PDA

View Full Version : Οδηγηση χωρις διπλωμα ενω εχεις περασει



Stelpe
20/03/2017, 16:31
Γεια σας..εχω παρει προσφατα το διπλωμα αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα στα χερια μου...αν οδηγησω και με σταματήσουν τι γινετε?

atom_smasher
20/03/2017, 18:22
Να μην οδηγήσεις.

astrapogiannos7
20/03/2017, 18:53
Και να σε γράψουν θα σε γράψουν γιατί δεν το κρατάς (μόλις σ έρθει πας και το δείχνεις στην αστυνομία νομίζω )
τώρα με ασφάλεια πρέπει να έχεις για νέο οδηγό εκεί δεν ξέρω τι παίζει αν θα σ βάλουν τέτοια ασφάλεια χωρίν να τους πας το δίπλωμα
Η μισή Ελλάδα δεν έχει δίπλωμα εσύ που το πήρες δεν θα οδηγείς ? για να σοβαρευτούμε λίγο :moutza:

Panos76
21/03/2017, 09:34
Γεια σας..εχω παρει προσφατα το διπλωμα αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα στα χερια μου...αν οδηγησω και με σταματήσουν τι γινετε?

η δική μου σχολή, θυμάμαι μου είχε δώσει μία υπεύθυνη δήλωση που βεβαίωνε τα μαθήματα και την ημερομηνία κτήσης διπλώματος, αλλά και ο ίδιος ο δάσκαλος μου είχε πει ''είναι που θα πέσεις'' αφού τυπικά δεν μπορείς να οδηγήσεις χωρίς το επίσημο έγγραφο.

Red Rider
21/03/2017, 10:12
Σε γράφουν,και αν τελικά το δίπλωμα έχει ημερομηνία έκδοσης μερικές μέρες αργοτερα την πάτησες...μην το ρισκάρεις.
Επίσης πρέπει να πληρωσεις επασφαλιστρο νέου οδηγού για ένα έτος από την ημερομηνία έκδοσης του διπλώματος.Για να γίνει αυτό ο ασφαλιστής σου πρέπει να έχει το δίπλωμα σου.
Είσαι εκτεθειμένος από παντού,κανε λίγο υπομονή απλά..

GFawkes
21/03/2017, 11:00
Οδηγηση χωρις διπλωμα ενω εχεις περασει

Δεν προβλεπεται και πρεπει να την αποφυγεις.

Δεν εισαι ασφαλισμενος, παρανομεις και καλυτερα να μην μπλεξεις....

εδω μπλεκουν ανθρωποι που εχουν δικιο (και διπλωμα)...

κανε 10 μερες υπομονη

teogtp
21/03/2017, 11:38
Αν χτυπήσεις άνθρωπο, βάλε στην διαπασών και τραγουδα (https://youtu.be/7d1A-7Ler3w). ......

Np1983
21/03/2017, 13:20
Επειδη το εζησα προσφατα, ειχα βεβαιωση απο τη σχολη. Ομως δεν καλυπτει σε καμια περιπτωση 100%. Οκ την κληση την αποφευγεις. Σε ατυχημα ομως; εγω κυκλοφορουσα με τη βεβαιωση με μεγαλη προσοχη. Επασφαλιστρο ειχα γιατι ειχα κανει on line ασφαλεια. Εισαι το ιδιο ακαλυπτος με το να χασεις το διπλωμα σου και να πας για επανεκτυπωση, αν το κυκλοφορεις ετσι. Η ημερομηνια που γραφει πανω ειναι η ημερομηνια που περνας τις εξετασεις. Απο τοτε λεει οτι ισχυει. Αν δεν προκληθει ατυχημα, δεν ειναι κατι τραγικο θεωρω δεν ειναι δα σα να οδηγεις οταν σου παρει το διπλωμα η τροχαια, ουτε σα να μην εχεις καν. Ομως προσοχη μην εμπλακεις σε ατυχημα γιατι οι ασφαλιστικες δε συγχωρουν ευκολα

BLiTzER
21/03/2017, 13:27
Άρα μπορείς να οδηγήσεις, απλά επειδή δεν έχεις το χαρτί, φροντίζεις να μην έχεις ατύχημα. Όχι σαν τους άλλους, με το χαρτί, που έχουν ατυχήματα εσκεμμένα.








Αν δεν έχεις δίπλωμα και ασφάλεια που ισχύουν, δε μπορείς να οδηγήσεις νομίμως. Τελεία. Από κει και πέρα, ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

SHOOTER045
21/03/2017, 13:29
Κανεις μαθήματα
Δίνεις εξετάσεις
Περνάς
Παίρνεις βεβαίωση οτι πέρασες.
Μέχρι εδώ καλά?
Καλά.
Οδηγείς και υποπίπτεις σε τροχαία παράβαση, (ας πούμε πώς και το όχημα είναι ασφαλισμένο)
Αλλά
Στο έντυπο της παράβασης στην μέση δεξιά, αναγράφονται στοιχεια διπλώματος.
Εκεί ο αστυνομικός τι θα γράψει?
Βεβαίωση σχολης οδηγών οτι πέρασες τις εξετάσεις?
Μάλλον όχι
Μπορεί να γράψει δεν έφερε (κ.ο.κ άρθρο 100 /20€)
Με την σημείωση να το προσκομισεις ο ίδιος εντός Χ ημερών (συνήθως τριών)
Αν δεν το προσκομισεις ,θα γραφτεί αλλη κλήση, οπου στα στοιχεία διπλώματος θα γράφει<στερείται>
Και θα σου γίνει και μήνυση τόσο σε εσένα όσο και στον ιδιοκτήτη του οχήματος.
Δεν αξίζει
Περιμενε μέχρι να το πάρεις στα χέρια σού

ptc
21/03/2017, 14:19
Άρα μπορείς να οδηγήσεις, απλά επειδή δεν έχεις το χαρτί, φροντίζεις να μην έχεις ατύχημα. Όχι σαν τους άλλους, με το χαρτί, που έχουν ατυχήματα εσκεμμένα.


:lol:

Μα πώς δεν το΄χα σκεφτει πιο νωρις ρε γμτ. Μια ερωτηση, δουλευει το συστημα και αν εχω το διπλωμα;
Μαλακια, τζαμπα οι ζημιες τοσον καιρο... :(

Np1983
21/03/2017, 15:55
Επειδη το να προσεχει να μην εμπλακει σε ατυχημα ακουγεται καπως, να το ξεκαθαρισω λιγακι πως το εννοω. Προφανως ατυχημα μπορει να συμβει οπουδηποτε. Ομως αν πηγαινεις πιο παθητικα ή ακομα και αν μπορεις να αποφυγεις ασκοπες μετακινησεις και κανεις μονο τα απολυτως αναγκαια, στατιστικα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες. Σιγουρα δεν ειναι νομιμο να οδηγει χωρις το χαρτι. Ειναι ακριβως το ιδιο παρανομος ομως με αυτον που του κλεψανε το πορτοφολι και οδηγει χωρις το διπλωμα του μεχρι να τυπωθει η με αυτον που απλα ξεχασε τα χαρτια του. Απλα δεν το κουβαλαει. Δεν του αφαιρεθηκε για τροχαια παραβαση ( που κακως μεν αλλα οι πιο πολλοι οδηγουν παραυτα). Σαφεστατα το νομιμο ειναι να περιμενει να εκδοθει και να το παρει στα χερια του

BLiTzER
21/03/2017, 16:05
Καταλαβαίνω πώς το λες και αν ισχύει όντως η άδεια οδήγησης πριν παραλάβει κάποιος το χαρτί και μπορεί να ασφαλιστεί κανονικά, τότε, φυσικά, κανένα πρόβλημα, εκτός ίσως από ένα μικρό τρέξιμο αν συμβεί οτιδήποτε.

Αλλά αν ΔΕ μπορεί στην πραγματικότητα να κυκλοφορήσει (πέρα από την έλλειψη του χαρτιού, εννοώ), αν η ασφάλεια δεν τον καλύπτει ή κάτι σχετικό, τότε καλό - για όλους - είναι να μη δίνονται τέτοιες συμβουλές και να περιμένει μερικές ημέρες. Ακόμα κι αν είναι ο πιο προσεκτικός άνθρωπος στον πλανήτη.

Προσωπικά, δε γνωρίζω με απόλυτη σιγουριά τι ισχύει, οπότε προτιμώ να πάρω τον ασφαλή δρόμο.