PDA

View Full Version : Τόρνοι - φρέζες - εργαλεία μηχανουργείου!



fz6man
14/03/2017, 19:15
Αποκλειστικά για καμένους το thread :D, φωτογραφίες δεν βάζω ακόμη γιατί το εργαστήριο μου είναι π#$%^$α, άλλα θα βάλω σύντομα όπως και κάποιες ιδιοκατασκευές που τελειώνω για την διαμόρφωση του εργαστηρίου μου.
Θα ήθελα μια γνώμη για αγορά πριονοκορδέλας ώστε να κόβω σωστά φάλτσα σε 45 μοίρες και ετοιμάζομαι να τα σκάσω για αυτό το μηχάνημα http://www.papadopoulostools.com/index.php?route=product/product&product_id=292 και θέλω καμιά συμβουλή γιατί θέλω να αλλάξω ενα δισκοπρίονο dewalt που εχω με ενα τέτοιου τύπου κορδέλα , το θέλω για μορφοσωλήνα 2,5 χ 2,5 έως 4 x 4 και αργότερα για κανενα μασιφ για ενα μικρο τόρνο που σκέφτομαι να προσθέσω στην συλλογή μου. :)

fz6man
02/04/2017, 13:39
παιδιά απο τόρνους γνωρίζει κανεις? Εχω αρχίσει και ψάχνομαι για μικρό βαρέως τυπου τύπου μεταχειρισμενο και με προίκα μέχρι 2000 μπορώ να βρώ κάτι αξιόλογο γιατί θελω να αποφύγω τους κινέζικους

daz
02/04/2017, 14:44
Για ηλεκτροσυγκόλληση έχουμε θρεντ οπότε άλλαξα και τον τίτλο.
Για τορνακια θα σου πουν οι γνωστές όταν το δουν.

vaska
02/04/2017, 16:45
Παρακολουθώ 3 ομάδες στο fb που πουλάνε μεταχειρισμένα εργαλεία. Πολύ συχνά εμφανίζονται αγγελίες για τόρνους και λοιπό εξοπλισμό από μηχανουργεία που έκλεισαν. Γράψου και παρακολούθησε, σίγουρα θα βρεις αυτό που ζητάς.

daz
02/04/2017, 17:12
Ναι αλλά πρέπει να έχει τριφασικό κάποιος για να πάρει μτχ από μηχανουργείο. Όλοι αυτοί θα είναι για τριφασικό.

dimitrisinside
02/04/2017, 17:42
Παρακολουθώ 3 ομάδες στο fb που πουλάνε μεταχειρισμένα εργαλεία. Πολύ συχνά εμφανίζονται αγγελίες για τόρνους και λοιπό εξοπλισμό από μηχανουργεία που έκλεισαν. Γράψου και παρακολούθησε, σίγουρα θα βρεις αυτό που ζητάς.

Αν σου ειναι ευκολο γραψε ποιες ομαδες ειναι, μιας και ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενο τριφασικο τορνο μηχανουργειου

fz6man
02/04/2017, 17:53
Τριφασικό έχω στο εργαστηριο μου αλλα θελω να χωράει και απο την πόρτα! Επίσεις δεν θελω και πολυ μεγάλο ωφέλιμο μηκος κατεργασίας υλικού απλά να μπορεί να κατεργαστεί και βαμμένα μέταλλα αν χρειαστεί.

ανυποτακτος
02/04/2017, 18:01
αιγαλεω θηβων 353 355εχει εξω διαφορα εργαλεια

MISKIN
02/04/2017, 23:09
Τριφασικό έχω στο εργαστηριο μου αλλα θελω να χωράει και απο την πόρτα! Επίσεις δεν θελω και πολυ μεγάλο ωφέλιμο μηκος κατεργασίας υλικού απλά να μπορεί να κατεργαστεί και βαμμένα μέταλλα αν χρειαστεί.

Το τι μέταλλα θα δουλεύεις εξαρτάται από τις μανέλες και τα κοπτικά εργαλεία που θα χρησιμοποιείς και όχι τόσο από τον ίδιο το τόρνο.

vaska
03/04/2017, 08:57
Ναι αλλά πρέπει να έχει τριφασικό κάποιος για να πάρει μτχ από μηχανουργείο. Όλοι αυτοί θα είναι για τριφασικό.

Υπάρχουν και αρκετά από ιδιώτες ερασιτέχνες, απλά πρέπει να έχεις τον νου σου όταν εμφανιστούν. Δεν είναι όλοι φτηνοί, ομάδες αγγελιών είναι και το κλασικό "θέλω να αγοράζω σε τιμή χώμα αλλά να πουλάω στην τιμή του χρυσού" παίζει αρκετά. Νομίζω εύκολα ξεχωρίζουν αυτοί οι τύποι όπως και από την άλλη υπάρχουν έντιμα μαστόρια που αποχωρούν από τον χώρο και δίνουν πολύ πράμα σε καλές τιμές. Πρόσφατα θυμάμαι ένας τύπος έκλεινε το μηχανουργείο του και πήγαινε στα παιδιά του στο εξωτερικό κι έδωσε αρκετά πράγματα σε πολύ δελεαστικές τιμές.


Αν σου ειναι ευκολο γραψε ποιες ομαδες ειναι, μιας και ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενο τριφασικο τορνο μηχανουργειου

Πρέπει να γίνεις μέλος της κάθε ομάδας για να την παρακολουθείς

https://www.facebook.com/groups/toolsforsalegreece/?ref=bookmarks

https://www.facebook.com/groups/1629551407256677/?ref=bookmarks

https://www.facebook.com/groups/1692115587674377/?ref=bookmarks

Geosid
02/05/2017, 18:40
κοιτα και εδω https://www.facebook.com/groups/1494698184114672/?fref=ts
κατα καιρους μπαινουν καποιες αγγελιες για τορνους και αλλα μηχανουργικα μηχανηματα .
Επειδη τυχαινει και ειμαι ο διαχειριστης της συγκεκριμενης σελιδας η διαφορα που εχει σε σχεση με τις αλλες ειναι οτι δεν μπαινει - ανεβαινει αγγελια εαν δεν γραφει ξεκαθαρη τιμη πωλησης , εαν μπει καποια αγγελια που λεει ( για τιμη παρτε τηλ , στειλε μηνυμα και ιστοριες ) τρωει σβησιμο για να αποφυγω περιστατικα να πουλαει καποιος κατι σε 2 υποψηφιους αγοραστες με 2 διαφορετικες τιμες ....

Geosid
02/05/2017, 18:45
τωρα για το θεμα του τορνου που ψαχνεις , για μονοφασικο και μικροδουλιτσες ισως σε βολεψει , εαν βρεις καποιον τορνο του μετρου ( πραγμα που ειναι αρκετα δυσκολο ) γιατι λογω του οτι ποιανουν λιγο χωρο σε μια αποθηκη - υπογειο φευγουν αερα .... και σε υψηλες τιμες εαν βρεις καποιον τριφασικο του μετρου μιλα με εναν ηλεκτρολογο μπας και του βαλεις καποιο ινβερτερ και μπορεσεις να τον δουλεψεις με μονοφασικο ρευμα ... εχω δουλεψει τριφασικο μοτερ 3ιππων με μονοφασικο ινβερτερ toshiba vfnc3 χωρις κανενα προβλημα .

Τιμες τωρα για τορνο του μετρου πανε απο 2000 εως 3000 , θα εισαι τυχερος εαν βρεις κατι σε χαμηλοτερη τιμη και σε καλη κατασταση με τα παρελκομενα του ( καβαλετα , ποντες , τσοκ ) και χωρις θεμα στις γλιστρες η στα σεπορτ .

Οπου αλλου μπορω να σε βοηθησω ρωτας ελευθερα ... μηχανουργειο εχω :)