PDA

View Full Version : Πρόβλημα με παραγγελία laptop



georgeIII
23/03/2017, 17:09
Είναι απο το email που έστειλα στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτών


" Το Σάββατο 18/3/17 πήγα στο συγκεκριμένο κατάστημα στην Πάτρα με σκοπό να αγοράσω ένα λάπτοπ. Μιλάω λοιπόν με την υπάλληλο και της ζητάω να δω το μοντέλο που ήθελα. Η υπάλληλος μου λέει οτι το έχουν σε προσφορά 999Ε και την ρώτησα αν μπορεί να γίνει κάποια καλύτερη τιμή διότι ανταγωνιστική αλυσίδα το έχει προσφορά 899Ε. Ευγενικά η κοπέλα μου είπε να περιμένω να ρωτήσει και θα μου πει αν γίνεται. Μετά από λίγα λεπτά επιστρέφει λέγοντας μου οτι μπορώ να το πάρω στην τιμή που το βρήκα στο ανταγωνιστικό κατάστημα δηλαδή 899Ε. Με ρώτησε πως μπορώ να πληρώσω και της είπα οτι θέλω να πληρώσω με το πρόγραμμα δόσεων του καταστήματος. Μου είπε οτι επειδή είναι Σάββατο θα πρέπει να περιμένω μέχρι την Δευτέρα ώστε να ανοίξουν οι τράπεζες για να εγκριθεί η αίτηση για το δάνειο των δόσεων. Απάντησα οτι εντάξει θα ξαναπάω την Δευτέρα ή εγώ ή η αρραβωνιαστικιά μου που ήταν εκεί σε όλη την κουβέντα. Η υπάλληλος τότε μου εκτύπωσε μια προσφορά για το προϊόν αναγράφοντας όμως την τιμή του καταστήματος 999ε ξεκαθαρίζοντας μου όμως οτι μην ανησυχώ και οτι θα το πάρω 899ε, και δώσαμε ραντεβού για την Δευτέρα 20/3/17.
Την Δευτέρα δεν κατάφερα να πάω εγώ λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και πήγε η αρραβωνιαστικιά μου. Όλα καλά την έβαλαν υπέγραψε αίτηση για έγκριση σύμβασης καταναλωτικού δανείου και δελτίο παραγγελίας και της είπαν οτι θα το παραλάβει Παρασκευή γιατί δεν το είχαν στο κατάστημα αλλά στις αποθήκες. Το απόγευμα της ίδιας μέρας την παίρνουν τηλέφωνο από το κατάστημα λέγοντας της οτι τελικά δεν μπορεί να το πάρει στην συμφωνημένη τιμή 899ε αλλά στην τιμή του καταστήματος 999ε. Σε ερωτηση της αρραβωνιαστικιάς μου γιατί οι υπάλληλοι προϊστάμενος κτλ δεν της είπαν κάτι πριν υπογράψει τα χαρτιά η απάντηση ήταν οτι είναι καινούριοι και δεν ήξεραν. Τότε η αρραβωνιαστικιά μου είπε στην υπάλληλο στο τηλέφωνο οτι δεν δέχεται την τιμή αυτή και να ακυρώσει την παραγγελία. Η υπάλληλος απάντησε οτι θα προσπαθήσει να κάνει οτι καλύτερο γίνεται και θα ξαναεπικοινωνησουν.
Την Τρίτη 21/3/17 το πρωί τηλεφώνησε στην εργασία της αρραβωνιαστικιάς μου ζητώντας την μάλλον για να επιβεβαιώσει τον αριθμό τηλεφώνου και το έκλεισε. Το μεσημέρι της ίδιας μέρας υπάλληλος του καταστήματος επικοινώνησε πάλι με την αρραβωνιαστικιά μου λέγοντας της οτι εγκρίθηκε και θα προχωρήσει η παραγγελία στην συμφωνηθείσα τιμή 899ε, και την Παρασκευή θα το παραλάβει. Κάτι που ακόμα μια φορά άλλαξε μετά από τηλεφωνική επικοινωνία πάλι από το κατάστημα, μετά από λίγες ώρες. Ενδιάμεσα στα δύο τελευταία τηλεφωνήματα έπαψε να ισχύει και η προφορά από το ανταγωνιστικο κατάστημα αφού τελείωσε το στοκ του. Σε ερώτηση πάλι οτι αν θέλουμε η αγορά να συνεχιστεί στα 999ε η αρραβωνιαστικιά μου απάντησε πάλι αρνητικά. Η ίδια ερώτηση από το κατάστημα επαναλήφθηκε και την Τετάρτη 22/3/17 το πρωί με την ίδια απάντηση εκ μέρους μας.
Όλα τα χαρτιά που υπέγραψε η αρραβωνιαστικιά μου έχουν τιμή 899ε , η απορία μου είναι μπορεί να αλλάξει το κατάστημα την τιμή του προϊόντος αφότου έχει γίνει η παραγγελία; Δεύτερον τα χαρτιά που υπέγραψε η αρραβωνιαστικιά μου δηλαδή η αιτηση έγκριση δανείου παύουν να ισχύουν; Πρέπει το κατάστημα να μου δώσει καποιο ακυρωτικό χαρτί ή κάτι τελοσπαντων;"


Έχετε κάποια ιδέα πως αλλιώς να κινηθω και αν μπορώ να κάνω κάτι... Ευχαριστώ

George_Sp
23/03/2017, 17:19
εάν τα χαρτιά που υπέγραψες έχουν 899, τότε και τυπικά και επίσημα τόσο θα το πάρεις.

end of story.

απορώ όμως με τέτοια αντιμετώπιση και ταλαιπωρία γιατί δεν ακύρωσες τελικά τα πάντα να πας σε ένα πιο σοβαρό κατάστημα.

georgeIII
23/03/2017, 17:31
εάν τα χαρτιά που υπέγραψες έχουν 899, τότε και τυπικά και επίσημα τόσο θα το πάρεις.

end of story.

απορώ όμως με τέτοια αντιμετώπιση και ταλαιπωρία γιατί δεν ακύρωσες τελικά τα πάντα να πας σε ένα πιο σοβαρό κατάστημα.

Γιατί ήταν το μοναδικό κατάστημα που μπορούσα να το πάρω με δόσεις χωρίς κάρτα. Στην ουσία το ίδιο το μαγαζί μου ακύρωσε την παραγγελία που είχα κάνει και μου ζήτησε να κάνω νέα παραγγελία με 100€ συν στη τιμή...

George_Sp
23/03/2017, 17:37
Γιατί ήταν το μοναδικό κατάστημα που μπορούσα να το πάρω με δόσεις χωρίς κάρτα. Στην ουσία το ίδιο το μαγαζί μου ακύρωσε την παραγγελία που είχα κάνει και μου ζήτησε να κάνω νέα παραγγελία με 100€ συν στη τιμή...

οι εποχές είναι δύσκολες...χωρίς να θέλω να σε θίξω ή να σε κρίνω.....Αν δε μπορείς μέσω πιστωτικής να βάλεις δόσεις σημαίνει οτι δεν είσαι και οικονομικά άνετος να πάρεις καταναλωτικό για την απόκτησή του. Το οτι εγκρίθηκε είναι άλλο θέμα.

Επίσης δε θα κοίταζα για λάπτοπ των 900-1000ευρώ αλλά για κάποιο στα 550-600 που κάνει άνετα τα πάντα.
Για παράδειγμα:
http://www.skroutz.gr/s/10120744/Dell-Inspiron-5567-i5-7200U-8GB-1TB-Radeon-R7-M445-2GB-W10.html

Τι δουλειά το θες ακριβώς και δε σε καλύπτει το παραπάνω;

georgeIII
23/03/2017, 18:01
οι εποχές είναι δύσκολες...χωρίς να θέλω να σε θίξω ή να σε κρίνω.....Αν δε μπορείς μέσω πιστωτικής να βάλεις δόσεις σημαίνει οτι δεν είσαι και οικονομικά άνετος να πάρεις καταναλωτικό για την απόκτησή του. Το οτι εγκρίθηκε είναι άλλο θέμα.

Επίσης δε θα κοίταζα για λάπτοπ των 900-1000ευρώ αλλά για κάποιο στα 550-600 που κάνει άνετα τα πάντα.
Για παράδειγμα:
http://www.skroutz.gr/s/10120744/Dell-Inspiron-5567-i5-7200U-8GB-1TB-Radeon-R7-M445-2GB-W10.html

Τι δουλειά το θες ακριβώς και δε σε καλύπτει το παραπάνω;

Δεν με θίγεις καθόλου ;) Έχω την οικονομική άνεση να βγάλω κάρτα απλά δεν θέλω γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ότι δεν θα ξεφύγω με την πιστωτική. Αλλά μάλλον εκεί θα καταλήξω να βγάλω κάρτα...

Για λάπτοπ των 500€ ξεκίνησα αλλά είπα ότι αφού θα δώσω χρήματα ας πάρω κάτι καλυτερο να μπορώ να παίξω και κανένα παιχνίδι.

George_Sp
23/03/2017, 18:12
Δεν με θίγεις καθόλου ;) Έχω την οικονομική άνεση να βγάλω κάρτα απλά δεν θέλω γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ότι δεν θα ξεφύγω με την πιστωτική. Αλλά μάλλον εκεί θα καταλήξω να βγάλω κάρτα...

Για λάπτοπ των 500€ ξεκίνησα αλλά είπα ότι αφού θα δώσω χρήματα ας πάρω κάτι καλυτερο να μπορώ να παίξω και κανένα παιχνίδι.

αυτό που σου βαλα παίζει και παιχνιδάκια μια χαρά. τσάμπα τα χρήματα στο ακριβότερο :)

και όσο ακριβότερο τόσο πιο πολύ χάνεις χρήματα λόγω απαξίωσης όσο παλιώνει

georgeIII
23/03/2017, 18:35
Το πρόβλημα είναι αν μπορώ να κάνω κάτι τώρα με το κατάστημα αυτό....

bulmont
23/03/2017, 18:42
Το πρόβλημα είναι αν μπορώ να κάνω κάτι τώρα με το κατάστημα αυτό....



Ναι. Να μείνεις μακρυά................

astrapogiannos7
23/03/2017, 19:23
Παιδιά πάνω από 600 για λαπτοπ δεν αξίζουν με 600 παίρνεις τερατάκι που θα σε βγάλει χρόνια . Η κάνεις αυτό που κάνω εγώ με 360 πήρα λάπτοπ με ι3 4gb Ram (τα έκανα εγώ 8 με κόστος 20ευρώ ) και NVIDIA 920Μ που με καλύπτει σε βασικά παιχνίδια και τα υπόλοιπα φράγκα που είχα τα ρίχνω σε σταθερό σιγά σιγά που θα τον κρατήσω καμιά 10αρια χρόνια ;) :beer:

vaska
23/03/2017, 19:47
Πες μου τώρα ότι το κατάστημα που πήγες είναι κατά κύριο λόγο εμπορικό ηλεκτρικών συσκευών και όχι εξειδικευμένο κατάστημα ειδών πληροφορικής και ότι είναι ο μόνος στην Πάτρα που κάνει ακόμα δόσεις με γραμμάτια με το εξαιρετικό επιτόκιο του 33% ????

Σε κάθε περίπτωση έχεις δικαίωμα να υπαναχωρήσεις αν έχεις υπογράψει για 899 και δεν στο δίνουν στην τιμή αυτή. Νομίζω λέγεται "έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας" ή κάτι τέτοιο.

http://www.efpolis.gr/el/component/content/article/826-faq-poliseis-service.html

amyroukai
23/03/2017, 20:17
Παιδιά πάνω από 600 για λαπτοπ δεν αξίζουν με 600 παίρνεις τερατάκι που θα σε βγάλει χρόνια . Η κάνεις αυτό που κάνω εγώ με 360 πήρα λάπτοπ με ι3 4gb Ram (τα έκανα εγώ 8 με κόστος 20ευρώ ) και NVIDIA 920Μ που με καλύπτει σε βασικά παιχνίδια και τα υπόλοιπα φράγκα που είχα τα ρίχνω σε σταθερό σιγά σιγά που θα τον κρατήσω καμιά 10αρια χρόνια ;) :beer:

Επειδή ζάλισα τα @@ του φόρουμ με τις παραξενιές μου για αγορά λάπτοπ και κατέληξα πάνω από 600 τελικά... ΚΑΘΕ φορά που βλέπω άλλα λάπτοπ, καταλαβαίνω γιατί έκανα καλά που ΔΕΝ πήρα κάτι φτηνότερο, όπως αρχικά είχα ξεκινήσει να κάνω. Οπότε οι ανάγκες του καθ' ενός και οι απαιτήσεις του καθ' ενός για άνεση στην χρήση είναι διαφορετικές και γενικοί αφορισμοί απλά αστείοι.

Το αυτό για το... PC της δεκαετίας. Είχα κάποτε την ίδια άποψη. Πρακτικά, για να μπορείς να παίζεις με αξιώσεις κάθε νέα γενιά παιχνιδιών είσαι "αναγκασμένος" να αλλάζεις PC κάθε διετία.

BLiTzER
23/03/2017, 20:27
Πρακτικά, για να μπορείς να παίζεις με αξιώσεις κάθε νέα γενιά παιχνιδιών είσαι "αναγκασμένος" να αλλάζεις PC κάθε διετία.

Παλιά. Πλέον ένα αξιόλογο gaming desktop κρατάει άνετα 5-6 χρόνια. Αλλά όχι με 500 και 600€. 10ετία, πάντως, σίγουρα όχι.

Και μην αγοράζετε λάπτοπ για παιχνίδια.

astrapogiannos7
23/03/2017, 20:43
Επειδή ζάλισα τα @@ του φόρουμ με τις παραξενιές μου για αγορά λάπτοπ και κατέληξα πάνω από 600 τελικά... ΚΑΘΕ φορά που βλέπω άλλα λάπτοπ, καταλαβαίνω γιατί έκανα καλά που ΔΕΝ πήρα κάτι φτηνότερο, όπως αρχικά είχα ξεκινήσει να κάνω. Οπότε οι ανάγκες του καθ' ενός και οι απαιτήσεις του καθ' ενός για άνεση στην χρήση είναι διαφορετικές και γενικοί αφορισμοί απλά αστείοι.

Το αυτό για το... PC της δεκαετίας. Είχα κάποτε την ίδια άποψη. Πρακτικά, για να μπορείς να παίζεις με αξιώσεις κάθε νέα γενιά παιχνιδιών είσαι "αναγκασμένος" να αλλάζεις PC κάθε διετία.

Εσύ μιλάς για hardcore καταστάσεις :lol: εγώ το pc που χτίζω σιγά σιγά ( 700 ευρώ θα μου φτάσει υπολογίζω και επειδή δεν παίζουν ντουκου όποτε έχω αγοράζω και κάτι ) το θέλω για βασικά παιχνίδια mmo και fps αλλά θέλω να σηκώνει π.χ ta souls games (έχω γράψει στο ps3 150 ώρες στο dark souls 2 και ειλικρινά είναι ότι πιο δύσκολο έχω παίξει μέχρι στιγμής εκτός απο megaman σε pc φίλου που εντάξει πολύ καρκίνος :bawl: ) γενικά είναι τι ζητάς αλλά για εμένα αξίζει να έχεις ένα λαπτοπ για τα βασικά και ένα τέρας σπιτι για enthusiast gaming (ή στην περιπτωσή μου ένα αξιοπρεπές pc να μ κρατήσει και όταν δεν με καλύπτει για κάποια πράγματα του πετάω πάνω έναν i7 και μια καινούργια γραφικών και τροφοδοτικό και είμαι μπόμπα )
Μόνο σταθερό παιδιά απο θέμα αναβάθμιση τα λάπτοπ είναι πονεμένη ιστορία

anavatis19
23/03/2017, 21:14
παντως για να παιξεις παιχνιδια σοβαρα σε λαπτοπ και να το ευχαριστηθεις πρεπει να τα σκασεις. πρωτον γιατι αναγκαστικα δεν θα παρεις οθονη 15'' αλλα 17 τουλαχιστον. επισης μια καρτα γραφικων σε σταθερο υπολογιστη πχ radeon R9 290 δεν εχει καμια σχεση με την ιδια σε λαπτοπ. ειναι υποβαθμισμενη. οποτε χανεις και απο εκει. και αν ενα παιχνιδι εχει μινιμουμ απαιτησεις αυτην την καρτα αυτο εχει υπολογιστει με την κανονικη καρτα οχι καρτα λαπτοπ..οποτε εισαι κατω απο τις μινιμουμ απαιτησεις. για να εισαι και λιγο futureproof μην αλλαζεις καθε 2 χρονια.
Οποτε παιρνεις alienware και καθαρισες! χαχαχαχα

ΥΓ. δεν μπορω να φανταστω εγω προσωπικα gaming σε οθονη κατω απο 23'' FHD και με ενα 1000αρικο παιρνεις καλο τερατακι σταθερη μοναδα.

georgeIII
23/03/2017, 23:23
Πες μου τώρα ότι το κατάστημα που πήγες είναι κατά κύριο λόγο εμπορικό ηλεκτρικών συσκευών και όχι εξειδικευμένο κατάστημα ειδών πληροφορικής και ότι είναι ο μόνος στην Πάτρα που κάνει ακόμα δόσεις με γραμμάτια με το εξαιρετικό επιτόκιο του 33% ????

Σε κάθε περίπτωση έχεις δικαίωμα να υπαναχωρήσεις αν έχεις υπογράψει για 899 και δεν στο δίνουν στην τιμή αυτή. Νομίζω λέγεται "έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας" ή κάτι τέτοιο.

http://www.efpolis.gr/el/component/content/article/826-faq-poliseis-service.html

Πηγα σε μεγαλη αλυσιδα καταστηματων ηλεκτρικων συσκευων, θα αναφερω το ονομα της αυριο κατα 99%. Ηταν ευκαιρια γιατι θα επερνα i7 6700HQ 1 tera σκληρο 8gb ram και την GTX 960M 4gb στα 899Ε. Δεν με ενδιαφερει να υπαναχωρησω οσο να παρω το laptop στην τιμη που εχω υπογράψει... Κανονικη τιμη του ειναι κοντα 1400Ε.

vaska
24/03/2017, 08:38
Πηγα σε μεγαλη αλυσιδα καταστηματων ηλεκτρικων συσκευων, θα αναφερω το ονομα της αυριο κατα 99%. Ηταν ευκαιρια γιατι θα επερνα i7 6700HQ 1 tera σκληρο 8gb ram και την GTX 960M 4gb στα 899Ε. Δεν με ενδιαφερει να υπαναχωρησω οσο να παρω το laptop στην τιμη που εχω υπογράψει... Κανονικη τιμη του ειναι κοντα 1400Ε.Αν δεν θέλουν να στο δώσουν θα βρουν ένα εκατομμύριο δικαιολογίες για να μην και δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις. Μπορούν να προφασιστούν ότι τέλειωσε η παρτίδα με την έκπτωση και τώρα πουλιέται στην κανονική του τιμή. Κανείς δεν μπορεί να τους υποχρεώσει να πουλήσουν στην τιμή που θέλεις. Κατά την γνώμη μου πάντα (είμαι επαγγελματίας του χώρου) πας να δώσεις πολλά γκαφρά χωρίς λόγο, άσε που τα μηχανάκια τέτοιου τύπου με γαΙδουρινές GPU έχουν σίγουρα μικρότερη ζωή λόγω θερμοκρασιών. Σοβαρά φορητά για gaming με σοβρό σχεδιασμό κι έμφαση στην ψύξη είναι ta Alienware και τα MSI. Αλλά έχουν και το ανάλογο βάρος και βεβαίως και την ανάλογη τιμή. Πακέτο πάνε αυτά, τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε

Panos76
24/03/2017, 09:11
Είναι απο το email που έστειλα στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτών
....
Έχετε κάποια ιδέα πως αλλιώς να κινηθω και αν μπορώ να κάνω κάτι... Ευχαριστώ

Στο δια ταύτα, για εμένα καλώς έπραξες για την αφερεγγυότητα του καταστήματος και το μόνο που θα έκανα θα ήταν και μια κοινοποίηση και σε αυτούς (το κατάστημα).

Επίσης, αν στραβώσει η δουλειά και τελικά δεν σου το δώσουν στην συμφωνηθείσα τιμή, προσωπικά, θα ακύρωνα την αγορά.

georgeIII
24/03/2017, 10:06
Αν δεν θέλουν να στο δώσουν θα βρουν ένα εκατομμύριο δικαιολογίες για να μην και δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις. Μπορούν να προφασιστούν ότι τέλειωσε η παρτίδα με την έκπτωση και τώρα πουλιέται στην κανονική του τιμή. Κανείς δεν μπορεί να τους υποχρεώσει να πουλήσουν στην τιμή που θέλεις. Κατά την γνώμη μου πάντα (είμαι επαγγελματίας του χώρου) πας να δώσεις πολλά γκαφρά χωρίς λόγο, άσε που τα μηχανάκια τέτοιου τύπου με γαΙδουρινές GPU έχουν σίγουρα μικρότερη ζωή λόγω θερμοκρασιών. Σοβαρά φορητά για gaming με σοβρό σχεδιασμό κι έμφαση στην ψύξη είναι ta Alienware και τα MSI. Αλλά έχουν και το ανάλογο βάρος και βεβαίως και την ανάλογη τιμή. Πακέτο πάνε αυτά, τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε
Αναφέρομαι στο dell 7559 το οποίο πιστεύω στα χρήματα αυτά είναι πολύ καλή ευκαιρία...380181

Αυτό δεν με καλύπτει πουθενά;

vaska
24/03/2017, 12:59
Αναφέρομαι στο dell 7559 το οποίο πιστεύω στα χρήματα αυτά είναι πολύ καλή ευκαιρία...380181

Αυτό δεν με καλύπτει πουθενά;Με τον Κλωσσόβουλο που έχεις μπλέξει δεν το βλέπω πιθανό. Πήρε παρτίδα, τέλειωσε πάει, πάπαλα δεν έχει την δυνατότητα μεμονωμένης παραγγελίας ενός κομματιού, οι παραγγελίες γίνονται κεντρικά και ότι φτάσει στα μαγαζιά θα πουληθεί. Μόνη ελπίδα αν θέλει όντως να εξυπηρετήσει (που χλωμό το βλέπω να θέλει να χάσει 100 ευρώ) είναι να κοιτάξετε αν υπάρχει σε κάποιο άλλο κατάστημα. Πάντως με την καμία δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις.

georgeIII
24/03/2017, 16:52
Με τον Κλωσσόβουλο που έχεις μπλέξει δεν το βλέπω πιθανό. Πήρε παρτίδα, τέλειωσε πάει, πάπαλα δεν έχει την δυνατότητα μεμονωμένης παραγγελίας ενός κομματιού, οι παραγγελίες γίνονται κεντρικά και ότι φτάσει στα μαγαζιά θα πουληθεί. Μόνη ελπίδα αν θέλει όντως να εξυπηρετήσει (που χλωμό το βλέπω να θέλει να χάσει 100 ευρώ) είναι να κοιτάξετε αν υπάρχει σε κάποιο άλλο κατάστημα. Πάντως με την καμία δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις.
Θα πάω από εκεί σε λίγο ;)

faraway
24/03/2017, 18:43
Σε αυτό που έχεις ανεβάσει έχεις ήδη έκπτωση 100 € στο προιόν
από τα 999 στα 899 δλδ :confused:

Γνωρίζεις ότι δεν είναι άτοκο , έτσι ?

devil's animal
24/03/2017, 20:46
αφου ειναι 899 πως γινεται κατω κατω να γραφει 1041,39?

δλδ τι ειναι ολα αυτα τα κ@ργιολικια που πληρωνεις εξτρα? αρα δεν ειναι 100αρικο η διαφορα, που το εχεις κανει τοσο θεμα...

George_Sp
24/03/2017, 20:56
καταναλωτικό δάνειο τραπέζης-κωτσόβολου για να το πάρει με δόσεις.

το λαπτοπ τελικά θα το πληρώσει 899+ τις επιβαρύνσεις του καταναλωτικού και λοιπά έξοδα.

Δηλαδή Χ-δόσεις επί επιτόκιο

devil's animal
24/03/2017, 21:04
καταναλωτικό δάνειο τραπέζης-κωτσόβολου για να το πάρει με δόσεις.

το λαπτοπ τελικά θα το πληρώσει 899+ τις επιβαρύνσεις του καταναλωτικού και λοιπά έξοδα.

Δηλαδή Χ-δόσεις επί επιτόκιο



δλδ το ΑΡΧΙΚΟ ποσό που μπαινει στις δοσεις, ασχετα με το πόσο θα καταληξει να πληρωσει στο τελος ο φιλος, θα ειναι το 1041,39?
αν π.χ. το επιτοκιο ειναι 30% θα πληρωσει 1300 πανω κατω?

faraway
24/03/2017, 21:27
To αρχικό ποσό που μπαίνει στο δοσολόγιο είναι :

899 το λάπτοπ + 25 διαχειριστικά έξοδα δανείου + 39,37 προστασίες δανείου = 963 € περίπου

Σε αυτό το ποσό μετά μπαίνει το επιτόκιο ανάλογα τις δόσεις που θα κάνεις
και το τελικό ποσό για 12 ή 18 δόσεις ( δεν μπορώ να δω πόσες είναι ) βγαίνει 1041,39

George_Sp
24/03/2017, 21:54
To αρχικό ποσό που μπαίνει στο δοσολόγιο είναι :

899 το λάπτοπ + 25 διαχειριστικά έξοδα δανείου + 39,37 προστασίες δανείου = 963 € περίπου

Σε αυτό το ποσό μετά μπαίνει το επιτόκιο ανάλογα τις δόσεις που θα κάνεις
και το τελικό ποσό για 12 ή 18 δόσεις ( δεν μπορώ να δω πόσες είναι ) βγαίνει 1041,39

^^ αυτό ακριβώς

devil's animal
25/03/2017, 08:03
To αρχικό ποσό που μπαίνει στο δοσολόγιο είναι :

899 το λάπτοπ + 25 διαχειριστικά έξοδα δανείου + 39,37 προστασίες δανείου = 963 € περίπου

Σε αυτό το ποσό μετά μπαίνει το επιτόκιο ανάλογα τις δόσεις που θα κάνεις
και το τελικό ποσό για 12 ή 18 δόσεις ( δεν μπορώ να δω πόσες είναι ) βγαίνει 1041,39



αν κατω αριστερα ειναι οι δοσεις, τοτε ειναι 24...
δλδ παιρνουμε καταναλωτικο για ενα λαπτοπ των 900€, που αυτοι θελουν να μας το δωσουν 1000, και εχουμε να το αποπληρωσουμε για 2 χρονια πληρωνοντας 150€ παραπανω...

οκ...:rolleyes:

georgeIII
25/03/2017, 09:32
To αρχικό ποσό που μπαίνει στο δοσολόγιο είναι :

899 το λάπτοπ + 25 διαχειριστικά έξοδα δανείου + 39,37 προστασίες δανείου = 963 € περίπου

Σε αυτό το ποσό μετά μπαίνει το επιτόκιο ανάλογα τις δόσεις που θα κάνεις
και το τελικό ποσό για 12 ή 18 δόσεις ( δεν μπορώ να δω πόσες είναι ) βγαίνει 1041,39

Ακριβώς έτσι είναι...
Οι δόσεις είναι 12 όχι 24 που λέει ένας φίλος πιο πάνω.
Πήγα από εκεί χτες, μου είπαν ότι κάποιο κόλλημα γινόταν με την τράπεζα γιατί αν μου το έδιναν 899 (αρχική τιμή πάντα ;) ) θα φαινόταν το κατάστημα πιστοτικο. Να πω την αλήθεια δεν πολύ κατάλαβα..
Μου είπαν μετά να το πάρω 999 και να μου δώσουν δωροεπιταγη 100€ την διαφορά δλδ. Δέχτηκα και όταν πήγαμε να κανουμε τα χαρτιά τελικά μου είπαν έχει εγκριθεί με 899€ και δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα. Δευτέρα παραλαμβανω.
Βέβαια δεν το έχω δέσει κόμπο γτ μπορεί να πάω δευτέρα και να μου που άλλα...

panavour
25/03/2017, 09:37
Μετα φταιει ο Σοιμπλε που μας λεει απατεωνες.Αφου οποια πετρα και να σηκωσεις σ αυτη την χωρα υπαρχει απο κατω και μια απατη και απο κατω κι απ αυτην και μια δικαιολογια.:cry:

georgeIII
25/03/2017, 09:39
αφου ειναι 899 πως γινεται κατω κατω να γραφει 1041,39?

δλδ τι ειναι ολα αυτα τα κ@ργιολικια που πληρωνεις εξτρα? αρα δεν ειναι 100αρικο η διαφορα, που το εχεις κανει τοσο θεμα...

Θέμα δεν κάνω το κατοσταρικο που στο κάτω κάτω της γραφής γτ να το πληρώσω, θέμα κάνω όλη την συμπεριφορά του καταστήματος. Το παίρνεις όχι δεν το παίρνεις κτλ. Δλδ εσύ θα το έκανες αβαβα και θα έλεγες οκ φίλε βάλε και 100€ επιπλέον δεν τρέχει τπτ...

Το λάπτοπ αυτό ξέρεις πόσο έχει στην Αμερική 800$ εδώ τα ελληνικά μαγαζιά ξέρεις πόσο το έχουν; 1400€
Αν βγαλεις το 24% ΦΠΑ πάει λίγο πανω από από 1100€. Δλδ 300€ πάνω από την τιμή που το πουλάνε στην Αμερική η οποία τιμή σίγουρα έχει δασμούς και κέρδος.

devil's animal
25/03/2017, 09:53
Θέμα δεν κάνω το κατοσταρικο που στο κάτω κάτω της γραφής γτ να το πληρώσω, θέμα κάνω όλη την συμπεριφορά του καταστήματος. Το παίρνεις όχι δεν το παίρνεις κτλ. Δλδ εσύ θα το έκανες αβαβα και θα έλεγες οκ φίλε βάλε και 100€ επιπλέον δεν τρέχει τπτ...

Το λάπτοπ αυτό ξέρεις πόσο έχει στην Αμερική 800$ εδώ τα ελληνικά μαγαζιά ξέρεις πόσο το έχουν; 1400€
Αν βγαλεις το 24% ΦΠΑ πάει λίγο πανω από από 1100€. Δλδ 300€ πάνω από την τιμή που το πουλάνε στην Αμερική η οποία τιμή σίγουρα έχει δασμούς και κέρδος.



δεν θα εκανα αβαβα τιποτα...αλλα δεν θα πηγαινα να κουνηθω και με λεφτα που δεν εχω...αν απο την αλλη πηγαινα με το κασερι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα εκαναν τιποτα απ'ολα αυτα...

επισης μην συγκρινεις με Αμερικη...απειρα προϊοντα ειναι πιο φτηνα εκει...γι'αυτο το ebay εχει παρει φωτια...αν θες παρ'το απο εκει με 800$ που βγαινουν 740€ με σημερινη ισοτιμια και με τα μεταφορικα να σου ερχοταν με 800€ στην πορτα και να γλιτωνες και το κατοσταρικο το εξτρα και τα γ@μησιατικα του δανειου...αλλα ξεχασα! εκει δεν δεχονται καρτες και καταναλωτικα...οποτε, αναποφευκτα, εισαι βορα στα νυχια του καθε εμπορου...
:wave2:

faraway
25/03/2017, 10:01
αν κατω αριστερα ειναι οι δοσεις, τοτε ειναι 24...
δλδ παιρνουμε καταναλωτικο για ενα λαπτοπ των 900€, που αυτοι θελουν να μας το δωσουν 1000, και εχουμε να το αποπληρωσουμε για 2 χρονια πληρωνοντας 150€ παραπανω...

οκ...:rolleyes:

H αρχική αξία εφόσον μπαίνει στη διαδικασία δανειοδότησης μέσω καταναλωτικού είναι 963 και όχι 899
που σημαίνει ότι η επιβάρυνση ( τόκοι ) που έχεις για 12 μήνες είναι 1041-963 = 78 €

Υπάρχει πάντα η επιλογή των μετρητών και η τιμή των 899 €
όπως και η πιστωτική που είναι άτοκο
αλλά από τη στιγμή που ζητάς καταναλωτικό
οφείλεις να γνωρίζεις ότι μπαίνεις στη διαδικασία των έντοκων δόσεων

devil's animal
25/03/2017, 10:33
H αρχική αξία εφόσον μπαίνει στη διαδικασία δανειοδότησης μέσω καταναλωτικού είναι 963 και όχι 899
που σημαίνει ότι η επιβάρυνση ( τόκοι ) που έχεις για 12 μήνες είναι 1041-963 = 78 €

Υπάρχει πάντα η επιλογή των μετρητών και η τιμή των 899 €
όπως και η πιστωτική που είναι άτοκο
αλλά από τη στιγμή που ζητάς καταναλωτικό
οφείλεις να γνωρίζεις ότι μπαίνεις στη διαδικασία των έντοκων δόσεων

οπως και να εχει, εγω βλεπω οτι κατι που θα μπορουσα να παρω με 900 το παιρνω με 1040..αρα τα 140 τα θεωρω νταβατζηλικι...και ειναι λογικο, γιατι θα πρεπει να υπαρχει και ενα ανταποδοτικο οφελος για την επιχειρηση για να πουλησει σε καποιον χωρις λεφτα...

georgeIII
25/03/2017, 12:10
οπως και να εχει, εγω βλεπω οτι κατι που θα μπορουσα να παρω με 900 το παιρνω με 1040..αρα τα 140 τα θεωρω νταβατζηλικι...και ειναι λογικο, γιατι θα πρεπει να υπαρχει και ενα ανταποδοτικο οφελος για την επιχειρηση για να πουλησει σε καποιον χωρις λεφτα...

Η αλήθεια είναι ότι το ύφος σου δεν μου αρέσει καθόλου αλλά δεν θα ασχοληθώ με αυτό. Το τι έχω στην δική μου τσέπη είναι δικιά μου δουλειά και δεν νομιζω να ζήτησα δανεικά από κανένα εδώ. Η ερώτησή μου ήταν άλλη και ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Παρακαλώ να κλειδωθεί το θέμα,
Ευχαριστώ