PDA

View Full Version : Βοήθεια σε επιλογή παπιού



TsoliasGR
12/03/2017, 13:34
Καλησπέρα και πάλι απο εμένα.
Όπως θυμάστε σας ζάλισα για να βρώ μια μηχανή χαμηλού κόστους να αντικαταστήσω το γερασμένο και διαλυμένο μου παπί αλλά να μπορώ να πάω και καμιά βόλτα και κατέληξα στο wolf 250 το οποίο και αγόρασα.
Όμως αλλάξαν τα πράγματα και έμεινα χωρίς δουλειά.
Και σκέφτομαι να ξεκινήσω delivery.
Το kaze-r 99 που έχω για να μπορέσει να βγεί με ασφάλεια στο δρόμο θέλει 6-7 κατοστάρικα (βαραει μπιέλα,στραβωμένες ζάντες,κτέο,φανάρια σήματα που χρωστάει και τα λοιπά).Είναι παλιό με 336.000 χλμ κοντέρ +100-200χλμ σε όλα αυτά τα χρόνια που έχει τύχει να μην μην λειτουργεί το κοντέρ (βλέπε ντίζα) οπότε δεν νομίζω οτι αξίζει να ρίξω τα λεφτά να το ξαναβγάλω δρόμο.Μάλλον θα το σπάσω ανταλλακτικά ότι μπορεί να πουληθεί όσο πουληθεί και θα πάρω κάτι άλλο.
Ιδού η απορία.
Τί να πάρω, να είναι σκύλος δοκιμασμένα.
Θα κινηθώ σε μεταχειρισμένο να περιορίσω το κόστος κτήσης.Μέχρι 1000 ευρώ για κάτι εξαιρετικό μαζί με μεταβίβαση και ασφάλεια.

SHOOTER045
12/03/2017, 13:42
Crypton r 105

kostas_1100gs
12/03/2017, 13:58
address 125. Δεν ξέρω εάν θα σου βγάλει τις λιγοότερες ή περισσότερες ζημιές, αλλά είναι το σταθερότερο απ όλα τότε που δοκίμασα. Λίγο περισσότερο σφοχτό μπροστινό θέλει, άλλο λάδι δηλ. Αλλά όλα τα άλλα τότε που δοκίμασα, χόντα, φιαμάχα κυμχο, κινέζικα, καβασακι 110, ηταν χάλια.

tuning
12/03/2017, 14:02
φτιαξε το kaze r θα ειναι ολοκαινουργιο μετα και θα αντεξει για πολλα χρονια

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/03/2017, 15:17
honda astrea grand.παπι σκυλι

Nik0s_Dk
13/03/2017, 16:00
Με μαξ τα 1000 που αναφέρεις ισως πετυχεις και καποιο honda wave, πολύ τιμιο για τα λεφτά του.

AristidisZ
13/03/2017, 16:04
Με μαξ τα 1000 που αναφέρεις ισως πετυχεις και καποιο honda wave, πολύ τιμιο για τα λεφτά του.

Μπα δεν έχει κάτι :p

viper1
13/03/2017, 19:00
Στα ποσά θρεντς για βοήθεια για πάπια κόβεσαι ?:cry:

amyroukai
13/03/2017, 19:27
Στα ποσά θρεντς για βοήθεια για πάπια κόβεσαι ?:cry:

ε, εντάξει μην είσαι κακούλης, το Wolf 250 δεν είναι παπί. Οριακά :lol:

Stavrakos
13/03/2017, 19:40
Honda Astea και απο εμενα Σκυλι

o_gavros
13/03/2017, 20:09
...Μέχρι 1000 ευρώ για κάτι εξαιρετικό μαζί με μεταβίβαση και ασφάλεια.

και καμιά πίπα δώρο ξερω γω;

Φίλε τσολιά μη στραβώσεις,απλά αφορμή παίρνω απο το ποστ σου επειδή τελευταία έχουν παραυξηθεί τα σχετικά ποστ.
Απλά αναρωτιέμαι, όλοι εσείς (που ναι ξέρω,λόγω ανάγκης ψάχνετε παπί) που ζητάτε κάτι εξαιρετικό,με λίγα χλμ,στολίδι,διαμάντι,ναπαγαίνειταπαιδιάσχολείο,κλπ, αν ήσασταν εσείς ο κάτοχος και πωλητής ενός τέτοιου οχήματος,θα το δίνατε για 7-8 κατοστάρικα;;;
γιατι χιλιάρικο μείον ασφάλεια και μεταβίβαση, κάπου τόσο βγαίνει.
Είναι σα να ζητάς να σε κοροϊδέψει ο υποψήφιος πωλητής.
θα σου πουλήσει φύκια, γιατί επί της ουσίας φύκια ζητάς.

Αφού είπα τα παραπάνω,καλή επιτυχία με την αναζήτηση σου και καλή δύναμη για το ντελίβερυ.
Είναι κωλοδουλειά να ξέρεις,αλλά αν είσαι στην ανάγκη είναι το μοναδικό πλέον που μπορείς να βρεις.

viper1
13/03/2017, 20:20
και καμιά πίπα δώρο ξερω γω;

Φίλε τσολιά μη στραβώσεις,απλά αφορμή παίρνω απο το ποστ σου επειδή τελευταία έχουν παραυξηθεί τα σχετικά ποστ.
Απλά αναρωτιέμαι, όλοι εσείς (που ναι ξέρω,λόγω ανάγκης ψάχνετε παπί) που ζητάτε κάτι εξαιρετικό,με λίγα χλμ,στολίδι,διαμάντι,ναπαγαίνειταπαιδιάσχολείο,κλπ, αν ήσασταν εσείς ο κάτοχος και πωλητής ενός τέτοιου οχήματος,θα το δίνατε για 7-8 κατοστάρικα;;;
γιατι χιλιάρικο μείον ασφάλεια και μεταβίβαση, κάπου τόσο βγαίνει.
Είναι σα να ζητάς να σε κοροϊδέψει ο υποψήφιος πωλητής.
θα σου πουλήσει φύκια, γιατί επί της ουσίας φύκια ζητάς.

Αφού είπα τα παραπάνω,καλή επιτυχία με την αναζήτηση σου και καλή δύναμη για το ντελίβερυ.
Είναι κωλοδουλειά να ξέρεις,αλλά αν είσαι στην ανάγκη είναι το μοναδικό πλέον που μπορείς να βρεις.

Και όχι μόνο στα παπια....

TsoliasGR
13/03/2017, 22:48
Χμμμ πάμε σε περεταίρω ανάλυση λοιπόν γιατί δεν το έθεσα σωστά.
1000 max - 39 μεταβίβαση - 50 εξάμηνη ασφάλεια=921 ευρώ,Τόσα έχω τόσα μένουν από την αποζημίωση μου.
Δεν ψάχνω κάτι που να είναι στολίδι, πραγματικά...
Ψάχνω κάποιο μοντέλο που ακόμα και αν τα πλαστικά του είναι μπουρ@##$@ να έχει αποδειχθεί αξιόπιστο μηχανικά και να ΕΧΕΙ ΜΑΝΙΒΕΛΑ.Το wolf δεν έχει και ξελιγώνεις την μπαταρία με delivery μιζα εδώ μιζα εκεί...Παίζει να μείνεις και να χάσεις την δουλειά.
Δεν ψάχνω εξατμίσεις αλλά όσο πιο μαμα παίζει να βρώ.
Πραγματικά δεν με νοιάζει αν θα είναι honda ή kawasaki ή yamaha ή ότι άλλο, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα...Η αξιοπιστία με ενδιαφέρει.
Καλώς η κακώς τα kaze-r 99 είναι γερασμένα, και να τα φτιάξεις μοτερικά θα αρχίσουν να ζητάνε...πλεξούδες,στατόρ και δεν συμμαζεύεται.
Για αυτό το λόγο ρώτησα, αξίζει να το φτιάξω(δεν νομίζω) η να πάω σε κάτι άλλο νεότερο.
Το kaze-r θελει 2 ζάντες γιατί είναι 8ρια,
λάστιχα,κύλινδρο-πιστόνι-μπιέλα 3 χρόνια σήματα, πηνιοφόρο,ηλεκτρονική,αλυσιδογράναζα,αναρτήσεις πίσω,μπροστά τσιμούχες λάδια,καθάρισμα καρμπ γιατί κάνει αρρυθμίες,εξάτμιση γιατί τρύπησε...
Παιδιά άν είχα 500 πάνω θα έπαιρνα μεταχείρω cryptonX με κλειστά ματακια αλλά δεν υπάρχουν τι να κάνω να τα κλέψω?
Δεν είπα να γδύσω κανέναν όμως σε τί μοντέλα να κοιτάξω είπα...
Υ.Γ. Δεν διευκρίνησα το εξαιρετικό και είναι παράληψη μου.Εξαιρετικό μοτερικά.Ας μην έχει ούτε ένα πλαστικό.Φώτα-σέλα και φανάρια.Εκεί έχεις δίκιο.

Panos76
14/03/2017, 09:16
Σε Innova και adress θα βρεις σίγουρα κάτι σε αυτή τη τιμή (https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/9757715/)

Επίσης παίζει και αυτό (του '16! ) https://www.car.gr/9708887-peugeot-vox-110-2016

o teos
14/03/2017, 09:28
sym symphony sr 125-150 παιζει πολυ σε ντιλιβερι εχει μανιβελα και το μονο που θελει ειναι να χεις το νου σου στα λαδια..το κοστος συντήρησης ειναι πολυ κοντα σε παπι απλα θελει 2 ευρω παραπανω βενζινη σε σχεση με την παπια..το χα και ξερω.
Εναλλακτικα πας σε address οχι και κανα διαμαντι αλλα οκ η modenas kriss II που ηταν σκυλια αθανατα..η απλα ριξε κανα 600αρι στο ηδη υπαρχον μηχανακι και εισαι λουλουδι..για δουλεια το θες..

AristidisZ
14/03/2017, 10:16
Επίσης παίζει και αυτό (του '16! ) https://www.car.gr/9708887-peugeot-vox-110-2016

1300 έχει κούτα, πόσο να χε μτχ ; :p

Πάντως και σχέση με αυτό που έγραψε ο γαύρος, δηλαδή τι απομείωση θεωρούμε φυσιολογική σε ένα μηχανάκι πενταετίας ;

Αν έχει καινούριο 1800, πόσο να δώσει κάποιος για δεύτερο (ή και τρίτο) χέρι ;

Το χιλιάρικο νομίζω ότι είναι fair τιμή...

TsoliasGR
14/03/2017, 10:55
Αυτά τα πεζά... δεν τα εχω δει να κυκλοφοράνε...δεν πολυπιάσανε και δεν τα ξερουμε απο αξιοπιστία.
Ναι καλό φαινεται αλλά.
Από σκούτερ δεν παίρνω διότι το κόστος συντήρησης πολλαπλασιάζεται σε σχέση με παπί ειδικά εντός πόλης.Βλέπε κάθε 10 χιλιάδες μπιλιοφόρους ιμάντες και τα ρέστα.
Μάλλον σε κανένα απο τα άλλα παπιά θα καταλήξω.

o_gavros
14/03/2017, 11:00
Το κριςς 115 φορούσε το ίδιο μοτέρ με το καζε.Δεν νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα να αφήσει το ορίτζιναλ για να πάρει ξαδερφάκι .
Όπως Επίσης νομίζω ότι όλα τα χοντεϊκα 20ετιας είναι χαμένος κόπος να τα ψάχνεις.9/10 θα Είναι λιωμένα και αυτός που έχει την 1/10 περίπτωση μάλλον δε θα το πουλάει γιατί ξέρει ότι έχει εργαλείο.
Γνώμη Μου είναι να σενιαρεις το καζερι σου καινούριο.
Και θα έχεις ενα αξιόπιστο εργαλείο και λιγότερα λεφτά θα χαλάσεις.

Τα ινοβα που πρέπει να είσαι με το μπουκαλάκι λάδι στην τσέπη,εμένα δε με συγκινούν.

o_gavros
14/03/2017, 11:11
Αριστο Αυτό περί απομείωσης δεν παίζει τόσο στα παπιά(ειδικά στα αξιομαχα).
Κρατάνε πολύ ψηλά την τιμή τους σε σχέση με την ηλικία/κόπωση τους.

noodles
14/03/2017, 12:44
απο ιννοβα καλυτερα να μεινεις μακρια αν δεν γνωρισεις το οχημα και τον ιδιοκτητη. βγαζουν προβληματα και θα σου βγει πολυ ακριβοτερο.

το crypton 102 ειναι μεσα στο budget σου και θα σου περισσεψει και κανενα ψιλο για μελλοντικα μαζεματα αν χρειαστει.
εισαι οριακα για cryptno 115 (μηχανακι 15ετιας ρε πστ μου και το δινουν 1000+ε ενω καινουριο ειχε 1700 το 2005).

κανε και μια ερευνα για το ποσο θα σου στοιχισουν τα ανταλλακτικα να φτιαξεις το kazer. πρεπει να βγαινει φθηνοτερο απο το να παρεις αλλο και εχεις πλεονεκτημα οτι θα ειναι δικο σου και ξερεις τι εχεις κανει στο μοτερ.;)