PDA

View Full Version : Απορία για αγορά μηχανής.



SΣπύρος
06/04/2017, 20:28
Καλησπέρα, εδω και λίγο καιρό έχω πάθει ας πούμε τρέλα με την ιδέα του να πάρω μηχανή.
Έχω κάποια προβλήματα όμως και θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά εδω μέσα εαν έχει κάποιος λύση στο πρόβλημά μου.
Ας αρχίσω με το οτι είμαι φοιτητής και οτι δεν φορολογική, άρα το εισόδημά μου προέρχεται καθαρά απο τους γονείς μου.
Οι γονείς μου έχουν ήδη ένα αυτοκίνητο στο όνομα του πατέρα μου, και ένα ακόμη αυτοκίνητο μισό-μισό στον αδερφό μου και τη μητέρα μου.
Τώρα το πρόβλημά μου είναι πως οι δικοί μου λένε οτι, ναι είναι επικίνδυνο και λοιπά, αλλά το πρόβλημα ειναι πως δεν έχουν κάποιο τρόπο να το δηλώσουν. Ισχυεί κάτι τέτοιο; υπάρχει λύση;
(η μηχανή είναι 400κυβικά και η τιμή είναι κάτω των 1000ων ευρώ)

Μανολης67
06/04/2017, 20:33
Για ποσό χαμηλό δεν υπάρχει πρόβλημα, για μεγαλύτερο πχ 10.000 ευρω + δεν ξερω, πιστευω κάποιος συμφοριτης φοροτεχνικός να βοηθήσει αλλά νομιζω ότι γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα, ειτε δηλωθει στο όνομα σου ειτε οχι...υπάρχει και η λυση 50% συνκυριότητας πχ εσυ με κάποιον συγγενή σου....

Lioulios
06/04/2017, 21:18
Η μηχανη δεν θεωρειται τεκμηριο και δεν εχεις καποιο θεμα εφοσον με καποιο τροπο δικαιολογηθει το ποσο δαπανης για την αγορα της .
Οπως ειπωθηκε , θα ειχες θεμα αν επαιρνες μια των 10+ χιλ ευρω , αλλα φαντασου πως η μηψανη που θες εχει δαπανη πολυ μικροτερη απο ενα καινουριο σκουτερακι των 150 cc .

leftos
07/04/2017, 09:03
Ουτως η αλλιως στην δηλωση αγορας δεν αναγραφεις το πραγματικο ποσο αγορας αλλα ενα εικονικο πχ 100 ευρω αγορας και τελειωνει εκει.
Την παιρνεις στο ονομα σου και του χρονου που θα γινουν οι δηλωσεις του 2016 κανεις μια μηδενικη δηλωση και την δηλωνεις.
Δεν χρειαζεται να αποδειξεις που βρηκες τα 100 ευρω.
Το θεμα ειναι οτι μαλλον οι γονεις σου δεν θελουν να την παρεις και πρεπει να αναρωτηθεις εσυ τι κανεις λαθος γι'αυτο.

SΣπύρος
07/04/2017, 10:46
Για ποσό χαμηλό δεν υπάρχει πρόβλημα, για μεγαλύτερο πχ 10.000 ευρω + δεν ξερω, πιστευω κάποιος συμφοριτης φοροτεχνικός να βοηθήσει αλλά νομιζω ότι γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα, ειτε δηλωθει στο όνομα σου ειτε οχι...υπάρχει και η λυση 50% συνκυριότητας πχ εσυ με κάποιον συγγενή σου....

Συνκυριότητα μου λένε οτι δε γίνεται επειδή η μάνα με τον αδερφό έχουν ήδη μια και ο πατέρας δηλώνει άνεργος και λεει οτι δε γινεται να τα δικαιολογεί και τα 2


Η μηχανη δεν θεωρειται τεκμηριο και δεν εχεις καποιο θεμα εφοσον με καποιο τροπο δικαιολογηθει το ποσο δαπανης για την αγορα της .
Οπως ειπωθηκε , θα ειχες θεμα αν επαιρνες μια των 10+ χιλ ευρω , αλλα φαντασου πως η μηψανη που θες εχει δαπανη πολυ μικροτερη απο ενα καινουριο σκουτερακι των 150 cc .


με καποιο τροπο δικαιολογηθει το ποσο δαπανης για την αγορα της

Ποιός μπορεί να ειναι αυτός ο τρόπος;



Ουτως η αλλιως στην δηλωση αγορας δεν αναγραφεις το πραγματικο ποσο αγορας αλλα ενα εικονικο πχ 100 ευρω αγορας και τελειωνει εκει.
Την παιρνεις στο ονομα σου και του χρονου που θα γινουν οι δηλωσεις του 2016 κανεις μια μηδενικη δηλωση και την δηλωνεις.
Δεν χρειαζεται να αποδειξεις που βρηκες τα 100 ευρω.
Το θεμα ειναι οτι μαλλον οι γονεις σου δεν θελουν να την παρεις και πρεπει να αναρωτηθεις εσυ τι κανεις λαθος γι'αυτο.

Δεν ειναι οτι έχω κάνει κάτι λάθος..απλώς είναι η ιδέα που έχουν όλοι πως οι μηχανές είναι πιο επικίνδυνες, που ισχυεί αν εισαι εντελώς απρόσεκτος ή επιδειξιωμανης

BLiTzER
07/04/2017, 11:00
Δεν ειναι οτι έχω κάνει κάτι λάθος..απλώς είναι η ιδέα που έχουν όλοι πως οι μηχανές είναι πιο επικίνδυνες, που ισχυεί αν εισαι εντελώς απρόσεκτος ή επιδειξιωμανης

Πιο επικίνδυνες από τι; Αν εννοείς από τετράτροχα, ναι, είναι πιο επικίνδυνες, είτε είσαι απρόσεκτος/επιδειξιομανής, είτε όχι. Γι'αυτό πρέπει να είσαι 4 φορές πιο προσεκτικός και να φοράς πάντα καλό εξοπλισμό, αν τελικά καταφέρεις και την πάρεις.

telegonos
07/04/2017, 13:19
δεν έχουν κάποιο τρόπο να το δηλώσουν. Ισχυεί κάτι τέτοιο; υπάρχει λύση;

Σε δηλώνουν προστατευόμενο μέλος προφανώς.

Η αγορά θα γίνει σε ποιανού το όνομα;

Η εφορία γενικά, είτε δηλώσεις είτε δεν δηλώσεις εσύ ή όποιος άλλος, ξέρει με ακρίβεια ημέρας, πότε έγινε μεταβίβαση ένα όχημα.

Σε όλες τις περιπτώσεις αυτό που σου λένε οι δικοί σου δεν ισχύει, είναι παντελώς φαντασία, όπως και πολλά από αυτά που σου απάντησαν στην συνέχεια.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, όταν θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα π.χ. 700 ευρώ, εσύ ή ο πατέρας σου αν σε έχει προστατεύομενο μέλος, στο έντυπο Ε1, στο κουτάκι που λέει ''εξοδα που δεν εκπίπτουν από την φορολογία'' θα γράψεις το 700. Τι εννοούν ''δεν μπορούν να το δηλώσουν'', πόσο δύσκολο είναι να γράψεις ''700'' στο σχετικό κουτάκι;

Και αυτό ήταν. Αν έχεις άλλα τεκμήρια ή εισοδήματα και περνάς το αφορολόγητο όριο, ενδεχομένως για αυτό το 700 που δήλωσες, να πληρώσεις ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ, ένα κάποιο φόρο εισοδήματος. Από τον φόρο εισοδήματος που πληρώνεις κάθε χρόνο (εσύ ή ο πατέρας σου), να έρθει και κανά 50ρι ευρώ παραπάνω.

Αυτό είναι το τεκμήριο αγοράς. Αυτό σημαίνει, δηλώνεις ένα κεφάλαιο (με το οποίο αγόρασες την μηχανή), το οποίο το κράτος ΑΝ εκπληρώνονται κάποιες προυποθέσεις, το θεωρεί εισόδημα, και σου λέει, ωραία δώσε και σε μας κάτι.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.

Τα άλλα που σου γράφουν, να δικαιολογήσεις το ποσό και τέτοια είναι όλα ΣΑ-ΧΛΑ-ΜΑ-ΡΕΣ, βουλευτής είναι και πρέπει να δικαιολογήσεις τα εισόδημά σου, στον ετήσιο έλεγχο της Βουλής; Ήμαρτον....

Ο πωλητής, θα δηλώσει ΚΙ ΑΥΤΟΣ, τα 700 ευρώ ως πώληση στο δικό του εισόδημα (δεν φορολογείται για αυτό)

Συνήθως, επειδή υπάρχει μία στις 1000 περίπτωση να έρθει ο έφορας και να σου πει, και που το ξέρω εγώ ότι 700 το πήρες, για αυτό κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση εσύ στον πωλητή, κι ο πωλητής σε εσένα, ότι 700 ευρώ το πήρατε, και την κρατάτε σε ένα συρτάρι ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΘΕΙ. (αν θέλεις να είσαι καλυμένος 100%)

Α, και εσύ μπορεί να το πάρεις 700, αλλά να συννενοηθείς με τον πωλητή, άκου δω, 400 θα το δηλώσουμε. Του κάνεις με 400 ευρώ πληρωμή μέσω τραπέζης, και τα υπόλοιπα μετρητό στο χέρι, γιατί και οι τραπεζικές κινήσεις ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ελέγχονται ή ΜΠΟΡΕΙ κάποτε να ελεγθούν.

Τέλος κι επειδή θα διάβασες αυτό το ''θεωρητικά'' που έγραψα πριν τι πρέπει να κάνεις, θα αναρωτιέσαι, ωραία δεν υπάρχει και ένα πρακτικά κάπου εδώ; ΠΡΑΚΤΙΚΑ λοιπόν, επειδή 99% των περιπτώσεων αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας, δεν προκύπτει φόρος για το κράτος, το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ακόμα και αν δεν δηλώσεις στο Ε1 τίποτα απολύτως. Έχω αγοράσει και πουλήσει μοτοσυκλέτες και προσωπικά δεν έχω δηλώσει ΠΟΤΕ την αγορά τους, αφενός γιατί το κράτος την ξέρει ήδη (όταν κάνεις μεταβίβαση το πρώτο αρχείο οχημάτων στο κράτος που ενημερώνεται είναι το οικονομικών ΚΑΙ ΜΕΤΑ το συγκοινωνιών) και αφετέρου γιατί δεν έβγαζε φόρο να πληρώσω, οπότε δικαίως το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ να μου πει γιατι δεν την δήλωσα.

Είτε το πας με το ''θεωρητικά'' είτε το πας με το ''πρακτικά'' μια χαρά γίνεται να πάρεις μηχανή και να δηλωθεί ή όχι.

Αυτά για να ξέρεις πόσο ιστορία για αρκούδες είναι αυτά που σου λένε.

Το γιατί δεν θέλουν να πάρεις μηχανή και σου λένε τέτοια, αυτό πρέπει να ψάξεις, όπως ΣΩΣΤΑ σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

buckley
07/04/2017, 14:13
Σε δηλώνουν προστατευόμενο μέλος προφανώς.

Η αγορά θα γίνει σε ποιανού το όνομα;

Η εφορία γενικά, είτε δηλώσεις είτε δεν δηλώσεις εσύ ή όποιος άλλος, ξέρει με ακρίβεια ημέρας, πότε έγινε μεταβίβαση ένα όχημα.

Σε όλες τις περιπτώσεις αυτό που σου λένε οι δικοί σου δεν ισχύει, είναι παντελώς φαντασία, όπως και πολλά από αυτά που σου απάντησαν στην συνέχεια.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, όταν θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα π.χ. 700 ευρώ, εσύ ή ο πατέρας σου αν σε έχει προστατεύομενο μέλος, στο έντυπο Ε1, στο κουτάκι που λέει ''εξοδα που δεν εκπίπτουν από την φορολογία'' θα γράψεις το 700. Τι εννοούν ''δεν μπορούν να το δηλώσουν'', πόσο δύσκολο είναι να γράψεις ''700'' στο σχετικό κουτάκι;

Και αυτό ήταν. Αν έχεις άλλα τεκμήρια ή εισοδήματα και περνάς το αφορολόγητο όριο, ενδεχομένως για αυτό το 700 που δήλωσες, να πληρώσεις ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ, ένα κάποιο φόρο εισοδήματος. Από τον φόρο εισοδήματος που πληρώνεις κάθε χρόνο (εσύ ή ο πατέρας σου), να έρθει και κανά 50ρι ευρώ παραπάνω.

Αυτό είναι το τεκμήριο αγοράς. Αυτό σημαίνει, δηλώνεις ένα κεφάλαιο (με το οποίο αγόρασες την μηχανή), το οποίο το κράτος ΑΝ εκπληρώνονται κάποιες προυποθέσεις, το θεωρεί εισόδημα, και σου λέει, ωραία δώσε και σε μας κάτι.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.

Τα άλλα που σου γράφουν, να δικαιολογήσεις το ποσό και τέτοια είναι όλα ΣΑ-ΧΛΑ-ΜΑ-ΡΕΣ, βουλευτής είναι και πρέπει να δικαιολογήσεις τα εισόδημά σου, στον ετήσιο έλεγχο της Βουλής; Ήμαρτον....

Ο πωλητής, θα δηλώσει ΚΙ ΑΥΤΟΣ, τα 700 ευρώ ως πώληση στο δικό του εισόδημα (δεν φορολογείται για αυτό)

Συνήθως, επειδή υπάρχει μία στις 1000 περίπτωση να έρθει ο έφορας και να σου πει, και που το ξέρω εγώ ότι 700 το πήρες, για αυτό κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση εσύ στον πωλητή, κι ο πωλητής σε εσένα, ότι 700 ευρώ το πήρατε, και την κρατάτε σε ένα συρτάρι ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΘΕΙ. (αν θέλεις να είσαι καλυμένος 100%)

Α, και εσύ μπορεί να το πάρεις 700, αλλά να συννενοηθείς με τον πωλητή, άκου δω, 400 θα το δηλώσουμε. Του κάνεις με 400 ευρώ πληρωμή μέσω τραπέζης, και τα υπόλοιπα μετρητό στο χέρι, γιατί και οι τραπεζικές κινήσεις ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ελέγχονται ή ΜΠΟΡΕΙ κάποτε να ελεγθούν.

Τέλος κι επειδή θα διάβασες αυτό το ''θεωρητικά'' που έγραψα πριν τι πρέπει να κάνεις, θα αναρωτιέσαι, ωραία δεν υπάρχει και ένα πρακτικά κάπου εδώ; ΠΡΑΚΤΙΚΑ λοιπόν, επειδή 99% των περιπτώσεων αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας, δεν προκύπτει φόρος για το κράτος, το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ακόμα και αν δεν δηλώσεις στο Ε1 τίποτα απολύτως. Έχω αγοράσει και πουλήσει μοτοσυκλέτες και προσωπικά δεν έχω δηλώσει ΠΟΤΕ την αγορά τους, αφενός γιατί το κράτος την ξέρει ήδη (όταν κάνεις μεταβίβαση το πρώτο αρχείο οχημάτων στο κράτος που ενημερώνεται είναι το οικονομικών ΚΑΙ ΜΕΤΑ το συγκοινωνιών) και αφετέρου γιατί δεν έβγαζε φόρο να πληρώσω, οπότε δικαίως το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ να μου πει γιατι δεν την δήλωσα.

Είτε το πας με το ''θεωρητικά'' είτε το πας με το ''πρακτικά'' μια χαρά γίνεται να πάρεις μηχανή και να δηλωθεί ή όχι.

Αυτά για να ξέρεις πόσο ιστορία για αρκούδες είναι αυτά που σου λένε.

Το γιατί δεν θέλουν να πάρεις μηχανή και σου λένε τέτοια, αυτό πρέπει να ψάξεις, όπως ΣΩΣΤΑ σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

Και σε είχα μόνο να ασχολείσαι με vfr ...Ωραίος !

SΣπύρος
07/04/2017, 14:30
Σε δηλώνουν προστατευόμενο μέλος προφανώς.

Η αγορά θα γίνει σε ποιανού το όνομα;

Η εφορία γενικά, είτε δηλώσεις είτε δεν δηλώσεις εσύ ή όποιος άλλος, ξέρει με ακρίβεια ημέρας, πότε έγινε μεταβίβαση ένα όχημα.

Σε όλες τις περιπτώσεις αυτό που σου λένε οι δικοί σου δεν ισχύει, είναι παντελώς φαντασία, όπως και πολλά από αυτά που σου απάντησαν στην συνέχεια.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, όταν θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα π.χ. 700 ευρώ, εσύ ή ο πατέρας σου αν σε έχει προστατεύομενο μέλος, στο έντυπο Ε1, στο κουτάκι που λέει ''εξοδα που δεν εκπίπτουν από την φορολογία'' θα γράψεις το 700. Τι εννοούν ''δεν μπορούν να το δηλώσουν'', πόσο δύσκολο είναι να γράψεις ''700'' στο σχετικό κουτάκι;

Και αυτό ήταν. Αν έχεις άλλα τεκμήρια ή εισοδήματα και περνάς το αφορολόγητο όριο, ενδεχομένως για αυτό το 700 που δήλωσες, να πληρώσεις ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ, ένα κάποιο φόρο εισοδήματος. Από τον φόρο εισοδήματος που πληρώνεις κάθε χρόνο (εσύ ή ο πατέρας σου), να έρθει και κανά 50ρι ευρώ παραπάνω.

Αυτό είναι το τεκμήριο αγοράς. Αυτό σημαίνει, δηλώνεις ένα κεφάλαιο (με το οποίο αγόρασες την μηχανή), το οποίο το κράτος ΑΝ εκπληρώνονται κάποιες προυποθέσεις, το θεωρεί εισόδημα, και σου λέει, ωραία δώσε και σε μας κάτι.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.

Τα άλλα που σου γράφουν, να δικαιολογήσεις το ποσό και τέτοια είναι όλα ΣΑ-ΧΛΑ-ΜΑ-ΡΕΣ, βουλευτής είναι και πρέπει να δικαιολογήσεις τα εισόδημά σου, στον ετήσιο έλεγχο της Βουλής; Ήμαρτον....

Ο πωλητής, θα δηλώσει ΚΙ ΑΥΤΟΣ, τα 700 ευρώ ως πώληση στο δικό του εισόδημα (δεν φορολογείται για αυτό)

Συνήθως, επειδή υπάρχει μία στις 1000 περίπτωση να έρθει ο έφορας και να σου πει, και που το ξέρω εγώ ότι 700 το πήρες, για αυτό κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση εσύ στον πωλητή, κι ο πωλητής σε εσένα, ότι 700 ευρώ το πήρατε, και την κρατάτε σε ένα συρτάρι ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΘΕΙ. (αν θέλεις να είσαι καλυμένος 100%)

Α, και εσύ μπορεί να το πάρεις 700, αλλά να συννενοηθείς με τον πωλητή, άκου δω, 400 θα το δηλώσουμε. Του κάνεις με 400 ευρώ πληρωμή μέσω τραπέζης, και τα υπόλοιπα μετρητό στο χέρι, γιατί και οι τραπεζικές κινήσεις ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ελέγχονται ή ΜΠΟΡΕΙ κάποτε να ελεγθούν.

Τέλος κι επειδή θα διάβασες αυτό το ''θεωρητικά'' που έγραψα πριν τι πρέπει να κάνεις, θα αναρωτιέσαι, ωραία δεν υπάρχει και ένα πρακτικά κάπου εδώ; ΠΡΑΚΤΙΚΑ λοιπόν, επειδή 99% των περιπτώσεων αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας, δεν προκύπτει φόρος για το κράτος, το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ακόμα και αν δεν δηλώσεις στο Ε1 τίποτα απολύτως. Έχω αγοράσει και πουλήσει μοτοσυκλέτες και προσωπικά δεν έχω δηλώσει ΠΟΤΕ την αγορά τους, αφενός γιατί το κράτος την ξέρει ήδη (όταν κάνεις μεταβίβαση το πρώτο αρχείο οχημάτων στο κράτος που ενημερώνεται είναι το οικονομικών ΚΑΙ ΜΕΤΑ το συγκοινωνιών) και αφετέρου γιατί δεν έβγαζε φόρο να πληρώσω, οπότε δικαίως το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ να μου πει γιατι δεν την δήλωσα.

Είτε το πας με το ''θεωρητικά'' είτε το πας με το ''πρακτικά'' μια χαρά γίνεται να πάρεις μηχανή και να δηλωθεί ή όχι.

Αυτά για να ξέρεις πόσο ιστορία για αρκούδες είναι αυτά που σου λένε.

Το γιατί δεν θέλουν να πάρεις μηχανή και σου λένε τέτοια, αυτό πρέπει να ψάξεις, όπως ΣΩΣΤΑ σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

Καλώς, ευχαριστώ..θα το κοιτάξω και αύριο που θα τους δω απο κοντά



Πιο επικίνδυνες από τι; Αν εννοείς από τετράτροχα, ναι, είναι πιο επικίνδυνες, είτε είσαι απρόσεκτος/επιδειξιομανής, είτε όχι. Γι'αυτό πρέπει να είσαι 4 φορές πιο προσεκτικός και να φοράς πάντα καλό εξοπλισμό, αν τελικά καταφέρεις και την πάρεις.

Πιο επικίνδυνες απο τα αυτοκίνητα εννοούσα και πιστεύω πως αυτό είναι μονο και μονο επειδή είχε παλιά ο αδερφός μου μηχανή και έκανε μαλακίες, ίσως νομίζουν οτι θα κάνω τα ίδια και φοβούνται για ατυχήματα.

BLiTzER
07/04/2017, 14:34
Πιο επικίνδυνες απο τα αυτοκίνητα εννοούσα και πιστεύω πως αυτό είναι μονο και μονο επειδή είχε παλιά ο αδερφός μου μηχανή και έκανε μαλακίες, ίσως νομίζουν οτι θα κάνω τα ίδια και φοβούνται για ατυχήματα.

Αυτό σου εξήγησα. Ότι δεν είναι "μόνο και μόνο" γι'αυτό. Όσο προσεκτικός και να είσαι, κινδυνεύεις περισσότερο απ'ό,τι σε ένα αυτοκίνητο. Να το έχεις στο μυαλό σου. :)

SΣπύρος
07/04/2017, 14:49
Αυτό σου εξήγησα. Ότι δεν είναι "μόνο και μόνο" γι'αυτό. Όσο προσεκτικός και να είσαι, κινδυνεύεις περισσότερο απ'ό,τι σε ένα αυτοκίνητο. Να το έχεις στο μυαλό σου. :)

Δεν ξέρω αν οδηγείς κι εσυ μηχανή αλλά απο τα σχόλιά σου είναι σαν να θες να με αποτρέψεις κι εσυ λίγο απ το να επιλέξω μηχανή απο αυτοκίνητο.
Γνωρίζω πως το 2τροχο είναι πιο επικίνδυνες είμαι δεν είμαι προσεκτικός εγώ, υπάρχουν κι άλλοι οδηγοί αλλά αυτή τη περίοδο είναι ή μηχανή ή τίποτα, το αυτοκίνητο θα είχε πολλά περισσότερα έξοδα τα οποία δε μπορώ να καλύψω

BLiTzER
07/04/2017, 14:51
Οδηγώ και τα 2 και δε θέλω να σε αποτρέψω, φυσικά. Αλλά δε θέλω να έχεις και άγνοια κινδύνου. Όταν ξεκινάς κάτι, καλό είναι να έχεις πλήρη επίγνωση.

Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα να σε τρομάξω, μην το παίρνεις έτσι. :) Καλώς να την πάρεις και να την ευχαριστηθείς και μακρυά όλα τα στραβά.

Lioulios
07/04/2017, 16:14
Δεν ξερω τα φορολογικα σας και τα εισοδειματα σας , οποτε δεν μπορω να ξερω τον τροπο για την περιπτωση σου . Σου απαητηθηκαν πολλα παραπανω απο τον τελεγονο .

Υπαρχει και η επιλιγη να πας με τον ιδιοκτητη της μοτο στα κεπ η οπου κανουν γνησιο υπογραφης και να ανταλλαξετε υπευθηνες δηλωσεις οπως γινεται και να γραψεται πως σε εξουσιοδοτει να μεταβιβασεις τη μοτο στο ονομα σου ,νετα σκετα χωρις ποσο .
...και του τα δινεις στο χερι

bros 650
07/04/2017, 19:26
Σε δηλώνουν προστατευόμενο μέλος προφανώς.

Η αγορά θα γίνει σε ποιανού το όνομα;

Η εφορία γενικά, είτε δηλώσεις είτε δεν δηλώσεις εσύ ή όποιος άλλος, ξέρει με ακρίβεια ημέρας, πότε έγινε μεταβίβαση ένα όχημα.

Σε όλες τις περιπτώσεις αυτό που σου λένε οι δικοί σου δεν ισχύει, είναι παντελώς φαντασία, όπως και πολλά από αυτά που σου απάντησαν στην συνέχεια.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, όταν θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα π.χ. 700 ευρώ, εσύ ή ο πατέρας σου αν σε έχει προστατεύομενο μέλος, στο έντυπο Ε1, στο κουτάκι που λέει ''εξοδα που δεν εκπίπτουν από την φορολογία'' θα γράψεις το 700. Τι εννοούν ''δεν μπορούν να το δηλώσουν'', πόσο δύσκολο είναι να γράψεις ''700'' στο σχετικό κουτάκι;

Και αυτό ήταν. Αν έχεις άλλα τεκμήρια ή εισοδήματα και περνάς το αφορολόγητο όριο, ενδεχομένως για αυτό το 700 που δήλωσες, να πληρώσεις ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ, ένα κάποιο φόρο εισοδήματος. Από τον φόρο εισοδήματος που πληρώνεις κάθε χρόνο (εσύ ή ο πατέρας σου), να έρθει και κανά 50ρι ευρώ παραπάνω.

Αυτό είναι το τεκμήριο αγοράς. Αυτό σημαίνει, δηλώνεις ένα κεφάλαιο (με το οποίο αγόρασες την μηχανή), το οποίο το κράτος ΑΝ εκπληρώνονται κάποιες προυποθέσεις, το θεωρεί εισόδημα, και σου λέει, ωραία δώσε και σε μας κάτι.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.

Τα άλλα που σου γράφουν, να δικαιολογήσεις το ποσό και τέτοια είναι όλα ΣΑ-ΧΛΑ-ΜΑ-ΡΕΣ, βουλευτής είναι και πρέπει να δικαιολογήσεις τα εισόδημά σου, στον ετήσιο έλεγχο της Βουλής; Ήμαρτον....

Ο πωλητής, θα δηλώσει ΚΙ ΑΥΤΟΣ, τα 700 ευρώ ως πώληση στο δικό του εισόδημα (δεν φορολογείται για αυτό)

Συνήθως, επειδή υπάρχει μία στις 1000 περίπτωση να έρθει ο έφορας και να σου πει, και που το ξέρω εγώ ότι 700 το πήρες, για αυτό κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση εσύ στον πωλητή, κι ο πωλητής σε εσένα, ότι 700 ευρώ το πήρατε, και την κρατάτε σε ένα συρτάρι ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΘΕΙ. (αν θέλεις να είσαι καλυμένος 100%)

Α, και εσύ μπορεί να το πάρεις 700, αλλά να συννενοηθείς με τον πωλητή, άκου δω, 400 θα το δηλώσουμε. Του κάνεις με 400 ευρώ πληρωμή μέσω τραπέζης, και τα υπόλοιπα μετρητό στο χέρι, γιατί και οι τραπεζικές κινήσεις ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ελέγχονται ή ΜΠΟΡΕΙ κάποτε να ελεγθούν.

Τέλος κι επειδή θα διάβασες αυτό το ''θεωρητικά'' που έγραψα πριν τι πρέπει να κάνεις, θα αναρωτιέσαι, ωραία δεν υπάρχει και ένα πρακτικά κάπου εδώ; ΠΡΑΚΤΙΚΑ λοιπόν, επειδή 99% των περιπτώσεων αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας, δεν προκύπτει φόρος για το κράτος, το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ακόμα και αν δεν δηλώσεις στο Ε1 τίποτα απολύτως. Έχω αγοράσει και πουλήσει μοτοσυκλέτες και προσωπικά δεν έχω δηλώσει ΠΟΤΕ την αγορά τους, αφενός γιατί το κράτος την ξέρει ήδη (όταν κάνεις μεταβίβαση το πρώτο αρχείο οχημάτων στο κράτος που ενημερώνεται είναι το οικονομικών ΚΑΙ ΜΕΤΑ το συγκοινωνιών) και αφετέρου γιατί δεν έβγαζε φόρο να πληρώσω, οπότε δικαίως το κράτος ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ να μου πει γιατι δεν την δήλωσα.

Είτε το πας με το ''θεωρητικά'' είτε το πας με το ''πρακτικά'' μια χαρά γίνεται να πάρεις μηχανή και να δηλωθεί ή όχι.

Αυτά για να ξέρεις πόσο ιστορία για αρκούδες είναι αυτά που σου λένε.

Το γιατί δεν θέλουν να πάρεις μηχανή και σου λένε τέτοια, αυτό πρέπει να ψάξεις, όπως ΣΩΣΤΑ σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

Αν θελεις να παρεις καινουργιο που κανει ας πουμε πχ. 9.000 μπορεις παλι ναμην το δηλωσεις; η αν παρεις μετχ /νο απο εμπορο μπορεις παλι να μην το δηλωσεις η να δηλωσεις μικροτερο ποσο;

viper1
07/04/2017, 20:32
[QUOTE=SΣπύρος;2865388]Καλώς, ευχαριστώ..θα το κοιτάξω και αύριο που θα τους δω απο κοντά

Πάρε γλυκά και λουλούδια και πες τους οτι την έχεις από κάτω παρκαρισμένη . Μετά το σοκ θα το συνηθίσουν .

Πέραν της της πλάκας ο μπλιτζ σου είπε να προσεχείς 4 φορές . Δεν φτάνουν . 14+ θέλει . Και να τρομάξεις από τώρα ώστε να είσαι προκατηλημενος και προετοιμασμένος με το περιβάλλον γύρω σου όταν καβαλήσεις

leftos
08/04/2017, 10:16
Επειδη στην εφορια το ξερουν δεν μπορεις να μην την δηλωσεις οποτε αφτο που γραφεις παραπανω οτι δεν εχεις δηλωσει μηχανη δεν ισχυει.
Και αν εκεινη την χρονια δεν κανεις φορολογικη οταν χρειαστει να κανεις η να παρεις βεβαιωση οτι δεν χρειαζοτανε να κανεις φορολογικη θα σε βαλουν να την δηλωσεις και να κανεις φορολογικη.
Εχει επικρατησει οτι της μηχανες δεν τις δηλωνουμε γιατι οντως δεν ειναι η ιδια διαδικασια με το αυτοκινητο αλλα δεν ειναι ετσι.

SΣπύρος
10/04/2017, 15:42
Λοιπόν, επειδή πήρα το οκ και πήρα και το κεφάλαιο, μπορεί κάποιος να μου πει αν μηχανή των 1000€ θα έχω θέμα με δήλωση ή άλλα χαρτιά;

Υπενθύμιση: είμαι προστατευόμενο μέλος (δε κάνω δήλωση). Η μάνα έχει μισό-μισό με τον αδερφό αυτοκίνητο και ο πατέρας έχει ήδη ένα αυτοκίνητο στο όνομα του αλλά δηλώνει άνεργος.
Συγγνώμη που πριζω και ρωτάω ξανά και ξανά, επίσης ευχαριστώ όλους όσους έχασαν λίγο από τον χρόνο τους για να με βοηθήσουν.

SHOOTER045
10/04/2017, 16:04
Αν τον πεισεις να σου κανει υπεύθυνη δήλωση οτι έδωσες 400/500€
Θα είσαι οκ
Και εσύ και αυτός

leftos
10/04/2017, 16:31
Και λιγοτερο μπορεις να κανεις υπεύθυνη δηλωση οτι την πηρες 200 ευρω καλα ειναι.
Το θεμα ειναι θα την παρεις στο ονομα σου η στο ονομα αλλου.
Αν την παρεις στο ονομα σου εισαι αναγκασμενος του χρονου να κανεις μηδενικη φορολογικη δηλωση και να την δηλωσεις.
Κατι ομως που δεν σε επηρεαζει φορολογικα.

BLiTzER
10/04/2017, 16:32
Επίσης, θα έχεις δώσει 1000€ και θα έχεις υπογράψει για 200 ή 500.

SΣπύρος
10/04/2017, 18:44
Αν μου πει όχι για τη "κομπίνα" αυτή; Έχω θέμα;


PS: είναι μία suzuki bandit VC και έχει 70χιλ χιλιόμετρα, είναι πολλά ε;

SHOOTER045
10/04/2017, 19:34
Αν μου πει όχι για τη "κομπίνα" αυτή; Έχω θέμα;


PS: είναι μία suzuki bandit VC και έχει 70χιλ χιλιόμετρα, είναι πολλά ε;

Εισαι σίγουρος για το Bandit?
Δεν υπάρχει κάτι άλλο στα λεφτά σου?

SΣπύρος
11/04/2017, 12:50
Εισαι σίγουρος για το Bandit?
Δεν υπάρχει κάτι άλλο στα λεφτά σου?

On/off, shadow, virago, xt είναι εκτός για εμένα. Κοιτάω κυρίως για bandit, cb

SHOOTER045
11/04/2017, 12:52
On/off, shadow, virago, xt είναι εκτός για εμένα. Κοιτάω κυρίως για bandit, cb

Επικεντρωσου στα CB

SΣπύρος
11/04/2017, 18:37
Επικεντρωσου στα CB

Τόσο χάλια είναι τα suzuki ?..

atom_smasher
11/04/2017, 19:15
Όχι ρε να το πάρεις. Αφού εμένα με έπεισες ήδη.

SΣπύρος
11/04/2017, 19:54
Όχι ρε να το πάρεις. Αφού εμένα με έπεισες ήδη.

Σε έπεισα; Για τι πράγμα μιλάς;

Bob_o_mastoras
11/04/2017, 21:20
3 φορες ειχα αγορασει και ειχα μηχανη στο ονομα μου χωρις δηλωμενα εισοδηματα και ουδεποτε παρουσιαστηκε καποιο θεμα.

telegonos
11/04/2017, 21:29
Λοιπόν, επειδή πήρα το οκ και πήρα και το κεφάλαιο, μπορεί κάποιος να μου πει αν μηχανή των 1000€ θα έχω θέμα με δήλωση ή άλλα χαρτιά;

Υπενθύμιση: είμαι προστατευόμενο μέλος (δε κάνω δήλωση). Η μάνα έχει μισό-μισό με τον αδερφό αυτοκίνητο και ο πατέρας έχει ήδη ένα αυτοκίνητο στο όνομα του αλλά δηλώνει άνεργος.
Συγγνώμη που πριζω και ρωτάω ξανά και ξανά, επίσης ευχαριστώ όλους όσους έχασαν λίγο από τον χρόνο τους για να με βοηθήσουν.

ΞΑΝΑ ρωτάς όμως αυτά που τόσο αναλυτικά σου απάντησα ήδη. Στο θέμα αυτό δεν είχα γράψει; Δεν στα εξήγησα καλά, είχα καμιά δύσκολη γλώσσα, δεν τα είπα απλά, δεν κατάλαβες, δεν τα διάβασες καν, γιατί ΞΑΝΑ ρωτάς τα ίδια πράγματα;

Πάρε άνθρωπέ μου το μοτό, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, τα είπαμε αυτά.

SΣπύρος
11/04/2017, 22:24
ΞΑΝΑ ρωτάς όμως αυτά που τόσο αναλυτικά σου απάντησα ήδη. Στο θέμα αυτό δεν είχα γράψει; Δεν στα εξήγησα καλά, είχα καμιά δύσκολη γλώσσα, δεν τα είπα απλά, δεν κατάλαβες, δεν τα διάβασες καν, γιατί ΞΑΝΑ ρωτάς τα ίδια πράγματα;

Πάρε άνθρωπέ μου το μοτό, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, τα είπαμε αυτά.

Ναι μία χαρά τα είπες δε λέω αλλά έχω ακούσει αρκετές διαφορετικές γνώμες και είπα να ρωτήσω πάλι..Οκ αν είναι κάποιος διαχειριστής ας το κλείσει

Σας ευχαριστώ όλους!

SΣπύρος
16/04/2017, 15:16
Πακέτο....ενας εφοριακός μου λέει ότι δε μπορώ να τη δικαιολογήσω εφόσον ο πατέρας είναι άνεργος και η μάνα έχει ήδη ένα με τον αδερφό μισο-μισο και καλύπτει μόνο αυτό το εισόδημα της.
Ξέρει κανείς καμιά τρύπα να το πάρω νόμιμα;

SHOOTER045
16/04/2017, 15:28
Να στο κανει δωρεά η γιαγιά

viper1
17/04/2017, 08:30
Πάρε το CB. Το Suzuki θα στο κάνει δωρεά η γιαγιά και εσύ θα το κάνεις δωρεά οργάνων....

AristidisZ
17/04/2017, 12:15
Η μηχανή δεν έχει τεκμήριο λέμε

Φορολογική δήλωση κάνεις ;

Αν ναι, ούτως ή άλλως έχεις τεκμήριο διαβίωσης, κάνα τριάρι χιλιάδες

Όμως δε πληρώνεις φόρο επειδή είσαι κάτω από το αφορολόγητο

Ακόμα και αγορά να δηλώσεις, πάλι στο αφορολόγητο θα είσαι (3000 διαβίωσης + 1000 η αγορά)

Μη μπλέκεις τα τεκμήρια διαβίωσης με τα τεκμήρια αγορών

Κοινώς για τις μηχανές φορολογούνται μόνο τα χρήματα που δαπανάς για να την αγοράσεις (τεκμήριο αγοράς) και όχι σε ετήσια βάση (τεκμήριο διαβίωσης)

SHOOTER045
17/04/2017, 15:14
Η μηχανή δεν έχει τεκμήριο λέμε

Φορολογική δήλωση κάνεις ;

Αν ναι, ούτως ή άλλως έχεις τεκμήριο διαβίωσης, κάνα τριάρι χιλιάδες

Όμως δε πληρώνεις φόρο επειδή είσαι κάτω από το αφορολόγητο

Ακόμα και αγορά να δηλώσεις, πάλι στο αφορολόγητο θα είσαι (3000 διαβίωσης + 1000 η αγορά)

Μη μπλέκεις τα τεκμήρια διαβίωσης με τα τεκμήρια αγορών

Κοινώς για τις μηχανές φορολογούνται μόνο τα χρήματα που δαπανάς για να την αγοράσεις (τεκμήριο αγοράς) και όχι σε ετήσια βάση (τεκμήριο διαβίωσης)

Κοίτα περίπτωση.
Γιος φίλου θέλει να αγοράσει μηχανή.
Αλλά δεν έχει εργασία. - αφμ .
Οι γονείς έχουν υπαχθεί στο νόμο για υπερχρεωμένα νοικοκυριά.
Δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα κανένας τούς

amyroukai
17/04/2017, 15:20
Ναι ρε Μήτσε, στα υπερχρεωμένα και με το ακριβότερο σε συντήρηση μεταφορικό μέσο... Τώρα τι εξυπνάδα είναι αυτή, ειλικρινά, απορώ. Αν δεν έχουν μία όντως, καλύτερα κιόλας, έχουν πιο σοβαρά πράγματα στο κεφάλι τους.