PDA

View Full Version : S20 ή ΒΤ 090 ή κατι αλλο...?



Bob_o_mastoras
07/04/2017, 22:44
Μηχανακι: FZS600 Fazer (καρμπυρατερ)
Διαστασεις: 110/70-17 160/60/17
Χρηση: Αποκλειστικα τουριστικη, οχι καθημερινη, καθολου πολη, κυριως επαρχιακο και εθνικη, χωρις κανιβαλισμους και ινδιανιλικια.

Σκεφτομαι να κινηθω σε Bridgestone και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο (S20 battlax, BT 090).

Γενικα, λογω ιδιαιτερης διαστασης στο μπροστινο εχω περιορισμενες επιλογες. Οι αλλες ειναι Michelen Pilot Road 3 και Dunlop RoadSmart.

Θελω να μου βγαλει καμποσα χιλιομετρα μιας και το χρησιμοποιω σπανια το μοτορι και ειναι μλκ να χρειαστω σε 1 χρονο παλι λαστιχα, επειδη φαγωθηκαν στην εθνικη πχ. Απο την αλλη θελω και προσφυση.

Ολες οι προτασεις δεκτες.

slzr
07/04/2017, 23:27
Έχω τα MICHELIN PILOT ROAD 3 και κατά 99% από βδομάδα θα ξαναβάλω τα ίδια. Λόγω δουλειάς η χρήση είναι κυρίως ΣΚ και εκτός Αθήνας για βόλτα ως επί το πλείστον. Έχω κάνει περίπου 16000 χλμ και είμαι κατευχαριστημένος. (Βέβαια να πω ότι το μηχανάκι δεν μένει έξω στον ήλιο). Καλό κράτημα αλλά δεν έχει και την πιο γρήγορη κορώνα .. Επίσης ο λαστιχάς μου είχε πει ότι είναι καλό βροχολάστιχο( όποτε οδήγησα σε βροχή όλα good). Αυτά.

DrEvil
07/04/2017, 23:55
Dunlop

Bob_o_mastoras
08/04/2017, 00:12
Yπαρχουν και τα sportsmart εκτος των roadsmart απο την Dunlop, το ξεχασα.
Τωρα φοραω τα sportsmart. Ειναι πολυκαιρισμενα (dot τελος του '14, φορεμενα το '15) χωρις πολλα χιλιομετρα ομως αλλα δεν εχω καταληξει σε καποια γνωμη για τα συγκεκριμενα. Για τα χρονια τους καλουτσικα κρατανε αν και σε αποτομα κατεβασματα ισως να κανουν κανα γλιστρημα, εχω παρατηρησει.

DrEvil
08/04/2017, 01:50
Στα αποτομα ρε συ Μπομπ, μεχρι και ο σφιγκτηρας μας μας προδιδει.
Σε ελληνικη ασφαλτο και να μην οδηγουσα ποτε ξανα, δεν θα με χαλαγε.
Αλλα στην Χοντρη μονο Ντανλοπ θα εβαζα. Και οταν θα ειχα λ7 για πεταμα, θα δοκιμαζα και κανα αλλο.

devil's animal
08/04/2017, 10:40
και τα bt090 και τα sportsmart 2, ειναι μια χαρα λαστιχα...
κοιτα να τα δουλευεις με σωστες πιεσεις και φυσικα για να δειξει το λαστιχο τον χαρακτηρα του πρεπει να ζεσταθει και να πιεστει...

doctoras
08/04/2017, 11:22
bob εάν δε κάνεις πολλά χιλιόμετρα βάλε σπορ
σε μια τριετία όπου ξεκινάει και αλλάζουν χρώμα ξεραίνονται σπορ μπορεί να βγάλει στο δικό σου 10-15 αναλογα την χρήση
τα τουρινκ αντιστοίχως σε τριετία θα σου έβγαζαν 25-30κ

δες που ανάμεσα κυμαίνεσαι και επέλεξε
τα σπορ θα σου δώσουν καλύτερη πρόσφυση και άνεση(ριμπαουντ) λόγο μαλακότερης γόμας

o_gavros
08/04/2017, 19:17
τo 090 είναι σχετικά μαλακό λάστιχο,με ότι αυτό σημαίνει.
τα έχω βάλει 2 φορές στο αδύναμο εξτάκι.Ωραία δουλεύουν.
δεν βγάζουν όμως 20+ χιλιάδες χλμ.

Μια καλή σπορτουρινγκ λύση ίσως είναι τα 023.

kostaspetrou
09/04/2017, 22:50
Μηχανακι: FZS600 Fazer (καρμπυρατερ)
Διαστασεις: 110/70-17 160/60/17
Χρηση: Αποκλειστικα τουριστικη, οχι καθημερινη, καθολου πολη, κυριως επαρχιακο και εθνικη, χωρις κανιβαλισμους και ινδιανιλικια.

Σκεφτομαι να κινηθω σε Bridgestone και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο (S20 battlax, BT 090).

Γενικα, λογω ιδιαιτερης διαστασης στο μπροστινο εχω περιορισμενες επιλογες. Οι αλλες ειναι Michelen Pilot Road 3 και Dunlop RoadSmart.

Θελω να μου βγαλει καμποσα χιλιομετρα μιας και το χρησιμοποιω σπανια το μοτορι και ειναι μλκ να χρειαστω σε 1 χρονο παλι λαστιχα, επειδη φαγωθηκαν στην εθνικη πχ. Απο την αλλη θελω και προσφυση.

Ολες οι προτασεις δεκτες.

Η ζάντα σου χωράει ελαστικό 120/70-17;
Αν ναι,προτίμησέ το.
Ελάχιστα θ'αλλάξει η θέση οδήγησης. Αν δε σ'αρέσει,χαλάρωσε τις βίδες της άνω και κάτω τιμονόπλακας και τράβα τα καλάμια περίπου ένα εκατοστό ψηλότερα,είναι πολύ εύκολο.
Στο κάνει εύκολα και ο λαστιχάς.
Μετά τις ξανασφίγγεις εεε;
:D

Απ' ότι καταλαβαίνω αλλάζεις λάστιχο όχι επειδή το φθείρεις,αλλά επειδή παλιώνει.
Θα σου πρότεινα λοιπόν τα ΒΤ090.
Είναι πολύ καλό λάστιχο και για τη χρήση και τα χιλιόμετρα που κάνεις θα σε βολέψει.

Bob_o_mastoras
11/04/2017, 20:55
Tελικα μπηκαν τα S20 evo..
Ο λαστιχας (συμπαθεστατος) ορκιζεται οτι επειδη ειναι τριγομο πισω και διγομο μπρος θα βγαλει μπολικα χιλιομετρα Εθνικη μιας και στο κεντρο ειναι αρκετα σκληρα, τα review λενε οτι κραταει γενικα καμια 10αρια χιλιαδες χιλιομετρα, καποια λενε οτι τρωγεται γρηγορα στην εθνικη, καποια οτι οχι. :dizzy:
Τελωσπαντων, εν γνωση μου τα εβαλα, ξερω οτι δεν ειναι touring χιλιομετροφαγοι αλλα σπορ λαστιχα για κρατηματα και γρηγορο ζεσταμα οποτε δεν θα εκπλαγω κιολας αμα φαγωθουν γρηγορα, απλα ελπιζω να με εξεπληξουν ευχαριστα σε αυτο τον τομεα.
Αποψεις θα γραψω την Παρασκευη.. :)

nik69
11/04/2017, 21:34
Tελικα μπηκαν τα S20 evo..
Ο λαστιχας (συμπαθεστατος) ορκιζεται οτι επειδη ειναι τριγομο πισω και διγομο μπρος θα βγαλει μπολικα χιλιομετρα Εθνικη μιας και στο κεντρο ειναι αρκετα σκληρα, τα review λενε οτι κραταει γενικα καμια 10αρια χιλιαδες χιλιομετρα, καποια λενε οτι τρωγεται γρηγορα στην εθνικη, καποια οτι οχι. :dizzy:
Τελωσπαντων, εν γνωση μου τα εβαλα, ξερω οτι δεν ειναι touring χιλιομετροφαγοι αλλα σπορ λαστιχα για κρατηματα και γρηγορο ζεσταμα οποτε δεν θα εκπλαγω κιολας αμα φαγωθουν γρηγορα, απλα ελπιζω να με εξεπληξουν ευχαριστα σε αυτο τον τομεα.
Αποψεις θα γραψω την Παρασκευη.. :)

S20Evo δεν υπάρχει σε 160/60. Πιθανόν να σου έβαλε μπροστά evo και πίσω την 1η έκδοση το S20.
Σαν κράτημα είναι ικανοποιητικά έως πολύ καλά με μειονέκτημα το πολύ έντονο τετραγώνισμα του πίσω (σε μηχανάκι που το 99% των χιλιομέτρων το πέρασε σε επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους και όχι σε εθνική).
Θα σου κρατήσει το πίσω περίπου 8-10000 ανάλογα με την χρήση που κάνεις. Με την τιμή που έχουν πέσει ο ισολογισμός μάλλον θετικός είναι.

Dant3
12/04/2017, 12:17
Το πισω στο κεντρο σε εθνικη θα φαγωθει γρηγορα.Αυτο ειναι και το μονο μειον του λαστιχου.
Κατα τα αλλα ζεσταινεται γρηγορα,κραταει παρα πολυ καλα και ειναι και καλο και στο βρεγμενο.Δε θα σε απογοητευσει.Πιστευω ειναι το ανωτερο στη κατηγορια του λαστιχο.

Bob_o_mastoras
14/04/2017, 16:55
Νικ εχεις δικιο, τα s20 τα κανονικα ειναι. :) (βασικα νομιζα ειναι το ιδιο απλα επομενη version χρονολογικα το evο ετσι οπως τα ειδα στα τεστ)

Στο προκειμενο, εκανα ενα ταξιδι 230 χλμ πηγαινε, Εγνατια οδο, οπου απλα τα εστρωνα και 230κατι γυρνα απο παλια Εθνικη οδο και επαρχιακους, οπου ηταν στρωμενα πλεον (δεν υπηρχε διαφορα :p) και ειχα μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση να τρεξω και να πλαγιασω.
Ωραια λαστιχα, ουδετερη και φιλικη συμπεριφορα που δεν σε τρομαζει με αποτομα πλαγιασματα, καλη προσφυση απο το ξεκινημα, που εμπνεει σιγουρια, μετριως σταθερα στην ευθεια (μετα τα 130) χωρις να προβληματιζουν βεβαια, απλα πιστευω τα προηγουμενα που φορουσα υπερτερουσαν λιγο σε αυτον τον τομεα.
Αρκετα σταθερα οταν ειναι πλαγιασμενα σε στροφες.

Γενικα καλες εντυπωσεις αποκομισα, ελπιζω να κρατησουν 1 χρονο την ιδια αποδοση.. :)