PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

Tsber
14/07/2023, 18:35
οτι υπαρχει και μοδα στις καλτσες,σε κατι δηλαδη που δεν βλεπεις αφου ειναι μεσα στο παπουτσι και κατω απ το παντελονι.............................................



Εσύ κι εγώ, μπορεί. Κάποιοι άλλοι τις δείχνουν με ψηλά ρεβέρ...

Επίσης το πρώτο τραπέζι πίστα στα μπουζούκια είναι γνωστό και ως "καλτσάτο" - pun intended :D

νεοσσός
15/07/2023, 12:10
Τα πρώτα κλιματιστικά ήταν σαν αυτά που βλέπεις στα δημόσια κτήρια σε αμερικάνικες ταινίες, δηλαδή χωνευτά και ένα σώμα εξωτερική και εσωτερική μονάδα.

Γύρω στα δύο χιλιάρικα με σημερινές αναλογίες κόστιζαν, απλησίαστα δηλαδή.
Έχω δει τέτοιο κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο σπιτιού, σε διαμέρισμα στον Πειραιά.

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι όταν καθιερώνεται κάτι και γίνεται πιο προσιτή η αγορά του στο ευρύ κοινό, αρχίζει να ανεβαίνει το κόστος χρήσης. Για παράδειγμα, τη δεκαετία του 1960 επιδοτούνταν το ηλεκτρικό ρεύμα σε προσπάθεια να πείσουν τον κόσμο να αγοράσει ηλεκτρικές κουζίνες και να εγκαταλείψει τη φωτιά. Τώρα που η χρήση ηλεκτρισμού είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας, ανεβαίνει συνέχεια το κόστος. Τη δεκαετία του 1980 δεν μπορούσες να αγοράσεις κλιματιστικό λόγω κόστους, αλλά όποιος το είχε φαντάζομαι ότι δεν θα υπολόγιζε καν το κόστος του ηλεκτρικού ρεύματος, παρόλο που η απόδοση της συσκευής ήταν πολύ χαμηλότερη από τις σύγχρονες.

Αντίστοιχα και με τα αυτοκίνητα. Είναι πιο προσιτή η αγορά τους, σε σχέση με 40 χρόνια πριν, αλλά έχουν ανέβει τα τέλη κυκλοφορίας, το κόστος των καυσίμων, τα διόδια και τα ασφάλιστρα.

Αποκτούμε περισσότερα αντικείμενα, αλλά είναι πιο ασύμφορη η χρήση τους.

katsar
15/07/2023, 12:12
Αν ζεις σε χώρα με 800ε μισθό έτσι είναι. :wave2:

νεοσσός
15/07/2023, 12:19
Ανέκαθεν η χώρα μας είχε χαμηλές αποδοχές, σε σχέση με άλλες του εξωτερικού. Με εξαίρεση την περίοδο με τα δανεικά χρήματα από το εξωτερικό, όπου για 10-20 χρόνια αυξήθηκαν οι παροχές προς το ευρύ κοινό, κάτι το οποίο πληρώνουμε σήμερα.

Με την παρατήρησή μου θέλω να τονίσω ότι όποιος έχει πρόσβαση σε αγαθά που έχουν λίγοι, συνήθως απολαμβάνει χαμηλό κόστος χρήσης. Όταν καθιερωθεί η χρήση τους στο ευρύ κοινό, αναπτύσσονται κρατικοί και επιχειρηματικοί μηχανισμοί που εισπράττουν από τη χρήση τους.

Αντίστοιχα και με τα σπίτια. Δόθηκαν δάνεια και διάφορα κίνητρα για τις οικοδομές, υπήρχε οικοδομική έξαρση για πέντε δεκαετίες στην Ελλάδα και μετά ήρθε ο ΕΝΦΙΑ.


Επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι τόσο επιχειρηματικά, όσο και σε προσωπικό επίπεδο, κερδίζεις όταν έχεις τα μάτια σου ανοικτά και δεν αφήνεις το ρεύμα να σε συμπαρασύρει ή έστω είσαι σε εγρήγορση για να αλλάζεις κατευθύνσεις.

BLiTzER
15/07/2023, 13:17
Το μόνο που επιβεβαιώνεται είναι ότι το ελληνικό κράτος πάντα κάτι νέο θα σκεφτεί για να σε κλέβει.

Bowleno
15/07/2023, 13:25
Το μόνο που επιβεβαιώνεται είναι ότι το ελληνικό κράτος πάντα κάτι νέο θα σκεφτεί για να σε κλέβει.

Αν την φαιά ουσία που ξοδεύουν γι να βρίσκουν τρόπους να μας κλέβουν την ξόδευαν για το γενικοτερο καλό, θα ήμασταν έτη φωτός μπροστά από όλους. Αλλα....:(

Tsber
15/07/2023, 13:45
Έχω δει τέτοιο κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο σπιτιού, σε διαμέρισμα στον Πειραιά.

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι όταν καθιερώνεται κάτι και γίνεται πιο προσιτή η αγορά του στο ευρύ κοινό, αρχίζει να ανεβαίνει το κόστος χρήσης. Για παράδειγμα, τη δεκαετία του 1960 επιδοτούνταν το ηλεκτρικό ρεύμα σε προσπάθεια να πείσουν τον κόσμο να αγοράσει ηλεκτρικές κουζίνες και να εγκαταλείψει τη φωτιά. Τώρα που η χρήση ηλεκτρισμού είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας, ανεβαίνει συνέχεια το κόστος. Τη δεκαετία του 1980 δεν μπορούσες να αγοράσεις κλιματιστικό λόγω κόστους, αλλά όποιος το είχε φαντάζομαι ότι δεν θα υπολόγιζε καν το κόστος του ηλεκτρικού ρεύματος, παρόλο που η απόδοση της συσκευής ήταν πολύ χαμηλότερη από τις σύγχρονες.

Αντίστοιχα και με τα αυτοκίνητα. Είναι πιο προσιτή η αγορά τους, σε σχέση με 40 χρόνια πριν, αλλά έχουν ανέβει τα τέλη κυκλοφορίας, το κόστος των καυσίμων, τα διόδια και τα ασφάλιστρα.

Αποκτούμε περισσότερα αντικείμενα, αλλά είναι πιο ασύμφορη η χρήση τους.

Θυμάμαι κι εγώ ένα τέτοιο, General Electric, που είχε φέρει ένας θείος μου όταν επέστρεψε οριστικά στην πατρίδα από την Αμερική προς τα τέλη του '80.

Γενικά πιστεύω ότι τα οικονομικά δεδομένα περισσότερο "χειραγωγούνται" μαζί με αυτούς τους οποίους κυρίως επηρεάζουν, δηλαδή εμάς, παρά διαμορφώνονται ή εξελίσσονται ανάλογα με την εποχή και την τεχνολογική πρόοδο.






* Θυμάμαι ακόμα τον πατέρα μου κάθε φορά που έβαζε βενζίνη στο αγαπημένο οικογενειακό Κατρέλ (και όχι Καρτέλ) - να λέει με στόμφο: "βάλε μία χήνα" :)

νεοσσός
15/07/2023, 13:59
Το μόνο που επιβεβαιώνεται είναι ότι το ελληνικό κράτος πάντα κάτι νέο θα σκεφτεί για να σε κλέβει.
Θέλει έσοδα και φαίνεται να μην τα καταφέρνει καλά με τη φορολόγηση των αποδοχών, ειδικά στις επιχειρήσεις. Επομένως προσπαθεί να δει τι διαθέτει τεκμηριωμένα ο κόσμος (σπίτια, αμάξια) και να δημιουργήσει φόρους επί της κατοχής ή της χρήσης τους. Σε αυτό βάζεις και τον Φ.Π.Α. και δένει η ακρίβεια.

Δίνει κίνητρα να αποκτήσεις κάτι και με διαφορά φάσης κάποιων ετών εφαρμόζει μεθόδους φορολόγησής του. Δεν νομίζω ότι είναι εσκεμμένο. Απλά τα κίνητρα στρέφουν κόσμο σε μία κατεύθυνση και μόλις υπάρξει μαζικότητα εμφανίζεται η ευκαιρία φορολόγησης.

Όταν πηγαίνεις με το ρεύμα, αισθάνεσαι κάποια ασφάλεια (επιλογή της μάζας), αλλά μοιραία θα υποστείς και τον χειρισμό της μάζας.

strokt up
16/07/2023, 01:25
Έχουμε δυο λαιμούς για το ίδιο μηχανάκι. Ο ένας κάποιο κράμα σιδήρου και ο έτερος ιδιας διαμέτρου αλλα ανοξείδωτος. Εκτός το εμφανησιακο κομμάτι, έχουν κάποια άλλη διαφορά; (ο πρώτος λαιμος απο nx250 και ο δεύτερος απο ax1).

Coyote.V
16/07/2023, 01:46
Έχουμε δυο λαιμούς για το ίδιο μηχανάκι. Ο ένας κάποιο κράμα σιδήρου και ο έτερος ιδιας διαμέτρου αλλα ανοξείδωτος. Εκτός το εμφανησιακο κομμάτι, έχουν κάποια άλλη διαφορά; (ο πρώτος λαιμος απο nx250 και ο δεύτερος απο ax1).

Ο ανοξείδωτος πρέπει να είναι πιο λεπτός στο τοίχωμα και πιο ελαφρύς.

o_gavros
16/07/2023, 10:07
Με ίσως καλύτερη απαγωγή θερμότητας;

Bowleno
16/07/2023, 10:12
Ο ανοξείδωτος πρέπει να είναι πιο λεπτός στο τοίχωμα και πιο ελαφρύς.


Με ίσως καλύτερη απαγωγή θερμότητας;

Εγώ γιατί νομίζω ότι είναι μόνο εμφανισιακό το θέμα; Μην ξεχνάμε ότι το ΑΧ προέρχεται από την ιαπωνική αγορά...

motojojo
16/07/2023, 10:25
Δεν ειναι προφανής η διαφορά; Ο ένας σκουριάζει ο άλλος όχι. Γι'αυτό λέγεται ανοξείδωτος.

panavour
16/07/2023, 11:27
Μόνο στην σκουριά διαφέρουν,η απαγωγή θερμότητας παίζει να είναι και καλύτερη στον απλό.

Coyote.V
16/07/2023, 11:45
Για ξανασκεφτείτε το σας παρακαλώ.
Το ανοξείδωτο έχει διαφορετικές ιδιότητες από τον εμπλουτισμένο σε άνθρακα σίδηρο που φτιάχνονται οι απλοί λαιμοί.
Με το ανοξείδωτο μπορείς να πετύχεις λεπτότερα τοιχώματα πχ 2mm έναντι 3mm του σιδήρου.
Αυτό μεταφράζεται σε βάρος και φυσικά το ανοξείδωτο είναι μεγαλύτερης αντοχής, δεν τρυπάει εύκολα.

stefanos
16/07/2023, 12:19
Η καλή εξάτμιση είναι ανοξείδωτη.
Η χαλύβδινη θα τρυπήσει από σκουριά.

νεοσσός
17/07/2023, 21:18
Ο Λεωνίδας (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=35376) καλά είναι; Έχουμε να τον δούμε πάνω από δύο μήνες.

Bowleno
19/07/2023, 01:38
Ο Λεωνίδας (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=35376) καλά είναι; Έχουμε να τον δούμε πάνω από δύο μήνες.

Το ιδιο ρώτησα πριν καμιά βδομάδα στα μοντέλα και απάντηση δεν.....

doctoras
19/07/2023, 08:38
Το ιδιο ρώτησα πριν καμιά βδομάδα στα μοντέλα και απάντηση δεν.....

ας κάνει όποιος γνωρίζει κανα τηλέφωνο

karellen
19/07/2023, 21:07
Μια χαρά είναι,αραχτός στην Καλαμάτα. Μιλήσαμε στο τηλέφωνο.

strokt up
19/07/2023, 23:09
Καλοκαιράκι βραδυνο μπανακι.... Μεγάλες θερμοκρασίες ας αλλάξουμε και κανα παραφλου φρέσκο να βοηθήσουμε την κατάσταση. Έχει διαφορά το αυτοκινηταδικο με το μοτοσυκλεταδικο; Οι τιμές είναι πολλαπλασιες. Εχω ακούσει ότι τα μοτοσυκλεταδικα είναι πιο φιλικά με υλικά όπως το μαγνήσιο που δεν υπάρχει σε αυτοκίνητα. Είναι όντως έτσι ή είναι παπατζα; τα μηχανάκια είναι ενα nx250 του κάποτε και ενα vstrom 650.

Coyote.V
20/07/2023, 01:56
Δεν ξέρω αν κάνουν ζημιά ή όχι. Εγώ βάζω το αντιψυκτικό της Honda το οποίο διαθέτει ειδικά πρόσθετα για την προστασία από την διάβρωση, δεν είναι σκέτο αποσταγμένο νερό με γλυκόλη.. όπως είναι τα περισσότερα.
Πέντε αλλαγές μέχρι τώρα από καινούργιο, μπλε τα βάζω, μπλε τα βγάζω...σε φάση που αναρωτιέμαι γιατί τα άλλαξα.

toyar
20/07/2023, 08:14
Στο παραφλου έχει μεγάλη σημασία να ακολουθούμε ακριβώς αυτό που ζητάει ο κατασκευαστής
Θέλει λίγο ψάξιμο γιατί τα συνεργεία δυστυχώς βάζουν ότι ναναι

Bowleno
20/07/2023, 08:19
Δεν ξέρω αν κάνουν ζημιά ή όχι. Εγώ βάζω το αντιψυκτικό της Honda το οποίο διαθέτει ειδικά πρόσθετα για την προστασία από την διάβρωση, δεν είναι σκέτο αποσταγμένο νερό με γλυκόλη.. όπως είναι τα περισσότερα.
Πέντε αλλαγές μέχρι τώρα από καινούργιο, μπλε τα βάζω, μπλε τα βγάζω...σε φάση που αναρωτιέμαι γιατί τα άλλαξα.

11 χρόνια και 80k χλμ. ΠΟΤΕ δεν τα άλλαξα, εκτός από όταν έβαλα νεο ψυγείο εξαιτίας μιας στατικής χαζοπτώσης όπου τρυπησε. Ποτέ κανένα θεμα με θερμοκρασίες κ.λ.π..

stefanos
20/07/2023, 08:50
Και 120κ και 13 χρόνια δουλεύει ακόμα.
Αλλά έχω πάρει 2 l honda για να τα αλλάξω γιατί περισι χρειάστηκε συμπλήρωμα

PortisHead
20/07/2023, 09:07
11 χρόνια και 80k χλμ. ΠΟΤΕ δεν τα άλλαξα, εκτός από όταν έβαλα νεο ψυγείο εξαιτίας μιας στατικής χαζοπτώσης όπου τρυπησε. Ποτέ κανένα θεμα με θερμοκρασίες κ.λ.π..
Σε τί μοτόρι ?

strokt up
20/07/2023, 09:42
Και στα δυο εχω προσωρινά σκέτο νερό απιονισμενο λόγω επισκευων. Απλα επειδή δεν προβλέπεται να αλλάξω ξανα σύντομα να βάλω ενα σωστό καλό. Πχ απο το να βάλω το πιο φθηνό μοτο κοολ να βάλω ενα ακριβό αμαξαδικο στα ίδια χρήματα.

Tsber
20/07/2023, 09:48
Καλοκαιράκι βραδυνο μπανακι.... Μεγάλες θερμοκρασίες ας αλλάξουμε και κανα παραφλου φρέσκο να βοηθήσουμε την κατάσταση. Έχει διαφορά το αυτοκινηταδικο με το μοτοσυκλεταδικο; Οι τιμές είναι πολλαπλασιες. Εχω ακούσει ότι τα μοτοσυκλεταδικα είναι πιο φιλικά με υλικά όπως το μαγνήσιο που δεν υπάρχει σε αυτοκίνητα. Είναι όντως έτσι ή είναι παπατζα; τα μηχανάκια είναι ενα nx250 του κάποτε και ενα vstrom 650.

Καλημέρα Κώστα, όντως κάποια συστατικά μπορούν να κάνουν ζημιά μακροχρόνια.

Εγώ το αλλάζω κάθε δύο χρόνια, συνήθως πριν από κάποιο ταξίδι ή το καλοκαίρι, τελευταία χρησιμοποιώ το Motul Moto Cool και είμαι ευχαριστημένος :)



* Αναφέρεις άλλα μηχανάκια αλλά πρόσεξε και το Er γιατί το μοντέλο μας έχει το μικρό ψυγείο και καλό είναι να είσαι συνεπής, ειδικά με τέτοια ζέστη ;)

toyar
20/07/2023, 11:01
οτι ζουμι και να βαλεις μεσα ψυξη θα κανει...
οι ζημιες σε τρομπες και κεφαλες γινονται με αργους ρυθμους και ειναι μη αναστρεψιμες
αλλιως θα βαζαμε ολοι παντου το πρασινο νερακι με τα 3 ευρω το τετραλιτρο

doctor_john
20/07/2023, 11:43
Και είναι γνωστό ότι με τον τρόπο που το χρησιμοποιεί, εξατμιζει αρκετό.

Για τα er versys υπάρχει διπλάσιο ψυγείο με
ίδιο μήκος πλάτος λίγο πιο βαθύ.
Πολύ εύκολα μπαίνει και των zx6 zx10, που βρίσκεται πολύ οικονομικά.


οτι ζουμι και να βαλεις μεσα ψυξη θα κανει...
οι ζημιες σε τρομπες και κεφαλες γινονται με αργους ρυθμους και ειναι μη αναστρεψιμες
αλλιως θα βαζαμε ολοι παντου το πρασινο νερακι με τα 3 ευρω το τετραλιτρο

Πολύ μεγάλη διαφορά το μίγμα με αποσταγμένο
που πωλείται για αυτή τη χρήση από το παραφλου των 15-19€.

OldMan
20/07/2023, 11:51
Γουσταρω συζητηση ανταξια του μερους που γινεται..;)

Tsber
20/07/2023, 12:20
Για τα er versys υπάρχει διπλάσιο ψυγείο με
ίδιο μήκος πλάτος λίγο πιο βαθύ.
Πολύ εύκολα μπαίνει και των zx6 zx10, που βρίσκεται πολύ οικονομικά.


Σωστά όλα, πριν χρόνια πολλά σκεφτόμουν να βάλω aftermarket προληπτικά αλλά τελικά με σωστή συντήρηση δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, ακόμα και σε track days ή ακραίες θερμοκρασιακές συνθήκες, οπότε προσωπικά δεν θα συνιστούσα τη συγκεκριμένη αναβάθμιση.

doctor_john
20/07/2023, 13:14
Χε! οι Σαλονικείς είναι cool :cool:

Bowleno
20/07/2023, 15:46
Σε τί μοτόρι ?

Aprilia pegaso strada του 2010....

strokt up
20/07/2023, 17:50
Καλημέρα Κώστα, όντως κάποια συστατικά μπορούν να κάνουν ζημιά μακροχρόνια.

Εγώ το αλλάζω κάθε δύο χρόνια, συνήθως πριν από κάποιο ταξίδι ή το καλοκαίρι, τελευταία χρησιμοποιώ το Motul Moto Cool και είμαι ευχαριστημένος :)



* Αναφέρεις άλλα μηχανάκια αλλά πρόσεξε και το Er γιατί το μοντέλο μας έχει το μικρό ψυγείο και καλό είναι να είσαι συνεπής, ειδικά με τέτοια ζέστη ;)

Το er θα το προσέχει ο καινούργιος του ιδιοκτήτης :D

Tsber
20/07/2023, 18:08
Το er θα το προσέχει ο καινούργιος του ιδιοκτήτης :D

Το εύχομαι :)

Tsber
26/07/2023, 13:17
Απολαυστικό βίντεο σε μία απολαυστική πίστα - Niccolo Canepa vs Toprak Razgatlıoğlu στο Μουτζέλο με R1M :beer:

Κυνηγητό και αλληλοπροσπεράσματα από δύο πραγματικούς "χεράδες":

https://www.youtube.com/watch?v=laOmJqAmaUY

McGyver
26/07/2023, 13:40
Απολαυστικό βίντεο σε μία απολαυστική πίστα - Niccolo Canepa vs Toprak Razgatlıoğlu στο Μουτζέλο με R1M :beer:

Κυνηγητό και αλληλοπροσπεράσματα από δύο πραγματικούς "χεράδες":

https://www.youtube.com/watch?v=laOmJqAmaUY

Σα να βλέπεις το Χάρη με το Θοδωρή ένα πράγμα :evil:...

Bowleno
26/07/2023, 14:18
Σα να βλέπεις το Χάρη με το Θοδωρή ένα πράγμα :evil:...

Για Χεράδες λέει ο άνθρωπος όχι για κοτόπουλα ρε Θωμά....:D

:p

DoctoR_k6
26/07/2023, 16:01
Θα βλεπουν το onboard στα MotoGp κ θα κλαινε...
Αν πω οτι το βρηκα απειρως καλυτερο/απολαυστικοτερο απο των alien θα ειμαι παραλογος?

Εντο με ταξι να σε περνανε αεροπορια με 40-60χλμ παραπανω σε εισοδους/εξοδους κ στην ευθεια...spooky!! :a42:

McGyver
26/07/2023, 16:33
Για Χεράδες λέει ο άνθρωπος όχι για κοτόπουλα ρε Θωμά....:D

:p

Διάβασα Χαρλεάδες...

harris_x
26/07/2023, 18:48
Σα να βλέπεις το Χάρη με το Θοδωρή ένα πράγμα :evil:...

:lol::lol::lol:

est
26/07/2023, 19:02
Απολαυστικό βίντεο σε μία απολαυστική πίστα - Niccolo Canepa vs Toprak Razgatlıoğlu στο Μουτζέλο με R1M :beer:

Κυνηγητό και αλληλοπροσπεράσματα από δύο πραγματικούς "χεράδες":

https://www.youtube.com/watch?v=laOmJqAmaUY
Το έβλεπα και δεν ήθελα να τελειώσει!
(Τα φρεναρίσματα από άλλο πλανήτη, μάζεμα δεκατάκια σε σημεία που δεν το φανταζόσουν.. ομορφιές!)

bulmont
26/07/2023, 19:21
Διάβασα Χαρλεάδες...

Σατανά........................

antoncbf
27/07/2023, 00:06
παρακαλώ αν ενοχλεί ας κατέβει ,
εδω ο φίλος ειναι ατυχος γιατι ΔΕΝ ειχε ασφάλεια κλοπής σε τοσο ακριβή μοτο...
https://www.facebook.com/groups/214302261935262/user/1204835370/?__cft__[0]=AZUHbyoqPahDXVDOUL77Ul3BxIdDwtpCcIZgiHqNMe-7UO2dCNn0a5KDTxhyDmvF4fAsAi_KBfqwkMn0-QmXF0Z6kvw8oEEyo-vCpuefylrIW4sA2zqoi24N4KSM1p3t3kuUbqXbNWepWZLtcxn2ToZtUJQnW8lBlcq2mMHROAWXhDfBF_SqaEeGedJ_J5U2jdo&__tn__=-UC%2CP-R

Bowleno
27/07/2023, 08:17
παρακαλώ αν ενοχλεί ας κατέβει ,
εδω ο φίλος ειναι ατυχος γιατι ΔΕΝ ειχε ασφάλεια κλοπής σε τοσο ακριβή μοτο...
https://www.facebook.com/groups/214302261935262/user/1204835370/?__cft__[0]=AZUHbyoqPahDXVDOUL77Ul3BxIdDwtpCcIZgiHqNMe-7UO2dCNn0a5KDTxhyDmvF4fAsAi_KBfqwkMn0-QmXF0Z6kvw8oEEyo-vCpuefylrIW4sA2zqoi24N4KSM1p3t3kuUbqXbNWepWZLtcxn2ToZtUJQnW8lBlcq2mMHROAWXhDfBF_SqaEeGedJ_J5U2jdo&__tn__=-UC%2CP-R

Μου κάνει εντύπωση με τόσα κλειδώματα που είχε.... Εν τω μεταξύ, η πολλή διαφήμιση στα social κάνει κακό, πολύ κακό.....

antoncbf
27/07/2023, 09:01
Μου κάνει εντύπωση με τόσα κλειδώματα που είχε.... Εν τω μεταξύ, η πολλή διαφήμιση στα social κάνει κακό, πολύ κακό.....

φιλε δεν πας καλα ...ανεβαζω αυτη την κλοπη που εγινε στον αγιο δημητριο στο ποστ που εγινε η κλοπη για το NC750 του nikos dk στον νεο κοσμο (γειτονικες ειναι οι περιοχες αν δεν το ξερεις...οποτε μαλλον ειναι οι ιδιοι κλεφτες ) ο nikos dk ηταν τυχερος μεσα στην ατυχια του γιατι ειχε ασφαλεια κλοπης ,εδω ο φιλος ηταν ατυχος γιατι δεν ειχε ασφαλεια κλοπης σε τοσο ακριβη μοτο κ την πατησε ,στο ποστ του nikos dk εγραφαν τα παιδια απο κατω ,ποσα πληρωνε για να εχει ασφαλεια κλοπης για το NC750 ,εσυ ακριβως τι παραλογο βλεπεις ?

Bowleno
27/07/2023, 09:33
φιλε δεν πας καλα ...ανεβαζω αυτη την κλοπη που εγινε στον αγιο δημητριο στο ποστ που εγινε η κλοπη για το NC750 του nikos dk στον νεο κοσμο (γειτονικες ειναι οι περιοχες αν δεν το ξερεις...οποτε μαλλον ειναι οι ιδιοι κλεφτες ) ο nikos dk ηταν τυχερος μεσα στην ατυχια του γιατι ειχε ασφαλεια κλοπης ,εδω ο φιλος ηταν ατυχος γιατι δεν ειχε ασφαλεια κλοπης σε τοσο ακριβη μοτο κ την πατησε ,στο ποστ του nikos dk εγραφαν τα παιδια απο κατω ,ποσα πληρωνε για να εχει ασφαλεια κλοπης για το NC750 ,εσυ ακριβως τι παραλογο βλεπεις ?

Λίγο το ύφος σου πρόσεχε, ναι; και διάβασε πιο προσεκτικά τι έγραψα. Το παλικάρι έβαζε στο φατσαμπούκι τι έκανε στην μηχανή του με πιθανό αποτέλεσμα να γίνει μαγνήτης για τους κλέφτες, αυτό εννοούσα.
Το τι κατάλαβες εσύ ΔΕΝ σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς έτσι!

Tsber
27/07/2023, 10:15
Θα βλεπουν το onboard στα MotoGp κ θα κλαινε...
Αν πω οτι το βρηκα απειρως καλυτερο/απολαυστικοτερο απο των alien θα ειμαι παραλογος?

Εντο με ταξι να σε περνανε αεροπορια με 40-60χλμ παραπανω σε εισοδους/εξοδους κ στην ευθεια...spooky!! :a42:



Το έβλεπα και δεν ήθελα να τελειώσει!
(Τα φρεναρίσματα από άλλο πλανήτη, μάζεμα δεκατάκια σε σημεία που δεν το φανταζόσουν.. ομορφιές!)

:beer:

Φοβεροί και οι δυο τους, αλλά και αυτή η πίστα ρε παιδιά - δεν τις φτιάχνουν έτσι πια.

Θα ήθελα πολύ να οδηγήσω σε Μουτζέλο και Νίρμπουργκρινγκ μοτοσικλέτα ή οτιδήποτε άλλο με ρόδες :lol:

panavour
27/07/2023, 10:21
φιλε δεν πας καλα ...ανεβαζω αυτη την κλοπη που εγινε στον αγιο δημητριο στο ποστ που εγινε η κλοπη για το NC750 του nikos dk στον νεο κοσμο (γειτονικες ειναι οι περιοχες αν δεν το ξερεις...οποτε μαλλον ειναι οι ιδιοι κλεφτες ) ο nikos dk ηταν τυχερος μεσα στην ατυχια του γιατι ειχε ασφαλεια κλοπης ,εδω ο φιλος ηταν ατυχος γιατι δεν ειχε ασφαλεια κλοπης σε τοσο ακριβη μοτο κ την πατησε ,στο ποστ του nikos dk εγραφαν τα παιδια απο κατω ,ποσα πληρωνε για να εχει ασφαλεια κλοπης για το NC750 ,εσυ ακριβως τι παραλογο βλεπεις ?
Με συγχωρεις κι ολας ,αλλα η ΑΜΕΛΕΙΑ ,δεν ειναι ατυχια.Απλως παιρνεις το ρισκο κι οπου βγει.

DoctoR_k6
27/07/2023, 10:49
Τυχερος μεσα στην ατυχια του θα ηταν οι κλεφτες να τρωγανε καμια σουπα πουθενα κ να εβρισκε το μοτο του με ζημια...αλλα να το εβρισκε.
Το οτι εκανε ασφαλεια κλοπης οταν το πηρε ειναι θεμα επιλογης κ οχι τυχης. Πηρε το ρισκο κ δεν εκανε ο αλλος φιλος για χ,ψ λογους...

CorpseAlive
27/07/2023, 11:16
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να πάρει μια μηχανή με 9.000+ ευρώ και να μην την ασφαλίσει.
Προφανώς το οικονομικό θα μου πεις , αλλά ρε φίλε δίνεις ντούκου περί τα 10.000 -15.000-20000 και λυπάσαι τα 600-700 τον χρόνο?

BLiTzER
27/07/2023, 11:31
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να πάρει μια μηχανή με 9.000+ ευρώ και να μην την ασφαλίσει.
Προφανώς το οικονομικό θα μου πεις , αλλά ρε φίλε δίνεις ντούκου περί τα 10.000 -15.000-20000 και λυπάσαι τα 600-700 τον χρόνο?

Την ασφάλιση δεν μπορείς να την επιδεικνύεις στις καφετέριες.

katsar
27/07/2023, 11:36
Διαβάσατε πως το είχε κλειδωμένο;

CorpseAlive
27/07/2023, 11:40
Την ασφάλιση δεν μπορείς να την επιδεικνύεις στις καφετέριες.

445086

antoncbf
27/07/2023, 14:10
Λίγο το ύφος σου πρόσεχε, ναι; και διάβασε πιο προσεκτικά τι έγραψα. Το παλικάρι έβαζε στο φατσαμπούκι τι έκανε στην μηχανή του με πιθανό αποτέλεσμα να γίνει μαγνήτης για τους κλέφτες, αυτό εννοούσα.
Το τι κατάλαβες εσύ ΔΕΝ σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς έτσι!

συγνωμη αλλα εισαι καπου λαθος...και γραφεις αδικαιολογητες δικαιολογιες για να δικαιολογηθείς...
δηλαδη εβαζε ο φιλος extra στη moto του κ τις ανεβαζε στο f/k και καλα εκανε για μενα ,δεν εγραφε ουτε διευθυνση σπιτιου ουτε που την παρκαρει νυχτα η ημερα κλπ κλπ ,την ανεβασα μπας κ την δει καπου καποιος φιλος παρατημενη κ ειδοποιήσει το 100 η τον ιδιο κλπ -ενταξει ομως 1.000 ευρω τον χρονο περιπου για ασφαλεια κλοπης ειναι σίγουρα ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ ,παιδια προσοχη κ παλι για οσους μενουν νεο κοσμο - αγιο δημητριο - νεα σμυρνη- ηλιουπολη κλπ παρα πολλες κλοπες τελευταια ,υπαρχει σπειρα που κλεβει μεγαλες κ ακριβες μοτο...

antoncbf
27/07/2023, 14:20
Διαβάσατε πως το είχε κλειδωμένο;

εγω τα διαβασα με προσοχη κ ειδα (αν λεει αληθεια φυσικα) οτι ειχε λαβει πολλα κ ασφαλη μετρα με ακριβα λουκετα αλυσιδες κλπ ,για να μην του την κλεψουν ,εγω ενα ταπεινο κ παλιο cbf250 εχω κ το κλειδαμπαρωνω ....με πεταλα - λουκετα - αλυσιδες για να το βρω στην θεση του την επομενη μερα ...

antoncbf
27/07/2023, 14:21
Την ασφάλιση δεν μπορείς να την επιδεικνύεις στις καφετέριες.
πολυ σωστη παρατηρηση

antoncbf
27/07/2023, 14:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να πάρει μια μηχανή με 9.000+ ευρώ και να μην την ασφαλίσει.
Προφανώς το οικονομικό θα μου πεις , αλλά ρε φίλε δίνεις ντούκου περί τα 10.000 -15.000-20000 και λυπάσαι τα 600-700 τον χρόνο?

παρα πολυ σωστα - αν δεν εχεις την οικ. δυνατοτητα για ασφαλεια κλοπης σε μεγαλη κ ακριβη μοτο -θα εισαι συνεχεια νυχτα-μερα με το αγχος ,μην την κλεψουν

peterTHErider
27/07/2023, 14:54
Κάναμε όμορφη βολτίτσα με τον Δημήτρη και τον Μπάμπη!

https://www.zougla.gr/automoto/moto/article/mpampis-stokas-i-dromi-tis-kritis-ine-aparadekti

CorpseAlive
27/07/2023, 15:30
Κάναμε όμορφη βολτίτσα με τον Δημήτρη και τον Μπάμπη!

https://www.zougla.gr/automoto/moto/article/mpampis-stokas-i-dromi-tis-kritis-ine-aparadekti

Ωραίοι!

karellen
27/07/2023, 15:44
Μπράβο παιδιά!

Σύντομο αστείο περιστατικό:
Ο Στόκας είναι Καλαματιανός και ένα καλοκαίρι τον πετύχαινε συνέχεια,ερχόταν σε ένα παραθαλάσσιο μαγαζί για μπάνιο.

Μόλις τον έβλεπε λοιπόν ο dj άλλαζε τη μουσική και έβαζε συνέχεια Πυξ Λαξ,για ώρες! Αυτό γινότανε καθημερινά.

Κάποια στιγμή πετάγεται ένας πελάτης και φωνάζει 'ρε Στάθη βάλε και κανά άλλο τραγούδι μας έχεις ζαλίσει τα π@π@ρια με τους Πυξ Λαξ! Μουδιασμένος εγώ γυρνάω το κεφάλι μου προς το Μπάμπη και τον βλέπω να σκάει στα γέλια και να σηκώνεται όρθιος, "Έχει δίκιο ο άνθρωπος ρε, μας ζάλισες! :lol:

CorpseAlive
27/07/2023, 15:59
Μπράβο παιδιά!

Σύντομο αστείο περιστατικό:
Ο Στόκας είναι Καλαματιανός και ένα καλοκαίρι τον πετύχαινε συνέχεια,ερχόταν σε ένα παραθαλάσσιο μαγαζί για μπάνιο.

Μόλις τον έβλεπε λοιπόν ο dj άλλαζε τη μουσική και έβαζε συνέχεια Πυξ Λαξ,για ώρες! Αυτό γινότανε καθημερινά.

Κάποια στιγμή πετάγεται ένας πελάτης και φωνάζει 'ρε Στάθη βάλε και κανά άλλο τραγούδι μας έχεις ζαλίσει τα π@π@ρια με τους Πυξ Λαξ! Μουδιασμένος εγώ γυρνάω το κεφάλι μου προς το Μπάμπη και τον βλέπω να σκάει στα γέλια και να σηκώνεται όρθιος, "Έχει δίκιο ο άνθρωπος ρε, μας ζάλισες! :lol:

Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι ούτε οι πυξ λαξ αντέχουν να ακούνε πυξ λαξ πλέον !

Bowleno
27/07/2023, 16:50
συγνωμη αλλα εισαι καπου λαθος...και γραφεις αδικαιολογητες δικαιολογιες για να δικαιολογηθείς...
δηλαδη εβαζε ο φιλος extra στη moto του κ τις ανεβαζε στο f/k και καλα εκανε για μενα ,δεν εγραφε ουτε διευθυνση σπιτιου ουτε που την παρκαρει νυχτα η ημερα κλπ κλπ ,την ανεβασα μπας κ την δει καπου καποιος φιλος παρατημενη κ ειδοποιήσει το 100 η τον ιδιο κλπ -ενταξει ομως 1.000 ευρω τον χρονο περιπου για ασφαλεια κλοπης ειναι σίγουρα ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ ,παιδια προσοχη κ παλι για οσους μενουν νεο κοσμο - αγιο δημητριο - νεα σμυρνη- ηλιουπολη κλπ παρα πολλες κλοπες τελευταια ,υπαρχει σπειρα που κλεβει μεγαλες κ ακριβες μοτο...

Αδικαιολόγητες δικαιολογίες για να δικαιολογήθώ; Τσίμπα μια αφού το συνεχίζεις...

katsar
27/07/2023, 16:51
???

PaNick67
27/07/2023, 18:47
Μπράβο παιδιά!

Σύντομο αστείο περιστατικό:
Ο Στόκας είναι Καλαματιανός και ένα καλοκαίρι τον πετύχαινε συνέχεια,ερχόταν σε ένα παραθαλάσσιο μαγαζί για μπάνιο.

Μόλις τον έβλεπε λοιπόν ο dj άλλαζε τη μουσική και έβαζε συνέχεια Πυξ Λαξ,για ώρες! Αυτό γινότανε καθημερινά.

Κάποια στιγμή πετάγεται ένας πελάτης και φωνάζει 'ρε Στάθη βάλε και κανά άλλο τραγούδι μας έχεις ζαλίσει τα π@π@ρια με τους Πυξ Λαξ! Μουδιασμένος εγώ γυρνάω το κεφάλι μου προς το Μπάμπη και τον βλέπω να σκάει στα γέλια και να σηκώνεται όρθιος, "Έχει δίκιο ο άνθρωπος ρε, μας ζάλισες! :lol:

Στην Αλωα στην Μικρη Μαντινεια. Τον πετυχαινα κι εγω χρονια εκει :smokin:

karellen
27/07/2023, 19:48
Στην Αλωα στην Μικρη Μαντινεια. Τον πετυχαινα κι εγω χρονια εκει :smokin:
Ναι και στο Λιθάρι πιο πέρα.

Nitse3
28/07/2023, 11:56
Υπάρχει και v2 pikes peak;; Δεν το ήξερα.

peterTHErider
28/07/2023, 14:35
Και 1200 και 1260 pikes peak υπάρχουν.όταν λέει ν2 δεν εννοεί την νέα ν2 που είναι 950 αλλά τις παλιές τις μεγάλες.
Και τότε είχε και νόημα γιατί το αντίστοιχο μηχανάκι έτρεχε και νικαγε στην ανάβαση.
Το ν4 δεν έχει τρέξει ποτέ στον αγώνα καθώς έχουν απαγορευτεί οι μοτοσυκλέτες από τότε που σκοτώθηκε ο Carlin dunne 20 μέτρα πριν το τερματισμό με το πρωτότυπο τότε streetfighter v4 όταν πήγαινε να διαλύσει το έως τότε ρεκόρ!

Nitse3
28/07/2023, 17:11
Α οκ για το παλιό το ήξερα. Νόμιζα μιλούσε για το καινούργιο το άρθρο.

strokt up
29/07/2023, 23:02
Δεν είναι για εδω αλλα δεν ξέρω που να το γράψω. Θέλω να δέσω ενα μοτέρ παπιου αύριο οπωσδήποτε και μου λείπουν οι σιαγώνες του φυγοκεντρικου. Το μοτέρ είναι τύπου honda supra. Δηλαδή διπλοκαμπανο χοντα. Ξέρει κανείς κανενα συνοικιακο μαγαζί να ανοίγει ή έχει κανένας στην αποθήκη του που αγόρασε να αλλάξει, ή τα παλιά αυτά που άλλαξε να βάλω πάνω; Αθήνα κέντρο, νότια, δυτικά.

Bowleno
30/07/2023, 01:10
Δεν είναι για εδω αλλα δεν ξέρω που να το γράψω. Θέλω να δέσω ενα μοτέρ παπιου αύριο οπωσδήποτε και μου λείπουν οι σιαγώνες του φυγοκεντρικου. Το μοτέρ είναι τύπου honda supra. Δηλαδή διπλοκαμπανο χοντα. Ξέρει κανείς κανενα συνοικιακο μαγαζί να ανοίγει ή έχει κανένας στην αποθήκη του που αγόρασε να αλλάξει, ή τα παλιά αυτά που άλλαξε να βάλω πάνω; Αθήνα κέντρο, νότια, δυτικά.

Ρε συ....Κυριακάτικα και τέλος Ιουλίου κιόλας; πιο εύκολα θα πιάσεις το τζόκερ.....

mikes
30/07/2023, 09:30
Δεν είναι για εδω αλλα δεν ξέρω που να το γράψω. Θέλω να δέσω ενα μοτέρ παπιου αύριο οπωσδήποτε και μου λείπουν οι σιαγώνες του φυγοκεντρικου. Το μοτέρ είναι τύπου honda supra. Δηλαδή διπλοκαμπανο χοντα. Ξέρει κανείς κανενα συνοικιακο μαγαζί να ανοίγει ή έχει κανένας στην αποθήκη του που αγόρασε να αλλάξει, ή τα παλιά αυτά που άλλαξε να βάλω πάνω; Αθήνα κέντρο, νότια, δυτικά.

καποτε στο μοναστηρακι υπηρχαν κατι μοτομαγαζα, που ανοιγαν κι αυτα τη κυριακη με το παζαρι..
κι εκει εβρισκες κυριολεκτικα τα παντα για παπια και μικρα μοτοσυκλετακια.. ριξε μια ματια..

Bowleno
30/07/2023, 12:25
καποτε στο μοναστηρακι υπηρχαν κατι μοτομαγαζα, που ανοιγαν κι αυτα τη κυριακη με το παζαρι..
κι εκει εβρισκες κυριολεκτικα τα παντα για παπια και μικρα μοτοσυκλετακια.. ριξε μια ματια..

Αυτό που είπες. Κάποτε.....

strokt up
31/07/2023, 00:22
Δεν είναι για εδω αλλα δεν ξέρω που να το γράψω. Θέλω να δέσω ενα μοτέρ παπιου αύριο οπωσδήποτε και μου λείπουν οι σιαγώνες του φυγοκεντρικου. Το μοτέρ είναι τύπου honda supra. Δηλαδή διπλοκαμπανο χοντα. Ξέρει κανείς κανενα συνοικιακο μαγαζί να ανοίγει ή έχει κανένας στην αποθήκη του που αγόρασε να αλλάξει, ή τα παλιά αυτά που άλλαξε να βάλω πάνω; Αθήνα κέντρο, νότια, δυτικά.

Στο δια ταύτα. Προσοχή κινέζικα ανταλλακτικά. Έγινε σήμερα η δουλειά μιας και βρήκα σετ τις δυο καμπάνες γνήσιες στα 30€. Εβαλα την γνήσια καμπανα των δίσκων που δεν είχε καθόλου μποσικα σε σχέση με την κινέζικη που είχε αρκετά μποσικα. Παρεα εβαλα ωραιότατα ελατήρια και δισκάκια που αγόρασα πριν ασχοληθώ με δαύτο, εβαλα και την κινέζικη καμπανα του φυγοκεντρικου η οποία είχε μηδαμινή φθορά και στο σετ με τα σιαγωνακια του φυγοκεντρικου εβαλα την βάση απο τα γνήσια της honda και εβαλα πάνω τα κινέζικα φυγοκεντρικα. Ολόκληρο το κινέζικο ανταλλακτικο δεν εκανε γιατί ήταν 1-2 χιλιοστά πιο κοντό το καρέ απο ότι έπρεπε και έβρισκε στην καμπανα του φυγοκεντρικου και ήταν μονιμα κομπλαρισμενο. Αν είσαι καγκουρας το λες και συμπλέκτη στο πόδι. Αρα να ξέρετε σε μοτέρ τύπου honda οι σιαγώνες everestt είναι σκουπίδια, μην τις βάλετε. :D
445194

Coyote.V
31/07/2023, 15:26
@billy84

Μιας και το ανέφερες να σου θυμίσω ωραίες καταστάσεις ! Βλέπεις την φάτσα σου πουθενά στο βίνδεο; :D



https://www.youtube.com/watch?v=d1icAnkJUkY

billy84
31/07/2023, 22:35
@billy84

Μιας και το ανέφερες να σου θυμίσω ωραίες καταστάσεις ! Βλέπεις την φάτσα σου πουθενά στο βίνδεο; :D



https://www.youtube.com/watch?v=d1icAnkJUkY



Η φάτσα μου δε φαίνεται γιατί η πχοιότητα είναι παλιά!:D Βρίσκομαι κάπου εκεί στη Λίμνη Δόξα και το Λουτράκι επί εποχής Ζ750!:D

thunder ace
09/08/2023, 17:59
445350
Γιατι ...ετσι!!!!!!

Tsber
10/08/2023, 10:06
Ωραίο βιντεάκι - κόντρα με hypernakeds, το ΖΗ2 με τη φτερωτή προφανώς νικητής αλλά στο 5:05 ο απόλυτος τρόμος, το tank slapping του αιώνα μετά από χιλιομετράτη σούζα και έπειτα οριακό φρενάρισμα για να αποφύγει τον τοίχο :eek:


https://www.youtube.com/watch?v=qSiVrtDrfhY

Ευτυχώς που o Chris είναι ακόμη μαζί μας για να βλέπουμε ωραία βίντεο και το πάθημα - μάθημα όπως λέει και ο ίδιος, όσα ηλεκτρονικά και να υπάρχουν είναι πολλά τα άλογα και τα κιλά!

doctoras
10/08/2023, 10:46
δεν ξέρω που έχουν βάλει τον τερματισμό αλλά απο αυτό που δείχνουν αντιλαμβάνομαι το mt10 σε όλες τις κόντρες (εκτός μάλλον απο μια) μπροστά του ktm
το kawa ειναι εκτός συναγωνισμού

katsar
10/08/2023, 10:52
Εκεί στο 5:00 και λίγο μετά πρέπει να τα είδε όλα ο μάγκας :eek:
Ωραία εργαλεία.

harris_x
10/08/2023, 18:00
Ευθειάκηδες... :smokin:

CorpseAlive
11/08/2023, 17:01
Τι ωραία που είναι να οδηγάς βράδυ στην άδεια Αθήνα...τρομερή αίσθηση ειδικά με την δροσιά που έχει αυτές τις μέρες.

Tsber
11/08/2023, 17:07
Τι ωραία που είναι να οδηγάς βράδυ στην άδεια Αθήνα...τρομερή αίσθηση ειδικά με την δροσιά που έχει αυτές τις μέρες.

Το ίδιο και στη Θεσσαλονίκη, από τις αγαπημένες μου καλοκαιρινές συνήθειες :beer:

Bowleno
11/08/2023, 17:14
Τι ωραία που είναι να οδηγάς βράδυ στην άδεια Αθήνα...τρομερή αίσθηση ειδικά με την δροσιά που έχει αυτές τις μέρες.

Ακριβώς αυτό, βολτάρω τρεις; κολλητές νύχτες τώρα και η γυναίκα....:pantofla:

Αλλά είναι τόσο υπέροχα ρε γμτ....

thunder ace
11/08/2023, 17:35
Αδερφια Αθηναιοι...σας καταλαβαινω.
35 χρονια με μηχανη στην Αθηνα ειμουν.

νεοσσός
11/08/2023, 18:00
Το έκανα επί χρόνια συχνά ως φοιτητής, ανεξαρτήτως εποχής. Μετά τις 11 το βράδυ, αδειάζουν οι δρόμοι και είναι όνειρο η οδήγηση. Αυτές τις μέρες η οδήγηση είναι ωραία και τη μέρα, αφού η κίνηση είναι ελάχιστη.

Και ναι, ο βοριάς που ξεκίνησε την Τρίτη είναι απολαυστικός. Ενώ το καλοκαίρι πήγαινε θαυμάσια μέχρι τις 10 Ιουλίου, μετά φάγαμε τον συνεχόμενο καύσωνα επί δύο εβδομάδες και τώρα θέλουμε δροσιά. Πρώτη χρονιά που χαίρομαι που άρχισε να νυχτώνει πιο νωρίς, ώστε να πέφτει ο ήλιος γρήγορα και να δροσιζόμαστε.

Tallyban
12/08/2023, 19:47
Αφιλόξενη πόλη, ειδικά αν καβαλάς(παπί).
Μπάτσοι και ρουφιάνοι είναι περισσότεροι από ανθρώπους.
Στη πρώτη ευκαιρία τη κοπαναω...

katsar
14/08/2023, 01:35
Καλησπέρα,μια ερώτηση.
Γνωρίζει κάποιος/έχει εμπειρία με μεταφορική εταιρία από εξωτερικό να φέρνει όχημα;
Από την Σουηδία συγκεκριμένα , ρωτάω μήπως έχει εμπειρία κάποιος ή γνωρίζει συγκεκριμένα πριν να αρχίσω τα τηλέφωνα σε διάφορες εταιρίες που βρήκα στο internet.
Το όχημα βρέθηκε και περιμένει,φίλου είναι (ελπίζω όχι για πολύ ακόμα) :a014:

νεοσσός
14/08/2023, 09:06
Εμπειρία μεταφοράς μοτοσακώνε από Μεγάλη Βρετανία έχει ο lospsi.

Φίλος έφερε αμάξι από Γερμανία και κατάφεραν να του το μεταφέρουν κάνοντάς του μικρή ζημιά, ενώ όταν έκλεινε τη συμφωνία του έλεγαν ότι δεν υπάρχει λόγος να το ασφαλίσει για ζημιές, διότι δεν τους έχει συμβεί ποτέ τίποτα. Όσο πιο πολλά ακούς, τόσο περισσότερο πρέπει να αμφιβάλλεις. Καταλαβαίνεις ότι δεν έχει νόημα να σου συστήσω την εταιρεία αυτή.

doctoras
14/08/2023, 10:47
δεν έχω ιδέα, μήπως να έκανες ένα ξεχωριστό θέμα μήπως και το δουν οι φορουμίστες εξωτερικού και συμβουλέψουν


*λόγω περιόδου εάν υπάρχει χρόνος από την δουλειά το βλέπω ένα εξαιρετικό τριήμερο να το φέρεις καβάλα!

νεοσσός
14/08/2023, 10:48
*λόγω περιόδου εάν υπάρχει χρόνος από την δουλειά το βλέπω ένα εξαιρετικό τριήμερο να το φέρεις καβάλα!
Μα δε μένει στην Καβάλα! :p

alexis72
14/08/2023, 11:48
δεν ηξερα που να την ανεβάσω ,
σύντροχοι μπορείτε απο αυτη την φωτο να μου πείτε ποιο μοντέλο ειναι ? (μηπως την ειχατε καποιο διάστημα κ την αναγνωρίσατε ...)
445420 445421[ATTACH

katsar
14/08/2023, 11:58
Όπως το βλέπω τα ίδια χρήματα θα κοστίσει πάνω κάτω ,το θέμα είναι πως δεν προλαβαίνω λόγο δουλειάς και υποχρεώσεων ούτε τον Σεπτ. και δεν θέλω να κάνω τέτοιο ταξίδι Οκτ.
Αναγκαστικά θα πάει για του χρόνου για αυτό σκέφτομαι μεταφορική.
Όπως και να έχει βρήκα 4-5 εταιρίες που κάνουν το δρομολόγιο ,θα μιλήσω μαζί τους μετά την περίοδο των διακοπών ,ίσως βγει και κάποια δοκιμασμένη πρόταση ως τότε,ευχαριστώ!

υγ Από Καβάλα κατάγομαι για αυτό ανεβαίνω τακτικά,μένω Πάτρα!

υγ άλλο έψαχνα αλλά προέκυψε αυτό,φίλου μου και μοντέλο που στο cargr δεν έχει κανένα αυτή την στιγμή :cool:

Kenpachi
14/08/2023, 12:04
Alexis 72 από google image reverse search KLX 450 R
https://content2.kawasaki.com/ContentStorage/KMA/ProductTrimGroup/2012/fe207cfd-7393-4502-8e4c-e1834640a953.jpg?w=750

alexis72
14/08/2023, 23:27
Alexis 72 από google image reverse search KLX 450 R
https://content2.kawasaki.com/ContentStorage/KMA/ProductTrimGroup/2012/fe207cfd-7393-4502-8e4c-e1834640a953.jpg?w=750

ευχαριατώ πολυ φιλε που ενδιαφέρθηκες κ απάντησες -
(χρονολογία 2008 με 2009 μάλλον ...)

doctor_john
15/08/2023, 09:13
Καλησπέρα,μια ερώτηση.
Γνωρίζει κάποιος/έχει εμπειρία με μεταφορική εταιρία από εξωτερικό να φέρνει όχημα;
Από την Σουηδία συγκεκριμένα , ρωτάω μήπως έχει εμπειρία κάποιος ή γνωρίζει συγκεκριμένα πριν να αρχίσω τα τηλέφωνα σε διάφορες εταιρίες που βρήκα στο internet.
Το όχημα βρέθηκε και περιμένει,φίλου είναι (ελπίζω όχι για πολύ ακόμα) :a014:

Δεν έχω τηλέφωνο αλλά είναι εύκολο. Ρώτησα εκτελωνιστή για την διαδικασία και μου πρότεινε εταιρεία που μεταφέρει τρόφιμα ενώ εξυπηρετεί και ιδιώτες στο γυρισμό.

Ο μπελάς είναι να βρεις παλέτα και να την συσκεύασεις, συνήθως οι αντιπροσωπείες έχουν.

motojojo
16/08/2023, 15:58
Εγώ από Γερμανία την έφερα με μια γενική μεταφορική. Δηλ μεταφέρουν γενικά εμπορευματα από και προς Ελλάδα (ακόμα και μετακομιση).
Ήρθαν με ενα βαν να την παραλάβουν. Αν και πως την πακέταραν δεν γνωρίζω. Την παρέδωσαν στο σπίτι μια χαρά.

Γενικά όπου υπάρχουν Έλληνες υπάρχουν και μεταφορικές για Ελλάδα.

macdeath_s
16/08/2023, 16:04
Έστειλα πρόσφατα από εδώ το ΚΤΜ ΕΛλάδα 650€ νομίζω αναλαμβάνουν και από άλλες χώρες αυτοί αν θες να ρωτήσω. Για τα της Ελλάδας ετοιμάσου να πληρώσεις φόρο (πέραν της ταξινόμησης). Εμένα μου το ζήτησαν παρότι το μηχανάκι είχε ελληνικές πινακίδες πριν 7 χρόνια.

Nostradamus
16/08/2023, 16:15
Έστειλα πρόσφατα από εδώ το ΚΤΜ ΕΛλάδα 650€ νομίζω αναλαμβάνουν και από άλλες χώρες αυτοί αν θες να ρωτήσω. Για τα της Ελλάδας ετοιμάσου να πληρώσεις φόρο (πέραν της ταξινόμησης). Εμένα μου το ζήτησαν παρότι το μηχανάκι είχε ελληνικές πινακίδες πριν 7 χρόνια.

Ειναι δυνατον? Παντα ειχα απορια τι γινεται αν βγαλεις και ξανα βαλεις "ελληνικο" οχημα... δνε εχει λογικη αυτο ρε γαμωτο...