PDA

View Full Version : ΒΕΛΤΙΩΣΗ ASTREA SUPRA



Blackulver
31/03/2017, 11:09
Παίδες καλησπέρα καινούριος στο φόρουμ αλλά από ότι βλέπω είστε αρκετά ενημερωμένοι και ελπίζω να έχετε μια καλή συμβουλή και για μένα..
Έχω ένα ASTREA SUPRA του 2001 και αποφάσισα να του κάνω μια αναβάθμιση. Ο λόγος διότι έπειτα από 150000χλμ δεν άντεξε άλλο η καημένη η μπιέλα και πηρέ και πιστόνι/κύλινδρο μαζί.
Αποφάσισα να βάλω τα εξής: στρόφαλο aasa τριγωνικό 54μμ διαδρομή, κυλινδροπιστονο aasa 53mm, κεφαλη cdi και εξάτμιση NOB1. Γρανάζια 16/37. Ελαστικά 2,50/2,75. Αυτά πριν κάνα μήνα μπήκαν πάνω.
Το παπί πάει καλά αλλά δείχνει να πνίγετε. Η τετάρτη μέχρι 80 πάει νορμαλ. Πάει και 90-95 αλλά σπασμένο. Οι άλλες ταχύτητες και αυτές δεν βγάζουν αυτό που πρέπει.
Όλα τα παραπάνω σε σύγκριση με το μαμά. Θεωρώ ότι με την βελτίωση θα έπρεπε να πάει καλυτέρα.
Έχετε καμία ιδέα τι πρέπει να αλλάξω για να δέσει το γλυκό. Σκεφτομαι ότι ίσως θέλει πιο μεγάλο καρμπυρατέρ.

o teos
31/03/2017, 13:38
Πουλα το και παρε crypton X :wave2:

Blackulver
31/03/2017, 13:40
Στο τσακ ειμαι!!!

o teos
31/03/2017, 13:43
Nα μην εισαι..παρε ..τσαμπα πετας τα λεφτα σου σε πιστονια κλπ κλπ αυτα τα κανανε οταν δεν υπηρχαν γρηγοροτερα παπια και αναγκαστικά πειραζανε οτι υπηρχε και για να σε προλαβω μετα ξεκινα να μαζευεις και παρε ενα ninja 300r..:rolleyes::smokin:

Blackulver
31/03/2017, 13:45
Nα μην εισαι..παρε ..τσαμπα πετας τα λεφτα σου σε πιστονια κλπ κλπ αυτα τα κανανε οταν δεν υπηρχαν γρηγοροτερα παπια και αναγκαστικά πειραζανε οτι υπηρχε και για να σε προλαβω μετα ξεκινα να μαζευεις και παρε ενα ninja 300r..:rolleyes::smokin:

Γενικα με την απορια μου εχεις ιδεα τι μπορει να θελει? εκτος απο πεταμα...

devil's animal
31/03/2017, 13:48
Γενικα με την απορια μου εχεις ιδεα τι μπορει να θελει? εκτος απο πεταμα...

...εναν καλο μαστορα να στο ρυθμισει....ΑΝ (και το αν ειναι μεγαλο) εχουν μπει πανω ολα σωστα...

o teos
31/03/2017, 13:48
Nαι εχω ποσταρει αναλογα σε αλλο θρεντ...μωραβια μπλε και θάλασσα!:DΜην παρεξήγησε αλλα ρωτας κατι στο οποιο η λυση ειναι οτι ειπα απο πανω η πηγαινε σε ενα μάστορα που θα ασχοληθει γιατι κατι τετοια περιμενουν να βγαλουν κανα σπασμενο..:wave2:

Blackulver
31/03/2017, 14:01
...εναν καλο μαστορα να στο ρυθμισει....ΑΝ (και το αν ειναι μεγαλο) εχουν μπει πανω ολα σωστα...

Τι εννοεις να το ρυθμισει; Ξεχασα να αναφερω οτι το καρμπυρατέρ ειναι 20αρι shark. Πεξαμε με τον μηχανικο με ζιγκλερ γιατι ειχε πλουσιο μειγμα αλλα δεν ειχε και μεγαλη διαφορα.

sapila racing
31/03/2017, 14:10
Τι εννοεις να το ρυθμισει; Ξεχασα να αναφερω οτι το καρμπυρατέρ ειναι 20αρι shark. Πεξαμε με τον μηχανικο με ζιγκλερ γιατι ειχε πλουσιο μειγμα αλλα δεν ειχε και μεγαλη διαφορα.

Τι διαφορά να έχει αφού αυτα τα shark ειναι της πλάκας τελείως.

Blackulver
31/03/2017, 14:18
Γενικα για αυτα που εχω βαλει και για τον θαλαμο καυσης που εχω τωρα ειναι οκ το 20αρι καρμπ. η θελει πιο μεγαλο;

devil's animal
31/03/2017, 18:06
Γενικα για αυτα που εχω βαλει και για τον θαλαμο καυσης που εχω τωρα ειναι οκ το 20αρι καρμπ. η θελει πιο μεγαλο;



αυτο θα στο πουμε εμεις, ενας μαστορας ή εσυ??
αμα δεν ξερετε τι θελετε να κανετε με το μηχανακι, και πετατε ετσι γενικα πανω πραγματα, τι να σου κανουν και τα forum??:rolleyes:

εχω βαλει στροφαλο ετσι...πιστονι κοκορετσι...καρμπυρατερ γιουβετσι...αλλα τελικα μου βγηκε μακαροναδα μπερδεμενη και δεν μ'αρεσει γιατι ηθελα στιφαδο...:facepalm:

Blackulver
31/03/2017, 18:45
αυτο θα στο πουμε εμεις, ενας μαστορας ή εσυ??
αμα δεν ξερετε τι θελετε να κανετε με το μηχανακι, και πετατε ετσι γενικα πανω πραγματα, τι να σου κανουν και τα forum??:rolleyes:

εχω βαλει στροφαλο ετσι...πιστονι κοκορετσι...καρμπυρατερ γιουβετσι...αλλα τελικα μου βγηκε μακαροναδα μπερδεμενη και δεν μ'αρεσει γιατι ηθελα στιφαδο...:facepalm:

Για να γράφω στο forum άρα θέλω και μια γνώμη από εδώ.
Του μάστορα την γνώμη την ξέρω.
Και νομίζω ρωτάω συγκεκριμενα πράγματα. Όποιος γνωρίζει καλοδεχουμένος.

o teos
31/03/2017, 18:53
Πάω στοίχημα ο μάστορας είπε πουλά το και πάρε crypton x:bawl:

Blackulver
31/03/2017, 19:37
Το πουλά το μία κουβέντα είναι.

SHOOTER045
31/03/2017, 19:52
Όπως σου ειπαν ποιο πάνω αυτά τα κινεζο - ταιβανεζικα από ρυθμίζονται εύκολα.
Ένας οπτικός έλεγχος στο μπουζί σου θα δειξει που βρίσκεσαι απο μείγμα.

Blackulver
31/03/2017, 21:28
φωτο απο το μπουζι

https://s2.postimg.org/khyz36d1l/20170331_221034.jpg

noodles
01/04/2017, 00:41
53 το εκανες, τι περιμενεις να βαζει φωτια στην ασφαλτο? παπι ειναι οχι sbk...

βγαλε τη cdi και βαλε τη στοκ κεφαλη, οπως και το στοκ καρμπυρατερ. λιγο καλυτερα απο στοκ θα πας με το 53, δε θα γινει πυραυλος.
μη το πειραξεις αλλο, πολλα εχεις κανει ηδη. παρε αλλη μηχανη αν θελεις δυναμη και σε καλυπτει το διπλωμα.;)

daz
01/04/2017, 01:02
Φίλε την ακίδα θα θέλαμε να δούμε πιο πολύ. Απ την επάνω μεριά, όπως και τα χλμ που έχει.

Πιθανότατα χρειάζεσαι σωστότερη ρύθμιση ή ίσως και καλύτερο καρμπιρατέρ για να δουλέψει καλύτερα.
Ή ίσως το κρατάει πίσω και η κεφαλή όπως είπε κάποιος παραπάνω.

Blackulver
01/04/2017, 09:12
53 το εκανες, τι περιμενεις να βαζει φωτια στην ασφαλτο? παπι ειναι οχι sbk...

βγαλε τη cdi και βαλε τη στοκ κεφαλη, οπως και το στοκ καρμπυρατερ. λιγο καλυτερα απο στοκ θα πας με το 53, δε θα γινει πυραυλος.
μη το πειραξεις αλλο, πολλα εχεις κανει ηδη. παρε αλλη μηχανη αν θελεις δυναμη και σε καλυπτει το διπλωμα.;)

Όχι δεν θέλω να το κάνω πηραυλο. Από την στιγμή που έπαθε ζημιά είχα δύο επιλογές. Να αντικαταστίσω τα χαλασμενα με γνήσια η να κάνω μια μικρή βελτίωση με καλά ανταλλακτικά απλά να πηγαινει όπως όταν το αγόρασα αντε καί ένα 10% καλύτερα. Αλλά μάλλον έπεσα σε λάθος μηχανικό και δεν με συμβούλεψε καλά. Πάντως λεφτά ο άνθρωπος δεν έβγαλε από εμένα γιατί τα μόνα εργατικά που του έχω δώσει είναι 100 ευρώ γία κατέβασμα κινητήρα.

Blackulver
01/04/2017, 09:21
Φίλε την ακίδα θα θέλαμε να δούμε πιο πολύ. Απ την επάνω μεριά, όπως και τα χλμ που έχει.

Πιθανότατα χρειάζεσαι σωστότερη ρύθμιση ή ίσως και καλύτερο καρμπιρατέρ για να δουλέψει καλύτερα.
Ή ίσως το κρατάει πίσω και η κεφαλή όπως είπε κάποιος παραπάνω.

https://postimg.org/image/r2hn5ugbf/

Το έχω αλλάξει πρόσφατα. 200 χλμ εχει κάνει.
Στην κεφαλή οι βαλβίδες χτυπανε σαν τρελές.

teogtp
01/04/2017, 09:46
Εγώ που το είχα 53 με μαμά στρόφαλο και κεφαλή και keihin απλά έσπερνε.
Τώρα τι ματσολια εχει γίνει δεν μπορούμε να ξέρουμε μέσο διαδικτύου.

Blackulver
01/04/2017, 09:54
Εγώ που το είχα 53 με μαμά στρόφαλο και κεφαλή και keihin απλά έσπερνε.
Τώρα τι ματσολια εχει γίνει δεν μπορούμε να ξέρουμε μέσο διαδικτύου.

Πιστόνι και κυλινδρο τι είχες βαλει; Άνοιξες τον μαμα;

teogtp
01/04/2017, 10:09
Χιτωνιο και πιστόνι από κawa max τροποποιημενο.

daz
01/04/2017, 10:27
https://postimg.org/image/r2hn5ugbf/

Το έχω αλλάξει πρόσφατα. 200 χλμ εχει κάνει.
Στην κεφαλή οι βαλβίδες χτυπανε σαν τρελές.

Το μπουζί καλό φαίνεται απ όσο μπορώ να διακρίνω. Ίσως λίγο πιο μαύρο απ ότι πρέπει αλλά δεν είναι από κει.

Οι βαλβίδες ρε συ δεν είναι λογικό να χτυπάνε. Δοκίμασε με την κεφαλή τη δική του.

Blackulver
01/04/2017, 10:45
Οκ το πρώτο που θα κάνω είναι να βάλω την μαμά κεφαλή.
Ερώτηση...Το πιστονι που έχω τώρα είναι πομπε. Απ ότι ξέρω με την μαμά κεφαλη θέλει φλατ. Αν όμως αλλάξω το πιστονι μήπως θελεί ανοιγμα ο κυλινδρος κάνα μισό χιλιοστό ή αλλαζω μόνο ελατήρια στο καινουργιο πιστονι και ειμαι οκ.

teogtp
01/04/2017, 11:15
Πριν αρχίσεις και βάζεις το χέρι στην τσέπη, φτιάξε πρώτα τις βαλβίδες που παίζουν καστανιετες και μετά κάνε δοκιμή με άλλο καρμπυρατερ(αν βρεις δανεικό ).

Blackulver
01/04/2017, 11:43
Τις βαλβίδες τις έχω ρυμισει 2 φορές με τον μηχανικό και μου είπε ότι γενικά οι cdi χτυπανε. Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά από την στιγμή που χτυπάνε θεωρώ ότι δεν δουλεύει σωστά η κεφαλή.

makaros33
01/04/2017, 20:10
παλίκαρε πάρε το μηχανάκι ΟΠΩΣ είναι τώρα και χωρίς να ρήξης άλλα δίφραγκα πηγαινε σε ένα άλλο μάστορα ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΙΠΟΤΑ πες του να το κάνει μια βόλτα και γενικά να το δη και να σου πι τι πιστεύει ότι έχει.

μετά τα λέμε για το τι μπορεί να έχει

Blackulver
01/04/2017, 20:23
παλίκαρε πάρε το μηχανάκι ΟΠΩΣ είναι τώρα και χωρίς να ρήξης άλλα δίφραγκα πηγαινε σε ένα άλλο μάστορα ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΙΠΟΤΑ πες του να το κάνει μια βόλτα και γενικά να το δη και να σου πι τι πιστεύει ότι έχει.

μετά τα λέμε για το τι μπορεί να έχει

Το έκανα ηδη. Μου είπε καρμπυρατερ 24αρι mikuni και εκεντροφορο.

borbos
01/04/2017, 20:45
Πάνε οι εποχές που κόβαμε κεντροφόρο απο XL ανοίγαμε την Κεφαλά για να γυρίζει, μετα εισαγωγή εξαγωγή και το mikuni πάνω.....
αχχχχχχχ
Πάντως τώρα πλάκα πλάκα, με πολλά "πεταμένα" λεφτά τοτε στις βελτιώσεις, ειμαι της άποψης οτι τα άλογα τα αγοράζεις στην αρχή, δεν τα φτιάχνεις...

makaros33
02/04/2017, 02:29
Όποτε πρώτα αλαξε την κεφαλή με την μαμά που έχεις και κοιτα και βρες δανικό κάνα καρμπυρατέρ. Δοκίμασε αυτά και δες πώς θα πάει το παπί . Εαν μπορείς παίξε λίγο και με τα γρανάζια της αλυσίδας μιας και τα νούμερα που ανέφερες μπορεί και να το κουράζουν
Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις ψάξιμο θέλει με διάφορους συνδυασμούς (καρμπυρατέρ - γρανάζια - κεφαλή)

stefanos
02/04/2017, 09:38
Όταν ξεκινάς με ελαφρύ στρόφαλο έχεις αποφασίσει ότι θέλεις δύναμη ψηλά και ευστροφία σε βάρος της ροπής χαμηλά, οπότε η λογική συνέχεια είναι να πας σε άγριο εκκεντροφόρο μεγάλες βαλβίδες για να αναπνέει, μεγάλο καρμπυρατέρ και ανάλογα ρεύματα.
Αν κάτι δεν κολλάει στη συνταγή μένεις με τα μειονεκτήματα του ελαφρύ στρόφαλου.
Παπί έχω να καβαλήσω από τη δεκαετία του 80 οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει από ανταλλακτικά αλλά σε γενικές γραμμές τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα μοτέρ.

Blackulver
02/04/2017, 10:42
Όταν ξεκινάς με ελαφρύ στρόφαλο έχεις αποφασίσει ότι θέλεις δύναμη ψηλά και ευστροφία σε βάρος της ροπής χαμηλά, οπότε η λογική συνέχεια είναι να πας σε άγριο εκκεντροφόρο μεγάλες βαλβίδες για να αναπνέει, μεγάλο καρμπυρατέρ και ανάλογα ρεύματα.
Αν κάτι δεν κολλάει στη συνταγή μένεις με τα μειονεκτήματα του ελαφρύ στρόφαλου.
Παπί έχω να καβαλήσω από τη δεκαετία του 80 οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει από ανταλλακτικά αλλά σε γενικές γραμμές τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα μοτέρ.

Οταν λες ρευματα μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος στο τι θα μπορουσε να αλλαχτει;

Antonis S
02/04/2017, 14:48
Πήγαινε σε ένα σοβαρό μάστορα στην περιοχή σου, όλο και και κάποιος θα υπάρχει, και πες του ακριβώς τι θέλεις να κάνεις να σου βγάλει ένα κόστος και μετά αποφασίζεις. Από εδώ όλοι θα λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας και δε νομίζω να βγάλεις άκρη, αν και κατα τη γνώμη φτιάξε το μαμά να σου βγάλει αλλά 150.000 χλμ. Αυτά φιλικά.

Blackulver
02/04/2017, 17:40
Που να βρεις σοβαρο μαστορα. Αν θες να φτιαξεις τον μαμα κινητηρα ολοι καλοι ειναι. Βγαζεις το παλιο βαζεις το καινουργιο ανταλακτιοκ. Αν θες να κανεις μια αναβαθμιση εκει φαινετε η απειρια του καθενος απο το να σε συμβουλεψει μεχρι να στο φτιαξει.

makaros33
02/04/2017, 20:22
Που να βρεις σοβαρο μαστορα. Αν θες να φτιαξεις τον μαμα κινητηρα ολοι καλοι ειναι. Βγαζεις το παλιο βαζεις το καινουργιο ανταλακτιοκ. Αν θες να κανεις μια αναβαθμιση εκει φαινετε η απειρια του καθενος απο το να σε συμβουλεψει μεχρι να στο φτιαξει.

οπότε συμβιβάζεσαι με αυτό που έχεις η άπλα πειραματίζεσαι μόνος σου (εαν πιάνουν τα χέρια σου )

Bowleno
02/04/2017, 20:55
Και τελικά καταλήγουμε στο αρχικό ποστ, πούλα το και πάρε κρύπτον Χ (το πούλα το, βέβαια, μια κουβέντα είναι στην κατάσταση που είναι το παπί.....)
Τα παπιά αυτά είναι σκυλιά μαύρα, αφού άντεξε 150 χιλιάδες χωρίς να ανοιχτεί, έπρεπε να ξαναβάλεις τα γνήσια τα δικά του, ιδιαιτέρως δε αφου όπως είπες, μηχανικός της προκοπής στην περιοχή σου δεν.... να το στρώσεις και αν μετά ήθελες περισσότερη δύναμη να το πούλαγες (στην περίπτωση αυτή, ΑΝΕΤΑ και σε καλή τιμούλα κιόλας.....) και να έπαιρνες ότι καλύπτει το δίπλωμα (και η τσέπη....) σου.
Τώρα; έδωσες υποθέτω ένα σκασμό λεφτά και μηχανάκι σωστό δεν έχεις......

Blackulver
02/04/2017, 21:52
Και τελικά καταλήγουμε στο αρχικό ποστ, πούλα το και πάρε κρύπτον Χ (το πούλα το, βέβαια, μια κουβέντα είναι στην κατάσταση που είναι το παπί.....)
Τα παπιά αυτά είναι σκυλιά μαύρα, αφού άντεξε 150 χιλιάδες χωρίς να ανοιχτεί, έπρεπε να ξαναβάλεις τα γνήσια τα δικά του, ιδιαιτέρως δε αφου όπως είπες, μηχανικός της προκοπής στην περιοχή σου δεν.... να το στρώσεις και αν μετά ήθελες περισσότερη δύναμη να το πούλαγες (στην περίπτωση αυτή, ΑΝΕΤΑ και σε καλή τιμούλα κιόλας.....) και να έπαιρνες ότι καλύπτει το δίπλωμα (και η τσέπη....) σου.
Τώρα; έδωσες υποθέτω ένα σκασμό λεφτά και μηχανάκι σωστό δεν έχεις......

Εντάξει το μηχανάκι δεν είναι για πετάμα. Όπως είπα και αρχικά πάει καλά άλλα εγώ που το ήξερα και εργοστάσιακό μου φαίνεται το ίδιο. Άρα η βελτίωση απέτυχε ή λείπουν κάποιες λεπτομέρειες όπως σωστό καρπυρατερ, ρύθμιση κτλ.
Κάτι που ήθελα να ρωτήσω. Όταν βάζεις μεγαλύτερο καρμπυρατερ θέλει και μεγαλυτέρο λαιμο απ ότι ξέρω. Η θυρηδα της κεφαλής όμως παραμένει ίδια. Δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

andreaspetr
05/04/2017, 00:51
αν εχεις μαμισιο καρμπυρατερ με φουλ πομπε πιστονι και εχετε δωσει πολυ συμπιεση αυτο που κοπαναει ειναι
πειρακια και οχι βαλβιδες.
μενει απο μειγμα και δουλευει πολυ φτωχο.
στο κανει σε ολο το φασμα τον στροφων η μονο οταν ζοριζεται?
σε χαλαρες στροφες το κανει?
το χρονισμα ειναι σωστο?
εκκεντροφορο λιγο πιο αγριο και ενα ΚΑΛΟ καρμπυρατερακι εως 24αρι και καλο ρυθμισμα θα εκανα εγω.

Blackulver
05/04/2017, 14:45
αν εχεις μαμισιο καρμπυρατερ με φουλ πομπε πιστονι και εχετε δωσει πολυ συμπιεση αυτο που κοπαναει ειναι
πειρακια και οχι βαλβιδες.
μενει απο μειγμα και δουλευει πολυ φτωχο.
στο κανει σε ολο το φασμα τον στροφων η μονο οταν ζοριζεται?
σε χαλαρες στροφες το κανει?
το χρονισμα ειναι σωστο?
εκκεντροφορο λιγο πιο αγριο και ενα ΚΑΛΟ καρμπυρατερακι εως 24αρι και καλο ρυθμισμα θα εκανα εγω.

το καρμπυρατερ ειναι shark 20αρι.
Το χτυπημα δεν ακουγετε στο ρελαντι. Σε ολες τις αλλες στροφες το κανει. Παντως στο καρμπυρατερ εχω βαλει πιο μικρο ζιγκλερ γιατι ειχε πλουσιο μειγμα με το κανονικο. Απ' οτι καταλαβα απο το μπουζο δηλαδη. Παντως χτυπαγε και πριν και τωρα. Απλα πριν χτυπαγε και στο ρελαντι. Παντως η κεφαλη εχει 1000χιλioμετρα. Μηπως δεν εχουν πατησει οι βαλβιδες?
Για το χρονισμα δεν ξερω. Οτι εχει κανει ο μηχανικος...
Ψαχνω για κανα μεραχειρισμενο Mikuni 24 και εναν fuego F200. Και βλεπουμε...

Blackulver
05/04/2017, 17:21
για δειτε τις φωτο. Αυτη η στροφαλομπιελα ειναι κινεζικη;

http://imgur.com/1QT0wiG
http://imgur.com/BQEg4zG
http://imgur.com/em9cLMi
http://imgur.com/AdL6bvz
http://imgur.com/iBJCalS

Blackulver
20/04/2017, 19:09
τελικα εβαλα επανω την μαμα κεφαλη και ενα φλατ πιστονι japan. Καρπυρατερ αφησα το ιδιο shark 20αρι. Αλλαξα και την εξατμηση με την μαμισια. βελτιωθηκε κατα πολυ η αποδοση και η ομαλοτητα. Αλλα συνεχιζει να χτυπαει κατι παλι. Σιγουρα δεν ειναι οι βαλβιδες. Δεν ερχεται απο εκει ο θορυβος. Συμπιεση τωρα με το φλατ πιστονι δεν εχει πολυ αρα μαλλον δεν ειναι πειρακια βαση λογικης. Ο μηχανικος μου ειπε οτι γενικα λογω του τριγωνικου στροφαλου θα εχει διαφορους ηχους το μηχανακι. Εχει καποιος απο εσας εμπειρια απο τριγωνικου στροφαλου γιατι εμενα μου φαινεται περιεργο να χτυπαει.
παρολα αυτα η αποδοση του ειναι καλη. Αν ειχε προβλημα η μπιελα η κατι αλλο στον στροφαλο δεν θα φαινοταν στην αποδοση;