τα μάτια μας την ημέρα, έτσι ώστε η εναλλαγή άπειρο - οθόνη
να γίνεται τουλάχιστον τόσο άνετα όσο με τους καθρέπτες.

Έχω ενθουσιαστεί με την απόδοση που έχουν την νύχτα, ακόμα και σε δρόμο χωρίς φωτισμό, διακρίνεις τους επιβάτες σε οχήματα
που κάνουν προσπέραση με μεγάλα φώτα.

νεοσσός
09/07/2022, 11:37
Ευτυχως πηγε το οργανο (https://www.gazzetta.gr/plus/2132166/mono-stin-ellada-ayta-anoixe-trypara-se-kentriko-dromo-sta-hania-kai-balane-plastiki)κ ελυσε το προβλημα... :bawl:

Οι τουριστες να ειναι καλα...κ ο κορωνας που ευτυχως εξαφανισθηκε κ δεν συζητιεται πλεον.
Εννοείται ότι το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε υπηρεσία που να αποκαθιστά άμεσα τη ζημιά. Όμως η επισήμανση είναι πολύ σημαντική.

Πραγματικά ευγνωμονώ συμπολίτες που βάζουν μέχρι και κλαδιά σε τρύπες στο δρόμο ή στα πεζοδρόμια. Βοηθούν να μην πέσει κόσμος μέσα.

Καλή υπηρεσία έχει ο δήμος Ηλιούπολης, που μπαλώνει τις λακκούβες, που δηλώνονται ηλεκτρονικά, σε λιγότερο από 24ωρο.

doctor_john
09/07/2022, 12:15
φοβερό! σαν μικρογραφία της κοινωνίας:

436857

Στην επιφάνεια, οχι κάποιο υποκατάστατο του υλικού που χρειάζεται αλλά το εντελώς αντίθετο από αυτό!
Ακριβώς απο κάτω, αντίστοιχη ποσότητα με την επιφάνεια, από ένα δήθεν καθαρό υλικό που χρησιμοποιούμε σαν παράδειγμα για
να ορίσουμε το εφήμερο, το μη σταθερό.

Κάτω απο αυτά, χιλιαπλάσιο βρομερό και πιεσμένο υλικό που τους στηρίζει και τους δίνει λόγο ύπαρξης.
Και ωπ! λίγο να λείψει οι άλλοι δύο κατακρημνίζονται.

stefanos
09/07/2022, 13:24
φοβερό! σαν μικρογραφία της κοινωνίας:

436857

Στην επιφάνεια, οχι κάποιο υποκατάστατο του υλικού που χρειάζεται αλλά το εντελώς αντίθετο από αυτό!
Ακριβώς απο κάτω, αντίστοιχη ποσότητα με την επιφάνεια, από ένα δήθεν καθαρό υλικό που χρησιμοποιούμε σαν παράδειγμα για
να ορίσουμε το εφήμερο, το μη σταθερό.

Κάτω απο αυτά, χιλιαπλάσιο βρομερό και πιεσμένο υλικό που τους στηρίζει και τους δίνει λόγο ύπαρξης.
Και ωπ! λίγο να λείψει οι άλλοι δύο κατακρημνίζονται.

Είναι μια απλή υπενθύμιση ότι οι άνθρωποι είναι τμήμα της φύσης και δημιουργούν εύθραυστες και εφήμερες κατασκευές.
Η πλειοψηφία των ανθρώπων βλέπει καταστάσεις σαν την παραπάνω περίεργη τραγική σκανδαλώδη και δεν ξέρω τι άλλο.
Ουσιαστικά είναι μια ακόμα απόδειξη της αδυναμίας του ανθρώπου να διαμορφώσει τη φύση (νταξ κακοτεχνία στο δίκτυο αποχέτευσης είναι αλλά λέμε τώρα:lol:)

Dr.Monty
13/07/2022, 17:57
Μια ερώτηση. Αν πατήσουμε χελώνα στο δρόμο την συνθλίβουμε ή γλιστράμε;

Volpad
13/07/2022, 18:20
Eξαρτάται, άν την πατήσουμε με το αυτοκίνητο ή την μοτοσυκλέτα...

CorpseAlive
14/07/2022, 16:34
Eξαρτάται, άν την πατήσουμε με το αυτοκίνητο ή την μοτοσυκλέτα...

ή με τα πόδια για τους πιο τολμηρούς.

D3300
14/07/2022, 17:23
Την περίπτωση να σταματήσετε στην άκρη του δρόμου, να την πλησιάσετε, να της χαιδέψετε το καβούκι και να την περάσετε απέναντι, δεν την έχετε σκεφτεί έτσι?
Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω πάντα.
Εκτός αν είστε πολύ γλήγοροι.

thunder ace
14/07/2022, 17:46
Την περίπτωση να σταματήσετε στην άκρη του δρόμου, να την πλησιάσετε, να της χαιδέψετε το καβούκι και να την περάσετε απέναντι, δεν την έχετε σκεφτεί έτσι?
Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω πάντα.
Εκτός αν είστε πολύ γλήγοροι.


Σε ολα συμφωνω,αλλα δεν θα της χαιδεψω το καβουκι.

D3300
14/07/2022, 17:49
Σε ολα συμφωνω,αλλα δεν θα της χαιδεψω το καβουκι.

Ξέρεις πως νιώθουν τα πάντα?
Anyway...

stefanos
14/07/2022, 17:54
Την περίπτωση να σταματήσετε στην άκρη του δρόμου, να την πλησιάσετε, να της χαιδέψετε το καβούκι και να την περάσετε απέναντι, δεν την έχετε σκεφτεί έτσι?
Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω πάντα.
Εκτός αν είστε πολύ γλήγοροι.

Να προσέχεις τα τσιμπούρια συνήθως ειναι γεματες.
Σε αντίστοιχη περίπτωση με σκατζοχοιρο που είχε αράξει στη μέση του δρόμου κατεβαίνω με σκοπό όχι να τον χαϊδέψω αλλά να τον διώξω προς την άκρη του δρομου.
Κατεβαίνω λοιπόν και κατευθύνομαι προς το ζωντανό κάνοντας χαρακτηριστικούς ήχους "ξου_ξου" και τέτοια ,αυτό ακουνητο.
Στο μετρό γυρνάει ο πο#*@×ς και μου ορμάει με ταχύτητα δυσανάλογα μεγάλη για το μέγεθός του.
Μέχρι να συνηδητοποιησω το πλεονέκτημά μου σε μέγεθος είχα φτάσει στο μηχανάκι και αυτός είχε εξαφανιστεί στα χόρτα.
Στα επόμενα χιλιόμετρα μέχρι το σπίτι γελαγα μόνος μου με την τρομάρα που πήρα.

thunder ace
14/07/2022, 18:07
Ξέρεις πως νιώθουν τα πάντα?
Anyway...

Οι χελωνες μπορει να νιωθουν...για μενα δεν ειμαι σιγουρος.

Volpad
14/07/2022, 18:20
Την περίπτωση να σταματήσετε στην άκρη του δρόμου, να την πλησιάσετε, να της χαιδέψετε το καβούκι και να την περάσετε απέναντι, δεν την έχετε σκεφτεί έτσι?
Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω πάντα.
Εκτός αν είστε πολύ γλήγοροι.

Ο άνθρωπος ρωτησε τι γίνεται αν την πατήσουμε... οχι τι κάνουμε αν τη δούμε στο δρόμο..

karellen
14/07/2022, 18:20
Μια ερώτηση. Αν πατήσουμε χελώνα στο δρόμο την συνθλίβουμε ή γλιστράμε;
Εννοείς προφανώς αν την πατήσεις άθελά σου, αν θα γλυστρησει ή όχι η μηχανη.
Κατά πάσα πιθανοτητα θα την συνθλίψει.

tzimidis
14/07/2022, 19:15
Εννοείς προφανώς αν την πατήσεις άθελά σου, αν θα γλυστρησει ή όχι η μηχανη.
Κατά πάσα πιθανοτητα θα την συνθλίψει.

Εγώ μια φορά είχα πατήσει ένα μεγαλουτσικο νεράντζι, και έχασα το μπροστινό.
Ευτυχώς το είχα βάλει στόχο οπότε ήμουν προετοιμασμένος και το έσωσα.

billy84
14/07/2022, 20:28
Μια ερώτηση. Αν πατήσουμε χελώνα στο δρόμο την συνθλίβουμε ή γλιστράμε;


Αναλόγως πως θα τη βρεις. Αν είσαι ελαφρώς πλαγιασμένος έπεσες. Στην ευθεία δυστυχώς θα τη διαλύσεις.:confused:


Να πω επι τη ευκαιρία ότι και φίδι να δούμε ΔΕΝ το πατάμε και προσπαθούμε με κάθε τρόπο να το αποφύγουμε (εντάξει όχι να φύγουμε εκτός αλλά καταλαβαίνεις). Είναι παρεξηγημένα αυτά τα ζωντανά.

spyrval
14/07/2022, 20:33
Πόσους στην επαρχία έχω ακούσει να βλέπουν φίδι και να κυνηγάνε να το πατήσουν με το αυτοκίνητο....

νεοσσός
14/07/2022, 20:48
Έτσι που το πάω σιγούλια-σιγούλια και μαλακωσσά, φοβάμαι μη με πατήσει καμία χελώνα.

thunder ace
14/07/2022, 21:03
Αναλόγως πως θα τη βρεις. Αν είσαι ελαφρώς πλαγιασμένος έπεσες. Στην ευθεία δυστυχώς θα τη διαλύσεις.:confused:


Να πω επι τη ευκαιρία ότι και φίδι να δούμε ΔΕΝ το πατάμε και προσπαθούμε με κάθε τρόπο να το αποφύγουμε (εντάξει όχι να φύγουμε εκτός αλλά καταλαβαίνεις). Είναι παρεξηγημένα αυτά τα ζωντανά.
Σωστα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/07/2022, 22:11
Πόσους στην επαρχία έχω ακούσει να βλέπουν φίδι και να κυνηγάνε να το πατήσουν με το αυτοκίνητο....

Με το λαγό να δεις τι γίνεται! Υπάρχει και ανάλογο τιπακι με κόρνα για πιο εύκολο πιάσιμο!

viper1
15/07/2022, 13:38
Αν είσαι πιο αργός από την χελώνα θα πέσεις ούτως ή άλλως

Dr.Monty
15/07/2022, 23:21
Δεν είπαμε ρε παιδιά ότι θα σημαδευω χελώνες στο δρόμο. Τεσπα την απάντηση την πήρα θενξ

motojojo
16/07/2022, 10:13
Για τα περιστέρια αναγνωρίζεται κάποιο ελαφρυντικο; :bawl:

Nostradamus
16/07/2022, 10:14
Για πετούμενα έχει ειδικότητα ο Αριστείδης.

motojojo
16/07/2022, 10:25
Εγώ βέβαια ρώτησα συγκεκριμένα για περιστέρια!

doctor_john
16/07/2022, 11:27
Για να πατήσεις χελώνα δεν θα την έχεις δεί. Σε στροφή μόνο δεν είναι αυτό πιθανό; :eleison:

AristidisZ
16/07/2022, 11:37
Εγώ βέβαια ρώτησα συγκεκριμένα για περιστέρια!
Τέτοιο πετούμενο δεν έχω καθαρίσει πάντως

motojojo
16/07/2022, 11:43
Νομίζω παντού είναι πιθανό. Ακόμα και στην ευθεία.

Μου έχει συμβεί μια φορά αλλά με αυτοκίνητο στη λίμνη Πλαστηρα. Ηταν κάπου στη μέση της λωρίδας κι εγώ πήγαινα λίγο πιο σβέλτα οπότε το πιο ασφαλές για μένα ήταν να περάσω από πάνω. Δεν γλύτωσε.

Με μοτοσυκλέτα υποθέτω τα περιθώρια αποφυγής είναι λίιιιγο μεγαλύτερα (θεωρητικά) καθώς αρκεί να αλλάξεις λίγα εκατοστά την πορεία σου και να περάσεις από δίπλα. Βέβαια πρέπει να θέλει εμπειρία να αλλάξεις ξαφνικά την πορεία σου έστω και λίγο, νομίζω δεν είναι εύκολο.

Το πιο σημαντικό όμως ειναι να την αντιληφθείς έγκαιρα και αυτό εξαρτάται και από την ταχύτητα που πας.
Και αυτό ισχύει με κάθε εμπόδιο στο δρόμο.

panavour
16/07/2022, 12:06
Νομίζω παντού είναι πιθανό. Ακόμα και στην ευθεία.

Μου έχει συμβεί μια φορά αλλά με αυτοκίνητο στη λίμνη Πλαστηρα. Ηταν κάπου στη μέση της λωρίδας κι εγώ πήγαινα λίγο πιο σβέλτα οπότε το πιο ασφαλές για μένα ήταν να περάσω από πάνω. Δεν γλύτωσε.

Με μοτοσυκλέτα υποθέτω τα περιθώρια αποφυγής είναι λίιιιγο μεγαλύτερα (θεωρητικά) καθώς αρκεί να αλλάξεις λίγα εκατοστά την πορεία σου και να περάσεις από δίπλα. Βέβαια πρέπει να θέλει εμπειρία να αλλάξεις ξαφνικά την πορεία σου έστω και λίγο, νομίζω δεν είναι εύκολο.

Το πιο σημαντικό όμως ειναι να την αντιληφθείς έγκαιρα και αυτό εξαρτάται και από την ταχύτητα που πας.
Και αυτό ισχύει με κάθε εμπόδιο στο δρόμο.

το ακριβως αντιθετο,το αυτοκινητο εχει πολυ καλυτερους χρονους αποφυγης (σλαλομ) και με σαφως ασφαλεστερο επιπεδο.

motojojo
16/07/2022, 13:22
Νομίζεις.

Στις επίσημες δοκιμές ονομάζεται τεστ αποφυγής ταράνδου. Ναι τελευταία έχουν βελτιωθεί (χάρη στα ηλεκτρονικά κυρίως) αλλά ποτέ στο βαθμό να κάνεις τιμονιές και να μη συμβαίνει τίποτα.

Δοκίμασε να κάνεις τιμονιά με 80-100 να δεις τι ωραία που είναι. Και με ΙΧ έτσι; Με τζιπακι αρχίζεις να μετράς τουμπες.
Γνωστός μου έφερε κάποτε σβούρες για να αποφύγει μια γάτα. Το αλμέρα βγήκε ολική.

BLiTzER
16/07/2022, 14:47
Στις επίσημες δοκιμές ονομάζεται τεστ αποφυγής ταράνδου. Ναι τελευταία έχουν βελτιωθεί (χάρη στα ηλεκτρονικά κυρίως) αλλά ποτέ στο βαθμό να κάνεις τιμονιές και να μη συμβαίνει τίποτα.

Δοκίμασε να κάνεις τιμονιά με 80-100 να δεις τι ωραία που είναι. Και με ΙΧ έτσι; Με τζιπακι αρχίζεις να μετράς τουμπες.

Άρα οι ξαφνικές τιμονιές με το μηχανάκι είναι πιο εύκολες και αποτελεσματικές;

motojojo
16/07/2022, 14:49
Άρα οι ξαφνικές τιμονιές με το μηχανάκι είναι πιο εύκολες και αποτελεσματικές;

Όχι δε νομιζω



Με μοτοσυκλέτα υποθέτω τα περιθώρια αποφυγής είναι λίιιιγο μεγαλύτερα (θεωρητικά) καθώς αρκεί να αλλάξεις λίγα εκατοστά την πορεία σου και να περάσεις από δίπλα. Βέβαια πρέπει να θέλει εμπειρία να αλλάξεις ξαφνικά την πορεία σου έστω και λίγο, νομίζω δεν είναι εύκολο.

BLiTzER
16/07/2022, 14:56
Άρα είχε δίκιο ο παναβούρης.


το ακριβως αντιθετο,το αυτοκινητο εχει πολυ καλυτερους χρονους αποφυγης (σλαλομ) και με σαφως ασφαλεστερο επιπεδο.

:D

Αυτό δε σημαίνει, προφανώς, ότι μπορείς να κόψεις όλο το τιμόνι και να περιμένεις να πάνε όλα καλά.

sapila racing
16/07/2022, 15:01
Άρα είχε δίκιο ο παναβούρης.



:D

Αυτό δε σημαίνει, προφανώς, ότι μπορείς να κόψεις όλο το τιμόνι και να περιμένεις να πάνε όλα καλά.

Με το αυτοκινητο ειναι σαφως πιο ευκολο αλλά και παλι αν ο οδηγός ειναι λίγο άσχετος και πατησει και φρένα μαζι με την τιμονια εχει πολλές πιθανότητε να αρχισει τις τουμπες.

νεοσσός
16/07/2022, 17:26
Μιας και αναφέρθηκε η αποφυγή ζώων, είδα ότι έβαλαν στα όρια Εκάλης-Διονύσου πινακίδα "Προσοχή διεύλευση αγριόχοιρων". Εδώ και λίγα χρόνια έχουν αυξηθεί τα αγριογούρουνα στα βόρεια προάστια. Στην Εκάλη έχω πετύχει μερικές φορές κοπάδι αγριογούρουνων ενώ κάνω ποδήλατο. Τη μία φορά ήταν οικογένεια, γύρω στα 8 άτομα, όπως στη φωτογραφία (https://www.tovima.gr/2021/08/29/society/dimos-dionysou-i-apantisi-gia-to-kynigi-agriogourounou-sta-kamena/). Περνάνε το δρόμο με ποδοβολητό σαν να μην υπάρχει μεθαύριο. Αν πέσεις σε κοπάδι που διασχίζει ταχύτατα το δρόμο, δεν υπάρχει ελιγμός αποφυγής, παρά μόνο φρενάρισμα και παρακαλάς να μην πέσει πάνω σου το τσούρμο.

Αν τρακάρεις με αγριογούρουνο με το αμάξι, κινδυνεύει η ζωή σου. Το αμάξι θα πάθει τεράστια ζημιά έτσι κι αλλιώς. Με μοτοσυκλέτα δεν θέλω να το σκέφτομαι τι θα συμβεί.

motojojo
17/07/2022, 11:08
Να εξηγήσω λίγο καλύτερα το σκεπτικό μου.

Το να κάνεις τιμονιά στο αυτοκίνητο είναι πανεύκολο. Το ίδιο εύκολο είναι να οδηγήσει σε οδυνηρές συνέπειες λόγω της απότομης μετατόπισης βάρους, αναλόγως και της ταχύτητας. Το esp είναι το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση. Με ταυτόχρονο φρενάρισμα θα παίξει μπάλα το abs που πάλι θα σώσει.

Στη μηχανή δεν είναι ευκολο. Υπάρχει μια μικρή διαφορά όμως.

Το αυτοκίνητο πιάνει σχεδόν όλη τη λωρίδα που κάνει τον ελιγμό μεγαλύτερο. Αν είναι ακριβώς στη μέση πρέπει να μπεις αντίθετο σίγουρα. Αν είναι στο αριστερό μισό της λωρίδας πρέπει να υπολογίσεις αν χωράς από δεξιά. Μπαινουν έξτρα παράμετροι λοιπόν που πρέπει να υπολογιστουν γρηγορα.

Η μηχανή πόσο χώρο πιάνει στη λωρίδα; Πολύ λιγότερο από ένα αυτοκινητο. Εκτός από το ότι θέλει τύχη να βρεθεί η χελώνα ή ο σκατζόχοιρος ή το φίδι ή ότι άλλο ακριβώς επάνω στην τροχιά σου αρκούν 20; 30 πόντοι πιο δεξιά ή αριστερά; Καμια σχέση με το 1-1.5 μέτρο που πρέπει να κάνει το αυτοκίνητο.

Το δύσκολο υποθέτω είναι να το κάνεις ξαφνικά. Δεν είναι ολα προβλέψιμα στο δρόμο. Αμα όμως σου πουνε στο ταδε σημείο πρεπει να κάνεις ελιγμό μια χαρά θα τον κάνεις γιατι θα έχεις ξεκινήσει έγκαιρα τη διαδικασία.
Κάντε το ίδιο με το αυτοκίνητο. Δεν θα αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του, παλι σβουρα κινδυνευει. Δεν μπορείτε να το κάνετε όμως γιατί θα φοβηθείτε.

Με το αυτοκίνητο όλοι λένε ποτέ τιμονιά. Καλύτερα να πέσεις επάνω στο ζώο παρά να κάνεις τιμονιά. Καλύτερα να πληρώσεις έναν προφυλακτήρα παρά να κλαις όλο το αμάξι.
Για μηχανή δεν έχω ακούσει κάποια συμβουλή. Ίσως το ίδιο;

Τα αγριογουρουνα είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Καταρχήν πάντα χαμηλή ταχύτητα. Είναι πιθανό να πέσει αυτό επάνω σου και άμα είσαι με μηχανή....τον ήπιες.

billyka
17/07/2022, 14:05
Μοτοτζοτζο συμφωνώ.Νιωθω μεγαλύτερη σιγουριά με την μοτο ακριβως για το λογο του μεγέθους.Με το αυτοκίνητο, υπάρχουν δρομοι που ισα ισα χωραει ενα αυτοκίνητο.Και δεξια αριστερά παρκαρισμένα αυτοκίνητα.Ετσι και σε βγει σκυλί γατί εκεί ειναι δύσκολα.Βεβαια σε εναν τετοιο δρομο σαν αυτό που αναφερω αν πηγαινεις πανω απο 40 εισαι εν δυνάμει δολοφονος

Dr.Monty
18/07/2022, 10:38
Για να πατήσεις χελώνα δεν θα την έχεις δεί. Σε στροφή μόνο δεν είναι αυτό πιθανό; :eleison:

Ημουν εγνατία με περίπου 130. Ηταν σουρουπο. Δλδ ουτε το φως της μέρας εκανε δουλεια , ούτε τα φωτα της μηχανης. Ηταν μικρη.

Γενικά την ειδα στο 1 μέτρο μπροστά μου και πέρασα μισό μετρο μακρυα της. Δεν προλαβα να κανω καν κινηση. Θεωρω ότι δεν ήμουν τοσο συγκεντρωμένος στο δρόμο (λόγω ωρων στην εγνατία)

katsar
18/07/2022, 10:45
Και αν είναι κοτρόνα τι κάνεις;Κλείνεις τα μάτια και ότι γίνει ; :nono:
Η μηχανή θέλει χάδι και όχι πανικό, δοκίμασε να τραβήξεις ή να σπρώξεις ελαφρά το τιμόνι από την μία πλευρά ,θα δεις πόσο γλυκά γίνεται η αλλαγή κατεύθυνσης.
Κατά τα άλλα αν με 130 πατήσεις χελώνα θα την κάνεις χαλκομανία .

S705
18/07/2022, 12:59
προσοχή παλικάρια στον δρόμο αυτές τις μέρες. φυσάει πολύ και σηκώνονται κάτι αεράτα φουστανάκια, να το μάτι καρφώνει εκεί και να το μπουμ στον μπροστινό.

Nik0s_Dk
18/07/2022, 13:23
προσοχή παλικάρια στον δρόμο αυτές τις μέρες. φυσάει πολύ και σηκώνονται κάτι αεράτα φουστανάκια, να το μάτι καρφώνει εκεί και να το μπουμ στον μπροστινό.

Παθών η παρολίγον?? :beer::D

lleonidas
18/07/2022, 20:13
Η Ολυμπία Οδός ολοκλήρωσε τις εργασίες εφαρμογής ανοιχτόχρωμης επικάλυψης οδοστρώματος στη σήραγγα Θησέας της Κακιάς Σκάλας στην κατεύθυνση προς Αθήνα.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της εταιρείας, η συγκεκριμένη ενέργεια είναι πιλοτική και στόχος είναι η αξιοποίηση των θετικών συνεπειών των ανακλαστικών χαρακτηριστικών των ανοιχτόχρωμων οδοστρωμάτων σε σχέση με τα σκουρόχρωμα, διατηρώντας πάντοτε τα λειτουργικά χαρακτηριστικά της επιφάνειας κύλισης σε υψηλά επίπεδα.

436996

Πηγή (https://www.autoblog.gr/2022/07/18/vaftike-me-anoixtoxromi-epikalypsi-to-odostroma-sirangas-tis-athinon-korinthou/)

νεοσσός
18/07/2022, 20:16
Παρακαλούνται οι οδηγοί να σκουπίζουν καλά τα λάστιχά τους, πριν εισέλθουν στο λευκό τάπητα, διότι λερώνει εύκολα και δεν καθαρίζει μετά.

Nostradamus
19/07/2022, 04:54
Μου αρέσουν αυτά τα πιλοτικά.. με κάνουν και αισθάνομαι για λίγο ότι ζω σε κράτος. Μετά βγαίνω να οδηγήσω σε αυτούς τους υπέροχους δρόμους της Αττικής, (που χρωματικά δεν απέχουν από το λευκό του τούνελ) και επανέρχομαι στην πραγματικότητα.

S705
19/07/2022, 11:00
Παθών η παρολίγον?? :beer::Dα
όχι ρε....εγώ είμαι έμπειρος σε αυτά :bawl:

ptc
19/07/2022, 11:03
Παρακαλούνται οι οδηγοί να σκουπίζουν καλά τα λάστιχά τους, πριν εισέλθουν στο λευκό τάπητα, διότι λερώνει εύκολα και δεν καθαρίζει μετά.

Εχει πατακι πριν μπεις στο τουνελ.

nikos_abel
19/07/2022, 11:44
Παθών η παρολίγον?? :beer::D

Παθών παλαιότερα.

Η πλάκα είναι ότι μόλις έσκασα στο μπροστινό σαπάκι και έσπασα το
φτερό μου, σκέφτηκα ότι ο τύπος μόλις είχε αποκτήσει τη δυνατότητα να φτιάξει εξ' ολοκλήρου
το τριμπούρδ*λό του.
Γυρνάει το κεφάλι, με κοιτάει έντρομος, και γκαζώνει σπινιάροντας και φεύγει!
Μάλλον ανασφάλιστος...

S705
19/07/2022, 12:43
Παθών παλαιότερα.

Η πλάκα είναι ότι μόλις έσκασα στο μπροστινό σαπάκι και έσπασα το
φτερό μου, σκέφτηκα ότι ο τύπος μόλις είχε αποκτήσει τη δυνατότητα να φτιάξει εξ' ολοκλήρου
το τριμπούρδ*λό του.
Γυρνάει το κεφάλι, με κοιτάει έντρομος, και γκαζώνει σπινιάροντας και φεύγει!
Μάλλον ανασφάλιστος...

20 χρόνια πίσω...
τσουλάω με το παπί λόγο κίνησης αλλά το βλέμμα είναι κολλημένο σε ένα κοριτσάκι και τσουπ κολλάω στο μπροστινό. βγάζει κεφάλι και μου λέει ¨και εσύ την κοκκινομάλλα κοίταγες?¨:bawl:

DoctoR_k6
19/07/2022, 14:03
Tο κρανος (https://www.gazzetta.gr/plus/2135543/apisteyto-binteo-me-odigo-mihanis-toy-patise-kefali-leoforeio-alla-ton-esose-kranos)σωζει ζωες... :eek:

S705
19/07/2022, 20:51
Tο κρανος (https://www.gazzetta.gr/plus/2135543/apisteyto-binteo-me-odigo-mihanis-toy-patise-kefali-leoforeio-alla-ton-esose-kranos)σωζει ζωες... :eek:

Και όλοι καταλαβαίνουμε τη ποιότητα κράνους είδαμε στο βίντεο.

AristidisZ
19/07/2022, 22:07
Παθών η παρολίγον?? :beer::D

Έχω βρεθεί σε προφυλακτήρα από φορτηγάκι στα νιάτα μου με το παπί εξαιτίας ασύμμετρης απειλής από καυτό σορτσάκι :bawl:
Ευτυχώς δεν έπεσα

Volpad
19/07/2022, 23:15
437050

:(

doctor_john
20/07/2022, 01:00
Τουλάχιστον εσύ βλέπεις... πέρασα κεντρική διασταύρωση με κόκκινο και είχα να την δώ μία μέρα..

teogtp
20/07/2022, 09:45
Ρε παλικάρια.
Έτσι από περιέργεια.... πόσο κοστίζει το ΚΤΕΟ στα δίκυκλα;
Έχω την εντύπωση ότι με γλεντησαν.....

GoFigure
20/07/2022, 09:51
Στην auteco, τελευταία φορά, έδωσα 30€.

rainmike
20/07/2022, 10:02
Ξερει κανεις τι παίζει με την αγορά σπαθιου μη ακονισμένου απο εξωτερικό?
Σταματάνε τελωνείο και απο χώρα εντος ευρωπαική ένωσης?
χρειάζονται επιπλεον χαρτιά ,άδειες κτλ?