PDA

View Full Version : Είναι επιθετικά τα αγριογούρουνα;



el_hymador
17/03/2017, 22:19
Σόρυ για το άσχετο της ερώτησης. Εδώ και δύο εβδομάδες σκάνε αγριογούρουνα στη γειτονιά (ναι στην Αθήνα, όχι κέντρο προφανώς) με το που σουρουπώσει κόβουν βόλτες. Βγάζω βόλτα το σκυλί εκείνες τις ώρες, άμα τρακαριστούμε με κανένα θα παίξει τσαμπουκάς; Εγώ δεν θα τα ενοχλήσω αλλά το σκυλί θα αφρίσει απ΄ότι υποψιάζομαι.

Rigas.
17/03/2017, 22:26
Μακριά κ εσύ κ το σκυλί!

amyroukai
17/03/2017, 22:27
επειδή έχω όχι μόνο αγριόχοιρους στην γειτονιά αλλά και ελάφια, ΟΛΑ την κοπανάνε μόλις δουν άνθρωπο. Δεν με ανησύχησαν ποτέ, σε αντίθεση με τις αγέλες κοπριτών (σκύλων και περίοικων) ή οικόσιτων (σκύλων).


όχι, τώρα που το σκέφτομαι, είχαμε ΜΙΑ θαραλλέα αλεπού. Έχω να την δω καιρό.

Panos76
17/03/2017, 22:35
Στο άσχετο κ εγώ δεν πιστεύω ότι είναι επικίνδυνα αν δεν νιώσουν απειλή.

Τπ πρόβλημα είναι σε ενέδρα στο κυνήγι μη βρεθείς στο διάβα τους.. Εκεί δε θα μείνει τίποτα!

el_hymador
17/03/2017, 22:42
Oύτε θα τα κυνηγήσω, ούτε πέτρες θα πετάξω, ούτε φωνές θα βάλω. Το σκυλί θα ξελαρυγγιαστεί, αυτό είναι σίγουρο. Αν την πέφτουν έτσι στο αψυχολόγητο ρωτάω.

sakis81
17/03/2017, 22:42
Όταν λες αγριογούρουνα εννοεις αγριογούρουνα ορίτζιναλ ή τίποτα γουρούνια που ξεφυγανε(ή αφησανε) από κάνα σπίτι και αναπαράχθηκαν στο βουνό?Για την πρώτη περίπτωση δεν ξέρω,αλλα μάλλον θα ακολουθούσα την συμβουλή του rigas,για τη δεύτερη περιπτωση Ντοντ γουορι.στο χωριό της γυναίκας είναι γεμάτο με τέτοια ντεμεκ "αγριογούρουνα" και δεν υπάρχει θέμα.

sakis81
17/03/2017, 22:46
επειδή έχω όχι μόνο αγριόχοιρους στην γειτονιά αλλά και ελάφια, ΟΛΑ την κοπανάνε μόλις δουν άνθρωπο. Δεν με ανησύχησαν ποτέ, σε αντίθεση με τις αγέλες κοπριτών (σκύλων και περίοικων) ή οικόσιτων (σκύλων).


όχι, τώρα που το σκέφτομαι, είχαμε ΜΙΑ θαραλλέα αλεπού. Έχω να την δω καιρό.

Χεχε,στη γειτονια μου πάντως,κάτι ελάφια που σκανε σε μέγεθος xl,όχι μόνο δεν την κοπανανε όταν τα συναντάω,αλλά μάλλον με κοιτάζουν απαξιωτικά

el_hymador
17/03/2017, 22:48
Όταν λες αγριογούρουνα εννοεις αγριογούρουνα ορίτζιναλ ή τίποτα γουρούνια που ξεφυγανε(ή αφησανε) από κάνα σπίτι και αναπαράχθηκαν στο βουνό?Για την πρώτη περίπτωση δεν ξέρω,αλλα μάλλον θα ακολουθούσα την συμβουλή του rigas,για τη δεύτερη περιπτωση Ντοντ γουορι.στο χωριό της γυναίκας είναι γεμάτο με τέτοια ντεμεκ "αγριογούρουνα" και δεν υπάρχει θέμα.

Όχι, αγριογούρουνα είναι original.

giannis21
17/03/2017, 22:52
Όχι, αγριογούρουνα είναι original.

θα συνιστούσα προσοχή.. μπορεί αν γαβγίσει το σκυλί να αντιδράσει απρόβλεπτα

SHOOTER045
17/03/2017, 23:20
Όχι, αγριογούρουνα είναι original.

Τα μεγαλα έχουν και χαυλιόδοντες ( τουλαχιστον αυτά που είναι στα μέρη μού)
Αν νιώσουν κυνηγημένα δεν σταματάνε μπροστά σε τίποτα.
Πριν λιγα χρόνια ενα κυνηγημένο πήδηξε γκρεμό και έπεσε στον Παγασητικό.
Μάλλον δεν έχουν τροφή και κατεβαίνουν χαμηλά.
Αυτά φοβούνται ποιο πολύ απο εσένα.
Ακουνε και μυρίζουν πολύ καλυτερα απο έμας.
Τα σκυλιά μάλλον θα τα εκνευρισουν,καθώς οι κυνηγοί τα χρησιμοποιούν για να τα βγάζουν απο τα πυκνά.
Α και που σαι
Νομιζω οτι τέτοια εποχή γεννοβολανε
Αν δεις κάτι μικρά χαριτωμένα ριγέ, εξαφανίσου.
Κάπου κοντά θα είναι και η μάνα τους.



Ενημέρωσε και κανένα δασαρχείο μπας και...

Viper4
17/03/2017, 23:25
Σαν πρώην κυνηγος αγριογούρουνων να σου πω πως δεν είναι καθόλου επιθετικά εκτός και αν είναι τραυματισμένα. Εκεί γίνονται απρόβλεπτα. Αν τα κυνηγήσει ο σκύλος σου και τα στριμώξει τότε ναι θα επιτεθούν για να αμυνθούν και θα το σκίσουν το σκυλί σου. Αν όμως έχουν διέξοδο διαφυγής τότε θα προτιμήσουν να τρέξουν παρά να παλέψουν. Είναι πολύ φοβιτσιάρικα ζώα.

el_hymador
17/03/2017, 23:33
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα έχουμε εντοπίσει δίπλα δε μια ρεματιά, σε εκείνο τον δρόμο σουλατσάρουν. Λογικά έχουν έξοδο διαφυγής προς το ρέμα από εκεί μας έρχονται έτσι και αλλιώς.

christos01
17/03/2017, 23:38
379830

ionized
18/03/2017, 05:53
ελαφια αγριογουρουνα..που στο καλο μενετε σε σαλε ? :confused:

ratamahatta
18/03/2017, 07:15
Για ποια περιοχή μιλάμε ρε παιδιά ότι σκάνε αγριογουρουνα? Περίεργο μου φαίνεται.

amyroukai
18/03/2017, 07:45
ελαφια αγριογουρουνα..που στο καλο μενετε σε σαλε ? :confused:

μερικές μέρες νομίζω ότι μένω στο Τέξας...

πχ, βγαίνουμε βόλτα με το σκλι και πετυχαίνουμε το κοπάδι... (το οποίο τρομάζει και αρχίζει και γυρίζει πίσω, stampede...)


379836

SHOOTER045
18/03/2017, 08:09
μερικές μέρες νομίζω ότι μένω στο Τέξας...

πχ, βγαίνουμε βόλτα με το σκλι και πετυχαίνουμε το κοπάδι... (το οποίο τρομάζει και αρχίζει και γυρίζει πίσω, stampede...)


379836
Σπαμ ον
Τωρα μάλλον κανείς πλάκα ε?

Αυτήν την εικόνα έχω να την δω απο πιτσιρικας στο χωριό μου.
Πανω απο 30 χρόνια.
Τοτε που σχεδόν κάθε σπίτι είχε τις δικές τού.
Πέρναγε κάθε πρωι ο κοινοτικός βοσκός, τις έπαιρνε και τις έφερνε το απόγευμα.
Αλλά απο κατασκευαστικό λάθος, ο αντικραδασμικος δεν υπήρχε.
Δεν εξηγείται αλλιώς οτι μόλις έπιαναν άσφαλτο γέμιζαν με νάρκες κατα προσωπικού
Σπαμ οφ

thunder ace
18/03/2017, 08:09
πες στον Στηβ να σου δανεισει ενα κολαν ,απ αυτα που φοραγε το 80.
Φορα το και βγες οταν το δεις......................αν ξαναπλησιασει το αγριογουρουνο ,σφυρα μου379849

bulmont
18/03/2017, 08:28
μερικές μέρες νομίζω ότι μένω στο Τέξας...

πχ, βγαίνουμε βόλτα με το σκλι και πετυχαίνουμε το κοπάδι... (το οποίο τρομάζει και αρχίζει και γυρίζει πίσω, stampede..


Σωστόοοοοοοοοοος..................................



379851

379852

o_gavros
18/03/2017, 08:30
Ωπ!γουρουνάκια!!!
Πολύ ενδιαφέρον...

teogtp
18/03/2017, 08:36
Αυτός ο υπουργός μέσα στην αμαρτία μένει ......και ένα μπάρμπεκιου δεν οργάνωσε.

devil's animal
18/03/2017, 08:42
μονο κοτες, κοκκορες και γαλοπουλες βλεπω εγω στους δρομους της γειτονιας...
:a35::a35:

bulmont
18/03/2017, 08:43
μονο κοτες, κοκκορες και γαλοπουλες βλεπω εγω στους δρομους της γειτονιας...
:a35::a35:



Θα 'χει πολλούς καθρέφτες................................:bawl::bawl:

Mariner
18/03/2017, 09:23
μονο κοτες, κοκκορες και γαλοπουλες βλεπω εγω στους δρομους της γειτονιας...
:a35::a35:

Μην παραπονιέσαι, καλά είναι.. Εγώ κυρίως συναντάω μαλάκες :D

el_hymador
18/03/2017, 09:30
Είναι περιοχή κοντά σε ένα από τα τρία βουνά του Λεκανοπέδιου. Έχει επίσης πολύ λαγό, φίδι, σκαντζόχοιρο, γκιώνηδες, κουκουβάγιες, γεράκια και αρούρια του αγρού. Δεν λέω που ακριβώς μη σκάσει κανάς παπάρας με ντουφέκι.

DAYMAN
18/03/2017, 09:41
Είναι περιοχή κοντά σε ένα από τα τρία βουνά του Λεκανοπέδιου. Έχει επίσης πολύ λαγό, φίδι, σκαντζόχοιρο, γκιώνηδες, κουκουβάγιες, γεράκια και αρούρια του αγρού. Δεν λέω που ακριβώς μη σκάσει κανάς παπάρας με ντουφέκι.

αν ηταν αγριογουρουνα και οχι ημερα που αναπαραχθηκαν στην εξοχη να εισαι σιγουρος οτι θα ειχαν σκασει μυτη αυτοι με τα οπλα. Ο λογος; Απλα θα τα ειχαν ανακαλυψει πιο νωρις απο εσενα. Πως; Μα φυσικα με σκυλια τα οποια εκπαιδευουν για αυτη την δουλεια. Ριξε μια ματια στο βουνο ποιοι κανουν βολτα με σκυλια-μεσα στο βουνο ομως- και ποσοι ειναι με κυνηγοσκυλα. Οσο για την πανιδα της Αττικης παντα υπηρχε και θα υπαρχει πλην εξαιρετικων καταστασεων-πυρκαγια- οπου μεταναστευουν και επανερχονται παλι.
Αν εχεις χρονο ασε το σκυλι και προχωρα στα μονοπατια του βουνου συχνα και για αρκετες ωρες και θα δεις πολλα ομορφα ζωακια. Χωρις σκυλο ομως γιατι θα τον εχουν μυριστει χλμ πριν.:beer:

daz
18/03/2017, 11:38
Εδώ..
https://www.facebook.com/aguardos.nocturnos/videos/1836655116552350/

vaska
18/03/2017, 14:18
Εδώ..
https://www.facebook.com/aguardos.nocturnos/videos/1836655116552350/το έγραψα και στο φβτο γράφω κι εδώ. Μπριζολάκια που περπατάνε.

7gibernau
18/03/2017, 20:03
Ω ρε μεζέδες!
Δεν είναι ότι δεν έχουν τροφή και κατεβαίνουν χαμηλά,είναι ότι έχουν αφήσει πολλα οι οικολόγοι,όχι μόνο αγριογουρουνα,εδω Ναυπλιο και γύρω περιοχές έχουν αφήσει απο φίδια μέχρι τσακαλια,όχι ότι δεν είχαμε τσακαλια,είμαστε μεγάλο σόι,άλλα έχουν προστεθεί άλλα 3 σίγουρα που τα έχω δει.
Τα μικρά αγριογουρουνα μπορει να κάνουν μεγαλύτερη ζημια μιας και τα δόντια τους κοιτάζουν πρως τα έξω ενω στα μεγάλα γυρνάνε μέσα.
Όταν τρέχουν όμως δεν κόβουν πουθενά,δε βλέπουν τίποτα μπροστά τους όπως γράφτηκε γι αυτο αν τύχει κάποιος και τα πετύχει να τρέχουν καλα είναι να "βάλει πλάτη"ότι βρει,δέντρο βράχο κτλ

mikes
18/03/2017, 21:08
ρε παιδες, δε κατεβαινουν τα ζωα... εμεις επεκτεινόμαστε στις περιοχες τους...

spyrval
19/03/2017, 09:18
Το αυτονόητο δεν είπαμε. Το σκυλί με λουρί το πας βόλτα έτσι; Γιατί αν μυρίσει το αγριογούρουνο μπορεί να μην το μαζεύεις εύκολα μετά.

amyroukai
19/03/2017, 09:20
Το αυτονόητο δεν είπαμε. Το σκυλί με λουρί το πας βόλτα έτσι; Γιατί αν μυρίσει το αγριογούρουνο μπορεί να μην το μαζεύεις εύκολα μετά.

Λογικό. Και εμείς όταν μυρίζουμε το αγριογούρουνο με την σαλτσούλα του, τα κρεμμυδάκια του, τις "ωπ, πατατούλες" που πνίγονται στο ζουμί και πρέπει να τις σώσεις κλπ, μαζευόμαστε;

spyrval
19/03/2017, 09:42
Εγώ έχω σπάσει 2 πνίχτες έτσι :tooth:

el_hymador
19/03/2017, 10:33
Ναι πάντα με το λουρί.

Bowleno
19/03/2017, 10:39
Λογικό. Και εμείς όταν μυρίζουμε το αγριογούρουνο με την σαλτσούλα του, τα κρεμμυδάκια του, τις "ωπ, πατατούλες" που πνίγονται στο ζουμί και πρέπει να τις σώσεις κλπ, μαζευόμαστε;

Ακόμα πεινάς εσύ, έτσι; :lol:

amyroukai
19/03/2017, 10:46
Ακόμα πεινάς εσύ, έτσι; :lol:

χτες έφαγα κάτι ήμερα ξαδέρφια αυτών που βλέπει ο χυμαδόρης στην γειτονιά του, ψημένα σε ξυλόφουρνο, λουκούμια και μάλιστα χωρίς καθόλου λίπος. Αλλά ναι, γενικώς έχω μιά ανησυχία με το βάρος μου το οποίο πλησίασε αυτό του μέσου αγριογούρουνου και οφείλει να επιστρέψει σε ανθρώπινα επίπεδα πριν κάνει ζημιά και συνήθως ονειρεύομαι πολύ πιο νόστιμα φαγητά από αυτά που επιτρέπεται να φάω. :D



Δοκίμασα πριν λίγο καιρό να τον βγάλω χωρίς λουρί, όχι την πλήρη βόλτα, το 1/3 περίπου. Ο άτιμος εξαφανίστηκε και τον έψαχνα, όταν άκουσε τον θυμό στην φωνή μου και κατάλαβε ότι παιχνίδια τέλος εμφανιστηκε και έτρεξε για το σπίτι. Βόλτα βγήκα μόνος μου τελικά :lol:
Αυτούς με τα υπάκουα σκυλιά που δεν φεύγουν από δίπλα τους, μερικές φορές τους θαυμάζω.

Bowleno
19/03/2017, 11:00
χτες έφαγα κάτι ήμερα ξαδέρφια αυτών που βλέπει ο χυμαδόρης στην γειτονιά του, ψημένα σε ξυλόφουρνο, λουκούμια και μάλιστα χωρίς καθόλου λίπος. Αλλά ναι, γενικώς έχω μιά ανησυχία με το βάρος μου το οποίο πλησίασε αυτό του μέσου αγριογούρουνου και οφείλει να επιστρέψει σε ανθρώπινα επίπεδα πριν κάνει ζημιά και συνήθως ονειρεύομαι πολύ πιο νόστιμα φαγητά από αυτά που επιτρέπεται να φάω. :D


Αν ρωτήσεις διαιτολόγο τι κάνει και τι δεν κάνει να τρως η πιο απλή απάντηση είναι: "αν είναι νόστιμο φτύστο" :lol: