PDA

View Full Version : Ο Irinia (ΤΕΡΕΝΣ) ψάχνει νέα μοτοσικλέτα.



Σελίδες : [1] 2 3

irinia
20/03/2017, 05:59
Εδώ λέω να κρατηθώ εγώ να μην απαντήσω.Βαγγέληηηηηηηηη σε ζητάνε καμάρι.
Καλώς όρισες πίσω παππούλη...



ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.........



Απ'ότι φαίνεται δεν ξεμπερδεύετε εύκολα με μένα.
Απλά ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ έγινα πιο στωικός.
Ποιος είναι ο Βαγγέλης,ο βασιλιάς του τζέλ..??
Πάντως δεν το βλέπω καλά το τενερέ.....άμα βρεθεί κανένας μερακλής,
το βλέπω να πηγαίνει άπατο για πούλημα,αλλά ποιος να δώσει σε τέτοιους καιρούς
τόσα λεφτά..??
Ολοκαίνουργιο με 5500 χλμ. Και μου είχε γράψει πριν λίγο καιρό κάποιος φίλος ότι ψάχνει..!!
Σκέφτομαι κανένα πιο ελαφρύ μηχανάκι να μην με κουράζει τόσο και να κάνω την τρέλα μου ταυτόχρονα.
Αν δεν ήταν τόσο ψεύτικο το ΜΤ-7 ίσως το διάλεγα.
Κάτι κοντά στα 200 κιλά λέμε......έχεις κανένα στο μυαλό σου..??
Ψιλοονοφάδικο ......

DrBig
20/03/2017, 06:53
ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.........



Απ'ότι φαίνεται δεν ξεμπερδεύετε εύκολα με μένα.
Απλά ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ έγινα πιο στωικός.
Ποιος είναι ο Βαγγέλης,ο βασιλιάς του τζέλ..??
Πάντως δεν το βλέπω καλά το τενερέ.....άμα βρεθεί κανένας μερακλής,
το βλέπω να πηγαίνει άπατο για πούλημα,αλλά ποιος να δώσει σε τέτοιους καιρούς
τόσα λεφτά..??
Ολοκαίνουργιο με 5500 χλμ. Και μου είχε γράψει πριν λίγο καιρό κάποιος φίλος ότι ψάχνει..!!
Σκέφτομαι κανένα πιο ελαφρύ μηχανάκι να μην με κουράζει τόσο και να κάνω την τρέλα μου ταυτόχρονα.
Αν δεν ήταν τόσο ψεύτικο το ΜΤ-7 ίσως το διάλεγα.
Κάτι κοντά στα 200 κιλά λέμε......έχεις κανένα στο μυαλό σου..??
Ψιλοοναφάδικο ......

Κοιτα και προς z1000sx / gsxs1000f μερια.
Το πρωτο πιο βαρυ και πιο τουριστικο αλλα παιρνει και 2ο ατομο και το μοντελο του 17 εχει ολα τα καλα καινουργια ηλεκτρονικα.
Το δευτερο ειναι ενα ανετο 1000ρι.
Φυσικα παιζει και το mt10, επισης ακρως ακαταλληλο για 2ο ατομο.

SHOOTER045
20/03/2017, 07:52
Χτες αφίχθηκε σαλονικα 1290 R.
Στου Νανάκου
Ψηνεσαι?

irinia
20/03/2017, 08:20
Χτες αφίχθηκε σαλονικα 1290 R.
Στου Νανάκου
Ψηνεσαι?



Ε ΚΑΛΑ



Είπαμε να πάμε σε πιο ελαφρύ όχι μόνο στα κιλά αλλά και στα κυβικά.
Άμα πάω από τα 1200 στα 1300 θα με σκοτώσουν αυτή τη φορά οι δικοί μου..!!
Άσε που χώμα ΔΕΝ ΠΑΩ ούτε στις παραλίες,τι να το κάνω το R ,για σαφάρι δεν είμαι..!!
Καλά τα ΚΤΜ για τους χωματερούς.
Για αξιοπιστία δεν μιλάω ΠΛΕΟΝ,αφού αποδείχτηκα ΕΓΩ ο πιο αναξιόπιστος..!!
Τι να σκεφτώ μη δεν αντέξει το μηχανάκι..?? :lol:
Προσανατολίζομαι για το πολύ 1000 κυβικά,αν βρω κάτι ελαφρύ,αλλιώς 650-800.

amyroukai
20/03/2017, 08:23
dearly -almost- departed

το ΜΟΝΟ μηχανάκι που είναι "κοντά στα 200 κιλά" και έχει ονοφάδικο λουκ και έχει και αξιοπρεπές μοτέρ είναι το tracer 900.

Μετά ανεβαίνουμε στα 220 για τα επόμενα (που είναι 650άρια) και στα 230-240 για τα επόμενα (1000+)...



Να ανοίξουμε ένα νέο νήμα, "Ζητείται Ιππότης για την Βασούλα a.k.a Ο ΤΕΡΕΝΣ ΨΑΧΝΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ" και μην μου πεις ότι άλλαξες nickname, όλος ο κόσμος έτσι σε ξέρει :D

SHOOTER045
20/03/2017, 08:53
Ε ΚΑΛΑ



Είπαμε να πάμε σε πιο ελαφρύ όχι μόνο στα κιλά αλλά και στα κυβικά.
Άμα πάω από τα 1200 στα 1300 θα με σκοτώσουν αυτή τη φορά οι δικοί μου..!!
Άσε που χώμα ΔΕΝ ΠΑΩ ούτε στις παραλίες,τι να το κάνω το R ,για σαφάρι δεν είμαι..!!
Καλά τα ΚΤΜ για τους χωματερούς.
Για αξιοπιστία δεν μιλάω ΠΛΕΟΝ,αφού αποδείχτηκα ΕΓΩ ο πιο αναξιόπιστος..!!
Τι να σκεφτώ μη δεν αντέξει το μηχανάκι..?? :lol:
Προσανατολίζομαι για το πολύ 1000 κυβικά,αν βρω κάτι ελαφρύ,αλλιώς 650-800.

1000αρι στα 200κιλα κοντά
Και ψιλό ον οφ δεν ξέρω
700αρι triumph xc
Bmw gs 700

irinia
20/03/2017, 09:36
dearly -almost- departed

το ΜΟΝΟ μηχανάκι που είναι "κοντά στα 200 κιλά" και έχει ονοφάδικο λουκ και έχει και αξιοπρεπές μοτέρ είναι το tracer 900.

Μετά ανεβαίνουμε στα 220 για τα επόμενα (που είναι 650άρια) και στα 230-240 για τα επόμενα (1000+)...



Να ανοίξουμε ένα νέο νήμα, "Ζητείται Ιππότης για την Βασούλα a.k.a Ο ΤΕΡΕΝΣ ΨΑΧΝΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ" και μην μου πεις ότι άλλαξες nickname, όλος ο κόσμος έτσι σε ξέρει :D





ΜΗ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΚΟΣ.........



Να με λέτε ............όπως γουστάρετε,όπως σας βολεύει..!!
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΒΑΣΟΥΛΑ..!!
Και αν θέλετε κάντε καινούργιο νήμα,αν όχι δεν με πειράζει και εδώ.

amyroukai
20/03/2017, 09:41
ΜΗ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΚΟΣ.........



Να με λέτε ............όπως γουστάρετε,όπως σας βολεύει..!!
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΒΑΣΟΥΛΑ..!!
Και αν θέλετε κάντε καινούργιο νήμα,αν όχι δεν με πειράζει και εδώ.

Επειδή λέω να μείνει για το τενερέ "καθαρό" όσο γίνεται, τα της "νέας μοτοσικλέτας" θα πάνε αλλού.

υ.γ. χωρίς πλάκα και πέρα από τις διαδικτυακές κόντρες που έχουμε κατά καιρούς, εκτιμώ το γεγονός ότι αν μη τι άλλο είσαι σταθερός στις εμμονές σου, προσπαθείς να τις στηρίξεις με επιχειρήματα και δεν υπήρχε πρόθεση για παρεξήγηση σε ότι αφορά την χρήση τίτλου από ελληνική ταινία των.. 60ς;

DAYMAN
20/03/2017, 09:53
Κοιτα και προς z1000sx / gsxs1000f μερια.
Το πρωτο πιο βαρυ και πιο τουριστικο αλλα παιρνει και 2ο ατομο και το μοντελο του 17 εχει ολα τα καλα καινουργια ηλεκτρονικα.
Το δευτερο ειναι ενα ανετο 1000ρι.
Φυσικα παιζει και το mt10, επισης ακρως ακαταλληλο για 2ο ατομο.

αυτο το z1000sx τι κουκλα ειναι! Το ειδα απο κοντα οταν το εφερε για λαδια ενας στο συνεργειο φιλου. Με βαλιτσες με ζελατινε ς που ρυθμιζονται κτλ. Πανεμορφο. Βεβαια η ομορφια ειναι κατι το υποκειμενικο αλλα.......
Τερενς ριξε μια ματια αν και βαρυ για τα στανταρ που θετεις.

George_Sp
20/03/2017, 10:17
Το νέο Vers-άκι δε σε ψήνει?

https://www.youtube.com/watch?v=t-6UaZisUwU

irinia
20/03/2017, 10:18
ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ...........ΒΟΗΘΑΤΕ




Τον καρδιοπαθή........με στεφανιαία νόσο για να ακριβολογούμε..!!
Να δούμε όμως πως θα πουλήσω τη μαούνα....:lol:

irinia
20/03/2017, 10:20
Το νέο Vers-άκι δε σε ψήνει?

https://www.youtube.com/watch?v=t-6UaZisUwU



ΝΑΙ



Το σκέφτομαι αρκετά.

anavatis19
20/03/2017, 10:23
Βερσυς

SHOOTER045
20/03/2017, 10:25
ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ...........ΒΟΗΘΑΤΕ




Τον καρδιοπαθή........με στεφανιαία νόσο για να ακριβολογούμε..!!
Να δούμε όμως πως θα πουλήσω τη μαούνα....:lol:

Ξεκινα απο τα αυτονόητα.
Βαλτην αγγελία.
Μετα ξέρεις.
Όπως προειπα.
triumph xc 700
Bmw gs 700
Το versys που ποσταρε ο George sp
Και αν και το είχες
V strom 650 το δεύτερο
Αυτό δηλαδή
379956
Που κατα την γνώμη μου,είναι το ποιο όμορφο

Nostradamus
20/03/2017, 10:27
Αγαπητε Τερενς..

Το μηχανακι σου πολυ μΕ αρεσει αλλα δεν καβαλαω εδω και τρια χρονια λογω εξωτερικου και αλλων παραγοντωνΕ.. Αλλιως παιζει και να σΕ εκανα κρουση για το τερας..

Νομιζω εισαι για το 800 το τιγρακι.. Αλλιως αλλαξε ροτα και κατηγορια και ξεκινα να κοιτας για στριταδικα..

nik69
20/03/2017, 10:45
Αυτό που ακολουθεί το super-tenere
https://www.youtube.com/watch?v=wlF6BAbAUaA

Όμως έχω μια απορία. Έχεις αλλάξει τόσες μηχανές όπως λες εδώ και 3 δεκαετίες.
Γιατί ζητάς την γνώμη των άλλων? Το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται.

amyroukai
20/03/2017, 10:47
εντάξει παίδες, τώρα μένει να μπει ο Ζόπας και να γράψει "Varadero η θάνατος", ο panavour να πει "να σας απασχολήσω ένα λεπτό για το Καβασάκι ER-5 που είναι άσπαστο ΚΑΙ τζαπάν", ο μπεμπέτος "κορ1τσι έχεις φίλε Τέρενς; Να βρεις", ο ΝΙΚΟΣ. να φωνάξει "αν δεν είναι HONDA μην το κοιτάς καν" και μπορεί να ξεχνάω και μερικά στανταράκια ακόμα αλλά σας έχω εμπιστοσύνη να φανερωθείτε μόνοι σας :bawl:


Φίλε σκούτερ45, το τρίουμφ XC700 είναι νέο μονδέλο, προοριζόμενο για την σκληρή αγορά της Πέλλας στην οποία χρόνια παλεύουν να εδραιωθούν οι Βρεττανοί; Επειδή το προείπες και το μεθείπες αυτούσιο, με κάνει εντύπωση η ενημέρωση που έχεις. Κάνε μιά παρουσίαση στα νέα πλιζ.


Επίσης να πούμε τα εξής κωμικά: Το Triumph ΧC800 είναι 230 κιλά, άρα δεν είναι σε καμμία περίπτωση "ελαφρύ" αφού μόλις βάΝεις καγκελάκια θα είναι στα ίδια κιλά με το KTM 1190R ας πούμε (που τα έχει στάνταρ). Συγκρινόμενο με το Τενερέ σαφώς και είναι "λίγα" τα 230 κιλά αλλά σχεδόν όλες οι μοτοσικλέτες είναι ελαφριές υπό αυτό το πνεύμα. Versys είναι στα 215 αν δεν με γελΝά το μνημονικό, BMW 700GS στα 220... Tracer 900 μετρημένο λιγότερα από 210, Tracer 700 στα.. χμ...195;

SHOOTER045
20/03/2017, 10:54
Κλαιν
Τι xc 700
Τι 800
Οι βρετανοί παρεμπιπτόντως, ακόμα προσπαθουν να μπουν στο γαλατικό/ποντιακό χωριό μου

ptc
20/03/2017, 10:54
Ξεκινα απο τα αυτονόητα.
Βαλτην αγγελία.


Αυτο ακριβως. Μιλαμε για μηχανη που απ'οτι λες μαλλον η τιμη της θα ειναι πενταψηφιο νουμερο. Πραγμα που σημαινει πως μπορει να περασει πολυς μα πολυς καιρος για να βρεθει αγοραστης. Ξεκινα λοιπον με μια προσεγμενη αγγελια σε λογικη τιμη και οπλισου με υπομονη. Πες και τον γιατρο να σου γραψει κανα υπογλωσσιο παραπανω γιατι το βλεπω να παιρνεις αρκετη συγχυση απο οσα θα ακουσεις απο τους υποψηφιους αγοραστες. :rolleyes:

Αν με το καλο φυγει η μηχανη σου τα υπολοιπα ειναι τα ευκολα. :beer:

Για μενα το μεγαλο tracer δεν εχει ανταγωνιστη στην κατηγορια, αλλα πιθανοτατα να μην εχουμε τις ιδιες προτεραιοτητες οδηγικα.

akis_trevor
20/03/2017, 10:57
Versys η nc 750 από μένα.
Το πρώτο το έχω οδηγήσει και μαρεσε αρκετά,το δεύτερο όχι.:wave2:

Panos76
20/03/2017, 11:13
ο ΝΙΚΟΣ. να φωνάξει "αν δεν είναι HONDA μην το κοιτάς καν" και μπορεί να ξεχνάω και μερικά στανταράκια ακόμα αλλά σας έχω εμπιστοσύνη να φανερωθείτε μόνοι σας :bawl:



άδικο θα έχει δηλ;; :bawl: κάτσε να βοηθήσω, αν είναι σκούτερ να είναι μόνο SH και αν είναι μηχανάκι να είναι μόνο χόνδα.

Εγώ πήρα την απόφασή μου και λέω να πάω για το Cbx, όπου είναι 190 κιλά ενώ με το τράβελ πακ ξεπερνά τα 200. Είναι σούπερ οικονομικό σε σέρβις και κατανάλωση, με καλή τελική ενώ το μόνο τίμημα της αρκετά καλής τιμής του είναι οι αναρτήσεις του.

Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να θεωρηθεί ''σοβαρό'' μηχανάκι για παλαιούς/σκληρούς/γνώστες μηχανόβιους.

Εναλλακτικά θα συμφωνήσω για NC750.

doctoras
20/03/2017, 11:23
τερενς για τις βόλτες σου και στην ηλικία σου και για την πρακτικότητα μέσα απο το μειωμένο βάρος δε χρειάζεσαι κάτι μεγαλύτερο από τα παρακάτω

doctoras
20/03/2017, 11:23
και αυτό bonus!!

peterTHErider
20/03/2017, 11:31
africa 1000 με dct και καθάρισες!κάνεις τα πάντα και άνετα.
εναλλακτικά τον τίγρη 800 που ο τρικυλινδρος είναι σπίρτο!
ένα από τα 2 και καθάρισες...

GFawkes
20/03/2017, 11:44
Ο Irinia (ΤΕΡΕΝΣ) ψάχνει νέα μοτοσικλέτα.

Δεν υπάρχει μοντελο ανταξιο του...

ΤΕΛΟΣ

Μαλλον για μονοκυλινδρο τον βλεπω, ελαφρυ να μην το σκεφτεται και τελος...

αλλιως κανα NC αυτοματο, να πηγαινει πανω κατω με 4-5 λιτρα/100
(το εχει γνωστος και το γαμιδι δεν καιει τιποτα!!!!)

ggs
20/03/2017, 11:52
Χμμμ… τερενς ,αν ο λογος που θελεις να αλλαξεις μηχανακι είναι το βαρος μονο , τοτε δεν νομιζω ότι σε συμφερει πολύ να δώσεις το S10 και να πάρεις κάποιο μεσαίο ονοφ 2cyl.
Το «κέρδος» σε κιλά θα είναι 25-35 . αν θες να κανεις και ταξιδι , νομιζω ότι δεν υπαρχει λογος να δωσεις ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ μηχανακι απο ολα τα μεσαια ονοφ που υπαρχουν τωρα.

Αν , για λόγους υγείας θες πραγματικά να γλυτώσεις πολύ βαρος , τοτε κοιτάς ελαφρά μονοκυλινδρα και μεσαία σκουτερ.

amyroukai
20/03/2017, 12:02
Ως δικηγόρος του διαβόλου και σπαμερ, θα ρωτήσω ποιό μονοκύλινδρο ταξιδεύει... Πλην του xtz660 που είναι ιδια κιλά με το 700gs και που δεν πωλείται πλέον ως μη αναβαθμισμένο σε euro4, αλλά η μοτοδυναμική ακόμα το έχει στην σελίδα...

Δεν τον έχω για gs310, kawasaki x300, honda rally250 κλπ...


Τελικά όσο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο συμφωνώ με ggs.

thunder ace
20/03/2017, 12:04
Ανοιξε τον καταλογο της χονδα και διαλεξε.

BLiTzER
20/03/2017, 12:05
Ως δικηγόρος του διαβόλου και σπαμερ, θα ρωτήσω ποιό μονοκύλινδρο ταξιδεύει...

Τα 690. :smokin:

Δηλαδή για τι ταξίδια μιλάμε; Τι ταξίδια έχει κάνει τα τελευταία 5 χρόνια ο Τέρενς με μοτοσικλέτα;

karellen
20/03/2017, 12:05
Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος,το ST το δίνεις λόγω βάρους ή επειδή λόγω ασθένειας δε θα ταξιδεύεις πια μακρυά;
Αν το δεύτερο τότε πας για μονοκυλινδρο.

7Tolis
20/03/2017, 12:09
Beneli trk 502 ftw!

sniper
20/03/2017, 12:12
Τι αμαρτίες πληρώνουμε τελικά;

amyroukai
20/03/2017, 12:39
Τα 690. :smokin:

Δηλαδή για τι ταξίδια μιλάμε; Τι ταξίδια έχει κάνει τα τελευταία 5 χρόνια ο Τέρενς με μοτοσικλέτα;

Καλοκαίρι φέτος πήγε Γερμανία. (Εννοώ το 2016)

Με το 690 θα έφτανε χωρίς προστάτη και με Πάρκινσον...

BLiTzER
20/03/2017, 12:48
Για όσους δε βολεύονται με την έλλειψη άνεσης μιας μοτοσικλέτας, υπάρχουν πάντα τα αυτοκίνητα.

sniper
20/03/2017, 12:57
Για όσους δε βολεύονται με την έλλειψη άνεσης μιας μοτοσικλέτας, υπάρχουν πάντα τα αυτοκίνητα.


Φίλος, κάναμε σε 2 μέρες 2.500 χλμ (εθνική και ορεινά στροφιλίκια) με το 954, ένα Κ9 κι ένα VFR800 και δεν έπαθε κανένας τίποτα. Αντιθέτως.

BLiTzER
20/03/2017, 12:58
Μην τα λες σε μένα. :p

Panos76
20/03/2017, 12:59
Μη ξεχνάμε και τα integra + X adv ;)

''οικονομοτεχνικά'' βέβαια δεν συμφέρει να φύγει το μηχανάκι.

Johny the Fox
20/03/2017, 13:09
ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ...........ΒΟΗΘΑΤΕ





Να δούμε όμως πως θα πουλήσω τη μαούνα....:lol:
υπαρχει ενδιαφερον απο φιλο.
Βαλε 2-3 τωρινες φωτο και με πμ αριθμο πλαισιου.
Thanks

zopas
20/03/2017, 14:16
Τέρενς...Κοίτα πρώτα την υγεία σου δηλαδή διατροφή και γυμναστική κατάλληλη...Όχι στρες και άγχος και μετά όλα θα πάρουνε το δρόμο τους..Χαλαρά λοιπόν...

buckley
20/03/2017, 14:22
Τέρενς...Κοίτα πρώτα την υγεία σου δηλαδή διατροφή και γυμναστική κατάλληλη...Όχι στρες και άγχος και μετά όλα θα πάρουνε το δρόμο τους..Χαλαρά λοιπόν...

Χαλαρά θα μας θάψει όλους αυτός ρε.

buckley
20/03/2017, 14:23
Τι αμαρτίες πληρώνουμε τελικά;


αχαχαχαχαχα ρε.

Sapadak
20/03/2017, 14:23
Μη ξεχνάμε και τα integra + X adv ;)

''οικονομοτεχνικά'' βέβαια δεν συμφέρει να φύγει το μηχανάκι.

X-adv ειναι 240 κιλά

STOYBI
20/03/2017, 14:53
Δεν μπορω να καταλαβω.....

Με ποιο κριτηριο μια μηχανη 200 κιλα ειναι ελαφρια ...

Και μια μηχανη 230-240 κιλα ειναι βαρια..??

Σπρωχτη ποδαροδρομο την πας....??

Μια μηχανη θα την αλλαξω γιατι....

Ειναι ψηλη και θα πεσω....

Ειναι γρηγορη και θα πεσω....

Ειναι κοντη και πιανομαι και θα πεσω....

Και ποιος με διαβεβαιωνει οτι η "βαρια" μηχανη δεν θα εχει καλλυτερη και ποιο ελαφρια αισθηση απο την "ελαφρια" ??

Δεν μπορω να καταλαβω....?

Πως λογαριαζουμε οτι μηχανες των 200 κιλων και με....20-30 κιλα διαφορα απο μια αλλη ειναι βαρια η ελαφρια..??

lleonidas
20/03/2017, 14:54
Καλωσόρισες και πάλι,να είσαι υγιής και όλα τα άλλα έρχονται!
Μελετάω και εγώ την ιδέα αλλαγής/ανταλλαγής του S.Tenere και για διάδοχο λέω να ψάξω γυμνό ή ψηλό street,όχι οn/off.
Έχουν προταθεί τα περισσότερα στις προηγούμενες σελίδες.Διαβάζοντας όσα γράφεις στα πρώτα posts, θα κοιτούσα προς tiger 800, KTM 1050, Crossrunner, Tracer, Versys.Για τα κιλά τώρα δεν ξέρω ,εγώ δε δίνω ιδιαίτερη σημασία καθώς 1.δεν είναι μεγάλες οι διαφορές στα περισσότερα on/off μοντέλα άνω των 650cc, 2.στο δρόμο συνήθως ''χάνονται'' αυτά τα κιλά, 3.νομίζω πως είναι θέμα χρόνου και συνήθειας να προσαρμοστείς στην εκάστοτε μοτοσυκλέτα είτε ζυγίζει 200 είτε 240 κιλά.

sniper
20/03/2017, 14:58
....
Ειναι ψηλη και θα πεσω....
....

Έχεις δει άνθρωπο 1,60 (οκ γυναίκα θα ήταν αλλά δεν είμαστε και ρατσιστές) να προσπαθεί να καβαλήσει και να βάλει μπροστά το WRF με μανιβέλα (όταν καεί η μίζα του); :tooth:

buckley
20/03/2017, 15:00
Έτσι που φαίνεται στην πρώτη σελίδα ο τίτλος του θρεντ είναι σα να ψάχνει γκόμενα (σόρρυ νέα σχέση) ο παππούς.
Ωραίος...

amyroukai
20/03/2017, 15:11
avocato del diavolo /on

Κατ' αρχήν δεν είναι η πρώτη φορά που αγοράζει καινούριο μηχανάκι και το πουλάει "άστρωτο, με το που το πήρε", το έχει κάνει πολλές φορές ήδη. Αυτός είναι ο Τέρενς.

Ο άνθρωπος είπε: Σκέφετεται για "ονοφοειδές", "κοντά στα 200 κιλά". Πάμε πρώτα στο "σκέφτεται" γιατί εντάξει δεν είπε ΤΩΡΑ το κάνω. Αλλά ας πούμε ότι είναι έτσι και το φέρνει ήπια και του έκατσε η φάση με τον φίλο του JtF και πάμε πιο κάτω:


Η ερώτηση την οποία ρωτάτε έχει ήδη απαντηθεί: Αυτός που ορίζει ως "ελαφριά" τα 200 κιλά και "βαριά" τα 265 του μηχανακίου που έχει ήδη, είναι ο ίδιος ο υποψήφιος αγοραστής, που εξ' αρχής έθεσε προδιαγραφές/επιθυμίες. Υποκειμενικές. Που σημαίνει, ισχύουν για εκείνον. Που σημαίνει πως είναι σεβαστές. Και δεδομένης της ηλικίας και του ότι καλό θα ήταν να μην ζορίζεται ιδιαίτερα, καλό θα είναι να γίνουν σεβαστότερες (ω-τι-τούβλο-πέταξε-πάλι).


Τα 240 σε σχέση με τα 265 του τενερέ όντως δεν είναι ικανή διαφορά, αλλά θα είναι αισθητά και εν κινήσει και σε στάση. Συμφωνούμε πως είναι τόσο μικρή διαφορά που δεν αξίζει την "χασούρα" σε λεφτά, ειδικά δεδομένου του πολύ καλού ζυγίσματος του S.Ten και του πόσο καλός ταξιδευτής είναι.


Τα 210 σε σχέση με τα 265 του τενερέ είναι τεράστια διαφορά σε κάθε περίπτωση και όποιος δεν το νιώσει είναι αναίσθητος.


Επειδή τα μηχανάκια κινούνται κατά κανόνα αλλά μερικές φορές, έχει τύχει σε κάποιον φίλο από το χωριό, δεν τον ξέρετε, μπορεί να θέλεις να τα παρκάρεις κιόλας και να έχει μικρή ή μεγάλη κλίση ο δρόμος... ή τυχαίνει να θέλεις να τα μανουβράρεις σβηστά... ή ξέρω 'γω μπορεί να γείρουν λίγο σαν τα υποβρύχια του Άκη του βαρυποινίτη και να μην θες (ανάποδος άνθρωπος, ξέρω) να πέσουν και να σε πλακώσουν...

Δηλαδή σοβαρά το πιστεύετε πως 210=265, εγώ διαφωνώ πάντως.

doctoras
20/03/2017, 15:27
Καλωσόρισες και πάλι,να είσαι υγιής και όλα τα άλλα έρχονται!
Μελετάω και εγώ την ιδέα αλλαγής/ανταλλαγής του S.Tenere και για διάδοχο λέω να ψάξω γυμνό ή ψηλό street,όχι οn/off.
Έχουν προταθεί τα περισσότερα στις προηγούμενες σελίδες.Διαβάζοντας όσα γράφεις στα πρώτα posts, θα κοιτούσα προς tiger 800, KTM 1050, Crossrunner, Tracer, Versys.Για τα κιλά τώρα δεν ξέρω ,εγώ δε δίνω ιδιαίτερη σημασία καθώς 1.δεν είναι μεγάλες οι διαφορές στα περισσότερα on/off μοντέλα άνω των 650cc, 2.στο δρόμο συνήθως ''χάνονται'' αυτά τα κιλά, 3.νομίζω πως είναι θέμα χρόνου και συνήθειας να προσαρμοστείς στην εκάστοτε μοτοσυκλέτα είτε ζυγίζει 200 είτε 240 κιλά.

όταν έχεις ένα δεύτερο μικρό μηχανάκι(παράλληλα με το μεγάλο) μέχρι 125cc είτε παπί είτε μηχανάκι που ζυγίζει μαξ 130kg με τα καυσιμα και κάνεις την δουλειά σου διασκεδαστικότερα και με περισσότερη ευκολία κινήσεων εντός της πόλης
και απο την άλλη έχεις μεγάλη μοτό 270 κιλά με καυσιμα(γιατί τοσο είναι το μεγάλο τενερε).Εάν δεν κάνεις πράξη αυτό που είχες στο μυαλό σου αρχικά μεγάλα ταξίδια, είναι λογικό να γεννιέται η ιδέα της αντικατάστασης με αισθητά ελαφρύτερο όχημα
για παράδειγμα ένα τύπου cb500x είναι 195kg με τα καύσιμα, 70 κιλά λιγότερα, είναι καλό commuter και εάν καλύπτεσαι απο το γκάζι γιατί ενδεχομένως να σε αγχώνουν τα +1000cc που μαζεύουν πολύ γρήγορα χιλιόμετρα..τότε είναι η επόμενη κατηγορία για σένα

nik69
20/03/2017, 15:33
Εάν μιλάμε για σήκωμα από το πλαϊνό σταντ και σπρώξιμο με τα πόδια για μανουβράρισμα τότε τα 25 κιλά είναι
μεγάλη διαφορά. Βάλτε δίπλα-δίπλα ένα XTX660(185 κιλά) και ένα Diversion (210 κιλά ) και δοκιμάστε.

Εάν μιλάμε για οδήγηση τότε μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στην μέση (περιστρεφόμενες μάζες, γεωμετρία, φάρδος τιμονιού , ύψος κέντρου βάρους κλπ).

BLiTzER
20/03/2017, 16:14
Δεν μπορω να καταλαβω.....

Με ποιο κριτηριο μια μηχανη 200 κιλα ειναι ελαφρια ...

Και μια μηχανη 230-240 κιλα ειναι βαρια..??

Σπρωχτη ποδαροδρομο την πας....??

Και ποιος με διαβεβαιωνει οτι η "βαρια" μηχανη δεν θα εχει καλλυτερη και ποιο ελαφρια αισθηση απο την "ελαφρια" ??

Δεν μπορω να καταλαβω....?

Πως λογαριαζουμε οτι μηχανες των 200 κιλων και με....20-30 κιλα διαφορα απο μια αλλη ειναι βαρια η ελαφρια..??

Μια μοτοσικλέτα δεν είναι πάντα όρθια και εν κινήσει. Και όταν δεν είναι, τα 220 κιλά είναι πολλά και τα 240 είναι περισσότερα. Δεν υπάρχει "ελαφριά αίσθηση" όταν γείρει και κοντεύει να σου πέσει. Ή όταν πρέπει να τη σπρώξεις στην ανηφόρα. Ή όταν πρέπει να την ανεβάσεις σε ένα πεζοδρόμιο σβηστή ή να τη βγάλεις από ένα λούκι. Κτλ κτλ κτλ.

buckley
20/03/2017, 16:25
Έχεις δει άνθρωπο 1,60 (οκ γυναίκα θα ήταν αλλά δεν είμαστε και ρατσιστές) να προσπαθεί να καβαλήσει και να βάλει μπροστά το WRF με μανιβέλα (όταν καεί η μίζα του); :tooth:

O STOUBI έγραψε "είναι ψηλή και θα πέσω" τι δεν κατάλαβες ρε ?
STOUBI είπαμε ε ...

Vice
20/03/2017, 16:25
Τι μηχανάρα το Versys. Επαθα πλάκα

ggs
20/03/2017, 16:35
Μια μοτοσικλέτα δεν είναι πάντα όρθια και εν κινήσει. Και όταν δεν είναι, τα 220 κιλά είναι πολλά και τα 240 είναι περισσότερα. Δεν υπάρχει "ελαφριά αίσθηση" όταν γείρει και κοντεύει να σου πέσει. Ή όταν πρέπει να τη σπρώξεις στην ανηφόρα. Ή όταν πρέπει να την ανεβάσεις σε ένα πεζοδρόμιο σβηστή ή να τη βγάλεις από ένα λούκι. Κτλ κτλ κτλ.

Βρε ναι , άλλο 220 , άλλο 240 , άλλο 260 κλπ.
Όμως , δεν παίρνεις μια μηχανή για να την σηκώνεις από κατω , ούτε να την σπρώχνεις στην ανηφόρα σβηστή. (εκτός ειδικής χρήσης , εντουρο ,μΧ κλπ)
Στην πραγματικη ζωη , το ζορι της πτωσης μεταξυ 220 -250 είναι περίπου το ιδιο.
Και όταν τσουλανε , οι διαφορες κιλων ψιλοφευγουν.
Αν δεν μπορείς ή δεν πρέπει , για οποιοδήποτε λόγο , να σηκώσεις μια μηχανή 250 κιλα , τότε δεν μπορεις - πρέπει να σηκώσεις και μια μηχανη 220 κιλα.
Αν μάλιστα οι λόγοι είναι υγείας , τοτε ίσως δεν πρέπει να σηκώνεις ΟΥΤΕ ΠΑΠΙ.

Δεν εχω καταλαβει για ποιο ακριβως λογο θελει να αλλαξει μηχανη ο Τερενς , αλλα εξακολουθω να πιστευω ότι δεν υπαρχει κανενας λογος να πουλησει καποιος το σουπερ τενερε για να παει πχ στο βερσυς.

BLiTzER
20/03/2017, 16:43
Βρε ναι , άλλο 220 , άλλο 240 , άλλο 260 κλπ.
Όμως , δεν παίρνεις μια μηχανή για να την σηκώνεις από κατω , ούτε να την σπρώχνεις στην ανηφόρα σβηστή. (εκτός ειδικής χρήσης , εντουρο ,μΧ κλπ)

Δεν εχω καταλαβει για ποιο ακριβως λογο θελει να αλλαξει μηχανη ο Τερενς , αλλα εξακολουθω να πιστευω ότι δεν υπαρχει κανενας λογος να πουλησει καποιος το σουπερ τενερε για να παει πχ στο βερσυς.

Φυσικά, αλλά όταν κάποτε σου τύχει, καλό είναι να μη χρειάζεσαι γερανό για να τη μετακινήσεις μισό μέτρο ή να τη σηκώσεις.

Κι εγώ συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να μείνει στην ίδια (περίπου) κατηγορία. Ή θα πάρει κάτι τελείως διαφορετικό ή ας κρατήσει το δικό του.

sniper
20/03/2017, 16:49
....
Δεν εχω καταλαβει για ποιο ακριβως λογο θελει να αλλαξει μηχανη ο Τερενς .....

Mπορεί να είναι κάποια ιατρική συμβουλή "Πρήξε τα @@ σε κάποιους να σε κάνουν να γελάς με τις απαντήσεις τους", ξέρω γω, τόσα χρόνια μας τα πρήζει με τις απόλυτες γνώσεις του και ότι ξέρει τι θέλει, τώρα ξαφνικά τον πήρε ο καημός να μας ρωτήσει.

BLiTzER
20/03/2017, 16:51
Ρωτάει μέχρι να κάνει την καλύτερη αγορά που έχει κάνει ποτέ άνθρωπος.

Sapadak
20/03/2017, 16:54
Ρωτάει μέχρι να κάνει την καλύτερη αγορά που έχει κάνει ποτέ άνθρωπος.

Θα πάρει ντουκάτι τελικά?

buckley
20/03/2017, 16:57
Θα πάρει ντουκάτι τελικά?

Παρακαλώ "στις κουβέντες μεγάλων ανδρών" ΤΩΡΑ !

sniper
20/03/2017, 16:59
Ρωτάει μέχρι να κάνει την καλύτερη αγορά που έχει κάνει ποτέ άνθρωπος.


Α οκ, νόμισα οτι είχε ήδη ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ τουλάχιστον μια φορά.

devil's animal
20/03/2017, 17:08
πληρες υγρων 228... (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/BMW%20S1000XR%2015.htm):smokin:

amyroukai
20/03/2017, 17:47
πληρες υγρων 228... (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/BMW%20S1000XR%2015.htm):smokin:

ονειρέψου λίγο ακόμα. μετρημένο από περιοδικά, 240+





Θα πάρει ντουκάτι τελικά?

όχι, είπαμε, το μόνο που θα μας πάρει τα μυαλά είναι να μπει σε ντίλερ της πεμφέ. Αλλά το νέο GS είναι 250 κιλά... +5 λόγω euro4.

Nostradamus
20/03/2017, 17:50
πληρες υγρων 228... (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/BMW%20S1000XR%2015.htm):smokin:

Αυτο ηθελα και εγω να του πω αλλα νομιζω εχει θεμα με τα προπελεν ο συγκεκριμενος μεσιες..

Sapadak
20/03/2017, 17:50
όχι, είπαμε, το μόνο που θα μας πάρει τα μυαλά είναι να μπει σε ντίλερ της πεμφέ. Αλλά το νέο GS είναι 250 κιλά... +5 λόγω euro4.

Ε υπάρχουν και άλλα GS :D , εκτός του 1200

amyroukai
20/03/2017, 17:53
Ε υπάρχουν και άλλα GS :D , εκτός του 1200

Ναι, αλλά πιο ελαφριά είναι μόνο τα 800άρια και το 310.

devil's animal
20/03/2017, 17:55
ονειρέψου λίγο ακόμα. μετρημένο από περιοδικά, 240+




ολα στο μυαλο ειναι...αν τον πεισουμε οτι ειναι 220...220 θα το βλεπει...



Αυτο ηθελα και εγω να του πω αλλα νομιζω εχει θεμα με τα προπελεν ο συγκεκριμενος μεσιες..



ρε, δεν τον σκιαζει φοβερα καμια λεμε μετα το εμφραγμα....yolo φαση...

doctoras
20/03/2017, 19:21
Βρε ναι , άλλο 220 , άλλο 240 , άλλο 260 κλπ.
Όμως , δεν παίρνεις μια μηχανή για να την σηκώνεις από κατω , ούτε να την σπρώχνεις στην ανηφόρα σβηστή. (εκτός ειδικής χρήσης , εντουρο ,μΧ κλπ)
Στην πραγματικη ζωη , το ζορι της πτωσης μεταξυ 220 -250 είναι περίπου το ιδιο.
Και όταν τσουλανε , οι διαφορες κιλων ψιλοφευγουν.
Αν δεν μπορείς ή δεν πρέπει , για οποιοδήποτε λόγο , να σηκώσεις μια μηχανή 250 κιλα , τότε δεν μπορεις - πρέπει να σηκώσεις και μια μηχανη 220 κιλα.
Αν μάλιστα οι λόγοι είναι υγείας , τοτε ίσως δεν πρέπει να σηκώνεις ΟΥΤΕ ΠΑΠΙ.

Δεν εχω καταλαβει για ποιο ακριβως λογο θελει να αλλαξει μηχανη ο Τερενς , αλλα εξακολουθω να πιστευω ότι δεν υπαρχει κανενας λογος να πουλησει καποιος το σουπερ τενερε για να παει πχ στο βερσυς.
Βρε παλικαρια δεν ειναι οι μονοι λογοι δυσκολιας να σηκώσεις μια μοτοσυκλέτα οταν αυτη θα εχει πεσει απο τον πλαγιοστατη.
Ειναι ο βαρυς στροφαλος που τον αισθάνεσαι οδηγώντας το ειναι η αδρανεια του κινητηρα ειναι το φρενο του κινητηρα οταν κλεινεις το γκαζι. Τα 1000+κυβικα τα κουβαλας τα μηχανάκια 500> σε κουβαλάνε.
Σε διαδρομή στο σφιχτο κεντρο της πολη οσο και στην περιφερεια με σηματοδότες με πιο θα διασκεδασεις την βολτα σου περισσότερο το τενερε το βερσυς(που προανέφερες) η το 690smc(270/210/160kg).
Το βάρος κανει την διαφορα και εαν δεν αισθάνεσαι πια αθλητικος οπως οσο στα 30 ειναι ενα θεμα..

BLiTzER
20/03/2017, 19:32
Κάτσε τώρα, θα βγουν τουλάχιστον 3 άτομα που θα υποστηρίξουν ότι το 220+ κιλών μηχανάκι τους είναι "σαν παπί μέσα στην πόλη". :lol:

ggs
20/03/2017, 19:38
Ο Τερενς ΕΧΕΙ παπι για μέσα στην πόλη.. :lol:

spyrval
20/03/2017, 20:08
Πάρε GS 1200 για να χτυπήσεις τον εχθρό εκ των έσω. Και αν σου χαλάσει καμιά μονάδα ABS ή σκάσει καμιά ανάρτηση θα τους ξεφτιλίσεις.

irinia
20/03/2017, 21:07
Αυτό που ακολουθεί το super-tenere
https://www.youtube.com/watch?v=wlF6BAbAUaA

Όμως έχω μια απορία. Έχεις αλλάξει τόσες μηχανές όπως λες εδώ και 3 δεκαετίες.
Γιατί ζητάς την γνώμη των άλλων? Το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται.



ΟΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4...........ΟΜΩΣ



Το να ρωτάς και να μαθαίνεις μέχρι να πεθάνεις,εγώ για δεύτερη φορά λέμε :lol:,
δεν είναι κακό.
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ που έλεγαν κι οι πρόγονοι..!!

STOYBI
20/03/2017, 21:15
Έχεις δει άνθρωπο 1,60 (οκ γυναίκα θα ήταν αλλά δεν είμαστε και ρατσιστές) να προσπαθεί να καβαλήσει και να βάλει μπροστά το WRF με μανιβέλα (όταν καεί η μίζα του); :tooth:

Τωρα που το λες ....Θυμαμαι μια ψυχη με WRF απο εδω το μοτο... Πριν καμποσα χρονια.....!!!:D

Τα καταφερνε ομως μια χαρα....!!!:lol:

irinia
20/03/2017, 21:20
Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος,το ST το δίνεις λόγω βάρους ή επειδή λόγω ασθένειας δε θα ταξιδεύεις πια μακρυά;
Αν το δεύτερο τότε πας για μονοκυλινδρο.



ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ..........


Δε θέλω να σκέφτομαι το δεύτερο,αλλά είναι μια πικρή αλήθεια.
Έχω κάνει μεγάλες διαδρομές με μονοκύλινδρα, Θεσσαλονίκη - Πελοπόννησο π.χ.
Όμως τώρα τα χρόνια πέρασαν,οι αντοχές κι η τρέλα λιγόστευσαν,και η υγεία μου
πήρε την κάτω βόλτα όπως φαίνεται.
Ψάχνω για κάτι πιο άνετο.

STOYBI
20/03/2017, 21:26
Μια μοτοσικλέτα δεν είναι πάντα όρθια και εν κινήσει. Και όταν δεν είναι, τα 220 κιλά είναι πολλά και τα 240 είναι περισσότερα. Δεν υπάρχει "ελαφριά αίσθηση" όταν γείρει και κοντεύει να σου πέσει. Ή όταν πρέπει να τη σπρώξεις στην ανηφόρα. Ή όταν πρέπει να την ανεβάσεις σε ένα πεζοδρόμιο σβηστή ή να τη βγάλεις από ένα λούκι. Κτλ κτλ κτλ.

Φυσιολογικοι σχετικα μεγαλοσωμοι αντρες που γνωριζω...;)

Τα 210 κιλα δεν μπορουν...

Ουτε να τα σπρωξουν στην ανηφορα.......

Ουτε να την ανεβασουν σε πεζοδρομιο....

Ουτε οταν γειρει εστω και ελαφρως επικινδυνα μπορουν να τα κρατησουν.....

Απο λουκι θα την βγαλουν μονο με 4χ4......

Οποτε ποια η διαφορα....???


Προσωπικη μου γνωμη παντα....!!

Αν και θα ηθελα και απο αλλους κατοχους των εν λογο ον οφφ να πουν την γνωμη τους για τα παραπανω...!!

irinia
20/03/2017, 21:27
Τέρενς...Κοίτα πρώτα την υγεία σου δηλαδή διατροφή και γυμναστική κατάλληλη...Όχι στρες και άγχος και μετά όλα θα πάρουνε το δρόμο τους..Χαλαρά λοιπόν...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ



Πρώτα ΑΣΚΗΣΗ, μετά ΔΙΑΤΡΟΦΗ,και μετά τα φάρμακα..!!

irinia
20/03/2017, 21:38
avocato del diavolo /on

Κατ' αρχήν δεν είναι η πρώτη φορά που αγοράζει καινούριο μηχανάκι και το πουλάει "άστρωτο, με το που το πήρε", το έχει κάνει πολλές φορές ήδη. Αυτός είναι ο Τέρενς.

Ο άνθρωπος είπε: Σκέφετεται για "ονοφοειδές", "κοντά στα 200 κιλά". Πάμε πρώτα στο "σκέφτεται" γιατί εντάξει δεν είπε ΤΩΡΑ το κάνω. Αλλά ας πούμε ότι είναι έτσι και το φέρνει ήπια και του έκατσε η φάση με τον φίλο του JtF και πάμε πιο κάτω:


Η ερώτηση την οποία ρωτάτε έχει ήδη απαντηθεί: Αυτός που ορίζει ως "ελαφριά" τα 200 κιλά και "βαριά" τα 265 του μηχανακίου που έχει ήδη, είναι ο ίδιος ο υποψήφιος αγοραστής, που εξ' αρχής έθεσε προδιαγραφές/επιθυμίες. Υποκειμενικές. Που σημαίνει, ισχύουν για εκείνον. Που σημαίνει πως είναι σεβαστές. Και δεδομένης της ηλικίας και του ότι καλό θα ήταν να μην ζορίζεται ιδιαίτερα, καλό θα είναι να γίνουν σεβαστότερες (ω-τι-τούβλο-πέταξε-πάλι).


Τα 240 σε σχέση με τα 265 του τενερέ όντως δεν είναι ικανή διαφορά, αλλά θα είναι αισθητά και εν κινήσει και σε στάση. Συμφωνούμε πως είναι τόσο μικρή διαφορά που δεν αξίζει την "χασούρα" σε λεφτά, ειδικά δεδομένου του πολύ καλού ζυγίσματος του S.Ten και του πόσο καλός ταξιδευτής είναι.


Τα 210 σε σχέση με τα 265 του τενερέ είναι τεράστια διαφορά σε κάθε περίπτωση και όποιος δεν το νιώσει είναι αναίσθητος.


Επειδή τα μηχανάκια κινούνται κατά κανόνα αλλά μερικές φορές, έχει τύχει σε κάποιον φίλο από το χωριό, δεν τον ξέρετε, μπορεί να θέλεις να τα παρκάρεις κιόλας και να έχει μικρή ή μεγάλη κλίση ο δρόμος... ή τυχαίνει να θέλεις να τα μανουβράρεις σβηστά... ή ξέρω 'γω μπορεί να γείρουν λίγο σαν τα υποβρύχια του Άκη του βαρυποινίτη και να μην θες (ανάποδος άνθρωπος, ξέρω) να πέσουν και να σε πλακώσουν...

Δηλαδή σοβαρά το πιστεύετε πως 210=265, εγώ διαφωνώ πάντως.




ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ...........




Εκεί που φαίνονται τα 50-60 κιλά παραπάνω,είναι αυτοί οι ελιγμοί.
Αυτά τα βάρη μου είπε ο γιατρός να αποφεύγω,απλά πράμματα ρε παιδιά.
Δεν μιλάμε για όταν ανοίξει το γκάζι,κατέβα όμως και πάρκαρε το το βαρίδι στο γκαράζ π.χ...!!

irinia
20/03/2017, 21:48
Mπορεί να είναι κάποια ιατρική συμβουλή "Πρήξε τα @@ σε κάποιους να σε κάνουν να γελάς με τις απαντήσεις τους", ξέρω γω, τόσα χρόνια μας τα πρήζει με τις απόλυτες γνώσεις του και ότι ξέρει τι θέλει, τώρα ξαφνικά τον πήρε ο καημός να μας ρωτήσει.




ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΑΔΙΚΟΣ.........



Πάντα ρωτούσα,ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ πριν 10 χρόνια ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ,
να ρωτήσω τη γνώμη των φίλων του φόρουμ..!!
Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ........αγνόησε με,εγώ πάντως δεν θυμώνω πια με κανέναν.
ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΕΘΑΝΕΙ.......και ο Θεός ,ή φύση, ότι πιστεύεις εν πάση περιπτώσει,
σε είχε ξαναφέρει πίσω ,την ίδια φιλοσοφία ζωής με μένα θα κουβαλούσες ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ..!!

nik69
20/03/2017, 21:55
Φυσιολογικοι σχετικα μεγαλοσωμοι αντρες που γνωριζω...;)



Προσωπικη μου γνωμη παντα....!!

Αν και θα ηθελα και απο αλλους κατοχους των εν λογο ον οφφ να πουν την γνωμη τους για τα παραπανω...!!

Μέχρι τα 190 κιλά παλέυονται νομίζω από οποιονδήποτε φυσιολογικό άνθρωπο.
Από εκεί και πάνω έιναι θέμα σωματικής διάπλασης και εμπειρίας.

Εκεί που νομίζω ότι κάνεις λάθος είναι στο ότι εξομειώνεις τα 20 κιλά. Δεν είναι όμως το ίδιο. Η δύναμη που νιώθεις
αυξάνεται εκθετικά και όχι αναλογικά. Είναι πολύ μεγαλύτερη η διαφορά μεταξύ 240 και 260 από 200 με 220.

Από GS800 , xj6 και Tracer900 που έχω προσωπική άποψη (όλα στα 210 κιλά περίπου) μια χαρά τα κουμαντάρω. Φυσικά σε πεζοδρόμια δεν
ανεβαίνουν με τα χέρια. Παραδόξως το xj6 μου έπεφτε ποιό δύσκολο πιθανόν επειδή ήταν πολύ χαμηλό για μένα.
Από εκεί και πέρα προστίθεται ο βαθμός εμπειρίας του καθενός. Ο έμπειρος δεν θα πάει να παρκάρει με την μούρη στην κατηφόρα (γιατί μετά θα ψάχνει βοήθεια για να κάνει όπισθεν) , δεν θα τσαρουχώσει το μπροστινό μέσα στην πόλη σε μια δύσκολη στιγμή (με κίνδυνο να πέσει το θηρίο στο πόδι του-χώρια τα γέλια από τους γύρω) κλπ.

DrEvil
20/03/2017, 22:30
Αν σκοπευεις να κανεις μεγαλα μοτοταξιδια, το να παρεις κατι σημαντικα μικροτερο σε κυβισμο (και κιλα) και το ταξιδι να εχει και μια (η και δυο) επιπλεον διανυκτερευση (-εις), ειναι επιλογη;
Αν ναι, νομιζω θα υπαρξει βενταλια επιλογων.

(Παντα γερός να εισαι).

BLiTzER
20/03/2017, 23:06
Φυσιολογικοι σχετικα μεγαλοσωμοι αντρες που γνωριζω...;)

Τα 210 κιλα δεν μπορουν...

Ουτε να τα σπρωξουν στην ανηφορα.......

Ουτε να την ανεβασουν σε πεζοδρομιο....

Ουτε οταν γειρει εστω και ελαφρως επικινδυνα μπορουν να τα κρατησουν.....

Απο λουκι θα την βγαλουν μονο με 4χ4......

Οποτε ποια η διαφορα....???


Προσωπικη μου γνωμη παντα....!!

Αν και θα ηθελα και απο αλλους κατοχους των εν λογο ον οφφ να πουν την γνωμη τους για τα παραπανω...!!

Ναι, το δέχομαι. Είναι προσωπική μου επιλογή, ίσως επειδή δεν είμαι μεγαλόσωμος, να παίρνω πιο ελαφριά μηχανάκια. Είχα και των 200 κιλών, είχα και των 140. Ποτέ δε θα έχω των 240. Δε με συγκινούν καν τέτοιας φιλοσοφίας μηχανάκια, δε μου κάνουν κούκου, αλλά είναι και θέμα πρακτικότητας. Προτιμώ να μπορώ να κάνω το μηχανάκι μου ό,τι γουστάρω, όποτε γουστάρω. Αλλά ναι, είναι σαφώς θέμα επιλογών.

Βέβαια εδώ μιλάμε για πρόβλημα υγείας (και ηλικίας), γι'αυτό και κάποιοι έσπευσαν να απορρίψουν τα βαριά μηχανάκια. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, μηχανάκι άνω των 200 κιλών είναι βαρύ.

Apache
21/03/2017, 01:55
"Eλα καλορίζικο..... 380009

doctoras
21/03/2017, 07:55
επιπροσθέτως άλλο να διαχειρίζεσαι το βάρος συνυφασμένο με την μάζα του bandit 1250 και άλλο απο ένα ψηλό στα ίδια κιλά ονοφ, οι γωνιές των χεριών (σε νορμάλ υψος 175-180) ειναι πιο μικρές(τιμόνι-χειρολαβές συνεπιβάτη) για να το μανουβράρεις

vardis
21/03/2017, 08:11
.... και να φτάσει το θέμα στις 200+ απαντήσεις με πλακωμούς και τέτοια χωρίς νάχει απαντήσει ο τέρενς και ξαφνικά: "τελικά πήρα γουρούνα"!

GFawkes
21/03/2017, 09:10
. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, μηχανάκι άνω των 200 κιλών είναι βαρύ.

Tι να πω και εγω με την μοτο που ηρθα την Κυριακη δλδ!!!!

312 κιλα....μονο...

:bawl:


Τερενς,....

BMW GS μικρο ή κανα Τενερε και καθαρισες....

sniper
21/03/2017, 09:18
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΑΔΙΚΟΣ.........



Πάντα ρωτούσα,ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ πριν 10 χρόνια ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ,
να ρωτήσω τη γνώμη των φίλων του φόρουμ..!!
Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ........αγνόησε με,εγώ πάντως δεν θυμώνω πια με κανέναν.
ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΕΘΑΝΕΙ.......και ο Θεός ,ή φύση, ότι πιστεύεις εν πάση περιπτώσει,
σε είχε ξαναφέρει πίσω ,την ίδια φιλοσοφία ζωής με μένα θα κουβαλούσες ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ..!!

1. Δεν πέθανες, κόντεψες αλλά δεν πέθανες.
2. Μην είσαι σίγουρος ότι είσαι ο μόνος που έφτασε στο κατώφλι, κι εγώ το καλοκαιρι του 2014 παραλίγο να φύγω, γλύτωσα απο κωλοφαρδία κι επειδή γυμναζόμουν απο παιδί (και ήμουν όπως ήμουν εκεινη την εποχή)
3. Άδικος δεν ήμουν ποτέ. Πολλά είμαι αλλά όχι άδικος. Ούτε μ' ενοχλούν οι ερωτήσεις σου. Οι απαντήσεις σου παλιότερα με ενοχλούσαν σε όλους όσους δεν συμφωνούσαν μαζί σου. Αν αυτό άλλαξε μετά την πρόσφατη περιπέτειά σου, τότε υπάρχει κάποιος θεός και μ' άκουσε.

KotsosDR
21/03/2017, 09:23
Απο cb 500 x μέχρι και Turismo Veloce η γκάμα είναι μεγάλη . Αλλα και μονοκύλινδρο πέρα απο το tenere υπάρχει και το sertao της BMW .


Πάντως αν το οικονομικό δεν ήταν πρόβλημα , αυτή θα ηταν η επιλογή μου :


380013

amyroukai
21/03/2017, 09:25
πέρα απο το tenere υπάρχει και το sertao της BMW .

δεν πωλείται από το 2016, ούτε καν περίμεναν το euro4 για να το "σβήσουν" από την γκάμα.


Η εμμεβού είναι 'ναρος αλλά "μικροκαμωμένη"...

KotsosDR
21/03/2017, 09:33
δεν πωλείται από το 2016, ούτε καν περίμεναν το euro4 για να το "σβήσουν" από την γκάμα.


Η εμμεβού είναι 'ναρος αλλά "μικροκαμωμένη"...

δεν το γνωριζα για το ΒΜW ,εχω μείνει λίγο πισω... :/

Η ..εμμεβού , ναι .... Με "στοιχειώνει" :rolleyes:

GFawkes
21/03/2017, 11:27
MV

Πάντως αν το οικονομικό δεν ήταν πρόβλημα , αυτή θα ηταν η επιλογή μου :


380013

:pink:

:a03:

:a023:

irinia
21/03/2017, 20:34
Tι να πω και εγω με την μοτο που ηρθα την Κυριακη δλδ!!!!

312 κιλα....μονο...

:bawl:


Τερενς,....

BMW GS μικρο ή κανα Τενερε και καθαρισες....




ΡΕ ΦΙΛΕ



Σήμερα είδα το 800 gs ..........ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Ο ΤΑΚΟΣ
15100 το ατβέντουρ...........
ΤΡΕΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ...????

devil's animal
21/03/2017, 21:01
Σήμερα είδα το 800 gs ..........ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Ο ΤΑΚΟΣ
15100 το ατβέντουρ...........
ΤΡΕΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ...????



ειναι bmwδακηδες, που μπορει να συνεπαγεται οτι ειναι και τρελλοι...

amyroukai
22/03/2017, 00:05
ΡΕ ΦΙΛΕ



Σήμερα είδα το 800 gs ..........ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Ο ΤΑΚΟΣ
15100 το ατβέντουρ...........
ΤΡΕΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ...????

εγώ τώρα θα ρωτήσω πάλι, πόσο νόημα έχει να αλλάξεις μηχανή 265 κιλά με μηχανή 230 κιλά... με σέλα τόσο ψηλή που εγώ δεν πατούσα ολόκληρα τα δύο πόδια...

ασχέτως τιμής.

Και όχι, δεν είναι "τόσο" παλαβή η τιμή του ADV αλλά είναι τελευταία του χρονιά, σε έξι μήνες θα βγει το επόμενο, οπότε οικονομοτεχνικά πρέπει να το θέλεις πολύ για να το πάρεις, αντί να αγοράσεις άφρικα ή 1090R στα ίδια λεφτά (και στα ίδια κιλά, εδώ που τα λέμε...).

anavatis19
22/03/2017, 00:35
Απο cb 500 x μέχρι και Turismo Veloce η γκάμα είναι μεγάλη . Αλλα και μονοκύλινδρο πέρα απο το tenere υπάρχει και το sertao της BMW .


Πάντως αν το οικονομικό δεν ήταν πρόβλημα , αυτή θα ηταν η επιλογή μου :


380013

ποια μηχανη ειναι αυτη????? αρρωστοοοοοο

BLiTzER
22/03/2017, 00:39
MV Veloce.

anavatis19
22/03/2017, 00:58
MV Veloce.

πωλειται το βερσυς......

irinia
22/03/2017, 05:09
εγώ τώρα θα ρωτήσω πάλι, πόσο νόημα έχει να αλλάξεις μηχανή 265 κιλά με μηχανή 230 κιλά... με σέλα τόσο ψηλή που εγώ δεν πατούσα ολόκληρα τα δύο πόδια...

ασχέτως τιμής.

Και όχι, δεν είναι "τόσο" παλαβή η τιμή του ADV αλλά είναι τελευταία του χρονιά, σε έξι μήνες θα βγει το επόμενο, οπότε οικονομοτεχνικά πρέπει να το θέλεις πολύ για να το πάρεις, αντί να αγοράσεις άφρικα ή 1090R στα ίδια λεφτά (και στα ίδια κιλά, εδώ που τα λέμε...).



ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ..??


Απλά το είδα,άσε που είναι πιο μαούνα από το τενερέ,ΠΙΟ ΦΑΡΔΥ λέμε..!!
Και θέλει και τακούνια για να φτάσεις κάτω..!!
Τώρα 15100..?? Εγώ ξέρω πως όταν κάποιος αλλάζει μοντέλο,ρίχνει την τιμή
του παλιού......ε :p, στην bmw τι λένε,τρέξτε να προλάβετε μη χάσετε το κελεπούρι μας
γιαυτό πουλάμε 15100..??

amyroukai
22/03/2017, 07:19
ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ..??


Απλά το είδα,άσε που είναι πιο μαούνα από το τενερέ,ΠΙΟ ΦΑΡΔΥ λέμε..!!
Και θέλει και τακούνια για να φτάσεις κάτω..!!
Τώρα 15100..?? Εγώ ξέρω πως όταν κάποιος αλλάζει μοντέλο,ρίχνει την τιμή
του παλιού......ε :p, στην bmw τι λένε,τρέξτε να προλάβετε μη χάσετε το κελεπούρι μας
γιαυτό πουλάμε 15100..??

τώρα προκαλείς σεβάσμιε γέροντα, διότι η Yamaha δεν έριξε ποτέΣ την τιμή του τενερέ (μικρού και μεγάλου) παρά μόνον όταν το απογύμνωσε ακόμα και από το διπλό σταντ και τις χειρολαβές συνεπιβάτη και συνεχίζει να κάνει ταβανοθεραπεία, όσο πουλάει ΕΞΙ σουπερ τενερέ την χρονιά, με την BMW να σπάει το ένα ρεκόρ πωλήσεων μετά το άλλο. Πουλάει το τρέισερ 700 και 900, οπότε όλα πρίμα. Θα μου πεις κάνει ότι έκανε και η Suzuki παλιότερα, "ας πουλάει το βεστρόμ και η λοιπή γκάμα δεν παναπνιγεί".

Το ποιός είναι ο "χαζός" τελικά, φαίνεται στο ταμείο... Όπου μοτοσικλέτες των δέκα χιλιάδων και των εικοσιπέντε πουλάνε ίδια νούμερα ;)



Δε με λες μιά που είπα Suzuki, το νέο Vstrom 650 που δεν φέρει το εμετικό "οργανικό design" που είχε το απερχόμενο, δεν ρίχνεις ένα βλέφαρο (και το νέο 1000 είναι λίιιιγο πιο σουλουπωμένο); ΟΚ, θα "πρέπει" να αλλάξεις καθρέφτες, για πρώτη φορά συμφωνώ μαζί σου. Μπορεί να παρέχουν μεγάλο οπτικό πεδίο αλλά πλέον παράγινε το αστείο. Μικρό το κακό όμως...

doctoras
22/03/2017, 07:37
τερενς δε απαντάς όμως..

εάν θέλεις να απαλλαγείς απο το 1200ρι τενερε για κάτι αρκετά μικρότερο σε βάρος και φυσικά σε γκάζια(γιατί διαφορετικά δεν γίνεται) τα μοντέλα ποικίλουν αρκετα δικύλινδρα και ένα μονοκύλινδρο εώς 200 γεμάτα κιλά

εάν κρυφοκοιτάς 800ρια ή 1000ρια απο 220-230kg τότε απλώς βαρέθηκες και αλλάζεις μοτό ενδεχομένως προφασιζόμενος την περιπέτεια σου


στα ίσα, πες: μου συμβαίνει "αυτό"...αφού ψυχοθεραπεία κάνουμε :wave2:

irinia
22/03/2017, 07:48
τώρα προκαλείς σεβάσμιε γέροντα, διότι η Yamaha δεν έριξε ποτέΣ την τιμή του τενερέ (μικρού και μεγάλου) παρά μόνον όταν το απογύμνωσε ακόμα και από το διπλό σταντ και τις χειρολαβές συνεπιβάτη και συνεχίζει να κάνει ταβανοθεραπεία, όσο πουλάει ΕΞΙ σουπερ τενερέ την χρονιά, με την BMW να σπάει το ένα ρεκόρ πωλήσεων μετά το άλλο. Πουλάει το τρέισερ 700 και 900, οπότε όλα πρίμα. Θα μου πεις κάνει ότι έκανε και η Suzuki παλιότερα, "ας πουλάει το βεστρόμ και η λοιπή γκάμα δεν παναπνιγεί".

Το ποιός είναι ο "χαζός" τελικά, φαίνεται στο ταμείο... Όπου μοτοσικλέτες των δέκα χιλιάδων και των εικοσιπέντε πουλάνε ίδια νούμερα ;)



Δε με λες μιά που είπα Suzuki, το νέο Vstrom 650 που δεν φέρει το εμετικό "οργανικό design" που είχε το απερχόμενο, δεν ρίχνεις ένα βλέφαρο (και το νέο 1000 είναι λίιιιγο πιο σουλουπωμένο); ΟΚ, θα "πρέπει" να αλλάξεις καθρέφτες, για πρώτη φορά συμφωνώ μαζί σου. Μπορεί να παρέχουν μεγάλο οπτικό πεδίο αλλά πλέον παράγινε το αστείο. Μικρό το κακό όμως...



ΝΑΙ Η ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ ΤΕΝΕΡΕ



Η αναφορά μου δεν είχε να κάνει με αυτό.
Το ότι ή bmw πουλάει δεν μου λέει τίποτε.
15100 για το 800σάρι είναι τρελά λεφτά.
Η μάρκα έχει πολλούς fun και δεν νομίζω ότι πρέπει να το αναλύσουμε τώρα.
Διότι οι Γερμανοί είναι φίλοι μας λέμε ........χα...χα......χα.
Προσωπικά εδώ και αρκετά χρόνια έχω διαπιστώσει την ποιότητα τους στα ΠΑΝΤΑ.
Από καρφίτσα μέχρι διαστημόπλοιο.Και δεν τους ΞΑΝΑΔΙΝΩ ΦΡΑΓΚΟ..!!!
Ειδικά τώρα που ευθύνονται ξανά για ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ για το χάλι της Ευρώπης.
Μεγάλη κουβέντα μην την πιάσουμε γιατί πάλι κάρτες θα βγάζεις.
Έτσι απλά λοιπόν η άποψη μου είναι ότι αυτό το 800 gs ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ 15100 ΕΥΡΩ..!!
Όσο για το βεστρομάκι που λες είναι μια απογοήτευση.
Καθισμένοι πάνω στις δάφνες του ΑΚΟΜΑ οι της Σουζούκι,το άλλαξαν χρώμα και περιμένουν
να πουλήσουν τεχνολογία του 2002-2003.
Ε όχι ρε παιδιά και θέλετε και 9000-9500..??
Βάλτε ένα ανάποδο,βάλτε μια ανάρτηση.....ακόμα στοκαρία έχετε από το 2000..??
Αλλάξτε μια μανέτα ,έναν καθρέφτη...!!!!
Για το τενερέ έχω να πω ότι είναι ένα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ που αν είχε επάνω
μια προπέλα ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ..!!
Και ξέρεις κολλήματα δεν έχω,με τόσες σέντρες που έχω ρίξει..!!
Αλλά, άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑΣ..!!
Όταν κάποιος σε παραμυθιάζει για παράδειγμα ότι τα 250 κιλά του ενός είναι πούπουλο
και τα 257 του άλλου ΒΑΡΙΔΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ......λέγε,λέγε και τραγουδιστής γίνεσαι,
και πολιτικός γίνεσαι,και μηχανάρα γίνεσαι....:lol:
Όμως φίλε εμένα τελείωσε το έργο μου,ας σώσει κανένας άλλος τον κόσμο,
ΕΓΩ ΚΑΡΔΙΑΚΟΣ δηλώνω πια και απαλλάξτε με,ένα μηχανάκι καμμιά 60αριά κιλά ελαφρύτερο ψάχνω,
ΘΑ ΒΡΩ......????

irinia
22/03/2017, 08:00
τερενς δε απαντάς όμως..

εάν θέλεις να απαλλαγείς απο το 1200ρι τενερε για κάτι αρκετά μικρότερο σε βάρος και φυσικά σε γκάζια(γιατί διαφορετικά δεν γίνεται) τα μοντέλα ποικίλουν αρκετα δικύλινδρα και ένα μονοκύλινδρο εώς 200 γεμάτα κιλά

εάν κρυφοκοιτάς 800ρια ή 1000ρια απο 220-230kg τότε απλώς βαρέθηκες και αλλάζεις μοτό ενδεχομένως προφασιζόμενος την περιπέτεια σου


στα ίσα, πες: μου συμβαίνει "αυτό"...αφού ψυχοθεραπεία κάνουμε :wave2:



ΕΙΠΑΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΤΙ



Έχω καλό ρεκόρ,ένα ολοκαίνουργιο τρανσάλπ με 1800 χλμ. που πήγε άπατο,
ΑΛΛΑ όχι κι έτσι.
Όχι φίλε μου το τενερέ είναι ΣΟΥΠΕΡ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,μην ακούς την προπαγάνδα :lol:,
εξάλλου που ξέρεις μπορεί οι μπεμβεδίστι κάποια στιγμή να αντιληφθούν ότι
έγιναν ΣΟΥΠΑ και να ψάξουν τη μοναδικότητα του τενερέ που λέει κι ο Μόντ,
6 κομμάτια λέμε,Θεσσαλονίκη 2 χρόνια ένα μαύρο είδα κι αυτό χωρίς ηλεκτρονικά..!!
Για να πούμε και κάτι σοβαρό,άλλο 265 κιλά κι άλλο 200.....εκεί ψάχνω ,τουλάχιστον
50 κιλά κάτω να αξίζει τον κόπο,δεν είναι και λίγα έτσι..??
Το τενερέ το καημένο έχει 5500 χλμ. και ακόμα περιμένει να του βάλω επάνω τη μπαταρία.
Ειρωνεία,παρέλαβα και τα κάγκελα μετά το συμβάν,κάτι πολύ ωραία αμερικάνικα,
ΑΛΛΑ είναι στο μπαλκόνι μέσα στο ναύλον ακόμα..!!
Γιαυτό........ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ,πριν ξαναπεθάνω κι ας λένε μερικοί ότι ΔΕΝ το έζησα..!!:lol:

υγ.Κοίτα ένα δίκαιο το έχεις,άμα πεθάνεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ,μετά αντιρρήσεις δεν σου φέρνουν,αλλά τι να σου
πω,δοκίμασε για νάχεις πλεονέκτημα και εσύ..?? ΤΟ ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,τέτοια εμπειρία ΠΟΤΕ..!!

GFawkes
22/03/2017, 08:07
ΡΕ ΦΙΛΕ

Σήμερα είδα το 800 gs ..........ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Ο ΤΑΚΟΣ
15100 το ατβέντουρ...........
ΤΡΕΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ...????
Γιατρε μου

κοψε κανα μετρο απο το ψαρι.....
380072

Βάρος ........ 700αρι........ 209 .......... 800αρι ........ 214 ......... Αντβε και τα ρεστα ......... 229
και αν πραγματικα θες ελαφρυ μηχανακι, δεν κοιτας κανενα / καμιας μαρκας που γραφει ΑΝΤΒΕΝΤΣΙΟΥΡ...

Καλο ψαξιμο