PDA

View Full Version : Πώληση μέσω e-bay;



el_hymador
18/03/2017, 09:21
Mέχρι τώρα έχω αγοράσει διάφορα από το e-bay και γνωρίζω την διαδικασία αλλά τώρα θέλω να πουλήσω κάποια πράγματα και θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένες πληροφορίες.

Πρώτα απ΄όλα τα προς πώληση πράγματα είναι μεγάλης αξίας, 1200+ ευρώ κατά περιπτώσεις. Θα μπουν fix τιμές και όχι πλειστηριασμοί κτλ.

Φωτογραφίες, περιγραφή, πληροφορίες οκ, το έχω μια χαρά, με αυτά που κολλάω είναι τα εξής:

-Πληρωμή μέσω Pay Pal αλλά πού; Δεν θέλω να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό ή κάρτα αναλήψεων. Γίνεται να βάλω τα στοιχεία μια pre-paid κάρτας και να κατατεθούν τα χρήματα σε αυτή, σαν να "φορτίζεται" από τρίτους;

-Τα έξοδα αποστολής στον παραλήπτη πώς υπολογίζονται; Είναι αυτόματη διαδικασία από το e-bay; Πρέπει να ορίσω με ποια ταχυδρομική υπηρεσία θα γίνει η αποστολή;

Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

sek
18/03/2017, 11:37
-Πληρωμή μέσω Pay Pal αλλά πού;


Δεν ξέρω αν βοηθάει.. έχω συνδέσει revolut στο paypal.

kostasdirt
18/03/2017, 19:30
Τα έξοδα αποστολής τα ορίζεις εσύ έχει κάποιες επιλογές για αυτοματοποιημένη διαδικασία αλλά εμάς δε μας βοηθάει οπότε υπολογίζεις και βάζεις, να ξέρεις πάντως (επειδή πουλάω - αγοράζω χρόνια στο ebay) όσο μεγαλώνουν τα ποσά κρατάνε και αυτοί ανάλογα...

el_hymador
18/03/2017, 19:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Την prepaid δεν την δέχονται, μάλλον θα συνδέσω την χρεωστική που έχει ημερήσιο όριο στο Pay Pal μην πάθουμε και καμιά ζημιά. Τώρα για τα έξοδα αποστολής, πως διάλο θα ξέρω ακόμα και μια εκτίμηση κόστους για Ευρώπη - Αμερική - Ασία και τις κατά τόπους περιοχές;

teogtp
18/03/2017, 20:10
Ζήτησε ένα τιμοκατάλογο από τα ΕΛΤΑ.
Είχα ζητήσει και εγώ ,αλλά με τέτοιες τιμές το απεκλεισα το e commerce

BLiTzER
18/03/2017, 20:15
Έχω δοκιμάσει 2 φορές να πουλήσω πράγματα μέσω ebay και από Ελλάδα είναι παντελώς απαγορευτικό, δε βοηθάει και το σύστημά τους (όταν προχωρήσεις στη διαδικασία, θα καταλάβεις). Όσο ήμουν Αγγλία, είχα πουλήσει τη μισή μου περιουσία, αλλά από εδώ δεν. Καλή τύχη. ^^

sek
18/03/2017, 20:16
Ζήτησε ένα τιμοκατάλογο από τα ΕΛΤΑ.


Κι από την UPS ίσως..

MISKIN
18/03/2017, 20:25
Προσπάθησα και γω αλλά είτε το έκανα από το γερμανικό ebay, είτε από το αγγλικό, μου ζητά τοπική διεύθυνση. Παλιότερα που υπήρχε το ebay.gr είχα βάλει κάτι για πώληση. Δε ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει, αλλά τώρα σε πετάει στο com.

Tedvj23
18/03/2017, 20:53
Δεν νομιζω με το καλημέρα να μπορεις να πουλήσεις τοσο ακριβα πραγματα υπαρχει οριο..
Φτιαξε λογαριασμο στο παυπαλ και γραφε πληρωμη ΜΟΝΟ μεσω παυπαλ τα λεφτα θα σου πηγαινουν στο πορτοφολι εκει και όταν θελήσεις(δεν υοαρχει χρονικο οριο..) διαλέγεις με ποιο τροπο θα τα φερεις σε τρααπεζικο σου λογαριασμο..


Για μεταφορικα εδώ εισαι..
https://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx


Υ.γ. Το νουσου δεν το γραφει πουθενα μεχρι 2 κιλα και τα δεματα σαν επιστολη τα στελνει σαν χρεωση αν τα περασεις χρεωνει δεμα...:beer:
Υ.γ.2. Τσιμπα και μια ζυγαρια σπιτι μην πας στα ελτα και η τιμη είναι kinder εκπληξη..:bawl:

kostasdirt
18/03/2017, 20:59
Πουλάω από το .com κανονικά έχει πολλές ρυθμίσεις αλλά θα βγάλεις άκρη.
Εγώ φροντίζω να έχω λίγο παραπάνω την τιμή πώλησης από το επιθυμητό και βάζω κάποια μεταφορικά στο περίπου (ξέρω πάνω κάτω) γιατί πολλοί τσινάνε αν βλέπουν υψηλά μεταφορικά...

tomy
18/03/2017, 21:13
Προσέχεις πάρα πολύ την περιγραφή της πώλησης, πρέπει να είναι ακριβέστατη γιατί ο μελλοντικός αγοραστής μπορεί να πατήσει εκεί και να ξεκινήσει claim.

Να προτιμήσεις το ebay.com για να ανεβάσεις την αγγελία, έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα.

Στα μεταφορικά για να μην μπλέκεις έχει την επιλογή flat price, προηγουμένως θα έχεις επισκεφτεί το site των ΕΛΤΑ για να υπολογίσεις το κόστος μεταφοράς
https://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

Για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων και βάζεις τα μεταφορικά από την τσέπη σου, επέλεξε προς * Υπόλοιπες Χώρες * (μου έχουν τύχει αγοραστές από Μαυρίκιο, Χιλή, Νότιο Κορέα κλπ). Υπόψιν τα ΕΛΤΑ χρεώνουν βασιζόμενα στο βάρος του δέματος.

Τέλος αν θέλεις να "φτάσουν" στην τσέπη σου τα 1200 ευρώ πρέπει η τιμή στην αγγελία να είναι αρκετά παραπάνω (τα fee του ebay και του paypal είναι πάνω από 10%), μπορείς να τα υπολογίσεις εδώ
http://finalfeecalc.com/

Δύο σημαντικά tip, οι αγοραστές προτιμούν πληρωμή μέσω paypal γιατί τους διασφαλίζει επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που η αγοραπωλησία δεν ευδοκιμήσει. Συνεπώς πρέπει να το έχεις σαν επιλογή στις πληρωμές. Στο paypal μπορείς να συνδέσεις prepaid και να κάνεις ανάληψη τα χρήματα από τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένα (υποπτεύομαι, γιατί δεν έχω εμπειρία, πως πρέπει να συνδέσεις αυτόν τον λογαριασμό με το paypal για να κάνεις withdraw τα χρήματα).
Εάν δεν έχεις κάνει αρκετές πωλήσεις στο παρελθόν το ποσό θα μείνει δεσμευμένο (pending) για τρεις βδομάδες περίπου, σαν επιπλέον μέτρο ασφαλείας.

doctoras
19/03/2017, 07:51
θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,επίσης αυτο που θα αντιμετωπίσεις ως πρόβλημα για να πουληθεί κάτι είναι το κόστος μεταφορικών μιας και το ελτά ως το φθηνότερο ταχυδρομείο χρεώνει στα 2-4 κιλά 30 ευρώ συν πλην στις περισσότερες περιπτώσεις. Αυτό δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικό σε σχέση με τους υπόλοιπους που έχουν βρει εξευτελιστικές τιμές μεταφορικών