PDA

View Full Version : Κάμερα εξωτερικού χώρου.



Ζεύκας
30/03/2017, 15:59
Είμαι στην αναζήτηση κάμερας εξωτερικού χώρου και ρωτάω εδώ μπας και έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα.

Αυτό που θέλω από την κάμερα είναι να έχει αισθητήρα κίνησης και να δέχομαι ειδοποίηση στο κινητό όταν αντιλαμβάνεται κάτι.
όχι email, όχι sms, κάτι πιο συνεχές όπως τηλέφωνο ή κάποιο έντονο ήχο. άμα κοιμάμαι κ σιγά μην ξυπνήσω από το mail.

η κάμερα μπορεί να είναι είτε wifi κ να συνδέεται με το ρούτερ ή να αγοράσω ενσύρματη με καταγραφικό δεν με πειράζει.

η αγορά έχει πολλές λύσεις κ σαν άσχετος έχω χάσει τη μπάλα...

Μανολης67
30/03/2017, 20:42
Ενδιαφέρον θεμα άνοιξες...σκεφτόμουν και εγω για καμερα, γιατι ειχα διένεξη με γειτονα και ενοχλούσε την μοτοσυκλέτα μου...(δεν εχω παρκινκ δυστυχώς ) αλλά τι παίζει απο προσωπικά δεδομένα? επιτρέπεται να καταγραφεις σε cam τον δρομο?

teogtp
30/03/2017, 20:54
Ενδιαφέρον θεμα άνοιξες...σκεφτόμουν και εγω για καμερα, γιατι ειχα διένεξη με γειτονα και ενοχλούσε την μοτοσυκλέτα μου...(δεν εχω παρκινκ δυστυχώς ) αλλά τι παίζει απο προσωπικά δεδομένα? επιτρέπεται να καταγραφεις σε cam τον δρομο?

Όχι δεν επιτρέπεται αν δεν έχεις την καταλληλη άδεια από την ασφάλεια και αναγραφή ότι ο χώρος καταγράφεται.

Panos76
31/03/2017, 12:11
Εδώ (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL) πολλές απαντήσεις για το θέμα περί προσωπικών δεδομένων και κάμερες.


♫ κάμερες, κάμερες παντού
και τα μυαλά στις κάμερες, τ'αόρατου εχθρού ♫

Ζεύκας
31/03/2017, 14:53
Μου κάνει εντύπωση πως σε ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ κανείς δεν έχει μπει στη διαδικασία να παρακολουθεί τη μηχανή του

teogtp
31/03/2017, 15:12
Μου κάνει εντύπωση πως σε ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ κανείς δεν έχει μπει στη διαδικασία να παρακολουθεί τη μηχανή του

Για ποιο λόγο;
Θα είσαι 24/7 μπροστά από μία οθόνη;

teogtp
31/03/2017, 15:15
Μόνο για λόγους "αποτροπής " με ταμπέλες "Ο χωρος βιντεοσκοπειται" αλλά και πάλι τα κλεφτρονια στ'@ρχιδια τους.....

Ζεύκας
31/03/2017, 15:25
κάμερα είναι να έχει αισθητήρα κίνησης και να δέχομαι ειδοποίηση στο κινητό όταν αντιλαμβάνεται κάτι.


Για ποιο λόγο;
Θα είσαι 24/7 μπροστά από μία οθόνη;


παίδες άμα δεν έχετε κάτι ουσιαστικό να προσθέσετε υπάρχει και η δυνατότητα να μην γράφετε. δοκιμάστε το.

για την ιστορία προσανατολίζομαι σε hikvision μεριά. όποιος έχει δουλέψει το app μου λέει.

ionized
31/03/2017, 15:29
η αλλη λυση για να γλυτωσεις και το νομικο αλλα να εχεις και το "αποτρεπτικο" της υποθεσης...μια dummy καμερα με λεντ να αναβοσβηνει και σενσορα κινησης,μπαταριας η ακομα και ρευματος,σε καποιο καλο σημειο να φαινετε,βαλε και ενα ταμπελακι ο χωρος παρακολουθειτε.
τωρα για το μυνημα που λες,συναγερμος με τηλεειδοποιηση?δεν εχω δοκιμασει δεν ξερω οποτε σορρυ αμα ειπα μακακια :p

Ζεύκας
31/03/2017, 15:37
Βρε παιδιά ποιός ζήτησε να μάθει εάν υπάρχει νομικό ζήτημα; άλλο είναι το θέμα του θρεντ

Και όχι δεν υπάρχει πουθενά συναργερμός στην εξίσωση.


@Mod: Άμα δεν γράψει κάποιος κάτι σχετικό μέχρι το βράδυ, στείλτο, τζάμπα πιάνει χώρο

Sapadak
31/03/2017, 16:02
Κακώς δε στέκεσαι στο νομικό μέρος του ζητήματος, γιατι μπορεί να βρεθείς προ εκπληξεων.

on topic δεν έχω να προσθέσω κάτι

Ζεύκας
31/03/2017, 17:29
Κακώς δε στέκεσαι στο νομικό μέρος του ζητήματος, γιατι μπορεί να βρεθείς προ εκπληξεων.

on topic δεν έχω να προσθέσω κάτι

το έχω κοιτάξει το νομικό ζήτημα πριν ανοίξω αυτό το θρεντ. ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Μανολης67
31/03/2017, 18:47
Μου κάνει εντύπωση πως σε ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ κανείς δεν έχει μπει στη διαδικασία να παρακολουθεί τη μηχανή του

Το σκεφτηκα, το αναφέρω παραπάνω, δεν προχώρησα για τους νομικούς λόγους, σε κλειστό παρκινκ, ναι...αλλά εκεί τι νόημα εχει?

Ζεύκας
31/03/2017, 18:57
ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ και θα σου λυθεί η απορία

ggs
31/03/2017, 19:00
https://www.abus.com/eng/Home-Security/Video-Surveillance/Surveillance-cameras/Network-Cameras/Megapixel-PIR-network-cameras/Wi-Fi-720p-Indoor-Camera-with-Alarm-Function

sek
31/03/2017, 19:17
Συνήθως αυτές οι κάμερες ανιχνεύουν την κίνηση από την αλλαγή των pixels στην εικόνα: http://www.computerworld.com/article/2761095/it-management/how-motion-detection-cameras-work.html

Μπορεί, λοιπόν, ανάλογα με τον χώρο κ τον φωτισμό να παιδευτεί κανείς πάρα πολύ, μέχρι να πετύχει την καλύτερη ευαισθησία, δηλ πότε η κάμερα θα θεωρεί ότι είδε κίνηση, όταν περάσει πχ μια μύγα ή ένας ελέφαντας, και πάλι να μην φτάσει σε επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλ να έχει πολλά false alarms ή καθόλου alarms. Μπορεί να αλλάζει το φυσικό φως στον χώρο κ η κάμερα να στέλνει alarm γιατί απλά αντιλαμβάνεται κάποια αλλαγή σε μεγάλο αριθμό pixels..

Η λύση θα ήταν εγγραφή της εικόνας αλλά.. no alarms.

Ζεύκας
31/03/2017, 19:55
https://www.abus.com/eng/Home-Security/Video-Surveillance/Surveillance-cameras/Network-Cameras/Megapixel-PIR-network-cameras/Wi-Fi-720p-Indoor-Camera-with-Alarm-Function

ευχαριστώ για το λινκ αλλά αυτή είναι κάμερα εσωτερικού χώρου. οι εξωτερικές της abus είναι αδικαιολόγητα ακριβές


Συνήθως αυτές οι κάμερες ανιχνεύουν την κίνηση από την αλλαγή των pixels στην εικόνα: http://www.computerworld.com/article/2761095/it-management/how-motion-detection-cameras-work.html

Μπορεί, λοιπόν, ανάλογα με τον χώρο κ τον φωτισμό να παιδευτεί κανείς πάρα πολύ, μέχρι να πετύχει την καλύτερη ευαισθησία, δηλ πότε η κάμερα θα θεωρεί ότι είδε κίνηση, όταν περάσει πχ μια μύγα ή ένας ελέφαντας, και πάλι να μην φτάσει σε επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλ να έχει πολλά false alarms ή καθόλου alarms. Μπορεί να αλλάζει το φυσικό φως στον χώρο κ η κάμερα να στέλνει alarm γιατί απλά αντιλαμβάνεται κάποια αλλαγή σε μεγάλο αριθμό pixels..

Η λύση θα ήταν εγγραφή της εικόνας αλλά.. no alarms.

καταρχάς το άρθρο λέει ότι οι κάμερες παρακολούθησης καταγράφουν μόνο όταν πιάσουν κίνηση.
δεν ξέρω αν αναφέρεται σε κάποια ειδική κατηγορία αλλά γενικά οι κάμερες μπορούν να καταγράψουν συνεχώς
εάν διαθέτουν το ανάλογο μέσο αποθήκευσης (καταγραφικό με hdd ή sd card)


τώρα όσο αφορά τα false alarms ευτυχώς δεν θα έχω πρόβλημα γτ λόγω σημείου δεν θα καταγράφει το δρόμο άρα δεν θα
υπάρχει περαστικός που θα θεωρηθεί εισβολέας και όντως οι κάμερες μπορούν να απομονώσουν ένα τετράγωνο του καρέ
που θα ανιχνεύουν έτσι μπορώ να αποκλείσω το δάπεδο ώστε να μην ανιχνεύει κάποιο γατί ή ποντίκι.

ουσιαστικά πρέπει κάποιος να μπει μέσα στον ιδιωτικό χώρο και να πλησιάσει τη μηχανή ώστε να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας κίνησης.
οι λοιποί ένοικοι δεν περνάνε από το σημείο και φυσικά γνωρίζουν τους σκοπούς μου

sek
31/03/2017, 21:15
Εσύ επιλέγεις πότε θα γράφει η κάμερα, όταν θα ανιχνεύει κίνηση θα κάνει trigger την εγγραφή ή θα γράφει συνεχόμενα. Δεν υπάρχει αισθητήρας κίνησης, η κάμερα συγκρίνει εικόνες κι αν έχουν διαφορές, ανάλογα με την ευαισθησία που έχεις ορίσει, θεωρεί ότι είναι κίνηση. Αν η ευαισθησία δεν είναι 'αρκετή' μπορεί να χάσεις εικόνες, αν η ευαισθησία είναι μεγάλη θα γράφει κ δεν θα βλέπεις τίποτα να κινείται. Προσωπικά, μετά από πάρα πολλές ώρες πειραματισμών, δεν πέτυχα σωστό αποτέλεσμα κ τις άφησα να γράφουν 24x7.
Καλή τύχη.

ps έχω εγκαταστήσει δεκάδες..

g_m900
31/03/2017, 21:51
Αυτη εδω εφερα προσφατα για ενα φιλο.
Δεν εχω δει πως δουλευει αλλα ειναι κατευχαριστημενος απο αποδοση και ευκολια λειτουργειας.
Το κελυφος ειναι αλουμινένιο και γενικα η ποιοτητα κατασκευης οπως την επιασα στα χερια μου πολυ προσεγμενη.

Ζεύκας
01/04/2017, 14:02
Εσύ επιλέγεις πότε θα γράφει η κάμερα, όταν θα ανιχνεύει κίνηση θα κάνει trigger την εγγραφή ή θα γράφει συνεχόμενα. Δεν υπάρχει αισθητήρας κίνησης, η κάμερα συγκρίνει εικόνες κι αν έχουν διαφορές, ανάλογα με την ευαισθησία που έχεις ορίσει, θεωρεί ότι είναι κίνηση. Αν η ευαισθησία δεν είναι 'αρκετή' μπορεί να χάσεις εικόνες, αν η ευαισθησία είναι μεγάλη θα γράφει κ δεν θα βλέπεις τίποτα να κινείται. Προσωπικά, μετά από πάρα πολλές ώρες πειραματισμών, δεν πέτυχα σωστό αποτέλεσμα κ τις άφησα να γράφουν 24x7.
Καλή τύχη.

ps έχω εγκαταστήσει δεκάδες..

α μάλιστα, δλδ δεν μπορεί να γράφει 24/7 και να με ειδοποιεί μόνο όταν εντοπίσει κίνηση. σωστά κατάλαβα;

όπως και να έχει τι λύσεις έχεις να μου προτείνεις;
καταγραφικό με ip camera + app με push notifications;
wifi camera + app με push notifications;

θα προσπαθήσω να κρατήσω το μπάτζετ χαμηλά γτ μου έχουν πέσει πολλά μαζεμένα αυτή την περίοδο


Αυτη εδω εφερα προσφατα για ενα φιλο.
Δεν εχω δει πως δουλευει αλλα ειναι κατευχαριστημενος απο αποδοση και ευκολια λειτουργειας.
Το κελυφος ειναι αλουμινένιο και γενικα η ποιοτητα κατασκευης οπως την επιασα στα χερια μου πολυ προσεγμενη.

αν δεν σου κάνει κόπο βάλε ένα λινκ από που το πήρες, ευχαριστώ.

makaros33
01/04/2017, 14:34
Καλησπέρα.
Μια φτηνή λύση για το πρόβλημα σου είναι η κάμερα από την εταιρία hikvision που αν την συνδιασης μαζί με δικό της καταγραφικό και φυσικά ίντερνετ μπορείς να βλέπεις ον λαιν κάθε φορά που ανίχνευη κίνηση. Είναι ανθεκτική στης καιρικές συνθήκες και φυσικά έχει αυτόματο auto iris για να προσαρμόζεται μόνο του ανάλογα με τον εξωτερικό φωτισμό.
Παράλληλα μπορείς να την σύνδεσης με τηλεόραση και κάθε φορά που ανιχνευη κίνηση να χτυπά συναγερμός με δυνατό ήχο ώστε να ξυπνάς άμεσα.
Για οποια αλλη πληροφορία στείλε μου το τηλ. για να τα πούμε.
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι επαγγελματίας

makaros33
01/04/2017, 14:41
Και όσο για τα προσωπικά δεδομένα θα πρέπει να κάνεις μια αίτηση στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων που απλά θα ενημέρωσής ότι η κάμερα μπαίνω σκαι για αυτό το λόγο και υπεύθυνος για την λειτουργία της είσαι εσύ, φυσικά θα απαιτείται και τοποθέτηση μίας ταμπέλας προειδοποιεί σεις .
Όλα υτα είναι σημαντικά για μόνο έτσι περνεις έγκριση και αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να είσαι κατοχυρωμένος σε περίπτωση καταγγελίας από κακο γείτονα.

Ζεύκας
01/04/2017, 15:57
μακαρε αν θες στειλε μου σε ενα πμ τι μοντέλο καμερας/καταγραφικου προτεινεις.

δεν εχω χρονο να μιλησουμε στο τηλ. θα σου στειλω τον αριθμο μου να τα πουμε απο δευτέρα. ευχαριστώ.

makaros33
01/04/2017, 19:16
μακαρε αν θες στειλε μου σε ενα πμ τι μοντέλο καμερας/καταγραφικου προτεινεις.

δεν εχω χρονο να μιλησουμε στο τηλ. θα σου στειλω τον αριθμο μου να τα πουμε απο δευτέρα. ευχαριστώ.

Έχεις μήνυμα

sek
01/04/2017, 20:41
Η hikvision μπορεί να κάνει continuous recording σε καταγραφικό κ motion detection recording σε κάρτα sd.

Ζεύκας
01/04/2017, 21:08
Η hikvision μπορεί να κάνει continuous recording σε καταγραφικό κ motion detection recording σε κάρτα sd.

μόνη της μπορεί να συνδεθεί με το app της hikvision? θελω να μου στέλνει notifications

Δεινόσαυρος
02/04/2017, 07:19
Δεν έχω να προτείνω λύση (δυστυχώς), τουλάχιστον όχι ακόμα, αλλά με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.
Το ζητούμενο, νομίζω, είναι να υπάρχει συνεχή παρακολούθηση, αλλά αποστολή μηνύματος/συναγερμού να γίνεται μόνο όταν υπάρξει κάποια διαταραχή στο οπτικό πεδίο, δηλαδή ανίχνευση πιθανού εισβολέα.
Ουσιαστικά θέλουμε κάποια προγραματιζόμενη κάμερα, που να δίνει σήμα όταν χαμπαριάσει κάτι, αλλά να μας αφήνει εμας να προσδιορίσουμε τι θα κάνουμε με το σήμα από πλευράς επικοινωνίας.
Υπάρχει άραγε τέτοια πράγμα, ή θα χρειαστεί πατέντα;

sek
02/04/2017, 09:49
μόνη της μπορεί να συνδεθεί με το app της hikvision? θελω να μου στέλνει notifications

Hik-connect app (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hikvision.hikconnect&hl=en)

Ζεύκας
02/04/2017, 13:50
http://www.skroutz.gr/c/688/kameres-parakolouthisis/m/6002/Hikvision.html?keyphrase=ip+camera+%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CF% 87%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85

είμαι στο σωστό δρόμο;

borbos
02/04/2017, 14:13
http://www.skroutz.gr/c/688/kameres-parakolouthisis/m/6002/Hikvision.html?keyphrase=ip+camera+%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CF% 87%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85

είμαι στο σωστό δρόμο;
καποιες απο κι ειναι cctv. Οι cctv θελουν και καταγραφικο. Στις ip cams δεν ειναι υποχρεωτικο.

Ζεύκας
02/04/2017, 14:17
για τη παραπάνω λίστα έκανα αναζήτηση ως "ip camera εξωτερικου χώρου"

τώρα ποιές είναι cctv, ποιές ip και πως να τις διακρίνω δεν έχω ιδέα

Ζεύκας
02/04/2017, 14:22
ας κάνω τη λίστα ελάχιστα πιο γενική

http://www.skroutz.gr/c/688/kameres-parakolouthisis/m/64_6002_6255_6274_16612_18565/D-Link_or_Hikvision_or_Foscam_or_Eonboom_or_Zmodo_or_Vstarcam.html?keyphrase=ip+camera+%CE%B5%CE%BE%CF %89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CF%87%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85

makaros33
02/04/2017, 20:00
οτι και αν αποφασίσεις να ξέρεις οτι θα πρέπει να έχεις σταθερή ip γραμμή γιατί αλλιώς σε κάποια μικρή πτώση τάσης θα ξεχρονίζεται το ρουτερ σου και κλαφτα Χαράλαμπε.

balakia
02/04/2017, 21:26
ρε παιδια βρηκα αυτην γιατι κι εγω ψαχνομαι για μια καμερα και βρηκα αυτην,γιατι ειναι τοσο φθηνη,τι δεν βλεπω?

http://www.ebay.com/itm/Sricam-SP012-720P-H-264Wifi-1Megapixel-Wireless-ONVIF-IP-Camera-EU-PLUG-Black-/201877269015?hash=item2f00d2aa17:g:VqIAAOSwA29Y4Pmk

makaros33
02/04/2017, 21:44
:
ρε παιδια βρηκα αυτην γιατι κι εγω ψαχνομαι για μια καμερα και βρηκα αυτην,γιατι ειναι τοσο φθηνη,τι δεν βλεπω?

http://www.ebay.com/itm/Sricam-SP012-720P-H-264Wifi-1Megapixel-Wireless-ONVIF-IP-Camera-EU-PLUG-Black-/201877269015?hash=item2f00d2aa17:g:VqIAAOSwA29Y4Pmk
Ούτε και εγώ βλέπω κάτι πέρα από το πολύ χαμηλό κόστος.
Εαν την παρης πες μας εντυπώσεις

balakia
02/04/2017, 22:01
προσπαθησα,στην αρχη μου ειπε οτι δεν μπορω να παρω πανω απο μια καθε 10 μερες,πηγα να παρω τρεις.
προσπαθησα να παρω μια και απο τον υπολογιστη και απο το κινητο,δεν δεχεται λεει αυτον τον τροπο πληρωμης και να επιλεξω διαφορετικο.
η καρτα μου ειναι ενταξη,το paypal ενταξη,δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει....



υ.γ. οχι απο μια,απλα προσπαθησα πρωτα απο τον υπολογιστη και μετα απο την εφαρμογη του κιν.

g_m900
03/04/2017, 05:11
α μάλιστα, δλδ δεν μπορεί να γράφει 24/7 και να με ειδοποιεί μόνο όταν εντοπίσει κίνηση. σωστά κατάλαβα;
αν δεν σου κάνει κόπο βάλε ένα λινκ από που το πήρες, ευχαριστώ.

http://www.ebay.com/itm/282233324356?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

borbos
03/04/2017, 19:08
και μιας που λεμε για hikvision, πηγα σημερα να δω το nvr μου και που έλεγε συνέχεια να κατεβάσω το WebComponents plugin χωρίς να μπορώ να εχω Live View (μονο με firefox, με ΙΕ παίζει κανονικά).
Βρέθηκε λύση με μια εισαγωγή στον firefox. Έχουμε και λέμε.
1. Στο Address bar γραφουμε "about:config"
2. παταμε ΝΑΙ καταλαβαίνω τους κινδύνους
3. Δεξι κλικ εισαγωγή :boolean"
4. Γραφούμε το ονομα της μεταβλητής "plugin.load_flash_onlytrue"
5. επιλεγούμε την τιμη "false"
κάνουμε restart kai eimaste ok.
Αυτο γίνεται μετα που ο firefox έγινε ver.52

αγνοηστε τα " "

amyroukai
06/04/2017, 19:59
Papi δες τι πέτυχα σήμερα...

https://alfred.camera

road spirit
06/04/2017, 20:15
Papi δες τι πέτυχα σήμερα...

https://alfred.camera

τη χρησιμοποιώ και ειναι γενικά οκ για τζάμπα, εφόσον περισσεύει παλιά κινητή συσκευή, αλλά είναι μόνο για μέσα άρα δεν κάνει στον ζεύκα

Ζεύκας
06/04/2017, 20:36
καλή φάση, φαντάζομαι με μια αδιάβροχη θήκη θα κάνει κ για έξω.

Γιάννη όταν λες "οκ για τζάμπα" τι εννοείς;

amyroukai
06/04/2017, 20:51
καλή φάση, φαντάζομαι με μια αδιάβροχη θήκη θα κάνει κ για έξω.

Γιάννη όταν λες "οκ για τζάμπα" τι εννοείς;

+1 για διευκρινήσεις, έχω ένα παλιό σάμσουνγκ που σκέφτομαι να το κάνω τέτοια χρήση...

road spirit
06/04/2017, 20:59
καλή φάση, φαντάζομαι με μια αδιάβροχη θήκη θα κάνει κ για έξω.

Γιάννη όταν λες "οκ για τζάμπα" τι εννοείς;

Για αδιάβροχη θήκη + έξω, θα πρέπει να βρεις λύση για τη συνεχή τροφοδοσία του κινητού με ρεύμα. Συνέχεια συνδεδεμένο στο wifi και με σένσορα κάμερας ανοιχτο, πόσο θα σου κρατήσει?

οκ για τζάμπα, εννοώ ότι δεν πρέπει να έχεις υψηλές απαιτήσεις πχ για ευκρίνεια εικόνας, μετάδοση bitrate του βίντεο, στο σκοτάδι είναι εμ...χμ. ναι... (για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν αυτό το τελευταίο βελτιώνεται ανάλογα με το μοντέλο του κινητού, υποθέτω πως ναι? ... εγω το δουλεύω με ένα μοτορόλα μοτο g πρώτης γενιάς :p )

Η ειδοποίηση είναι ένα απλό κλασσικό notification. Δεν υπάρχει αλαρμ όπως θες.
Τέλος, το βίντεο feed από την εγγραφή που ενεργοποιείται απο τον αισθητήρα κίνησης, είναι μερικών δευτερολέπτων μονο.
Μπορείς να έχεις και συνεχές feed αλλά μόνο αν επιλέξεις να συνδεθείς εκείνη τη στιγμή manual.

amyroukai
06/04/2017, 21:10
Οπότε, αν, δεν έχει συμβεί σε εμένα, απλά λέω, χτυπήσει ο συναγερμός στο σπίτι, συνδέεσαι και ρίχνεις μιά ματιά χωρίς παρατράγουδα με το κόλπο τούτο; Αξίζει και μόνο για αυτό, το τι τρεχάλες έχει κάνει κάποιος γνωστός μου από το χωριό δεν περιγράφεται...

teogtp
06/04/2017, 21:38
Αυτη, (https://www.yitechnology.com/yi-1080p-home-camera)
την εχει αγορασει συγγενικο μου προσωπο και δουλευει αψογα.
Εικονα "μπομπα".

Ζεύκας
06/04/2017, 23:36
τρελο vfm η xiaomi αλλα δυστυχώς κι αυτή είναι εσωτερικού χώρου...

Γιάννη μάλλον στο σημείο που θα παρκάρω τη μηχανή θα βάλω παροχή για συντηρητή μπαταρίας
μιας και θα μπει και συναγερμός με περιμετρικό (ναι, έχω αγχωθεί πολύ με τις κλοπές)
αλλά τλκ με βλέπω να βάζω καταγραφικό+σκληρό δίσκο+κάμερα δλδ γύρω στα 140ε κόστος.

Grafton 505
26/01/2019, 21:30
Ψάχνω για IP camera εσωτερικού χώρου. (για να μην ανοίγω καινούργιο θρεντ, δεν έχει νόημα)

Δεδομένα :

τιμή :~ 30€ ( μέχρι 50€ αυστηρά, αν πρόκειται για δοκιμασμένη λύση*)

σύνδεση : ασύρματη wi-fi ( καλωδίου αν πρόκειται για δοκιμασμένη λύση*)

να μην είναι belkin

χρόνος παράδοσης 1 μήνας για ιντερνετική αγορά.

Έχω βρει αυτήν από το eshop. https://www.e-shop.gr/gembird-icam-wrhd-01-rotating-hd-smart-wifi-camera-p-PER.585324
Έχει κανείς σχετική εμπειρία - κατοχή - χρησιμοποίηση με αυτήν ;

403291

*να την έχει κάποιος και να ξέρουμε ότι δουλεύει καλά.

balakia
26/01/2019, 22:58
Ψάχνω για IP camera εσωτερικού χώρου. (για να μην ανοίγω καινούργιο θρεντ, δεν έχει νόημα)

Δεδομένα :

τιμή :~ 30€ ( μέχρι 50€ αυστηρά, αν πρόκειται για δοκιμασμένη λύση*)

σύνδεση : ασύρματη wi-fi ( καλωδίου αν πρόκειται για δοκιμασμένη λύση*)

να μην είναι belkin

χρόνος παράδοσης 1 μήνας για ιντερνετική αγορά.

Έχω βρει αυτήν από το eshop. https://www.e-shop.gr/gembird-icam-wrhd-01-rotating-hd-smart-wifi-camera-p-PER.585324
Έχει κανείς σχετική εμπειρία - κατοχή - χρησιμοποίηση με αυτήν ;

403291

*να την έχει κάποιος και να ξέρουμε ότι δουλεύει καλά.

Εχω,σχεδόν 2 χρόνια μια βσταρκαμ εσωτερικού χορού,παραπλήσια Μ αυτήν που δείχνεις και μια ίδια μάρκα εξωτερικού χώρου.
Η εσωτερική δουλεύει απροβληματίστα και με αμφίδρομη επικοινωνία,ζουμ,βραδυνή λήψη καλή, ευχαριστημένος.
Η εξωτερική κάνει μ@λ@κιες,δεν ξέρω μήπως φταίει το wifi μου,αν και δεν νομίζω.

MikeG
27/01/2019, 10:13
Ψάχνω για IP camera εσωτερικού χώρου. (για να μην ανοίγω καινούργιο θρεντ, δεν έχει νόημα)

Δεδομένα :

τιμή :~ 30€ ( μέχρι 50€ αυστηρά, αν πρόκειται για δοκιμασμένη λύση*)

σύνδεση : ασύρματη wi-fi ( καλωδίου αν πρόκειται για δοκιμασμένη λύση*)

να μην είναι belkin

χρόνος παράδοσης 1 μήνας για ιντερνετική αγορά.

Έχω βρει αυτήν από το eshop. https://www.e-shop.gr/gembird-icam-wrhd-01-rotating-hd-smart-wifi-camera-p-PER.585324
Έχει κανείς σχετική εμπειρία - κατοχή - χρησιμοποίηση με αυτήν ;

403291

*να την έχει κάποιος και να ξέρουμε ότι δουλεύει καλά.

https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Mijia-Smart-AI-IP-Camera-Smart-Home-130-1080P-HD-Intelligent-Security-WIFI-IP-Camer-p-1326652.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

Grafton 505
27/01/2019, 21:20
Εχω,σχεδόν 2 χρόνια μια βσταρκαμ εσωτερικού χορού,παραπλήσια Μ αυτήν που δείχνεις και μια ίδια μάρκα εξωτερικού χώρου.
Η εσωτερική δουλεύει απροβληματίστα και με αμφίδρομη επικοινωνία,ζουμ,βραδυνή λήψη καλή, ευχαριστημένος.
Η εξωτερική κάνει μ@λ@κιες,δεν ξέρω μήπως φταίει το wifi μου,αν και δεν νομίζω.

Ok merci.
Η εξωτερική μάλλον δεν πιάνει καλά το wifi.


https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Mijia-Smart-AI-IP-Camera-Smart-Home-130-1080P-HD-Intelligent-Security-WIFI-IP-Camer-p-1326652.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

Καλή τιμή αλλά ο χρόνος παράδοσης είναι πρόβλημα. Θα κάνει 7 ή 37 μέρες ;

o teos
28/01/2019, 11:06
τρελο vfm η xiaomi αλλα δυστυχώς κι αυτή είναι εσωτερικού χώρου...

Γιάννη μάλλον στο σημείο που θα παρκάρω τη μηχανή θα βάλω παροχή για συντηρητή μπαταρίας
μιας και θα μπει και συναγερμός με περιμετρικό (ναι, έχω αγχωθεί πολύ με τις κλοπές)
αλλά τλκ με βλέπω να βάζω καταγραφικό+σκληρό δίσκο+κάμερα δλδ γύρω στα 140ε κόστος.

φιλαι..τελικα εβαλες καμερα να ουμ??γραφει καλα??θα παιρνει το καλο μου προφιλ??ειναι ευρυγωνιος οι φακος?τι μαρκα?αν ειναι κινεζια δεν κανουμε δουλεια εγω δουλευω μονο με γνώστες...:cool: