PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

Bowleno
12/11/2023, 16:20
Καλά εσύ πιο πάνω έσβησες βίνδεο με κάγκουρες και τώρα προτρέπεις σε εγκατάλειψη ατυχήματος; Πάρ' τα :moutza:


Σε τέτοιες περιπτώσεις σταματάς και αν έγινε ζημιά αποζημιώνεις... για αυτό μάλλον τα πήρε η Εύα και τον βάτεψε.

Εγώ κατάλαβα ότι επίτηδες της έσπασε τον καθρέφτη.... Αν όχι, πάω πάσο :D

karellen
12/11/2023, 16:27
Σε τέτοιες περιπτώσεις σταματάς και αν έγινε ζημιά αποζημιώνεις... για αυτό μάλλον τα πήρε η Εύα και τον βάτεψε.

Ερώτηση κρίσεως: Γιατί η Εύη δεν πήρε το 100;

viper1
12/11/2023, 16:32
Ερώτηση κρίσεως: Γιατί η Εύη δεν πήρε το 100;

Δεν ήξερε το νούμερο :bawl:

Coyote.V
12/11/2023, 16:35
Ερώτηση κρίσεως: Γιατί η Εύη δεν πήρε το 100;

Αυτό είναι δικό της θέμα, δεν μπορώ να ξέρω... Πάντως εκεί έξω υπάρχουν πολλά νεύρα, ειδικά στην Αθήνα. Ας είμαστε πρώτα εμείς σωστοί και βλέπουμε για τους άλλους.

viper1
12/11/2023, 16:36
Εξ ου, διεγράφησαν τα βίντεο πιο πάνω. Θα παρακαλούσα να αποφεύγετε στον μέλλον να ανεβάζετε παρόμοια βίντεο. Το moto.gr προάγει την σωστή και ασφαλή για όλους μας, οδήγηση.

Κανένας δεν προτρεψε κανένα να αντιγράψει τον τρόπο οδήγησης. Αν είναι κανονισμός του φόρουμ να μην ανεβάζουμε λινκ παρόμοιων βίντεο οκ.
Ο καθένας μας πρέπει να σκεφθεί Αν βγαίνει στους δρόμους και είναι ασφαλής. Είτε για τον ίδιο είτε για τους άλλους.
Σκέψου λοιπόν. Είσαι ασφαλής εσύ προσωπικά?

Coyote.V
12/11/2023, 16:56
Εγώ κατάλαβα ότι επίτηδες της έσπασε τον καθρέφτη.... Αν όχι, πάω πάσο :D

Αν το είχε κάνει επίτηδες τότε σίγουρα θα σταματούσε για την γνωριμία. ;) Να άλλος ένας λόγος που έπρεπε να σταματήσει.


Για όσους αγνοούν την φάση (παντοφλιασμένοι) ... Σαββάτο βράδυ μετά το κλείσιμο τον μαγαζιών ξημερώματα σε πολλά σημεία έχει μποτιλιάρισμα.

karellen
12/11/2023, 17:30
Δεν ήξερε το νούμερο :bawl:

:lol:
:beer:

panavour
12/11/2023, 18:02
Πόσο κουλάδι ήταν πια αυτός ώστε να καταφέρει αυτή να τον ακολουθήσει; :cry::lol:

Ξέρεις τι αμάξι οδηγεί η βατιδου;;

congate7
12/11/2023, 18:28
Ρε σεις....την τρίχα τριχιά; καταλάβατε όλοι για τι πράγμα μιλάμε, πάμε παρακάτω.



Εγώ πραγματικά δεν κατάλαβα.
Δεν προέτρεψε κανένας κανέναν να κάνει ότι είδε στο βίντεο.
Με την ίδια λογική να σβηστούν οι κονσέρβες του motogp γιατί όπως ο κάποτε πιτσιρικάς πλέον μετανιωμένος γιώργος τα έκανε στο δρόμο μπορεί άνετα ένας πιτσιρικάς να ταυτιστεί με τον φετινό ΜΜ και να πάει να σκοτωθεί.

Και γυρνάς και λες αυτό;


Πόσο κουλάδι ήταν πια αυτός ώστε να καταφέρει αυτή να τον ακολουθήσει; :cry::lol:

Τι προάγεις εσύ δηλαδή;

george.S
12/11/2023, 18:46
.
Με την ίδια λογική να σβηστούν οι κονσέρβες του motogp γιατί όπως ο κάποτε πιτσιρικάς πλέον μετανιωμένος γιώργος τα έκανε στο δρόμο μπορεί άνετα ένας πιτσιρικάς να ταυτιστεί με τον φετινό ΜΜ και να πάει να σκοτωθεί.


Δεν αλλάζω γνώμη για αυτό που έγραψα.
Προσωπικά έχω μετανιώσει για τις καφρίλες που έχω κάνει χωρίς να μου έχει στοιχίσει


μακάρι ο κάθε νέος να αντιγράψει σωστά
Να φορέσει εξοπλισμό ασφαλείας να μπει σε περιβάλλον ελεγχόμενο να κάνει τα track days του και όχι να περνάει σφήνα με 250 χιλιόμετρα στον δρόμο......

doctoras
12/11/2023, 18:54
Μα πάρει τον κουγια ο 59χρονος :)

Τραγικό…έχουμε αλλάξει «πίστα»

Bowleno
12/11/2023, 19:02
Ξέρεις τι αμάξι οδηγεί η βατιδου;;


Εγώ πραγματικά δεν κατάλαβα.
Δεν προέτρεψε κανένας κανέναν να κάνει ότι είδε στο βίντεο.
Με την ίδια λογική να σβηστούν οι κονσέρβες του motogp γιατί όπως ο κάποτε πιτσιρικάς πλέον μετανιωμένος γιώργος τα έκανε στο δρόμο μπορεί άνετα ένας πιτσιρικάς να ταυτιστεί με τον φετινό ΜΜ και να πάει να σκοτωθεί.

Και γυρνάς και λες αυτό;



Τι προάγεις εσύ δηλαδή;

Ο κάθε πιτσιρικάς ας πάει αλλού να δει τέτοια βίντεο όσα θέλει και αν δεν του "κόβει" να τα μιμηθεί. ΕΔΩ να μην τα δει.
Και ΔΕΝ είπα κάτι ούτε έσβησα βίντεο σε ΠΙΣΤΑ. Μιλάω για δημόσιο δρόμο όπου κυκλοφορώ ΕΓΩ και ο γιος μου και θα προτιμούσα να μην πέσω σε κανέναν τέτοιον είτε με αμάξι είτε με μηχανη.
Ας μην το τραβάμε άλλο, ευχαριστώ.


Ρε σεις έλεος....για απλή διήθηση μιλάω, είναι δυνατόν αμαξι να ακολουθήσει μοτοσυκλέτα εκεί;

Bowleno
12/11/2023, 20:58
Η άσχημη είδηση του συντρόχου μας, Χάρη, μεταφέρθηκε ΕΔΩ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162775)

Coyote.V
12/11/2023, 21:36
Γεια σου Τάσο θα ερθω να πιουμε καμμια μπυρα και να γνωρισω και τα υπολοιπα παιδια σε κάποια δευτεριατικη μαζωξη


Το μετέφερα εδώ γιατί στο άλλο θερντ βγήκαμε πολύ εκτός θέματος. Θα χαρώ πολύ να σε δω, αλλά να πεις πότε θα έρθεις γιατί δεν είμαι μόνιμος στις συναντήσεις.

νεοσσός
12/11/2023, 23:32
Θεωρώ ότι το θέμα με τη δημιουργία προτύπων στους νέους είναι αρκετά σοβαρό. Εννοείται ότι δεν μπορούμε να προστατέψουμε τους πάντες από τα πάντα, αλλά τουλάχιστον μπορούμε να επιλέγουμε καθημερινά με το προσωπικό και διαδικτυακό μας αποτύπωμα, αν θα επιδρούμε θετικά ή αρνητικά, έστω με την ελάχιστη επιρροή που μπορεί να έχει η δράση μας.

Για παράδειγμα τα νήματα όπου εμφανίζεται κάποιος και ρωτάει τι μοτοσυκλέτα να αγοράσει και πετάγονται μερικοί και του λένε "κράτα χρήματα για πλήρη εξοπλισμό ασφαλείας", είναι από τις θετικές επιδράσεις του moto.gr, που κάνουν μάλιστα το παραπάνω από τον ίδιο το νόμο ο οποίος υποχρεώνει μόνο για τη χρήση κράνους.

Bowleno
13/11/2023, 09:24
Να προσέχετε τους καθρέπτες των αυτοκινήτων γιατί μπορεί να σας "βατέψει" κανένας!

https://www.protothema.gr/greece/article/1434587/glufada-heiropedes-stin-eui-vatidou-akolouthise-kai-emvolise-mihani/

Έχουμε και συνέχεια.... (https://www.in.gr/2023/11/13/greece/eyi-vatidou-apologeitai-stis-11-gia-peristatiko-ti-motosykleta/)


Εγώ κατάλαβα ότι επίτηδες της έσπασε τον καθρέφτη.... Αν όχι, πάω πάσο :D

Ούτε μάντης να ήμουν.....:lol:



Μα πάρει τον κουγια ο 59χρονος :)

Τραγικό…έχουμε αλλάξει «πίστα»

Τον έχει η Βατίδου (πρώην σύζυγος, γαρ....)

(Άντε μπας και κάνουμε και λίγη μανούρα, πολύ τέλμα έχει πέσει....):p

panavour
13/11/2023, 09:30
Έχουμε και συνέχεια.... (https://www.in.gr/2023/11/13/greece/eyi-vatidou-apologeitai-stis-11-gia-peristatiko-ti-motosykleta/)



Ούτε μάντης να ήμουν.....:lol:




Τον έχει η Βατίδου (πρώην σύζυγος, γαρ....)

(Άντε μπας και κάνουμε και λίγη μανούρα, πολύ τέλμα έχει πέσει....):p

απο που προκυπτει απ το αρθρο ΓΙΑΤΙ της εσπασε τον καθρεφτη???

karellen
13/11/2023, 09:36
«Η πρώην σύζυγός μου προσπάθησε να επικοινωνήσει με την αστυνομία...

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! :lol:

Bowleno
13/11/2023, 10:04
απο που προκυπτει απ το αρθρο ΓΙΑΤΙ της εσπασε τον καθρεφτη???

Δεν προκύπτει....αλλά φαντάζομαι θα τον έκλεισε η κάτι τέτοιο....

η συνέχεια επί της μεγάλης οθόνης, που λέγανε παλιά :lol:

Coyote.V
13/11/2023, 10:08
Πω πω, που έμπλεξε ο άνθρωπος....:lol:

Εν τω μεταξύ παρακάτω βλέπουμε τι μπορεί να κάνει η Εύη με το τακούνι της !

448042

Bowleno
13/11/2023, 10:12
Πω πω, που έμπλεξε ο άνθρωπος....:lol:

Εν τω μεταξύ παρακάτω βλέπουμε τι μπορεί να κάνει η Εύη με το τακούνι της !

448042

Λογικό το βρίσκω, τον είχα δει από κοντά στον Πετρόπουλο ένα φεγγάρι, 1 και τίποτα με χέρια στην ανάταση και τακούνι 6 πόντους, που να την καταφέρει....:cry::lol:

doctoras
13/11/2023, 10:24
α τον γλίτσα….έτρεξε κατευθείαν στην υπεράσπιση


Για την φωτο με το τακούνι μη πιστεύετε, παίζει να βάφτηκε καταλλήλως για το εβεντ

Coyote.V
13/11/2023, 10:25
Λογικό το βρίσκω, τον είχα δει από κοντά στον Πετρόπουλο ένα φεγγάρι, 1 και τίποτα με χέρια στην ανάταση και τακούνι 6 πόντους, που να την καταφέρει....:cry::lol:

Ε; ναι.... είναι καλύτερος από τον Νεϊμάρ στον αγώνα με το Μεξικό. :D

νεοσσός
13/11/2023, 11:16
Είχα καιρό να ακούσω για συνδικαλισμό και απεργίες στη Σουηδία.

https://www.flash.gr/apokleismos-tis-tesla-sti-soyidia-902863

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, διότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι φημισμένες για τις παροχές που έχουν οι εργαζόμενοι. Στο άρθρο φαίνεται ότι τις διεκδικούν σθεναρά.

george.S
13/11/2023, 12:02
καλησπέρα
έλεγα να το βάλω στα οφ τοπικ αλλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε κουβέντα καφενείου

κόλλησα με μια φωτογραφία που μου έστειλε η γυναίκα μου σχολιάζοντας αρνητικά όχι τους εντουράδες(της τα έχω κάνει τσουρέκια :lol:) αλλά το μίσος που υπάρχει γύρω μας....

στο βουνό συναντάω πολύ συχνά περιπατητές ,ανθρώπους που έχουν βγάλει βόλτα τον σκύλο τους,με ποδήλατα κλπ κλπ
πάντα κόβω τελείως μόλις τους δω από απόσταση και ανοίγω όταν έχω απομακρυνθεί
χαιρετάω και τους χαμογελώ (που να το δουν θα πεις ρε βλήμα αφού φοράς κράνος :lol:)
Πάντα μου ανταποδίδουν τον χαιρετισμό και τις περισσότερες φορές με χαμόγελο

όλοι έχουμε δικαίωμα στο βουνό και μπορεί να υπάρχει συνύπαρξη αν σεβόμαστε και σκεφτόμαστε τον άλλον
είναι κρίμα μια λάθος συμπεριφορά μια μικρής μερίδας του χώρου να στιγματίζει τους υπόλοιπους

υγ αφορμή για κουβέντα

est
13/11/2023, 12:27
Αυτό που κάνεις/ κάνω, να περνάμε όσο γίνεται «απαρατήρητοι» και να λέμε μια καλημέρα, είναι το σύνηθες. Και το σύνηθες επίσης είναι να μας ανταποδίδουν τον χαιρετισμό.
Από εκεί και πέρα σαφώς θα υπάρχουν και κάφροι. Αλλά κι από τις 2 μεριές. Γιατί μη μου πεις πως το να πάρεις το σπρέιΤ και να γράφεις όπου να’ναι, εμπεριέχει πολιτισμό/ σεβασμό/ συγκροτημένη σκέψη…

george.S
13/11/2023, 12:33
Αυτό που κάνεις/ κάνω, να περνάμε όσο γίνεται «απαρατήρητοι» και να λέμε μια καλημέρα, είναι το σύνηθες. Και το σύνηθες επίσης είναι να μας ανταποδίδουν τον χαιρετισμό.
Από εκεί και πέρα σαφώς θα υπάρχουν και κάφροι. Αλλά κι από τις 2 μεριές. Γιατί μη μου πεις πως το να πάρεις το σπρέιΤ και να γράφεις όπου να’ναι, εμπεριέχει πολιτισμό/ σεβασμό/ συγκροτημένη σκέψη…

συμφωνώ απόλυτα
παρόμοια ήταν και είναι και η τοποθέτηση της γυναίκας μου

σίγουρα αυτός που το έγραψε δεν εκφράζει όλους τους περιπατητές και αυτός ανήκει στην μικρή μερίδα που αναφέρω
εκεί είναι και το σχόλιο μου αν έγινε αντιληπτό

Dr.Monty
13/11/2023, 13:19
Είχα καιρό να ακούσω για συνδικαλισμό και απεργίες στη Σουηδία.

https://www.flash.gr/apokleismos-tis-tesla-sti-soyidia-902863

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, διότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι φημισμένες για τις παροχές που έχουν οι εργαζόμενοι. Στο άρθρο φαίνεται ότι τις διεκδικούν σθεναρά.

Μπράβο τους

lykourgi
13/11/2023, 16:16
καλησπέρα
έλεγα να το βάλω στα οφ τοπικ αλλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε κουβέντα καφενείου

κόλλησα με μια φωτογραφία που μου έστειλε η γυναίκα μου σχολιάζοντας αρνητικά όχι τους εντουράδες(της τα έχω κάνει τσουρέκια :lol:) αλλά το μίσος που υπάρχει γύρω μας....

στο βουνό συναντάω πολύ συχνά περιπατητές ,ανθρώπους που έχουν βγάλει βόλτα τον σκύλο τους,με ποδήλατα κλπ κλπ
πάντα κόβω τελείως μόλις τους δω από απόσταση και ανοίγω όταν έχω απομακρυνθεί
χαιρετάω και τους χαμογελώ (που να το δουν θα πεις ρε βλήμα αφού φοράς κράνος :lol:)
Πάντα μου ανταποδίδουν τον χαιρετισμό και τις περισσότερες φορές με χαμόγελο

όλοι έχουμε δικαίωμα στο βουνό και μπορεί να υπάρχει συνύπαρξη αν σεβόμαστε και σκεφτόμαστε τον άλλον
είναι κρίμα μια λάθος συμπεριφορά μια μικρής μερίδας του χώρου να στιγματίζει τους υπόλοιπους

υγ αφορμή για κουβέντα

Άδικα κατηγορείτε τους πεζοπόρους.............................κανένας μοτοκροσάς, θα το έγραψε.

bulmont
13/11/2023, 18:09
Άδικα κατηγορείτε τους πεζοπόρους.............................κανένας μοτοκροσάς, θα το έγραψε.

:bawl::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

doctoras
13/11/2023, 19:03
Παίζει :)

panavour
13/11/2023, 20:21
Είχα καιρό να ακούσω για συνδικαλισμό και απεργίες στη Σουηδία.

https://www.flash.gr/apokleismos-tis-tesla-sti-soyidia-902863

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, διότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι φημισμένες για τις παροχές που έχουν οι εργαζόμενοι. Στο άρθρο φαίνεται ότι τις διεκδικούν σθεναρά.

Κατι μου θυμιζει αυτο.PIRELLI πατρα,NISSAN βολος.Ειδικα αμα η ΤΕΣΛΑ δινει παραπανω κι αυτοι αρνουνται.

stefanos
13/11/2023, 21:26
Κατι μου θυμιζει αυτο.PIRELLI πατρα,NISSAN βολος.Ειδικα αμα η ΤΕΣΛΑ δινει παραπανω κι αυτοι αρνουνται.

Καμία σχέση. Δεν υπάρχει αντιπαράθεση σε όρους συλλογικών συμβάσεων όπως κλασικά συμβαίνει στην Ελλάδα (και καλά). Είναι διαφωνία επί της αρχής του συνδικαλισμού των εργαζομένων.
Η Tesla έχει πολιτική το μη συνδικαλισμό άρα δεν υπογράφει ΣΣΕ. Οι εργαζόμενοι στη Σουηδία υπερασπίζονται το δικαίωμά τους στο συνδικαλισμό.

panavour
13/11/2023, 21:42
Καμία σχέση. Δεν υπάρχει αντιπαράθεση σε όρους συλλογικών συμβάσεων όπως κλασικά συμβαίνει στην Ελλάδα (και καλά). Είναι διαφωνία επί της αρχής του συνδικαλισμού των εργαζομένων.
Η Tesla έχει πολιτική το μη συνδικαλισμό άρα δεν υπογράφει ΣΣΕ. Οι εργαζόμενοι στη Σουηδία υπερασπίζονται το δικαίωμά τους στο συνδικαλισμό.

Πολλες φορες οι εμμονες,σε συλλογικες συνδικαλιστικες διεκδικησεις,εστω κι αν ο εργοδοτης προσφερει περισσοτερα,χωρις ομως υπογραφη συλλογικης συμβασης αλλα ατομικα,κρυβουν την ανασφαλεια των αρχηγων των συνδικαλιζομενων,στο οτι θα ξεπερασθουν απο την πλειοψηφια των εργαζομενων,και θα χασουν την ισχυ τους.Στην καθομιλουμενη ,θελουν να καπελωνουν τους παντες.

νεοσσός
13/11/2023, 22:03
Σχετικά με τις υποθέσεις Nissan και Pirelli, κάποιοι θεωρούν τα συνδικαλιστικά απλά αφορμές. Οι αιτίες ήταν μακροοικονομικά αίτια στην Ευρώπη και οι ελληνικές κυβερνητικές πολιτικές (με τις εναλλαγές τους), σχετικά με τους φόρους, τις προμήθειες και άλλα.

Πάντως στις σκανδιναβικές χώρες έχει περισσότερο ενδιαφέρον μία συνδικαλιστική κίνηση, διότι αφενός η οικονομία εκεί θεωρείται πετυχημένη, αφετέρου οι παροχές που απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι είναι υψηλές. Αν το συνδυάσεις και με το γεγονός ότι οι πωλήσεις ηλεκτρικών αυτοκινήτων έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό, είναι μεγάλο στοίχημα για την Tesla η συγκεκριμένη διαφωνία.

panavour
13/11/2023, 22:26
Σχετικά με τις υποθέσεις Nissan και Pirelli, κάποιοι θεωρούν τα συνδικαλιστικά απλά αφορμές. Οι αιτίες ήταν μακροοικονομικά αίτια στην Ευρώπη και οι ελληνικές κυβερνητικές πολιτικές (με τις εναλλαγές τους), σχετικά με τους φόρους, τις προμήθειες και άλλα.

Πάντως στις σκανδιναβικές χώρες έχει περισσότερο ενδιαφέρον μία συνδικαλιστική κίνηση, διότι αφενός η οικονομία εκεί θεωρείται πετυχημένη, αφετέρου οι παροχές που απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι είναι υψηλές. Αν το συνδυάσεις και με το γεγονός ότι οι πωλήσεις ηλεκτρικών αυτοκινήτων έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό, είναι μεγάλο στοίχημα για την Tesla η συγκεκριμένη διαφωνία.

Στις συγκεκριμμενες περιπτωσεις ,οι συνδικαλιστες ηταν καθετοι,χωρις καμμια υποχωρηση,και ταλανισαν τις επιχειρησεις με μακροχρονιες απεργιες.ΟΤΑΝ ειναι στραβο το κλιμα,(και οχι το κλημα)ΔΕΝ κλαδευεις το κλαδι ,που καθεσαι.Βεβαια ηταν και αλλες εποχες,του ''ο αγωνας τωρα δικαιωνεται'' που επαιξαν και τον ρολο τους.Ετσι τα μαζεψαν και πηγαν ''δίπλα'' που τους δεχτηκαν με τριανταφυλλα.Κι ετσι σημερα η ''γειτων φιλη''εχει 39 εργοστασια αυτοκινητων και μεις κανενα.Γι αυτο ολοι παιρνουν ''πιπ......'' την γειτονα και οτι και να κανει την προσκυνανε.

doctor_john
13/11/2023, 22:40
καλησπέρα
έλεγα να το βάλω στα οφ τοπικ αλλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε κουβέντα καφενείου

κόλλησα με μια φωτογραφία που μου έστειλε η γυναίκα μου σχολιάζοντας αρνητικά όχι τους εντουράδες(της τα έχω κάνει τσουρέκια :lol:) αλλά το μίσος που υπάρχει γύρω μας....

στο βουνό συναντάω πολύ συχνά περιπατητές ,ανθρώπους που έχουν βγάλει βόλτα τον σκύλο τους,με ποδήλατα κλπ κλπ
πάντα κόβω τελείως μόλις τους δω από απόσταση και ανοίγω όταν έχω απομακρυνθεί
χαιρετάω και τους χαμογελώ (που να το δουν θα πεις ρε βλήμα αφού φοράς κράνος :lol:)
Πάντα μου ανταποδίδουν τον χαιρετισμό και τις περισσότερες φορές με χαμόγελο

όλοι έχουμε δικαίωμα στο βουνό και μπορεί να υπάρχει συνύπαρξη αν σεβόμαστε και σκεφτόμαστε τον άλλον
είναι κρίμα μια λάθος συμπεριφορά μια μικρής μερίδας του χώρου να στιγματίζει τους υπόλοιπους

υγ αφορμή για κουβέντα

Το θέμα δυστυχώς δεν έχει λύση με την οπτική των φυσιολατρών.
Λες σέβομαι, δεν κάνω θόρυβο, δεν έχω φώτα, σου λέει καυσαέρια, χαλάς τα μονοπάτια

Προφανώς συμπεριφορές ενάντια στην φύση δεν είναι αποδεκτές όταν όμως και εκείνοι αρνούνται το δικαίωμα
άλλων να χαρούν το βουνό έχουμε δύο πολύ δίκαιες οπτικές που μόνο τεχνικά μπορούμε να διαχωρίσουμε κατά την γνώμη μου.

Μπορούμε να δούμε τον χώρο και την βλάστηση με κάποιο βαθμό "σπουδαιότητας" ανάλογα με το πόσους "εξυπηρετούν".
Ένα πάρκο σε πόλη προσφέρει σε χιλιάδες, δεν επιτρέπουμε μηχανοκίνητα.
Πιθανά αν είναι σε προάστιο, πριν 30 χρόνια να μην είχαν κατοικίσει γύρω του τόσοι και να άντεχε και τον μηχανοκίνητο
αθλητισμό.
Κάπως έτσι μπορώ να φανταστώ και τις δύο οπτικές ταυτόχρονα.

η φωτό έχει πλάκα πάντως,
κίτρινο σπρεϋ στο βουνό; χειριστής αγχωμένος; χρήση όρου εντουράδες; το σκουπίδια είναι λίγο μπαλαδόρικο ή μου φαίνεται;

stefanos
13/11/2023, 23:19
Προφανώς συμπεριφορές ενάντια στην φύση δεν είναι αποδεκτές

Προφανώς έχεις δίκιο, απλά η φύση στην Αττική έχει διαμορφωθεί από εμάς εδώ και χιλιετίες,
αυτό που βλέπουμε είναι τεχνητό.
Ουσιαστικά μου φαίνεται αστείο και να συζητάμε για φύση.

νεοσσός
13/11/2023, 23:26
Είμαστε πάρα πολλοί στην Αθήνα. Λίγο παραπάνω να τεντώσεις το χέρι σου, θα ακουμπήσεις κάποιον άλλο. Οπότε οποιαδήποτε επέκταση της ελευθερίας σου, αυτομάτως περιορίζει την ελευθερία κάποιου άλλου. Χρειάζεται σαφώς περισσότερο αυτοπεριορισμό η συμβίωση σε πυκνοκατοικημένες πόλεις, συμπεριλαμβανομένων και των κοντινών δασών όπου συσσωρεύεται πολύς κόσμος για να αποδράσει.

Ως πεζοπόρος έχεις πολύ μικρότερο αποτύπωμα σε σχέση με μοτοσυκλετιστή στο βουνό. Ως προς τη φασαρία, το καυσαέριο, την πιθανότητα πρόκλησης ατυχήματος.

doctor_john
13/11/2023, 23:50
Προφανώς έχεις δίκιο, απλά η φύση στην Αττική έχει διαμορφωθεί από εμάς εδώ και χιλιετίες,
αυτό που βλέπουμε είναι τεχνητό.
Ουσιαστικά μου φαίνεται αστείο και να συζητάμε για φύση.

Μπορεί να μην είναι αποτέλεσμα της φύσης, αυτό όμως που ήδη έχουμε λειτουργεί, "εξυπηρετεί".
Πολλοί ανασαίνουν, κλιματίζονται, το χαζεύουν, το περπατάνε κ.λπ. είναι αναπτυγμένο με την πανίδα και την χλωρίδα του.

stefanos
14/11/2023, 00:07
Είμαστε πάρα πολλοί στην Αθήνα. Λίγο παραπάνω να τεντώσεις το χέρι σου, θα ακουμπήσεις κάποιον άλλο. Οπότε οποιαδήποτε επέκταση της ελευθερίας σου, αυτομάτως περιορίζει την ελευθερία κάποιου άλλου. Χρειάζεται σαφώς περισσότερο αυτοπεριορισμό η συμβίωση σε πυκνοκατοικημένες πόλεις, συμπεριλαμβανομένων και των κοντινών δασών όπου συσσωρεύεται πολύς κόσμος για να αποδράσει.

Ως πεζοπόρος έχεις πολύ μικρότερο αποτύπωμα σε σχέση με μοτοσυκλετιστή στο βουνό. Ως προς τη φασαρία, το καυσαέριο, την πιθανότητα πρόκλησης ατυχήματος.

Για τους παραπάνω λοιπόν λόγους ο πεζοπόρος επειδή έχει μικρότερο αποτύπωμα και εκτόπισμα πρέπει να αποφεύγει τις βόλτες στα βουνά, όπου ισχύουν οι κανόνες της φύσης,
και στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας είναι τα jeep ακολουθούν τα enduro και μετά τα ποδήλατα.

stefanos
14/11/2023, 00:21
Μπορεί να μην είναι αποτέλεσμα της φύσης, αυτό όμως που ήδη έχουμε λειτουργεί, "εξυπηρετεί".
Πολλοί ανασαίνουν, κλιματίζονται, το χαζεύουν, το περπατάνε κ.λπ. είναι αναπτυγμένο με την πανίδα και την χλωρίδα του.

Οκ υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν απλά απαιτούνται απλοί κανόνες που πρέπει να θέσει η πολιτεία για το που θα κινείται ο καθένας σε αυτό τον χώρο αναψυχής,
και γιατί όχι και το ανάλογο τίμημα προκειμένου να συντηρηθεί σωστά και να μην καίγεται κάθε 20 χρόνια.
Όσο για την πανίδα και την χλωρίδα κάτι πλην ή σε συνδυασμό με το πεύκο θα βόηθαγε καλύτερα και τα ζώα που ως γνωστόν δεν τρώνε κουκουνάρια.

george.S
14/11/2023, 08:35
καλημέρα

η πρόθεση μου κάνοντας το ποστ δεν είναι για να υπερασπιστώ κάποια συγκεκριμένη ομάδα(πχ εντουράδες ή πεζοπόρους)
το έχω συναντήσει ξανά αρκετές φορές πχ ψαροτουφεκο που είναι η πιο επιλεκτική μορφή αλιείας και όμως μια μικρή ομάδα ανθρώπων/μακελάρηδων που το κάνουν είτε για να θρέψουν το εγώ τους η για το χρήμα έχουν στιγματίσει την πλειοψηφία με αποτέλεσμα να μας/τους αντιμετωπίζουν εχθρικά να έρχονται απαγορεύσεις (βλέπε θερμαικο που απαγόρευσαν χιλιόμετρα ακτογραμμής και όχι μόνο)

για μένα δεν είναι λύση οι απαγορεύσεις (πονάει χέρι ....το κόβουμε)
αυτός που παρανομούσε και που δεν σεβόταν θα συνεχίσει να κάνει τα ίδια

για να επανέλθω στο βουνό χωράμε όλοι πεζοπόροι,enduro,jeep,downhill,ποδηλάτες,adv κλπ κλπ
δεν χρειάζονται απαγορεύσεις για να γίνει αυτό


όλα είναι θέμα παιδείας που δυστυχώς δεν έχουμε
το θέμα είναι πως θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε παιδεία ,να ξεχωρίζουμε το κακό από το καλό ,να μάθουμε να σεβόμαστε και να σκεφτόμαστε .....


υγ1.δεν το έχω με την συγγραφή και ίσως δεν γίνεται αντιληπτή η αρχική μου τοποθέτηση
υγ2.μέσο διαλόγου και πολιτισμένης διαφωνίας βλέπεις μια άλλη οπτική που μπορεί να μην είχες αντιληφθεί ,μόνο σε καλό μπορεί να βγει πιστεύω
υγ3.το τι λέμε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για να περάσεις ένα μήνυμα,το τι κάνεις και πως συμπεριφέρεσαι έχει τεράστια

doctoras
14/11/2023, 09:40
για να επανέλθω στο βουνό χωράμε όλοι πεζοπόροι,enduro,jeep,downhill,ποδηλάτες,adv κλπ κλπ
δεν χρειάζονται απαγορεύσεις για να γίνει αυτό


ξέρω οτι δε θα ακουστεί δίκαιο αυτό που θα πώ,
αλλά μια ομάδα 10-15 τζιποειδή οχημάτων απο 2- 2 1/2 τόνους έκαστο να προσπαθούν να ανέβουν γκρέμια είτε να εισχωρούν σε στενά ποδηλατικά μονοπάτια, σίγουρα συμβάλουν άμεσα στην αλλαγή βιοποικιλότητας τους βουνού.

και συνήθως όπως συμβαίνει σε τόσα άλλα πράγματα μαζί με τα ξερά αρπάζουν και τα χλωρά..

george.S
14/11/2023, 10:02
Doctora δεν χρειάζεται να μπει σε ποδηλατικό μονοπάτι
Υπάρχουν άπειρες διαδρομές για jeepαδες που δεν ενοχλούν κανένα και είναι και σοβαρό challenge

Το ερώτημα είναι πώς μπορεί κάποιος να μαθει να διαχωρίζει τα ξερά από τα χλωρά και να μην τους παίρνει όλους η μπάλα

stefanos
14/11/2023, 16:01
Doctora δεν χρειάζεται να μπει σε ποδηλατικό μονοπάτι
Υπάρχουν άπειρες διαδρομές για jeepαδες που δεν ενοχλούν κανένα και είναι και σοβαρό challenge

Το ερώτημα είναι πώς μπορεί κάποιος να μαθει να διαχωρίζει τα ξερά από τα χλωρά και να μην τους παίρνει όλους η μπάλα

Μόνο εάν υπάρχει σαφής διαχωρισμός στο τι κάνει ο καθένας και που.
Αλλιώς επικρατεί χάος που οδηγεί τον συνετό κόσμο τελικά να αποφεύγει αυτές τις δραστηριότητες
και να απομένουν οι κάγκουρες απ όλα τα είδη που έχουν κληρονομικό δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν παντού.

doctor_john
14/11/2023, 16:53
Ναι αλλά η ύπαρξη διαχείρισης μπορεί να συμβεί σε δασική περιοχη ;

Coyote.V
14/11/2023, 18:37
Ναι αλλά η ύπαρξη διαχείρισης μπορεί να συμβεί σε δασική περιοχη ;

Μήπως θες να πεις αστυνόμευση; Η διαχείριση είναι διαφορετικό πράγμα. Για παράδειγμα η δασική υπηρεσία δίνει άδειες για υλοτομία, μελισσοκομία, συλλογή ρετσινιού. Οι άνθρωποι που παίρνουν αυτές τις άδειες προσέχουν το δάσος γιατί από εκεί βγάζουν το ψωμί τους, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά είναι λιγοστές.
Από ό,τι κατάλαβα θέλουν τροχονόμους. :lol:

doctor_john
14/11/2023, 19:01
Δεν ξέρω καλά το νομικό πλαίσιο.
Φοβάμαι πως για να ξεχωρίσουν επίσημα χώρους αναψυχής, θα πρέπει να αλλάξει ο χαρακτηρισμός.
Μη σε κουράζω παραπάνω, καταλαβαίνεις πως θα το δουν οι ιδιοκτήτες των κατασκευαστικών εταιρειών, οι ιδιοκτήτες φαρμακευτικών
και όποιος έχει χρήματα να επενδύσει καπηλευόμενος την δική μας περιουσία.

Coyote.V
14/11/2023, 19:26
Πλέον με το κτηματολόγιο αυτά ξεκαθαρίζουν. Αυτοί που έχουν ιδιοκτησίες στα δάση προσπαθούν να σώσουν όπως και ό,τι μπορούν αλλά είναι δύσκολο.

doctor_john
14/11/2023, 19:57
Βρε κόλλημα με το λαουτζίκο :D

Το κράτος δεν έχει δικαίωμα εκμετάλλευσης;
Πόσο δύσκολο είναι να πληρώσουν 100 φορές πάνω το κόστος του οτιδήποτε σε μια κατασκευαστική
να δώσουν την διαχείριση του στο newbie που θα τους πουν, να το ρημάξει για 10-20 χρόνια και μετά να το δώσουν σαν χρεωμένο
με επιδότηση στον senior που θα τους πουν..

Εγώ λέω να μείνουμε στο αν επιτρέπονται ή όχι τα μηχανοκίνητα και την ελαστικότητα που υπάρχει για τις μοτό.

motojojo
14/11/2023, 20:21
Έχω την αίσθηση ότι τα παράπονα για τους εντουρομοτοκροσακιδες ακούγονται μόνο στην περιοχή της αττικής και όχι στα άλλα βουνά. Λογικό άλλωστε, λίγες οι περιοχές που έχουν απομείνει και πολύς ο κόσμος που τις επισκεπτεται (ειτε πεζοπορεια είτε εντουρομοτοκροσαδα) και το ενδεχομενο συνάντησης αγγίζει το 100%.

Καμία αρχή δεν μπορεί να το ρυθμισει/ελέγξει, έγκειται καθαρά στην ευαισθησία και των δυο πλευρών.

Coyote.V
14/11/2023, 20:29
Κανένας μεγάλος επιχειρηματίας δεν θα ασχοληθεί με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό στο δάσος όπως δεν ασχολήθηκε μαζί του σε πίστα... Αντιθέτως αν ασχοληθούν με προορισμό πχ ξενώνες ξενοδοχεία μάλλον θα τους ενοχλούν οι εξατμίσεις και η σκόνη.... θα βάλουν τους "οικολόγους" να βάλουν τάξη.
Τώρα πως θα γίνει και αν η εκμετάλλευση από το κράτος, όποιος ευαισθητοποιείται ας δει τα προγράμματα των υποψήφιων κομμάτων και να ψηφήσει ανάλογα.

panavour
14/11/2023, 22:35
Η πανευρωπαικη ταση ,ειναι η προστασια των δασων ,οσων εχουν απομεινει.και ολες σιγα σιγα απαγορευουν το εντουρο,λογω διαταραξης της αναγεννησης του δασους,θορυβου,εκφοβισμου των τοπικων ειδων της πανιδας,ρυπανσης κλπ.και φυσικα καθυστερημμενα η Ελλαδα θα ακλουθησει.Απλως το αναφερω ,αν και αυτα ειναι γνωστα.

doctor_john
15/11/2023, 07:36
Κανένας μεγάλος επιχειρηματίας δεν θα ασχοληθεί με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό στο δάσος όπως δεν ασχολήθηκε μαζί του σε πίστα... Αντιθέτως αν ασχοληθούν με προορισμό πχ ξενώνες ξενοδοχεία μάλλον θα τους ενοχλούν οι εξατμίσεις και η σκόνη.... θα βάλουν τους "οικολόγους" να βάλουν τάξη.
Τώρα πως θα γίνει και αν η εκμετάλλευση από το κράτος, όποιος ευαισθητοποιείται ας δει τα προγράμματα των υποψήφιων κομμάτων και να ψηφήσει ανάλογα.

Γι' αυτό έβαλα το οτιδήποτε, για να μην το μπερδέψουμε.
Δεν έχω πρόβλημα με τις βρισιές αλλά το να μου λες "δες το πρόγραμμα τους και ψήφισε" είναι σαν να μου
λες α γ@@σου η ζωή σου δεν έχει νόημα.
:lol:

PaNick67
15/11/2023, 08:23
ξέρω οτι δε θα ακουστεί δίκαιο αυτό που θα πώ,
αλλά μια ομάδα 10-15 τζιποειδή οχημάτων απο 2- 2 1/2 τόνους έκαστο να προσπαθούν να ανέβουν γκρέμια είτε να εισχωρούν σε στενά ποδηλατικά μονοπάτια, σίγουρα συμβάλουν άμεσα στην αλλαγή βιοποικιλότητας τους βουνού.

και συνήθως όπως συμβαίνει σε τόσα άλλα πράγματα μαζί με τα ξερά αρπάζουν και τα χλωρά..

..και ο τζιπας θα σου πει οτι 30-40 μηχανες που αλυχτανε στο βουνο και πετανε πετρες και χωματα, τρομαζουν ολα τα ζωα του βουνου που τρεχουν να κρυφτουν....και δεν θα βγει ακρη ποτε ετσι με το blame game.

Η ουσια ειναι ο σεβασμος στο τοπιο, στον συνανθρωπο που κανει μια αλλη δραστηριοτητα εκει, ολοι χωρανε. Αν δεν αποφασισουμε μονοι μας να μην ενοχλουμε τους αλλους σε αυτο που κανουν, θα ερει μια μερα η απαγορευση μηχανοκινητων στα βουνα και τα δαση, οπως συμβαινει σε πολλες χωρες της Ευρωπης και τοτε θα ειναι αργα.

CorpseAlive
15/11/2023, 09:50
Καλά ο Τζιπάς για να περάσει θα κόψει και δέντρο , θα ξεβραχώσει κλπ
Επίσης ένα τζιπ έχει υπερπολλαπλάσιο βάρος με ότι αυτό συνεπάγεται στο αποτύπωμα που αφήνει.
Περιβαντολογικά, κοινωνικά και πρακτικά να το δεις ποτέ δεν μπορεί να γίνει η σύγκριση μεταξύ εντουράδων και τζιπάτων στα δάση.

viper1
15/11/2023, 10:09
Εδώ καίγονται εκατοντάδες στρέμματα δάσους τα off road τους πείραξαν.

PaNick67
15/11/2023, 10:16
Ας μην μπερδευουμε το ελληνικο of road με αυτα που βλεπουμε στις ερημους, στο Paris -Dakar ή σε βιντεο απο Αμερικη. Οι Ελληνες εκτος δρομου πανε με "κοντα" και ταχυτητες μεχρι 30 χαω γιατι κινδυνευουν να σπασουν ψαλιδια, διαφορικα και να μεινουν για παντα στο βουνο. Τα αυτοκινητα δε που εχουν εργατες, ειναι ψηλωμενα, εχουν μπλοκε και εχουν δυνατοτητες διελευσης απο τα δυσκολα ειναι ενα στα δεκα. Οι περισσοτεροι πανε απο δρομους, χαλασμενους μεν αρκετα αλλα δρομους και πολυ σπανια θα δοκιμασουν να χαραξουν διαδρομη γιατι θελει γνωση, παρεα και αρκετες δυνατοτητες σε καθε οχημα.


Αντιθετα οι μοτο απο τα 125 διχρονα και πανω σκαβουν ανετα, στους στενους δασικους μπορουν να πανε και με 50+ και στα δυσκολα περνανε πολυ πιο ευκολα απο τζιπ. Λογικο λογω βαρους και διαστασεων. Επισης ενα καλα προετοιμασμενο τζιπ στοιχιζει πολλα λεφτα ενω ενα κατσικι διτροχο, ελαχιστα.

Coyote.V
15/11/2023, 10:41
Γι' αυτό έβαλα το οτιδήποτε, για να μην το μπερδέψουμε.
Δεν έχω πρόβλημα με τις βρισιές αλλά το να μου λες "δες το πρόγραμμα τους και ψήφισε" είναι σαν να μου
λες α γ@@σου η ζωή σου δεν έχει νόημα.
:lol:

Εντάξει, λοιπόν... "Βουνά υπάρχουν" :bawl:

thunder ace
15/11/2023, 10:58
Εδώ καίγονται εκατοντάδες στρέμματα δάσους τα off road τους πείραξαν.
Και ομως,,τους πειραξαν!!!!!!
Τι εννοω; ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΦΛΩΡΟΙ....ζηλευουν οταν βλεπουν μια μηχανη να περναει και να χανεται στους χωματινους τους δρομους κλπ κλπ.
Αυτοι τρεμουν και στην ιδεα να οδηγησουν μοτο.

Acacius
16/11/2023, 02:12
Εγώ που γουστάρω τα μηχανοκίνητα, στα τετράτροχα είχα ανέκαθεν αδυναμία στα 4x4, και πιστεύω ότι σε δημόσιες εκτάσεις δεν είναι κακή ιδέα να απαγορευτούν όλα έξω από χαραγμένους δρόμους, τι κερδίζω;

Το θέαμα κάποιου να κάνει ΜΠαντιλίκια με το "Τζηπ" μέσα στο οροπέδιο της Νίδας και οι λαστιχιές/λούκια από είκοσι εντούρο σε αφράτα μονοπάτια δεν είναι κάτι ωραίο για τους υπόλοιπους.

doctor_john
16/11/2023, 08:14
Νομίζω πως μπορούμε να ανεχτούμε την αλλοίωση του τοπίου από μοτό, είναι μικρή.
Τώρα αν είμαι σε μονοπάτι που βλέπω ότι είναι απολαυστικό για όλους και κάνω πιρουέτες, ε είναι μλκ.
Σεβασμός, διαλλακτικότητα, καλή διάθεση, έλεγχος μέθης απο το γαλακτικό οξύ. Πάμε και μια μέρα με ποδήλατο
να κυκλοφορήσει το αίμα στα πόδια και να ισορροπήσουν οι αρθρώσεις.

doctoras
16/11/2023, 08:32
οτι και να γίνει πάνω σε αυτό απο το κράτος - νόμοθεσία - αστυνόμευση δε θα έχει δίκαιη κατάληξη για κανέναν, ίσως ακόμη και για τους πεζούς.

πρόληψη και γνωση είναι το θέμα.

τυχαία ιδέα: να εφαρμοζόταν π.χ. οτι μηχανοκίνητα (και ποδήλατα μέσα) πρέπει να πάρουν έγκριση χρήσης κατόπιν εκπαιδευτικής ημερίδας που θα ξεκινούσαν τα δασαρχεία σε υπαίθριο χώρο της περιοχής, αργία, με όλους τους ενδιαφερόμενους.
Με θέμα την ελάχιστη δυνατή επιβάρυνση μας στο οικοσύστημα, την αγάπη για το βουνό, την πρόληψη και αποφυγή δημόσιων κινδύνων.
Θα λαμβάνεις ένα ντοκουμέντο οτι έλαβες γνωση και είσαι σύμφωνος με διετή ισχύ.

Είναι πράγματα που τα κάνουν ήδη οι συνειδητοποιημένοι στα βουνά, έτσι αναβαθμίζεις και αυτούς που πάνε λίγο (εώς πολύ) χύμα.

billy84
16/11/2023, 17:38
καλησπέρα
έλεγα να το βάλω στα οφ τοπικ αλλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε κουβέντα καφενείου

κόλλησα με μια φωτογραφία που μου έστειλε η γυναίκα μου σχολιάζοντας αρνητικά όχι τους εντουράδες(της τα έχω κάνει τσουρέκια :lol:) αλλά το μίσος που υπάρχει γύρω μας....

στο βουνό συναντάω πολύ συχνά περιπατητές ,ανθρώπους που έχουν βγάλει βόλτα τον σκύλο τους,με ποδήλατα κλπ κλπ
πάντα κόβω τελείως μόλις τους δω από απόσταση και ανοίγω όταν έχω απομακρυνθεί
χαιρετάω και τους χαμογελώ (που να το δουν θα πεις ρε βλήμα αφού φοράς κράνος :lol:)
Πάντα μου ανταποδίδουν τον χαιρετισμό και τις περισσότερες φορές με χαμόγελο

όλοι έχουμε δικαίωμα στο βουνό και μπορεί να υπάρχει συνύπαρξη αν σεβόμαστε και σκεφτόμαστε τον άλλον
είναι κρίμα μια λάθος συμπεριφορά μια μικρής μερίδας του χώρου να στιγματίζει τους υπόλοιπους

υγ αφορμή για κουβέντα


Χωρίς να είμαι εντουράς (και πιθανότατα δε θα γίνω ποτέ) θεωρώ την εικόνα αυτή απαράδεκτη που όπως σωστά είπες μόνο το μίσος θρέφει.

Η πραγματικότητα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απλή. Δεν εκφράζει το σύνολο των πεζοπόρων κάτι που έγραψε ένας ηλίθιος όπως δεν εκφράζουν το σύνολο των εντουράδων μερικοί ηλίθιοι εντουράδες που ενδεχομένως να προκαλούν (αν ισχύει και αυτό γιατί όσες φορές έχω πάει τόσο στον Υμηττό όσο και στην Πάρνηθα δε διέκρινα κάτι περίεργο).

Όλοι αυτοί που συμπεριφέρονται έτσι είναι οι μεγαλύτερες κότες λυράτες. Πάντα αυτά θα τα γράφουν στα κρυφά και στο σκοτάδι, εκ του ασφαλούς ή με καμιά 20αριά φίλους παρέα ώστε να νιώθουν ασφαλείς.

motojojo
22/11/2023, 21:49
Κατεβαινα περπατητός την κηφισίας σημερα αργα το απόγευμα και πρόσεξα τη νέα κάμερα για τη λεωφορειολωρίδα απέναντι από την αμερικάνικη πρεσβεία (άνοδος). Πρόσεξα ενα υποψήφιο για φωτογραφία αμαξι που περίμενε στο κοκκινο λίγο πιο πριν, ετοιμο στημένο για το κλικ, οπότε σταθηκα λίγο να δω αν θα αναψει το φλας. Ωρα 20.30 περιπου.
Φυσικά το αμαξι πέρασε κανονικά από τον λεωφορειοδρομο, φλας ομως τίποτα. Πέρασε κι άλλος, κι άλλος, κι άλλος, δεν αστραψε ποτέ.

Δουλευουν τελικά; Που ειδατε εσεις να αστραφτουν;

panavour
22/11/2023, 22:11
Κατεβαινα περπατητός την κηφισίας σημερα αργα το απόγευμα και πρόσεξα τη νέα κάμερα για τη λεωφορειολωρίδα απέναντι από την αμερικάνικη πρεσβεία (άνοδος). Πρόσεξα ενα υποψήφιο για φωτογραφία αμαξι που περίμενε στο κοκκινο λίγο πιο πριν, ετοιμο στημένο για το κλικ, οπότε σταθηκα λίγο να δω αν θα αναψει το φλας. Ωρα 20.30 περιπου.
Φυσικά το αμαξι πέρασε κανονικά από τον λεωφορειοδρομο, φλας ομως τίποτα. Πέρασε κι άλλος, κι άλλος, κι άλλος, δεν αστραψε ποτέ.

Δουλευουν τελικά; Που ειδατε εσεις να αστραφτουν;

εχουν φλογοκρυπτη.:lol:

cosgili
22/11/2023, 22:30
Κατεβαινα περπατητός την κηφισίας σημερα αργα το απόγευμα και πρόσεξα τη νέα κάμερα για τη λεωφορειολωρίδα απέναντι από την αμερικάνικη πρεσβεία (άνοδος). Πρόσεξα ενα υποψήφιο για φωτογραφία αμαξι που περίμενε στο κοκκινο λίγο πιο πριν, ετοιμο στημένο για το κλικ, οπότε σταθηκα λίγο να δω αν θα αναψει το φλας. Ωρα 20.30 περιπου.
Φυσικά το αμαξι πέρασε κανονικά από τον λεωφορειοδρομο, φλας ομως τίποτα. Πέρασε κι άλλος, κι άλλος, κι άλλος, δεν αστραψε ποτέ.

Δουλευουν τελικά; Που ειδατε εσεις να αστραφτουν;

Οι κάμερες από όσο γνωρίζω λειτουργούν με αποθηκευτικό μέσο (σκληρό, κάρτα μνήμης κ.ο.κ.) το οποίο όταν γεμίσει, σταματάει να τραβάει φωτό. Το πιθανότερο είναι, επειδή οι ελληναράδες είμαστε μεγάλα γίδια, μέχρι να τις πάρουμε χαμπάρι, να έβγαζαν καμία 200ρια λήψεις την ημέρα. Γέμισαν λοιπόν, και μέχρι να παεί κάποιος να κάνει μεταφορά δεδομένων, να μην μπορούν να τραβήξουν άλλες φωτογραφίες.

motojojo
22/11/2023, 22:47
200 την ημέρα; Λίγες λες.
Καμιά δεκαριά αυτοκίνητα μέτρησα εγω που δεν έκατσα ουτε 5 λεπτά. 200 θα περνάνε σε μια ώρα (ειδικά σε ώρα αιχμής).

νεοσσός
22/11/2023, 22:56
Δεν είναι συνδεδεμένες σε κάποιο δίκτυο; Πηγαίνει ο υπάλληλος με το στικάκι να πάρει τα δεδομένα και να τα πάει στο κέντρο διαχείρισης;

PortisHead
23/11/2023, 07:55
Δεν είναι συνδεδεμένες σε κάποιο δίκτυο; Πηγαίνει ο υπάλληλος με το στικάκι να πάρει τα δεδομένα και να τα πάει στο κέντρο διαχείρισης;

O διαγωνισμος μεσω Α.Σ.Ε.Π. ειναι ακομα ανοιχτος, δεν εχει κλεισει, γιαυτο.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1ΔΑ/2099 ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΩΝ (500) ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ (ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) ΤΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ «ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ» ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ

για την θέση του Eιδικού Παραλαβής Στικακίου των καταγεγραμενων παραβάσεων του Κ.Ο.Κ.:look:

DoctoR_k6
23/11/2023, 08:03
Δεν είναι συνδεδεμένες σε κάποιο δίκτυο; Πηγαίνει ο υπάλληλος με το στικάκι να πάρει τα δεδομένα και να τα πάει στο κέντρο διαχείρισης;

Μεχρι πριν λιγα χρονια ειχα μαθει απο συγγενικο προσωπο που ειναι στην αστυνομια, οτι πηγαινανε (πχ) σε ενα χωριο που ειχε καμερα και με το λαπτοπ κατεβαζαν ολες τις φωτογραφιες/δεδομενα.
Μεχρι να γινει η διαδικασια πινανε και ενα καφε εκει διπλα στο καφενειο του χωριου. :D
Προφανως και η καμερα σεταρισμενη σε μεγαλυτερο απο το αναγραφομενο οριο...γιατι γεμιζε πολυ γρηγορα και ποιος παει συνεχεια για κατεβασμα δεδομενων. :bawl:

panavour
23/11/2023, 10:19
Δεν υπάρχουν αυτά πχια,όλα διασυνδεδεμένα είναι.

spyrval
23/11/2023, 10:26
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ακόμα προσπαθούν να βρουν πώς θα μεταφέρουν τα δεδομένα σε δισκέτες.

Coyote.V
24/11/2023, 11:23
Νομίζω η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Δεν νοείται στην Αθήνα ή άλλη μεγάλη πόλη και τις εθνικές οδούς που περνάνε οπτικές ίνες ακόμα και στο πιο μικρό στενό να τραβιούνται με στικάκια... αφού έχουν ζωντανή εικόνα από κάμερες. Τώρα σε κάποιο απομονωμένο επαρχιακό δρόμο, ναι μπορεί να τρέχουν να τα κατεβάσουν με στικ.

Όσο για τα φλάς υπάρχουν αισθητήρες φωτός και κάμερες που βλέπουν ακόμα και με πολύ μικρό φωτισμό... αν ήταν με φιλμ όπως παλιά ίσως να χρειαζόταν.

Όσο για τα άτομα που προσλαμβάνουν όλοι ξέρουμε πως παντού υπάρχει υποστελέχωση

DoctoR_k6
29/11/2023, 14:31
Μετα απο το γρηγοροτερο snow bike (https://www.youtube.com/watch?v=TXThiGlUN8o) ηρθε και το σκουτερ (https://www.youtube.com/watch?v=4BTDQrcxCNw&t=1396s)... :lol:

Τρελοκομειο κανονικο εκει περα...μεσα στα βουνα και κανουν οτι γουσταρουν!!!

billy84
29/11/2023, 17:37
Μετα απο το γρηγοροτερο snow bike (https://www.youtube.com/watch?v=TXThiGlUN8o) ηρθε και το σκουτερ (https://www.youtube.com/watch?v=4BTDQrcxCNw&t=1396s)... :lol:

Τρελοκομειο κανονικο εκει περα...μεσα στα βουνα και κανουν οτι γουσταρουν!!!



Τέρμα τρελοί!:lol:

Για φέρτους όμως στην Πίνδο με αυτό να δω κάτι!:D

motojojo
01/12/2023, 10:32
Θελω να παρω εναν προβολέα (φορητό και κατα προτιμηση ρευματος) για το παρκινγκ. Το φως ειναι από λαμπες φθοριου και δεν φωτιζουν σωστα και ομοιομορφα ολο το χωρο με αποτέλεσμα αν θελω να κατσαβιδιάσω τη μηχανη σε μια γωνιτσα ελευθερη που υπαρχει να μην εχει επαρκη φωτισμο.

Εχει κανεις κατι υποψη ή πως να το ψαξω; Φοβαμαι μην παρω κατι που εν τελει θα τυφλωνει.

george.S
01/12/2023, 10:41
Πάρε έναν δυνατό led για οικονομία και για θερμοκρασίες (το πυρακτώσεως είναι σαν σόμπα)
Άμα είναι δυνατός πολύ ρίξτε με ανάκλαση το φως
Καλύτερα περισσότερο φως το οποίο διαχειρίζεται εύκολα

Tsber
01/12/2023, 10:45
Θελω να παρω εναν προβολέα (φορητό και κατα προτιμηση ρευματος) για το παρκινγκ. Το φως ειναι από λαμπες φθοριου και δεν φωτιζουν σωστα και ομοιομορφα ολο το χωρο με αποτέλεσμα αν θελω να κατσαβιδιάσω τη μηχανη σε μια γωνιτσα ελευθερη που υπαρχει να μην εχει επαρκη φωτισμο.

Εχει κανεις κατι υποψη ή πως να το ψαξω; Φοβαμαι μην παρω κατι που εν τελει θα τυφλωνει.

Ρε συ μαστορέματα θα κάνεις όχι φωτογράφηση για τη Vogue :lol:

Είπαμε μοντέλο η δικιά σου αλλά μη την κακομαθαίνεις!

giorgosb
01/12/2023, 10:53
Θελω να παρω εναν προβολέα (φορητό και κατα προτιμηση ρευματος) για το παρκινγκ. Το φως ειναι από λαμπες φθοριου και δεν φωτιζουν σωστα και ομοιομορφα ολο το χωρο με αποτέλεσμα αν θελω να κατσαβιδιάσω τη μηχανη σε μια γωνιτσα ελευθερη που υπαρχει να μην εχει επαρκη φωτισμο.

Εχει κανεις κατι υποψη ή πως να το ψαξω; Φοβαμαι μην παρω κατι που εν τελει θα τυφλωνει.

Υπάρχουν βάσεις όπως η παρακάτω.. Αυτή την βλέπω γύρω στα 7€. Μετά βάλε ένα οποιοδήποτε προβολέα LED και θα σαι μια χαρά πιστεύω. Με κάτω από 10€ βρίσκεις 30W προβολέα πχ στα 3.000 lumens.. Αν δεν θες να πληρώνεις για βάση, φτιάξε ένα Η από τρία κομμάτια ξύλο και έχεις έτοιμη βάση..

448640

motojojo
01/12/2023, 11:50
Ρε συ μαστορέματα θα κάνεις όχι φωτογράφηση για τη Vogue :lol:

Είπαμε μοντέλο η δικιά σου αλλά μη την κακομαθαίνεις!

:lol:

Ποιο μοντελο, βρωμιαρα ειναι παλι!

Λαδια αλλαξα τις προαλλες και δεν εβλεπα τη σταθμη στο τζαμακι! Με το κινητο το φωτιζα και παλι απο την αντανακλαση δεν το εβλεπα καθαρα.

SeniorCanardo
01/12/2023, 12:16
Επαναφορτιζόμενο headlamp, κατά προτίμηση με ρυθμιστή έντασης, θα φωτίζει εκεί που κοιτάς και άσε το γενικό φωτισμό ως έχει.
Παράδειγμα. (https://www.skroutz.gr/c/280/fakoi-fotismou.html?keyphrase=headlamp)

Ειδικά αν θες να σκαλίσεις και λίγο παραπάνω από λάδια, φίλτρα, τακάκια.

Volpad
01/12/2023, 12:17
:lol:

Ποιο μοντελο, βρωμιαρα ειναι παλι!

Λαδια αλλαξα τις προαλλες και δεν εβλεπα τη σταθμη στο τζαμακι! Με το κινητο το φωτιζα και παλι απο την αντανακλαση δεν το εβλεπα καθαρα.

Ρίξε ένα μικρό φακό μέσα στο λάδι, να φωτίζει το τζαμάκι απο την άλλη και θα βλέπεις.

Προμπλεμ σολβντ...

DoctoR_k6
01/12/2023, 13:24
:lol:

Ποιο μοντελο, βρωμιαρα ειναι παλι!

Λαδια αλλαξα τις προαλλες και δεν εβλεπα τη σταθμη στο τζαμακι! Με το κινητο το φωτιζα και παλι απο την αντανακλαση δεν το εβλεπα καθαρα.

Ελα μωρε υπερβολες...αφου ξερεις ποσα λιτρα χωραει απο την αλλαγη.
Βαλτα κ τελειωσε.
Σουζουκαρα ειναι...δεν παθαινει τιποτα. :D

Volpad
01/12/2023, 15:34
:uplate:

Ρε Χάρη, καταλαβαίνω οτι ο server και η συντήρηση του forum έχει έξοδα, αλλα δεν χρειάζεται να πουλήσεις το KTM...

harris_x
01/12/2023, 15:37
:uplate:

Ρε Χάρη, καταλαβαίνω οτι ο server και η συντήρηση του forum έχει έξοδα, αλλα δεν χρειάζεται να πουλήσεις το KTM...

Τι να κάνω ρε Ανδρέα.... Όλα για το φόρουμ ρε φίλε :cry:

rainmike
01/12/2023, 15:40
Τι να κάνω ρε Ανδρέα.... Όλα για το φόρουμ ρε φίλε :cry:

To ντειτονα το εχεις?

giorgosb
01/12/2023, 15:43
Έπιασε το νόημα και τώρα θα πάρει δύο CF Moto..

CorpseAlive
01/12/2023, 15:44
Τι να κάνω ρε Ανδρέα.... Όλα για το φόρουμ ρε φίλε :cry:

Με 21.000 Facebook θα γίνουμε εδώ μέσα , όχι απλό Forum.

Volpad
01/12/2023, 16:06
με 21Κ φτιάχνεις ενα καλό eshop χωρίς btb και περισσεύει και κάνα 5οχίλιαρο...
Μία τρίχα απο τα @@ του facebook φτιάχνεις...

Coyote.V
01/12/2023, 16:12
Τι κουλό είναι πάλι αυτό... τι έβαλε στο μάτι;

Volpad
01/12/2023, 16:14
Κάτι ντυμένο φαντάζομαι...

Coyote.V
01/12/2023, 16:15
Γιατί κρυώνει;

CorpseAlive
01/12/2023, 16:20
με 21Κ φτιάχνεις ενα καλό eshop χωρίς btb και περισσεύει και κάνα 5οχίλιαρο...
Μία τρίχα απο τα @@ του facebook φτιάχνεις...

Με 21.000 θα ανεβάζουμε κάθε μέρα καλημέρα και δεν θα τρώει χώρο από τον σέρβερ.

Coyote.V
01/12/2023, 18:19
Με 21.000 θα ανεβάζουμε κάθε μέρα καλημέρα και δεν θα τρώει χώρο από τον σέρβερ.

Για να ανέβουν φωτογραφίες υπάρχουν δύο τρόποι, ο ένας είναι να τις ανεβάσεις από το PC στο σέρβερ και ο άλλος να ανεβάσεις από λινκ παραπομπής το οποίο δεν πιάνει χώρο στον σέρβερ.... ε αυτό με το λινκ ποτέ δεν μου έχει δουλέψει και αναγκάζομαι να τις κατεβάζω και μετά να τις ανεβάζω.

Μήπως κάποιος πρέπει να το κοιτάξει;

doctor_john
01/12/2023, 18:28
Τι να κάνω ρε Ανδρέα.... Όλα για το φόρουμ ρε φίλε :cry:

και έλεγα να στο πώ.. που πας ρε manga στην Ρώμη.. ρίσκο..

νεοσσός
01/12/2023, 19:02
Για να ανέβουν φωτογραφίες υπάρχουν δύο τρόποι, ο ένας είναι να τις ανεβάσεις από το PC στο σέρβερ και ο άλλος να ανεβάσεις από λινκ παραπομπής το οποίο δεν πιάνει χώρο στον σέρβερ.... ε αυτό με το λινκ ποτέ δεν μου έχει δουλέψει και αναγκάζομαι να τις κατεβάζω και μετά να τις ανεβάζω.

Μήπως κάποιος πρέπει να το κοιτάξει;

Δουλεύει, αλλά είναι πολύ επιλεκτικό. Η παρακάτω εικόνα είναι από σύνδεσμο παραπομπής.


448657

karellen
01/12/2023, 19:05
Για να ανέβουν φωτογραφίες υπάρχουν δύο τρόποι, ο ένας είναι να τις ανεβάσεις από το PC στο σέρβερ και ο άλλος να ανεβάσεις από λινκ παραπομπής το οποίο δεν πιάνει χώρο στον σέρβερ.... ε αυτό με το λινκ ποτέ δεν μου έχει δουλέψει και αναγκάζομαι να τις κατεβάζω και μετά να τις ανεβάζω.

Μήπως κάποιος πρέπει να το κοιτάξει;

To link παραπομπής,ο host ας πούμε που 'φιλοξενεί' τη φωτογραφία σού δίνει πολλές επιλογές,στο postimage.io πχ έχει link,direct link,hotlink κλπ.Πρέπει να επιλέγεις το direct link για να δουλέψει.

Dimmanoukas
01/12/2023, 19:11
Δουλεύει, αλλά είναι πολύ επιλεκτικό. Η παρακάτω εικόνα είναι από σύνδεσμο παραπομπής.


448657

Άρα δέχεται μόνο τετράποδα άλογα?
Εάν ανεβάσει κάποιος "δίποδο" ή με ροδες, τότε χτυπάει σε firewall? ;-)