PDA

View Full Version : Γρασαδορος



gaganian
16/03/2017, 23:02
Έχω έναν γρασαδορο τέτοιου τύπου
379787
Και μου έχει βγάλει την πίστη...Πολύ δύσκολο το πάτημα.
Έχω την εντύπωση πως κάτι κάνω λάθος στο γέμισμα. Ξέρει κάποιος πως γεμίζουν τα άτιμα σωστά?

Viper4
16/03/2017, 23:04
Από πίσω έχει κάτι σαν πιστόνι έτσι δεν είναι;
Αν τον γεμίζεις από κουβά μεγάλο, ανοίγεις τον κουβά και καρφώνεις κάθετα τον γρασαδόρο και σαν σύριγγα τον γεμίζεις τραβώντας προς τα πάνω το "πιστόνι" επαναλαμβάνεις μέχρι να γεμίσει εντελώς. Μετά βιδώνεις , καθαρίζεις και χρησιμοποιείς.

gaganian
16/03/2017, 23:16
Ααααα κατάλαβα. Μάλλον εκεί έκανα τη χαζομάρα. Εγώ ανέβαζα τέρμα το πιστόνι και από πίσω γέμιζα αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω πως να βγάλω τον αέρα. Έτσι όπως το λες πρέπει να φέρω τέρμα πίσω το πιστόνι και να μετακινείται καθώς γεμίζει. Θενκς θα δοκιμάσω και αν έχω πρόβλημα θα επανέλθω

Viper4
16/03/2017, 23:20
Ααααα κατάλαβα. Μάλλον εκεί έκανα τη χαζομάρα. Εγώ ανέβαζα τέρμα το πιστόνι και από πίσω γέμιζα αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω πως να βγάλω τον αέρα. Έτσι όπως το λες πρέπει να φέρω τέρμα πίσω το πιστόνι και να μετακινείται καθώς γεμίζει. Θενκς θα δοκιμάσω και αν έχω πρόβλημα θα επανέλθω

Έχω γεμίσει γρασαδόρους... και εγώ στην αρχή πριν μου δείξουν μπερδευόμουν. Προσπαθούσα με σπάτουλα να βάλω λίγο λίγο... Εμ δεν γίνεται έτσι όμως.

Grafton 505
17/03/2017, 21:21
Έτσι όπως το λες πρέπει να φέρω τέρμα πίσω το πιστόνι και να μετακινείται καθώς γεμίζει. Θενκς θα δοκιμάσω και αν έχω πρόβλημα θα επανέλθω

Όχι.
Βουτάς την μύτη μόνο στο γράσσο και μετά όπως είπε ο Viper4, ''και σαν σύριγγα τον γεμίζεις τραβώντας προς τα πάνω/πίσω το πιστόνι". Με το πιστόνι ρουφάς το γράσσο μέσα.

vaska
17/03/2017, 22:48
Αν έχεις και την δυνατότητα να ζεστάνεις λίγο το γράσο η δουλειά γίνεται ακόμα πιο εύκολη γιατί το γράσο έχει γίνει πιο ρευστό. Πρόσεχε δεν λέω να το "βράσεις", απλά να ανεβάσεις λίγο την θερμοκρασία έως ότου λίγο πιο ρευστό.

lykourgi
18/03/2017, 00:32
Υπάρχουν και φύσιγγες γράσου (σαν φύσιγγα σιλικόνης) που μπαίνουν ολόκληρες στο πιστόλι και τις πετάς όταν αδειάσουν. Καθαρή δουλειά και γρήγορη, αλλά προφανώς ακριβότερη.
Αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιείς συνεχώς το πιστόλι (μεγάλες ποσότητες), σκέψου το.

gaganian
18/03/2017, 09:38
Θενκς όλους. Νομίζω ότι αυτό που γεμίζεις το γρασαδορο σαν σύριγγα τραβώντας είναι το κόλπο.
Έχω δει και τους γρασαδορους που παίρνουν φυσιγγες αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο που να μπορείς να το χειριστείς με ένα χέρι
Ο μόνος που βρήκα για ένα χέρι είναι αυτού του τύπου https://www.stereotiki.gr/store4/pressol-12276.html#/product/7221
Αλλά αυτοί παίρνουν φυσίγγια των 85γρ ή 3 OZ και νομίζω θα είναι δύσκολο να βρω.
Οι πιο μεγάλοι παίρνουν τα συνηθισμένα των 400γρ αλλά οι περισσότεροι χρειάζονται δύο χέρια ...
Δεν έχω βρει κανένα καλό με "pistol grip"

SHOOTER045
18/03/2017, 09:48
Αυτός που εβαλες φώτο έχει πίσω ενα μοχλό.
Τον τραβας λίγο και βάζεις γράσο με σπάτουλα, αποφεύγοντας να εγκλωβιζεις αέρα.
Αφού γεμίσει τελείως ο μοχλός θα μείνει πίσω.
Και διαρκεί το γέμισμα για πολυυυ καιρό.
Απέφυγε τα μεταλλικά σωληνακια που κουμπωνουν στα γρασαδορακια.
Ναι μεν είναι σταθερά, αλλά δεν μπορείς να <βρεις > τα δύσκολα σε περίεργες γωνίες

virus
21/03/2017, 00:08
για ερασιτεχνικη χρηση καλυτερα αυτος (https://www.stereotiki.gr/store4/grasadoros-indion.html)