PDA

View Full Version : Μια νέα λειτουργία των Google Maps που μπορει να φανεί χρήσιμη στις βόλτες μας.



ptc
23/03/2017, 21:25
https://www.youtube.com/watch?v=u62nPKgLJeg

Ουσιαστικα με αυτη τη λειτουργια μπορεις να δωσεις το στιγμα σου σε πραγματικο χρονο, σε οποιον θες και για οση ωρα θες. Οταν κανεις share στελνεις ενα link που οποιος το πατησει μπορει να δει πού ακριβως βρισκεσαι.

Αν ας πουμε διοργανωνω εγω μια ανοιχτη βολτα, μπορω να ενεργοποιησω αυτη τη λειτουργια στο κινητο μου και λιγο πριν ξεκινησει η βολτα να ανεβασω στο thread για τη συγκεκριμενη βολτα ενα link. Πατωντας αυτο το link μπορει ανα πασα στιγμη οποιος ενδιαφερεται να δει πού ακριβως βρισκομαι και κατα συνεπεια να παρακολουθει σε πραγματικο χρονο τη βολτα. Πχ καποιος που αργησε να ξεκινησει ξερει αν βρισκομαστε ακομα στην αφετηρια και μπορει να μας προλαβει, ή καποιος που θα ερχοταν σε μια ενδιαμεση σταση της βολτας μπορει να παρακολουθει τη βολτα online και να υπολογισει ποτε να ξεκινησει για να πετυχει τους υπολοιπους εκει που θελει. Οπως δλδ παρακολουθουμε μια πτηση καποιου που θελουμε να παραλαβουμε απο το αεροδρομιο, για να ξερουμε ποτε να παμε να τον παρουμε.

Viper4
23/03/2017, 21:47
πολύ καλό!!

amyroukai
23/03/2017, 22:43
Αυτό υπάρχει ήδη, για όσους έχουν google account και android συσκευή μέσω του "anti-Facebook" της google...

καλό είναι πάντως που το δίνουν πιο ανοιχτά.






Και τώρα οι ζηλιάρες σύζυγοι και οι ζηλιάρηδες σύζυγοι κάνουν ΠΑΡΤΥ. Που είπες ότι είσαι; για άνοιξε να σε δώ... Βλέπω να κάνουν χρυσές δουλειές τα GPS spoofer.

ptc
23/03/2017, 22:52
Αυτό υπάρχει ήδη, για όσους έχουν google account και android συσκευή μέσω του "anti-Facebook" της google...

καλό είναι πάντως που το δίνουν πιο ανοιχτά.


Προφανως δεν ειναι καμια πρωτοποριακη τεχνολογια, ουτε ειπα κατι τετοιο. Και τα περισσοτερα GPS navigation apps δινουν τετοιες επιλογες.

Νομζω ομως, για τη συγκεκριμενη χρηση, η προσβασιμοτητα σε οσο το δυνατον περισσοτερους ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας.

amyroukai
23/03/2017, 23:16
Ειδικά για τις μοτοβόλτες, απλά τελειώνει το άγχος του "που να είναι ο μαλάκας πάλι"... Αν όλοι μαζί έχουν μοιραστεί την θέση, ξέρεις (και για καλό και για -χτύπα ξύλο- κακό).

xristos x
23/03/2017, 23:32
Στο κινητο σε εμενα παντως δεν μου την εχει την επιλογη "share location". Το εχει δοκιμασει/βρει κανεις;
380179

amyroukai
23/03/2017, 23:46
θα ενεργοποιηθεί σύντομα, το είχαν αυτές τις μέρες αρκετά sites με τεχνολογικά νέα.

GiorgosLa
24/03/2017, 07:44
Πάει η χαμενιάδα. Κανείς δεν θα μπορεί να κρυφτεί. Μόνο ο Παναγιώτης δεν θα φαίνεται πουθενά. (Εκτός αν έχεις τηλ με υπέρυθρες και συ). :bawl:

GFawkes
24/03/2017, 10:52
Υπεροχος τροπος παραβιασης των προσωπικων δεδομενων μας...


και το καλυτερο-οπως και με το facebook- με την συγκαταθεση μας!!!

:moutza:

o teos
24/03/2017, 10:58
:yuck: :a06:ουτε και καν...να θες να χαθεις σας ανθρωπος και να μη σε αφηνει ο προδωτης:D..ασε σηκωνω το τηλεφωνο και ρωταω που εισαστε ρε ερχομαι και τελος

ptc
24/03/2017, 11:29
Υπεροχος τροπος παραβιασης των προσωπικων δεδομενων μας...


και το καλυτερο-οπως και με το facebook- με την συγκαταθεση μας!!!

:moutza:

Τρεις περιπτωσεις μπορω να σκεφτω. 1) δεν εχεις smartphone, 2) εχεις smartphone αλλα δεν εχεις ουτε ενα app κατεβασμενο, 3) εχεις smartphone με apps αλλα πολυ απλα δεν εχεις διαβασει ποτε τους ορους στους οποιους συμφωνεις οταν κατεβαζεις τα apps.

Τα προσωπικα σου δεδομενα αλλωστε δεν παραβιαζονται οταν γινεται κατι τετοιο με την εγκριση σου. Παραβιαζονται απο τις διαφορες NSA, CIA, κτλ,
αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

GFawkes
24/03/2017, 12:02
Τρεις περιπτωσεις μπορω να σκεφτω. 1) δεν εχεις smartphone, 2) εχεις smartphone αλλα δεν εχεις ουτε ενα app κατεβασμενο, 3) εχεις smartphone με apps αλλα πολυ απλα δεν εχεις διαβασει ποτε τους ορους στους οποιους συμφωνεις οταν κατεβαζεις τα apps.

Τα προσωπικα σου δεδομενα αλλωστε δεν παραβιαζονται οταν γινεται κατι τετοιο με την εγκριση σου. Παραβιαζονται απο τις διαφορες NSA, CIA, κτλ,
αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

4.Exω smartphone, εχω διαβασει τους ορους κ το εχω σεταρει να μην στελνει τιποτε, κοβωντας απο το root all access στους ρουφιανους.
δυσκολο, θελει χρονο αλλα λειτουργει...κ αυξανει κ την αυτονομια της μπαταριας....

ptc
24/03/2017, 12:08
4.Exω smartphone, εχω διαβασει τους ορους κ το εχω σεταρει να μην στελνει τιποτε, κοβωντας απο το root all access στους ρουφιανους.
δυσκολο, θελει χρονο αλλα λειτουργει...κ αυξανει κ την αυτονομια της μπαταριας....

Χμμμ, αυτο ακουγεται ενδιαφερον οντως. Θα το ψαξω...
Φαγαμε που φαγαμε τη μουτζα μας, ας κερδισουμε και κατι απο το νημα. :p

Mits-fz6
24/03/2017, 19:40
Χρησιμοποιώντας το Google maps με 3g στο Iphone 5 μου χαλάει 20% σε λιγότερο από 15 λεπτά. Δεν ξέρω οι μπαταρίες σας τι αντοχές έχουν.

Ωραίο θα ήταν αυτή η εφαρμογή αυτή όπως και όλες οι εφαρμογές πλοήγηση να λειτουργούσαν χωρίς την χρήση δεδομένων κινητού (όπως το ναβιγκον).

BLiTzER
24/03/2017, 19:45
Έχει επιλογή αποθήκευσης χαρτών, ώστε να μη χρειάζεται ίντερνετ.

Ζεύκας
24/03/2017, 20:00
Χρησιμοποιώντας το Google maps με 3g στο Iphone 5 μου χαλάει 20% σε λιγότερο από 15 λεπτά. Δεν ξέρω οι μπαταρίες σας τι αντοχές έχουν.

Ωραίο θα ήταν αυτή η εφαρμογή αυτή όπως και όλες οι εφαρμογές πλοήγηση να λειτουργούσαν χωρίς την χρήση δεδομένων κινητού (όπως το ναβιγκον).

https://itunes.apple.com/us/app/here-wego-city-navigation-offline-maps/id955837609?mt=8

amyroukai
28/03/2017, 12:01
Μόλις είδα ότι την λειτουργία που συζητάμε την έχει και το Locus Maps το οποίο δίνει και λινκ μέσω web στο οποίο δείχνει στους φίλους μας την θέση και την ταχύτητά μας, με ανανέωση ανά 15 δευτερόλεπτα.

amyroukai
01/04/2017, 16:03
380602