PDA

View Full Version : καταναλωση freewind



tzimidis
28/03/2017, 22:34
Το σ/κ πηγα μια καταδρομική αθήνα-γιάννενα-αθήνα.
με γεμάτο ντεπόζιτο από χαίδάρι, έβαλα 15€ βγαίνοντας από τη γέφυρα στο Αντίρριο,
και ξαναγέμισα με άλλα 19 € μόλις μπήκα γιάννενα.
Οπως τα υπολόγισα βγαίνει 5λτ/100χλμ.
δεδομένου ότι ήταν άδειος ο δρόμος και για αρκετά μεγάλο μέρος της διαδρομής
πήγαινα με το γκάζι τέρμα-πιο τέρμα δεν πάει (στις ευθείες τουλάχιστον :) )
και με το μηχανάκι να έχει αισίως 250.000 χλμ , χωρίς να έχει ανοιχτεί ΠΟΤΕ το μοτέρ
, ούτε εχουν πειραχτεί/καθαριστεί/ρυθμιστεί καρμυρατέρ/βαλβίδες,

θα έλεγα ότι είναι υπερβολικά μια χαρά κατανάλωση, για εργαλείο 20ετίας.

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αυτό που με προβλημάτισε είναι ένας χτύπος που νιώθω από το μοτέρ ,
όταν το μηχανάκι είναι σε κλίση, είτε δεξιά είτε αριστερά, και τότε μόνο όταν δίνω έστω και ελάχιστο γκάζι.
δεν θυμάμαι να το ένιωθα αυτό παλιότερα.
τι μπορεί να είναι? Σόρρυ αν είναι μαλακία η ερώτηση..

gior-gos
29/03/2017, 07:27
Ρουλεμαν τροχων ισως. Κυριως πισω.

DrBig
29/03/2017, 07:31
Το σ/κ πηγα μια καταδρομική αθήνα-γιάννενα-αθήνα.
με γεμάτο ντεπόζιτο από χαίδάρι, έβαλα 15€ βγαίνοντας από τη γέφυρα στο Αντίρριο,
και ξαναγέμισα με άλλα 19 € μόλις μπήκα γιάννενα.
Οπως τα υπολόγισα βγαίνει 5λτ/100χλμ.
δεδομένου ότι ήταν άδειος ο δρόμος και για αρκετά μεγάλο μέρος της διαδρομής
πήγαινα με το γκάζι τέρμα-πιο τέρμα δεν πάει (στις ευθείες τουλάχιστον :) )
και με το μηχανάκι να έχει αισίως 250.000 χλμ , χωρίς να έχει ανοιχτεί ΠΟΤΕ το μοτέρ
, ούτε εχουν πειραχτεί/καθαριστεί/ρυθμιστεί καρμυρατέρ/βαλβίδες,

θα έλεγα ότι είναι υπερβολικά μια χαρά κατανάλωση, για εργαλείο 20ετίας.


WOW!!!!

PortisHead
29/03/2017, 07:39
Respect !!!
Τοση ωρα και τετοια διαδρομη...σχεδον τερμα γκαζι με μονοκυλινδρο ???
Ευτυχως που τσιμπανε και λιγο λαδάκι τα Suzuki γιατι αλλιως θα είχες κολλήσει κανα μοτερ :) :) :)

azar41
29/03/2017, 08:09
Και εμένα τόσο καίει,250.000 χιλ και δεν έχουν ρυθμιστεί βαλβίδες;:eek:

doctoras
29/03/2017, 08:35
ωραίος!
μήπως τίποτα καδένα εκκεντροφόρου τεντωτήρας να τα παιζει

buckley
29/03/2017, 08:42
Respect !!!
Τοση ωρα και τετοια διαδρομη...σχεδον τερμα γκαζι με μονοκυλινδρο ???
Ευτυχως που τσιμπανε και λιγο λαδάκι τα Suzuki γιατι αλλιως θα είχες κολλήσει κανα μοτερ :) :) :)

Για σπάστο σε φραγκοδίφραγκα αυτό...

GFawkes
29/03/2017, 09:02
Για σπάστο σε φραγκοδίφραγκα αυτό...

Αν και δεν ειναι, δουλευει ως διχρονο ως προς την καταναλωση του λαδιου....


ξερεις σαν κατι παλιοGsx....
:evil:

DAYMAN
29/03/2017, 09:27
χαρας ευαγγελια να εχεις τετοιες καταναλωσεις και με μηδεν συντηρηση-βαλβιδες καρμπυρατερ- φτυστο.:D

PortisHead
29/03/2017, 11:26
Για σπάστο σε φραγκοδίφραγκα αυτό...

Μοτερ που τσιμπάει λάδι...δλδ περνάει λιγο λαδακι και στον θαλαμο καυσης
δεν έχει φόβο να κολλήσει ποτέ.

Ασε που ανεβάζει και λίγο την συμπίεση για καλυτερες επιδόσεις (βλέπε Alfa romeo κ.λ.π.) :D

Κλασσικό παράδειγμα παλια XT600 vs. DR650
Σε παρατεταμένα ανοίγματα τερμα γκάζι για μεγαλες διαδρομες ποτε κανεναν DR δεν κόλλησε.

buckley
29/03/2017, 12:15
Μοτερ που τσιμπάει λάδι...δλδ περνάει λιγο λαδακι και στον θαλαμο καυσης
δεν έχει φόβο να κολλήσει ποτέ.

Ασε που ανεβάζει και λίγο την συμπίεση για καλυτερες επιδόσεις (βλέπε Alfa romeo κ.λ.π.) :D

Κλασσικό παράδειγμα παλια XT600 vs. DR650
Σε παρατεταμένα ανοίγματα τερμα γκάζι για μεγαλες διαδρομες ποτε κανεναν DR δεν κόλλησε.

Φαύλος κύκλος αδελφέ συμπίεση μεν λαδώνει μπουζί δε.Κανένα dr δεν κόλλησε λες σε "σκίσιμο" αν κουβάλαγες και λαδάκι μαζί να συμπληρώνεις όμως.
Πονεμένη ιστορία άστα γιατί έχω μεγάλη εμπειρία κι από DR πόσο μάλλον από παλιό veloce.

bulmont
29/03/2017, 14:27
χαρας ευαγγελια να εχεις τετοιες καταναλωσεις και με μηδεν συντηρηση-βαλβιδες καρμπυρατερ- φτυστο.:D



Γιατί μωρή, κουκούτσια έχει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

GFawkes
29/03/2017, 14:38
Γιατί μωρή, κουκούτσια έχει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

εσυ τα καταπινεις δλδ.....;
:uplate:

DAYMAN
29/03/2017, 14:40
Γιατί μωρή, κουκούτσια έχει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

φτου σκορδα Βαγγελη.:D
δεν σε εφτυνε εσενα η μανα η η γιαγια σου;

bulmont
29/03/2017, 14:41
εσυ τα καταπινεις δλδ.....;
:uplate:


:bawl::bawl::bawl: :moutza:

buckley
29/03/2017, 14:42
φτου σκορδα Βαγγελη.:D
δεν σε εφτυνε εσενα η μανα η η γιαγια σου;

Μπα στο φτύσιμο τον είχαν..................................

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/03/2017, 21:20
Φαύλος κύκλος αδελφέ συμπίεση μεν λαδώνει μπουζί δε.Κανένα dr δεν κόλλησε λες σε "σκίσιμο" αν κουβάλαγες και λαδάκι μαζί να συμπληρώνεις όμως.
Πονεμένη ιστορία άστα γιατί έχω μεγάλη εμπειρία κι από DR πόσο μάλλον από παλιό veloce.

συμφοναω.με εμπειρια.καθοτι βολτα με dr παντα ενα λιτρο λαδι πισω στο σακο.αλλααα.αθανατα μοτερακια.και σκυλακια;)

yes-u
30/03/2017, 07:55
Οπως τα υπολόγισα βγαίνει 5λτ/100χλμ.
δεδομένου ότι ήταν άδειος ο δρόμος και για αρκετά μεγάλο μέρος της διαδρομής
πήγαινα με το γκάζι τέρμα-πιο τέρμα δεν πάει (στις ευθείες τουλάχιστον :) )
και με το μηχανάκι να έχει αισίως 250.000 χλμ , χωρίς να έχει ανοιχτεί ΠΟΤΕ το μοτέρ
, ούτε εχουν πειραχτεί/καθαριστεί/ρυθμιστεί καρμυρατέρ/βαλβίδες,

θα έλεγα ότι είναι υπερβολικά μια χαρά κατανάλωση, για εργαλείο 20ετίας.

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αυτό που με προβλημάτισε είναι ένας χτύπος που νιώθω από το μοτέρ ,
όταν το μηχανάκι είναι σε κλίση, είτε δεξιά είτε αριστερά, και τότε μόνο όταν δίνω έστω και ελάχιστο γκάζι.
δεν θυμάμαι να το ένιωθα αυτό παλιότερα.
τι μπορεί να είναι? Σόρρυ αν είναι μαλακία η ερώτηση..

Μου θύμισες 98χρονο μπάρμπα μου που φορτωνόταν ψώνια από λαϊκή, ανέβαινε ποδαράτος στο Άνω Βαθύ στη Σάμο, εξυπηρετούσε μόνος την κατάκοιτη 150 κιλών γυναίκα του και παραπονιόταν ότι τον πονάνε λίγο οι ώμοι...

tzimidis
30/03/2017, 12:05
Μου θύμισες 98χρονο μπάρμπα μου που φορτωνόταν ψώνια από λαϊκή, ανέβαινε ποδαράτος στο Άνω Βαθύ στη Σάμο, εξυπηρετούσε μόνος την κατάκοιτη 150 κιλών γυναίκα του και παραπονιόταν ότι τον πονάνε λίγο οι ώμοι...

απλά αναρωτιέμαι αν είναι κάτι που χρήζει άμεσης επέμβασης, ή αν είναι κάτι συνηθισμένο

yes-u
30/03/2017, 12:39
απλά αναρωτιέμαι αν είναι κάτι που χρήζει άμεσης επέμβασης, ή αν είναι κάτι συνηθισμένο

Τον 98χρονο δεν τον πας για άμεση επέμβαση, τον αφήνεις να αναπαυτεί εν ειρήνη...

bulmont
30/03/2017, 14:46
Τον 98χρονο δεν τον πας για άμεση επέμβαση, τον αφήνεις να αναπαυτεί εν ειρήνη...




Κωλόπαιδα ......που θα πάει.................δεν θα γεράσεται κι' εσείς......................:bawl:

tzimidis
30/03/2017, 16:26
Τον 98χρονο δεν τον πας για άμεση επέμβαση, τον αφήνεις να αναπαυτεί εν ειρήνη...

Εδώ περιμένω πότε θα του βγάλω πινακίδες φιλπα.

mikes
30/03/2017, 20:45
τις ιδιες καταναλώσεις εχω κι εγω με το 250αρι στη διαδρομή αθηνα-λευκαδα (400χλμ σπιτι με σπιτι) και το μηχανακι να στροφαρει 1000 στροφες πριν το κοφτη σε ολυμπια (τα καλα κομματια) και ιονια οδο..

Eversman
31/03/2017, 08:23
Ά γειά σου! Χαίρομαι να βλέπω, να ακούω και να διαβάζω για μηχανάκια με κάκαλα και όχι αυτές τις σύγχρονες αηδίες με injection, abs, obd, usb, nba, nsa κλπ!

Τζίμη, έλεγξε την αλυσίδα σου, τα ρουλμάν των τροχών, το μοχλικό και το ψαλίδι. Μιά χαρά είναι η κατανάλωση. Μην πειράξεις τίποτα. Εφόσον το κάρμπ, δεν σου κάνει τερτίπια, άστο στην ησυχία του.

Corki
31/03/2017, 11:10
ξεχειλωμενη καδενα εκκεντροφορου ισως....ισως η γλιστρα να εχει φαγωθει-σπασει μερικως?

Το λαμπακι της νεκρας σου αναβει κανονικα? Ειναι γνωστο οτι ο αισθητηρας ξεβιδωνεται και πεφτει μεσα στα καρτερ.

spypetros
29/03/2018, 23:47
Εμένα μου φαίνεται ότι μου καίει λίγο περισσότερο. 6lt/km με 100χλμ/ωρα και αν είμαι δικάβαλος και τριβάλιτσος στα 7 με 7,5 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα.
Μήπως φταίει που δεν έχω αλλάξει φίλτρο αέρα?
Από λάδια πάντως δεν μου καίει απολύτως τίποτα στα 3.000χλμ που είναι και η προγραμματισμένη αλλαγή τους.
Το μηχανάκι έχει 133.000χλμ και δεν έχω ανοίξει και εγώ μοτέρ για επισκευή, μόνο κάτι κοκοράκια άλλαξα πέρσι.

typhoon
30/03/2018, 12:58
Με 250.000 κ ποτέ άνοιγμα
1) κανείς το σταυρό σου γιατί έχει μηχανάκι λίρα εκατό
2) δεν πειράζεις τίποτα μέχρι να αποδημήσει εις Κύριον, καθότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν ανοιχτεί τώρα να ζητήσει τα άπειρα.
Ως συνήθως δηλαδή σε μοτέρ με τόσα χιλιόμετρα, είτε αυτοκινητάδικα είτε μοτοσυκλέτας (σπάνιο...) όταν τα ανοίξεις ζητάνε σχεδόν τα πάντα

TsoliasGR
31/03/2018, 16:16
Λιρα εκατό δεν θα πει τίποτα...
φτου φτου σκόρδα!!!