PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100

Acacius
01/03/2024, 20:40
翻译器已禁用。 请稍后再试。

Coyote.V
01/03/2024, 20:43
Η αλήθεια βρίσκεται στους sex pistols !

tools
02/03/2024, 14:19
μπορει αμερικανάκι (αν και αυστραλός), σίγουρα τρελός, έφυγε σε προπόνηση.

https://www.youtube.com/watch?v=Sp5OBhg7Q7Y

κρίμα.

νεοσσός
02/03/2024, 19:24
μπορει αμερικανάκι (αν και αυστραλός), σίγουρα τρελός, έφυγε σε προπόνηση.

https://www.youtube.com/watch?v=Sp5OBhg7Q7Y

κρίμα.
Κρίμα.

Φταίμε κι εμείς ως κοινωνία που δίνουμε αξία σε θεάματα όπου κάποιοι ρισκάρουν τη ζωή τους.

RaGe_Raptor
02/03/2024, 20:29
Κρίμα.

Φταίμε κι εμείς ως κοινωνία που δίνουμε αξία σε θεάματα όπου κάποιοι ρισκάρουν τη ζωή τους.

είσαι υπαρκτό πρόσωπο ρε φίλε? :D

νεοσσός
02/03/2024, 21:50
είσαι υπαρκτό πρόσωπο ρε φίλε? :D
Το νεοσσός, προκύπτει ως από το αγγλικό αρκτικόλεξο NEOSSOS:
Non-Existent Outspoken Slow Speed Operating Subject

:p

Coyote.V
02/03/2024, 22:51
Μια χαρά σου κάθεται και το NEOS-SOS.

Bowleno
02/03/2024, 23:13
είσαι υπαρκτό πρόσωπο ρε φίλε? :D

Από την motopedia:

Neossos: Υπερσπάνιο χελωνοειδές που ενδημεί στην Ελλάδα, χαρακτηριστικό του είναι η ταχύτητά του η οποία υπολείπεται και του πιο αργού σαλιγκαριού.
Συνήθως απαντάται με μοτό αντιστρόφως ανάλογη της ταχύτητας την οποία αναπτύσσει.....:D



:p

panavour
02/03/2024, 23:39
Από την motopedia:

Neossos: Υπερσπάνιο χελωνοειδές που ενδημεί στην Ελλάδα, χαρακτηριστικό του είναι η ταχύτητά του η οποία υπολείπεται και του πιο αργού σαλιγκαριού.
Συνήθως απαντάται με μοτό αντιστρόφως ανάλογη της ταχύτητας την οποία αναπτύσσει.....:D



:p

τοτε θαπρεπε ναχει χαχαμπουζα.μια χαρα το παει το γιαμαχα.

tools
03/03/2024, 07:52
Κρίμα.

Φταίμε κι εμείς ως κοινωνία που δίνουμε αξία σε θεάματα όπου κάποιοι ρισκάρουν τη ζωή τους.

νομίζω οτι δεν εχεις ψυχολογησει σωστα αυτους τους ανθρώπους.

BLiTzER
03/03/2024, 08:15
Ό,τι είπε. Μιλάμε για τον Pastrana και την παρέα του. Ο τύπος είχε ήδη σπάσει όλα του τα κόκαλα before it was cool.

panavour
03/03/2024, 11:04
Έφυγε κάνοντας αυτό που αγαπούσε.Ηξερε τους κινδύνους,ζούσε με τον κίνδυνο,το βιωσε πολλές φορές στο πετσί του,άλλα έτσι ειναι όλοι αυτοί οι πρωτοπόροι.Ας συνεχίσει εκεί ψηλά ,να συναρπάζει με τις φιγούρες του.Και προσοχή,μην προσπαθήσετε εσείς να κάνετε το ίδιο.ΔΕΝ θα τα καταφέρετε.

RaGe_Raptor
08/03/2024, 15:59
Μπαίνεις site ,δεν έχουν τιμές.
Στέλνεις μήνυμα, σου απαντάει σε παίρνω τηλ
Μιλάς στο τηλ λέει "να μην πουμε 10 πράγματα, να πούμε 1"
Αν βαριέσαι , έχει κι αλλού . Τάκης Τσουκαλάς mode: αντε γεια

νεοσσός
14/03/2024, 21:25
Διαβάζοντας τη διαδικασία για την έκδοση νέας ταυτότητας, κοντοστάθηκα λίγο στο:


Κατά τη διαδικασία υποβολής της αίτησης για έκδοση νέου δελτίου, ο αρμόδιος υπάλληλος θα σας ζητήσει να σας δακτυλοσκοπήσει.

και σκέφθηκα ότι δεν μου πάει πολύ καλά ο Μάρτιος φέτος. :lol:

asxetost
14/03/2024, 21:45
Μιας και θίχτηκε το θέμα νέα ταυτότητα, σε φωτογραφιζουν εκεί οι άνθρωποι στα μπλε ή υποχρεωτικά πας σε φωτογραφείο;
Τώρα για το θέμα με το δάχτυλο, είχα ακούσει οτι οι νέες ταυτότητες είναι του αντίχριστου αλλά νόμιζα ήταν υπερβολές

BLiTzER
14/03/2024, 21:47
Σε φωτογραφίζουν εκεί, αν δεν προτιμάς το φωτογραφείο.

νεοσσός
14/03/2024, 21:48
Σε φωτογραφίζουν εκεί.

Προαιρετικά, μπορείς να πας σε φωτογράφο, αλλά δεν έχεις λόγο να το κάνεις, διότι:
- Θα χάσεις επιπλέον χρόνο για να πας στον φωτογράφο.
- Πρέπει να κάνεις μετά διαδικασία online για να περαστεί η φωτογραφία στο εθνικό μητρώο.
- Θα πληρώσεις και τα δύο παράβολα στο κράτος (10€ και 0,5€) και τον φωτογράφο.

asxetost
14/03/2024, 22:02
Με πείσατε.

Bowleno
14/03/2024, 22:19
Μιας και θίχτηκε το θέμα νέα ταυτότητα, σε φωτογραφιζουν εκεί οι άνθρωποι στα μπλε ή υποχρεωτικά πας σε φωτογραφείο;
Τώρα για το θέμα με το δάχτυλο, είχα ακούσει οτι οι νέες ταυτότητες είναι του αντίχριστου αλλά νόμιζα ήταν υπερβολές


Σε φωτογραφίζουν εκεί, αν δεν προτιμάς το φωτογραφείο.


Σε φωτογραφίζουν εκεί.

Προαιρετικά, μπορείς να πας σε φωτογράφο, αλλά δεν έχεις λόγο να το κάνεις, διότι:
- Θα χάσεις επιπλέον χρόνο για να πας στον φωτογράφο.
- Πρέπει να κάνεις μετά διαδικασία online για να περαστεί η φωτογραφία στο εθνικό μητρώο.
- Θα πληρώσεις και τα δύο παράβολα στο κράτος (10€ και 0,5€) και τον φωτογράφο.


Με πείσατε.

Εγώ την έβγαλα την περασμένη βδομάδα. Απλή και πολύ γρήγορη διαδικασία. Βγάζεις μόνο το παράβολο των 10 ευρώ, (διαδικτυακά) το εκτυπώνεις και απλά πας στο τμήμα της περιοχής σου, αναλαμβάνουν όλα τα υπόλοιπα αυτοί εκεί. επι τόπου πληρώνεις τα 0.50 λεπτά.
Θέλει όμως να κλείσεις πρώτα ραντεβού, επίσης διαδικτυακά.
Σου παίρνουν ψηφιακά τα αποτυπώματα των δεικτών και των 2 χεριών. Αυτό για όσους ανησυχούν περί δαχτυλοσκόπησης.....:D

νεοσσός
14/03/2024, 23:04
Εγώ την έβγαλα την περασμένη βδομάδα. Απλή και πολύ γρήγορη διαδικασία. Βγάζεις μόνο το παράβολο των 10 ευρώ, (διαδικτυακά) το εκτυπώνεις και απλά πας στο τμήμα της περιοχής σου, αναλαμβάνουν όλα τα υπόλοιπα αυτοί εκεί. επι τόπου πληρώνεις τα 0.50 λεπτά.
Θέλει όμως να κλείσεις πρώτα ραντεβού, επίσης διαδικτυακά.
Σου παίρνουν ψηφιακά τα αποτυπώματα των δεικτών και των 2 χεριών. Αυτό για όσους ανησυχούν περί δαχτυλοσκόπησης.....:D
Στις οδηγίες (https://www.astynomia.gr/odigos-tou-politi/dikaiologitika/ekdosi-deltiou-taftotitas/) που έχει online, αναφέρει να πληρώσεις δύο παράβολα, 10€ και 0,5€. Δεν δέχονται το δεύτερο ηλεκτρονικά πληρωμένο;

Είναι λίγο ασαφές, διότι αλλού τα διαχωρίζουν, ενώ στις οδηγίες λέει αναλυτικά ποιος είναι ο κωδικός του ενσήμου στο e-Παράβολο:


Ηλεκτρονικό παράβολο ύψους 10,00€.
Για την έκδοση κάθε δελτίου απαιτείται ηλεκτρονικό παράβολο υπέρ του Δημοσίου, ύψους 10,00€ (Τύπος Παραβόλου: [1894] – “Έκδοση δελτίου ταυτότητας Έλληνα πολίτη”), το οποίο αντιστοιχεί στο αντίτιμο του σώματος του δελτίου, τα έξοδα εκτύπωσης – προσωποποίησής του, καθώς και τη δαπάνη ασφαλούς μεταφοράς του.
Εάν είστε πολύτεκνος (ιδιότητα η οποία πρέπει να προκύπτει από σχετικό αποδεικτικό, π.χ. βιβλιάριο πολυτέκνων), το παράβολο που θα πρέπει να πληρώσετε είναι το μισό, 5,00€
(Τύπος Παραβόλου: [1895] – “Έκδοση δελτίου ταυτότητας Έλληνα πολίτη (πολυτέκνων)”.
Επιπλέον, στην αίτηση έκδοσης επικολλάται το προβλεπόμενο ένσημο της Ελληνικής Αστυνομίας, ύψους 0,50 € (Τύπος Παραβόλου: [2043] – “Η αίτηση (καρτέλα) για την έκδοση δελτίου ταυτότητας Έλληνος υπηκόου (Ένσημο ΕΛ.ΑΣ.)”.
Για την έκδοση όλων των ανωτέρω παραβόλων πατήστε εδώ για να συνδεθείτε με την υπηρεσία e-Παράβολο.

Στο infographic διαχωρίζει το ένσημο και σου λέει ότι πρέπει να έχεις πληρώσει το ψηφιακό παράβολο των 10€.

Bowleno
14/03/2024, 23:48
Στις οδηγίες (https://www.astynomia.gr/odigos-tou-politi/dikaiologitika/ekdosi-deltiou-taftotitas/) που έχει online, αναφέρει να πληρώσεις δύο παράβολα, 10€ και 0,5€. Δεν δέχονται το δεύτερο ηλεκτρονικά πληρωμένο;

Είναι λίγο ασαφές, διότι αλλού τα διαχωρίζουν, ενώ στις οδηγίες λέει αναλυτικά ποιος είναι ο κωδικός του ενσήμου στο e-Παράβολο:



Στο infographic διαχωρίζει το ένσημο και σου λέει ότι πρέπει να έχεις πληρώσει το ψηφιακό παράβολο των 10€.



Ναι, κλείνεις πρώτα το ραντεβού, κατόπιν πληρώνεις το παράβολο των 10 € ηλεκτρονικά και πας εκεί.
τα .50 λεπτά όπως είπα, επί τόπου.....τίποτα άλλο δεν χρεάζεται να κάνεις. Αιτήσεις, υπεύθυνες δηλώσεις κ.λ.π. τα εκτυπώνουν εκεί αυτοί και απλώς τα υπογράφεις.
Την νέα ταυτότητα την παραλαμβάνεις μετα από μια βδομάδα περίπου. Σου έρχεται μαιλ να πας να την πάρεις.
Εγώ την παρέλαβα 5 μέρες μετα την αίτηση.

νεοσσός
14/03/2024, 23:53
Η κατάθεση της παλιάς ταυτότητας γίνεται όταν πας να παραλάβεις τη νέα;

Από υπηρεσίες, ποιες χρειάζεται να ενημερώσεις για την αλλαγή; Νομίζω ότι οι κρατικές (π.χ. εφορία και ασφαλιστικός φορέας) ενημερώνονται αυτόματα, αλλά θα πρέπει να ενημερώσεις μόνος σου τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείας και κάποιες ακόμα. Σωστά;

runner
14/03/2024, 23:54
Στις οδηγίες (https://www.astynomia.gr/odigos-tou-politi/dikaiologitika/ekdosi-deltiou-taftotitas/) που έχει online, αναφέρει να πληρώσεις δύο παράβολα, 10€ και 0,5€. Δεν δέχονται το δεύτερο ηλεκτρονικά πληρωμένο;

Είναι λίγο ασαφές, διότι αλλού τα διαχωρίζουν, ενώ στις οδηγίες λέει αναλυτικά ποιος είναι ο κωδικός του ενσήμου στο e-Παράβολο:



Στο infographic διαχωρίζει το ένσημο και σου λέει ότι πρέπει να έχεις πληρώσει το ψηφιακό παράβολο των 10€.

Και το δευτερο παραβολο των 0,5€ να εχεις πληρωμενο και εκτυπωμενο, το δεχονται κανονικα. Σε περιπτωση που δεν το εχεις , δινεις το 0,5€ εκει.

Σχετικά με τις φωτογραφίες, προσωπικα θα προτιμησω να παω σε φωτογραφο γιατι στην αστυνομια μην νομιζεις οτι θα σε τραβηξουν καποιες φωτο και αν δεν σου αρεσουν, θα τους πεις να σε τραβηξουν παλι. Οπως βγηκες, καταζητουμενος; καταζητουμενος. Τωρα στο φωτογραφο με ενα 10αρικο, θα εχεις δικαιωμα επιλογης.

Bowleno
15/03/2024, 00:16
Η κατάθεση της παλιάς ταυτότητας γίνεται όταν πας να παραλάβεις τη νέα;

Από υπηρεσίες, ποιες χρειάζεται να ενημερώσεις για την αλλαγή; Νομίζω ότι οι κρατικές (π.χ. εφορία και ασφαλιστικός φορέας) ενημερώνονται αυτόματα, αλλά θα πρέπει να ενημερώσεις μόνος σου τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείας και κάποιες ακόμα. Σωστά;

Ναι σε όλα

Bowleno
15/03/2024, 00:18
Και το δευτερο παραβολο των 0,5€ να εχεις πληρωμενο και εκτυπωμενο, το δεχονται κανονικα. Σε περιπτωση που δεν το εχεις , δινεις το 0,5€ εκει.

Σχετικά με τις φωτογραφίες, προσωπικα θα προτιμησω να παω σε φωτογραφο γιατι στην αστυνομια μην νομιζεις οτι θα σε τραβηξουν καποιες φωτο και αν δεν σου αρεσουν, θα τους πεις να σε τραβηξουν παλι. Οπως βγηκες, καταζητουμενος; καταζητουμενος. Τωρα στο φωτογραφο με ενα 10αρικο, θα εχεις δικαιωμα επιλογης.

Σε αυτό δεν έχεις καθόλου άδικο, σαν καταζητούμενος βγήκα :cry:
Του είπα να την δω να βγάζαμε άλλη αν δεν βλεπόταν "όχι, μια χαρά βγήκες".... Ναι για τον Κορυδαλλό :cry::lol:
Κλάιν όμως...

Acacius
15/03/2024, 00:28
Θέλει όμως να κλείσεις πρώτα ραντεβού, επίσης διαδικτυακά.

Κι αν η κατάσταση στην περιοχή σου είναι όπως στη δική μου (Ηράκλειο Κρήτης), παίξε κι ένα Τζόκερ. Κανένα ραντεβού διαθέσιμο σε κανένα αστυνομικό τμήμα.

Η ηλεκτρονική διακυβέρνηση σε πολλές περιπτώσεις λύνει χέρια, αλλά σε κάποιες άλλες αν δεν επαρκούν οι υπάλληλοι δουλειά δε γίνεται.

Bowleno
15/03/2024, 06:16
Κι αν η κατάσταση στην περιοχή σου είναι όπως στη δική μου (Ηράκλειο Κρήτης), παίξε κι ένα Τζόκερ. Κανένα ραντεβού διαθέσιμο σε κανένα αστυνομικό τμήμα.

Η ηλεκτρονική διακυβέρνηση σε πολλές περιπτώσεις λύνει χέρια, αλλά σε κάποιες άλλες αν δεν επαρκούν οι υπάλληλοι δουλειά δε γίνεται.


Όντως είναι ένα θέμα αυτό. Εγώ Νέα Φιλαδέλφεια μένω, έκλεισα ραντεβού στα μέσα του Δεκέμβρη και το πρώτο διαθέσιμο ήταν...29 Φεβρουαρίου! :lol:
Από την άλλη, μπήκα-βγήκα, με το ρολόι στο χέρι, από την στιγμή που πάρκαρα και μέχρι την στιγμή που καβάλησα να φύγω, 15 λεπτά ακριβώς....

νεοσσός
15/03/2024, 08:43
Το ραντεβού που έκλεισα σε αστυνομικό τμήμα ήταν για 5 ημερολογιακές ημέρες μετά. 2 εργάσιμες μόνο.

Η εξυπηρέτηση της τράπεζας είναι χαμηλού επιπέδου που στέλνουν μήνυμα να προσκομίσεις σε κατάστημα δύο έγγραφα, τους πας και ένα επιπλέον και σε διώχνουν. Ισχυρίζονται ότι αφενός θέλουν και τέταρτο έγγραφο και ραντεβού. Πας να κλείσεις ραντεβού, στο τηλέφωνο δεν απαντούν, ενώ στην ψηφιακή πλατφόρμα σού κλείνουν για 4 εβδομάδες μετά.

asxetost
15/03/2024, 08:55
Εχω την εντύπωση οτι εφόσον τα παράβολα έχουν barcode μπορείς απλά να τα δείξεις μέσω κινητού αντί να τα εκτυπώσεις σε φυσική μορφή.

Bowleno
15/03/2024, 09:31
Εχω την εντύπωση οτι εφόσον τα παράβολα έχουν barcode μπορείς απλά να τα δείξεις μέσω κινητού αντί να τα εκτυπώσεις σε φυσική μορφή.

Ισχύει....

o_gavros
15/03/2024, 09:44
Κι αν η κατάσταση στην περιοχή σου είναι όπως στη δική μου (Ηράκλειο Κρήτης), παίξε κι ένα Τζόκερ. Κανένα ραντεβού διαθέσιμο σε κανένα αστυνομικό τμήμα.

Η ηλεκτρονική διακυβέρνηση σε πολλές περιπτώσεις λύνει χέρια, αλλά σε κάποιες άλλες αν δεν επαρκούν οι υπάλληλοι δουλειά δε γίνεται.

Συμβαίνουν περίεργα πραγματακια μάλλον με το σύστημα τους.
Πριν κάνα δυο μήνες μπήκα να βρω ημερομηνία για ραντεβού.
Δεν υπήρχε ούτε ένα διαθέσιμο στο τμήμα της Δραπετσώνας που μένω.
Στου Πειραιά που δοκίμασα,στης Σαλαμίνας,στης Ελευσίνας και νομίζω έβαλα και Καλλιθέα.
Κανένα σλοτ για 4 (ολογράφως τεσσερους) μήνες μπροστά!
Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε πομονη.
Μπαίνω χθες,από το κινητό,στο ημίχρονο της αρρωστχιας, και βρίσκω ημερομηνία για την ερχόμενη Τετάρτη!

Ηθικόν διδαγμαν: μη θεωρούμε τίποτα δεδομένο στο σανυ γκρις...

o_gavros
15/03/2024, 09:46
Εχω την εντύπωση οτι εφόσον τα παράβολα έχουν barcode μπορείς απλά να τα δείξεις μέσω κινητού αντί να τα εκτυπώσεις σε φυσική μορφή.

Τα πλήρωσα μέσω εθνικής ονλαιν πριν κάνα δίωρο.
Κανένα μπαρκοουντ δεν είδα.
Μόνο την απόδειξη πληρωμής μου εμφάνισε την οποία έσωσα για να τους την δείξω.

BLiTzER
15/03/2024, 10:00
Το ηλεκτρονικό παράβολο δε χρειάζεται να το πας εκτυπωμένο. Για την ακρίβεια ούτε καν το έδειξα στον υπάλληλο στο ΑΤ, ούτε μου το ζήτησε. Το είδε μόνος του στο σύστημα.

CorpseAlive
15/03/2024, 10:05
Όλα τα παράβολα έχουν κωδικό παραβόλου για φορέα που ουσιαστικά το συμπληρώνουν και μέσα από το σύστημα τους το τσεκάρει αν είναι πληρωμένο.
Επίσης όλα έχουν QR, απλά κανένας από το δημόσιο δεν μπαίνει στην διαδικασία να το τσεκάρει εκείνη την ώρα για αυτό και ζητάνε αποδεικτικά πληρωμής και εκτυπωμένο το παράβολο ώστε να τα περάσουν μετά με την ησυχία τους.

asxetost
15/03/2024, 10:08
Συμβαίνουν περίεργα πραγματακια μάλλον με το σύστημα τους.
Πριν κάνα δυο μήνες μπήκα να βρω ημερομηνία για ραντεβού.
Δεν υπήρχε ούτε ένα διαθέσιμο στο τμήμα της Δραπετσώνας που μένω.
Στου Πειραιά που δοκίμασα,στης Σαλαμίνας,στης Ελευσίνας και νομίζω έβαλα και Καλλιθέα.
Κανένα σλοτ για 4 (ολογράφως τεσσερους) μήνες μπροστά!
Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε πομονη.
Μπαίνω χθες,από το κινητό,στο ημίχρονο της αρρωστχιας, και βρίσκω ημερομηνία για την ερχόμενη Τετάρτη!

Ηθικόν διδαγμαν: μη θεωρούμε τίποτα δεδομένο στο σανυ γκρις...

Και εγώ βρήκα ακριβώς έτσι, ακυρωμένο ραντεβού στη μέση του πουθενά αρχές απριλίου, όλα κλεισμένα μήνες μπροστά.
Στην περίπτωση που υπάρχει απώλεια τότε νομίζω επισπέυδεται η διαδικασία.
Καλύτερο ΚΕΠ από τα ΚΕΠ έγινε το μοτο.γρ :D

nikos_abel
15/03/2024, 10:09
Μόνο προσοχή, καθώς ενώ το σύστημα των ραντεβού το επιτρέπει, αν κλέισετε
ραντεβού σε τμήμα άλλης περιοχής από αυτή που κατοικείτε, θα σας διώξουν.

Manalishi
15/03/2024, 10:29
Μόνο προσοχή, καθώς ενώ το σύστημα των ραντεβού το επιτρέπει, αν κλέισετε
ραντεβού σε τμήμα άλλης περιοχής από αυτή που κατοικείτε, θα σας διώξουν.

Ρατσισμός και εκεί ρε πστ μου....

PaNick67
15/03/2024, 10:48
Εχω την εντύπωση οτι εφόσον τα παράβολα έχουν barcode μπορείς απλά να τα δείξεις μέσω κινητού αντί να τα εκτυπώσεις σε φυσική μορφή.

Ουτε αυτο χρειαζεται. Στην πλατφορμα που μπαινει ο αστυνομικος φαινονται ολα. Ειχα πληρωσει με e-banking και τα δυο, ναι υπαρχει κι αυτο του μισου € και απλα ειχα κατεβασει το pdf στο κινητο. Τα ειδε ολα μια χαρα, μου εβγαλε μια φωτο καταδικου + 30 κιλα και εφυγα σε 15 λεπτα. ( Η συζυγος εκανε την ιδια διαδικασια μεσω e-paravolo και αυτη δεν ειχε κανενα θεμα. )

Η νεα ηταν ετοιμη 4 εργασιμες μερες μετα, ενω το ραντεβου το εκλεισα τελος Νοεμβριου για 15/1.

panavour
15/03/2024, 10:53
Ρατσισμός και εκεί ρε πστ μου....

Δεν ειναι ρατσισμος,παντα ισχυε αυτο με το οικειον τμημα ,του τοπου μονιμης κατοικιας.

bulmont
15/03/2024, 13:38
Σε αυτό δεν έχεις καθόλου άδικο, σαν καταζητούμενος βγήκα :cry:
Του είπα.....να βγάζαμε άλλη....δεν βλεπόταν "όχι, μια χαρά βγήκες".... Ναι για τον Κορυδαλλό...

Ελα ρε Μπραντ Πιτ, σε βγάλανε άσχημο;;;;;

Δεν το πιστεύω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:bawl::bawl::bawl:

Bowleno
15/03/2024, 14:03
Ουτε αυτο χρειαζεται. Στην πλατφορμα που μπαινει ο αστυνομικος φαινονται ολα. Ειχα πληρωσει με e-banking και τα δυο, ναι υπαρχει κι αυτο του μισου € και απλα ειχα κατεβασει το pdf στο κινητο. Τα ειδε ολα μια χαρα, μου εβγαλε μια φωτο καταδικου + 30 κιλα και εφυγα σε 15 λεπτα. ( Η συζυγος εκανε την ιδια διαδικασια μεσω e-paravolo και αυτη δεν ειχε κανενα θεμα. )

Η νεα ηταν ετοιμη 4 εργασιμες μερες μετα, ενω το ραντεβου το εκλεισα τελος Νοεμβριου για 15/1.

Κάτι μου λέει ότι σε λίγο καιρό θα γεμίσουμε καταζητούμενους και τροφίμους του Αλκατράζ.....:p

geioann
15/03/2024, 14:45
Μέχρι πότε είμαστε υποχρεωμένοι να αλλάξουμε τις ταυτότητες με την νέα? Έχω χάσει επεισόδια

runner
15/03/2024, 15:02
Μόνο προσοχή, καθώς ενώ το σύστημα των ραντεβού το επιτρέπει, αν κλέισετε
ραντεβού σε τμήμα άλλης περιοχής από αυτή που κατοικείτε, θα σας διώξουν.

Ισχυει, μην κλεινετε οπου να 'ναι παρα μονο στης περιοχης σας. Μπορειτε να μπαινετε το βραδυ να δειτε αν ακυρωσε κανενας ραντεβου. Η εφαρμογη παντως ειναι κακη.


Μέχρι πότε είμαστε υποχρεωμένοι να αλλάξουμε τις ταυτότητες με την νέα? Έχω χάσει επεισόδια

Για το εξωτερικο εως τον Ιουλιο του 2026. Για το εσωτερικο ξερεις πως ειναι αυτα τα πραγματα...

geioann
15/03/2024, 15:23
Για το εξωτερικο εως τον Ιουλιο του 2026. Για το εσωτερικο ξερεις πως ειναι αυτα τα πραγματα...

Α οκ και αγχώθηκα προς στιγμήν!!

Panos76
15/03/2024, 15:28
Για το εξωτερικο εως τον Ιουλιο του 2026. Για το εσωτερικο ξερεις πως ειναι αυτα τα πραγματα...

Εγώ που έβγαλα καινούρια τέλη του '22 πρέπει να ξαναβγάλω δηλ. στα επόμενα δύο χρόνια;;

BLiTzER
15/03/2024, 15:37
Ακόμα δεν έχουν τελειώσει ούτε με τον αριθμό πολίτη, οπότε χαλαρώστε. Στην Ελλάδα βρίσκεστε. Λογικά θα ολοκληρωθεί το 2036 όλο αυτό και μέχρι τότε θα τρώμε πρόστιμα από την ΕΕ. Ξέρετε, the Greek way.

RaGe_Raptor
15/03/2024, 15:49
Ακόμα δεν έχουν τελειώσει ούτε με τον αριθμό πολίτη, οπότε χαλαρώστε. Στην Ελλάδα βρίσκεστε. Λογικά θα ολοκληρωθεί το 2036 όλο αυτό και μέχρι τότε θα τρώμε πρόστιμα από την ΕΕ. Ξέρετε, the Greek way.

Αριθμός πολίτη?
Το χάραγμα του Εωσφόρου?

motojojo
15/03/2024, 15:53
Πως ορίζεται "η περιοχή μας";

BLiTzER
15/03/2024, 15:55
Αριθμός πολίτη?
Το χάραγμα του Εωσφόρου?

Ναι. Επιτέλους η υπόσχεση ετών γίνεται πραγματικότητα.


Πως ορίζεται "η περιοχή μας";

Εκεί που έχεις κατουρήσει.

runner
15/03/2024, 16:09
Εγώ που έβγαλα καινούρια τέλη του '22 πρέπει να ξαναβγάλω δηλ. στα επόμενα δύο χρόνια;;

Αν θα θες να βγεις εξωτερικο, ναι θα πρεπει. Αν οχι, κρατας αυτη που εχεις.


Ακόμα δεν έχουν τελειώσει ούτε με τον αριθμό πολίτη, οπότε χαλαρώστε. Στην Ελλάδα βρίσκεστε. Λογικά θα ολοκληρωθεί το 2036 όλο αυτό και μέχρι τότε θα τρώμε πρόστιμα από την ΕΕ. Ξέρετε, the Greek way.

Δεν υπαρχει θεμα με αυτο. Τα προστιμα τα τρωμε γιατι δεν ειχαμε τις νεου τυπου ταυτοτητες. Απο τη στιγμη που πλεον ειναι in progress αυτο, θα σταματησει.

Ο αριθμος πολιτη ειναι για εσωτερικη καταναλωση και μηχανοργανωση. Δεν ενδιαφερει ουτε την ΕΕ , ουτε τις ΗΠΑ. To μεγαλο προβλημα στις παλιες ταυτοτητες ειναι η αξιοπιστια τους και για αυτο μας κραζουν οι ξενοι... και με το δικιο τους.


Πως ορίζεται "η περιοχή μας";

Κατουρας στις γωνιες. :p

Αν εισαι αναμεσα σε 2 αστυνομικα τμηματα , παρε καλυτερα τηλ στα αντιστοιχα τμηματα ταυτοτητων και τους ρωτας με βαση την διευθυνση διαμονης σου. Παρε καλυτερα και στα 2. :p

Μπαινοντας στην εφαρμογη θα δεις την λιστα με τα αντιστοιχα τμηματα ταυτοτητων στον τομεα σου.

motojojo
15/03/2024, 16:19
Όπως το καταλαβαίνω, πέρα από το κατούρημα, τοπος διαμονης είναι η διεύθυνση που θα τους δώσω εγώ.

Το ότι μένω Αθήνα αλλά φορολογικά είμαι (ακόμα) στη ΔΟΥ Βόλου μάλλον δεν παίζει και τόσο ρόλο άμα κατουράω μόνο στην Αθήνα, σωστά;

BLiTzER
15/03/2024, 16:25
Αν μένεις Αθήνα, πρέπει να μεταφερθείς υποχρεωτικά εκεί και φορολογικά.

runner
15/03/2024, 16:30
Όπως το καταλαβαίνω, πέρα από το κατούρημα, τοπος διαμονης είναι η διεύθυνση που θα τους δώσω εγώ.

Το ότι μένω Αθήνα αλλά φορολογικά είμαι (ακόμα) στη ΔΟΥ Βόλου μάλλον δεν παίζει και τόσο ρόλο άμα κατουράω μόνο στην Αθήνα, σωστά;

Δεν θα ειναι οτι δηλωσεις. Θα πρεπει να το αποδειξεις. Με το δεδομενο οτι καποιος μπορει να μετακομισει και η ΔΟΥ να μην εχει ενημερωθει ακομα, λογικα θα απαιτουν καποιο εγγραφο ΔΕΚΟ. Καλο ειναι να το ρωτησεις αυτο.

Διαφορετικα αν δεν εχεις, πας εκει που ειναι η ΔΟΥ σου.

Επισης αν μενει καποιος μονιμα σε μια περιοχη , πρεπει να ενημερωσει και την ΔΟΥ.

PaNick67
15/03/2024, 17:29
Ο αριθμος πολιτη ειναι για εσωτερικη καταναλωση και μηχανοργανωση. Δεν ενδιαφερει ουτε την ΕΕ , ουτε τις ΗΠΑ.




Ο αριθμος του πολιτη ειναι ο επομενος μετα τον ΑΜΚΑ που ΘΑ ηταν ο μοναδικος αριθμος ο οποιος θα ακυρωνε στην πραξη ολους τους αλλους ( οπως το δαχτυλιδι στο LotR ) Εχουμε ενα κρατος που δεν μπορει να εννοποιησει τις πλατφορμες του gov.gr και ζηταει συνεχεις credentials και θα φτιαξει μονον εναν αριθμο to rule them all??? :bawl::bawl:

Volpad
15/03/2024, 17:41
Δεν είναι έτσι όπως τα λές...

Το δαχτυλίδι του Σάουρον δεν ακύρωνε τα υπόλοιπα δαχτυλίδια, αλλα τα εξουσίαζε.
Οι δυνάμεις των υπολοίπων δαχτυλιδιών εξακολουθούσαν να ισχύουν.

runner
15/03/2024, 17:52
Ο αριθμος του πολιτη ειναι ο επομενος μετα τον ΑΜΚΑ που ΘΑ ηταν ο μοναδικος αριθμος ο οποιος θα ακυρωνε στην πραξη ολους τους αλλους ( οπως το δαχτυλιδι στο LotR ) Εχουμε ενα κρατος που δεν μπορει να εννοποιησει τις πλατφορμες του gov.gr και ζηταει συνεχεις credentials και θα φτιαξει μονον εναν αριθμο to rule them all??? :bawl::bawl:

Καποιοι ισως να ζησουν αυτη την αλλαγη. :bawl: Μεχρι να καταργηθουν οι εναλλακτικοι αριθμο ΑΜΚΑ κλπ, θα περασουν χρονια.

Γενικα αυτες οι διαδικασιες ειναι χρονοβορες και ποσο μαλλον οταν μιλαμε για Ελλαδα. Κατσε να βγει πρωτα ο αριθμος πολιτη και να συνυπαρχουν ολοι οι αριθμοι μαζι ... και μετά "εχει ο θεος". :bawl:

Το να ενοποιηθουν ολα τα application σε ενα, αυτο θα παρει ακομα περισσοτερο απο τον αριθμο πολιτη και αντικειμενικα ειναι πιο δυσκολο.

PaNick67
15/03/2024, 17:54
Δεν είναι έτσι όπως τα λές...

Το δαχτυλίδι του Σάουρον δεν ακύρωνε τα υπόλοιπα δαχτυλίδια, αλλα τα εξουσίαζε.
Οι δυνάμεις των υπολοίπων δαχτυλιδιών εξακολουθούσαν να ισχύουν.

Λαθος διατυπωση τοτε αν και αυτο που εννουσα ηταν, ακυρωση στην πραξη = κυριαρχια επι των αλλων.

CorpseAlive
15/03/2024, 18:56
Δεν είναι έτσι όπως τα λές...

Το δαχτυλίδι του Σάουρον δεν ακύρωνε τα υπόλοιπα δαχτυλίδια, αλλα τα εξουσίαζε.
Οι δυνάμεις των υπολοίπων δαχτυλιδιών εξακολουθούσαν να ισχύουν.

Καφενείο να αναλύουμε Σιλμαρίλιον και μηχανές.
Ξύπνησα στον παράδεισο.

Volpad
15/03/2024, 20:33
Στην αρχή, o Eru με την Yavanna έφτιαξαν 2 μοτοσυκλέτες που φώτιζαν τον κόσμο.
Τις γέμιζε βενζίνη η Nienna...

Μια μέρα πήρε τη μια ο Melkor και την άλλη ο Ungoliant και τις τρακαρανε...

CorpseAlive
16/03/2024, 11:35
Στην αρχή, o Eru με την Yavanna έφτιαξαν 2 μοτοσυκλέτες που φώτιζαν τον κόσμο.
Τις γέμιζε βενζίνη η Nienna...

Μια μέρα πήρε τη μια ο Melkor και την άλλη ο Ungoliant και τις τρακαρανε...

Τα μέλη του Moto.gr λίγο πριν μπουν στην στροφή για τα Βίλια Κυριακή Πρωί.

https://www.youtube.com/watch?v=7lwJOxN_gXc&t=4s

TheRegulator
17/03/2024, 13:06
Ερωτηση στους διοπτροφορους της ομαδας.

ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ μπορουμε να φοραμε τα γυαλια μας μεσα απ το κρανος χωρις να θολωνουν και να πρεπει να εχουμε ανοιχτη ζελατινα?

Στα υπολοιπα καλη Κυριακή!

McGyver
17/03/2024, 13:48
Ερωτηση στους διοπτροφορους της ομαδας.

ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ μπορουμε να φοραμε τα γυαλια μας μεσα απ το κρανος χωρις να θολωνουν και να πρεπει να εχουμε ανοιχτη ζελατινα?

Στα υπολοιπα καλη Κυριακή!

Εγώ χρησιμοποιώ το anti fog της Muc Off (https://eu.muc-off.com/products/anti-fog-treatment) με πολύ καλά αποτελέσματα.
Υπάρχουν αντίστοιχα και από κατασκευαστές οπτικών (π.χ. Zeiss, Oakley) αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Bonus: Δουλεύει και με μάσκα προστασίας (Covid-19, επαγγελματίες υγείας) :D...

CorpseAlive
17/03/2024, 14:18
Ερωτηση στους διοπτροφορους της ομαδας.

ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ μπορουμε να φοραμε τα γυαλια μας μεσα απ το κρανος χωρις να θολωνουν και να πρεπει να εχουμε ανοιχτη ζελατινα?

Στα υπολοιπα καλη Κυριακή!

Καλό επιρρινιο στο κράνος βοηθάει πολύ εμένα προσωπικά .

TheRegulator
17/03/2024, 14:45
Εγώ χρησιμοποιώ το anti fog της Muc Off (https://eu.muc-off.com/products/anti-fog-treatment) με πολύ καλά αποτελέσματα.
Υπάρχουν αντίστοιχα και από κατασκευαστές οπτικών (π.χ. Zeiss, Oakley) αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Bonus: Δουλεύει και με μάσκα προστασίας (Covid-19, επαγγελματίες υγείας) :D...

Το παραγγειλα!

TheRegulator
17/03/2024, 14:47
Καλό επιρρινιο στο κράνος βοηθάει πολύ εμένα προσωπικά .

Εχω το shoei nxr 2 με το στοκ επιρρινιο απλα το εβγαλα πρωτη φορα εκτος πολης και εκλεισα τη ζελατινα και ηταν ανυποφορο..

νεοσσός
17/03/2024, 15:31
Θα έλεγα να μιλήσετε και με τον οπτικό σας, διότι τα γυαλιά οράσεως έχουν κάποιες επιστρώσεις (ανάκλασης και άλλες) που ενδέχεται να αλλοιώνονται με τον ψεκασμό χημικών σε αυτά.

TheRegulator
17/03/2024, 16:44
Θα έλεγα να μιλήσετε και με τον οπτικό σας, διότι τα γυαλιά οράσεως έχουν κάποιες επιστρώσεις (ανάκλασης και άλλες) που ενδέχεται να αλλοιώνονται με τον ψεκασμό χημικών σε αυτά.

Η Οπτικος που χρησιμοποίησα για τα συγκεκριμένα γυαλιά είναι στην Τούμπα και εγώ είμαι στην Βέρνη και αμφιβάλλω αν με θυμάται :lol:
Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε καλά γιατί αλλιώς έρχεται η 400αρα απο μακρυά :lol:

νεοσσός
17/03/2024, 17:05
Μπορείς να την πάρεις τηλέφωνο ή να ρωτήσεις ένα τοπικό κατάστημα οπτικών, κατά πόσο δεν επηρεάζει το αντιθαμβωτικό τις επιστρώσεις. Πιο πολύ θα είχα ενδοιασμούς για καθαριστικά προϊόντα τύπου Azax, που έχουν διαλύτες.

Οπτικός με τον οποίο είχα μιλήσει στο παρελθόν, συνιστούσε καθαρισμό μόνο με μαλακό πανί και να αποφεύγει κανείς ακόμα και τους ατμούς. Θυμάμαι συγκεκριμένα ότι είχε πει πως οι νοικοκυρές καταστρέφουν τα φίλτρα των γυαλιών, διότι πέφτουν συχνά πάνω τους ατμοί (~100°C) από το ηλεκτρικό σίδερο, τις κατσαρόλες και τους βραστήρες.

atithasos2
17/03/2024, 23:48
θα ηθελα να ευχαριστησω και δημοσιως τον φιλο Τασο/Coyote.V για το set τακακια για Innova που μου χαρισε.Πανω απο ολα ομως χαρηκα που τον γνωρισα,Να εισαι καλα φιλε,θα τα ξαναπουμε σιγουρα και απο κοντα!

Coyote.V
18/03/2024, 00:28
θα ηθελα να ευχαριστησω και δημοσιως τον φιλο Τασο/Coyote.V για το set τακακια για Innova που μου χαρισε.Πανω απο ολα ομως χαρηκα που τον γνωρισα,Να εισαι καλα φιλε,θα τα ξαναπουμε σιγουρα και απο κοντα!

Θα χαρώ να τα ξαναπούμε... παραλίγο να βγούμε ξαδέρφια. :lol:

McGyver
18/03/2024, 08:53
Θα έλεγα να μιλήσετε και με τον οπτικό σας, διότι τα γυαλιά οράσεως έχουν κάποιες επιστρώσεις (ανάκλασης και άλλες) που ενδέχεται να αλλοιώνονται με τον ψεκασμό χημικών σε αυτά.

Γυαλί άφιλτρο, σέρτικο ρε :lol: ...

Στα δικά μου που έχουν απλά επίστρωση για blue light δεν έχω θέμα.

Αν τώρα ο Ρυθμιστής έχει φακούς που έχουν τριφτεί στο εσωτερικό των μηρών παρθένας ελεύθερου σκοπευτή για να βλέπει καλύτερα, πάω πάσο.

george.S
18/03/2024, 09:12
Αν δεν είναι παρθένας? :lol:

McGyver
18/03/2024, 09:29
Αν δεν είναι παρθένας? :lol:

Τότε είσαι 1 click κάτω :bawl:

PaNick67
18/03/2024, 11:48
Δυστυχώς όσο πιο πολύ τεχνολογία έχουν οι φακοί οράσεως τόσο πιο ευαίσθητοι είναι.
Επειδή έφτιαξα πολυεστιακα πριν μερικούς μήνες ο οπτικός μου επεσήμανε ότι πρέπει να τους προσέχω πολύ περισσότερο από πριν.

Όταν δε οι φακοί κοστίζουν περί των 300€, άμα θες μην τους προσέχεις

TheRegulator
18/03/2024, 12:26
Γυαλί άφιλτρο, σέρτικο ρε :lol: ...

Στα δικά μου που έχουν απλά επίστρωση για blue light δεν έχω θέμα.

Αν τώρα ο Ρυθμιστής έχει φακούς που έχουν τριφτεί στο εσωτερικό των μηρών παρθένας ελεύθερου σκοπευτή για να βλέπει καλύτερα, πάω πάσο.

ΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΕΒΓΑΛΑ ΙΑΧΗ Mr Μπουτια με την ατακα :lol: :lol:

Νορμαλ γυαλια φτιαγμένα στην εξωτική Τουμπα είναι με επίστρωση για blue light όπως τα δικά σου.

Ο Πανικ εχει δίκιο, οι φακοί εδώ ειναι πανάκριβοι οπότε είναι ένα θέμα! Αλλα επειδή οπως ξεκαθαρίσαμε δεν κάνω πότε σώστες επιλογές, θα βάλω το σπρεί και βλέπουμε πώς θα πάει! Στην χειρότερη θα κυκλοφορώ με τα γυαλία ηλιου σαν τον Stevie τον Wonder.

Bowleno
18/03/2024, 14:26
ΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΕΒΓΑΛΑ ΙΑΧΗ Mr Μπουτια με την ατακα :lol: :lol:

Νορμαλ γυαλια φτιαγμένα στην εξωτική Τουμπα είναι με επίστρωση για blue light όπως τα δικά σου.

Ο Πανικ εχει δίκιο, οι φακοί εδώ ειναι πανάκριβοι οπότε είναι ένα θέμα! Αλλα επειδή οπως ξεκαθαρίσαμε δεν κάνω πότε σώστες επιλογές, θα βάλω το σπρεί και βλέπουμε πώς θα πάει! Στην χειρότερη θα κυκλοφορώ με τα γυαλία ηλιου σαν τον Stevie τον Wonder.

Μπορείς να δοκιμάσεις και πατάτα....:D

atithasos2
18/03/2024, 14:44
Θα χαρώ να τα ξαναπούμε... παραλίγο να βγούμε ξαδέρφια. :lol:

ναι :D
θα της δωσω τα χαιρετισματα σου,ειμαι περιεργος για την αντιδραση της,οταν ειναι θα σου πω τα νεωτερα... ;)

TheRegulator
18/03/2024, 14:47
Μπορείς να δοκιμάσεις και πατάτα....:D

Δεν το έπιασα! Τι εννοείς?

νεοσσός
18/03/2024, 14:50
Κάποιοι κόβουν ωμή πατάτα στη μέση και την τρίβουν στο εσωτερικού του παρμπρίζ του αυτοκινήτου, ώστε να μην θολώνει με την υγρασία. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Bowleno
18/03/2024, 15:10
Κάποιοι κόβουν ωμή πατάτα στη μέση και την τρίβουν στο εσωτερικού του παρμπρίζ του αυτοκινήτου, ώστε να μην θολώνει με την υγρασία. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Βασικά αυτό ξεκίνησε με τις μάσκες κατάδυσης, (δουλεύει, το έκανα παλιά όταν έκανα ψαροντούφεκο) σε αμάξια τώρα ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει:D

TheRegulator
18/03/2024, 15:14
Προσωπικά την σάλιωνα την μάσκα αμα δεν είχα το σπρέι αλλα δεν πρόκειται να ρίξω χλέπα στα γυαλία οράσεως η να τρίψω πατάτες :lol: .....

TheRegulator
18/03/2024, 15:15
Εγώ χρησιμοποιώ το anti fog της Muc Off (https://eu.muc-off.com/products/anti-fog-treatment) με πολύ καλά αποτελέσματα.
Υπάρχουν αντίστοιχα και από κατασκευαστές οπτικών (π.χ. Zeiss, Oakley) αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Bonus: Δουλεύει και με μάσκα προστασίας (Covid-19, επαγγελματίες υγείας) :D...

Να σε ρωτήσω, κάθε πότε θέλει ψέκασμα?

McGyver
18/03/2024, 15:30
Να σε ρωτήσω, κάθε πότε θέλει ψέκασμα?

Όποτε θολώνει :lol:...

Εξαρτάται πόσο τα φοράς, πόσο λερώνονται, κάθε πότε τα καθαρίζεις.

Εγώ το χειμώνα αν τα φοράω συνέχεια στην οδήγηση, θέλουν κάθε δυο τρεις μέρες.

nikos_abel
18/03/2024, 19:09
Κάποιοι κόβουν ωμή πατάτα στη μέση και την τρίβουν στο εσωτερικού του παρμπρίζ του αυτοκινήτου, ώστε να μην θολώνει με την υγρασία. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Νομίζω ότι την «έτριβαν» στο εξωτερικό όταν δεν λειτουργούσαν οι υαλοκαθαριστήρες, πολλά χρόνια το «ξέρω», δεν το έχω κάνει ποτέ όμως για να επαληθεύσω!

TheRegulator
19/03/2024, 00:22
Όποτε θολώνει :lol:...

Εξαρτάται πόσο τα φοράς, πόσο λερώνονται, κάθε πότε τα καθαρίζεις.

Εγώ το χειμώνα αν τα φοράω συνέχεια στην οδήγηση, θέλουν κάθε δυο τρεις μέρες.

Τέλεια! Τα φοράω μόνο στην οδήγηση και τα καθαρίζω με τα κουκούλια. Όποτε θα πάει καλά αυτό!

doctor_john
19/03/2024, 06:52
Νομίζω ότι την «έτριβαν» στο εξωτερικό όταν δεν λειτουργούσαν οι υαλοκαθαριστήρες, πολλά χρόνια το «ξέρω», δεν το έχω κάνει ποτέ όμως για να επαληθεύσω!

Εφαρμόζεται με κάθετες κινήσεις μίας κατεύθυνσης.
Λειτουργεί καλούτσικα, αρκετά για να βλέπεις με λογική ταχύτητα.

karellen
19/03/2024, 08:06
Αυτό που λέει ο Νίκος,την πατάτα την τρίβεις εξωτερικά ως υδρο-απωθητικό,δεν μένουν στο τζάμι οι σταγόνες,το χω κάνει.
Για μέσα το θόλωμα δεν κάνει πολλά πράγματα.

nikos_abel
21/03/2024, 07:07
Για να μην ανοίγω θέμα, έχει κανείς ιδέα πως μπορεί να προκλήθηκε η "φούσκα" της φωτό;
Είναι στο στροφόμετρο, θα ορκιζόμουν ότι δημιουργήθηκε στο τριήμερο που την είχα
παρκαρισμένη, εκτός αν 2 χρόνια τώρα δεν το είχα προσέξει (ου γαρ έρχεται μόνον το γήρας...)
451653

ioannispar
21/03/2024, 07:15
Λογω θερμοκρασιας. Καποιες φορες φτιαχνει μονη της και αν δεν, τοτε ανοιγμα και πατημα για να ξανα κολλησει.

nikos_abel
21/03/2024, 07:17
Λογω θερμοκρασιας. Καποιες φορες φτιαχνει μονη της και αν δεν, τοτε ανοιγμα και πατημα για να ξανα κολλησει.

Αυτό φαντάστηκα, αλλά έλεγα μην έχει ξέρω γω κανάν πυκνωτή από πίσω που έσκασε και έχουμε άλλα...
Να είσαι καλά.

doctor_john
21/03/2024, 07:44
Αυτό που φούσκωσε είναι μελάνι μεταξοτυπίας και δεν μπορούμε να το επισκευάσουμε χωρίς μεγάλο ρίσκο να κοπεί.
Αν το ανοίξεις (καλό θα ήταν για να δεις την κατάσταση της πλακέτας απο πίσω, μήπως χρειάζεται καθάρισμα - σπρέϋ) μπορείς
να ξεβιδώσεις λίγο την δεξιά βίδα να το ξεφουσκώσεις από εκεί και να κάνεις μερικές τρυπίτσες με μια βελόνα πολύ κοντά στην βίδα.

Αν βρεις πούδρα σκόνης μέσα έχει ξεκινήσει να φθείρεται τόσο το καντραν που ίσως είναι λογικότερο να το έχεις υπόψιν για αντικατάσταση
αν το πετύχεις κάπου κ.λπ.

Άφησε το 2-3 ώρες στον Ήλιο πρώτα και αποφασίζεις.

viper1
21/03/2024, 07:49
Να σε ρωτήσω, κάθε πότε θέλει ψέκασμα?

Προληπτικά μια φορά την εβδομάδα. Τώρα αν δεις πάλι κατσαρίδες μυρμήγκια κλπ καντο 2 φορές την εβδομάδα

nikos_abel
21/03/2024, 08:46
Αυτό που φούσκωσε είναι μελάνι μεταξοτυπίας και δεν μπορούμε να το επισκευάσουμε χωρίς μεγάλο ρίσκο να κοπεί.
Αν το ανοίξεις (καλό θα ήταν για να δεις την κατάσταση της πλακέτας απο πίσω, μήπως χρειάζεται καθάρισμα - σπρέϋ) μπορείς
να ξεβιδώσεις λίγο την δεξιά βίδα να το ξεφουσκώσεις από εκεί και να κάνεις μερικές τρυπίτσες με μια βελόνα πολύ κοντά στην βίδα.

Αν βρεις πούδρα σκόνης μέσα έχει ξεκινήσει να φθείρεται τόσο το καντραν που ίσως είναι λογικότερο να το έχεις υπόψιν για αντικατάσταση
αν το πετύχεις κάπου κ.λπ.

Άφησε το 2-3 ώρες στον Ήλιο πρώτα και αποφασίζεις.

Η μλκ είναι ότι για να δω από πίσω θέλει ξήλωμα το μισό μηχανάκι...

Ευχαριστώ πάντως, θα δω με τον καιρό πως θα πάει (αυτό με τη βίδα και την καρφίτσα το σκέφτηκα και εγώ)

panavour
21/03/2024, 12:07
αστο φουσκωμενο,θα λειτουργει και σαν κοφτης στροφων.:lol:

nikos_abel
21/03/2024, 12:52
αστο φουσκωμενο,θα λειτουργει και σαν κοφτης στροφων.:lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

alexis72
22/03/2024, 13:25
[QUOTE=viper1;3200893]Το είκοσι έξι γράφεται με η?[/QUOT
οπα ραι μαιγάλε ...αυτω βρικες να σχωλιάσης ?? εισε παναιξιπνως τη να κανωμαι ...μαλλων τω εγραξαις γηα εξηπναδα ...ο admin εχει να γράψει κατι ? αν το εγραφα εγω θα ειχα παρατήρηση ...τωρα μάλλον δεν το προσεξε ...κάνει το κορόιδο κοινώς ...

CorpseAlive
22/03/2024, 13:31
Φτιάξε την ορθογραφία που έγραψες επίτηδες λάθος, προχώρα παρακάτω δεν έχει νόημα η κουβέντα αυτή στο παρόν Thread.
Και κλείνει εδώ η ανούσια αυτή αντιπαράθεση από όλους.

TheRegulator
22/03/2024, 20:06
Εγώ χρησιμοποιώ το anti fog της Muc Off (https://eu.muc-off.com/products/anti-fog-treatment) με πολύ καλά αποτελέσματα.
Υπάρχουν αντίστοιχα και από κατασκευαστές οπτικών (π.χ. Zeiss, Oakley) αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Bonus: Δουλεύει και με μάσκα προστασίας (Covid-19, επαγγελματίες υγείας) :D...

Ο ΜΑΓΚΑΙΒΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑ ΠΑΙΧΤΗΣ.
Το χρησιμοποίησα.
Γ Α Μ Η Σ Ε!
Πρώτη φορά είχα κλειστή ζελατίνα με τις γυαλαμπουκες μου…

νεοσσός
22/03/2024, 20:51
Ο Θωμάς είναι σταθερή αξία.

Άντε, τώρα το αεμγγέ να σου 'ρθει και θα 'σαι ελβετικό ρολόι.

McGyver
22/03/2024, 21:09
Ο ΜΑΓΚΑΙΒΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑ ΠΑΙΧΤΗΣ.
Το χρησιμοποίησα.
Γ Α Μ Η Σ Ε!
Πρώτη φορά είχα κλειστή ζελατίνα με τις γυαλαμπουκες μου…

:beer: :beer: :beer: