PDA

View Full Version : Σχόλια περί TD videos



Σελίδες : [1] 2

stamatisx
18/03/2017, 23:20
Ρε συ Σπύρο όντως πατινάρει! καινούργιους δίσκους δεν έβαλες? Πως γίνεται? Μήπως αυξήθηκαν τα άλογα και θέλει τίποτα πιο σκληρά ελατήρια? :confused:
Btw είμαι Και γω στο τελευταίο βίντεο στο 5:15... σαν το παγώνι καμαρωτός, χάλια στάση σώματος...
Από το 8:19 και μετά πάντως ποιός τη χάρη μου, προσωπικό εικονολήπτη... :D

sapila racing
19/03/2017, 11:23
Και το τελευταίο... Οσο άντεξα, 5ο session ενδιάμεσων. Πείτε μου οτι δεν πατινάρει στην ευθεία...



Σπύρο πατινάρει κανονικά δυστυχώς.

nathair
19/03/2017, 12:59
Ήταν περισσότερο ρητορική η ερώτηση... Για να δούμε τι στο καλο θέλει.

Ζεύκας
19/03/2017, 16:38
Ειδήμων δεν είμαι αλλά μου φαίνεται πως φταίει η πίστα για το χάι και το γεγονός ότι ο οδηγός δεν ήξερε τα πατήματά της.

όταν "βελτίωσαν" την άσφαλτο σε κάποιες στροφές άλλαξαν και την Κ1 με αποτελεσμα στην έξοδο της να υπάρχει ένα βουναλάκι
εκεί που τελειώνει η καινούρια άσφαλτος κ ξεκινά η παλιά.

όποιος το ξέρει κρατιέται μέσα στην έξοδο της Κ1, αλλιώς κινδυνεύει με χάι.
το ίδιο είχε πάθει κι ένας κρητικός με φειζερ

spyroszx
19/03/2017, 19:59
Και δυστυχώς μια άτυχη στιγμή για το παλικάρι μπροστά μου με το Honda... Ελπίζω να είναι καλά και αυτός και η μηχανή του...

https://youtu.be/6BnGn5Mj-ng
Λίγο πιο κοντά να ήμουν παίζει να έπεφτα πάνω του... αλλά ευτυχώς γλυτώσαμε τα χειρότερα...
Κάτι ξέρουν και μας λένε στο CSS 2μ περιμετρική απόσταση...

ειναι ο Νικητας ,το παιδι που καθοταν μαζι μου,μου ειπε οτι δεν καταλαβε τιποτα,

spyroszx
19/03/2017, 20:05
Ειδήμων δεν είμαι αλλά μου φαίνεται πως φταίει η πίστα για το χάι και το γεγονός ότι ο οδηγός δεν ήξερε τα πατήματά της.

όταν "βελτίωσαν" την άσφαλτο σε κάποιες στροφές άλλαξαν και την Κ1 με αποτελεσμα στην έξοδο της να υπάρχει ένα βουναλάκι
εκεί που τελειώνει η καινούρια άσφαλτος κ ξεκινά η παλιά.

όποιος το ξέρει κρατιέται μέσα στην έξοδο της Κ1, αλλιώς κινδυνεύει με χάι.
το ίδιο είχε πάθει κι ένας κρητικός με φειζερ

νομιζω οτι φταιει το χασιματακι που εχει μεταξυ των δυο ασφατλτοταπητων,και λιγες στροφες στο μοτερ

spyroszx
19/03/2017, 21:02
Τώρα που το παρατηρώ καλυτερα,νομίζω πως έπεσε επειδή άνοιξε γκάζι και δεν σήκωσε την μηχανη

Ζεύκας
19/03/2017, 21:22
νομιζω οτι φταιει το χασιματακι που εχει μεταξυ των δυο ασφατλτοταπητων,και λιγες στροφες στο μοτερ


αυτό λέω κι εγώ. ήχο δεν έχω εδώ που είμαι, δεν άκουσα το μοτέρ οπότε μπορεί να κάνω λάθος.

spyroszx
19/03/2017, 21:54
Εχει κανεις βίντεο απο το γκρουπ των προχωρημένων;

stamatisx
19/03/2017, 22:12
Σταμάτη η κόκκινη μπίλια δείχνει g στο βίντεο σου?

Υγ Ο ήχος του συρσίματος του cbr στο βίντεο, μου σηκώνει την τρίχα γμτ

Ναι G δείχνει αλλά η κίνηση του σώματός μου εισάγει πολύ θόρυβο και απεικονίζει συχνά πολύ λάθος τιμές....

kostas777
20/03/2017, 17:57
Ειδήμων δεν είμαι αλλά μου φαίνεται πως φταίει η πίστα για το χάι και το γεγονός ότι ο οδηγός δεν ήξερε τα πατήματά της.


Ευτυχώς που δεν ήταν χάι αλλά λόου, το μπροστινό έχασε.

nathair
20/03/2017, 18:21
Ε; Το μπροστινό;

kostas777
20/03/2017, 18:27
Το ξέρω ότι δεν του φαίνεται, αλλά ναι και ευτυχώς. Γιατί στο χάι φεύγεις από την «ψηλή» μεριά με φόρα και με το κεφάλι.

nathair
20/03/2017, 19:02
Μηπως ειναι low απο πισινό λοιπον; Εμενα ετσι μου φαίνεται παντως. Το μπροστινό του δεν το βλεπω να γλυστράει....

xaotikos
20/03/2017, 19:05
Θα ήτανε ανετότατα high side αν το παλικάρι δεν έπεφτε απο τη μηχανή ΠΡΙΝ ξαναβρει πρόσφυση ο πίσω τροχός. Ευτυχώς ειναι αργή στροφή. Ο άλλος με το hyper μάλλον δοκίμαζε αν κρατάει το ιδιο η πίστα στις άκρες..

kostas777
20/03/2017, 19:15
Μηπως ειναι low απο πισινό λοιπον; Εμενα ετσι μου φαίνεται παντως. Το μπροστινό του δεν το βλεπω να γλυστράει....

Μόνο ο ίδιος βέβαια ξέρει γιατί έπεσε.. ή μπορεί και όχι. Πάντως το μπροστινό δεν φαίνεται καθόλου, αλλά εγώ βλέπω ότι το μηχανάκι λόγω κλίσης έχει χαθεί πριν αρχίσει να ντριφτάρει. Το τι έγινε μετά, αν γλύστρησε, αν πήρε τούμπες δεν έχει να κάνει με την αιτία της πτώσης. Τώρα για κάποιον λόγο το μηχανάκι γλυστράει με το που η μπροστινή ρόδα αγγίζει αυτή τη μυστήρια μαύρη γραμμή κάτω και χωρίς να το έχει σηκώσει η ρίξει το σώμα μέσα.

BLiTzER
20/03/2017, 19:25
Θα ήτανε ανετότατα high side αν το παλικάρι δεν έπεφτε απο τη μηχανή ΠΡΙΝ ξαναβρει πρόσφυση ο πίσω τροχός.

Αυτό ακριβώς. Καθαρότατο high, αλλά έπεσε πριν προλάβει να τον εκσφενδονίσει.

Giorgosv78
20/03/2017, 20:56
Ενδιαφέρουσα συζήτηση.Με βάλατε κ το ξανείδα αρκετές φορές σε slow motion.Αν και νομίζω δεν είναι τελείως ξεκάθαρο, μου φαίνεται σαν low απο τον πίσω.Όταν δίνει γκάζι στην έξοδο, φαίνεται να χάνει πρόσφυση ο πίσω. Την στιγμή που πέφτει το παιδί+κλείνει το γκάζι, ο πίσω ξαναβρίσκει πρόσφυση και η μηχανή καταλήγει με high.. Aν είχε μείνει πάνω και δεν είχε προλάβει να κλείσει γκάζι πιθανώς να ήταν καθαρό low. Αν έμενε και το χε κλείσει, ίσως και να ήταν high ίσως και σωσμένο.. (Πάντως δεν είμαι σίγουρος αλλά εχω την εντύπωση βλέποντας το στο πάρα πολύ αργό ότι ίσως άνοιγει και το στάντ της μηχανής???)

parisstc
21/03/2017, 09:28
Εχει κανεις βίντεο απο το γκρουπ των προχωρημένων;

καλημέρα
Δεν γράφω εδώ αλλά μετά απο προτροπή του stamatisx λέω να συγχρονίζομαι και με τους αποδώ

έχω βιντεάκι απο γκρουπ προχωρημένων αλλά ειναι edited
https://www.youtube.com/watch?v=H94dhA-N5Tg

περιττό να πώ οτι πονάω ακόμα, κακό πράγμα η αποχή

parisstc
21/03/2017, 09:30
Τώρα που το παρατηρώ καλυτερα,νομίζω πως έπεσε επειδή άνοιξε γκάζι και δεν σήκωσε την μηχανη

και εγώ αυτό πιστεύω έτσι όπως το βλέπω

devil's animal
21/03/2017, 09:36
Μηπως ειναι low απο πισινό λοιπον; Εμενα ετσι μου φαίνεται παντως. Το μπροστινό του δεν το βλεπω να γλυστράει....



αυτο ακριβως!:a013:

βασικα θα ηταν ενα ωραιοτατο "ελικοπτερακι", δλδ low απο πισινο, αλλα προλαβε και εκλεισε γκαζι, σηκωνοντας την ταυτοχρονα, αρα βρηκε ξανα προσφυση ο πισω με αποτελεσμα να τον πεταξει απο την αλλη πλευρα...

εικαζω οτι αν την σηκωνε πιο ομαλα χωρις να κλεισει γκαζι, μπορει να το ειχε σωσει....αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γιατι ειχε ηδη αρκετη κλιση και χρειαζονται φοβερα skills για να το κανεις αυτο οταν καταλαβαινεις οτι γλιστρας...

sniper
21/03/2017, 09:53
Μηπως ειναι low απο πισινό λοιπον; Εμενα ετσι μου φαίνεται παντως. Το μπροστινό του δεν το βλεπω να γλυστράει....


Tι low από τον πίσω; Πλαγιασμένος στην έξοδο κι ανοίγει το γκάζι. Καθαρό high είναι, απλά πάει τόσο αργά που η μηχανή απλά πέφτει και δεν του δίνει το γνωστό σκαμπήλι να πετάξει.

mariza
21/03/2017, 10:25
Το μόνο σίγουρο είναι πως ο άνθρωπος εδώ και 3 μέρες θα έχει λόξιγκα.... :lol:

sniper
21/03/2017, 10:31
Το μόνο σίγουρο είναι πως ο άνθρωπος εδώ και 3 μέρες θα έχει λόξιγκα.... :lol:


Σίγουρα έχει έξοδα.

nathair
21/03/2017, 10:50
Tι low από τον πίσω; Πλαγιασμένος στην έξοδο κι ανοίγει το γκάζι. Καθαρό high είναι, απλά πάει τόσο αργά που η μηχανή απλά πέφτει και δεν του δίνει το γνωστό σκαμπήλι να πετάξει.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lowsider

Το γλυστριμα του πισω δεν ειναι απαραίτητα και high. Μπορει να οδηγησει σε low. Ο ορισμός χαι και λοου εχει σχεση με την πορεία του αναβατη και της μοτο στην πτωση, οχι ποιο λάστιχο γλυστράει. Αλλιως θα λεγοτανε frontside και rearside ...

BLiTzER
21/03/2017, 10:53
Η μοτοσικλέτα χάνει πρόσφυση στον πίσω τροχό, ξαναβρίσκει και πετάγεται από την άλλη. Σε αριστερή στροφή, πέφτει με τη δεξιά της πλευρά. Αυτό λέγεται high (side). Αν ήταν low, θα έπεφτε με την αριστερή πλευρά της.

Τι στο διάολο, μια φορά έχω μπει πίστα, δε σας μαθαίνουν τίποτα σε τόσα sessions; :p

sniper
21/03/2017, 11:09
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lowsider

Το γλυστριμα του πισω δεν ειναι απαραίτητα και high. Μπορει να οδηγησει σε low. Ο ορισμός χαι και λοου εχει σχεση με την πορεία του αναβατη και της μοτο στην πτωση, οχι ποιο λάστιχο γλυστράει. Αλλιως θα λεγοτανε frontside και rearside ...


Δεν διαφωνώ απόλυτα, αλλά High από μπροστινό δεν έχω δει ακόμα στη ζωή μου.


ΟΚ, πείτε το όπως θέλετε.

BLiTzER
21/03/2017, 11:23
Αν η μοτοσικλέτα χάσει πρόσφυση και συνεχίσει να τη χάνει μέχρι να πέσει, είναι low. Μπορεί να προέλθει από πίσω ή/και μπροστινό τροχό. Το high ξεκινάει πάντα από τον πίσω, γιατί λειτουργεί διαφορετικά (πρέπει να χαθεί στιγμιαία η πρόσφυση και να την ξαναβρεί). Because physics, bitches.

GFawkes
21/03/2017, 11:25
Ειναι ξεκαθαρρα High διοτι μετα το Low την ακουσε αλά frontside με το rearside να τον πεταει κατω...

:confused:

WTF???

kostas777
21/03/2017, 15:31
Η μοτοσικλέτα χάνει πρόσφυση στον πίσω τροχό, ξαναβρίσκει και πετάγεται από την άλλη. Σε αριστερή στροφή, πέφτει με τη δεξιά της πλευρά. Αυτό λέγεται high (side). Αν ήταν low, θα έπεφτε με την αριστερή πλευρά της.

Τι στο διάολο, μια φορά έχω μπει πίστα, δε σας μαθαίνουν τίποτα σε τόσα sessions; :p

Το "high" και το "low" side, αναφέρονται στην μεριά από την οποία θα φύγει ο αναβάτης.

BLiTzER
21/03/2017, 15:52
Οπότε αν κάποιος π.χ. τσαρουχώσει το μπροστινό ή πατήσει κερμπ/σαμαράκι ή τρακάρει με κάποιον και φύγει πάνω από τη μοτοσικλέτα, ενώ εκείνη είναι ακόμα όρθια, είναι κι αυτό "high side"; Η αιτία της πτώσης δεν παίζει κανένα ρόλο;

sniper
21/03/2017, 15:54
Οπότε αν κάποιος π.χ. τσαρουχώσει το μπροστινό ή πατήσει κερμπ/σαμαράκι ή τρακάρει με κάποιον και φύγει πάνω από τη μοτοσικλέτα, ενώ εκείνη είναι ακόμα όρθια, είναι κι αυτό "high side"; Η αιτία της πτώσης δεν παίζει κανένα ρόλο;


Υπάρχει και η τότε πράγματι εντυπωσιακή πτώση του Devils με το ΖΧ η οποία πρέπει μάλλον να λέγεται Rolling over and under - High and low :tooth:

kostas777
21/03/2017, 15:57
Οπότε αν κάποιος π.χ. τσαρουχώσει το μπροστινό ή πατήσει κερμπ/σαμαράκι ή τρακάρει με κάποιον και φύγει πάνω από τη μοτοσικλέτα, ενώ εκείνη είναι ακόμα όρθια, είναι κι αυτό "high side"; Η αιτία της πτώσης δεν παίζει κανένα ρόλο;

Τι με νοιάζει ρε φίλαι, λέγε όπως θες, θες middle side, θες off side, εγώ θα στη χαλάσω τώρα αν την βρίσκεις; :P

BLiTzER
21/03/2017, 15:58
Ρωτάω ειλικρινά, επειδή είναι περίεργη η φάση. Θεωρούσα πάντα ότι ισχύει αυτό:


Αν η μοτοσικλέτα χάσει πρόσφυση και συνεχίσει να τη χάνει μέχρι να πέσει, είναι low. Μπορεί να προέλθει από πίσω ή/και μπροστινό τροχό. Το high ξεκινάει πάντα από τον πίσω, γιατί λειτουργεί διαφορετικά (πρέπει να χαθεί στιγμιαία η πρόσφυση και να την ξαναβρεί). Because physics, bitches.

Ναι, low και high side, οι ονομασίες έχουν προέλθει από ποια μεριά πέφτει ο αναβάτης, αλλά οι αιτίες είναι ξεκάθαρες και πάντα οι ίδιες (βλέπε παραπάνω) και να που υπάρχουν περιπτώσεις που ο αναβάτης πέφτει πριν προλάβει να εξελιχθεί το high.

kostas777
21/03/2017, 16:01
αλλά οι αιτίες είναι ξεκάθαρες και πάντα οι ίδιες

Φυσικά, γιαυτό κανείς δεν αναρωτιέται μετά γιατί έπεσε.

BLiTzER
21/03/2017, 16:11
Σαν "αιτίες" εννοούσα τα bold:


Αν η μοτοσικλέτα χάσει πρόσφυση και συνεχίσει να τη χάνει μέχρι να πέσει, είναι low. Μπορεί να προέλθει από πίσω ή/και μπροστινό τροχό. Το high ξεκινάει πάντα από τον πίσω, γιατί λειτουργεί διαφορετικά (πρέπει να χαθεί στιγμιαία η πρόσφυση και να την ξαναβρεί). Because physics, bitches.

Γράψε λάθος. Χρησιμοποίησε μια άλλη λέξη. Το νόημα παραμένει. :p

kostas777
21/03/2017, 17:30
Αυτές είναι περιπτώσεις που είναι πολύ πιθανό ο αναβάτης να φάει low (να πέσει από την μεριά της μηχανής που πέφτει) ή high side (να πέσει από την άλλη μεριά της μηχανής από αυτήν που πέφτει, δηλαδή να την περάσει από πάνω). Η περίπτωση στούκας, σαμαρακίου, λακούβας είναι κάτι που μπορεί να εξελιχθεί σε low ή high side, ένα αρχικά κατά τα φαινόμενα low side μπορεί να εξελιχθεί σε high side (αν ο αναβάτης δεν την αφήνει με τίποτα π.χ.), ενώ ένα high είναι σχεδόν αδύνατον να εξελιχθεί σε low, λόγω της βιαιότητας με την οποία συμβαίνει.

Για το συγκεκριμένο βίντεο, αφενός είναι low side επειδή ο αναβάτης έπεσε από την χαμηλή μεριά, αφετέρου η αιτία της πτώσης δεν ήταν το «δάγκωμα», αλλά αυτό έγινε αφού ο αναβάτης είχε αποχωριστεί την μοτοσυκλέτα. Δεν μπορούμε να πούμε ότι η μηχανή μόνη της έφαγε high side, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.

Τώρα, κατά την γνώμη μου, τη μηχανή δεν την χάνει από γκάζι. Επειδή: δεν πάει και τόσο γρήγορα, είναι πολύ απότομο δεδομένης ταχύτητας και κλίσης, η μηχανή φαίνεται να είναι εκτός ελέγχου σιτγμιαία πριν αρχίσει ο πίσω τροχός να χάνει την πρόσφυση, άρα αυτό μου λέει ότι η μηχανή δεν έπεσε λόγω απώλειας πρόσφυσης του πίσω, αλλά ο πίσω έχασε την πρόσφυση λόγω μετατόπισης φορτίου, άρα...

Επίσης αυτό συμφωνεί με τα παιδιά που είπαν ότι άνοιξε χωρίς να τη σηκώσει, εκεί χάνεις μπροστινό στανταράκι. Τώρα, αν προτιμάτε την εξήγηση του «WTF, πως στο κέρατο χάθηκε το πίσω», δεν έχω πρόβλημα. Μπορεί να είναι και έτσι, απλά η άλλη εκδοχή μου φαίνεται πιο λογική.
(εεε έχω πέσει κι εγώ έτσι :rolleyes:)

devil's animal
21/03/2017, 18:48
Υπάρχει και η τότε πράγματι εντυπωσιακή πτώση του Devils με το ΖΧ η οποία πρέπει μάλλον να λέγεται Rolling over and under - High and low :tooth:




πωω...που το θυμηθηκες αυτο ρε?? αεροπλανικο πραγματικα...
ψαχνω να βρω και την φωτο που ειχα ανεβασει αλλα τιποτα...:(
μιλαμε για καθαρο low που για το μηχανακι εγινε high...αλλα αλλο να στο λενε, αλλο να το βλεπεις...:lol:

ο φωτογραφος εκανε εξαιρετικη δουλεια...:bawl:

RaGe_Raptor
21/03/2017, 18:50
ο αναβάτης έφαγε low.
η μηχανή έφαγε high.

το λύσαμε? :tooth:

BLiTzER
21/03/2017, 18:51
ο αναβάτης έφαγε low.
η μηχανή έφαγε high.

το λύσαμε? :tooth:

Αυτής ακριβώς της άποψης είμαι κι εγώ. :D

Ζεύκας
21/03/2017, 19:41
Ευτυχώς που δεν ήταν χάι αλλά λόου, το μπροστινό έχασε.

lol ok.:lol:

parisstc
21/03/2017, 20:02
Devils Μήπως η ζημιά στο πλαίσιο έγινε επειδή είχες μανιτάρια; το έχω ακούσει από διάφορους και σκέφτομαι να τα βγάλω σιγά σιγά

devil's animal
21/03/2017, 21:04
Devils Μήπως η ζημιά στο πλαίσιο έγινε επειδή είχες μανιτάρια; το έχω ακούσει από διάφορους και σκέφτομαι να τα βγάλω σιγά σιγά




ακριβως γι'αυτο εγινε...

RaGe_Raptor
21/03/2017, 22:17
Devils Μήπως η ζημιά στο πλαίσιο έγινε επειδή είχες μανιτάρια; το έχω ακούσει από διάφορους και σκέφτομαι να τα βγάλω σιγά σιγά


ακριβως γι'αυτο εγινε...


Ακριβώς γι'αυτό τα έχω βγάλει εδώ και 2-3 χρόνια,αν θυμάμαι καλά. Ένα πραγματικό frame protector δεν εξέχει από τα πλαστικά ακριβώς για να μην υπάρχει σημείο στο οποίο θα "σκαλώσει" η μηχανή και θα αρχίσει τις τούμπες. + ότι μπορεί να γίνει ζημιά στο πλαίσιο,στη βάση της μηχανής (αναλόγως μοντέλου και τρόπου τοποθέτησης )

kostas777
22/03/2017, 02:06
lol ok.:lol:

ok lol :cool:

amyroukai
22/03/2017, 07:32
Αν με επιτρέπετε οι track masters... Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που κινείται "μετρίως γρήγορα" και που ο σκοπός του είναι να τεντωθεί να ακουμπήσει γόνατο σε κάθε στροφή. Τεντώνεται και μένει τεντωμένος ακόμα και με την μοτοσικλέτα όρθια, όπως φαίνεται την ώρα που βγαίνει στην εκκίνηση/τερματισμό.

Στην έξοδο της Κ1, βλέπει ότι ο εμπρός του απομακρύνεται, είναι κρεμασμένος "έξω" για να ακουμπάει γόνατο και εκτός ισορροπίας, ανοίγει το γκάζι "καρύδι" για να μαζέψει την διαφορά χωρίς όμως να σηκώσει την μοτοσικλέτα ή να μαζευτεί πιο μέσα, γλιστράει το πίσω, τον "αδειάζει" έτσι όπως κάθεται στραβά, μοιραία αφήνει το γκάζι, ξαναπιάνει το πίσω και... voila.

και μπορεί να λέω 100% χαζομάρες...

devil's animal
22/03/2017, 07:57
Αν με επιτρέπετε οι track masters... Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που κινείται "μετρίως γρήγορα" και που ο σκοπός του είναι να τεντωθεί να ακουμπήσει γόνατο σε κάθε στροφή. Τεντώνεται και μένει τεντωμένος ακόμα και με την μοτοσικλέτα όρθια, όπως φαίνεται την ώρα που βγαίνει στην εκκίνηση/τερματισμό.

Στην έξοδο της Κ1, βλέπει ότι ο εμπρός του απομακρύνεται, είναι κρεμασμένος "έξω" για να ακουμπάει γόνατο και εκτός ισορροπίας, ανοίγει το γκάζι "καρύδι" για να μαζέψει την διαφορά χωρίς όμως να σηκώσει την μοτοσικλέτα ή να μαζευτεί πιο μέσα, γλιστράει το πίσω, τον "αδειάζει" έτσι όπως κάθεται στραβά, μοιραία αφήνει το γκάζι, ξαναπιάνει το πίσω και... voila.

και μπορεί να λέω 100% χαζομάρες...



ξαναλεω...
ας φτιαχτει ενα thread ή ας αλλαξει ο παρων τιτλος για να μπαινουν μεσα καρε απο φωτογραφιες με πτωσεις ή βιντεο με πτωσεις και να αναλυουμε τα λαθη μας και το γιατι εγινε αυτο που εγινε...

και ο παθων θα μαθαινει καποια πραγματα και οι νεοτεροι να αποφευγουν καποια πραγματα...
κατα καιρους εχουν "αναλυθει" τουμπες στις πιστες αλλα καπου συγκεντρωμενα δεν υπαρχουν...

amyroukai
22/03/2017, 08:49
Καλά, ο "παθών" δεν μαθαίνει σώνει και καλά από τα λάθη του, γιατί συνήθως η κατάληξη είναι "σάλτα και γαργαλήσου ρε @@ που είσαι τρικουλίδας του 1:15 και θα πεις ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΩ 1:13...που δεν θυμάσαι πως σε ξετρύπησα στην κάπα εικοσιτέσσερα" και μπλα μπλα μπλα τεστοστερόνη.


Για το νήμα που θες, πμ στον μοντ της κατηγορίας :p

kostas777
22/03/2017, 12:29
Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
ο αναβάτης έφαγε low.
η μηχανή έφαγε high.

το λύσαμε?
Αυτής ακριβώς της άποψης είμαι κι εγώ.

Δεν είναι θέμα άποψης, ορολογίας ίσως. Γιατί να λέμε high και low side και όχι απλά τούμπα; Ε, γιατί δεν είναι καθόλου το ίδιο, στο ένα ξεσκονίζεσαι και στο άλλο πας νοσοκομείο, μια από τις διαφορές.

Να βγάλουμε εδώ στο φόρουμ νέα ορολογία, δεν έχω καμία αντίρρηση. Άλλωστε δεν μου αρέσει η λέξει τούμπα. Άσε που αν πεις ότι η μηχανή πήρε 3 τούμπες, μπορεί το τζιμάνι που το ακούει να νομίζει ότι η μηχανή πήγε και αγόρασε τρία τέτοια
380081.


Οπότε στην περίπτωση του animal μπορούμε να πούμε ότι ο animal έφαγε λόου σάηντ και η μηχανή του έφαγε λόου χαιλόυ χαιλόυχαι λόου σάηντς. Πολύ περιγραφικό και επεξηγηματικό, για να είμαστε ακριβείς και να μην μπερδεύεται ο υπερμορφωμένος ακαδημαϊκός που μας ακούει. :lol::p

ptc
22/03/2017, 15:12
Αν με επιτρέπετε οι track masters... Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που κινείται "μετρίως γρήγορα" και που ο σκοπός του είναι να τεντωθεί να ακουμπήσει γόνατο σε κάθε στροφή. Τεντώνεται και μένει τεντωμένος ακόμα και με την μοτοσικλέτα όρθια, όπως φαίνεται την ώρα που βγαίνει στην εκκίνηση/τερματισμό.

Στην έξοδο της Κ1, βλέπει ότι ο εμπρός του απομακρύνεται, είναι κρεμασμένος "έξω" για να ακουμπάει γόνατο και εκτός ισορροπίας, ανοίγει το γκάζι "καρύδι" για να μαζέψει την διαφορά χωρίς όμως να σηκώσει την μοτοσικλέτα ή να μαζευτεί πιο μέσα, γλιστράει το πίσω, τον "αδειάζει" έτσι όπως κάθεται στραβά, μοιραία αφήνει το γκάζι, ξαναπιάνει το πίσω και... voila.

και μπορεί να λέω 100% χαζομάρες...

Track noob here, αλλα κι εγω νομιζω πως εχεις δικιο. Οδηγαει crossed up, το κρανος του ειναι παντα στην εξωτερικη πλευρα της στροφης.

380085

Η φωτογραφια μαλιστα ειναι ακριβως πριν το γλυστριμα, στο σημειο που οπως λες το καρυδωνει, οπου κανονικα θα γινοταν το pick up.

nathair
22/03/2017, 17:03
Δλδ....υπαρχουν πολλοι ακομη που σαβουρωνονται on camera!!

Ω!....ενδιαφερον...
:bawl:

:a014:
Παρών! Με φωνάξατε; :)

harris_x
22/03/2017, 19:05
Το θέμα θα καθαριστεί και θα ανοιχτεί νεο για τις τούμπες.

Παρακαλώ μη το παρακάνετε με τα άσχετα.

parisstc
23/03/2017, 06:17
Ήταν περισσότερο ρητορική η ερώτηση... Για να δούμε τι στο καλο θέλει.

και εμενα στα 2 προηγουμενα trackdays πατιναρε επειδη ο μαστορας που το πηγαινα εβαλε δισκους ο,τι ναναι (ενω με ειχε διαβεβαιωσει οτι τους εχει χιλιοδοκιμασει οταν τους εβγαλα ηταν ο,τι πιο κινεζικο γινεται)

το οτι ειναι καινουργιοι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστοι

nathair
23/03/2017, 15:55
και εμενα στα 2 προηγουμενα trackdays πατιναρε επειδη ο μαστορας που το πηγαινα εβαλε δισκους ο,τι ναναι (ενω με ειχε διαβεβαιωσει οτι τους εχει χιλιοδοκιμασει οταν τους εβγαλα ηταν ο,τι πιο κινεζικο γινεται)

το οτι ειναι καινουργιοι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστοι

Σωστοί είναι σίγουρα, κάτι άλλο παίζει. Αποκλείεται να μου βάζει ο Ευθυμίου Κινέζικα, δεν παίζει αυτό.

sapila racing
11/06/2017, 13:13
Και ενα close call του Σπύρου που μου έκοψε το αίμα

:eek:

byron
11/06/2017, 17:50
Και ενα close call του Σπύρου που μου έκοψε το αίμα

https://youtu.be/MvBlzwJw-Nw

:uplate:

R-1nas
11/06/2017, 23:02
Χμμμ αυτος δεν ειναι απο την open που στα μεγαρα το εκανε τροπετο

nathair
12/06/2017, 20:14
Χμμμ αυτος δεν ειναι απο την open που στα μεγαρα το εκανε τροπετο

Δεν έχω ιδεά :) Ευτυχώς που δεν πήρα χαμπάρι τίποτα, μετά μου τα είπε ο Σταμάτης!

RaGe_Raptor
12/06/2017, 20:25
:eek:

stamatisx
12/06/2017, 20:31
Εγώ μετά από αυτό δε μπόρεσα να στρίψω στην ένα χωρίς να σκέφτομαι μην έρθει κανένας πλακωμένος....

asos
12/06/2017, 21:51
:uplate: τρομος!

billy84
13/06/2017, 15:53
Track noob here, αλλα κι εγω νομιζω πως εχεις δικιο. Οδηγαει crossed up, το κρανος του ειναι παντα στην εξωτερικη πλευρα της στροφης.

380085

Η φωτογραφια μαλιστα ειναι ακριβως πριν το γλυστριμα, στο σημειο που οπως λες το καρυδωνει, οπου κανονικα θα γινοταν το pick up.



383522


Συμφωνα με αυτο που λες ο kevin schwantz θα έπρεπε να πέφτει σε κάθε στροφη.Γενικότερα επειδη το βλέπω συχνά,μη δίνετε περισσοτερη βαρύτητα σε τετοιες λεπτομερειες απο όση πρέπει,ας βελτιώσουμε όλοι μας άλλα πράγματα πρώτα και το στυλ έρχεται τελευταιο των τελευταιων.Στην προκειμένη περιπτωση είναι λάθος το γενναιο άνοιγμα του γκαζιού με κρεμασμένο μοτερ και μοτοσυκλετα υπο κλίση,το οποιο προερχεται απο μικρη φόρα.

basilis_k6
17/06/2017, 14:58
O καλύτερός μου γύρος σήμερα 14/06/2017

https://youtu.be/h2B6sogSfSE

το κοντέρ έχει μεγάλη καθυστέρηση και λεω "ρε τον πστη πως μπήκε με 100χλμ στην 9?!?!". Κάνεις καλούς χρόνους, με σλίκ εισαι η με γόμα?

nathair
18/06/2017, 15:04
το κοντέρ έχει μεγάλη καθυστέρηση και λεω "ρε τον πστη πως μπήκε με 100χλμ στην 9?!?!". Κάνεις καλούς χρόνους, με σλίκ εισαι η με γόμα?

D212, τώρα θα ξαναβάλω σλίκ όμως για το επόμενο. Το GPS δείχνει λίγο παλαβά γενικά τα χλμ, αλλά εκεί που έβαλα την κάμερα φαίνεται και το κοντέρ της μηχανής που δεν έχει καθυστέρηση...

basilis_k6
24/06/2017, 21:46
Πολύ ζέστη σήμερα, λίωσαμε, 6o track day στα Μέγαρα, 8ο track day στο σύνολο. Ακόμα ψάχνω να βρω τις γραμμές.... παρ' όλα αυτά στο τελευταίο session στον τελευταίο γύρο ακολούθησα ένα παλικάρι πιο γρήγορο από μένα και κατάφερα να γράψω τον καλύτερό μου χρόνο μέχρι στιγμής, 1.05.703

https://www.youtube.com/watch?v=nOVGQxt3wmw
εχεις quickshifter?

stamatisx
24/06/2017, 21:51
εχεις quickshifter?

Ναι, της Triumph

basilis_k6
24/06/2017, 21:52
Ναι, της Triumph

στην αλλαγη πριν την γραμμη εκ/τερματισμου σε "κουνάει" η απότομη αλλαγη και την κανεις νωριτερα η δεν εχεις θέμα?

stamatisx
24/06/2017, 21:57
στην αλλαγη πριν την γραμμη εκ/τερματισμου σε "κουνάει" η απότομη αλλαγη και την κανεις νωριτερα η δεν εχεις θέμα?

Γενικά δεν έχει θέμα, δεν κουνάει πάντα, αλλά επειδή ακόμα δεν έχω σταθερές γραμμές ή γυρολόγιο δεν έχω και στανταρ σημείο που κάνω τις αλλαγές....

basilis_k6
24/06/2017, 22:00
Γενικά δεν έχει θέμα, δεν κουνάει πάντα, αλλά επειδή ακόμα δεν έχω σταθερές γραμμές ή γυρολόγιο δεν έχω και στανταρ σημείο που κάνω τις αλλαγές....

σε ρωτάω γιατι ειναι η πρωτη φορα που το έχω και υπο κλιση στο δρομο με κανει να νιωθω αρκετά αβολα η αλλαγη. Σε πιστα λογικα θα ειναι καλυτερα αλλα η εξοδος εκει ειναι αρκετα επικίνδυνη απο μόνη της και το κοπανημα της αλλαγής δεν ξερω πως θα τα βρίσκει με την προσφυση.

stamatisx
24/06/2017, 22:05
σε ρωτάω γιατι ειναι η πρωτη φορα που το έχω και υπο κλιση στο δρομο με κανει να νιωθω αρκετά αβολα η αλλαγη. Σε πιστα λογικα θα ειναι καλυτερα αλλα η εξοδος εκει ειναι αρκετα επικίνδυνη απο μόνη της και το κοπανημα της αλλαγής δεν ξερω πως θα τα βρίσκει με την προσφυση.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με φοβησε το ανέβασμα με το shifter υπό κλίση, είναι αρκτετά γρήγορο και η αλλαγή είναι πολύ ομαλή, το κούνημα θα το εκάνε είτε άλλαζα ταχύτητα είτε απλά κρατούσα ανοικτό το γκάζι.

basilis_k6
24/06/2017, 22:11
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με φοβησε το ανέβασμα με το shifter υπό κλίση, είναι αρκτετά γρήγορο και η αλλαγή είναι πολύ ομαλή, το κούνημα θα το εκάνε είτε άλλαζα ταχύτητα είτε απλά κρατούσα ανοικτό το γκάζι.

μάλλον πρεπει να ρυθμίσω το αμορτισερ μου τοτε, ίσως ειναι μαλακο. δεν το εχω κανει ακομη.

stamatisx
24/06/2017, 22:18
μάλλον πρεπει να ρυθμίσω το αμορτισερ μου τοτε, ίσως ειναι μαλακο. δεν το εχω κανει ακομη.

Νομίζω θα δείς μεγάλη διαφορά, εγώ στο δικό μου είδα τεράστια όταν άλλαξα αναρτήσεις γιατί είμαι 114 κιλά με τον εξοπλισμό και η μαμά ανάρτηση ήταν ακατάλληλη, μετά είχε μεγαλύτερη σταθερότητα και παρόλο που έχω λάθος γραμμές τις περισσότερες φορές καταφέρνει και σώζει την κατάσταση...

basilis_k6
24/06/2017, 22:27
Νομίζω θα δείς μεγάλη διαφορά, εγώ στο δικό μου είδα τεράστια όταν άλλαξα αναρτήσεις γιατί είμαι 114 κιλά με τον εξοπλισμό και η μαμά ανάρτηση ήταν ακατάλληλη, μετά είχε μεγαλύτερη σταθερότητα και παρόλο που έχω λάθος γραμμές τις περισσότερες φορές καταφέρνει και σώζει την κατάσταση...

πρεπει να το κάνω αλλα θα ξεκινησω απο τις μαμα ρυθμισεις (τωρα εχω αλλες πισω απο τον προηγουμενο) και θα παω απο εκει. Για αφτερ ουτε λογος, αλλωστε θεωρω οτι εχει πολύ καλές αναρτησεις.

nikma
10/08/2017, 17:19
ToKToK@ Ωραίος! Να σε ρωτήσω το r1 μηχανικά το έχεις πειράξει ή είναι μαμά;

Η πίστα φοβερή, απλά στις πιθανές εξόδους στις στροφές πολύ μπετό σε κοντινή απόσταση ή είναι η ιδέα μου

TokTok
10/08/2017, 17:32
ToKToK@ Ωραίος! Να σε ρωτήσω το r1 μηχανικά το έχεις πειράξει ή είναι μαμά;

Η πίστα φοβερή, απλά στις πιθανές εξόδους στις στροφές πολύ μπετό σε κοντινή απόσταση ή είναι η ιδέα μου

Χωρίς να ειμαι ειδικός δεν νομίζω ότι υπήρχε κίνδυνος σε καποια εξοδο. Οι αμμοπαγίδες είναι αρκετά μέτρα. Από τη στιγμή που ειναι πίστα παγκοσμίου φαντάζομαι οτι σκεφτεί τα πάντα.

Το R1 μοτέρ πέρα την αλλαγή του βολάν που του είχα κάνει δεν έχει πειραχτεί. Εξάτμιση από λαιμούς έχει και πρόγραμμα. Επίσης στην πίστα το είχα -1 μπροστά από 17 σε 16. Βέβαια με KR 195/65 το μηχανάκι μου φαινόταν σχεδόν το ίδιο στο απλωμα....

nikma
10/08/2017, 21:23
ToKTok@ Στις αναρτήσεις έχεις κάνει κάτι; το μπροστινό έχω διαβάσει ότι δεν χρειάζεται τίποτα και συμπεριφέρεται καλά ακόμα και σε πίστα, ποια είναι η γνώμη σου ισχύει;
Τέλος πες και στα φρένα αν έχεις αλλάξει κάτι :)
Το 2007-2008 είναι το ίδιο μοντέλο έτσι;

chr1s_86
11/08/2017, 01:19
383522


Συμφωνα με αυτο που λες ο kevin schwantz θα έπρεπε να πέφτει σε κάθε στροφη.Γενικότερα επειδη το βλέπω συχνά,μη δίνετε περισσοτερη βαρύτητα σε τετοιες λεπτομερειες απο όση πρέπει,ας βελτιώσουμε όλοι μας άλλα πράγματα πρώτα και το στυλ έρχεται τελευταιο των τελευταιων.Στην προκειμένη περιπτωση είναι λάθος το γενναιο άνοιγμα του γκαζιού με κρεμασμένο μοτερ και μοτοσυκλετα υπο κλίση,το οποιο προερχεται απο μικρη φόρα.


O Schwantz μάλλον ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω από τον μέσο τρακντεά αλλά ενώ συμφωνώ ότι έχουμε 10άδες πράγματα να βελτιώσουμε η θέση του σώματος είναι σημαντική γιατί αν δεν βγάζεις το σώμα φλερτάρεις με μεγάλες κλίσεις χωρίς λόγο, αρχίζουν να βρίσκουν πράγματα κάτω και άλλα δεινά. :beer:

nikma
11/08/2017, 15:58
ΤoKToK@ Αν έχεις γράψει σε κάποιο νήμα τις αλλαγές που έχεις κάνει στο μηχανάκι μου λες για να μη τα ξαναγράφεις και σε κουράζω.
Το μηχανάκι πάντως είναι τούμπανο! :)

TokTok
14/08/2017, 19:14
ΤoKToK@ Αν έχεις γράψει σε κάποιο νήμα τις αλλαγές που έχεις κάνει στο μηχανάκι μου λες για να μη τα ξαναγράφεις και σε κουράζω.
Το μηχανάκι πάντως είναι τούμπανο! :)

Σε γενικές γραμμές η μηχανή είναι όπως βγαίνει από το εργοστάσιο όσο αναφορά τα περιφερειακά.
1.Αναρτήσεις δεν εχει τιποτα πέρα των απαραίτητων συντηρησεων , Μπρος-πίσω ειναι στοκ. Κατάλληλο σετάρισμα έγινε στην πίστα με την βοήθεια ανθρώπων που γνωρίζουν περισσότερα από μένα και πραγματικά η μηχανή ήρθε καταπληκτικά όπως την ήθελα.
2.Σχετικά με τα φρένα επίσης είναι στοκ Τρόμπα-Δαγκάνες, τα σωληνάκια έχω αλλάξει με HELL και τακάκια carbone lorraine. Στη ευθεία πάντως έπεφτα στα φρένα αρκετά νωρίτερα, είχα περιθώριο ακόμα απλά δεν ήθελα να πιέσω άλλο.
3.Ολόσωμη εξάτμηση GRAVES τιτάνιο μαζί με PCV + Quickshifter.

Σε γενικές γραμμές ύστερα από 56 γύρους η μηχανή δεν μου έκανε το παραμικρό σε κανένα τομέα. Της είχα πλήρη εμπιστοσύνη, δεν τη φοβήθηκα πουθενά, πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια κατοχής τη χάρηκα τόσο πολύ. Καλά είναι στις Σέρρες αλλά το Mugello είναι από άλλο πλανήτη.

Υ.Γ. Η μηχανη πουλήθηκε πριν 5 μέρες..... S1000RR on the way :-)

nikma
15/08/2017, 12:52
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Καλώς να δεχτείς τη νέα και σίγουρα πολλά υποσχόμενη "Κυρία" ;)

billy84
31/08/2017, 09:28
O Schwantz μάλλον ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω από τον μέσο τρακντεά αλλά ενώ συμφωνώ ότι έχουμε 10άδες πράγματα να βελτιώσουμε η θέση του σώματος είναι σημαντική γιατί αν δεν βγάζεις το σώμα φλερτάρεις με μεγάλες κλίσεις χωρίς λόγο, αρχίζουν να βρίσκουν πράγματα κάτω και άλλα δεινά. :beer:

Δόθηκε βάρος στην κακη θεση του σώματος η οποια δεν ευθύνεται για την τουμπα στη συγκεκριμένη περίπτωση για αυτο σου εγραψα οτι έγραψα.:beer:

sniper
20/09/2017, 14:30
https://youtu.be/R9QsPOGhhVg

Ενας γυρος μου απο την χθεσινη μερα
Θα ηθελα οι εμπειροτεροι αν δεν τους ειναι κοπος να δωσουν καποιες συμβουλες-tips
και κυριως να επισημανουν τα λαθη που κανω
Ευχαριστω

Αυτο που εγω καταλαβαινω ειναι οτι μαλλον αργω πολυ να ανοιξω το γκαζιΑργείς να πάρεις θέση πριν την στροφή
Αλλάζεις θέση μέσα στη στροφή
Δεν είσαι σίγουρος για το άνοιγμα του γκαζιού και πόσο στην έξοδο
Δεν σηκώνεις τη μηχανή (ενώ εσύ είσαι κρεμασμένος) όταν ανοίγεις το γκάζι.

Γενικά ΟΚ είσαι, δεν έχω οδηγήσει και το συγκεκριμένο μηχανάκι παρά 1-2 φορές. Δεν χρειάζεται να κρεμιέσαι τόσο με τις ταχύτητες που πας (γύρω στο 1.40 +/- είσαι), μόνο τον κορμό να βγάζεις αφαιρείς μία παράμετρο και θα πας γρηγορότερα.

RaGe_Raptor
20/09/2017, 15:58
Εμπειρότερος δεν είμαι αλλά ότι είπε ο Σκοπευτής. Πρώτα παίρνω θέση (βγάζω κώλο) και μετά ξεκινάω φρενάρισμα.

sniper
16/01/2018, 12:26
Πω πω πιστάρα...... :uplate:



Edit : Ξεχάστηκα, σόρρυ. Ρε σάλτα και γ@μησου που μας τα δείχνεις αυτά. Γίδι!

TROOPER
16/01/2018, 12:41
Πω πω πιστάρα...... :uplate:



Edit : Ξεχάστηκα, σόρρυ. Ρε σάλτα και γ@μησου που μας τα δείχνεις αυτά. Γίδι!

ε ναι...ποιος αλλος μαλακας?! :bawl::moutza:

sniper
16/01/2018, 12:49
ε ναι...ποιος αλλος μαλακας?! :bawl::moutza:

Το γκάζι δεν ανοιγει άλλο; :roflmao::roflmao::roflmao:

:ufo:

TROOPER
16/01/2018, 12:53
Το γκάζι δεν ανοιγει άλλο; :roflmao::roflmao::roflmao:

:ufo:

προφανως αλλα προοδευτικα ;)

teogtp
16/01/2018, 12:55
8/12/2017 και αδεια για μια μερα απο τη σημαια για συγκεκριμενο σκοπο. Μηχανακι ετοιμο για δραση απο σερβις. Κουβερτες, εργαλεια, φορμες και βουρ για Losail!!!

Registration, breefing, τεχνικος ελεγχος και στησιμο στο box με καθε λογης αναβατη απο ολα τα σημεια του πλανητη!

Μανομετρα να πηγαινοερχονται, κατσαβιδια να δουλευουν, tie wraps, σενσορες, γκαφερ, κουβερτες, σταντ στις θεσεις τους και ολα ετοιμα. Μερα φανταστικη!!! Ατμοσφαιρα απο φιλικη μεχρι οικογειακη!!! Go pro στο μουτρο και παμε!

https://m.youtube.com/watch?v=ZqVyBBZD8Vc

Μαγεία τα βραδινά.
Η πίστα είναι τόσο φαρδιά όσο φαίνεται στο βίντεο;


Εντιτ:
Φακ......τώρα είδα το νήμα για τα σχόλια.

TROOPER
16/01/2018, 13:25
Μαγεία τα βραδινά.
Η πίστα είναι τόσο φαρδιά όσο φαίνεται στο βίντεο;

........

ναι ;)

sniper
16/01/2018, 13:28
ναι ;)


Και γιατί κρατιέσαι κλειστά;

teogtp
16/01/2018, 13:39
Τα χιλιόμετρα που φαίνεται να "κουβαλάει" στις στροφές είναι τρομακτικά.

sniper
16/01/2018, 13:57
Τα χιλιόμετρα που φαίνεται να "κουβαλάει" στις στροφές είναι τρομακτικά.

Σχόλιο από αναβάτη κρουαζιερόπλοιου που δεν έχει μπει πίστα ποτέ; :facepalm:
Η ερώτηση είναι για τη γραμμή κι όχι για τα χλμ.

teogtp
16/01/2018, 14:27
Δεν απάντησα στην ερώτηση σου, καθ'ότι δεν έχω γνώση του αντικειμένου. Απλή διαπίστωση ήταν.

sniper
16/01/2018, 14:30
Δεν απάντησα στην ερώτηση σου, καθ'ότι δεν έχω γνώση του αντικειμένου. Απλή διαπίστωση ήταν.

ΟΚ, απλά η κάμερα δεν δείχνει την αλήθεια, ειδικά όταν γυρίζεις μόνος... Σαν τα MotoGP ένα πράγμα, στα On board λες "τι ωραία και χαλαρά που πάει." Νot.

RaGe_Raptor
16/01/2018, 16:55
@Trooper

με ποια ζελατίνα ήσουν? light smoke ή clear?
είχε δροσιά/υγρασία? έτσι φαίνεται από την "καταχνιά" στην ατμόσφαιρα. θανατηφόρος συνδυασμός με τη σκόνη της ερήμου αν πατούσες κάπου εκτός "εύρους γραμμών" φαντάζομαι.

sniper
16/01/2018, 17:25
@Trooper

με ποια ζελατίνα ήσουν? light smoke ή clear?
είχε δροσιά/υγρασία? έτσι φαίνεται από την "καταχνιά" στην ατμόσφαιρα. θανατηφόρος συνδυασμός με τη σκόνη της ερήμου αν πατούσες κάπου εκτός "εύρους γραμμών" φαντάζομαι.

Εκτός αν απλά ξέχασαν να καθαρίσουν τον φακό... Δεν φάνηκε να ξέρουν να την λειτουργούν. "Δουλευει, αφού γράφει 1,2,3... " :tooth:

RaGe_Raptor
16/01/2018, 17:51
Εκτός αν απλά ξέχασαν να καθαρίσουν τον φακό... Δεν φάνηκε να ξέρουν να την λειτουργούν. "Δουλευει, αφού γράφει 1,2,3... " :tooth:

όχι,όχι,το σιγούρεψαν,μέτρησαν και παρακάτω,είπαν και "5,6...":p

sniper
16/01/2018, 17:52
όχι,όχι,το σιγούρεψαν,μέτρησαν και παρακάτω,είπαν και "5,6...":p


Ε οκ, τουλάχιστον ο φακός κοιτούσε μπροστά...

TROOPER
17/01/2018, 09:58
Και γιατί κρατιέσαι κλειστά;

Γιατι ειναι η 2η φορα που μπαινω και ακομα διαβαζω την πιστα χωρις να ειμαι κοτσαδουρα σε καποιον εμπειροτερο. Για να χεις μια εικονα οι χρονοι πανε ως εξης: 2.35 και πανω αργοι
2.35 μεχρι 2.15 γρηγοροι ιδιωτες
2.15 και κατω αγωνιζομενοι.
Στη 2η φορα εγραψα χρονο που με βαζει στο γκρουπ των γρηγορων ιδιωτων. Απο 2.25 και κατω ειναι οτι ειναι για τις σερρες το να γυρνας 1.28-27 και κατω ;)


Εκτός αν απλά ξέχασαν να καθαρίσουν τον φακό... Δεν φάνηκε να ξέρουν να την λειτουργούν. "Δουλευει, αφού γράφει 1,2,3... " :tooth:

Φοραγα γαντια και πατησε το rec αλλος.


όχι,όχι,το σιγούρεψαν,μέτρησαν και παρακάτω,είπαν και "5,6...":p

:lol:


Ε οκ, τουλάχιστον ο φακός κοιτούσε μπροστά...

Θα μπορουσε να κοιταει και πισω ετσι για την αλητεια :p

TROOPER
17/01/2018, 10:03
@Trooper

με ποια ζελατίνα ήσουν? light smoke ή clear?
είχε δροσιά/υγρασία? έτσι φαίνεται από την "καταχνιά" στην ατμόσφαιρα. θανατηφόρος συνδυασμός με τη σκόνη της ερήμου αν πατούσες κάπου εκτός "εύρους γραμμών" φαντάζομαι.

Το HJC εχει 2 ζελατινες. Φιμε και διαφανη. Την διαφανη δεν την εχω βαλει ποτε.
Δεν ειχε υγρασια. Ειχε ομως δροσια. 20°C.
Σκονη δεν ειχε εξω απο τις γραμμες και αν εμπαινες με κουβερτες δεν σε προβληματιζε το γκριπ πουθενα.
Το γιατι δεν δοκιμαζα αλλες γραμμες το εγραψα πιο πανω.
Γενικα τα πραματα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο φανταζεται κανεις σε μια πιστα που κουβαλας πολλα χλμ ;)
Παρ ολα αυτα δεν ηθελα πουθενα να ζοριστω και εγραφα γυρους safe.