PDA

View Full Version : Ατύχημα και τροχαία



vaska
08/04/2017, 05:53
Δε διαφωνώ, απλά σου λέω ότι δεν υπάρχει "πάντα" στα ατυχήματα. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τι συνέβη, αλλά τι αποδεικνύεται. Γι'αυτό καλούμε πάντα την αστυνομία και την ασφαλιστική μας. :)Δεν ξέρω στην Αθήνα τι γίνεται αλλά εδώ Πάτρα η τροχαία έρχεται στο σημείο μόνο αν υπάρχει τραυματισμός. Αν είναι μόνο υλικές ζημιές καλείς την φροντίδα ατυχήματος

Περαστικά φίλε και να είναι το τελευταίο.

BLiTzER
08/04/2017, 10:14
Δεν ξέρω στην Αθήνα τι γίνεται αλλά εδώ Πάτρα η τροχαία έρχεται στο σημείο μόνο αν υπάρχει τραυματισμός. Αν είναι μόνο υλικές ζημιές καλείς την φροντίδα ατυχήματος

Σε όλη την Ελλάδα, αν τους καλέσεις, είναι υποχρεωμένοι να έρθουν να καταγράψουν το συμβάν. Τραυματισμός ή όχι, δεν παίζει κανένα ρόλο. Απλά η καταγραφή τους είναι λεπτομερέστερη, αν υπάρχει τραυματισμός.

7Tolis
08/04/2017, 10:17
αν δεν έρθουν στο σημείο του ατυχήματος,έρχονται στο νοσοκομείο για την κατάθεση.

Nik0s_Dk
08/04/2017, 12:46
Δεν ξέρω στην Αθήνα τι γίνεται αλλά εδώ Πάτρα η τροχαία έρχεται στο σημείο μόνο αν υπάρχει τραυματισμός. Αν είναι μόνο υλικές ζημιές καλείς την φροντίδα ατυχήματος

Περαστικά φίλε και να είναι το τελευταίο.

Καταρχήν περαστικά και αγύριστα φίλε. Δευτερο επιβεβαιώνω φίλο βάσκα, στο πρώτο μου ατύχημα ως οδηγός στην Πάτρα, αυτοκίνητο εγω μηχανάκι ο αλλος, όταν κάλεσα τροχαία με ρώτησαν αν έχει χτυπήσει και οταν τους ειπα οχι μου είπαν επί λέξη, "έλα μωρέ τώρα, κάντε εκεί μια δήλωση και θα τα βρείτε", και στο "μα ελάτε να καταγράψετε το γεγονό μπλα μπλα " που τους ειπα, απάντησαν "νταξ θα τα βρειτε " και το έκλεισαν.. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι στη συμπεριφορά τους από τότε (πάνε και κάποια χρόνια) αλλά για το λέει ο φίλος μάλλον δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

BLiTzER
08/04/2017, 12:52
Καλά, επειδή οι ΔΥ δεν κάνουν τη δουλειά τους, δε σημαίνει ότι δεν είναι η δουλειά τους.

Διαχωρίζω τα άσχετα, για να μη χαλάμε το thread του φίλου.

7Tolis
08/04/2017, 13:16
Καταρχήν περαστικά και αγύριστα φίλε. Δευτερο επιβεβαιώνω φίλο βάσκα, στο πρώτο μου ατύχημα ως οδηγός στην Πάτρα, αυτοκίνητο εγω μηχανάκι ο αλλος, όταν κάλεσα τροχαία με ρώτησαν αν έχει χτυπήσει και οταν τους ειπα οχι μου είπαν επί λέξη, "έλα μωρέ τώρα, κάντε εκεί μια δήλωση και θα τα βρείτε", και στο "μα ελάτε να καταγράψετε το γεγονό μπλα μπλα " που τους ειπα, απάντησαν "νταξ θα τα βρειτε " και το έκλεισαν.. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι στη συμπεριφορά τους από τότε (πάνε και κάποια χρόνια) αλλά για το λέει ο φίλος μάλλον δεν έχουν αλλάξει και πολλά.
Παράβαση καθήκοντος το λένε αυτό.
είναι όμως και δίκοπο μαχαίρι.

akis_trevor
08/04/2017, 13:22
επειδη μολις χτες μια κοπελιτσα εφαγε ενα στοπ σαν να μην υπηρξε ποτε και επεσε πανω στο αυτοκινητο moy εν ωρα εργασιας,πηρα τηλεφωνο την αμεση δραδη (που ειχε κανα 3λεπτο αναμονη)και ηρθαν κατευθειαν 3 ζηταδες χωρις μα μου.

vaska
08/04/2017, 13:28
Παράβαση καθήκοντος το λένε αυτό.
είναι όμως και δίκοπο μαχαίρι.
Νομίζω και τονίζω το "νομίζω" ότι τους είχα πάρει τηλ και μου είπαν ότι πλέον επιλαμβάνονται μόνο όπου υπάρχει τραυματισμός. Δεν θυμάμαι αλλά πρέπει να έχω δίκιο, δεν μου το είπαν μόνο οι της ασφάλειας αλλά και οι τροχαίοι που σημαίνει ότι πιθανά έχουν τέτοιες εντολές.

Nik0s_Dk
08/04/2017, 13:31
Aki trevor ναι και αυτο είναι το σωστό, να ρθουν επιτόπου. Απλά στην Πάτρα -που off topic πόσο έχει αλλάξει απο τότε που ημουνα κάτω, ημουν τώρα ένα διημερο και ρε φίλε δεν ειναι οπως ήταν...- μάλλον έχουν τον δικό τους θεο.. Τέσπα μακρυά από ατυχήματα να μη χρειάζεται να έρθουν και αυτοί ποτέ!

BLiTzER
08/04/2017, 13:32
Ας μας λύσει την απορία ο σούτερ τότε, αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία.

akis_trevor
08/04/2017, 13:32
Aki trevor ναι και αυτο είναι το σωστό, να ρθουν επιτόπου. Απλά στην Πάτρα -που off topic πόσο έχει αλλάξει απο τότε που ημουνα κάτω, ημουν τώρα ένα διημερο και ρε φίλε δεν ειναι οπως ήταν...- μάλλον έχουν τον δικό τους θεο.. Τέσπα μακρυά από ατυχήματα να μη χρειάζεται να έρθουν και αυτοί ποτέ!

για πατρα μιλαω κι εγω :)

Nik0s_Dk
08/04/2017, 13:33
για πατρα μιλαω κι εγω :)

ααα σορυ τότενες, ενδεχομένος να έχουν αλλάξει και ορθώς αν έχει γίνει. Οπότε ας ελπίσουμε οτι ήταν τυχαία περιστατικά το ότι δεν ήρθαν! :beer:

SHOOTER045
08/04/2017, 14:28
Ας μας λύσει την απορία ο σούτερ τότε, αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία.

ΠΑΡΩΝ




Με καλεσατε?

Ας τα πάρουμε απο την αρχή.
Ο φιλικός διακανονισμος έγινε για να διευκολύνει την διαδικασία, όταν οι εμπλεκόμενοι σε ατύχημα (όχι τροχαίο/είναι λάθος έκφραση)υπαρχουν ΜΟΝΟ υλικές ζημιές, και οι εμπλεκόμενοι συμφωνούν.
π.χ ο Α δεν πρόσεξε άνοιξε την πόρτα του οχήματος και χτύπησε την μότο του Β
Αν συμφωνούν και οι δυο κανουν τις δηλώσεις τους και όλα καλά.
Αν ένας απο τους δυο διαφωνεί τότε καλούμε την τροχαία.
Συντασεται Δ.Ο.Τ.Α(Δελτίο, οδικού, τροχαίου,ατυχήματος) οπου περιγράφονται ΜΟΝΟ θέσεις οχημάτων, κατευθύνσεις, και σημείο που υπάρχει η πρόσκρουση στα εμπλεκόμενα οχήματα.
* σε αυτήν την περίπτωση είναι υποχρεωμένοι να έρθουν/όμως συμβαίνει να υπαρχουν πολλαπλά περιστατικά και τοτε γίνεται διαβάθμιση/αν π.χ τα οχήματα η το ενα δεν κινείται και εμποδίζει την κυκλοφορία.
Επίσης πολλές φορές αν και αρχικά καλουνε την τροχαία κάποιος απο τους εμπλεκόμενους που έχει και παραβίαση κάποιου άρθρου του κ.ο.κ
Αλλάζει γνώμη(παραβίαση STOP η κόκκινου κλπ)και εφ όσον συμφωνήσει και ο άλλος εμπλεκόμενος αποχωρούν, με αποτέλεσμα να πάνε μετα απο λίγο και να μην βρουν κανένα.
*εδώ να επισημανω οτι σε περιπτωση που εμπλακούμε σε τέτοια περίπτωση, να εξετάζουμε τα έγγραφα του άλλου (δίπλωμα, άδεια,ασφάλεια και μετα να αποχωρουμαι.
Αφού πρωτα ανταλαξουμε στοιχεία, υπεύθυνες δηλώσεις κτλπ
Αν δεν είμαστε σίγουροι καλούμε την τροχαία,άσχετα με το κόστος του άλλου
Σε σύγκρουση με τραυματισμο κάνουμε τις εξης ενέργειες
Α) καλούμε ασθενοφόρο(το γνωστό 166 οπου και αν είμαστε)
Β)Καλούμε αστυνομία στο γνωστό 100 άσχετα που είμαστε)
Γ)Ανάλογα το σημείο, ενημερωνουμε αλλους διερχόμενους τοποθετώντας τρίγωνο, η φωσφορουχο η άλλο εταίρο όχημα με αλαρμ σε απόσταση 20-30μ
Αυτά γενικά
Ελπίζω να βοήθησα




Να συμπλήρωσω και κάτι ακόμα.
Σε σύγκρουση με υλικές ΚΑΙ ΜΟΝΟ ζημιές με όχημα με αλλοδαπές πινακίδες, η με όχημα κρατικού φορέα (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ασθενοφόρα, περιπολικά)
Συντάσσεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Δ.Ο.Τ.Α
παθών με απροσεκτο Σέρβο
Όπου περίμενα 2,5 ώρες να ερθει ο συνάδελφός για να κανει καταγραφή