PDA

View Full Version : ΚΤΜ 990 Adventure αρνείται να πάρει μπρός.



gefr
10/03/2017, 20:41
Μετά από τριήμερη απραξία, πήγα να ζεστάνω την καλή μου. Γυρνάω κλειδί, διαγνωστικός έλεγχος με την περιστροφή της βελόνας Ο.Κ. πατάω μλιζα, γυρνάει ζωηρά, δεν παίρνει. Έ τί ήθελα; να πάρει τσακμάκι; συμβαίνουν αυτά. Γυρνάω το κλειδί στο κλειστό και ξαναδίνω. Μπά! περίεργο, το στροφόμετρο ανάβει αλλά δεν κάνει το γύρισμα του δείκτη. Το ταχύμετρο δεν ανάβει καθόλου. Πολύ περίεργο; δεν μου ξανάτυχε ποτέ. Υπάρχουν ακόμα πράγματα να με εκπλήξουν κατά την 7ετή συνύπαρξή μας! Πατάω μίζα και δεν γυρίζει. Τίποτα. Κοιτάω μπαταρία, κουνάω καλώδια τίποτα. Ανοίγω τα τεπόζιτα, καμμία ελπίδα. Με τα πολλά αρχίζει να τερμοπαίζει το ταχύμετρο, ένα ταχύτατο αναβόσβημα και ακούγεται και λενα ρελέ που ανοιγοκλείνει.
Τη φορτώνω μετά καμμιά εβδομάδα, και πάμε στο δικό μου μάστορα. Αρχίζει με τα βασικά, μπαταρία, καλώδια, επαφές, πριζάκια, τίποτα. Μετά από αρκετό λύσιμο, αρχίζω απελπισμένα να παίζω τους διακόπτες, τον κεντρικό κόκκινο και το κλειδί. Αρχίζει να τρεμοπαίζει πάλι το ταχύμετρο και να ακούγεται ο ρελές πίσω από το καντράν. Έχει κάποια ρελέ εκεί για την ανάφλεξη. Ο μάστορας βρίσκει το υπεύθυνο ρελέ και το περιεργάζεται. Τσεκάρει τα καλώδια και βρίσκει το πορτοκαλί να μην φέρνει ρεύμα. Αυτό τελικά έρχεται από την ηλεκτρονική. Ο μάστορας δίνει ρεύμα από γειτονικό ρελέ και η καλή μου γίνεται και πάλι καλή.
Έτσι πηγαίνει κανονικά, αλλά με κάθε τσίκ σκέφτομαι η ηλεκτρονική είναι βλαμμένη. Βρήκα στο ebay μία φτηνή και την τσίμπησα...
Αναμένονται κι άλλες δοκιμές.
Γειά χαρά.

AggelakasK
10/03/2017, 21:13
αφου το βρηκες εισαι οκ ! τελικα το καθε ΚΤΜ εχει την δικη του προσωπικοτητα ..

gefr
13/03/2017, 00:43
Ο μηχανικός μου βρήκε ένα τρόπο να παρακάμψει το πρόβλημα, αλλά δεν βρήκε αν έχει κάποια βλάβη η ηλεκτρονική και ποιά είναι η αιτία αυτής της βλάβης. Θα παρουσιάσει κάποια παρενέργεια ο τρόπος που την λειτουργώ με την πατέντα; όλα αυτά είναι μυστήρια;

gefr
26/08/2017, 10:04
Τελικά ο ηλεκτρολόγος βρήκε κομμένο ένα λευκό συρμάτακι στο λαιμό της μηχανής. Το πρόβλημα λύθηκε.