PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

motojojo
20/06/2023, 22:26
Τον τελευταίο καιρό γεμίζω με 98αρα βενζίνη αντι για την απλή 95. Σήμερα εκανα το 3ο γεμισμα (shell λόγω της προσφοράς). Μιας και κατά μέσο όρο καίω ένα ρεζερβουαρ τη βδομάδα το έχω ρυθμίσει να φουλάρω τις τρίτες.

Ο λόγος που το γράφω είναι ότι από το πρώτο γέμισμα αισθάνθηκα πιο στρωτό δουλεμα του κινητήρα! Έχουν εξαφανιστεί περίεργοι θόρυβοι και πλέον ακουγεται υγιέστατος ακόμα και κοντά στον κόφτη!

Έχετε παρατηρησει κι εσείς κάτι παρόμοιο;
Μέχρι πρότεινος τις βενζίνες αυτές τις θεωρούσα υπερεκτιμημένες αλλά η 95αρα είναι μάλλον τόσο μάπα που νομίζω ότι κάνει διαφορά τελικά.

spyrval
21/06/2023, 18:33
Με ενδιαφέρει η απάντηση κι εμένα. Ο πωλητής σε καινούργιο αυτοκίνητο (Ignis) μου είπε μόνο 95άρα για μικρούς κινητήρες. Τα παραπάνω οκτάνια λέει μπορεί να κάνουν ακόμα και ζημιά σε κινητήρες χαμηλής απόδοσης. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο και σε μικρά μηχανάκια, σκούτερ, παπιά κλπ

Dimmanoukas
21/06/2023, 19:19
Δεκτό και εμένα στο πρώην σκούτερ που είχα m310 είχε πει 95 άρα δεν είναι καλό να βάζεις 100αρα.

Ωστόσο στο αυτοκίνητο, ένα clio 1,6 του 2010 μοντέλο από μάπα 95αρα μου έβγαλε ζημιά κοντά στα 400 ευρώ με μπεκ κλπ μαλακίες.

Όταν του έβαλα 100αρα έστρωσε ο κινητήρας, εκτός από καλύτερη απόδοση που δεν το πιέζω πλέον, είχε όντως πιο στρωτή λειτουργία.

Άρα το concept για εμένα είναι βάζω 100αρα για να έχω πχ 97 οκτάνια.
Οι 95αρες πλέον δεν νομίζω να έχουν 95

Δεν ξέρω ίσως να λέω και βλακείες

νεοσσός
21/06/2023, 21:37
Έχει τύχει να βάλω λίγες φορές βενζίνη 98-100 ονομαστικών οκτανίων στη μοτοσυκλέτα και ο ήχος του κινητήρα ήταν πιο τραχύς. Δεν εντόπισα πρόβλημα στη λειτουργία, ούτε μείωση κατανάλωσης (σε L/100km), ούτε βελτίωση ροπής ή ισχύος. Δεν μου άρεσε όπως άκουγα τον κινητήρα, ήταν και πιο ακριβή, οπότε δεν ξανάβαλα. Κυκλοφορεί άλλωστε η φήμη ότι συνήθης νοθεία είναι η μίξη απλής με 100άρας, οπότε έχω ακόμα έναν λόγο να μην θέλω να πληρώνω το επιπλέον τίμημα.

Στο αμάξι έχω δει αισθητή διαφορά στην κατανάλωση και στην ροπή στις χαμηλές στροφές, όταν βάζω απλή αμόλυβδη βενζίνη από πρατήρια που έχω διαπιστώσει εδώ και πολλά χρόνια ότι έχουν καλή ποιότητα. Τυχαίνει να βάζω από αλλού όταν είμαι σε ταξίδι και συνήθως καταλαβαίνω τη διαφορά.

Bowleno
22/06/2023, 08:27
Ενδιαφέροντα όλα αυτά.... επειδή έχω euro 5 μοτέρ, θα κάνω 2 γεμίσματα με 100άρα σε εταιρικό avin που είναι δίπλα μου και ξέρω ότι έχει σωστά καύσιμα και θα επανέλθω με εντυπώσεις (λειτουργία μοτέρ, κατανάλωση, απόδοση....)

ioannispar
22/06/2023, 08:49
Με 100αρα θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα μεγαλυτερη καταναλωση αν εισαι στην πολη-κινηση. Θελει εθνικη για να δεις διαφορα στην καταναλωση. Εγω βαζω 98 shell απο εταιρικο και δουλευει αψογα μεσα στην πολη. 95αρα δεν προκειται να ξαναβαλω!!!!

SeniorCanardo
22/06/2023, 10:10
Προσωπικά σε 100 Shell είχα δει μεγαλύτερες καταναλώσεις και σε 95 Shell επίσης σε σχέση με 95άρα από άλλο πρατήριο.
Τα παραπάνω με μετρήσεις με τον ίδιο οδηγό, στην ίδια πάνω κάτω διαδρομή, όχι με αίσθηση, εντύπωση, αυτί ή δεν ξέρω εγώ τι.

Στην εκνευριστική επιμονή του υπαλλήλου για πώληση 100στάρας και τα οφέλη της, έθεσα το απλό ερώτημα: "Τι να την κάνω την 100άρα με λόγο συμπίεσης 9,5:1;;;"
Η μπουρδουκλωμένη απάντηση ήταν "Δεν είναι περισσότερα τα οκτάνια, αλλά τα πρόσθετα που εξασφαλίζουν την ομαλότερη λειτουργία του κινητήρα".
Ποια ακριβώς είναι αυτά τα πρόσθετα, σε τι αναλογία και αν δουλεύουν το ίδιο καλά σε όλους τους κινητήρες κλπ απάντηση δεν πήρα ποτέ. Μάλλον το σεμινάριο πωλήσεων δεν έφτασε σε αυτό το κεφάλαιο. :bawl:

Panos76
22/06/2023, 10:26
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, στα πρατήρια της ΕΚΟ στην ΑΟ - που την πληρώνεις χρυσάφι - είδα τόσο σε αμάξι όσο και σε μηχανάκι την καλύτερη χιλιομετρική απόδοση.

Μιλάω για την απλή, 95άρα.

Για λειτουργία κινητήρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι διέκρινα κάτι.

CorpseAlive
22/06/2023, 10:49
Εντελώς μπακάλικα και τώρα που έχω φουλ μεγαλύτερη εποπτεία λόγω των ηλεκτρονικών και της σύνδεσης με κινητό έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1. Το 23ρι ντεπόζιτο μέχρι να ανάψει λαμπάκι μου βγάζει σχεδόν 11 μέρες με 25 χλμ την μέρα μέσα στο κέντρο
2. Πάντα βάζω από εταιρικό ΕΚΟ πάντα με το που ανάψει λαμπάκι γεμίζω
3. Η διαφορά με Shell που έτυχε να βάλω ήταν σχεδόν 3 μέρες λιγότερες ήτοι 75 χλμ λιγότερα
4. Πάντα βάζω 98ρα
5. Όταν έβαλα 95 είδα και εγώ ότι δεν είχε τον ''ρυθμό'' που έχω συνηθίσει τον κινητήρα μου.(επιστροφή από επίδαυρο έβαλα )

Στην προηγούμενη που έβαζα 100ρα για αρκετό καιρό από φόβο για την αντλία βενζίνης είχα δει διαφορά μόνο στην τσέπη και στην ίσως αυξημένη κατανάλωση.

doctoras
22/06/2023, 10:53
το 2. απέφυγε το
η τρόμπα βενζίνης είναι μεσα στο ρεζερβουαρ και θέλει κάυσιμο για ψύχεται. Συνιστάται να βάζεις καύσιμο μόλις πιάσεις το 1/3

CorpseAlive
22/06/2023, 11:04
το 2. απέφυγε το
η τρόμπα βενζίνης είναι μεσα στο ρεζερβουαρ και θέλει κάυσιμο για ψύχεται. Συνιστάται να βάζεις καύσιμο μόλις πιάσεις το 1/3

Το Λαμπάκι μου είναι νομίζω όταν έχει 4 λίτρα μέσα. Από τα 23. Επομένως δεν θεωρώ ότι δεν ψύχεται.
Λαμπάκι ανάβει στις 2 μπάρες από τις συνολικά 7 Νομίζω.

Bowleno
22/06/2023, 11:18
το 2. απέφυγε το
η τρόμπα βενζίνης είναι μεσα στο ρεζερβουαρ και θέλει κάυσιμο για ψύχεται. Συνιστάται να βάζεις καύσιμο μόλις πιάσεις το 1/3

Κι εγώ μόλις ανάψει λαμπάκι γεμίζω, ήτοι κάθε 330 με 340 χλμ. Πάντα έχει μέσα γύρω στα 5 λίτρα, δεν έχει θέμα ψύξης, η τρόμπα βρίσκεται στο κατώτερο σημείο του ντεπόζιτου και τα 4-5 λίτρα αρκούν.... (19αρι ντεπόζιτο)


Το Λαμπάκι μου είναι νομίζω όταν έχει 4 λίτρα μέσα. Από τα 23. Επομένως δεν θεωρώ ότι δεν ψύχεται.
Λαμπάκι ανάβει στις 2 μπάρες από τις συνολικά 7 Νομίζω.

Εμένα ανάβει μόλις αδειάσουν όλες οι μπάρες..:lol:
Όντως δεν υπάρχει θέμα, πάντως

billy84
22/06/2023, 12:27
Προσωπικά σε 100 Shell είχα δει μεγαλύτερες καταναλώσεις και σε 95 Shell επίσης σε σχέση με 95άρα από άλλο πρατήριο.
Τα παραπάνω με μετρήσεις με τον ίδιο οδηγό, στην ίδια πάνω κάτω διαδρομή, όχι με αίσθηση, εντύπωση, αυτί ή δεν ξέρω εγώ τι.

Στην εκνευριστική επιμονή του υπαλλήλου για πώληση 100στάρας και τα οφέλη της, έθεσα το απλό ερώτημα: "Τι να την κάνω την 100άρα με λόγο συμπίεσης 9,5:1;;;"
Η μπουρδουκλωμένη απάντηση ήταν "Δεν είναι περισσότερα τα οκτάνια, αλλά τα πρόσθετα που εξασφαλίζουν την ομαλότερη λειτουργία του κινητήρα".
Ποια ακριβώς είναι αυτά τα πρόσθετα, σε τι αναλογία και αν δουλεύουν το ίδιο καλά σε όλους τους κινητήρες κλπ απάντηση δεν πήρα ποτέ. Μάλλον το σεμινάριο πωλήσεων δεν έφτασε σε αυτό το κεφάλαιο. :bawl:


Και εγώ το ίδιο με Shell. Εδώ και πολλά χρόνια αποφεύγω τα συγκεκριμένα πρατήρια. Η πιο αφοπλιστική απάντηση που μπορείς να δώσεις στους υπαλλήλους περί 100αρας είναι η εξής ''Αν ήταν τόσο καλό το προϊόν και συνέφερε, θα με παρακάλαγαν σε κάθε βενζινάδικο για να το πληρώσω?''

Το καλό προϊόν το κυνηγάμε και γίνεται ανάρπαστο, δεν μας παρακαλάει.

BLiTzER
22/06/2023, 13:45
Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".

CorpseAlive
22/06/2023, 13:46
Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".

Στο Jazz τι βάζεις και πας τάπα?

BLiTzER
22/06/2023, 13:51
Το Jazz πουλήθηκε.

Παρ' όλα αυτά γελάω γιατί μια φορά ένας υπάλληλος επέμενε για τα οφέλη στον κινητήρα κτλ και γυρνάω με χαμόγελο και του λέω "χόντα είναι, δεν έχει ανάγκη". Μετά προσπαθούσε να με πείσει γιατί τα χόντα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για κάποιο λόγο που δε θυμάμαι επειδή σταμάτησα να ακούω.

thunder ace
22/06/2023, 13:53
Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".

Άμα είναι μορφωμένος ο άνθρωπος!!!!!!!!:bawl:

CorpseAlive
22/06/2023, 13:57
Το Jazz πουλήθηκε.

Παρ' όλα αυτά γελάω γιατί μια φορά ένας υπάλληλος επέμενε για τα οφέλη στον κινητήρα κτλ και γυρνάω με χαμόγελο και του λέω "χόντα είναι, δεν έχει ανάγκη". Μετά προσπαθούσε να με πείσει γιατί τα χόντα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για κάποιο λόγο που δε θυμάμαι επειδή σταμάτησα να ακούω.

Έφυγαν και τα 2 NC ρε γαμώτο?
Τσ τσ τσ

BLiTzER
22/06/2023, 14:03
Έφυγαν και τα 2 NC ρε γαμώτο?
Τσ τσ τσ

Προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 4 NC που έφυγαν τον τελευταίο μήνα.

Σόρι, Νίκο. :lol:

pektis
22/06/2023, 14:16
Μιας και τα διαβασα να πω και εγω τι μου εχουν πει ατομα που γνωριζουν και δεν ακουν σεμιναρια για να πουλησουν 100αρες!!:)
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει 100αρα...Υπάρχει 98 (με προσθετα εννοειται). Επίσης, δεν υπαρχει 95αρα, αλλά 93αρα. Δεν υπαρχει 98αρα, αλλά 95αρα με καθαριστικα.
Η προσωπικη μου εμπειρια μετα απο πολλες δοκιμες σε αυτοκινητο και μηχανη, είναι να καταλήξω να βαζω ελιν 95 crystal ή eko 98 premium & εννοειται μονο σε αυτα τα 2 βενζιναδικα που εμπιστευομαι... Με την μηχανη που καταλαβαινω την ποιοτητα της βενζινης απο το πρωτο ανοιγμα του γκαζιου, εχω να πω οτι εχω ησυχασει πλεον από τυχόν κομπιάσματα σε πιο απότομα ανοιγματα του γκαζιου... Ανοίγει σε όλες τις ταχύτητες άνετα και πιάνει τα χιλιόμετρα εξίσου άνετα! Όποτε αλλάζω φίλτρο βενζίνης (κάθε 35-40000χλμ) το φίλτρο βγαίνει σχεδόν καθαρο!
Αυτά από εμένα...:)

SeniorCanardo
22/06/2023, 14:26
Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".

Κουλτουρίαρη μου εσύ, τους πέθανες στην ανάλυση. :bawl:

doctoras
22/06/2023, 16:43
"χόντα είναι, δεν έχει ανάγκη".

George σε μια ανασκαφή όχι πολλά καμια 5ετία, η παραπανω πρόταση απο το πληκτρολόγιο σου θα ήταν μόνο για να τρολάρεις:D, πως αλλάζουν τα πράγματα.. :lol:

o_gavros
22/06/2023, 16:59
Τι σε κάνει να πιστευεις δηλαδή ότι και τώρα δεν τρόλαρε;

thunder ace
22/06/2023, 16:59
444259


Γιατι ; το μηχανακι μου,καλυτερο ειναι;

billy84
22/06/2023, 17:11
Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".


Μα δεν είναι αφοπλιστική αυτή η απάντηση γιατί του δίνεις την ευκαιρία να συνεχίσει και να σου πρήξει τους όρχεις για το πόσο καλό κάνει η κατοστάρα. Θα ήταν αφοπλιστική αυτή η απάντηση αν κρατούσες ένα καλάζνικοφ.:D

DoctoR_k6
22/06/2023, 17:24
Μα δεν είναι αφοπλιστική αυτή η απάντηση γιατί του δίνεις την ευκαιρία να συνεχίσει και να σου πρήξει τους όρχεις για το πόσο καλό κάνει η κατοστάρα. Θα ήταν αφοπλιστική αυτή η απάντηση αν κρατούσες ένα καλάζνικοφ.:D

Εγω με οτι οχημα κ να παω τους λεω αν εκαιγε νερο θα εβαζα... :bawl:

thunder ace
22/06/2023, 17:29
Εγω εχω την καλυτερη ατακα για να μη τολμησει καποιος να σου πει τα δικα του:
΄΄10 ευρω βενζινη παρακαλω''

karellen
22/06/2023, 17:31
Έτσι είχα έναν και επέμενε για τα πλεονεκτήματα της 100άρας, 'επιδόσεις-μακροζωία του κινητήρα' κλπ κλπ.
Έχω ένα Nissan Vanette του 89 βενζίνη,τότε που οι βενζίνες ήταν απλή και σούπερ, δεν υπήρχαν αμόλυβδες.Αρχίζει ο υπάλληλος το ψηστήρι ,τονε κοιτάω και του λέω 'για δες το καλά ρε φίλε σου μοιάζει αυτό το μοτέρ να έχει ανάγκη από κατοστάρα βενζίνη?
Μούγκα ο τύπος.

mikes
22/06/2023, 19:20
εμενα η απαντηση μου οταν ο υπαλληλος αρχιζει το κυριεελεησον για την βεπαουερ ειναι
"γιατι αληθεια σας ειναι τοσο πολυ δυσκολο να βαλετε το καυσιμο που σας ζηταει ο πελατης?"
μερικοι απαντουν "εμεις για σας το λεμε για τη προστασια του κινητηρα σας κτλ κτλ.."
ε εκει τους απανταω " δεν το λες για μενα και βασικα στα τετοια σου η προστασια του μοτερ μου,
το λες επειδη ετσι σου επιβαλλει η εταιρεια να κανεις.. ασε λοιπον να γνωριζω εγω καλυτερα απο
εσενα τα της προστασιας του ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ μοτερ.. θα μου βαλεις τωρα απλη, η να κλεισω και να
παω αλλου?"

ναι, εχω ορεξη για κουβεντουλα καθε φορα που γεμιζω..

σε εναν καποια φορα ειπα να μου υπογραψει χαρτι οτι αναλαμβανει την πληρη ευθυνη για αποκατασταση
οποιας ζημιας στο μοτερ λογο χρησης μη συνιστωμενου καυσιμου, καθως ο κατασκευαστης προτεινει 95αρα..

νεοσσός
22/06/2023, 19:56
Τους πιέζουν οι εταιρείες να διαφημίζουν προϊόν που έχει μεγαλύτερο κέρδος γι' αυτές.

Κι εμένα με ενοχλεί που δυσκολεύουν μία απλή συναλλαγή με τόση διαφήμιση, αλλά δεν ξεσπάω στους υπαλλήλους.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να ξεκαθαρίσεις ευγενικά στον υπάλληλο ότι μπορεί να πει στον εργοδότη του πως θα αλλάξεις πρατήριο, αν επιμένει κάθε φορά με διαφημίσεις προϊόντων και υπηρεσιών, όπως η κάρτα bonus, η ακριβή βενζίνη κλπ. Έτσι είναι κι αυτός κατοχυρωμένος απέναντι στον εργοδότη του, ότι έπαψε σε εσένα τη διαφήμιση για να μη σε χάσει.

Γενικά θέλει ευγένεια και το βασικό επιχείρημα είναι η απώλεια εσόδων από την επιχείρηση, αν επιμένουν. Αυτό τους καίει και όχι αν ξεσπάς στον αθώο υπαλληλο.

Κάπως έτσι άλλαξα πάροχο τηλεφωνίας, διότι είχα κουραστεί να με παίρνουν τηλέφωνο δύο φορές την εβδομάδα για προσφορές και αναβαθμίσεις. Στον επόμενο ξεκαθάρισα ότι πάω για έχω την ησυχία μου και δεν με ξαναενόχλησαν.

motojojo
22/06/2023, 20:34
Εγώ πάντως είδα διαφορά μόνο στην ποιότητα λειτουργίας. Η κατανάλωση ίδια είναι. Διαφορά στην απόδοση πάλι δεν μπορω να πω, δεν έχω κάποιο μέτρο συγκρισης. Χώρια που όλα τα χλμ ειναι γυρω γύρω μεσα στην πόλη.

Αυτός ήταν και ο λόγος αλλαγής σε 98. Για την ώρα μόνο σελ βάζω γιατί έκατσαν οι τρίτες που έχει προσφορά. Έχω σταμπάρει όμως και BP και ΕΚΟ που προσφέρουν και 98 (δεν την προσφέρουν όλα) όπως και οι μέρες που έχουν προσφορά (ΒΡ καθε δευτερα και ΕΚΟ παρασκευη-σαββατο). Απ'ότι έχω δει ο μεσος όρος της 98αρας στις μερες προσφοράς ειναι στο ~1.90, πολύ μικρή διαφορά με την 95αρα οπότε άρχισα να την προτιμώ. Με 5 σεντ διαφορά στην τιμή, στα 15 λίτρα που βάζω συνήθως το επιπλέον κόστος είναι.....1 ευρώ; Δεν θα πέσω έξω με ένα ευρω παραπάνω αν ειναι να δουλευει το μοτερ πιο στρωτά.

Η 100αρα δε νομίζω να μου προσφέρει το κάτι παραπάνω (θα μου πεις που το ξέρεις αν δεν τη δοκιμάσεις, έτσι έλεγα κάποτε και για την 95) αλλά με 2.10+ αυξάνει πολύ το κόστος για καθημερινή χρήση. Οπότε θεωρώ η 98 ειναι η χρυση τομή.

gior-gos
22/06/2023, 21:51
Βασικά έχω παρατηρήσει ότι το ψηστήρι για την κατοστάρα γίνεται μόνο από τα σέλ. Γενικότερα αποφεύγω τα συγκεκριμένα γιατί μου ζητάνε να κατεβαίνω από τη μηχανή και βαριέμαι την διαδικασία κατέβα, βάλτη στο διπλό κτλ. Αυτό που κάνω όταν αναγκαστικά πρέπει να βάλω βενζίνη από σέλ είναι να πάω μπροστά στην αντλία, να ανοίξω την τάπα (εννοείται χωρίς να κατέβω από τη μηχανή), να πάρω το πιστόλι της απλής 95άρας στο χέρι και την στιγμή που είμαι έτοιμος να το βάλω στο στόμιο του τεπόζιτου έρχεται ο υπάλληλος τρέχοντας φωνάζοντάς μου "θα σας βάλω εγώ, θα σας βάλω εγώ!" Έτσι λοιπόν βγαίνοντας απ τη σειρά τους έχοντας στο νου τους να μου πάρουν το πιστόλι της 95άρας απ το χέρι ξεχνάνε και τα ψηστήρια για κατοστάρες και πολλές φορές ξεχνάνε και να μου πουν να κατέβω απ τη μηχανή :lol:

Panos76
23/06/2023, 09:05
Προσωπικά φρικάρω και όταν βλέπω και πείθουν (γυναικείο πληθυσμό κυρίως) κόσμο να τους αλλάξουν λάδια :uplate:

Bowleno
23/06/2023, 10:49
Προσωπικά φρικάρω και όταν βλέπω και πείθουν (γυναικείο πληθυσμό κυρίως) κόσμο να τους αλλάξουν λάδια :uplate:

Αυτό ξαναπέστο.... την είχαν πέσει στην γυναίκα μου, με υπερβολική κιόλας πίεση ότι καλό θα κάνει στο αμάξι, το χρειάζεται και άλλα τέτοια όμορφα, κανέναν μήνα μετά από σέρβις που είχαμε κάνει στο αμάξι (ναι εκεί που πήγες και το δικό σου :D )
Μου το είπε, πήγαμε μαζί στο εν λόγω βενζινάδικο και ποιος είδε τον θεό και δεν φοβήθηκε..... Βεβαίως, ΔΕΝ την έπεσα στον υπάλληλο, αυτός ότι του λένε έκανε, Ο ντεμέκ "υπεύθυνος" τα άκουσε (πολύ χοντρά κιόλας) Τον απείλησα και με μήνυση για εξαπάτηση κοινού αν το ξανακάνει!

DoctoR_k6
23/06/2023, 11:25
Προσωπικά φρικάρω και όταν βλέπω και πείθουν (γυναικείο πληθυσμό κυρίως) κόσμο να τους αλλάξουν λάδια :uplate:

Εμενα εχει εξουσιοδοτηση να βαλει μονο μπεντζινα στο αμαξι...τιποτα αλλο. :bawl:
Για οτιδηποτε αλλο ξερει οτι πρεπει να με παρει τηλεφωνο... :D

Bowleno
23/06/2023, 11:48
Εμενα εχει εξουσιοδοτηση να βαλει μονο μπεντζινα στο αμαξι...τιποτα αλλο. :bawl:
Για οτιδηποτε αλλο ξερει οτι πρεπει να με παρει τηλεφωνο... :D

Το αυτό και η δική μου, αν και της ανήκει το αμάξι, δεν το έχει καθόλου με την συντήρηση, οπότε.....:lol:

Panos76
23/06/2023, 12:53
Εγώ της έχω πάρει και το αμάξι - δεν το οδηγεί καν :D

Dr.Monty
23/06/2023, 13:03
Μια ερώτηση γρήγορη: Χθες ακουσα καποιον να λεει σε ενα μπαρ οτι στη μηχανή το όριο για αλκοτέστ ειναι 0 (!!!!!).

Δεν μπορω να βρω κατι τετοιο στο ιντερνετ. Ξερει κανενας τι ισχυει?

BLiTzER
23/06/2023, 13:09
Μια ερώτηση γρήγορη: Χθες ακουσα καποιον να λεει σε ενα μπαρ οτι στη μηχανή το όριο για αλκοτέστ ειναι 0 (!!!!!).

Δεν μπορω να βρω κατι τετοιο στο ιντερνετ. Ξερει κανενας τι ισχυει?

Δεν είναι 0, αλλά είναι πολύ χαμηλότερο από του αυτοκινήτου (κάπου στο μισό).

panavour
23/06/2023, 13:09
Μια ερώτηση γρήγορη: Χθες ακουσα καποιον να λεει σε ενα μπαρ οτι στη μηχανή το όριο για αλκοτέστ ειναι 0 (!!!!!).

Δεν μπορω να βρω κατι τετοιο στο ιντερνετ. Ξερει κανενας τι ισχυει?

δεν ισχυει.ισχυει οτι και στα αυτοκινητα.ρωτα αυτον που ακουσες,τι πινει και δεν μας δινει.

BLiTzER
23/06/2023, 13:11
δεν ισχυει.ισχυει οτι και στα αυτοκινητα.ρωτα αυτον που ακουσες,τι πινει και δεν μας δινει.

Όχι. Είναι σημαντικά χαμηλότερο για μοτοσικλέτες και άλλα ειδικά οχήματα.

CorpseAlive
23/06/2023, 13:13
Ότι είπε ο Χορχόδειλος.
Είναι χαμηλότερο σχεδόν στο μισό από του αυτοκινήτου.
Αφορά ειδικές κατηγορίες οχημάτων μεταξύ των οποίων και η μοτοσυκλέτα .

DoctoR_k6
23/06/2023, 13:17
Εδω (https://www.cosmoteinsurance.gr/odigos-asfalisis/genikos-odigos-asfalisis/oria-alkotest)λεει 0.10...
Καπου τοσο θυμομουν κ εγω. Το μισο απο του αυτοκινητου.

panavour
23/06/2023, 19:16
Όχι. Είναι σημαντικά χαμηλότερο για μοτοσικλέτες και άλλα ειδικά οχήματα.

Με μία μπύρα που πίνω πάντα(μόνο μία) που βρίσκομαι;;;έχω περάσει το όριο η όχι;

thunder ace
23/06/2023, 19:34
Αν είσαι σαν και εμένα.....ναι.
Εγώ μόνο και μόνο που ανοίγουν μπύρες μπροστά μου ζαλίζομαι.

BLiTzER
23/06/2023, 20:45
Με μία μπύρα που πίνω πάντα(μόνο μία) που βρίσκομαι;;;έχω περάσει το όριο η όχι;

Νομίζω για μοτοσικλέτα το όριο είναι κάπου στη μισή μπίρα. Αν δεν κάνω λάθος. Βαριέμαι να το ψάχνω τώρα. Κανονικά θα έπρεπε να είναι στην καμία μπίρα.

doctoras
23/06/2023, 20:51
είναι στην καμία μπίρα σε δίτροχα

μια μπίρα στα κουτιά το όριο


αλλαααα....το 70% των κουτιών που μετακινούνται σάββατο βράδυ μετά τα μεσάνυχτα πόσο το δίνει ο μπουκ να είναι νηφάλιοι???

live your myth in ΓΡΕΕΣΕ

panavour
23/06/2023, 21:26
Αν είσαι σαν και εμένα.....ναι.
Εγώ μόνο και μόνο που ανοίγουν μπύρες μπροστά μου ζαλίζομαι.

Μαλλον με σωζει η ΜΑΖΑ μου,διοτι λογιζομαι ως δυο ατομα,μ εχουν σταματησει επανειλημμενως με 1 μπυρα,και παντα ημουν στα φυσιολογικα.Φαινεται παιζει ρολο,το ποσοστο οινοπνευματος ανα κιλο.Αν ημουν κοπελιτσα 45 κιλων θα ημουν ντιρλα με μια μπυρα.Τι να σου κανει 1 μπυρα στον ιπποποταμο.:lol:

alexis72
23/06/2023, 21:52
κλεφτρόνια στην αγγλία με απίστευτο θράσος ....να βγαλω συμπέρασμα οτι τα πράγματα εκεί (κλεψιές μοτο ) ειναι χειρότερα ισως απο την ελλάδα μας ...https://www.zougla.gr/automoto/moto/article/apistefto-klevoun-anenoxliti-motosikleta-mera-mesimeri-me-polous-martires

thunder ace
23/06/2023, 22:28
Και κάπου εκεί λες:να εμφανιζοντουσαν από μια γωνιά Βραζιλιάνοι μπάτσοι!!!

alexis72
23/06/2023, 23:36
Και κάπου εκεί λες:να εμφανιζοντουσαν από μια γωνιά Βραζιλιάνοι μπάτσοι!!!

εγω απορώ ,η μοτο ειναι ακριβώς εξω απο μαγαζί (μάλλον) cafe κ κλειδωμένη με σκουλαρίκι στο εμπρός δισκόφρενο ,λογικά ο ιδιοκτήτης της θα ειναι ΜΕΣΑ στο μαγαζί ειτε ως πελάτης ειτε ως εργαζόμενος ,πως κ ΔΕΝ εμφανίζεται βρε παιδιά ,να κανει φασαρία - μανούρα κλπ ?

panavour
23/06/2023, 23:37
Και κάπου εκεί λες:να εμφανιζοντουσαν από μια γωνιά Βραζιλιάνοι μπάτσοι!!!

Αλλο αγγλια.αλλο βραζιλια.Εκει δεν υφισταται,πολιτικη ορθοτης στις ''Ευαισθητες'' κοινωνικες ομαδες.:lol::bawl:

nikos_abel
25/06/2023, 11:12
Παιδιά, ξέρει κάποιος τσαγκάρη να επισκευάζει μπότες μηχανής; (Αθήνα)
Σε απλό τσαγκαράδικο μου είπαν ότι δεν μπορούν, δεν αντέχει η βελόνα
γιατί είναι πολύ σκληρές (tough MF :D).
Συγκεκριμένα, έχει ξηλωθεί η μία στην πλευρά μεταξύ φερμουάρ και εξωτερικού δέρματος.

aris xj
25/06/2023, 11:52
SHOES SERVICE
ΠΕΛΟΠΙΔΑ 140 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
https://www.shoesservice.gr/
ειχα αλλαξει σολες πιο παλια.
καλη δουλεια ειχε κανει

McGyver
25/06/2023, 12:07
https://www.ridersartandcraft.gr/upodimata/

CorpseAlive
28/06/2023, 10:08
Καλημέρα, επειδή θα φύγω με γυναίκα για Γύθειο το ΣΚ , έχουμε κάποια πρόταση για μέρη που αξίζει να δω εκεί κοντά και για φαγητό?

katsar
28/06/2023, 10:25
Σπήλαια Διρού θα έλεγα,ούτε μια ώρα δρόμος από το Γύθειο .
Γενικά έχει όμορφα χωριουδάκια και διαδρομές όσο πας ακόμα πιο νότια ,Γερολιμένας,Οίτυλο,Αρεόπολη,όμορφα χωριά πάνω στην θάλασσα αλλά με ''άγριες'' παραλίες όπως σχεδόν σε όλη την Μάνη.
εδιτ καλά να περάσετε :)

giorgosb
28/06/2023, 10:33
Αξίζει και το μονοπάτι μέχρι τον φάρο στο ακρωτήριο Ταίναρο, αλλά αυτή την εποχή θέλει να γίνει πρωί, πριν ανέβει ο ήλιος.

karellen
28/06/2023, 10:40
Καλημέρα, επειδή θα φύγω με γυναίκα για Γύθειο το ΣΚ , έχουμε κάποια πρόταση για μέρη που αξίζει να δω εκεί κοντά και για φαγητό?

Χάρη θα πας Καμάρες για μπάνιο,δεν το συζητώ.Κολπίσκος με πεντακάθαρα νερά και λίγο κόσμο,μην μπλέξεις με πέριξ του Γυθείου δεν αξίζει.Από πάνω έχει ταβέρνα με τραπέζια κάτω από τους ευκάλυπτους για μεσημεριανό.
Αν το κάνεις ολοήμερο μπάνιο και φαγητό βραδάκι τότε θα πας στο ταβερνάκι της κυρά Μαρίας,ένα μαγαζί στη μέση του πουθενά,θυμίζει 70ς και Ελληνική ταινία.Από κεί ο δρόμος σε ξαναβγάζει προς Γύθειο.
Σου παραθέτω χάρτη. https://goo.gl/maps/SSfjVcATQ52jJPko8

Panos76
28/06/2023, 11:06
Αν και περνώ από όλα αυτά τα μέρη - περιμετρικά - σχεδόν κάθε 10ετία, κάθε φορά όσο μεγαλώνω, τα εκτιμώ όλο και περισσότερο και σκέφτομαι πως αξίζει να περάσεις εκεί το υπόλοιπο της ζωής σου αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το σημερινό γίγνεσθαι και θέλεις να αποκοπείς από τα εγκόσμια - τουλάχιστον για την ώρα.

Bowleno
28/06/2023, 11:12
Καλημέρα, επειδή θα φύγω με γυναίκα για Γύθειο το ΣΚ , έχουμε κάποια πρόταση για μέρη που αξίζει να δω εκεί κοντά και για φαγητό?

Ψάξε το καφενείο του Τάσου (όλοι το ξέρουν εκεί) σερβίρει μόνο μανιάτικη πίτα, καλαμάκια χοιρινά και ντόπια γραβιέρα. πιώμα έχει ότι θες. θα με θυμηθείς....:D
Ο Τάσος μορφάρα.....

Panos76
28/06/2023, 11:16
Μυστρά δεν προτείνει κανείς;;

CorpseAlive
28/06/2023, 11:45
Χάρη θα πας Καμάρες για μπάνιο,δεν το συζητώ.Κολπίσκος με πεντακάθαρα νερά και λίγο κόσμο,μην μπλέξεις με πέριξ του Γυθείου δεν αξίζει.Από πάνω έχει ταβέρνα με τραπέζια κάτω από τους ευκάλυπτους για μεσημεριανό.
Αν το κάνεις ολοήμερο μπάνιο και φαγητό βραδάκι τότε θα πας στο ταβερνάκι της κυρά Μαρίας,ένα μαγαζί στη μέση του πουθενά,θυμίζει 70ς και Ελληνική ταινία.Από κεί ο δρόμος σε ξαναβγάζει προς Γύθειο.
Σου παραθέτω χάρτη. https://goo.gl/maps/SSfjVcATQ52jJPko8

Σημειώθηκε και αποθηκεύτηκε ήδη. !!

est
28/06/2023, 13:31
Το Μαυροβούνι έχει μεγάλη παραλία που μπορείς να βρεις από ήσυχα μέχρι οργανωμένα. Για φαγητό μέσα στο Μαυροβούνι στην πλατεία πάνω έχει 2 ταβέρνες. Έχουμε φάει και στις 2 καλά, μικρή προτίμηση στην Ματούλα (στο χάρτη βρήκα πως τη λένε). Αν αποφασίσεις για βόλτες, Άλικα και Γερολιμένας είναι όμορφα για μπάνιο και άραγμα. (Άλικα δεν έχει τίποτα, πάρτε νερά/ φαγιά/ καφέδες).
Δίπλα στο Γύθειο έχει την παραλία με το ναυάγιο, για φωτό καλά είναι αλλά όχι για κάτι άλλο.

giorgosb
28/06/2023, 13:39
Μυστρά δεν προτείνει κανείς;;

Αν παίξει στάση προς Σπάρτη κοντά, θα ήταν ωραία μια βόλτα και Μυστρά εννοείται..

Μέσα στην Σπάρτη υπάρχει και το Μουσείο λαδιού, όπως επίσης και ο αρχαιολογικός (αγορά/αρχαίο θέατρο) που αξίζουν επίσκεψης..

Από Μάνη, Λάγια, Βάθεια και Λιμένι είναι πολύ όμορφοι οικισμοί..

Nostradamus
28/06/2023, 14:15
Γιωργο, το μουσειο λαδιου ναι, ο αρχαιολογικος χωρος οκ, αλλα ειδικα το μουσειο στο κεντρο της πολης ειναι λιγο ανεκδοτο.. Εχει καποια εκθεματα, αλλα με πρακτικα 2 αιθουσες και στα ορια του "αδιοφορου" προσωπικο, ειναι στεναχωρο να το δει κανεις.

Προσωπικη φυσικα η αποψη, απο προσφατη επισκεψη μου.

νεοσσός
28/06/2023, 14:57
Αν και δεν είναι κοντά, θεωρώ το Σπήλαιο της Καστανιάς ένα από τα καλύτερα αξιοθέατα της Πελοποννήσου. Έχω πάει και στου Διρού, πριν πολλά χρόνια, αλλά λένε ότι πλέον έχει μικρύνει πολύ η διαδρομή εντός του. Ήταν πάρα πολύ ωραία εμπειρία η ξενάγηση με το βαρκάκι τότε, αλλά δεν ξέρω πώς είναι τώρα με τη μικρή διαδρομή.

Το σπήλαιο της Καστανιάς δεν είναι διαφημισμένο τόσο, αλλά είναι το καλύτερο που έχω επισκεφθεί. Πολύ εντυπωσιακό, προσεγμένο, εξαιρετική ξενάγηση.

Μία επίσκεψη αξίζει και η καστροπολιτεία της Μονεμβάσιας. Κάπως πιο κοντά αυτή.

Αν βρεθείς στην Καστανιά, είναι κρίμα να μην πας και μία Ελαφόνησο. Είναι καλή εποχή τώρα που είναι εκτός των 6 εβδμάδων του τουριστικού πανικού.

Panos76
29/06/2023, 12:13
Αν και δεν είναι κοντά, θεωρώ το Σπήλαιο της Καστανιάς ένα από τα καλύτερα αξιοθέατα της Πελοποννήσου. Έχω πάει και στου Διρού, πριν πολλά χρόνια, αλλά λένε ότι πλέον έχει μικρύνει πολύ η διαδρομή εντός του. Ήταν πάρα πολύ ωραία εμπειρία η ξενάγηση με το βαρκάκι τότε, αλλά δεν ξέρω πώς είναι τώρα με τη μικρή διαδρομή.


Ναι, έχει μικρύνει και μάλιστα έχει και πεζοπορία πλέον! Πήγαμε με τα παιδιά μετά την κορώνα το '21 αν θυμάμαι καλά.

Όλα όσα αναφέρονται, Μάνες, Λιμένια, Μονεμβασιές, Ελαφόνησος (αν και πλέον δεν θυμίζει τίποτα το παρελθόν της στα 90ς και πίσω) είναι - δεν έχω λόγια - όλα να θες να τα αγκαλιάσεις.

Να έβγαζα φτερά και να ακουμπούσα πάνω τους κάθε στιγμή.

Εν ολίγοις, προσωπικά τα προτείνω όλα! Κομμάτι - κομμάτι για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Με τέτοιο εργαΛίδη γίνονται για πλάκα και απολαυστικά αυτές οι διαδρομές :D

billy84
29/06/2023, 12:45
Στο σπήλαιο Καστανιάς με εκνευρίζει το ότι δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες, για αυτό και στην είσοδο έκανα αναστροφή. Οκ καταλαβαίνω το ότι το φλας δεν είναι ότι καλύτερο για τα πετρώματα (αυτή είναι η δικαιολογία τους), όμως πλέον τα κινητά έχουν night mode και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το απαγορεύεις, εκτός αν προσφέρεις ένα προϊόν υπερκοστολογημένο το οποίο θα φανεί αν κάποιος το καταγράψει, όπως πχ στα σπήλαια λιμνών στα Καλάβρυτα.

motojojo
29/06/2023, 14:03
Μπιλη έχεις δίκιο, αλλα κανέναν δεν του κόβει να απενεργοποιείσει το φλας.

Εδώ δεν βάζουν σιγαση/δονηση όταν πρέπει, θα σκεφτει ο άλλος να κλείσει το φλας;

Οπότε κατά μια έννοια ορθώς το απαγορεύουν.

sapila racing
29/06/2023, 14:35
Στο σπήλαιο Καστανιάς με εκνευρίζει το ότι δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες, για αυτό και στην είσοδο έκανα αναστροφή. Οκ καταλαβαίνω το ότι το φλας δεν είναι ότι καλύτερο για τα πετρώματα (αυτή είναι η δικαιολογία τους), όμως πλέον τα κινητά έχουν night mode και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το απαγορεύεις, εκτός αν προσφέρεις ένα προϊόν υπερκοστολογημένο το οποίο θα φανεί αν κάποιος το καταγράψει, όπως πχ στα σπήλαια λιμνών στα Καλάβρυτα.

Υπαρχει σημαντικό πρόβλημα με τα φωτα στα σπήλαια που παλιότερα δεν ηταν γνωστό.
Δεν ειναι δικαιολογια, ειναι πραγματικό προβλημα.

νεοσσός
29/06/2023, 16:12
Το Σπήλαιο των Λιμνών δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Αν έχεις πάει σε μερικά σπήλαια σού φαίνεται απλό. Το Σπήλαιο της Καστανιάς είναι ένα από τα πρόσφατα που επισκέφθηκα και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Βασίλη, να πας οπωσδήποτε.

Φωτογραφίες έχει πολύ καλές στην επίσημη ιστοσελίδα του, με πολύ καλό εξοπλισμό και επαγγελματία φωτογράφο.

Ελαφόνησος και Μονεμβάσια χάνουν σε ομορφιά τον Αύγουστο, λόγω της πολυκοσμίας. Τώρα είναι καλή ευκαιρία να τις επισκεφθείς CorpseAlive.

billy84
29/06/2023, 16:53
Υπαρχει σημαντικό πρόβλημα με τα φωτα στα σπήλαια που παλιότερα δεν ηταν γνωστό.
Δεν ειναι δικαιολογια, ειναι πραγματικό προβλημα.


Δε διαφωνώ αλλά οκ θα μπορούσαν το 2023 να επιτρέπουν τη φωτογράφηση χωρίς φλας εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα στα κινητά. Όμως τελικά δεν τους νοιάζει αυτό γιατί στο Σπήλαιο Λιμνων δε με άφησε να καταγράψω ούτε με action camera που δεν έχει καν φλας και το τόνισα αυτό. Ο πραγματικός λόγος είναι μάλλον το υπερκοστολογημένο προϊόν. Αν δει κάποιος ότι ας πούμε είναι τόσο μικρό το σπήλαιο και δει ότι έχει είσοδο 10-12 ευρώ χωρίς ουσιαστικά να προσφέρει το κάτι παραπάνω, δε θα πάει.

Πολύ αξιόλογο και Value for Money το σπήλαιο Κάψια κοντά στην Τρίπολη όπως και τα Σπήλαια Διρού στη Μάνη όπου επιτρέπεται κανονικά η βιντεοσκόπηση και οι φωτογραφίες (γιατί άραγε?).

katsar
29/06/2023, 17:00
Από όσα έχω πάει το σπήλαιο Περάματος στα Ιωάννινα μου άρεσε περισσότερο. edit Και Αλιστράτης στα Σέρρας :wave2:
Για του Διρού δεν γνώριζα ότι μίκρυνε η βόλτα :(

Tsber
29/06/2023, 17:24
Από όσα έχω πάει το σπήλαιο Περάματος στα Ιωάννινα μου άρεσε περισσότερο. edit Και Αλιστράτης στα Σέρρας :wave2:
Για του Διρού δεν γνώριζα ότι μίκρυνε η βόλτα :(

Και η Σπηλιά του Δράκου στην Καστοριά είναι επίσης εντυπωσιακή και με οργανωμένη ξενάγηση εδώ και κάποια χρόνια :)

doctor_john
29/06/2023, 18:06
Απο τα λίγα που ξέρω είναι πως ανάλογα την σύνθεση των υλικών που υπάρχουν σε κάθε σπήλαιο, επηρεάζεται λίγο ή πολύ η δομή του.
Δηλαδή με την παρουσία φωτός είναι εύκολο να ξυπνήσει ένα από τα είδη χλωρίδας με αποτέλεσμα την, πολύ φυσιολογική, διάβρωση των περιοχών
που θα αναπτύξει ρίζες, την κάλυψη της επιφάνειας από βρύα κ.λπ.

Ήταν ήδη γνωστό στο εξωτερικό από τα 80ς, μας το έλεγαν και στις σχολικές εκδρομές στα 90ς.

Το παράπονό σου είναι λογικό billy και ίσως θα μπορούσες να το ξεπεράσεις αν γίνεις μέλος του ΣΠΕΛΕΟ σε περίπτωση που μπορεί να σε διαπιστεύσει
σαν ειδικευμένο.
Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να δεις το νομικό πλαίσιο που ισχύει για τα σπήλαια για να ξέρεις αν απαγορεύεται η εμπορική εκμετάλλευση των φωτογραφιών
ή και η δημοσίευση τους γενικά.

panavour
29/06/2023, 18:24
Και κάτι ευτραπελο, είχα πάει στα σπήλαια Διρού,όταν ήμουν 13 το 73, είχα μείνει άφωνος.Ξαναπηγα το 87, και περιμένοντας την σειρά μου,βλέπω μπροστά μου ένα γκρουπ,Γιαπωνέζων που επιβιβαζοντουσαν με απόλυτη τάξη στην λέμβο τους,και χωρίς να τους πει κανείς τίποτα με απόλυτη σειρά ένθεν και κειθεν των πλευρών της βάρκας για να μην μπατάρει η βάρκα απ' την μια μεριά.Μπηκαν λοιπόν όλοι οι Γιαπωνέζοι με απόλυτη τάξη και ησυχία, καί η βάρκα απομακρύνθηκε σε απόλυτη σιγή σαν ταινία του Αγγελόπουλου.Οι Γιαπωνέζοι κοιταγαν με έκσταση το τοπίο άναυδοι.Εγω δεν μπήκα με αυτούς γιατί είχαν κλείσει οι θέσεις,και μπήκα στην επόμενη βάρκα,που για καλη μου τύχη, γέμισε με εμένα, και ένα γκρούπ Ιταλών νεαρών και νεανίδων.Ε το τι έγινε στην συνέχεια δεν περιγράφεται.Πλινθοι και κέραμοι ατάκτως εριμμενοι,στην επιβίβαση κοντεψαμε να βυθιστούμε, φωνές ,κραυγές, γέλια, σφυρίγματα, κανένας σεβασμός στον χώρο,και στο μεγαλείο του σπηλαίου, κανένας σεβασμός στον ξεναγό που προσπαθούσε να πει δυο λόγια για το σπήλαιο, κοινώς,σαν να είχε επιβιβαστεί στην βάρκα κλιμάκιο της θύρας 13,με την θύρα 7, καί την θύρα 21, μαζί.Το απόλυτο χάος.Μετα απορούμε πώς κατάφερε αυτός ο λαός να φτάσει στην κορυφή της τεχνολογίας,μετά μάλιστα και την απόλυτη καταστροφή του στον πόλεμο.(για τους σχιστοματηδες λέω μην καταλάβετε λάθος).

thunder ace
29/06/2023, 18:53
απλα ,οι ανθρωποι δουλευουν σαν honda
To δευτερο γκρουπ της ιστορια σου δουλευει σαν ducati,,,,δλδ ακους και το τελευταιο ρουλεμαν ,

billy84
29/06/2023, 20:40
Και κάτι ευτραπελο, είχα πάει στα σπήλαια Διρού,όταν ήμουν 13 το 73, είχα μείνει άφωνος.Ξαναπηγα το 87, και περιμένοντας την σειρά μου,βλέπω μπροστά μου ένα γκρουπ,Γιαπωνέζων που επιβιβαζοντουσαν με απόλυτη τάξη στην λέμβο τους,και χωρίς να τους πει κανείς τίποτα με απόλυτη σειρά ένθεν και κειθεν των πλευρών της βάρκας για να μην μπατάρει η βάρκα απ' την μια μεριά.Μπηκαν λοιπόν όλοι οι Γιαπωνέζοι με απόλυτη τάξη και ησυχία, καί η βάρκα απομακρύνθηκε σε απόλυτη σιγή σαν ταινία του Αγγελόπουλου.Οι Γιαπωνέζοι κοιταγαν με έκσταση το τοπίο άναυδοι.Εγω δεν μπήκα με αυτούς γιατί είχαν κλείσει οι θέσεις,και μπήκα στην επόμενη βάρκα,που για καλη μου τύχη, γέμισε με εμένα, και ένα γκρούπ Ιταλών νεαρών και νεανίδων.Ε το τι έγινε στην συνέχεια δεν περιγράφεται.Πλινθοι και κέραμοι ατάκτως εριμμενοι,στην επιβίβαση κοντεψαμε να βυθιστούμε, φωνές ,κραυγές, γέλια, σφυρίγματα, κανένας σεβασμός στον χώρο,και στο μεγαλείο του σπηλαίου, κανένας σεβασμός στον ξεναγό που προσπαθούσε να πει δυο λόγια για το σπήλαιο, κοινώς,σαν να είχε επιβιβαστεί στην βάρκα κλιμάκιο της θύρας 13,με την θύρα 7, καί την θύρα 21, μαζί.Το απόλυτο χάος.Μετα απορούμε πώς κατάφερε αυτός ο λαός να φτάσει στην κορυφή της τεχνολογίας,μετά μάλιστα και την απόλυτη καταστροφή του στον πόλεμο.(για τους σχιστοματηδες λέω μην καταλάβετε λάθος).


Η εργατικότητα, η τάξη και η προσήλωση στα όρια ψύχωσης του Ιάπωνα είναι κάτι που δεν αμφισβητείται. Δυστυχώς όμως η υπερβολή πηγαίνει και σε άλλα πράγματα τα οποία παραλίγο να τους αφανίσουν στο τέλος. Τους θαυμάζω σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα, σε όλα τα υπόλοιπα όμως δεν τους έχω σε εκτίμηση. Μην ξεχνάμε με ποιον ήταν σύμμαχοι στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο...

Acacius
29/06/2023, 21:59
Μην ξεχνάμε με ποιον ήταν σύμμαχοι στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο... Οι συμμαχίες ας πούμε ότι δικαιολογούνται από γεωπολιτικές συγκυρίες. Το τι έκαναν σε Κινέζους και Κορεάτες όμως... Και το γράφω αυτό έχοντάς τους σε εκτίμηση γενικότερα.

doctoras
29/06/2023, 22:29
Η εργατικότητα, η τάξη και η προσήλωση στα όρια ψύχωσης του Ιάπωνα είναι κάτι που δεν αμφισβητείται. Δυστυχώς όμως η υπερβολή πηγαίνει και σε άλλα πράγματα τα οποία παραλίγο να τους αφανίσουν στο τέλος. Τους θαυμάζω σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα, σε όλα τα υπόλοιπα όμως δεν τους έχω σε εκτίμηση. Μην ξεχνάμε με ποιον ήταν σύμμαχοι στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο...

Πρέπει πάντα να κάνουμε διαχωρισμό τον λαό από τους συγκυριακούς κυβερνήτες τους και τις σημαίες τους.
Οι μέσοι άνθρωποι της γης αν καθόριζαν αποφάσεις ως συντριπτική πλειοψηφία δε θα συναινούσαν για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και του οικοσυστήματος.

Το εντυπωσιακό είναι οτι οι Ιάπωνες που ενώ είναι πολύ εργατικοί και τυπικοί, παράλληλα βγαίνουν και οι μακροβιότεροι στο πλανήτη κατόπιν ερευνών.
Σα να μην έχει επίπτωση η σκληρή δουλειά πάνω τους. Κάτι κάνουν σωστά εκει.

panavour
29/06/2023, 22:31
Πρέπει πάντα να κάνουμε διαχωρισμό τον λαό από τους συγκυριακούς κυβερνήτες τους και τις σημαίες τους.
Οι μέσοι άνθρωποι της γης αν καθόριζαν αποφάσεις ως συντριπτική πλειοψηφία δε θα συναινούσαν για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και του οικοσυστήματος.

Το εντυπωσιακό είναι οτι οι Ιάπωνες που ενώ είναι πολύ εργατικοί και τυπικοί, παράλληλα βγαίνουν και οι μακροβιότεροι στο πλανήτη κατόπιν ερευνών.
Σα να μην έχει επίπτωση η σκληρή δουλειά πάνω τους. Κάτι κάνουν σωστά εκει.

τρωνε πολλα λαχανικα,πολλα ψαρια,και ελαχιστο κοκκινο κρεας.

billy84
29/06/2023, 22:43
Οι συμμαχίες ας πούμε ότι δικαιολογούνται από γεωπολιτικές συγκυρίες. Το τι έκαναν σε Κινέζους και Κορεάτες όμως... Και το γράφω αυτό έχοντάς τους σε εκτίμηση γενικότερα.

Ισχύουν τα γεωπολιτικά συμφέροντα αλλά το στυλ τους ήταν πολύ κοντά στους Ναζί. Ταίριαζαν γάντι θα έλεγα.


Πρέπει πάντα να κάνουμε διαχωρισμό τον λαό από τους συγκυριακούς κυβερνήτες τους και τις σημαίες τους.
Οι μέσοι άνθρωποι της γης αν καθόριζαν αποφάσεις ως συντριπτική πλειοψηφία δε θα συναινούσαν για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και του οικοσυστήματος.

Το εντυπωσιακό είναι οτι οι Ιάπωνες που ενώ είναι πολύ εργατικοί και τυπικοί, παράλληλα βγαίνουν και οι μακροβιότεροι στο πλανήτη κατόπιν ερευνών.
Σα να μην έχει επίπτωση η σκληρή δουλειά πάνω τους. Κάτι κάνουν σωστά εκει.


Εννοείται ο απλός λαός δε φταίει, αλλά δε μπορεί να είναι τυχαίο πως κάποιοι λαοί είναι επιρρεπείς σε ακραία καθεστώτα. Όσο για τη μακροβιότητα θα συμφωνήσω και σίγουρα παίζει ρόλο και η γενετική προδιάθεση εκτός από τον τρόπο ζωής.

thunder ace
29/06/2023, 23:20
Βασικό πλεονέκτημα...η διατροφή τους.
Σχεδόν καθόλου κρέας...πολύ ψάρι.
Αλλά και αυτό αλλάζει σιγά σιγά ,γιατί η νεολαία τους έχει αρχίσει με τα μπέργκερ να συνηθίζει στο κόκκινο κρέας.
Για αυτό άλλωστε έχει ανέβει και το μέσο ύψος.

toyar
30/06/2023, 06:07
Οι Ιάπωνες είναι ότι πιο κοντά σε εξωγήινους
Και για τους σωστούς λόγους και για τους λαθος

doctor_john
30/06/2023, 07:31
Λίγο προσοχή, τηλεφωνούν από εξωτερικό και λένε ότι π είναι από την μάικροσοφτ. Ούτε γειά. Το κλείνεις όπως το σήκωσες.

o_gavros
30/06/2023, 07:53
Στο ίδιο πνευμα, στέλνουν μηνύματα από αριθμους εξωτερικού, προσποιούμενοι μεταφορικές εταιρείες/κουριερ. Μη μασήσει κανένας και πατήσει το παρεχομενο λίνκ...

panos_zip
30/06/2023, 10:20
Στο ίδιο πνευμα, στέλνουν μηνύματα από αριθμους εξωτερικού, προσποιούμενοι μεταφορικές εταιρείες/κουριερ. Μη μασήσει κανένας και πατήσει το παρεχομενο λίνκ...

Πήρα και γω ένα τέτοιο email προ ημερων. Ηταν απο τα ελτα υποτιθεται και μου ζητουσε να πληρώσω τελωνείο για ενα δεμα το οποιό ειχα ΗΔΗ παραλαβει μια εβδομαδα νωριτερα.

Παραλίγο να ψαρώσω και να μπω στο λινκ
Μεχρι που είδα διεύθυνση
Οδός τάδε (δεν θυμαμαι) ΚΕΣΑΡΙΑΝΗ

o_gavros
30/06/2023, 10:32
Άρχισαν να μου έρχονται τέτοια προ διμήνου.
Ενημέρωσα την Δ.Η.Ε. σχετικά και αφου μου επιβεβαίωσαν την απάτη, με προετρεψαν αν θέλω, εγώ, να καταθέσω μήνυση... :whistle:

SeniorCanardo
30/06/2023, 10:40
Τελευταία και κλήσεις από Αλβανία!
Στην αρχή σκέφτηκα, θα άλλαξε το "τμήμα μαρκετίγκ" και κάνουν προσφορές στοκ "αλβανό" για τα λυγούρια, τώρα που είναι καλοκαίρι. (Summer Clearance).:bawl:

Μετά που το έψαξα ήταν απάτη για επένδυση σε "κλεφτονομίσματα".:smokin:

Tsber
30/06/2023, 10:43
Οι Ιάπωνες είναι ότι πιο κοντά σε εξωγήινους
Και για τους σωστούς λόγους και για τους λαθος

Θα παραθέσω εδώ την αγαπημένη ιστορία του πατέρα μου από την εποχή που ήταν ναυτικός στα νιάτα του...

Τρίτος μηχανικός ήταν, όλη μέρα στο μηχανοστάσιο και μέσα στα λάδια και τα γράσα και σε κάποιο ταξίδι στην Οσάκα έπρεπε να λύσουν το πάνω μέρος του κινητήρα του πλοίου. Βάζουνε λοιπόν ένα κολάρο στο μπουλόνι και αρχίζουν να το χτυπάνε εναλλάξ με βαριοπούλες.

Μετά από λίγο εμφανίζεται ομάς Ιαπώνων μηχανικών με κάτασπρες στολές, τόσο απαστράπτουσες που οι δικοί μας νόμιζαν ότι ήρθε το υγειονομικό :lol:

Ανοίγουν το μάνουαλ, εφαρμόζουν το αερόκλειδο, επιλέγουν την κατάλληλη ροπή και φρρρρρττττ, σε τρία λεπτά έχουν αφαιρέσει όλα τα μπουλόνια!

Αυτά τη δεκαετία του '60, οπότε καταλαβαίνεις ότι όντως τους κοιτούσε σαν εξωγήινους και μέσα σε τρία λεπτά κατάλαβε ότι, συγκριτικά, είμαστε εκατό χρόνια πίσω απ' τις αρκούδες.

"Παραξενιές" βέβαια έχουνε όλοι οι λαοί, όσο γενικευτικό και να είναι αυτό, αλλά το ίδιο αντίστοιχα παράξενοι μπορεί να φαινόμαστε και εμείς σε αυτούς.

Για παράδειγμα, μετά το κλασικό "οι Ιάπωνες απεργούν δουλεύοντας με μία μαύρη κορδέλα στο κεφάλι", πρόσφατα έμαθα ότι οι οδηγοί λεωφορείων απεργούν πάλι δουλεύοντας και εξυπηρετώντας τους συμπολίτες τους, αλλά αφήνοντάς τους να επιβιβαστούν χωρίς να πληρώσουν εισιτήριο :lol:

DoctoR_k6
30/06/2023, 10:46
Θα παραθέσω εδώ την αγαπημένη ιστορία του πατέρα μου από την εποχή που ήταν ναυτικός στα νιάτα του...

Τρίτος μηχανικός ήταν, όλη μέρα στο μηχανοστάσιο και μέσα στα λάδια και τα γράσα και σε κάποιο ταξίδι στην Οσάκα έπρεπε να λύσουν το πάνω μέρος του κινητήρα του πλοίου. Βάζουνε λοιπόν ένα κολάρο στο μπουλόνι και αρχίζουν να το χτυπάνε εναλλάξ με βαριοπούλες.

Μετά από λίγο εμφανίζεται ομάς Ιαπώνων μηχανικών με κάτασπρες στολές, τόσο απαστράπτουσες που οι δικοί μας νόμιζαν ότι ήρθε το υγειονομικό :lol:

Ανοίγουν το μάνουαλ, εφαρμόζουν το αερόκλειδο, επιλέγουν την κατάλληλη ροπή και φρρρρρττττ, σε τρία λεπτά έχουν αφαιρέσει όλα τα μπουλόνια!

Αυτά τη δεκαετία του '60, οπότε καταλαβαίνεις ότι όντως τους κοιτούσε σαν εξωγήινους και μέσα σε τρία λεπτά κατάλαβε ότι, συγκριτικά, είμαστε εκατό χρόνια πίσω απ' τις αρκούδες.

"Παραξενιές" βέβαια έχουνε όλοι οι λαοί, όσο γενικευτικό και να είναι αυτό, αλλά το ίδιο αντίστοιχα παράξενοι μπορεί να φαινόμαστε και εμείς σε αυτούς.

Για παράδειγμα, μετά το κλασικό "οι Ιάπωνες απεργούν δουλεύοντας με μία μαύρη κορδέλα στο κεφάλι", πρόσφατα έμαθα ότι οι οδηγοί λεωφορείων απεργούν πάλι δουλεύοντας και εξυπηρετώντας τους συμπολίτες τους, αλλά αφήνοντάς τους να επιβιβαστούν χωρίς να πληρώσουν εισιτήριο :lol:

Κ που να δεις οταν παιρνουν ενα power nap στο γραφειο οπως καθονται στην καρεκλα (ενδειξη οτι δουλευουν αρκετα) .
Την πρωτη φορα που ειδα εναν Ιαπωνα στην εταιρια νομιζα οτι πεθανε στην καρεκλα!! :bawl:
Ειναι σε αλλη κατηγορια τα τζαπονια...

karellen
30/06/2023, 10:49
Άρχισαν να μου έρχονται τέτοια προ διμήνου.
Ενημέρωσα την Δ.Η.Ε. σχετικά και αφου μου επιβεβαίωσαν την απάτη, με προετρεψαν αν θέλω, εγώ, να καταθέσω μήνυση... :whistle:

Έκανα πέρισυ ηλεκτρονική καταγγελία για παρόμοια απάτη και μετά από 2 μήνες με κάλεσαν στην Ασφάλεια να την κάνω και εγγράφως.Πήγα σε ένα γραφείο περιέγραφα το περιστατικό και ένας αστυνομικός το έγραφε στην κόλλα.Μιλάμε όμως για λεπτομέρεια.."την τάδε του μηνός ημέρα τάδε..δέχτηκα ένα τηλεφώνημα.. κλπ κλπ" σα να ήτανε κατάθεση δολοφονίας.
Γέμισε ολόκληρη σελίδα Α4.
Τονε λυπήθηκα.Του λέω 'θα βγει τίποτα με όλο αυτό? 'Όχι' μου λέει 'δεν υπάρχει περίπτωση,το τηλέφωνο είναι Πακιστανικό χωρίς στοιχεία και δεν ανιχνεύεται.
-Και γιατί σε έχω ρε φίλε μια ώρα εδώ και γράφεις-γράφεις αφού δεν θα γίνει τίποτα?
Γέλασε, 'Τι να κάνουμε έτσι είναι το τυπικό της υπόθεσης!

katsar
30/06/2023, 10:53
Καλά ,σε καλή μου φίλη έγινε κλοπή 400-500ε από τον τραπεζικό της λογαριασμό , φαινόταν ο λογαριασμός που πήγαν τα λεφτά - όνομα κάτοικου Ελλάδας.
Πέρασε 1 χρόνος ακόμα περιμένει ''εξελίξεις'' :a014:

Tsber
30/06/2023, 11:16
Κ που να δεις οταν παιρνουν ενα power nap στο γραφειο οπως καθονται στην καρεκλα (ενδειξη οτι δουλευουν αρκετα) .
Την πρωτη φορα που ειδα εναν Ιαπωνα στην εταιρια νομιζα οτι πεθανε στην καρεκλα!! :bawl:
Ειναι σε αλλη κατηγορια τα τζαπονια...

Το "σε πληρώνω για να κοιμάσαι ρε?!" για κάποιους, είναι ένδειξη εργασιακής ηθικής για κάποιους άλλους!

Nitse3
30/06/2023, 11:51
Καλά ,σε καλή μου φίλη έγινε κλοπή 400-500ε από τον τραπεζικό της λογαριασμό , φαινόταν ο λογαριασμός που πήγαν τα λεφτά - όνομα κάτοικου Ελλάδας.
Πέρασε 1 χρόνος ακόμα περιμένει ''εξελίξεις'' :a014:

Αν είχε κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής άμεσα ένας χρόνος είναι πολύ. Κάπου έχει κολλήσει το πράγμα.

thunder ace
30/06/2023, 12:48
Έκανα πέρισυ ηλεκτρονική καταγγελία για παρόμοια απάτη και μετά από 2 μήνες με κάλεσαν στην Ασφάλεια να την κάνω και εγγράφως.Πήγα σε ένα γραφείο περιέγραφα το περιστατικό και ένας αστυνομικός το έγραφε στην κόλλα.Μιλάμε όμως για λεπτομέρεια.."την τάδε του μηνός ημέρα τάδε..δέχτηκα ένα τηλεφώνημα.. κλπ κλπ" σα να ήτανε κατάθεση δολοφονίας.
Γέμισε ολόκληρη σελίδα Α4.
Τονε λυπήθηκα.Του λέω 'θα βγει τίποτα με όλο αυτό? 'Όχι' μου λέει 'δεν υπάρχει περίπτωση,το τηλέφωνο είναι Πακιστανικό χωρίς στοιχεία και δεν ανιχνεύεται.
-Και γιατί σε έχω ρε φίλε μια ώρα εδώ και γράφεις-γράφεις αφού δεν θα γίνει τίποτα?
Γέλασε, 'Τι να κάνουμε έτσι είναι το τυπικό της υπόθεσης!
Μη το λες......πριν 4χρονια ένας απατεώνας έφαγε από εμένα (στο ινσομνια)100 ευρώ για μια κάρτα.
Ακριβώς το ίδιο έκανε και σε άλλους 4.
Μαζευτηκαμε (τηλεφωνικά,έτσι; )όλοι,ο καθένας στην πόλη του,πήγαμε κάναμε καταγγελίες και μήνυση.
Ο ένας από εμάς (ο Αθηναίος)το είχε πάρει προσωπικά .
Όταν έκανα την μήνυση στο τμήμα Αγρινίου ,ο αξιωματικός μου έλεγε:ρε φίλε τζάμπα κόπος κλπ κλπ
Σε έξη μήνες με πήρε τηλ μια δικηγόρος από Κιλκίς (αν θυμάμαι καλά)και μου έβαλε στον λογαριασμό μου τα 100 ευρώ.
Τώρα πώς τον βρήκαν,πώς τον εντόπισαν,ούτε έμαθα ποτέ
Το θέμα όμως ήταν ότι δεν είπαμε"σιγά μη βρούμε άκρη"

karellen
30/06/2023, 12:52
Μη το λες......πριν 4χρονια ένας απατεώνας έφαγε από εμένα (στο ινσομνια)100 ευρώ για μια κάρτα.
Ακριβώς το ίδιο έκανε και σε άλλους 4.
Μαζευτηκαμε (τηλεφωνικά,έτσι; )όλοι,ο καθένας στην πόλη του,πήγαμε κάναμε καταγγελίες και μήνυση.
Ο ένας από εμάς (ο Αθηναίος)το είχε πάρει προσωπικά .
Όταν έκανα την μήνυση στο τμήμα Αγρινίου ,ο αξιωματικός μου έλεγε:ρε φίλε τζάμπα κόπος κλπ κλπ
Σε έξη μήνες με πήρε τηλ μια δικηγόρος από Κιλκίς (αν θυμάμαι καλά)και μου έβαλε στον λογαριασμό μου τα 100 ευρώ.
Τώρα πώς τον βρήκαν,πώς τον εντόπισαν,ούτε έμαθα ποτέ
Το θέμα όμως ήταν ότι δεν είπαμε"σιγά μη βρούμε άκρη"

Εσένα ήταν διαφορετική περίπτωση και πιο συνήθης,ένας απατεωνίσκος που θα κάνει την τσακαλιά μέσω αγγελίας.
Τα scam πιο πάνω είναι άλλη δουλειά πιο οργανωμένη και με νούμερα φανερά μεν που όμως δεν ανιχνεύονται.

thunder ace
30/06/2023, 13:03
Σίγουρα....αλλά το θέμα είναι ότι ποτέ μη πούμε: σιγά τώρα μη βρεθεί άκρη!!!!!
Κάνε το καθήκον σου και άσε την υπόθεση ανοιχτή να τρέχει.
Εμένα ο αξιωματικός μου είπε ...ρε φίλε ας πούμε ότι τον βρήκαν...θα γίνει η πρώτη δίκη...δεν θα πας πχ Αθήνα και θα ξανάρθεις; Θα πας.
Θα πάρει αναβολή και θα πρέπει να ξαναπάς..οκ;
Οκ του λέω.
Μα τα έξοδα είναι περισσότερα από το 100ρικο που σου έφαγε!!!!! μου απαντάει.
Εκεί κανονικά έπρεπε να πάρω το κρανακι μου και να φύγω .
Αλλά..............

doctor_john
30/06/2023, 14:15
Μηνυση στον γελοίο που πρότεινε κάτι τέτοιο έπρεπε να κανεις