PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100

ioannispar
23/03/2024, 07:54
Αυτό που φούσκωσε είναι μελάνι μεταξοτυπίας και δεν μπορούμε να το επισκευάσουμε χωρίς μεγάλο ρίσκο να κοπεί.
Αν το ανοίξεις (καλό θα ήταν για να δεις την κατάσταση της πλακέτας απο πίσω, μήπως χρειάζεται καθάρισμα - σπρέϋ) μπορείς
να ξεβιδώσεις λίγο την δεξιά βίδα να το ξεφουσκώσεις από εκεί και να κάνεις μερικές τρυπίτσες με μια βελόνα πολύ κοντά στην βίδα.

Αν βρεις πούδρα σκόνης μέσα έχει ξεκινήσει να φθείρεται τόσο το καντραν που ίσως είναι λογικότερο να το έχεις υπόψιν για αντικατάσταση
αν το πετύχεις κάπου κ.λπ.

Άφησε το 2-3 ώρες στον Ήλιο πρώτα και αποφασίζεις.


99% ειναι αυτοκολλητο. Εγω σε ενα honda που ειχα το ανοιξα και το πιεσα και ξανακολλησε χωρις θεματα.

doctor_john
23/03/2024, 08:49
Μοιάζει αλλά είναι πολύ δύσκολο ρε συ. Πέρα του ότι θα ήταν η ύψιστη ξεφτίλα σαν κατασκευή οργάνου :lol:

Υπάρχει αυτοκόλλητο να αντέξει τις συνθήκες, πανάκριβο και όχι τόσο λεπτό (κυκλώνει την βίδα).
Η διαδικασία να λαμιναριστεί με σύμπτωση σε ήδη κομμένα dial είναι σχεδόν αδύνατη βιομηχανικά.
Να λαμιναριστεί σε φύλλο και να κοπούν όλα μαζί κοστίζει πολύ σε χρόνο, χρήμα και σκάρτα.
Το ότι έχει κόκκινο χρώμα και έχει αντέξει πάνω από ένα χρόνο δείχνει μεταξοτυπία ή uv μελάνια
κάτι που δεν χρειάζεται το αυτοκόλλητο, τυπώνεις πάνω στο φύλλο.

έτσι συμπεριφέρονται οι καλές βαφές, απλά δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη κάθε φορά.

Acacius
23/03/2024, 18:26
Δε κΣερω αν ειναι Ελληνικο αυτο το φαινομενο, παντως παλια χαζευοντας mobile.de και διαφορα παρομοια, εβλεπα λογικες τιμες σε σχεση με τα δικα μας ρεζιλικια.


Νομίζω ότι είναι σε μεγάλο βαθμό ελληνικό φαίνόμενο. Σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι αλλά σε σύγκριση με τους λαούς που κάνουμε "παρέα" είμαστε χειρότεροι σε αυτόν τον τομέα, ασχέτως εισοδημάτων.

stefanos
23/03/2024, 19:40
Νομίζω ότι είναι σε μεγάλο βαθμό ελληνικό φαίνόμενο. Σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι αλλά σε σύγκριση με τους λαούς που κάνουμε "παρέα" είμαστε χειρότεροι σε αυτόν τον τομέα, ασχέτως εισοδημάτων.

Στην Ελλάδα έχουμε μια ψύχωση με αυτοκίνητα μοτοσυκλέτες, ειδικά η γενιές του 80.
Οπότε είναι φυσικό να είμαστε σε άλλο πλανήτη σε σύγκριση με λαούς που θεωρούν το passat station 1.3 γαμάτο αυτοκίνητο:bawl:

viper1
23/03/2024, 20:14
Με τον Αντρέα θα κυκλοφορούσαμε όλοι με σούπερ καρς και ss. Και χωρίς όρια και πρόστιμα.

Acacius
24/03/2024, 04:11
Στην Ελλάδα έχουμε μια ψύχωση με αυτοκίνητα μοτοσυκλέτες, ειδικά η γενιές του 80.
Οπότε είναι φυσικό να είμαστε σε άλλο πλανήτη σε σύγκριση με λαούς που θεωρούν το passat station 1.3 γαμάτο αυτοκίνητο:bawl:

Πιστεύω ότι σηκώνει κουβέντα και δεν είναι μονοπαργοντικό θέμα. Πάντως ούτε οι πιο "βενζινοκέφαλοι" είμαστε, ούτε οι πιο φτωχοί και στερημένοι ώστε να δικαιολογείται αυτό το χάλι όπου ό,τι τριμπούρδελο πουλάει ο Έλληνας είναι "λΕλούδι, συλλεκτικό, μόνο για γνώστες".

Σημ: όταν έγραφα για λαούς που κάνουμε "παρέα" δεν εννοούσα τόσο τους γείτονες, όσο τους εταίρους και συμμάχους ημών...

doctoras
24/03/2024, 22:40
Στην Ελλάδα έχουμε μια ψύχωση με αυτοκίνητα μοτοσυκλέτες, ειδικά η γενιές του 80.
Οπότε είναι φυσικό να είμαστε σε άλλο πλανήτη σε σύγκριση με λαούς που θεωρούν το passat station 1.3 γαμάτο αυτοκίνητο:bawl:

Πάντως τα station wagon, είναι οντως γαμάτα οχήματα, οταν οι δραστηριότητες θέλουν μεγάλο πορτ παγκάζ για μεταφορά αντικειμένων

george.S
25/03/2024, 06:07
Πάντως τα station wagon, είναι οντως γαμάτα οχήματα, οταν οι δραστηριότητες θέλουν μεγάλο πορτ παγκάζ για μεταφορά αντικειμένων

Ακριβώς και ταξίδια και εκδρομές για hobby και και και .......αλλά όχι το passat..:lol:

RaGe_Raptor
25/03/2024, 20:37
παρά τις προσπάθειες του νεοσσού, είμαι ακόμα ζωντανός :bawl:

υγ: πάντα ήθελα να γίνω το talk of the town του φόρουμ, πάει κι αυτό από την bucket list

νεοσσός
25/03/2024, 22:10
Χαιρόμαστε που επέστρεψες. :)

doctoras
25/03/2024, 22:30
Ακριβώς και ταξίδια και εκδρομές για hobby και και και .......αλλά όχι το passat..:lol:

Είχα σε εταιρικό το Passat 2005 sw, σε μαύρο…
Το τι μπουλινκ έφαγα τύπου, ωραίο αυτοκίνητο κανει και για εξτραδακια σε μακαρίτες…δε λέγεται
Το συγκεκριμένο μοντέλο οντως θύμιζε

giorgosb
26/03/2024, 17:41
Παγκόσμιες πωλήσεις μοτοσυκλετών 2023 (https://www.2wo.gr/news/11759-pagkosmies-poliseis-motosykleton-2023-i-honda-stin-proti-thesi)

Η Honda στην πρώτη θέση

Τρεις ινδικές εταιρείες στο top 5, τέσσερις κινέζικες στο top 10.

bulmont
26/03/2024, 17:59
Καταλαβαίνουμε απ' αυτά τα στοιχεία τι μερίδιο έχουν οι εν Ελλάδι πωλήσεις......
Και κατά πόσο μεγαλύτερο μέγεθος είναι η Ινδία.....
Πιστεύω πώς οι εταιρείες δίνουν μεγαλύτερο βάρος στην γνώμη του Ινδού με τα
4-5 πιτσιρίκια την σύζυγο και την πεθερά πάνω στο μηχανάκι παρά στον
''παγκόσμιο πρωταθλητή'' - εγώ θα σου πώ - έλληνα της καφετέριας...

Bowleno
27/03/2024, 02:05
Παγκόσμιες πωλήσεις μοτοσυκλετών 2023 (https://www.2wo.gr/news/11759-pagkosmies-poliseis-motosykleton-2023-i-honda-stin-proti-thesi)

Η Honda στην πρώτη θέση

Τρεις ινδικές εταιρείες στο top 5, τέσσερις κινέζικες στο top 10.


Καταλαβαίνουμε απ' αυτά τα στοιχεία τι μερίδιο έχουν οι εν Ελλάδι πωλήσεις......
Και κατά πόσο μεγαλύτερο μέγεθος είναι η Ινδία.....
Πιστεύω πώς οι εταιρείες δίνουν μεγαλύτερο βάρος στην γνώμη του Ινδού με τα
4-5 πιτσιρίκια την σύζυγο και την πεθερά πάνω στο μηχανάκι παρά στον
''παγκόσμιο πρωταθλητή'' - εγώ θα σου πώ - έλληνα της καφετέριας...



Καταλαβαίνετε φαντάζομαι ότι η αγορά ολόκληρης της Ευρώπης είναι "αγορά μιας μεσαίας πόλης" για Ινδία και Κίνα.
Οποιαδήποτε σύγκριση είναι απλώς άτοπη.....

TheRegulator
27/03/2024, 11:56
Ακριβώς και ταξίδια και εκδρομές για hobby και και και .......αλλά όχι το passat..:lol:

ΜΟΝΟ SUV. Τι στεισο να πουμε, λες και ειμαστε βιγκαν νον μπινιαρι λακτοζ ιντολεραντ αμερικανοι....

panavour
27/03/2024, 13:51
Στην Ελλαδα ποτε δεν αγαπησαν το στεισον βαγκον.Στην ευρωπη πριν 15 χρονια ειχε φτασει και το 55% των πωλησεων.Στην Ελλαδα ,αμα ΔΕΝ εχεις ''κουρσα'' και εχεις στεισον βαγκον ,σε θεωρουν μπανάλ,οικοδομο,πλακά,αλβανό εργατη, εργολαβο κηδειων,λαθρεπορα κλπ.

RaGe_Raptor
27/03/2024, 15:35
Λοιπον κυριοι, επειδη ηδη με τρωει ο κωλαριγκος μου, υπαρχει καποιο riding school στα Σερρας μπας και μαθω να το πηγαινω σωστα το μηχανακι? Αλλα καλο θα ειναι να υπαρχει γκρουπ για αμπαλους-κουλατζες ωστε να κανω σωστο blend in!
Σκεφτομαι για σκασια 10 μερουλες τον Μαιο και μπορω να βρω μηχανακι για κατι τετοιο!!

Κατά κει που συχνάζεις κάνει σχολεία κι ο Corser. Λέω τώρα

TheRegulator
27/03/2024, 15:36
Στην Ελλαδα ποτε δεν αγαπησαν το στεισον βαγκον.Στην ευρωπη πριν 15 χρονια ειχε φτασει και το 55% των πωλησεων.Στην Ελλαδα ,αμα ΔΕΝ εχεις ''κουρσα'' και εχεις στεισον βαγκον ,σε θεωρουν μπανάλ,οικοδομο,πλακά,αλβανό εργατη, εργολαβο κηδειων,λαθρεπορα κλπ.

Αλβανο εργατη λεει! Σαν εκεινον στις φωτιες με το φαμπια στεισο :lol::lol:

thunder ace
27/03/2024, 15:56
Γατάκια........είχα για τρία χρόνια και κυκλοφόραγα το ένα από τα δύο Alfa sud station που υπήρχαν στην Ελλάδα.
Όχι αυτό το τυχαίο της φωτο,αλλά για να το δείτε.
Με δυο διπλά Weber πήγαινε τον κωλο του.
451894
Τώρα θυμήθηκα: " ζαρντινιέρα" το λέγανε οι αλφαρομεακηδες.

THRESH
27/03/2024, 15:58
Είχα σε εταιρικό το Passat 2005 sw, σε μαύρο…
Το τι μπουλινκ έφαγα τύπου, ωραίο αυτοκίνητο κανει και για εξτραδακια σε μακαρίτες…δε λέγεται
Το συγκεκριμένο μοντέλο οντως θύμιζε

τα sw είναι πολυ παρεξηγημένα στη χώρα μας, ευτυχώς τα τελευταία χρόνια αρχίζουν και ξεπερνιούνται οι τυχόν προκαταλήψεις όπως η προαναφερθείσα :lol:

Bowleno
27/03/2024, 16:01
Γατάκια........είχα για τρία χρόνια και κυκλοφόραγα το ένα από τα δύο Alfa sud station που υπήρχαν στην Ελλάδα.
Όχι αυτό το τυχαίο της φωτο,αλλά για να το δείτε.
Με δυο διπλά Weber πήγαινε τον κωλο του.
451894


Έχεις η είχες κάνα μπάρμπα βενζινά κει πάνω; :D

TheRegulator
27/03/2024, 16:05
Κατά κει που συχνάζεις κάνει σχολεία κι ο Corser. Λέω τώρα

Εκει που συχναζω αμα σκασω σε σχολειο του κορσερ θα γελαει και το ποικιλοχρωμο εριφιο. Ας κανουμε ενα στις Σερρες, να μην γινουμε ρεζιλι στα εξωτερικα κατευθειαν! LOL

thunder ace
27/03/2024, 16:06
Αθήνα ζούσα ρε συ .
Καλλιθέα.
Η αλήθεια είναι ότι έκαιγε,αλλά πριν 30 χρόνια ποιος νοιαζόταν για την τιμή της βενζίνης;

CorpseAlive
27/03/2024, 16:07
Αθήνα ζούσα ρε συ .
Καλλιθέα.
Η αλήθεια είναι ότι έκαιγε,αλλά πριν 30 χρόνια ποιος νοιαζόταν για την τιμή της βενζίνης;

Ο βενζινας

TheRegulator
27/03/2024, 16:11
Κατά κει που συχνάζεις κάνει σχολεία κι ο Corser. Λέω τώρα

ΥΓ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ?!
3ημερο στο Χοκι 3.450 με το μηχανακι και με το δικο μου μηχανακι 2000. Τα φερινγκ κανουν 1200 αρα μια η αλλη μας ερχεται!

TheRegulator
27/03/2024, 16:16
Εν τω μεταξυ πως ξεχειλωσε ετσι το πραγμα μετα απο ενα ποσταρισμα ενος μπουσα...
Θελω συγχαρητηρια!

toyar
27/03/2024, 16:24
Τα καλύτερα αυτοκίνητα ήταν τα πολυμορφικά και τα Στέισον
Τα suv είναι η τεχνολογική ντροπή της ανθρώπινης ρατσας

harris_x
27/03/2024, 17:04
Γατάκια........είχα για τρία χρόνια και κυκλοφόραγα το ένα από τα δύο Alfa sud station που υπήρχαν στην Ελλάδα.
Όχι αυτό το τυχαίο της φωτο,αλλά για να το δείτε.
Με δυο διπλά Weber πήγαινε τον κωλο του.
451894
Τώρα θυμήθηκα: " ζαρντινιέρα" το λέγανε οι αλφαρομεακηδες.
Το έλεγαν έτσι γιατι το μοντέλο ήταν Alfasud Giardinetta.

Το 2ο το είχε ο πατέρας μου :tooth:

Bowleno
27/03/2024, 17:52
Εν τω μεταξυ πως ξεχειλωσε ετσι το πραγμα μετα απο ενα ποσταρισμα ενος μπουσα...
Θελω συγχαρητηρια!

Βολεύεσαι με ένα εβδομαδιαίο ban; :D
Πρέπει να σφουγγαρίσω το θέμα γιατί βλέπει και το αφεντικό
Μας κάνεις να γράφουμε αντί να αλητεύουμε ρε συ:lol:

bulmont
27/03/2024, 18:45
Μας κάνεις να γράφουμε αντί να αλητεύουμε ρε συ:lol:

Με VOGE ΔΕΝ αλητεύεις......................

.............απλώς περιφέρεσαι..................................................

viper1
27/03/2024, 18:56
Με VOGE ΔΕΝ αλητεύεις......................

.............απλώς περιφέρεσαι..................................................

Στις αντιπροσωπείες για ανακλήσεις

panavour
27/03/2024, 20:26
Στις αντιπροσωπείες για ανακλήσεις
:bawl:τουλαχιστον πας για την ανακληση ,εν πληρει λειτουργια,οχι πανω σε οδικες,οπως κατι ιταλικα και γερμανικα κοκοράκια.:cry::bawl:cry::lol:

TheRegulator
27/03/2024, 20:57
Βολεύεσαι με ένα εβδομαδιαίο ban; :D
Πρέπει να σφουγγαρίσω το θέμα γιατί βλέπει και το αφεντικό
Μας κάνεις να γράφουμε αντί να αλητεύουμε ρε συ:lol:

Εβδομαδιαίο δεν βολευει γιατι συνήθως γράφω απ το γραφείο.
ΣουΚου να είναι ωστε να μπορώ να συγκεντρωθώ στο διάβασμα! :lol:

TheRegulator
27/03/2024, 20:58
Με VOGE ΔΕΝ αλητεύεις......................

.............απλώς περιφέρεσαι..................................................

Γιατι τον κάνετε την καρδία χαλιγκαλι ρε!! Voge έχει οχι χαρλει!

TheRegulator
27/03/2024, 21:00
Τα καλύτερα αυτοκίνητα ήταν τα πολυμορφικά και τα Στέισον
Τα suv είναι η τεχνολογική ντροπή της ανθρώπινης ρατσας

Πειτε οτι θέτε αλλα κανέναν μας δεν θα χαλαγε ενα RR SVR/Purosague/Cullinan/G63 κτλ για τις μετακινήσεις...

Bowleno
27/03/2024, 23:05
Με VOGE ΔΕΝ αλητεύεις......................

.............απλώς περιφέρεσαι..................................................


Στις αντιπροσωπείες για ανακλήσεις

Αλήτες τσαντάκηδες μηχανόβιοι πάρτε να έχετε:moutza::moutza:

:lol:

RaGe_Raptor
28/03/2024, 05:04
ΥΓ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ?!
3ημερο στο Χοκι 3.450 με το μηχανακι και με το δικο μου μηχανακι 2000. Τα φερινγκ κανουν 1200 αρα μια η αλλη μας ερχεται!

Τζάμπα ίδρωνε ο Troy στις σελες των Ducati και των K5 για να πάρει παγκόσμια ? :bawl:

doctor_john
28/03/2024, 07:25
Πειτε οτι θέτε αλλα κανέναν μας δεν θα χαλαγε ενα RR SVR/Purosague/Cullinan/G63 κτλ για τις μετακινήσεις...

Eλα ρε συ.. το συμφέρον της μονάδας;
Οι κατασκευές αυτές είναι ενάντια σε όλα, υποτίθεται πως προστατεύουμε το περιβάλλον και κατασπαταλάμε υλικά,
κατασπαταλάμε καύσιμα, κατασπαταλάμε χώρο που δεν έχουμε.

Προφανώς είναι βολικό να έχω ένα βαγόνι στο δρόμο, δεν είμαι μόνος μου όμως.
Οι δρόμοι δεν φάρδυναν ξαφνικά και δεν πρόκειται.
Το μόνο που προσφέρουν αυτά τα οχήματα είναι ικανότητα να απορροφήσουν μεγαλύτερο κτύπημα και η επιβολή του όγκου τους.
Να πεθάνω εγώ και όχι εσύ με λίγα λόγια σε ένα τρακάρισμα και μπούλινγκ στους δρόμους..

Σορυ δεν έχω καμια διάθεση να τσακωθώ απλά μου φαίνεται χαζό να σκέφτομαι πως λόγο του ότι παντού κάνει κουμάντο
το χρήμα, αυτό και μόνο δικαιολογεί και τις επόμενες ανηθικότητες.

Tsber
28/03/2024, 09:58
Καλημέρα παίδες, έχω μία ερώτηση περί διασύνδεσης ταμειακών, η προθεσμία λήγει και ο προμηθευτής της ταμειακής μού λέει ότι δεν υπάρχει ακόμη αναβάθμιση για το μοντέλο ταμειακής που έχω - είναι το WisDor TEC 50...

Εδώ και μήνες από την πρώτη ενημέρωση.

Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό ή θα φάω κανένα πρόστιμο χωρίς να φταίω;

karateo
28/03/2024, 10:00
Καλημέρα παίδες, έχω μία ερώτηση περί διασύνδεσης ταμειακών, η προθεσμία λήγει και ο προμηθευτής της ταμειακής μού λέει ότι δεν υπάρχει ακόμη αναβάθμιση για το μοντέλο ταμειακής που έχω - είναι το WisDor TEC 50...

Εδώ και μήνες από την πρώτη ενημέρωση.

Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό ή θα φάω κανένα πρόστιμο χωρίς να φταίω;

νομίζω πρέπει να αγοράσεις καινούργια ταμειακή
πάλι νομίζω υπάρχει και επιδότηση

TheRegulator
28/03/2024, 10:07
Eλα ρε συ.. το συμφέρον της μονάδας;
Οι κατασκευές αυτές είναι ενάντια σε όλα, υποτίθεται πως προστατεύουμε το περιβάλλον και κατασπαταλάμε υλικά,
κατασπαταλάμε καύσιμα, κατασπαταλάμε χώρο που δεν έχουμε.

Προφανώς είναι βολικό να έχω ένα βαγόνι στο δρόμο, δεν είμαι μόνος μου όμως.
Οι δρόμοι δεν φάρδυναν ξαφνικά και δεν πρόκειται.
Το μόνο που προσφέρουν αυτά τα οχήματα είναι ικανότητα να απορροφήσουν μεγαλύτερο κτύπημα και η επιβολή του όγκου τους.
Να πεθάνω εγώ και όχι εσύ με λίγα λόγια σε ένα τρακάρισμα και μπούλινγκ στους δρόμους..

Σορυ δεν έχω καμια διάθεση να τσακωθώ απλά μου φαίνεται χαζό να σκέφτομαι πως λόγο του ότι παντού κάνει κουμάντο
το χρήμα, αυτό και μόνο δικαιολογεί και τις επόμενες ανηθικότητες.

Λοιποοον, ωραια τοποθετηση.
Διαφώνω και συμφώνω ταυτοχρονα! Τα συγκεκριμενα που ανεφερα καινε λιγοτερο πχ απο μια διλιτρη Αλφα 166 του 2004.

Οσα ατυχηματα ειχα, ηταν με φθηνοτερα αυτοκινητα απ το δικο μου. Το πρωτο ηταν οταν ενα πουντο ΜΚ1 αξιας 200 αγγλικων λιρων επεσε επανω μου τον πρωτο μηνα που ειχα το πρωτο μου αυτοκινητο. Το τελευταιο, πριν 2 εβδομαδες, ηταν ενα σκοντα οκταβια στεισον βαγκον και η ζημια που μου εκανε υπερβαινει την αξια του αυτοκινητου που επεσε επανω μου! Δεν νομιζω οτι αυτοι με τα ακριβα αυτοκινητα μου ασκουν μπουλινγκ..

Ναι εχεις απολυτο δικιο για τον ογκο σε περιπτωση ατυχηματος. Λογο του υψους σε βρισκει σε μερη που δεν θα ηθελες. Μαλιστα ενας μοτοβλογκερ στην αμερικη το εξηγησε σε ενα απ τα τελευταια του βιντεο.

Και για να καταληξουμε καπου, δυστυχως ή ευτυχως το χρημα και η βλακεια κανουν κουμαντο. Γι αυτο επαψα να ειμαι ρομαντικος 4 χρονια πριν, παρατησα το lab coat και δουλευω στην αντιπερα οχθη (regulatory affairs)...

Volpad
28/03/2024, 10:19
Καλημέρα παίδες, έχω μία ερώτηση περί διασύνδεσης ταμειακών, η προθεσμία λήγει και ο προμηθευτής της ταμειακής μού λέει ότι δεν υπάρχει ακόμη αναβάθμιση για το μοντέλο ταμειακής που έχω - είναι το WisDor TEC 50...

Εδώ και μήνες από την πρώτη ενημέρωση.

Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό ή θα φάω κανένα πρόστιμο χωρίς να φταίω;

Πού να δείς σε εμάς με τους φορολογικούς τι γίνεται, που ακόμα και να θέλουμε να πάρουμε άλλον, δεν υπάρχει καν φορολογικός που να συνδέεται με την ΑΑΔΕ και με το ERP μας...

Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι, αλλα να είσαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο να χρειαστεί να πάρεις καινούρια ταμιακή.

PaNick67
28/03/2024, 10:39
Καλημέρα παίδες, έχω μία ερώτηση περί διασύνδεσης ταμειακών, η προθεσμία λήγει και ο προμηθευτής της ταμειακής μού λέει ότι δεν υπάρχει ακόμη αναβάθμιση για το μοντέλο ταμειακής που έχω - είναι το WisDor TEC 50...

Εδώ και μήνες από την πρώτη ενημέρωση.

Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό ή θα φάω κανένα πρόστιμο χωρίς να φταίω;

Η DTEC 100 που ειχα αναβαθμιση πηρε τον 1/21 και η διασυνδεση της με την ΑΑΔΕ εγινε τον 3/21, εν μεσω του λοκνταουν. Για να μην εχει παρει ακομα μαλλον δεν θα παρει ποτε

Volpad
28/03/2024, 11:33
Έκανα λάθος πριν. Η σύνδεση με την ΑΑΔΕ είναι εφικτή.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται στη σύνδεση με τα POS

Tsber
28/03/2024, 12:06
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά :beer:

Λοιπόν, μπήκα στην ΑΑΔΕ και βρήκα ότι αναβάθμιση για τη WisDor TEC 50 υπάρχει οπότε δεν θα χρειαστεί αλλαγή ταμειακής ευτυχώς.

Έκλεισα ραντεβού με τον τεχνικό για τη διασύνδεση και πήρα την παράταση του ενός μηνός.

Αυτά και βλέπουμε, ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση :)

TheRegulator
28/03/2024, 12:22
Τζάμπα ίδρωνε ο Troy στις σελες των Ducati και των K5 για να πάρει παγκόσμια ? :bawl:

Και επείδη ίδρωνε αυτός θα μας κανει εμάς να ψαχνουμε συνταγές για παγάκια αλα κρεμ?

PaNick67
28/03/2024, 12:33
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά :beer:

Λοιπόν, μπήκα στην ΑΑΔΕ και βρήκα ότι αναβάθμιση για τη WisDor TEC 50 υπάρχει οπότε δεν θα χρειαστεί αλλαγή ταμειακής ευτυχώς.

Έκλεισα ραντεβού με τον τεχνικό για τη διασύνδεση και πήρα την παράταση του ενός μηνός.

Αυτά και βλέπουμε, ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση :)

Τσεκαρε και το POS αν αναβαθμιζεται για να διασυνδεθει με ταμειακη - ΑΑΔΕ για να μην τρεχεις τελευταια στιγμη.

Το ιδιο εκανα κι εγω με το ραντεβου, περιμενουμε να λυθουν τα bugs με το POS για την διασυνδεση.

Μια δουλεια σωστα δεν μπορει να γινει σε αυτην την χωρα

doctor_john
28/03/2024, 21:53
Λοιποοον, ωραια τοποθετηση.
Διαφώνω και συμφώνω ταυτοχρονα! Τα συγκεκριμενα που ανεφερα καινε λιγοτερο πχ απο μια διλιτρη Αλφα 166 του 2004.

Οσα ατυχηματα ειχα, ηταν με φθηνοτερα αυτοκινητα απ το δικο μου. Το πρωτο ηταν οταν ενα πουντο ΜΚ1 αξιας 200 αγγλικων λιρων επεσε επανω μου τον πρωτο μηνα που ειχα το πρωτο μου αυτοκινητο. Το τελευταιο, πριν 2 εβδομαδες, ηταν ενα σκοντα οκταβια στεισον βαγκον και η ζημια που μου εκανε υπερβαινει την αξια του αυτοκινητου που επεσε επανω μου! Δεν νομιζω οτι αυτοι με τα ακριβα αυτοκινητα μου ασκουν μπουλινγκ..

Ναι εχεις απολυτο δικιο για τον ογκο σε περιπτωση ατυχηματος. Λογο του υψους σε βρισκει σε μερη που δεν θα ηθελες. Μαλιστα ενας μοτοβλογκερ στην αμερικη το εξηγησε σε ενα απ τα τελευταια του βιντεο.

Και για να καταληξουμε καπου, δυστυχως ή ευτυχως το χρημα και η βλακεια κανουν κουμαντο. Γι αυτο επαψα να ειμαι ρομαντικος 4 χρονια πριν, παρατησα το lab coat και δουλευω στην αντιπερα οχθη (regulatory affairs)...

Μπορεί τα υβριδικά suv να καίνε λιγότερο, τι μας έχουν κοστίσει όμως στην κατασκευή, τι γνωρίζουμε πως μας κοστίζουν στην χρήση και τι στην απόσυρση χωρίς να ξεχνάμε τις απαραίτητες υποδομές που μας κοστίζουν και που χαρίζονται σε ιδιωτικά συμφέροντα στην συνέχεια.

Εστιάζεις πολύ στην αξία, εγώ στο μέγεθος και τα χαρακτηριστικά.
Υποστηρίζω κάθε υπερβολική αγορά εφόσον δεν ενοχλεί τους γύρω.
Το θεωρώ πολύ υγιές για μια λειτουργική οικονομία και μεγάλο βοήθημα σε μια σειρά δημιουργών κ.λπ.

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το κόστος, υπάρχει θέμα με την υποκρισία πρωτίστως, τα παραπάνω υλικά - ενέργεια που στερούν απο την παγκόσμια αγορά
και το σημαντικότερο, η ασυμβατότητα τους με τα αστικά κέντρα χωροταξικά.

Θα μπορούσαν κάλλιστα να επιτρέπονται σε αυτοκινητόδρομους και εκτός πόλεων.

TheRegulator
29/03/2024, 19:52
Μπορεί τα υβριδικά suv να καίνε λιγότερο, τι μας έχουν κοστίσει όμως στην κατασκευή, τι γνωρίζουμε πως μας κοστίζουν στην χρήση και τι στην απόσυρση χωρίς να ξεχνάμε τις απαραίτητες υποδομές που μας κοστίζουν και που χαρίζονται σε ιδιωτικά συμφέροντα στην συνέχεια.

Εστιάζεις πολύ στην αξία, εγώ στο μέγεθος και τα χαρακτηριστικά.
Υποστηρίζω κάθε υπερβολική αγορά εφόσον δεν ενοχλεί τους γύρω.
Το θεωρώ πολύ υγιές για μια λειτουργική οικονομία και μεγάλο βοήθημα σε μια σειρά δημιουργών κ.λπ.

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το κόστος, υπάρχει θέμα με την υποκρισία πρωτίστως, τα παραπάνω υλικά - ενέργεια που στερούν απο την παγκόσμια αγορά
και το σημαντικότερο, η ασυμβατότητα τους με τα αστικά κέντρα χωροταξικά.

Θα μπορούσαν κάλλιστα να επιτρέπονται σε αυτοκινητόδρομους και εκτός πόλεων.

Δεν μιλούσα για τα υβριδικα σουβ αλλα για τα γρηγορα σουβ. Ειχα υβριδικο πλαγκ ιν και τα θεωρω απειρη παπαρια!Εκτος και αν τα χλμ που κανεις ειναι 30 την ημερα και εχεις φορτιστη στην δουλεια για να φορτιζεις δωρεαν.

Συμφωνω για το μεγεθος! Ειναι μεγιστη μαλακια εντος αστικου ιστου! Τωρα για τα υλικα, δεν γνωριζω κατα ποσο χρησιμοποιουν περισσοτερα απ οτι πχ τα στεισον αλλα τεσπα.

toyar
29/03/2024, 20:26
Οι μεγάλοι εχθροί της δυναμικής ενός οχήματος είναι το βάρος και το ψηλό κέντρο του
Τα suv έχουν πολύ κι απ' τα δυο χωρίς απολύτως καμμία χρησιμοτητα
Είναι κατασκευές μηχανολογικά απαράδεκτες που απευθύνονται στο πλέον άσχετο κοινο

mikes
29/03/2024, 20:34
τα SUV ειναι τα ιδανικα οχηματα για κατι τυπους σαν εμενα που η κοιλια μας εμποδιζει
να σηκωσουμε ποδι για να βγουμε απο ενα συμβατικο επιβατικο ιχ.. αυτο φυσικα ισχυει
μερι και τη κατηγορια C (qashqai, tiguan, ds7, q3, kadjar κτλ)... απο εκει και πανω
που παλι πρεπει να σηκωσουμε ποδι για να σκαρφαλωσουμε δεν ειναι και τα πλεον
ιδανικα οχηματα..

AUFGEBRACHT
29/03/2024, 20:37
Οι μεγάλοι εχθροί της δυναμικής ενός οχήματος είναι το βάρος και το ψηλό κέντρο του
Τα suv έχουν πολύ κι απ' τα δυο χωρίς απολύτως καμμία χρησιμοτητα
Είναι κατασκευές μηχανολογικά απαράδεκτες που απευθύνονται στο πλέον άσχετο κοινο

Δεν έχεις SUV ε;

νεοσσός
29/03/2024, 20:41
Όσοι έχουν παιδιά, εκτιμούν τους άφθονους χώρους των SUV για να βάζουν όλα τα παιδικά συμπράγκαλα όταν πάνε εκδρομή ή έστω παραλία.
Άλλοι εκτιμούν το γεγονός ότι είναι ψηλή η θέση οδήγησης και έχουν καλύτερη ορατότητα στον δρόμο, ενώ χαμηλά σπορ αυτοκίνητα τους δυσκολεύουν στο μπες-βγες ακόμα και σε ηλικίες περί τα 40.

Προσωπικά με ξένιζαν τα πρώτα χρόνια, αλλά πλέον τα έχει συνηθίσει το μάτι μου και μου αρέσουν. Δεν αποκλείεται μετά από λίγα χρόνια να είναι ψηλά στις προτιμήσεις μου.

stefanos
29/03/2024, 20:46
Καλά δώστε μου εμένα ένα G 300 ή ένα landcruiser 75
και θα ζήσω με τις τύψεις της καταστροφής του περιβάλλοντος και με το ψηλό κέντρο βάρους.:D

AUFGEBRACHT
29/03/2024, 20:49
τα SUV ειναι τα ιδανικα οχηματα για κατι τυπους σαν εμενα που η κοιλια μας εμποδιζει
να σηκωσουμε ποδι για να βγουμε απο ενα συμβατικο επιβατικο ιχ.. αυτο φυσικα ισχυει
μερι και τη κατηγορια C (qashqai, tiguan, ds7, q3, kadjar κτλ)... απο εκει και πανω
που παλι πρεπει να σηκωσουμε ποδι για να σκαρφαλωσουμε δεν ειναι και τα πλεον
ιδανικα οχηματα..

Ως πλέον άσχετο κοινό δεν θα έπρεπε να ομιλώ κανονικά...

Εκτός από αυτό που αναφέρεις, τα SUV είναι ιδανικότατα και για όσους έχουν πρόβλημα μέσης... στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα, μετά από 40-45 λεπτά οδήγησης έβγαινα και κατέβαινα διπλωμένος...πλέον, με το SUV χαίρομαι να οδηγάω. Μ αρέσει και η θέση οδήγησης, που κάθεσαι ψηλά, και έχεις καλύτερη ορατότητα ως προς το τι συμβαίνει μπροστά σου, ενώ και η ποιότητα κύλισης είναι φανταστική, υπάρχουν κ κάποιοι που τους αρέσει το αμάξι να έχει βάρος στο δρόμο, κι ας είναι εχθρός της δυναμικής, της αεροδυναμικής και της αεροναυτικής.

Επίσης είμαι από αυτούς που μου αρέσει να πηγαίνω εκδρομές και να ακολουθώ οποιοδήποτε μονοπάτι θα μου φανεί ενδιαφέρον σε θάλασσες και βουνά, χωρίς το άγχος η διέλευση να βρει εμπόδια λόγω ύψους.

toyar
29/03/2024, 21:37
τα suv ειναι τα σκουτερ των αυτοκινητων
μια παντελως ακυρη τεχνικα σχεδιαση που ο -ασχετος- κοσμος λατρευει
μπορω να παραθεσω απειρα επιχειρηματα περι ευσταθειας εκμεταλλευσης χωρων κοστους συντηρησης κλπ αλλα δε χρειαζεται
ας απολαυσει ο καθενας οτι τον βολευει:)

RaGe_Raptor
29/03/2024, 21:43
τα suv ειναι τα σκουτερ των αυτοκινητων
μια παντελως ακυρη τεχνικα σχεδιαση που ο -ασχετος- κοσμος λατρευει
μπορω να παραθεσω απειρα επιχειρηματα περι ευσταθειας εκμεταλλευσης χωρων κοστους συντηρησης κλπ αλλα δε χρειαζεται
ας απολαυσει ο καθενας οτι τον βολευει:)

Αφήστε και καμιά χαραμαδα εναλλακτικής, μην είστε τόσο απόλυτοι.
Και στο λέω εγώ που μισώ τα σουβ (suv)

toyar
29/03/2024, 21:49
η φυσικη ειναι απολυτη οχι εγω

panavour
29/03/2024, 22:18
Μην πάρετε. SUV.δεν φτάνουν για όλους.

motojojo
29/03/2024, 22:19
Δεν ξερω τι ειναι πιο ρεαλιστικό, το ότι ένα 5λιτρο τουρμπατο οχτακύλινδρο καιει λιγότερο από ένα διλιτρο τετρακύλινδρο, έστω και εικοσαετίας, ή ότι όλοι κυκλοφορούμε με δίλιτρη 166 για να θεωρηθεί μέτρο σύγκρισης;

AUFGEBRACHT
29/03/2024, 22:28
Μην πάρετε. SUV.δεν φτάνουν για όλους.

Όσοι μεγάλωσαν με αφίσες του Μαξ Πλανκ, του Νιλς Μπορ και του Άϊνστάιν, δεν παίρνουν SUV. Οπότε περισσεύουν για τους υπόλοιπους.

peterTHErider
29/03/2024, 22:34
η φυσικη ειναι απολυτη οχι εγω

Όταν μπούμε να κάνουμε ρεκόρ στο nurburgring θα πάρουμε sedan.
Για τους άθλιους ελληνικούς δρόμους είναι ταμάμ τα suv, όπως και για το σώσιμο της μέσης. Όπως και αυτό με τους χώρους που λες είναι εντελώς άκυρο. Οι πίσω επιβάτες στρουμπουλάνε τα πόδια στα μπροστινά χαμηλά καθίσματα και πολλά άλλα μειονεκτηματα όπως ορατότητα, Βαζε-βγάζε σκυβοντας παιδί 15 κιλών στο καθίσματακι του και η λίστα μπορεί να συνεχίσει...
Το να χαρακτηρίζεις άσχετους εμάς που επιλέγουμε suv δεν είναι ευγενικό. Αντίστοιχα να σε χαρακτηρίσω και εγώ ως άσχετο που δεν Καβαλας Supersport θα το θεωρούσες οκ?

toyar
30/03/2024, 06:16
Όταν ένα αυτοκίνητο αγοράζεται με μοναδικο κριτήρια το ποσο εύκολα μπαινοβγαίνεις εγώ δεν έχω να πω κάτι άλλο για το προϊόν
Όσο για τους κατόχους συγνώμη αν τους προσβάλλα....δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου
Πίστευα ότι σε φόρουμ μοτοσυκλετών θα υπηρχε περισσότερο τεχνολογική προσέγγιση ενός οχηματος
Θα μου άρεσε μια συζήτηση με τεχνικούς όρους και επιχειρήματα
Όταν μπαίνει η ειρωνεία δεν υπάρχει λόγος συνεχειας
Καλά χλμ σε όλους με ότι βολεύει τον καθένα

BLiTzER
30/03/2024, 06:54
Όταν ένα όχημα αποτελεί αντικείμενο επίδειξης, κάθε λογικό επιχείρημα πεθαίνει.

peterTHErider
30/03/2024, 07:28
Όταν ένα αυτοκίνητο αγοράζεται με μοναδικο κριτήρια το ποσο εύκολα μπαινοβγαίνεις εγώ δεν έχω να πω κάτι άλλο για το προϊόν
Όσο για τους κατόχους συγνώμη αν τους προσβάλλα....δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου
Πίστευα ότι σε φόρουμ μοτοσυκλετών θα υπηρχε περισσότερο τεχνολογική προσέγγιση ενός οχηματος
Θα μου άρεσε μια συζήτηση με τεχνικούς όρους και επιχειρήματα
Όταν μπαίνει η ειρωνεία δεν υπάρχει λόγος συνεχειας
Καλά χλμ σε όλους με ότι βολεύει τον καθένα





Όταν χαρακτηρίζεις άσχετους όσους επέλεξαν τέτοιου τύπου αυτοκίνητο δεν ξεκινάς κάποια τεχνολογική συζήτηση. Στα 20 μου και ελεύθερος 2θεσιο σπορ είχα.
Τα πρωταρχικά και βασικα κριτήρια στο οικογενειακό όχημα για μένα είναι η πρακτικότητα και η καθημερινή μου εξυπηρέτηση.και είπα μια σειρά από λόγους. Όπως ακόμα να μπαίνει στο πορτμπαγκάζ χωρις την καπελιερα ο σκύλος μου dogo Argentino 53κιλων. Στο σεντάν η στο κουπέ που θα τον βάλω? Πάνω στα παιδιά?
Αν αυτό μπορεί να συνδιαστει και με λίγη σπορ συμπεριφορά ακόμα καλύτερα. Στην εποχή των ηλεκτρονικών αναρτήσεων και ένα crossover μπορεί να γίνει διασκεδαστικο σε ένα βαθμό.
Τα αντίστοιχα mega on off τύπου multistrada που κάνουν από ταξίδι μέχρι track day.

toyar
30/03/2024, 07:46
δεν ειναι θεμα σπορ συμπεριφορας αλλα ευσταθειας
φιλος με λεφτα αγορασε πριν χρονια πανακριβο επωνυμο υβριδικο suv
το αυτοκινητο εφτανε για πλακα τα 180 κι εκει ειχε κοφτη
ο κατασκευαστης δεν το εμπιστευονταν για παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους
σε σφοδρη πλαγια συγκρουση εφερε τουμπες γιατι το αλλο οχημα χωθηκε απο κατω και το σηκωσε στον αερα
το αστειο στα σημερινα ειναι ενω κουβαλανε ολη την υποδομη της τερακινησης (μεγαλο υψος πατωματος, τεραστιες αναρτησεις και τροχους , τουνελ μεταδοσης κλπ) ειναι τελικα δικινητα χωρις καμμια δυνατοτητα εκτος δρομου
εμενα ολο αυτο μου κανει πολυ fake

peterTHErider
30/03/2024, 08:06
δεν ειναι θεμα σπορ συμπεριφορας αλλα ευσταθειας
φιλος με λεφτα αγορασε πριν χρονια πανακριβο επωνυμο υβριδικο suv
το αυτοκινητο εφτανε για πλακα τα 180 κι εκει ειχε κοφτη
ο κατασκευαστης δεν το εμπιστευονταν για παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους
σε σφοδρη πλαγια συγκρουση εφερε τουμπες γιατι το αλλο οχημα χωθηκε απο κατω και το σηκωσε στον αερα
το αστειο στα σημερινα ειναι ενω κουβαλανε ολη την υποδομη της τερακινησης (μεγαλο υψος πατωματος, τεραστιες αναρτησεις και τροχους , τουνελ μεταδοσης κλπ) ειναι τελικα δικινητα χωρις καμμια δυνατοτητα εκτος δρομου
εμενα ολο αυτο μου κανει πολυ fake

Εκτός δρόμου με απασχολεί όσο με απασχολεί με το multistrada. Δηλαδή απλή διέλευση.
Και όλα αυτά που λες μειώνονται κατά πολύ από τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις. Με ένα κουμπάκι χαμηλώνει το όχημα 10 πόντους και σφίγγουν οι αποσβέσεις.
Και δεν μιλάω για Gwagon ή land cruiser και γενικά τα τεράστια και πανύψηλα.

panavour
30/03/2024, 08:06
Όσοι μεγάλωσαν με αφίσες του Μαξ Πλανκ, του Νιλς Μπορ και του Άϊνστάιν, δεν παίρνουν SUV. Οπότε περισσεύουν για τους υπόλοιπους.

Καλά που μου το πες.Ουφ,ησυχασα.Κι έλεγα ,θα φτάσουν για όλους,δεν θα φτάσουν.

AUFGEBRACHT
30/03/2024, 08:10
Πριν κανα μήνα σε κεντρικό δρόμο της πόλης μου, έγινε σφοδρή πλάγια σύγκρουση σε διασταύρωση, μεταξύ ενός Peugeot 308 κι ενός Toyota Corolla. Το Peugeot έφερε τούμπες και κατέληξε πάνω σε ένα σταθμευμένο αυτοκίνητο...Χωρίς να είναι SUV, χωρίς να έχει κόφτη απ τον κατασκευαστή, χωρίς να έχει ψηλό κέντρο βάρους...

AUFGEBRACHT
30/03/2024, 08:32
Πίστευα ότι σε φόρουμ μοτοσυκλετών θα υπηρχε περισσότερο τεχνολογική προσέγγιση ενός οχηματος. Θα μου άρεσε μια συζήτηση με τεχνικούς όρους και επιχειρήματα

Σε ένα φόρουμ μοτοσικλετών η προσέγγιση είναι καθαρά τι κ@υλώνει τον καθένα, γτ η μοτοσικλέτα είναι κυρίως συναίσθημα, δεν είναι ούτε μίξερ, ούτε τηλεόραση, ούτε κινητό. Εάν το κριτήριο ήταν τεχνολογικής προσέγγισης, θα έπρεπε να μιλάμε για μια χούφτα μοντέλα, μετρημένα στα δάχτυλα εδώ μέσα.

Το άσχημο πράγμα είναι οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις ( όποιος αγοράζει SUV είναι άσχετος, το κάνει για επίδειξη, είναι δήθεν, όποιος αγοράζει κινέζικο δεν έχει λεφτά κτλ.) ιδιαίτερα όταν συνοδεύονται από χαρακτηρισμούς...για να μείνω στα περί της μοτοσικλέτας, και να δώσω ένα παράδειγμα, μέλος του moto.gr και youtuber, τον οποίο παρακολουθούσα που και που, χαρακτήρισε σε ένα βίντεό του όσους δεν κάνουν βελτιώσεις στις μοτοσικλέτα τους ζώα, που αγοράζουν ό,τι τους πουλάνε οι εταιρείες μαζικά...δεν νομίζω πως χρειάζεται περαιτέρω σχολιασμός για τον χαρακτηρισμό προς τους συμφορουμίτες του...

Ευτυχώς ή δυστυχώς, μάλλον ευτυχώς θα έλεγα, όλοι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικά κριτήρια και οπτική. Το όχημα που εσύ κι εγώ απαξιούμε ή χλευάζουμε, μπορεί να φέρει χαμόγελα ευτυχίας σε κάποιον άλλο. Την καλημέρα μου!

PaNick67
30/03/2024, 08:39
δεν ειναι θεμα σπορ συμπεριφορας αλλα ευσταθειας
φιλος με λεφτα αγορασε πριν χρονια πανακριβο επωνυμο υβριδικο suv
το αυτοκινητο εφτανε για πλακα τα 180 κι εκει ειχε κοφτη
ο κατασκευαστης δεν το εμπιστευονταν για παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους
σε σφοδρη πλαγια συγκρουση εφερε τουμπες γιατι το αλλο οχημα χωθηκε απο κατω και το σηκωσε στον αερα
το αστειο στα σημερινα ειναι ενω κουβαλανε ολη την υποδομη της τερακινησης (μεγαλο υψος πατωματος, τεραστιες αναρτησεις και τροχους , τουνελ μεταδοσης κλπ) ειναι τελικα δικινητα χωρις καμμια δυνατοτητα εκτος δρομου
εμενα ολο αυτο μου κανει πολυ fake

Τα περισσοτερα SUV σημερα ειναι υπερυψωμενα χατσμπακ. Τα μεγαλα τετρακινητα τυπου G Wagen/ Land Cruiser ανηκουν αλλου, ειναι πανακριβα για τον απλο κοσμο και τεραστια για πολεις.

Αλλα ενα Q3 πχ ειναι πολυ πιο ευρυχωρο απο το αδερφακι Α3 και αυτο ισχυει για ολα. Κραυγαλεο παραδειγμα τα C3 / C3 aircross οπου το δευτερο εχει τεραστιους χωρους σε σχεση με το πρωτο.
Επειδη το μεγαλυτερο υψος και μηκος δινει την δυνατοτητα διαφορετικου σχεδιασμου καθισματων με αποτελεσμα οι επιβατες να καθονται πιο ορθια αρα περισσευει χωρος.

Εχω μια Κορολλα του 03 κι ενα Φιατ Παντα του 06. Ο ελαφρα πιο ψηλος σχεδιασμος του δευτερου το κανει πολυ πιο ανετο στο μπες - βγες απο το πρωτο κι ας ειναι κουβαδακι, χωραει παντως ανετα 4 ατομα, αρκει οι πισω να ειναι μεχρι 1,70

toyar
30/03/2024, 08:47
Πώς γίνεται αν σηκώσεις ένα α3 και το κάνεις q3 να γίνει πιο ευρύχωρο;

νεοσσός
30/03/2024, 08:49
Δεν το σηκώνεις απλά στις αναρτήσεις, αλλά αυξάνεις και το ύψος του χώρου επιβατών, δηλαδή την απόσταση μεταξύ πατώματος και οροφής.

Στα περισσότερα SUV εκεί οφείλεται κυρίως το αυξημένο ύψος και όχι τόσο στην απόσταση του πατώματος από τον δρόμο.

toyar
30/03/2024, 08:58
Αυτό που περιγράφεις είναι πολυμορφικο
Και είναι η καλύτερη τεχνικά
εφαρμογή
Μεγάλοι χώροι εύκολη πρόσβαση σωστό πάτημα στο δρομο

peterTHErider
30/03/2024, 09:00
Δεν το σηκώνεις απλά στις αναρτήσεις, αλλά αυξάνεις και το ύψος του χώρου επιβατών, δηλαδή την απόσταση μεταξύ πατώματος και οροφής.

Στα περισσότερα SUV εκεί οφείλεται κυρίως το αυξημένο ύψος και όχι τόσο στην απόσταση του πατώματος από τον δρόμο.

+λίγους πόντους στην ανάρτηση που σημαίνει ανεση
+λίγο διαφορετικό σχήμα πορτμπαγκάζ που σημαίνει πιο άνετη φόρτωση
+λόγο του παραπάνω σημαίνει μεγαλύτερο πίσω τζάμι με καλύτερη ορατοτητα

Χωρίς ουσιαστικά να χάνεις τίποτα...

νεοσσός
30/03/2024, 09:00
Το πολυμορφικό συνήθως δεν έχει αυξημένη απόσταση από το έδαφος, αλλά μόνο αυξημένο ύψος χώρου επιβατών.

νεοσσός
30/03/2024, 09:03
+λίγους πόντους στην ανάρτηση που σημαίνει ανεση
+λίγο διαφορετικό σχήμα πορτμπαγκάζ που σημαίνει πιο άνετη φόρτωση
+λόγο του παραπάνω σημαίνει μεγαλύτερο πίσω τζάμι με καλύτερη ορατοτητα

Χωρίς ουσιαστικά να χάνεις τίποτα...
Συμφωνούμε στα περισσότερα. Υπάρχει όμως απώλεια στην αεροδυναμική, έχεις επιπλέον βάρος και ψηλότερο κέντρο βάρους. Για κάποιους όμως αξίζουν αυτοί οι συμβιβασμοί, όπως και η δυσκολία που επιφέρει ο όγκος του οχήματος για χρήση σε πόλη.

doctoras
30/03/2024, 09:07
το ότι σήμερα έχουν προσθέσει κάποιοι κατασκευαστές (κάποιοι άλλοι έχουν αντικαταστήσει πλήρως) σε όλες τις κατηγορίες τους suv αντί για τις άλλοτε μινι - μικρή - μικρομεσαία - μεσαία - μεγάλη κατηγορία, έχει να κάνει με την μοδα τάση εποχής και με το κρυφό - φανερό πόθο των καταναλωτών να παρω κάποτε ενα τζιπ (λέξη που βγήκε απο τα jeep όμως περικλείει όλα τα οχήματα με εκτός δρόμου δυνατότητες).

παράδειγματα που θα βρείτε σε όλους του κατασκευαστές
vw taigo/t cross αντί polo, tiguan αντί golf, touareg αντί passat
αντιστοίχως aygo X, yaris cross, corolla cross / c-hr αντί των ομολόγων τους.

προσωπικά όλο αυτό το "πανηγυράκι" με αποτρέπει όπως κάθε τέτοια τάση εποχής βέβαια

Ομως πέρα απο το ότι ακολουθούμε ή όχι την μόδα, θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου ως συνεπιβάτης σε suv όπου όταν ο δρόμος ήταν κακός με εγκάρσιες λακούβες οι ταλαντώσεις μου μέσα ήταν μεγαλύτερες απο ότι σε ένα απλό οικογενειακό ¨μαλακό¨ αυτοκίνητο. Και τεχνικά το αποδίδω σε: α) τα μεγαλύτερης διαμέτρου λάστιχα και πιέσεις που ασκούνται προς τις αναρτήσεις β) στις λίγο μεγαλύτερης διαδρομής αναρτήσεις και γ) στο σκληρό σεταπ αναρτήσεων για χρήση στην άσφαλτο για να ικανοποιήσει όποιες ανάγκες φόρτωσης και ασφάλειας εναντι των φαινομένων πλεύσεις κατα τις στροφές.

καθαρά τεχνικά να μου επιτραπεί να αναφέρω πως ενα παρωχημένο "μαλακό" παλαιό μικρομεσαίο με λάστιχα 175/65/14 δίνει λιγότερες ταλαντώσεις και κοπανήματα εσωτερικά στους επιβαίνοντας σε ίδια διαδρομή. Διότι οι δυνάμεις που ασκούνται απο τους τροχούς και η αποδοχή τους απο τις αναρτήσεις είναι υποδεέστερες. Οσοι δε το πιστεύετε δοκιμάστε το (με οχήμα όμως που να μη στερεί συντήρησης και να ειναι ανάλογης κατάστασης)

Τα πραγματικά οχήματα εκτός δρόμου έχουν πολλές παραμετροποιήσεις στις αναρτήσεις για να μπορούν να βγούν ΚΑΙ εκτός δρόμου να είναι άνετα στους επιβαίνοντες, παράλληλα το ίδιο ασφαλή με συμβατικά αυτοκίνητα στον αυτοκινητόδρομο

Πληροφοριακά οι διαστάσεις τροχών, σε βασικές / εμπορικές εκδόσεις εκατέρωθεν η διαφορά της συνολικής διαμέτρου είναι στα +12% για τα suv
451930

toyar
30/03/2024, 09:08
Επειδή μιλάμε για εκμετάλλευση χώρου
Έχετε μπει ποτέ σε yaris verso
Σε hyundai matrix
Σε renault scenic
Έστω σε fiat uno

νεοσσός
30/03/2024, 09:13
Μιας και αναφέρθηκε η ενδοτικότητα των αναρτήσεων, πριν από χρόνια είχα μπει συνοδηγός σε κάποιο off-road pick-up, νομίζω Navara. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση ότι περνούσε βαθιές λακκούβες και ίσα που τις καταλάβαινες.

Δεν ήταν φάση συνηθισμένου αυτοκινήτου, όπου έχεις το νου σου για τις λακκούβες. Δεν σε απασχολούσε καθόλου.

peterTHErider
30/03/2024, 09:20
Συμφωνούμε στα περισσότερα. Υπάρχει όμως απώλεια στην αεροδυναμική, έχεις επιπλέον βάρος και ψηλότερο κέντρο βάρους. Για κάποιους όμως αξίζουν αυτοί οι συμβιβασμοί, όπως και η δυσκολία που επιφέρει ο όγκος του οχήματος για χρήση σε πόλη.

Σε όγκο δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Κοίτα μήκος-πλάτος,το λίγο παραπάνω ύψος δεν δυσκολεύει καπου.
Όσο για τα υπόλοιπα είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν θα την καταλάβουμε καν. Και δεν μιλάω για τα υπερτεραστια που εκεί ναι θα είναι αισθητή η διαφορά.

doctoras
30/03/2024, 09:24
Μιας και αναφέρθηκε η ενδοτικότητα των αναρτήσεων, πριν από χρόνια είχα μπει συνοδηγός σε κάποιο off-road pick-up, νομίζω Navara. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση ότι περνούσε βαθιές λακκούβες και ίσα που τις καταλάβαινες.

Δεν ήταν φάση συνηθισμένου αυτοκινήτου, όπου έχεις το νου σου για τις λακκούβες. Δεν σε απασχολούσε καθόλου.

μου κάνει εντύπωση αυτό που περιγράφεις διότι αυτά τα οχήματα πίσω έχουν (είτε είχαν δε ξέρω τα τελευταία χρονια) φύλλα σούστας όπως τα φορτηγά για την φόρτωση στη καρότσα τους

toyar
30/03/2024, 09:24
το ότι σήμερα έχουν προσθέσει κάποιοι κατασκευαστές (κάποιοι άλλοι έχουν αντικαταστήσει πλήρως) σε όλες τις κατηγορίες τους suv αντί για τις άλλοτε μινι - μικρή - μικρομεσαία - μεσαία - μεγάλη κατηγορία, έχει να κάνει με την μοδα τάση εποχής και με το κρυφό - φανερό πόθο των καταναλωτών να παρω κάποτε ενα τζιπ (λέξη που βγήκε απο τα jeep όμως περικλείει όλα τα οχήματα με εκτός δρόμου δυνατότητες).

παράδειγματα που θα βρείτε σε όλους του κατασκευαστές
vw taigo/t cross αντί polo, tiguan αντί golf, touareg αντί passat
αντιστοίχως aygo X, yaris cross, corolla cross / c-hr αντί των ομολόγων τους.

προσωπικά όλο αυτό το "πανηγυράκι" με αποτρέπει όπως κάθε τέτοια τάση εποχής βέβαια

Ομως πέρα απο το ότι ακολουθούμε ή όχι την μόδα, θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου ως συνεπιβάτης σε suv όπου όταν ο δρόμος ήταν κακός με εγκάρσιες λακούβες οι ταλαντώσεις μου μέσα ήταν μεγαλύτερες απο ότι σε ένα απλό οικογενειακό ¨μαλακό¨ αυτοκίνητο. Και τεχνικά το αποδίδω σε: α) τα μεγαλύτερης διαμέτρου λάστιχα και πιέσεις που ασκούνται προς τις αναρτήσεις β) στις λίγο μεγαλύτερης διαδρομής αναρτήσεις και γ) στο σκληρό σεταπ αναρτήσεων για χρήση στην άσφαλτο για να ικανοποιήσει όποιες ανάγκες φόρτωσης και ασφάλειας εναντι των φαινομένων πλεύσεις κατα τις στροφές.

καθαρά τεχνικά να μου επιτραπεί να αναφέρω πως ενα παρωχημένο "μαλακό" παλαιό μικρομεσαίο με λάστιχα 175/65/14 δίνει λιγότερες ταλαντώσεις και κοπανήματα εσωτερικά στους επιβαίνοντας σε ίδια διαδρομή. Διότι οι δυνάμεις που ασκούνται απο τους τροχούς και η αποδοχή τους απο τις αναρτήσεις είναι υποδεέστερες. Οσοι δε το πιστεύετε δοκιμάστε το (με οχήμα όμως που να μη στερεί συντήρησης και να ειναι ανάλογης κατάστασης)

Τα πραγματικά οχήματα εκτός δρόμου έχουν πολλές παραμετροποιήσεις στις αναρτήσεις για να μπορούν να βγούν ΚΑΙ εκτός δρόμου να είναι άνετα στους επιβαίνοντες, παράλληλα το ίδιο ασφαλή με συμβατικά αυτοκίνητα στον αυτοκινητόδρομο

Πληροφοριακά οι διαστάσεις τροχών, σε βασικές / εμπορικές εκδόσεις εκατέρωθεν η διαφορά της συνολικής διαμέτρου είναι στα +12% για τα suv
451930

γιατι να ασχολουμαστε με μη αναρτωμενα βαρη και αδρανειες οταν η ντεμεκ αντβεντσουριλα πουλαει μεχρι και θηκες κινητων;
μη με παρεξηγειτε
φταιει που μεγαλωσα σε εποχη που διαβαζαμε πινακες με τεχνικα χαρακτηριστικα για να συγκρινουμε

peterTHErider
30/03/2024, 09:27
Επειδή μιλάμε για εκμετάλλευση χώρου
Έχετε μπει ποτέ σε yaris verso
Σε hyundai matrix
Σε renault scenic
Έστω σε fiat uno

Αυτά δηλαδή έχουν καλή σπορ συμπεριφορά?
Γιατί αυτό σε ενοχλεί στα suv.
Ασε που αυτά που ανέφερες δεν βλέπονται εμφανισιακά. Εμετός.
Το Fiat multipla είναι ο ορισμός της πρακτικότητα και 6 θεσιο.
Και να με πλήρωνες δεν το κυκλοφορούσα.

peterTHErider
30/03/2024, 09:28
γιατι να ασχολουμαστε με μη αναρτωμενα βαρη και αδρανειες οταν η ντεμεκ αντβεντσουριλα πουλαει μεχρι και θηκες κινητων;
μη με παρεξηγειτε
φταιει που μεγαλωσα σε εποχη που διαβαζαμε πινακες με τεχνικα χαρακτηριστικα για να συγκρινουμε

Και χανατε την ουσία.

PaNick67
30/03/2024, 09:33
Επειδή μιλάμε για εκμετάλλευση χώρου
Έχετε μπει ποτέ σε yaris verso
Σε hyundai matrix
Σε renault scenic
Έστω σε fiat uno

Ναι και ειχαν τεραστιους χωρους για το μεγεθος

Ομως ηταν κι αυτα ψηλα οχηματα, οχι και τοσο ελκυστικα στο ματι.

Οι αγοραστες ζητησαν να μοιαζουν με τα οχηματα ελευθερου χρονου, τζιποειδη, κλπ οπερ και εγενετο. Ετσι γεννηθηκε ολη αυτη η κατηγορια των SUV / Crossover.

Eπισης καλα τα δυναμικα χαρακτηριστικα των χαμηλων αλλα στην Ευρωπη με την τηρηση των οριων, τις καμερες, την κινηση, ολοι πανε με τροπο που δεν παιζει ρολο ιδιαιτερο. Τα πλεονεκτηματα ειναι περισσοτερα.

toyar
30/03/2024, 09:36
Και χανατε την ουσία.

χαχαχαχαχαχαχαχα
οκ..........

peterTHErider
30/03/2024, 09:43
χαχαχαχαχαχαχαχα
οκ..........

Να μου έλεγες πως τα συγκρίνατε στην πίστα βλεπωντας τις διαφορές στα δέκατα να πω οκ,εσεις συγκρίνατε και τεχνικά χαρακτηριστικά στα manual. Τρελό κέφι.
Από ότι είπες τουλάχιστον. Αν Κάνατε και κάτι άλλο δεν μας λες.

stefanos
30/03/2024, 09:44
γιατι να ασχολουμαστε με μη αναρτωμενα βαρη και αδρανειες οταν η ντεμεκ αντβεντσουριλα πουλαει μεχρι και θηκες κινητων;
μη με παρεξηγειτε
φταιει που μεγαλωσα σε εποχη που διαβαζαμε πινακες με τεχνικα χαρακτηριστικα για να συγκρινουμε

Ναι οκ και είχαν κάποτε σημασία όταν πηγαίναμε με τις πόρτες στην παραλιακή.

motojojo
30/03/2024, 09:52
Ο βασικός λόγος που ξεκίνησαν να πουλάνε τα suv ήταν το ύψος. Ο οδηγός κάθεται ψηλά, έχει καλύτερη εποπτεία του χώρου και του δίνει την (ψευδ)αίσθηση μεγαλύτερης ασφάλειας. Κανείς δεν νοιώθει πλέον άνετα να κάθεται χαμηλά παρόλο που δίνει καλύτερη αίσθηση του δρόμου και της δυναμικής του οχήματος.

Αργότερα μπήκε στο παιχνίδι και η κακή κατάσταση των ελληνικών δρόμων. Κι εδώ δεν υπάρχει κατι το μεμπτό, όντως οι ελληνικοί δρόμοι είναι τραγικοί.

Αυτό στην Ελλάδα, γιατί στην υπόλοιπη ευρώπη δεν ισχύει το ίδιο. Οπότε γυρνάμε πάλι στο μεγαλύτερο ύψος οδηγησης.

Το μεγαλύτερο υψος από το έδαφος δίνει επίσης το πλεονέκτημα να κινηθείς και σε πιο κακοτράχαλους δρόμους. Άλλος γιατί θέλει να πηγαινει στην αγαπημένη του παραλία χωρίς να σπάει το αμαξι, αλλος γιατί εχει χωματόδρομο μέχρι το εξοχικό του κλπ. Γενικά κακοί δρόμοι που δεν απαιτούν σκληροτράχηλο offroad, ουτε καν τετρακίνηση. Οπότε λογικό να πήγε προς τα εκει η αγορά.

Οι χώροι όμως είναι ένας μύθος τελικά. Δεν είναι απαραίτητα πιο ευρυχωρα τα suv. Να μην κρίνουμε από τα landcruiser που αναφέρθηκαν, αυτα είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας (ευρωπαικής κιολας) από πολλές αποψεις. Έχω ακούσει από πολλους οικογενειαρχες που πήγαιναν να δουν καποιο σουβοειδές και έφευγαν απογοητευμένοι από τους χώρους. Είτε στενό πισω κάθισμα είτε μικρός χώρος αποσκευών. Γενικά δεν ειναι ο κανόνας suv=ευρυχωρία.

Έτσι όπως έχει εξελιχθεί η κατηγορία δεν είναι και τόσο σαφές αν πρόκειται για ψηλωμένα χατσμπακ ή χαμηλωμένα τζιπ. Σίγουρα πρόκειται για ένα μπαστάρδεμα των δύο τυπων αμαξωμάτων.
Μεγάλο υψος αμαξώματος, αλλά όχι τόσο ψηλά από το έδαφος με ανυπαρκτες γωνίες προσέγγισης και διαφυγης, μεγάλες ζάντες με χαμηλοπρόφιλα ασφάλτινα ελαστικά και ασφάλτινες αναρτήσεις, το λες......έναν αχταρμά με λίγο απ'όλα! Προκύπτει τελικά ένα μετριο αποτέλεσμα που κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά τα κάνει. Μέτρια συμπεριφορά τόσο στην άσφαλτο όσο και στο χώμα, με τους αντίστοιχους περιορισμούς σε κάθε τερέν.

Εν κατακλείδι δεν τα καταδικάζω, καταλαβαίνω ότι καλύπτουν κάποιες ανάγκες, ακόμα και αν το αυξημένο ύψος οδήγησης και η ευκολία του μπες-βγες σαν τέτοιες λογίζονται. Με ενοχλεί όμως που όλο αυτό γίνεται σε βάρος των σωστων offroader αλλά εδω δεν φταίει μόνο η τάση της αγοράς δυστηχώς.


Οι πλέον άκυρες εκδόσεις χωρίς λόγο υπαρξης που φτιάχτηκαν αποκλειστικά με γνώμονα την ματαιοδοξία και έθιξε πολύ σωστά ο δοκτορτζονης είναι οι γρήγορες εκδόσεις. Εκδόσεις που προσπαθούν να μοιάσουν σουπερκαρς, με ασύληπτες επιδόσεις που κανείς δεν αντιλαμβάνεται πως θα συμπεριφέρεται όλος αυτός ο όγκος των δυομιση-τριών τόνων σε απαγορευμένες ταχύτητες. Δεν μιλάω για τη σπατάλη πόρων και το τι καίνε αυτοι οι γίγαντες, στις αγορές που προορίζονται δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Δεν έχω μπει ποτέ σε κάτι τέτοιο, προφανώς και είναι σταθερότατα στα 200χαω και αυτο οφείλεται κυρίως στο βάρος. Στην ευθεία, γιατι σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το βάρος λειτουργεί αρνητικά και γίνεται εχθρός.

toyar
30/03/2024, 09:52
Να μου έλεγες πως τα συγκρίνατε στην πίστα βλεπωντας τις διαφορές στα δέκατα να πω οκ,εσεις συγκρίνατε και τεχνικά χαρακτηριστικά στα manual. Τρελό κέφι.
Από ότι είπες τουλάχιστον. Αν Κάνατε και κάτι άλλο δεν μας λες.

μωρε.....
μπροστα ησουν;:bawl:

toyar
30/03/2024, 09:53
Ο βασικός λόγος που ξεκίνησαν να πουλάνε τα suv ήταν το ύψος. Ο οδηγός κάθεται ψηλά, έχει καλύτερη εποπτεία του χώρου και του δίνει την (ψευδ)αίσθηση μεγαλύτερης ασφάλειας. Κανείς δεν νοιώθει πλέον άνετα να κάθεται χαμηλά παρόλο που δίνει καλύτερη αίσθηση του δρόμου και της δυναμικής του οχήματος.

Αργότερα μπήκε στο παιχνίδι και η κακή κατάσταση των ελληνικών δρόμων. Κι εδώ δεν υπάρχει κατι το μεμπτό, όντως οι ελληνικοί δρόμοι είναι τραγικοί.

Αυτό στην Ελλάδα, γιατί στην υπόλοιπη ευρώπη δεν ισχύει το ίδιο. Οπότε γυρνάμε πάλι στο μεγαλύτερο ύψος οδηγησης.

Το μεγαλύτερο υψος από το έδαφος δίνει επίσης το πλεονέκτημα να κινηθείς και σε πιο κακοτράχαλους δρόμους. Άλλος γιατί θέλει να πηγαινει στην αγαπημένη του παραλία χωρίς να σπάει το αμαξι, αλλος γιατί εχει χωματόδρομο μέχρι το εξοχικό του κλπ. Γενικά κακοί δρόμοι που δεν απαιτούν σκληροτράχηλο offroad, ουτε καν τετρακίνηση. Οπότε λογικό να πήγε προς τα εκει η αγορά.

Οι χώροι όμως είναι ένας μύθος τελικά. Δεν είναι απαραίτητα πιο ευρυχωρα τα suv. Να μην κρίνουμε από τα landcruiser που αναφέρθηκαν, αυτα είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας (ευρωπαικής κιολας) από πολλές αποψεις. Έχω ακούσει από πολλους οικογενειαρχες που πήγαιναν να δουν καποιο σουβοειδές και έφευγαν απογοητευμένοι από τους χώρους. Είτε στενό πισω κάθισμα είτε μικρός χώρος αποσκευών. Γενικά δεν ειναι ο κανόνας suv=ευρυχωρία.

Έτσι όπως έχει εξελιχθεί η κατηγορία δεν είναι και τόσο σαφές αν πρόκειται για ψηλωμένα χατσμπακ ή χαμηλωμένα τζιπ. Σίγουρα πρόκειται για ένα μπαστάρδεμα των δύο τυπων αμαξωμάτων.
Μεγάλο υψος αμαξώματος, αλλά όχι τόσο ψηλά από το έδαφος με ανυπαρκτες γωνίες προσέγγισης και διαφυγης, μεγάλες ζάντες με χαμηλοπρόφιλα ασφάλτινα ελαστικά και ασφάλτινες αναρτήσεις, το λες......έναν αχταρμά με λίγο απ'όλα! Προκύπτει τελικά ένα μετριο αποτέλεσμα που κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά τα κάνει. Μέτρια συμπεριφορά τόσο στην άσφαλτο όσο και στο χώμα, με τους αντίστοιχους περιορισμούς σε κάθε τερέν.

Εν κατακλείδι δεν τα καταδικάζω, καταλαβαίνω ότι καλύπτουν κάποιες ανάγκες, ακόμα και αν το αυξημένο ύψος οδήγησης και η ευκολία του μπες-βγες σαν τέτοιες λογίζονται. Με ενοχλεί όμως που όλο αυτό γίνεται σε βάρος των σωστων offroader αλλά εδω δεν φταίει μόνο η τάση της αγοράς δυστηχώς.


Οι πλέον άκυρες εκδόσεις χωρίς λόγο υπαρξης που φτιάχτηκαν αποκλειστικά με γνώμονα την ματαιοδοξία και έθιξε πολύ σωστά ο δοκτορτζονης είναι οι γρήγορες εκδόσεις. Εκδόσεις που προσπαθούν να μοιάσουν σουπερκαρς, με ασύληπτες επιδόσεις που κανείς δεν αντιλαμβάνεται πως θα συμπεριφέρεται όλος αυτός ο όγκος των δυομιση-τριών τόνων σε απαγορευμένες ταχύτητες. Δεν μιλάω για τη σπατάλη πόρων και το τι καίνε αυτοι οι γίγαντες, στις αγορές που προορίζονται δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Δεν έχω μπει ποτέ σε κάτι τέτοιο, προφανώς και είναι σταθερότατα στα 200χαω και αυτο οφείλεται κυρίως στο βάρος. Στην ευθεία, γιατι σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το βάρος λειτουργεί αρνητικά και γίνεται εχθρός.

τα ειπες ολα:)
ο μεγαλυτερος μυθος ειναι οτι τα suv εχουν χωρους επειδη ειναι ογκωδη απεξω
μου θυμισες εναν συναδελφο που πηρε ford maverick για να πηγαινει αθηνα γιαννενα γιατι εξω απ το σπιτι του ειχε 100 μετρα χωματοδρομο:bawl:

McGyver
30/03/2024, 09:56
Καλά ρε, αντιπαράθεση εδώ μέσα για ... αυτοκίνητα;;;

:bawl:

peterTHErider
30/03/2024, 09:56
μωρε.....
μπροστα ησουν;:bawl:

Σχολιάζω μόνο ότι γράφεις. Δεν θα κάνω υποθέσεις.
Αλήθεια, τι μηχανή έχεις?

peterTHErider
30/03/2024, 09:57
τα ειπες ολα:)
ο μεγαλυτερος μυθος ειναι οτι τα suv εχουν χωρους επειδη ειναι ογκωδη απεξω

Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.

doctoras
30/03/2024, 10:00
Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.

τα παιδιά και ο σκύλος σου (με την οικογένεια του) μπαίνουν μακράν ανετότερα σε ένα οποιοδήποτε station wagon

νεοσσός
30/03/2024, 10:03
Στις ΗΠΑ κάποιοι παίρνουν pick up για να κουβαλάνε άνετα μεγάλους σκύλους.

Πάντως τα μεγάλα πολυτελή pick up, αρχίζουν και γίνονται μόδα στην Ελλάδα. Το τι Dodge RAM και FORD Ranger βλέπω καθημερινά μέσα στην πόλη, χωρίς να είναι φορτωμένα, δεν λέγεται.

toyar
30/03/2024, 10:04
Σχολιάζω μόνο ότι γράφεις. Δεν θα κάνω υποθέσεις.
Αλήθεια, τι μηχανή έχεις?

εχω ενα ταπεινο cbf250 με adventure ψυχη:bawl:

peterTHErider
30/03/2024, 10:04
τα παιδιά και ο σκύλος σου (με την οικογένεια του) μπαίνουν μακράν ανετότερα σε ένα οποιοδήποτε station wagon

Ναι συμφωνώ, με χαμηλές αναρτήσεις και χαμηλό κάθισμα με τα πόδια πάνω. Η χειρότερη στάση για τη μέση. Ενας λόγος για προβλήματα στη μέση όλων το 50+. Για φυσική και ασφαλή θέση για τη μέση τα γόνατα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά σε 90 μοίρες γωνία. Και σε γόνατα και σε ισχια. Οτιδήποτε άλλο πιέζει νεύρα.

toyar
30/03/2024, 10:06
Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.

αληθεια τωρα;
εχω γυρισει ολη την ελλαδα χειμωνα καλοκαιρι κι εχω μεγαλωσει 2 παιδια με yaris του 2000
και σκυλο εχω:p