PDA

View Full Version : cbf, ybr, ή wolf



teddster
13/03/2017, 22:59
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι ο Θοδωρής, 25 χρονών από Αθήνα, και μόλις ξεκίνησα για δίπλωμα κατηγορίας Α2. Πριν μερικούς μήνες είχα ξαναγράψει στο φόρουμ εδώ ζητώντας γνώμη για επιλογή σκούτερ (έχοντας στο μυαλό μου πως είναι ευκολότερο και προτιμότερο για νέο οδηγό) ωστόσο επιτυχώς μου αλλάξατε γνώμη και με προσανατολίσατε ώστε να αναζητήσω κάποιο μοτοσυκλετάκι 250 κυβικών. Η απορία μου τώρα είναι η εξής. Ποιο απ'τα 3 (ή και κάποιο που δεν αναφέρω) θα προτείνατε; Ίσως η πιο καλή λύση να είναι τα γιαπωνεζάκια αλλά ρε παιδί μου, μου φαίνονται πολύ άσχημα. Συγκριτικά με το λυκάκι που μόλις το είδα (ανακάλυψα πολύ πρόσφατα την ύπαρξή του) κάτι μου έκανε κλικ. Όσοι έχω ρωτήσει πάντως μέχρι στιγμής μου λένε να πάω καρφί σε γιαπωνέζικο. Οπότε, πείτε μου γνώμες ελεύθερα!

Χρήση που σκοπεύω να κάνω:
Διαδρομή σπίτι-δουλειά περίπου 35χλμ καθημερινά, τα μισά εκ των οποίων στην εθνική, καμιά βολτίτσα στο λεκανοπέδιο αλλά και κανένα μικρό ταξιδάκι μια στο τόσο. Η οικονομία παίζει ένα βασικό ρόλο καθώς είναι ένας από τους βασικούς λόγους που θέλω να παρατήσω το αμάξι πλέον (θα το είχα κάνει χρόνια πριν αλλά ευτυχώς ήμουν αρκετά ώριμος μέσα στην ανωριμότητα μου ώστε να θέλω να δω λίγο τι παίζει στους δρόμους πριν καβαλήσω μηχανή).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Καλή συνέχεια εύχομαι σε όλους και πάντα όρθιοι!

Υ.Γ Μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένο και με τιμή max 2.5-3 χιλιαρικάκια.

mikes
13/03/2017, 23:06
Honda fmx 650...

toyar
14/03/2017, 05:26
συμφωνω με τον απο πανω
στην ηλικια σου και για τη χρηση που το θες ασε τα 250
κι εγω cbf εχω αλλα κανω χρηση παπιου

noodles
14/03/2017, 12:52
απο αυτα τα 3 μαλλον το wolf, αλλα εχουν αρκετη διαφορα στην τιμη ομως.
αν διαθετεις 3 χιλιαρικα καλυτερα παρε χτ 660, θα σε βολεψει περισσοτερο, οπως επισης και το fmx που πρωτεινε ο φιλος πιο πανω.
μπορεις να παρεις και χτ 600 (γυρω στα 2κ), αλλα θελει περισσοτερο ψαξιμο ομως γιατι τα περισσοτερα ειναι χρεπια.

τα 250 αστα για τελευταια επιλογη αν δε βρεις κατι αλλο...

teddster
14/03/2017, 13:57
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Γενικά δεν μου αρέσουν οι τύπου motard μηχανές, θα προτιμούσα κάτι σε γυμνό. Κι αν επιτρέπεται, γιατί τα 250 πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή;

vassilis88
14/03/2017, 14:03
cb500/er5/gs500 αν τα καλυπτει το διπλωμα

Panos76
14/03/2017, 14:08
Κι αν επιτρέπεται, γιατί τα 250 πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή;

Επειδή κάνεις που κάνεις τον κόπο και τα έξοδα, μπορείς να πάρεις κάτι μεγαλύτερο/δυνατότερο για τη χρήση που θέλεις, την οποία εσύ γνωρίζεις ακριβώς, διότι σίγουρα δε θέλεις να πληρώσεις τρακτέρ για να οργώσεις ζαρντινιέρα.

teddster
14/03/2017, 14:34
Επειδή κάνεις που κάνεις τον κόπο και τα έξοδα, μπορείς να πάρεις κάτι μεγαλύτερο/δυνατότερο για τη χρήση που θέλεις, την οποία εσύ γνωρίζεις ακριβώς, διότι σίγουρα δε θέλεις να πληρώσεις τρακτέρ για να οργώσεις ζαρντινιέρα.

Απλά μιας και είμαι νέος στο άθλημα, δεν θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι πολύ δυνατό πριν εξασκηθώ λίγο. Γι'αυτό και βγάζω δίπλωμα Α2 και όχι απεριόριστο.

Panos76
14/03/2017, 14:37
Δε διαφωνώ καθόλου (αν και καλύτερα να πας για Α να ξεμπερδεύεις) με την σταδιακή άνοδο σε cc, της ίδιας φιλοσοφίας είμαι και εγώ.

Υπάρχουν βέβαια μηχανάκια αρκετών cc τα οποία είναι εντελώς φιλικά στο δρόμο χωρίς να τρομάζουν. Εκεί όμως ανεβαίνει το κόστος καυσίμων, ασφάλειας, συντήρησης κλπ, οπότε τα βάζεις όλα στο ζύγι.

George_Sp
14/03/2017, 14:43
Απλά μιας και είμαι νέος στο άθλημα, δεν θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι πολύ δυνατό πριν εξασκηθώ λίγο. Γι'αυτό και βγάζω δίπλωμα Α2 και όχι απεριόριστο.

έχε υπόψη σου οτι τα μεγαλύτερα συγκριτικά με τα 250άρια που ανέφερες θα έχουν και ακριβότερο κόστος κτήσης (σερβις, αναλωσιμα, ασφάλεια κλπ)

σκέψου με βάση τη τσέπη σου και αυτόν τον παράγοντα.
Το καλό με τα μικρά αν κάνεις το πρώτο βήμα είναι οτι εύκολα τα μεταπουλάς και πας στο επόμενο μεγαλύτερο χωρίς να χάσεις σημαντικό ποσό από την αγορά τους.

από τα 3 μικρά που έβαλες θα ψήφιζα το wolfακι. έχει πουλήσει αρκετά, έχει βγει καλό και αξιόπιστο και σίγουρα πιο όμορφο από τα άλλα 2.

αν πήγαινες σε περισσότερα κυβικά παίζει και το er5

Sapadak
14/03/2017, 15:25
Άσχετα τι θα αγοράσεις, προτείνω μεγαλύτερο απο 250 κυβικά μιας και 35χλμ τη μέρα δε τα λες και λίγα, βγάλε δίπλωμα για Α

teddster
14/03/2017, 16:56
Άσχετα τι θα αγοράσεις, προτείνω μεγαλύτερο απο 250 κυβικά μιας και 35χλμ τη μέρα δε τα λες και λίγα, βγάλε δίπλωμα για Α

Το θεωρώ υπερβολικό να πάρω κάτι μεγαλύτερο για να κινούμαι κατα 90% μέσα στην πόλη, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω εμπειρία με τις μηχανές (φυσικά κάτι βολτίτσες με παπιά και σκούτερ για μικρές σχετικά αποστάσεις δεν τις υπολογίζω σαν εμπειρία). Όσο κι αν γουστάρω τις μεγάλες μηχανές και ταχύτητες, επειδή δεν έχω καμία όρεξη για "ατυχήματα" θα ξεκινήσω με κάτι σχετικά μικρό που θα με περιορίζει όσο να 'ναι κι από μόνο του και μόλις νιώσω έτοιμος θα ανέβω κατηγορία. Γι'αυτό δεν βγάζω και αμέσως απεριόριστο δίπλωμα. Γιατί μπορεί μέσα στην τρέλα μου να μου τη δώσει να πάρω κανένα θηριάκι κι άντε να το μαζέψω μετά. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου κι αν βρίσκεις κάποιο λάθος στη λογική μου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε!

zannisvel
14/03/2017, 17:06
Το Wolf και το ΧΤ660 μη νομιζεις οτι εχουν και καμια τρελη διαφορα στην επιτανχυση και στη τελικη. Η μεγαλη τους διαφορα ειναι οτι οταν θα βαλεις δευτερο ατομο πισω με το ΧΤ θα εισαι πολυ πιο ανετος απο οτι με το wolf. Το ΧΤ ειναι καμια 10αρια κιλα πιο βαλυ και σιγουρα θα καιει και 30+% περισσοτερο. Οποτε τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.
Προσωπικα θα επαιρνα το ΧΤ every time ;)

teddster
14/03/2017, 17:11
Το Wolf και το ΧΤ660 μη νομιζεις οτι εχουν και καμια τρελη διαφορα στην επιτανχυση και στη τελικη. Η μεγαλη τους διαφορα ειναι οτι οταν θα βαλεις δευτερο ατομο πισω με το ΧΤ θα εισαι πολυ πιο ανετος απο οτι με το wolf. Το ΧΤ ειναι καμια 10αρια κιλα πιο βαλυ και σιγουρα θα καιει και 30+% περισσοτερο. Οποτε τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.
Προσωπικα θα επαιρνα το ΧΤ every time ;)

Και η οικονομία είναι ένας βασικός παράγοντας φίλε μου!

Sapadak
14/03/2017, 17:33
Το θεωρώ υπερβολικό να πάρω κάτι μεγαλύτερο για να κινούμαι κατα 90% μέσα στην πόλη, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω εμπειρία με τις μηχανές (φυσικά κάτι βολτίτσες με παπιά και σκούτερ για μικρές σχετικά αποστάσεις δεν τις υπολογίζω σαν εμπειρία). Όσο κι αν γουστάρω τις μεγάλες μηχανές και ταχύτητες, επειδή δεν έχω καμία όρεξη για "ατυχήματα" θα ξεκινήσω με κάτι σχετικά μικρό που θα με περιορίζει όσο να 'ναι κι από μόνο του και μόλις νιώσω έτοιμος θα ανέβω κατηγορία. Γι'αυτό δεν βγάζω και αμέσως απεριόριστο δίπλωμα. Γιατί μπορεί μέσα στην τρέλα μου να μου τη δώσει να πάρω κανένα θηριάκι κι άντε να το μαζέψω μετά. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου κι αν βρίσκεις κάποιο λάθος στη λογική μου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε!

Αν σε πίασει η τρέλα σου, τι σε σταματάει να βγάλεις διπλωμα για Α? ή ακομα ακομα να το αγοράσεις χωρις δίπλωμα?

Αυτό που θα σε σταματήσει να κάνεις οποιο απο τα 2 απο πάνω, θα σε σταματήσει να αγοράσεις άλλη μοτοσυκλέτα απο αυτή που 'πιστευεις' οτι ειναι ασφαλέστερη για εσένα

teddster
15/03/2017, 14:01
Καλά, για να το αγοράσω χωρίς δίπλωμα ούτε λόγος! Όσο για το άλλο ενδεχόμενο, μόνο και μόνο που θα πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία, θα το σκεφτώ δύο φορές πριν το κάνω. Μια στιγμή αρκεί για να επικρατήσει η λογική. Θα ξεκινήσω τα βήματά μου στο χώρο αργά και σταθερά για να γίνουν όσο γίνεται και πιο σωστά. Στην πορεία βλέπουμε!

BLiTzER
15/03/2017, 14:25
Όταν μπαίνει κάποιος που θέλει να ξεκινήσει με 600 SS, τον κράζετε και προσπαθείτε να τον αποθαρρύνετε. Ένας άνθρωπος μπήκε που επιμένει εδώ και τόσα ποστ ότι δε θέλει κάτι μεγαλύτερο και θέλει να ξεκινήσει αργά και προσπαθείτε να του αλλάξετε γνώμη. Ρε τι είστε εσείς!

Πάρε το 250αράκι, μια χαρά θα είσαι. Και βλέπεις. Εγώ, από τα 3, ίδιας τιμής και κατάστασης, θα έπαιρνα το CBF.

Vice
15/03/2017, 15:55
Εγω δεν κατάλαβα γιατι οχι απεριόριστο δίπλωμα.

Sapadak
15/03/2017, 17:42
Ρε τι είστε εσείς!

Διπλωμα να βγάλει μεγάλο να τελειώνει λέμε.

teddster
15/03/2017, 22:57
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλους! Σχετικά με το δίπλωμα είναι απλά ένα έξτρα μέτρο ασφαλείας που θέλω να πάρω. Όταν φτάσει ο καιρός για μεγαλύτερη μηχανή, νομίζω ότι ο χρόνος που θα χρειαστώ για να βρω αυτή που θέλω δεν είναι τίποτα σε σχέση με τις 10-15 μέρες που θα μου πάρει να αλλάξω κατηγορία στο δίπλωμα. Οπότε ας το αφήσουμε αυτό προς το παρόν κι ας επιστρέψουμε αν είναι εύκολο στο μείζον ζήτημα που είναι και το θέμα της παρούσας συζήτησης!
Ισχύει ότι από θέμα αξιοπιστίας honda και yamaha είναι πολύ μπροστά. Για το λυκάκι ακούγονται γενικά πολύ καλά λόγια και μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάτι το αρνητικό. Βέβαια, το cbf ας πούμε το βρίσκω στα μισά χρήματα με τα διπλά χιλιόμετρα φυσικά και σχεδόν δεκαετίας. Συν ότι από εμφάνιση ο λύκος είναι πολύ ανώτερος και απ'τα δύο (κακά τα ψέματα, δεν μπορώ να παραβλέψω την εμφάνιση, το θέμα είναι να το γουστάρουμε κιόλας αυτό που καβαλάμε).
Τελικά μέχρι στιγμής τείνω να επιλέξω το wolf. Υπάρχει καμιά διαφορετική άποψη που δεν έχει ακουστεί ακόμα; Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη!
Σας ευχαριστώ και πάλι!

Panos76
15/03/2017, 23:13
Τσέκαρε και το ιναζούμα της σουζουκι. Δε ξέρω σε τι επίπεδα τιμών κυμάνθηκε τα χρόνια αυτά ως μτχ, αλλά το θεωρώ πανέμορφο για την κατηγορία.

telegonos
15/03/2017, 23:25
Γι'αυτό και βγάζω δίπλωμα Α2 και όχι απεριόριστο.

Στα 25, δεν έχει κανένα νόημα να βγάλεις Α2 και μετά να πας να βγάλεις Α. Διπλός κόπος, χωρίς κανένα φυσικό νόημα (=δεν σε ωφελεί σε κάτι). Βγάλε το Α κατευθείαν.

Μηχανή πάρε σε δύναμη όσο σταδιακά κρίνεις εσύ, δεν σημαίνει ότι επειδή έβγαλες Α, πρέπει να πάρεις και μεγάλη, δεν σε υποχρεώνει κανείς, βγάλε μια και καλή το Α, και ξεκίνα και με 50ρι μοτό που λέει ο λόγος.

Σχετικά με τα τρία μοτό τώρα, μια και κάτι λες για γιαπωνέζικα, το CBF είναι made in Brazil , το YBR δεν γνωρίζω που κατασκευάζεται αλλά ΕΚΤΙΜΩ βάση της εμπειρίας μου ότι ούτε αυτό είναι made in Japan, οπότε μην βάζεις την παράμετρο ''ειναι γιαπωνέζικο'' ως κριτήριο.

Εγώ θα διάλεγα το Wulf έτσι για αλλαγή, το έχουν φτιάξει και σαν ρέπλικα του CB1000R , ωραίο είναι, δεν έχω ακούσει κάποιο πρόβλημα, ένα που έχω δει από κοντά είναι όμορφο.

telegonos
15/03/2017, 23:35
θα έχουν και ακριβότερο κόστος κτήσης (σερβις, αναλωσιμα, ασφάλεια κλπ)

Λεπτομέρεια, εδώ ο κόσμος χάνεται θα μου πεις, αλλά μια και το έγραψες, προφανώς λόγω βιασύνης ίσως.

Κόστος κτήσης, είναι να βρεις τα λεφτά να το αγοράσεις. Λέμε ''απέκτησα'', εξού και η κτήση.
Κόστος χρήσης, είναι τα άλλα που έγραψες (σερβις, αναλωσιμα, ασφάλεια κλπ)

TsoliasGR
16/03/2017, 05:52
Σαν κάτοχος wolf 250 που έκανα και Αθήνα-Ναύπλιο δικάβαλο είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.
Η συνεπιβάτης έμεινε ικανοποιημένη απο την σέλα, καλό γκαζάκι, τίμιο σε κατανάλωση, δεν έχω να πώ κακό...
Πολύ καλά κρατήματα και φρένα,ροπάτο, γεμίζει όμορφα τις στροφες σου είτε ήρεμα είτε πιο άγρια, είναι ψεκαστό με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό.
Πραγματικά ειμαι ΥΠΕΡ-Ικανοποιημένος.
ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ CBF250-INAZUMA-YBR250 για πολλά χλμ για να εκφέρω γνώμη.Απλά σου λέω με βάση αυτό που εγώ έχω.
Αλλά να ξέρεις οτι ο γκοργκόλης τσιμπάει λίγο τις τιμές.Μπές στο site του και δες και κρίνε μόνος σου.
Το Πάσχα θα ακολουθησει εξόρμηση στην Μάνη δικάβαλο απο Αθήνα και θα σου πώ εντυπώσεις σε πιο μακρυνή διαδρομή.
Πάντως για εντός καίει με άσχημο γαργάλημα στο χέρι 10 ευρώ με 1,52 το λίτρο στα 200χλμ και εκτός στα 278 περίπου 10 λίτρα δικάβαλο με φόρτωμα και δεν συμμαζεύεται (200κιλά φόρτο).
Πολύ καλά φώτα επίσης δεν έχω θέμα...
Τραγικά λάστιχα πρώτης τοποθέτησης αν πας για καινούριο...

teddster
17/03/2017, 15:41
Σαν κάτοχος wolf 250 που έκανα και Αθήνα-Ναύπλιο δικάβαλο είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.
Η συνεπιβάτης έμεινε ικανοποιημένη απο την σέλα, καλό γκαζάκι, τίμιο σε κατανάλωση, δεν έχω να πώ κακό...
Πολύ καλά κρατήματα και φρένα,ροπάτο, γεμίζει όμορφα τις στροφες σου είτε ήρεμα είτε πιο άγρια, είναι ψεκαστό με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό.
Πραγματικά ειμαι ΥΠΕΡ-Ικανοποιημένος.
ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ CBF250-INAZUMA-YBR250 για πολλά χλμ για να εκφέρω γνώμη.Απλά σου λέω με βάση αυτό που εγώ έχω.
Αλλά να ξέρεις οτι ο γκοργκόλης τσιμπάει λίγο τις τιμές.Μπές στο site του και δες και κρίνε μόνος σου.
Το Πάσχα θα ακολουθησει εξόρμηση στην Μάνη δικάβαλο απο Αθήνα και θα σου πώ εντυπώσεις σε πιο μακρυνή διαδρομή.
Πάντως για εντός καίει με άσχημο γαργάλημα στο χέρι 10 ευρώ με 1,52 το λίτρο στα 200χλμ και εκτός στα 278 περίπου 10 λίτρα δικάβαλο με φόρτωμα και δεν συμμαζεύεται (200κιλά φόρτο).
Πολύ καλά φώτα επίσης δεν έχω θέμα...
Τραγικά λάστιχα πρώτης τοποθέτησης αν πας για καινούριο...

Με κάλυψες απόλυτα αδερφέ! Κατά 99% πάω για το wolf εκτός αν προκύψει οικονομικό θέμα, οπότε θα επιλέξω το cbf.