PDA

View Full Version : piaggo medley vs honda sh 150 2017



iGiwrgos
20/03/2017, 18:14
ποιο θα προτιμουσατε και γιατι ? ποιο στριβει πιο καλα και ποιο ειναι πιο ανετο στον δρομο σε λακουβες κτλ ?

el_hymador
21/03/2017, 21:21
medley δαγκωτό.

iGiwrgos
30/05/2017, 19:24
Γιατί medley?

o teos
30/05/2017, 19:56
Είναι πιο μουρατο...:D

iGiwrgos
30/05/2017, 21:19
Από ομορφιά δεν τρελενομαι τον χώρο κάτω από Σέλα όντως είναι ένα συν. Επίσης είδα εδώ κοντά που μένω έχει ενοικιαζομενα και έχουν φέρει δύο από αυτά σε άσπρο και κόκκινο

Panos76
31/05/2017, 08:15
To medley αντικειμενικά είναι ομορφότερο του Sh. Από εκεί και πέρα, το medley είναι φρέσκο στην αγορά, δεν έχει περπατήσει ακόμα, κάποια μέλη το έχουν και έχουν διανύσει κάποιες δεκάδες km χωρίς πρόβλημα, ενώ έχουν ακουστεί καλά λόγια για κρατήματα κλπ.

Αν το 1000 ρικο που έχουν διαφορά στη τιμή δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας, προσωπικά θα πήγαινα σε Sh.

NIKOS.
31/05/2017, 08:18
https://scooternet.gr/%ce%b1%cf%86%ce%b9%ce%b5%cf%81%cf%89%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1/%ce%b9%cf%84%ce%b1%ce%bb%ce%b9%ce%b1-2016-%ce%b1%cf%85%ce%be%ce%b7%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b5%cf%82-%ce%bf%ce%b9-%cf%80%cf%89%ce%bb%ce%ae%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%cf%83%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%84%ce%b5/
αυτές ειναι η πωλήσεις στην Ιταλία δες και βγαλε συμπέρασμα ..
εννοείται δεν υπάρχει σύγκριση όταν το ιταλικό θα εχει σκόρπισει το sh θα γραφει χιλιόμετρα 100,00+...

daz
31/05/2017, 11:30
https://scooternet.gr/%ce%b1%cf%86%ce%b9%ce%b5%cf%81%cf%89%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1/%ce%b9%cf%84%ce%b1%ce%bb%ce%b9%ce%b1-2016-%ce%b1%cf%85%ce%be%ce%b7%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b5%cf%82-%ce%bf%ce%b9-%cf%80%cf%89%ce%bb%ce%ae%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%cf%83%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%84%ce%b5/
αυτές ειναι η πωλήσεις στην Ιταλία δες και βγαλε συμπέρασμα ..
εννοείται δεν υπάρχει σύγκριση όταν το ιταλικό θα εχει σκόρπισει το sh θα γραφει χιλιόμετρα 100,00+...

Με καινούριο κινητήρα ή με την κατανάλωση λαδιου στα 200ml / βόλτα; :lol:
Ρε Νίκο έλεος με τα μπουρδέλα τα sh ρε αδελφε! Οι μισοί που το έχουν πάρει δε θέλουν να το βλέπουν μπροστά τους και οι άλλοι μισοί το έχουν πουλήσει! Ο άλλος έγραφε ότι στις διακεκομμένες δεν πάταγε γραμμή απ το κοσκίνισμα και είναι απ τους πιο έμπειρους μοτοσυκλετιστες που ξέρω! Μέχρι και ο ζοπας απηύδησε με το μπουρδέλο και εσύ έχεις πάρει σβαρνα τα θρεντ να λες πόσο γαμάτο είναι.

Είπαμε! Καλό είναι αλλά όχι για τα λεφτά του. Έλεος πια. Υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.

zopas
31/05/2017, 11:42
Με καινούριο κινητήρα ή με την κατανάλωση λαδιου στα 200ml / βόλτα; :lol:
Ρε Νίκο έλεος με τα μπουρδέλα τα sh ρε αδελφε! Οι μισοί που το έχουν πάρει δε θέλουν να το βλέπουν μπροστά τους και οι άλλοι μισοί το έχουν πουλήσει! Ο άλλος έγραφε ότι στις διακεκομμένες δεν πάταγε γραμμή απ το κοσκίνισμα και είναι απ τους πιο έμπειρους μοτοσυκλετιστες που ξέρω! Μέχρι και ο ζοπας απηύδησε με το μπουρδέλο και εσύ έχεις πάρει σβαρνα τα θρεντ να λες πόσο γαμάτο είναι.

Είπαμε! Καλό είναι αλλά όχι για τα λεφτά του. Έλεος πια. Υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.

φιλε νταζ μην ξεχνας οτι εχω εμπειρια και απο λιμπερτυ 150 και μαλιστα καθημερινη..

αν ειχε υποστει το ιταλικο αυτα που εχει υποστει το δικο μου απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, ουτε για ανταλλακτικα δεν θα υπηρχε..
στο μονο που συμφωνουμε οτι 1000 ευρω διαφορα ειναι τεραστιο ποσο και δεν τα αξιζει, οποτε λογικα πας στο ιταλικο αλκα σαν καινουργια παπια ο ιαπωνας υπερεχει σε αισθηση, φρενα και πιο αραια σερβις, επαναλαμβανω μιλαμε για καινουργιο..

παντως εγω θα πηγαινα στο vario honda, το ιταλικο βγαζει πολυ νωρις βλαβες σε σχεση με το χοντα, προσφατα μου κοπηκε το σωληνακι τροφοδοσιας εν κινησει, οποτε μην βριζεις μονο τη χοντα γιατι το αλλο στην κυριολεξια ειναι απροβλεπτο σε βλαβες και να σκςφτεις οτι του κανουμε τα σερβις του ευλαβικα..

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα λοιπον..

daz
31/05/2017, 12:18
Ζοπα όλα βγάζουν τις μικρό λαβές τους και όλα έχουν κάποιες αδυναμίες. Ο αδελφός μου έχει ιταλικό και δεν έχει κάνει κιχ. Έλεος πια με αυτά τα ιταλικά που χαλάνε, δεν βαρεθηκατε; Οι Ιταλοί βγάζουν και γμ τα σκουτερ και όσοι έχουν πάρει δεν αναφέρουν περισσότερα προβλήματα απ τα ιαπωνικά. Ασφαλώς τα φθηνά δεν περιμένεις να έχουν την ίδια ποιότητα κατασκευης με τα ακριβοτερα αλλά και τα ακριβά δεν τα αγοράζεις με ημερομηνία λήξης ουτε περιμένεις να έχουν προβλήματα και ατέλειες ενος φθηνότερου. Όλα τα μηχανάκια κρίνονται με βάση την τιμή τους όσο αφορά την ποιότητα και την αξιοπιστία.
Λες ότι το Λίμπερτι ΘΑ είχε διαλυθεί αλλά αφενός δεν το ξέρεις και αφετέρου το sh σου έχει βγάλει την Παναγίτσα στα προβλήματα και τελεί υπό διάλυση.

zopas
31/05/2017, 14:50
εγω μιλαω με γεγονοτα..στα 34.000 χλμ το λιμπερτυ του 2011 εχει βγαλει τρομπα βενζινης, ρουλεμαν τιμονιου, πλεξουδα ηλεκτρονικη, σωληνακι βενζινης, βαση καθρεπτη ειναι αυτα που θυμαμαι αυτη τη στιγμη σε ενα παπι που αλλαζπυμε ραουλα καθε 6 χιλ.χλμ και ιμαντα καθε 10 χιλ.χλμ..δεν καιει λαδια ομως..αν θυμηθω θα γραψω και αλλα..

το χειροτερο ειναι η αισθηση γκαζιου..το ανοιγεις ξεκιναει για ενα δευτερολεπτο χανεται το γαζι και ξεκιναει αργα πολυ αργα μεχρι γραμμικα να φθασει καποια στιγμη τα 90 χλμ αφου σου εχει σπασει τον λουτσο..και αυτο να γινεται συνεχεια..τι σχεη εχει αυτο το πραγμα με την εκρηκτικοτητα του γιαπωνεζικου..αλκα τελος παντων εμενα με φοβιζει η αναξιοπιστια του..τη γλιτωσα μια φορα εν κινησει με κομμενο σωληνακι, δευτερη με τη προβληματικη πλεξουδα, μην τριτωσει..και ολα αυτα σε τοσα λιγα χιλιομετρα.

σου το ειπα μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..

basilis_k6
31/05/2017, 14:53
once you go piaggio you always go back

NIKOS.
31/05/2017, 15:26
Με καινούριο κινητήρα ή με την κατανάλωση λαδιου στα 200ml / βόλτα; :lol:
Ρε Νίκο έλεος με τα μπουρδέλα τα sh ρε αδελφε! Οι μισοί που το έχουν πάρει δε θέλουν να το βλέπουν μπροστά τους και οι άλλοι μισοί το έχουν πουλήσει! Ο άλλος έγραφε ότι στις διακεκομμένες δεν πάταγε γραμμή απ το κοσκίνισμα και είναι απ τους πιο έμπειρους μοτοσυκλετιστες που ξέρω! Μέχρι και ο ζοπας απηύδησε με το μπουρδέλο και εσύ έχεις πάρει σβαρνα τα θρεντ να λες πόσο γαμάτο είναι.

Είπαμε! Καλό είναι αλλά όχι για τα λεφτά του. Έλεος πια. Υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.
δεν έχουμε την ίδια γνώμη ...θεωρω τα ιταλικά σκούτερ μπουρδελα ειναι κακό αυτό εάν σε ενοχλεί δικό σου θέμα τα έχω δοκιμάσει και ξέρω τι ειναι ...http://forum.scooterclubhellas.gr/showthread.php?15478-Καταμέτρηση-κατόχων-με-πρόβλημα-στα-φρένα-ABS-ASR
δες εδώ το λινκ με πρόβλημα στα φρένα ..
δεν έχω συναντήσει ούτε έναν ιδιοκτήτη sh δυσαρεστημενο ,( όχι στο νετ γιατί εδώ γράφονται ότι να ναι) έξω στον κοσμο από φίλους και γνωστούς ,κλπ .
λες να ειναι τόσο καλό αλλά να μην τα παίρνουν ούτε οι Ιταλοί ..
έχω αλλάξει 4 sh και είμαι συνεχώς τσιτα, γκάζια εάν ήταν ιταλιανικο σκούτερ θα είχε διαλυθεί , αντιθέτως με τα sh απολαυσα πολλά ξενοιαστα χλμ και πήγαινα συνεργείο μόνο για σέρβις ,αυτά για τα λάδια κλπ στα sh μύθος.
εάν το σύντηρης κανονικά δεν εχει κανένα θέμα , και όλοι αυτοί που ίσως είχαν καποιο τέτοιο θέμα σίγουρα κάτι δεν κάνανε σωστά , όταν το συντηρεί σωστά ειναι σκυλι !

sapila racing
31/05/2017, 15:32
έχω αλλάξει 4 sh και είμαι συνεχώς τσιτα, γκάζια εάν ήταν ιταλιανικο σκούτερ θα είχε διαλυθεί , αντιθέτως με τα sh απολαυσα πολλά ξενοιαστα χλμ και πήγαινα συνεργείο μόνο για σέρβις ,αυτά για τα λάδια κλπ στα sh μύθος.
εάν το σύντηξης κανονικά δεν εχει κανένα θέμα , και όλοι αυτοί που ίσως είχαν καποιο τέτοιο θέμα σίγουρα κάτι δεν κάνανε σωστά , όταν το συντηρεί σωστά ειναι σκυλι !

Προσπαθούσα να καταλάβω πως και αφού είναι τόσο αξιόπιστα και δεν χαλάνε με τίποτα, έχεις αλλάξει μεχρι τώρα 4 SH.
Αλλά η τελευταία πρόταση με βοήθησε. Φαίνεται οτι μετά την σύντηξη χαλάνε και παίρνεις άλλο ίδιο. :uplate:

NIKOS.
31/05/2017, 15:35
Προσπαθούσα να καταλάβω πως και αφού είναι τόσο αξιόπιστα και δεν χαλάνε με τίποτα, έχεις αλλάξει μεχρι τώρα 4 SH.
Αλλά η τελευταία πρόταση με βοήθησε. Φαίνεται οτι μετά την σύντηξη χαλάνε και παίρνεις άλλο ίδιο. :uplate:

έλα ρε αφού καταλαβες τι γράφω...
τα αλλαζα γιατί έπαιρνα μηχανές .....στα ενδιάμεσα...

byron
31/05/2017, 15:42
https://scooternet.gr/%ce%b1%cf%86%ce%b9%ce%b5%cf%81%cf%89%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1/%ce%b9%cf%84%ce%b1%ce%bb%ce%b9%ce%b1-2016-%ce%b1%cf%85%ce%be%ce%b7%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b5%cf%82-%ce%bf%ce%b9-%cf%80%cf%89%ce%bb%ce%ae%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%cf%83%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%84%ce%b5/
αυτές ειναι η πωλήσεις στην Ιταλία δες και βγαλε συμπέρασμα ..
εννοείται δεν υπάρχει σύγκριση όταν το ιταλικό θα εχει σκόρπισει το sh θα γραφει χιλιόμετρα 100,00+...

Ναι, οκ...μη σκίσει κανένα καλτσόν στα 100+...

Ο πίνακας που έβαλες δεν διαβάζεται με την κατάταξη (μόνο). Τα Beverly 300-300ABS-350 πχ αθροίζουν 9.730 τεμάχια, που είναι περισσότερα από το SH300 πχ...
Αντίστοιχα, αν αθροίσεις όλα τα scooter της Honda=29.367, Piaggio=30.294, Kymco=19.561 και Yamaha=15.323



Ο άλλος έγραφε ότι στις διακεκομμένες δεν πάταγε γραμμή απ το κοσκίνισμα και είναι απ τους πιο έμπειρους μοτοσυκλετιστες που ξέρω!

+1000 και αυτός ήταν ο λόγος που το πούλησα. Την 2η φορά που παραλίγο να δω τα καρότα ανάποδα με πολλά χλμ, μπήκε και η αγγελία. Καλό scooter, αλλά το σύνολο πλαισίου και αναρτήσεων, ΔΕΝ μπορει να διαχειριστεί τα χλμ που βγάζει.


εγω μιλαω με γεγονοτα..στα 34.000 χλμ το λιμπερτυ του 2011τι σχεη εχει αυτο το πραγμα με την εκρηκτικοτητα του γιαπωνεζικου..

Προφανώς και δεν έχει καμμία σχέση ένα αερόψυκτο μηχανάκι των 10 ίππων και 2.500€, με ένα υδρόψυκτο των 15,7 και σχεδόν 4.000€
Χωρίς να λέω πως το το ένα είναι καλύτερο απ΄το άλλο.

Για τα αξιοπιστίας, τα έχουμε πει 852.464 φορές. Το σχωρεμένο το Aprilia Sportcity 200 (μοτέρ Beverly 200) που είχα επί 11 χρόνια και σχεδόν 70.000χλμ μου έβγαλε μια τρόμπα νερού, ρουλεμάν μπροστινού τροχού και κάποια ασήμαντα που δεν θυμάμαι. Αυτός που το αγόρασε μετά την στούκα, το κυκλοφορεί ακόμα.
Το Liberty 125 που είχα, ήταν άθλιο. Αργό και γενικά κακό σε όλα.
Το SH300 ήταν εξαιρετικό, αλλά ήθελε να σκοτώσει τον (σβέλτο) αναβάτη του.
Το Χ-ΜΑΧ που έχω τώρα, με άφησε στην αρχή 2 φορές από μπαταρία, έχει ελεεινό κράτημα, είναι εξαιρετικό σε άνεση και χώρους και μιας και χαλάρωσα μαζί του κανένα χρόνο, με άφησε από κομμένο ιμάντα στην ΕΟ πριν μια βδομάδα. Αλλαγή ιμάντα κάθε 20Κ και το κοντέρ μου έγραφε 17.400...

byron
31/05/2017, 15:51
δεν έχουμε την ίδια γνώμη ...θεωρω τα ιταλικά σκούτερ μπουρδελα ειναι κακό αυτό εάν σε ενοχλεί δικό σου θέμα τα έχω δοκιμάσει και ξέρω τι ειναι ...http://forum.scooterclubhellas.gr/showthread.php?15478-Καταμέτρηση-κατόχων-με-πρόβλημα-στα-φρένα-ABS-ASR
δες εδώ το λινκ με πρόβλημα στα φρένα ..
δεν έχω συναντήσει ούτε έναν ιδιοκτήτη sh δυσαρεστημενο ,( όχι στο νετ γιατί εδώ γράφονται ότι να ναι) έξω στον κοσμο από φίλους και γνωστούς ,κλπ .
λες να ειναι τόσο καλό αλλά να μην τα παίρνουν ούτε οι Ιταλοί ..
έχω αλλάξει 4 sh και είμαι συνεχώς τσιτα, γκάζια εάν ήταν ιταλιανικο σκούτερ θα είχε διαλυθεί , αντιθέτως με τα sh απολαυσα πολλά ξενοιαστα χλμ και πήγαινα συνεργείο μόνο για σέρβις ,αυτά για τα λάδια κλπ στα sh μύθος.
εάν το σύντηρης κανονικά δεν εχει κανένα θέμα , και όλοι αυτοί που ίσως είχαν καποιο τέτοιο θέμα σίγουρα κάτι δεν κάνανε σωστά , όταν το συντηρεί σωστά ειναι σκυλι !

Εγώ πιάνομαι για δυσαρεστημένος πρώην κάτοχος SH?
Μήπως θέλεις να σου στείλω φωτογραφίες από μπιελαρισμένα SH300 που είναι "σκυλιά"?
Πόσα SH ξέρεις που ΔΕΝ τσιμπάνε λάδια? Να ξέρεις προσωπικά εννοώ, και μετά τα 50Κ χλμ, όχι στα 20 και 30...
Εκτός από κατόχους 300αριού που πηγαίνουν και ρεμβάζουν την φύση, είναι εντελώς άκυρο να λες για τσίτα και γκάζια στο 300άρι και να μην έχεις τρομάξει με τα κοσκινίσματα που βγάζει στα πολλά. Και με aftermarket αναρτήσεις, μιας και οι δικές του είναι για τα πανηγύρια.

Το μηχανάκι, μπορεί να στείλει αδιάβαστο τον (σβέλτο μεν, άπειρο δε) οδηγό που θα φρενάρει δυνατά πριν από στροφή και μπορεί να έχει κανένα σαμαράκι μπροστά του. Και αυτό δεν το άκουσα, ούτε το διάβασα στο net. Το SH το πήρα συνειδητά, και με τις καλύτερες προθέσεις. Αλλά, τα στραβά τα λέμε...

zopas
31/05/2017, 17:46
ετσι μπραβο..κανεις δεν εχει μετοχες σε καμια εταιρια...εγω πραγματικα ευχομαι το νέο piaggio medley να εχει λυσει τα προβλήματα του προκατοχου του και να δωσει ένα ηχηρο ραπισμα στη χοντα μηπως και αλλαξει οικονομικη πολιτικη γιατι μεχρι τωρα ότι και να λεμε τουλάχιστον στα σκουτερ σχεδόν παιζει μπαλα μονη της και αυτό είναι πολύ κακο για ολους μας και κυριως για τη τσεπη μας...ειμαστε χοντακηδες αλλα δεν ειμαστε μακακες και τα λεμε όλα εξω από τα δοντια..καλα και ασχημα..

Ζεύκας
31/05/2017, 17:54
ετσι μπραβο..κανεις δεν εχει μετοχες σε καμια εταιρια...εγω πραγματικα ευχομαι το νέο piaggio medley να εχει λυσει τα προβλήματα του προκατοχου του και να δωσει ένα ηχηρο ραπισμα στη χοντα μηπως και αλλαξει οικονομικη πολιτικη γιατι μεχρι τωρα ότι και να λεμε τουλάχιστον στα σκουτερ σχεδόν παιζει μπαλα μονη της και αυτό είναι πολύ κακο για ολους μας και κυριως για τη τσεπη μας...ειμαστε χοντακηδες αλλα δεν ειμαστε μακακες και τα λεμε όλα εξω από τα δοντια..καλα και ασχημα..

πέτυχες διάνα μπράβο



ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΣΚΟΥΤΕΡ ΙΑΝ'16-ΝΟΕ'16:



SYM SYMPHONY ST 200i… 1.609 μονάδες
PIAGGIO BEVERLY 300… 1.478
SYM CITYCOM 300i… 1.025
PIAGGIO MEDLEY 125 και 150… 928
YAMAHA ΧΜΑΧ 250… 649
HONDA PCX 150… 602
SYM GTS 300i… 538
SYM SYMPHONY SR 125… 499
SYM SYMPHONY SR 150… 447
HONDA SH 150… 446
HONDA SH 300… 435
PIAGGIO BEVERLY 350… 426
YAMAHA NMAX 125 ABS… 397
APRILIA SCARABEO 200… 355
SYM GTS 250i… 353
HONDA VISION 110… 352
YAMAHA TRICITY 125… 338
SYM HD2 200… 329
SYM SYMPHONY ST 125… 328
KYMCO XCITING R 300i… 326
KYMCO AGILITY 16+ 125… 322
PIAGGIO LIBERTY 125… 315
PIAGGIO FLY 100… 281
KYMCO AGILITY 16+ 200… 257
YAMAHA XMAX 400… 251
ΕVOMOTO CARGO 125… 241
PIAGGIO LIBERTY 150… 236
HONDA SH MODE 125… 218
SYM FIDDLE-II 125… 196
KYMCO AGILITY CITY 125… 191
YAMAHA TMAX 530… 187
PIAGGIO XEVO 250ie… 182
EVOMOTO DIVA 125.. 180
KYMCO DOWNTOWN 350i… 169
SUZUK UK 110… 151
KYMCO AGILITY CITY 150… 147
HONDA PCX 125… 134
PEUGEOT TWEET 150… 133
SYM JOYRIDE 200… 127
KYMCO PEOPLE Gti 200… 119
PIAGGIO FLY 125 3V… 114
KEEWAY CITYBLADE 125… 99
KYMCO XCITING 400i… 97
SYM MAXSYM 600i… 97
SYM CROX 125… 93
YAMAHA XENTER 150… 84
SYM COMBIZ 125… 80
VESPA GTS 300 SUPER… 77
YAMAHA DELIGHT 110… 76
DAYTONA TREVIS 125… 70

zopas
31/05/2017, 18:06
στην Ιταλια όμως το SH ακομα πρωτο ερχεται, αν γνωρίζω καλα και αυτό αποθρασσυνει τους γιαπωνέζους....στα παλια τους τα παπούτσια η Ελλαδα...αυτην την εχουν αφησει στον αναπηρο να την κανει ότι θελει..

Ζεύκας
31/05/2017, 18:19
η αγορά των σκούτερ στην Ελλάδα είναι μεγάλη μην την μηδενίζεις.

επίσης στην Ιταλία η SYM είναι απούσα

NIKOS.
31/05/2017, 18:34
Εγώ πιάνομαι για δυσαρεστημένος πρώην κάτοχος SH?
Μήπως θέλεις να σου στείλω φωτογραφίες από μπιελαρισμένα SH300 που είναι "σκυλιά"?
Πόσα SH ξέρεις που ΔΕΝ τσιμπάνε λάδια? Να ξέρεις προσωπικά εννοώ, και μετά τα 50Κ χλμ, όχι στα 20 και 30...
Εκτός από κατόχους 300αριού που πηγαίνουν και ρεμβάζουν την φύση, είναι εντελώς άκυρο να λες για τσίτα και γκάζια στο 300άρι και να μην έχεις τρομάξει με τα κοσκινίσματα που βγάζει στα πολλά. Και με aftermarket αναρτήσεις, μιας και οι δικές του είναι για τα πανηγύρια.

Το μηχανάκι, μπορεί να στείλει αδιάβαστο τον (σβέλτο μεν, άπειρο δε) οδηγό που θα φρενάρει δυνατά πριν από στροφή και μπορεί να έχει κανένα σαμαράκι μπροστά του. Και αυτό δεν το άκουσα, ούτε το διάβασα στο net. Το SH το πήρα συνειδητά, και με τις καλύτερες προθέσεις. Αλλά, τα στραβά τα λέμε...

ο πίνακας διαβάζεται με ενα συγκεκριμένο τροπο και όχι όπως μας βολεύει ...
τα αλλά ειναι να χαμε να λέγαμε ...
ούτε ιταλική καφετιέρα...
αυτά που λες για τα sh δείχνουν ότι δεν έχεις ιδιαίτερη τριβη με τα σκούτερ ..
τες, πα ..ο καθένας και οι εμπειρίες του όπως ειπα ούτε ιταλική καφετιέρα....

o teos
31/05/2017, 18:39
Ακόμα για σκούτερ λέτε ρε??φάκ ιτ...:p

Ζεύκας
31/05/2017, 18:50
ο πίνακας διαβάζεται με ενα συγκεκριμένο τροπο και όχι όπως μας βολεύει ...
τα αλλά ειναι να χαμε να λέγαμε ...
ούτε ιταλική καφετιέρα...
αυτά που λες για τα sh δείχνουν ότι δεν έχεις ιδιαίτερη τριβη με τα σκούτερ ..
τες, πα ..ο καθένας και οι εμπειρίες του όπως ειπα ούτε ιταλική καφετιέρα....

κοίτα, να ξέρεις ο Βύρωνας τον περασμένο μήνα πήρε το πρώτο του σκούτερ. άσχετος είναι δεν ξέρει τι λέει.

και γενικά με τις μηχανές δεν το πολυέχει απλά τον έχουμε εδώ μέσα για το χαβαλέ
απλά μερικές φορές μας σπάει τόσο πολύ τ'@@ που έχουμε πάθει προστατίτιδα.

μόνο Χόντα, κι εγώ Χόντα έχω και δεν το αλλάζω με τίποτα :wave2::beer:

NIKOS.
31/05/2017, 19:56
κοίτα, να ξέρεις ο Βύρωνας τον περασμένο μήνα πήρε το πρώτο του σκούτερ. άσχετος είναι δεν ξέρει τι λέει.

και γενικά με τις μηχανές δεν το πολυέχει απλά τον έχουμε εδώ μέσα για το χαβαλέ
απλά μερικές φορές μας σπάει τόσο πολύ τ'@@ που έχουμε πάθει προστατίτιδα.

μόνο Χόντα, κι εγώ Χόντα έχω και δεν το αλλάζω με τίποτα :wave2::beer:

τι λες ρε φίλε παθατε τέτοια ζημιά ΕΕΕ...
πω πω.....
μπα μπορδελα τα Honda μην κοιτάς που ειναι πρώτα στον κοσμο σε πωλήσεις μ@λακες ο κόσμος πολύς..

Pew
31/05/2017, 20:16
avatar honda, διακριτικο τιτλου, φορουμ Honda "ειδικευμενο" σε συγκεκριμενο μοντελο της ....

ΒΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΒΑΙΑ ... τελειως αντικειμενικος!!

toyar
31/05/2017, 20:25
αν ψαξεις πολυ θα βρεις μερικα ρημαδια honda και ισως το sh να ειναι ενα απο αυτα
πρεπει να ψαξεις πολυ περισσοτερο για να βρεις πετυχημενο piaggio ειδικα τα τελευταια χρονια

zopas
31/05/2017, 20:39
τα 928 medley που πωληθηκαν δεν μου λενε τιποτα αυτή τη στιγμη..μετα από μερικα χρονια θα δειξει όταν τα κοντερ θα 80αριζουν σε χιλιαδες χιλιόμετρα και οι κάτοχοι θα διαμορφωσουν με τις πληροφοριες τους τη πιατσα ...ευχομαστε τα καλυτερα για το καλο ολων μας και κυριως των χοντακηδων..χε,χε,χε,χε,..

@ngelos
31/05/2017, 20:47
Να κάνω τον σπαστικό τώρα εγώ,αλλά τα
Kymco People Gti 200
και
Yamaha Xcenter 150 πού ναι δεν είναι και το πιο όμορφο,αλλά για μένα είναι σαφώς ανώτερο από το Piaggio και αξιόπιστο
τα έχεις σκεφτεί καθόλου?
Και επίσης η Kymco και η Sym έχουν τα Agility και Symphony που είναι στα ίδια επίπεδα αξιοπιστίας με την Piaggio (για μένα) και θα σου μείνει και κανά χιλιάρικο.

Μεταξύ των δύο που λές πάντως θα προτιμούσα το Honda αν δεν είναι η τιμή το κύριο κριτήριο. Όσο και να υπάρχουν παράπονα για το συγκεκριμένο θεωρώ πως είναι και πάλι καλύτερο σε συμπεριφορά και ποιότητα κατασκευής.

Pew
31/05/2017, 21:10
Agility & Symphony ... τα ιδια με Piaggio.
Να το δεχτω, οτι τα φθηνα Piaggio ειναι της πυρκαγιας... ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ, ΟΚ!

Αλλα το να τα βαζεις στο ιδιο τσουβαλι με τη σαπιλα τα Agility και τα Symphony ... ???
Eισαι με τα καλα σου;

byron
31/05/2017, 22:35
ο πίνακας διαβάζεται με ενα συγκεκριμένο τροπο και όχι όπως μας βολεύει ...
τα αλλά ειναι να χαμε να λέγαμε ...
ούτε ιταλική καφετιέρα...
αυτά που λες για τα sh δείχνουν ότι δεν έχεις ιδιαίτερη τριβη με τα σκούτερ ..
τες, πα ..ο καθένας και οι εμπειρίες του όπως ειπα ούτε ιταλική καφετιέρα....

Ο πίνακας διαβάζεται με ανάλυση και κάποια στοιχειώδη νοητική επεξεργασία. Διαφορετικά, καταλήγει κάποιος στο συμπέρασμα πως τα kymco είναι καλύτερα από τα Yamaha.

Ναι έχεις δίκιο στο συμπέρασμα. Άπειρος και ενθουσιώδης οδηγός είμαι, που καβάλησα το απαύγασμα της τεχνολογίας και νόμιζα πως είμαι ο Marquez.
Όταν με το καλό αλλάξω 4, θα μπορώ να αξιολογώ αν ένα μηχανάκι είναι ανεπαρκες ως επικίνδυνο σε κάποιες συνθήκες.

Μέχρι τότε, προσκυνάμε τα SH...

iGiwrgos
31/05/2017, 22:46
Τελικά η επιλογή σκούτερ δύσκολη επιλογή

Panos76
01/06/2017, 00:04
Πάρε έναν πάπιο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή κάτι με συμπλέκτη στα 125 ή ότι καλύπτει το δίπλωμά σου τέλος πάντων. Μην τα απορρίψεις πριν τα τσεκάρεις.

daz
01/06/2017, 01:22
τι να κάνουμε ρε φίλε δεν μας κόβει σαν εσένα τον γατο .....διαβάζουμε τον πίνακα με την σειρά που ,που εχει...αστο δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ,, και δεν μ αρέσει ο κουτοπόνηρος τρόπος που γράφεις.....
υ.γ χεστηκ@ το προσκυνά ς και το όχι..

Νίκο δεν είναι η πρώτη φορά που προσπαθεις να μειώσεις ένα συνομιλητή που διαφωνει μαζί σου, ούτε είναι η πρώτη φορά που δυναμιτιζεις μια συζήτηση με στείρα αντιπαράθεση!

Επειδή λοιπόν ούτε εμένα μ' αρέσει ο τρόπος που γράφεις, αυτή είναι τελευταία προηδοποιση που λαμβάνεις!

BLiTzER
01/06/2017, 08:49
μηπως και αλλαξει οικονομικη πολιτικη γιατι μεχρι τωρα ότι και να λεμε τουλάχιστον στα σκουτερ σχεδόν παιζει μπαλα μονη της και αυτό είναι πολύ κακο για ολους μας και κυριως για τη τσεπη μας...ειμαστε χοντακηδες αλλα δεν ειμαστε μακακες και τα λεμε όλα εξω από τα δοντια..καλα και ασχημα..

Η Honda είναι ακριβή σε όλα τα μοντέλα της, όχι μόνο στα σκούτερ. Δε γνωρίζω αν είναι πολιτική Honda ή Honda Ελλάδος, αλλά είναι γεγονός.

harris_x
01/06/2017, 11:18
Δε θα σβήσω τα παραπάνω ακόμα.

Επιστρέψτε παρακαλώ στο θέμα.

iGiwrgos
01/06/2017, 21:21
Γιατί τελικά η Honda έχει τόσο ακριβές τιμές Ελλάδα;

amyroukai
01/06/2017, 21:39
Γιατί τελικά η Honda έχει τόσο ακριβές τιμές Ελλάδα;

πουθενά δεν είναι "φτηνή". Σε όλες τις χώρες τα ίδια παράπονα. Γιατί έτσι, προφανώς.

NIKOS.
03/06/2017, 06:56
Τελικά η επιλογή σκούτερ δύσκολη επιλογή
αν βάλεις σε μια ιεραρχία της προτεραιότητες σου ,θα δεις ότι δεν ειναι ,ιεραρχησε της προτεραιότητες σου ,και ξεκινά από εκεί μετά βαλε μέσα αυτά που έχουν αυτά που θες και σ αρέσουν , και μετά θα ειναι πιο εύκολο .

stefanos
03/06/2017, 07:36
πουθενά δεν είναι "φτηνή". Σε όλες τις χώρες τα ίδια παράπονα. Γιατί έτσι, προφανώς.

Πιθανόν υπάρχουν και περιορισμοί στις εισαγωγές για τους εκτός Ευρώπης κατασκευαστές, που οδηγούν σε αύξηση κόστους.
:)

stefanos
03/06/2017, 07:50
Και για να γκρινιάξω και λίγο εντός θέματος.
Από το χωρίς μανιβέλα στο χωρίς μίζα.
Ειδικός μηχανισμός φέρνει το πιστόνι πρίν την εισαγωγή και τον κινητήρα τον γυρνάει η γεννήτρια με τη βοήθεια αποσυμπιεστή?:confused:
Κινητήρας χαμηλής τριβής με υπολογισμένα ρουλεμάν ώστε να έχουν τη μικρότερη δυνατή τριβή (άρα και μέγεθος και αντοχή) για οικονομία στην κατανάλωση?:confused:
Η χαρά του μάστορα.

iGiwrgos
03/06/2017, 08:48
Μου αρέσει το Honda η τιμή με δυσκολεύει και ο λόγος χωρος κάτω από σέλα αλλά λύνεται με μπαγκαζιερα. Αν και αυτή που φοράει είναι αρκετά μεγάλη για το μηχανάκι δεν καθεται ωραία

Pew
03/06/2017, 14:25
Σιγα το μηχανισμο... η γεννητρια λειτουργει και σαν ηλεκτρικο μοτερ.
Το ιδιο το ηλεκτρικο μοτερ λοιπον, οταν διαβασει ανω νεκρο σημειο ενω λειτουργει με μικρη ισχυ, τοσο απλα, σταματαει... για να καταναλωσει μετα, ξανα μικρη ισχυ στην επανεκκινηση.
Simple as that... και μαντεψε πως σταματαει Just εκει που πρεπει; ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΣΑΝ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ που παραγει τα μεγιστα.
Σπαταλαται η ελαχιστη δυνατη ενεργεια για κατι τετοιο.

Ο δε φυγοκεντρικος αποσυμπιεστης ειναι "αρχαια" πατεντα, υπαρχει ακομα και σε παπακια...


Οσον αφορα τον κινητηρα χαμηλης τριβης... ως ενα σημειο το δεχομαι, αλλα η παπατζα, οποια παπατζα ειναι αυτη (ESP το βαφτιζει η Honda) θες να ειναι ακουγεται και λιγο ΟΥΑΟΥ ... για να πουλησει.