PDA

View Full Version : Κορίνθου-Πατρών



Σελίδες : [1] 2 3

Ζεύκας
10/04/2017, 17:56
Λένε ότι έχει τελειώσει κατά 90% και αύριο θα γίνουν τα εγκαίνια.

Στην πραγματικότητα πως είναι το ταξίδι;
Άνετο και απλά σε 2-3 κομμάτια γίνονται ακόμα έργα;
Έχει ταξιδέψει από κει κανείς τις τελευταίες μέρες;

Επίσης οι σταθμοί των διοδίων αυξήθηκαν ή είναι ακόμα 2;

infidel
10/04/2017, 18:01
Μια εικόνα χίλιες λέξεις

https://www.youtube.com/watch?v=T6-4QLh9kKg


και η επιστροφή

https://www.youtube.com/watch?v=Tn9ujiSBfgg

AristidisZ
10/04/2017, 18:12
Καλά τι σκατά φτιάξαν, συνέχεια σε μονοδρομήσεις έπεφτα όπου κοίταγα το βίντεο...

Ζεύκας
10/04/2017, 18:19
@@ έτοιμη είναι :lol:

θα κάνουν και εγκαίνια τρομάρα τους

BLiTzER
10/04/2017, 18:25
Εδώ έκαναν Ολυμπιακούς χωρίς να είναι έτοιμοι, σε ένα δρομάκι θα κολλήσουν;

Γέλασα λίγο με την ερώτηση αν το κόστος διοδίων θα είναι το ίδιο. :lol:

Billymuse
10/04/2017, 18:46
Το πρώτο λεπτό είναι εντυπωσιακό...στο 1:30 και μετά αρχίζει η εθνική της Καρδιάς μας..

Ζεύκας
10/04/2017, 18:52
Επίσης οι σταθμοί των διοδίων αυξήθηκαν ή είναι ακόμα 2;


Γέλασα λίγο με την ερώτηση αν το κόστος διοδίων θα είναι το ίδιο. :lol:

381065

BLiTzER
10/04/2017, 18:56
Δηλαδή αν οι σταθμοί παραμείνουν 2 και πάρουν 1,5€ αύξηση ο καθένας, σου αρκεί; Αυτή ήταν η ερώτηση; Σε χαλάει ο αριθμός των διοδίων; Κουράζεσαι να σταματάς; Πάρτε τα λεφτά μου, αρκεί να μην κάνω πολλές στάσεις;

Μπορώ να συνεχίσω.

:p

Ζεύκας
10/04/2017, 19:02
παρακαλώ :a014:

DoctoR_k6
10/04/2017, 23:37
Λένε πως εκτός από 7-9 χλμ που θα γίνονται έργα το υπόλοιπο θα ναι έτοιμο.
Εγώ αν δεν το περάσω οδηγώντας δεν πιστεύω τπτ.
Παρασκευή θα το μαθω...

basilis_k6
11/04/2017, 10:45
καιρός ήταν . Κάνω το ταξιδι μέχρι αμφιλοχία 15 χρόνια και μας έχει φάει τη ζωη ο σκατοδρομος μαζί με τον άλλο μετα το ριο.

DoctoR_k6
11/04/2017, 11:19
καιρός ήταν . Κάνω το ταξιδι μέχρι αμφιλοχία 15 χρόνια και μας έχει φάει τη ζωη ο σκατοδρομος μαζί με τον άλλο μετα το ριο.

Τι να πουμε κ εμεις που παμε μεχρι τα Ιωαννινα τοοοσα χρονια...

BTW απο Αντιρριο μεχρι Ιωαννινα (απο Μ. Τεταρτη κ μετα) λειτουργικη η Ιονια για 149χλμ (απο τα 196)!! :a30:

bulmont
11/04/2017, 11:32
Πρίν από δέκα μέρες Πάτρα - Αθήνα (Ελ. Βεν.) κι' επιστροφή. Τα εν λειτουργία διόδια ήταν πέντε (τα 4 Ε.Ο και το ένα Α.Ο.)
Με ταχύτητες γύρω στα 120 με αμάξι, από το αεροδρόμιο μέχρι την Πάτρα ακριβώς δύο ώρες.
Οι μεγαλύτερες μονοδρομήσεις με κώνους κλπ είναι στην κατεύθυνση πρός Πάτρα...............

vaska
11/04/2017, 12:16
Δεν θα μου λείψει καθόλου το μπουρδέλο που ήταν, όταν ολοκληρωθεί και γίνει σωστός δρόμος. Ακόμα και τώρα που το μεγαλύτερο κομμάτι της είναι έτοιμο αρνούμαι να το πιστέψω. Επίσης πάντα θεωρούσα ήρωες αυτούς που για λόγους δουλειάς αναγκάζονταν να την κάνουν 2-3 φορές τον μήνα.

sniper
11/04/2017, 12:22
Δεν θα μου λείψει καθόλου το μπουρδέλο που ήταν, όταν ολοκληρωθεί και γίνει σωστός δρόμος. Ακόμα και τώρα που το μεγαλύτερο κομμάτι της είναι έτοιμο αρνούμαι να το πιστέψω. Επίσης πάντα θεωρούσα ήρωες αυτούς που για λόγους δουλειάς αναγκάζονταν να την κάνουν 2-3 φορές τον μήνα.


Είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Τον κάνω καμια 30ρια χρόνια, για 1,5 χρονο ερχόμουν και Πάτρα κάθε 2-3 βδομάδες, και αν εξαιρέσεις τα σ/κ των εξόδων λόγω γιορτών, τον υπόλοιπο χρόνο ήταν μια χαρά.

Ποτέ δεν ένοιωσα ότι κινδυνεύω, είτε με αμάξι είτε με μηχανή.

basilis_k6
11/04/2017, 12:29
Είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Τον κάνω καμια 30ρια χρόνια, για 1,5 χρονο ερχόμουν και Πάτρα κάθε 2-3 βδομάδες, και αν εξαιρέσεις τα σ/κ των εξόδων λόγω γιορτών, τον υπόλοιπο χρόνο ήταν μια χαρά.

Ποτέ δεν ένοιωσα ότι κινδυνεύω, είτε με αμάξι είτε με μηχανή.

δεν ένιωσες οτι κινδυνεύεις οταν βγαίνανε στο αντίθετο με 160χλμ? Όσο έχω δουλεψει το σηνιάλο στον δρόμο αυτο δεν το έχω δουλεψει πουθενά αλλου. Έχω δει προσπεράσεις εκει που με έκαναν να σκεφτω μήπως πρέπει να παω με κτελ.

BLiTzER
11/04/2017, 12:29
Ο δρόμος είναι μια χαρά, τουλάχιστον όσο δεν έχει κώνους/κολωνάκια, αλλά εξ ορισμού είναι επικίνδυνος επειδή δεν έχει στηθαίο (και οι Έλληνες οδηγοί είναι κυρίως ηλίθιοι).

Billymuse
11/04/2017, 12:39
Ο δρόμος είχε τα σωστά όρια παρόλο που ήταν σκατά και ουτε καν επαρχιακό δρόμονδεν τον έλεγες. Ο μαλάκας ο Ελληνάρας που πήγενε με 60+ πάνω απο το όριο φταίει.

sniper
11/04/2017, 12:45
δεν ένιωσες οτι κινδυνεύεις οταν βγαίνανε στο αντίθετο με 160χλμ? Όσο έχω δουλεψει το σηνιάλο στον δρόμο αυτο δεν το έχω δουλεψει πουθενά αλλου. Έχω δει προσπεράσεις εκει που με έκαναν να σκεφτω μήπως πρέπει να παω με κτελ.

Ναι, μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές αλλά πάντα ήμουν δεξιά καβάλα στη ΛΕΑ (ο μεγαλοδύναμος να την κάνει). Δεν κινδύνευσα ποτέ.

Ο δρόμος είναι μια χαρά, τουλάχιστον όσο δεν έχει κώνους/κολωνάκια, αλλά εξ ορισμού είναι επικίνδυνος επειδή δεν έχει στηθαίο (και οι Έλληνες οδηγοί είναι κυρίως ηλίθιοι).

Σωστό.

vaska
11/04/2017, 12:48
Είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Τον κάνω καμια 30ρια χρόνια, για 1,5 χρονο ερχόμουν και Πάτρα κάθε 2-3 βδομάδες, και αν εξαιρέσεις τα σ/κ των εξόδων λόγω γιορτών, τον υπόλοιπο χρόνο ήταν μια χαρά.

Ποτέ δεν ένοιωσα ότι κινδυνεύω, είτε με αμάξι είτε με μηχανή. είσαι άνιωθος ρε "φίλαι" και σου βγάζω το καπέλο. Σε όλες τις βόλτες που η επιστροφή είχε αυτό το αίσχος, από όλη την οδήγηση της ημέρας η τελευταία ώρα πάντα με διέλυε. Επίσης μία φορά που είχα πάει να δω τον Χυμαδόρη, στην επιστροφή 3 φορές πήγαν να με σκοτώσουν, τις δύο φορές 2 άμπαλοι με στρίμωξαν στις κορίνες την ώρα που προσπερνούσα (κοπάναγαν οι κορίνες στον μπόξερ σα να έπαιζα ντομινο) και μια φορά ο απέναντι έφερε όλο το αυτοκίνητό του στο ρεύμα μου. Είδα τον χάρο με τα μάτια μου που λένε και στο χωριό μου.

DoctoR_k6
11/04/2017, 12:52
Για την κινηση που ειχε σε συνδυασμο με την ταχυτητα ηταν επικινδυνος για ολους.
Οταν δεν ειχε κινηση (κ χωρις κορινες ) πηγαινες αρκετα καλα/γρηγορα αλλα η μη υπαρξη στηθαιου ηταν τεραστιο θεμα.
Δεν λεμε για αρνητικες κλισεις σε στροφες κλπ κλπ...

sniper
11/04/2017, 13:02
είσαι άνιωθος ρε "φίλαι" και σου βγάζω το καπέλο. Σε όλες τις βόλτες που η επιστροφή είχε αυτό το αίσχος, από όλη την οδήγηση της ημέρας η τελευταία ώρα πάντα με διέλυε. Επίσης μία φορά που είχα πάει να δω τον Χυμαδόρη, στην επιστροφή 3 φορές πήγαν να με σκοτώσουν, τις δύο φορές 2 άμπαλοι με στρίμωξαν στις κορίνες την ώρα που προσπερνούσα (κοπάναγαν οι κορίνες στον μπόξερ σα να έπαιζα ντομινο) και μια φορά ο απέναντι έφερε όλο το αυτοκίνητό του στο ρεύμα μου. Είδα τον χάρο με τα μάτια μου που λένε και στο χωριό μου.

Δεν αναφέρομαι στις κορίνες, αναφερόμουν στον δρόμο πριν αρχίσουν τα έργα.

Τι να σου πω, σαφώς δεν ήταν εθνική οδός του 2017, σαφώς τα διόδια που πληρώναμε δεν ξέρω τι τα έκαναν, αλλά μια χαρά δρόμος ήταν.

Με το αμάξι πάντα ήμουν μια χαρά, και με την μηχανή ακόμα καλύτερα.

DeusEx
11/04/2017, 13:10
Είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Τον κάνω καμια 30ρια χρόνια, για 1,5 χρονο ερχόμουν και Πάτρα κάθε 2-3 βδομάδες, και αν εξαιρέσεις τα σ/κ των εξόδων λόγω γιορτών, τον υπόλοιπο χρόνο ήταν μια χαρά.

Ποτέ δεν ένοιωσα ότι κινδυνεύω, είτε με αμάξι είτε με μηχανή.

Τώρα φίλε θεωρώ οτι αστειεύεσαι κ μας τρολλάρεις...

Για περίπου 2 χρόνια πήγαινα σχεδόν κάθε ΣΚ, Αθήνα Πάτρα κ πάλι πίσω (με μηχανη fz6) ...
οι στιγμές κ τα σκηνικά που έχω ζήσει κ έχω δει είναι άπειρα για να τα γράψω εδώ, αισθάνομαι τυχερός που ακόμα ζώ.

Απο κακοτεχνίες, προσπεράσεις σε στροφές, επι τόπου αναστροφές(!), νταλίκες σε χάλια κατάσταση, οδηγούς που κάνανε οτι τους κατέβει στην κούτρα τους, αντικείμενα επάνω στην άσφαλτο, τρακτέρ ...

Και δεν είμαι καθόλου υπερβολικός, όλα τα έχω δει με τα μάτια μου κ πολλες φορες κινδύνεψα.

Ο δρόμος ήταν καρμανιόλα, δεν είναι τυχαίο που κάθε 2 χιλιόμετρα έχει κ απο ενα εικονοστάσι. :(

sniper
11/04/2017, 13:27
Τώρα φίλε θεωρώ οτι αστειεύεσαι κ μας τρολλάρεις...

Καθόλου.


Για περίπου 2 χρόνια πήγαινα σχεδόν κάθε ΣΚ, Αθήνα Πάτρα κ πάλι πίσω (με μηχανη fz6) ...
οι στιγμές κ τα σκηνικά που έχω ζήσει κ έχω δει είναι άπειρα για να τα γράψω εδώ, αισθάνομαι τυχερός που ακόμα ζώ.

Μπορεί.


Απο κακοτεχνίες, προσπεράσεις σε στροφές, επι τόπου αναστροφές(!), νταλίκες σε χάλια κατάσταση, οδηγούς που κάνανε οτι τους κατέβει στην κούτρα τους, αντικείμενα επάνω στην άσφαλτο, τρακτέρ ...

Ναι, η έλλειψη στηθαίου επισημάνθηκε κι από εμένα.


Και δεν είμαι καθόλου υπερβολικός, όλα τα έχω δει με τα μάτια μου κ πολλες φορες κινδύνεψα.

ΟΚ


Ο δρόμος ήταν καρμανιόλα, δεν είναι τυχαίο που κάθε 2 χιλιόμετρα έχει κ απο ενα εικονοστάσι. :(
Οι υπόλοιποι δρόμοι δλδ είναι τέλειοι....

Τότε λάθος θα έκανα που είδα στην Κορίνθου τριπόλεως, αυτόν με το στηθαίο, αμάξι στην αριστερη μου λωρίδα προς Αθήνα, να είναι ανάποδα και τον απέφυγα τελευταία στιγμή...

Στην Κορίνθου Πατρών ποτέ δεν ειδα κάτι τόσο στραβό (πλην της κίνησης στο αντίθετο ρεύμα) και ξαναλέω τον έχω κάνει 100δες αν όχι χιλιάδες φορές στα τελευταία 35 χρόνια.

harris_x
11/04/2017, 13:41
[...]
Στην πραγματικότητα πως είναι το ταξίδι;
[...]θα σου πω αύριο

Ζεύκας
11/04/2017, 13:57
θα σου πω αύριο

το καλοκαίρι λέγανε πως το μεγαλύτερο κομμάτι ήταν έτοιμο, κατέβηκα από εκεί και μαρτύρησα.
κ τώρα λένε τα ίδια αλλά δεν τους εμπιστεύομαι. μια χαρά είναι από Τρίπολη.

θενκς Χάρη και γενικά όποιος πάει αυτές τις μέρες αν θέλει ας γράψει εντυπώσεις :beer:

infidel
11/04/2017, 14:01
Υπάρχει ένας αντικειμενικος τρόπος βαθμολόγησης της επικινδυνότητας και άρα της ποιότητας ενός δρόμου. Η στατιστική. Λ.χ. ο αριθμός των ατυχημάτων σε σχέση με τον αριθμό των οχημάτων που χρησιμοποιούν τον δρόμο.
Ο δρόμος Κορίνθου Πατρών ήταν πάντα στατιστικά ένας κακός δρόμος, διότι στατιστικά υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να εμπλακεί κάποιος σε ατύχημα.
Αν εγώ κυκλοφορώ με τανκς, ή 4 η ώρα τα χαράματα που δεν υπάρχει ψυχή σε έναν τέτοιο δρόμο και δεν κινδυνεύω, δεν κάνει το δρόμο ασφαλή.

Η στατιστική έχει μιλήσει εδώ και χρόνια. Ο δρόμος ήταν από τους χειρότερους, μαζί με κάτι μαλιακούς, ΒΟΑΚ κοκ.

THEOD
11/04/2017, 14:02
Δεν αναφέρομαι στις κορίνες, αναφερόμουν στον δρόμο πριν αρχίσουν τα έργα.

Τι να σου πω, σαφώς δεν ήταν εθνική οδός του 2017, σαφώς τα διόδια που πληρώναμε δεν ξέρω τι τα έκαναν, αλλά μια χαρά δρόμος ήταν.

Με το αμάξι πάντα ήμουν μια χαρά, και με την μηχανή ακόμα καλύτερα.

ΡΕ σκοπευτή μας δουλεύεις ψιλό γαζί...
Μιλάς για έναν δρόμο που έχει στείλει εκατοντάδες ή χιλιάδες στον άλλο κόσμο...
Μην τον κρίνεις σαν επαρχιακό. Με αυτά τα μέτρα και σταθμά ΙΣΩΣ και να ήταν αποδεκτός
Αν όμως τον δείς σαν "Εθνική οδό" και μάλιστα από αυτές που σηκώνουν τέτοιο τεράστιο κυκλοφοριακό φόρτο, ήταν για να κλαίς με μαύρο δάκρυ...
Και μόνο το γεγονός ότι πλήρωνες διόδια για αυτό το αίσχος είναι τραγελαφικό
Τώρα αν εσένα σου άρεσε τι να πώ...Κυκλοφοράνε και μαζόχες δεν λέω...

akis_trevor
11/04/2017, 14:05
Νομίζω πως ο σναιπερ επισημαίνει ότι φταίνε οι οδηγοί και όχι ο δρόμος.
Εγώ θεωρώ πολύ χειρότερη την Πατρών Πύργου απτήν Πατρών Κορίνθου.
Στην Πατρών Πύργου έχω δει να σκάει τραχτερ κάθετα στην Εθνική μέσα από χωράφια.

buckley
11/04/2017, 14:06
ΡΕ σκοπευτή μας δουλεύεις ψιλό γαζί...
Μιλάς για έναν δρόμο που έχει στείλει εκατοντάδες ή χιλιάδες στον άλλο κόσμο...
Μην τον κρίνεις σαν επαρχιακό. Με αυτά τα μέτρα και σταθμά ΙΣΩΣ και να ήταν αποδεκτός
Αν όμως τον δείς σαν "Εθνική οδό" και μάλιστα από αυτές που σηκώνουν τέτοιο τεράστιο κυκλοφοριακό φόρτο, ήταν για να κλαίς με μαύρο δάκρυ...
Και μόνο το γεγονός ότι πλήρωνες διόδια για αυτό το αίσχος είναι τραγελαφικό
Τώρα αν εσένα σου άρεσε τι να πώ...Κυκλοφοράνε και μαζόχες δεν λέω...

Τόσο καλό σημάδι λες να ξέρει ο Μάμολα και να μην ίδρωνε ,γιατί κατά βάση όπως τα πες.
Βαριέμαι και να γράψω περιστατικό με κτελ πριν 3 χρόνια που έπρεπε να μαγνητοσκοπηθεί να ανέβει σωλήνα...

buckley
11/04/2017, 14:08
Νομίζω πως ο σναιπερ επισημαίνει ότι φταίνε οι οδηγοί και όχι ο δρόμος.
Εγώ θεωρώ πολύ χειρότερη την Πατρών Πύργου απτήν Πατρών Κορίνθου.
Στην Πατρών Πύργου έχω δει να σκάει τραχτερ κάθετα στην Εθνική μέσα από χωράφια.


Άνευ αξίας η αξιολόγηση ενός δρόμου χωρίς την κίνηση που καλείται να σηκώσει ...

sniper
11/04/2017, 14:14
ΡΕ σκοπευτή μας δουλεύεις ψιλό γαζί...
Μιλάς για έναν δρόμο που έχει στείλει εκατοντάδες ή χιλιάδες στον άλλο κόσμο...
Μην τον κρίνεις σαν επαρχιακό. Με αυτά τα μέτρα και σταθμά ΙΣΩΣ και να ήταν αποδεκτός
Αν όμως τον δείς σαν "Εθνική οδό" και μάλιστα από αυτές που σηκώνουν τέτοιο τεράστιο κυκλοφοριακό φόρτο, ήταν για να κλαίς με μαύρο δάκρυ...
Και μόνο το γεγονός ότι πλήρωνες διόδια για αυτό το αίσχος είναι τραγελαφικό
Τώρα αν εσένα σου άρεσε τι να πώ...Κυκλοφοράνε και μαζόχες δεν λέω...


Μα επανελλημένα τον εχω χαρακτηρίσει σαν μονοπάτι κι όχι ΕΟ. Απλά δεν είναι χειρότερος απο Μαλλιακό, ΒΟΑΚ, και τον Θεσ/νίνη Ορεστιάδα, προ Εγνατίας.
Αν είχατε ποτέ οδηγήσει εκεί πάνω θα θεωρουσατε τον Κορινθου Πατρών αουτοστράντα.

Γατάκια.

sniper
11/04/2017, 14:15
Άνευ αξίας η αξιολόγηση ενός δρόμου χωρίς την κίνηση που καλείται να σηκώσει ...


Υπάρχουν και οι δρόμοι που είναι κακοί ακόμα και μ' ένα (1) αυτοκίνητο πάνω τους.

Ζεύκας
11/04/2017, 14:27
Νομίζω πως ο σναιπερ επισημαίνει ότι φταίνε οι οδηγοί και όχι ο δρόμος.
Εγώ θεωρώ πολύ χειρότερη την Πατρών Πύργου απτήν Πατρών Κορίνθου.
Στην Πατρών Πύργου έχω δει να σκάει τραχτερ κάθετα στην Εθνική μέσα από χωράφια.

τρακτερ

αγροτικα

φορτηγακια

μηχανακια

γριες μαυροφορεμμενες σε πηχτρα σκοταδι

μεταναστες εργατες

ποδηλατα

βανακια ξενοδοχειων


νομίζω μια φορά είδα και άλογο αλλα δεν παιρνω ορκο

buckley
11/04/2017, 14:33
τρακτερ

αγροτικα

φορτηγακια

μηχανακια

γριες μαυροφορεμμενες σε πηχτρα σκοταδι

μεταναστες εργατες

ποδηλατα

βανακια ξενοδοχειων


νομίζω μια φορά είδα και άλογο αλλα δεν παιρνω ορκο

Άμα δεν ήταν του Κολοκοτρώνη δεν πιάνεται ,φίλος ...

Ζεύκας
11/04/2017, 14:35
Άμα δεν ήταν του Κολοκοτρώνη δεν πιάνεται ,φίλος ...

381096

Cpt. Haddock
11/04/2017, 14:36
προσπεράσεις σε στροφές, επι τόπου αναστροφές(!), νταλίκες σε χάλια κατάσταση, οδηγούς που κάνανε οτι τους κατέβει στην κούτρα τους, αντικείμενα επάνω στην άσφαλτο, τρακτέρ ...


Κανένα απο αυτα δεν έχει να κανει με την κατασταση του δρόμου. Οπως ριπωθηκεο συγκεκριμένος δρομος ειχε όριο 90 (και σε καποια σημεια 100). Αν πηγαιναμε με αυτα δεν υπηρχε θεμα. Ποτέ ομως δεν τα τηρουσαμε (εγω πρωτος απ' όλους).

Το δευτερο προβλημα ήταν οτι ο αριθμος των οχηματων όλο και αυξανοταν.

Τελος παντων. τελειωσε αυτο τώρα, ο πρωθυπουργος του "Δεν πληρωνω" εγκαινιασε ενα συγχρονο αυτοκινητοδρομο κατασκευασμενο απο τους εργολαβους της διαπλοκης με περισσοτερα και ακριβοτερα διόδια (αλλα δε βλεπω κανενα να διαμαρτυρεται). Ειπε και το ομορφο "οι δρομοι ανηκουν στο λαο" και γελάσαμε, αφου προκειται για διωτικους δρόμους.

sniper
11/04/2017, 14:37
Άμα δεν ήταν του Κολοκοτρώνη δεν πιάνεται ,φίλος ...

Δεν κυκλοφορούσε στον Μιναρόδρομο ο Γέρος.

Cpt. Haddock
11/04/2017, 15:04
Δεν κυκλοφορούσε στον Μιναρόδρομο ο Γέρος.

Λάικ

Ασε που και για Κορινθο απο τα Δερβενάκια πήγαινε και οχι απο Αρτεμίσιο :smokin:

basilis_k6
11/04/2017, 15:28
αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι ο δρομος αυτος ειναι κυριως για να πας πατρα και ηπειρο. Οι περισσοτεροι προορισμοι ειναι διπλα σε νερο και ακομα σε αυτη τη μαμημένη χωρα με τοσο νερο δεν εχουμε υδροπλανα. Καράβια, δρόμοι, διοδια, κινηση και μ@λ@κίες.

sniper
11/04/2017, 15:33
αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι ο δρομος αυτος ειναι κυριως για να πας πατρα και ηπειρο. Οι περισσοτεροι προορισμοι ειναι διπλα σε νερο και ακομα σε αυτη τη μαμημένη χωρα με τοσο νερο δεν εχουμε υδροπλανα. Καράβια, δρόμοι, διοδια, κινηση και μ@λ@κίες.

Ναι οκ, υδροπλάνα κι ελικόπτερα για όλους.

Και για τους εμπόρους ναρκωτικών/όπλων/τσιγάρων/τραφικερς κλπ

pektis
11/04/2017, 15:35
Λένε πως εκτός από 7-9 χλμ που θα γίνονται έργα το υπόλοιπο θα ναι έτοιμο.
Εγώ αν δεν το περάσω οδηγώντας δεν πιστεύω τπτ.
Παρασκευή θα το μαθω...

Μια απο τα ιδια...

basilis_k6
11/04/2017, 15:40
αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι ο δρομος αυτος ειναι κυριως για να πας πατρα και ηπειρο. Οι περισσοτεροι προορισμοι ειναι διπλα σε νερο και ακομα σε αυτη τη μαμημένη χωρα με τοσο νερο δεν εχουμε υδροπλανα. Καράβια, δρόμοι, διοδια, κινηση και μ@λ@κίες.

http://www.ethnos.gr/oikonomia/arthro/ta_ydroplana_kanoun_check_in_gia_to_kalokairi-64784078/

Nik0s_Dk
11/04/2017, 16:01
Κατέβηκα Πάτρα την προηγούμενη Πέμπτη και γύρισα Παρασκευή. Τον δρόμο αυτον τον έκανα τακτικά για 6 περιπου χρόνια. Το κομμάτι που βρήκα ανοιχτό απλά δεν το πίστευα ότι ήταν έτσι. Ο δρόμος είναι εξαιρετικός. Είχε αρκετά κομματια κλειστά αλλά στον γυρισμό τα κομμάτια αυτά ήταν ελάχιστα και ο δρόμος ήταν εξίσου καταπληκτικός. Τρομερη εντυπωση μου έκανε ότι πλέον έχει διαχωριστεί σε αρκετά σημεία το πήγαινε με το έλα. Εννοώ είναι σε αλλο επίπεδο, χαμηλά το πήγαινε προς Πατρα ψηλά το ανέβασμα. Εντυπωσιακό.
Πέραν τούτου, συμφωνώ με πάρα πολλά από όσα λέει ο Sniper. Ο δρόμος δεν ήταν τόσο τραγικός. Τραγικοί είναι οι οδηγοι. Σε όσα χρόνια τον κάνω έχω κινδυνεύσει ΜΟΝΟ από δική μαλ... χαζομαρα. Επίσης τα όρια που είχε ήταν τραγικά, δεν γίνεται όπου είχε διάζωμα στη μέση με 2 εως 3 λωρίδες (βλέπε κόμβο Ξυλοκάστρου, Κιάτου κλπ) να είχει οριο 70..
Οπως και να έχει το ζήτημα είναι ότι ανοίγει ένας νέος δρόμος σιγουρα πιο ασφαλής. Αρνητικό ειναι ότι θα ανοίξουν δευτερα διόδια. Τα πρώτα μεταφέρθηκαν κάποια χιλιομετρα πιο κατω από εκεί που ήταν, παραμένουν 2,4 ευρώ. Αυτά από μένα που πέρασα πρόσφατα.

buckley
11/04/2017, 16:03
Δεν κυκλοφορούσε στον Μιναρόδρομο ο Γέρος.

Τι λε ρε αλήθεια, έλα παππού μου ... τώρα σε πιασε η ακρίβεια κι εσένα και το καπετάν Δεριγνύ,αφήστε το μάγκες μιλάτε με Αρκά .
EDIT Κάτι θυμόμουν πάντως...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144122&p=2565054&viewfull=1#post2565054

buckley
11/04/2017, 16:17
381096

Καθόλου όμως.

bulmont
11/04/2017, 17:33
....... (αλλα δε βλεπω κανενα να διαμαρτυρεται)......


Γιατί, βλέπεις κάποιον να διαμαρτύρεται γιά όλα τ' άλλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

zopas
11/04/2017, 17:44
Από Κορινθο-Κιατο δεν εχει καμια συγκριση ο δρομος με αυτά που ξεραμε...Οντως αυτή η καρμανιολα είναι delete οριστικα...και ο νεος δρομος ετσι όπως πρεπει να είναι και κατι άλλο....επειδή ετυχε να μιλησω με μηχανικο τηε εταιριας μου ειπε ότι εχει μπει ειδικη αντιολισθιτικη ασφαλτος που να απορροφάει το νερο της βροχης ανεξαρτήτως ποσοτητας και ετσι αποφεύγονται οδυνηρα προβλήματα κατά την οδηγηση με ασχημες καιρικες συνθηκες..

harris_x
11/04/2017, 18:27
Ο δρόμος εως Λογγο ειναι "έτοιμος"...

Έως το 140km είναι καλός με μονές κακοτεχνίες τις συνδέσεις του ασφαλτοτάπητα που τις έκαναν διαγωνιες με διάφορα ύψους... Περνάς απο πάνω και είναι σαν να περνάς διαγώνιο σαμαρακι.

Απο εκεί και κάτω εως και το σημείο που βγήκα είναι λες και λείπει το τελευταίο στρώμα ασφάλτου.

Το μόνο σημείο που θυμίζει λίγο τα έργα ειναι το πέρασμα απο το Δερβένι.

Όλος ο δρόμος είναι με νησίδα και 2 λωρίδες συν ΛΕΑ εκτός απο κάποια σημεία μετα το 140 που φαίνεται πως υπάρχει δουλειά να γίνει ακόμα. Και εκεί όμως ειναι 2 λωρίδες (χωρίς ΛΕΑ).

Απο Χαϊδάρι έως τον Λογγο έκανα 1 ώρα και 25 λεπτά με αρκετά χαλαρό ρυθμό με αυτοκίνητο και χωρίς κίνηση.

Αυτά.

Το παλαιό χάλι τελείωσε αλλά οι κακοτεχνίες δεν λείπουν, μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας.

Διόδια δεν έχουν προστεθεί για την ώρα.

infidel
11/04/2017, 18:49
Ο δρόμος θα είναι έτοιμος όταν το google maps τον σημειώσει με χοντρό κίτρινο όπως τον Κορίνθου- Τρίπολης.

thunder ace
11/04/2017, 19:08
Είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Τον κάνω καμια 30ρια χρόνια, για 1,5 χρονο ερχόμουν και Πάτρα κάθε 2-3 βδομάδες, και αν εξαιρέσεις τα σ/κ των εξόδων λόγω γιορτών, τον υπόλοιπο χρόνο ήταν μια χαρά.

Ποτέ δεν ένοιωσα ότι κινδυνεύω, είτε με αμάξι είτε με μηχανή.

α μπραβο!!

Cpt. Haddock
11/04/2017, 19:23
Όλος ο δρόμος είναι με νησίδα και 2 λωρίδες συν ΛΕΑ

Συμφωνα με αρκετα ελληνικα ΜΜΕ, ο δρομος έχει "τρεις λωριδες κυκλοφορίας"... :moutza:

Μην απορειτε για το επιπεδό μας σαν οδηγοι...

amyroukai
11/04/2017, 19:39
Αυτό είναι το επίπεδο των δημοσιογράφοι ρε φρανσουά

Tedvj23
11/04/2017, 19:57
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/437780
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/437725

PortisHead
12/04/2017, 07:46
Βαριεμαι να διαβασω τα προηγουμενα :lol:

Συμφωνώ με Blitzer και Sniper.
Δεν υπάρχει επικίνδυνος δρομος.
Υπάρχει μόνο το
"ειμαι (ότι θέλετε) και δεν προσαρμόζομαι στην υπάρχουσα κατάσταση του εκάστοτε δρόμου"

toyar
12/04/2017, 08:52
ρε παιδια............
εγω προσαρμοζομαι και κανω ταξιδι σε εθνικη οδο μιας λωριδας με 60.........
αν δεν προσαρμοστει ο απεναντι υπαρχει χωρος και μπαριερα να μην τον παρω αγκαλια;
τι λεμε τωρα;

DoctoR_k6
12/04/2017, 09:27
Αναλυτικα πως ειναι αυτη την στιγμη η κατασταση...

http://www.ypodomes.com/index.php/autokinitodromoi/uperastikoi/olumpia-odos/item/39999-olympia-odos-se-100-lepta-apo-tin-elefsina-mexri-tin-patra

infidel
12/04/2017, 09:43
Αυτά καθώς σε πολλά σημεία του νέου τμήματος από το Ξυλόκαστρο μέχρι το Ρίο θα πρέπει να πέσει η τελική στρώση του αντιολισθηρού τάπητα.

Επίσης θα πρέπει να ολοκληρωθούν οι εργασίες σήμανσης, διαγράμμισης, οδοφωτισμού κ.α. Όλα αυτά θα γίνουν πλέον χωρίς το μεγάλο άγχος της παράδοσης του δρόμου.

Μάλιστα. Κατά τα άλλα έτοιμος.

DoctoR_k6
12/04/2017, 09:51
Μάλιστα. Κατά τα άλλα έτοιμος.

Αν δεν κανω λαθος αναφερουν ''λειτουργικος'' εννοωντας πως χρησιμοποιειται κανονικα (ειδικα τωρα που το Πασχα εχει κινηση) κ σε δευτερο χρονο θα τελειοποιηθει ολοκληρωντας τα ανοιχτα ζητηματα.
Προσωπικα απο το να περιμενα να τελειωσει οριστικα κ αυτο κατι ειναι...
(Δεν συζηταμε ποτε θα επρεπε να εχει γινει το εργο κλπ κλπ...αλλη κουβεντα).

DeusEx
12/04/2017, 10:09
Τον κατσικόδρομο Πύργου Πατρών δεν πρόκειται να το φτιάξουν ποτέ, έτσι?
Μέτρησα πολλά μέτρα με το κράνος μου ... Αν φτιαχτεί κ αυτός, ίσως το σκεφτώ να επιστρέψω Ελλάδα πάλι .. :bawl:

sniper
12/04/2017, 10:09
....
Έως το 140km είναι καλός με μονές κακοτεχνίες τις συνδέσεις του ασφαλτοτάπητα που τις έκαναν διαγωνιες με διάφορα ύψους... Περνάς απο πάνω και είναι σαν να περνάς διαγώνιο σαμαρακι.
...

Λέγεται ράμπα εκτοξεύσεως αυτό.

Τώρα όλα τα άλλα που έρχεται ο άλλος καταπάνω σου με υπερηχητική ταχύτητα και δεν τον βλέπεις γιατί ως γνωστόν ο Κορίνθου Πατρών χαρακτηρίζεται απο το σφιχτο στροφιλίκι του είναι κάτι που δεν τον έχω δει ποτέ μου. Εχω δει γληγοριάδηδες με κουτιά (και μηχανές) να είναι ολόκληροι μέσα στο αντίθετο ρεύμα και πάνω σε στροφή αλλά υπάρχει (οκ, ευτυχώς υπήρχε) χρόνος να αντιδράσεις.

Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ, τις ημέρες των μεγάλων εξόδων όπου η κίνηση είναι πολλή και πηγαίναμε σε παράλληλες 2 λωρίδες (η μία ήταν η ΛΕΑ έτσι; ) τότε ναι, υπήρχε κίνδυνος να έρθει ο άλλος και να μην μπορείς να αντιδράσεις. Αλλά όπως (το γράφω ξανά γιατί φαίνεται δεν έγινε κατανοητό) έλεγα πάντα, αυτός ο δρόμος δεν ήταν ΕΟ αλλά μονοπάτι με διόδια.

DAYMAN
12/04/2017, 10:11
Είμαστε λίγο υπερβολικοί.

Τον κάνω καμια 30ρια χρόνια, για 1,5 χρονο ερχόμουν και Πάτρα κάθε 2-3 βδομάδες, και αν εξαιρέσεις τα σ/κ των εξόδων λόγω γιορτών, τον υπόλοιπο χρόνο ήταν μια χαρά.

Ποτέ δεν ένοιωσα ότι κινδυνεύω, είτε με αμάξι είτε με μηχανή.

ρε συ sniper κοιμασαι καθολου η οδηγας συνεχομενα 50 χρονια;:lol:

lospsi
12/04/2017, 10:49
Αν και δεν την έχω κάνει πολλές φορές, δεν μπορώ να πω ότι έχω φοβηθεί ποτέ. Ίσα-ίσα, με μοτοσυκλέτα τον ευχαριστιόμουν κιόλας μιας και είχε και καμιά στροφή να ξεμουδιάζεις λίγο.

ΟΚ, Εθνική οδός δεν είναι, σαφώς και είναι επικίνδυνος (λόγω απουσίας στηθαίου) και γι'αυτό έπρεπε να προσαρμόσεις ανάλογα την οδήγησή σου. Δηλαδή λογικές ταχύτητες, σωστή κρίση της κατάστασης του δρόμου και της κίνησης των οχημάτων, προσοχή στις προσπεράσεις. Εγώ προσωπικά κάθομαι και δεξιά με το αυτοκίνητο.
Για τα διόδια, ναι είναι κοροϊδία.

sniper
12/04/2017, 10:56
ρε συ sniper κοιμασαι καθολου η οδηγας συνεχομενα 50 χρονια;:lol:

Γραφείο κινήσεως είσαι και θες να δεις ταχογράφο;

Billymuse
12/04/2017, 11:01
Είμαι απο τους τυχερούς που κάποτε πήγαινα με κτελ στα Γιάννενα και ο οδηγός έκανε προσπέραση σε άλλο κτελ και η αριστερή ρόδα πρέπει να πάταγε στην ΛΕΑ του άλλου ρεύματος.

DAYMAN
12/04/2017, 11:17
Γραφείο κινήσεως είσαι και θες να δεις ταχογράφο;

:lol: εχεις καλο χιουμορ τελικα.

harris_x
12/04/2017, 11:21
Λέγεται ράμπα εκτοξεύσεως αυτό.εντελώς όμως....

DoctoR_k6
15/04/2017, 20:49
Update...
Επιτέλους δρόμος πλέον!!! Εκτός από κάνα 2 κομμάτια (Ξυλόκαστρο, Δερβένι) που θέλει λίγη δουλίτσα όλος ο δρόμος είναι σούπερ(Παντού 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση).
Κόρινθο Πάτρα αεροπορία.
Για πλάκα 1.30 ωριτσα από Αθήνα χωρίς υπερβολές.

Υ. Γ Κ μετά το Αντίρριο η Ιόνια είναι απόλαυση...

argiris34
16/04/2017, 22:52
Δεν θα μου λείψει καθόλου το μπουρδέλο που ήταν, όταν ολοκληρωθεί και γίνει σωστός δρόμος. Ακόμα και τώρα που το μεγαλύτερο κομμάτι της είναι έτοιμο αρνούμαι να το πιστέψω. Επίσης πάντα θεωρούσα ήρωες αυτούς που για λόγους δουλειάς αναγκάζονταν να την κάνουν 2-3 φορές τον μήνα.

βαλε 2-3 φορες την βδομαδα και εισαι μεσα (70κ km απο περσι τον γεναρη)
την τεταρτη ηρθα σε 1.40 απο ναυπλιο

argiris34
16/04/2017, 22:58
Από Κορινθο-Κιατο δεν εχει καμια συγκριση ο δρομος με αυτά που ξεραμε...Οντως αυτή η καρμανιολα είναι delete οριστικα...και ο νεος δρομος ετσι όπως πρεπει να είναι και κατι άλλο....επειδή ετυχε να μιλησω με μηχανικο τηε εταιριας μου ειπε ότι εχει μπει ειδικη αντιολισθιτικη ασφαλτος που να απορροφάει το νερο της βροχης ανεξαρτήτως ποσοτητας και ετσι αποφεύγονται οδυνηρα προβλήματα κατά την οδηγηση με ασχημες καιρικες συνθηκες..

αρχ/ια ειδικη ασφαλτος, σε βροχη καλη αλλα οχι καταιγιδα (εχω περασει και με τετοια) λιμναζε και σηκωνε σπρευ και ναι μιλαω για καινουρια ετοιμα κομματια

argiris34
16/04/2017, 23:03
Update...
Επιτέλους δρόμος πλέον!!! Εκτός από κάνα 2 κομμάτια (Ξυλόκαστρο, Δερβένι) που θέλει λίγη δουλίτσα όλος ο δρόμος είναι σούπερ(Παντού 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση).
Κόρινθο Πάτρα αεροπορία.
Για πλάκα 1.30 ωριτσα από Αθήνα χωρίς υπερβολές.

Υ. Γ Κ μετά το Αντίρριο η Ιόνια είναι απόλαυση...

ναι μεν αλλα οταν εχω/εχουμε χρηματοδοτησει τν δρομο για 10 (δεκα!!) ΧΡΟΝΙΑ και τον λενε ετοιμο με
α) προσωρινη ασφαλτο εργων
β) κακοβαμμενη η και καθολου βαμενη την κιτρινη προσωρινη λωριδα
γ)τσιμεντενια μπλοκ αντι μπαρριερας
δ) τριπλα διοδια απο μαη
ε τοτε να πανε να ναναναν που λεει και ο παπακωνσταντινου

Coyote.V
18/04/2017, 08:43
Περιμένω τον DoctoR_k6 να μας πει και για την επιστροφή :D

irinia
18/04/2017, 09:11
ΑΜΑ ΦΕΥΓΟΥΝ 2 ΜΥΡΡΙΑ ΜΕ 770000 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ..??




Άσχετα με αυτό μερικοί μπερδεύετε το αν ένας δρόμος θεωρείται επικίνδυνος
με το πόσο καλό θεωρείτε τον εαυτό σας στο τιμόνι.
Αυτός ο δρόμος από το 80 που τον περνάω.....είναι ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ,όποιος το αμφισβητεί,
ας κοιτάξει τα τροχαία...!!!
Είχα την τύχη να τον ζήσω για 2 χρόνια από τότε που μερικοί ήσασταν αγέννητοι ακόμα..:lol:
Όταν τον τελειώσουν με το καλό.......χο....χο....χο, τότε τα ξαναλέμε για την ποιότητα
της ασφάλτου,τις στροφές κ.λ.π....μέχρι τότε, ΟΔΗΓΑΡΕΣ ΜΟΥ....ΠΡΟΣΟΧΗ...!!!
Μια φορά την τρως και πεθαίνεις......λέμε τώρα..!!


υγ. Άσε την Ορεστιάδα ρε......άλλο έργο παιζόταν εκεί...ΚΑΠΟΤΕ όμως..!!
Και άσφαλτο έχουμε καλή και εδώ πάνω.........έλα στις Σέρρες στο χωριό μου να δεις.

sniper
19/04/2017, 10:11
ΑΜΑ ΦΕΥΓΟΥΝ 2 ΜΥΡΡΙΑ ΜΕ 770000 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ..??




Άσχετα με αυτό μερικοί μπερδεύετε το αν ένας δρόμος θεωρείται επικίνδυνος
με το πόσο καλό θεωρείτε τον εαυτό σας στο τιμόνι.
Αυτός ο δρόμος από το 80 που τον περνάω.....είναι ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ,όποιος το αμφισβητεί,
ας κοιτάξει τα τροχαία...!!!
Είχα την τύχη να τον ζήσω για 2 χρόνια από τότε που μερικοί ήσασταν αγέννητοι ακόμα..:lol:
Όταν τον τελειώσουν με το καλό.......χο....χο....χο, τότε τα ξαναλέμε για την ποιότητα
της ασφάλτου,τις στροφές κ.λ.π....μέχρι τότε, ΟΔΗΓΑΡΕΣ ΜΟΥ....ΠΡΟΣΟΧΗ...!!!
Μια φορά την τρως και πεθαίνεις......λέμε τώρα..!!


υγ. Άσε την Ορεστιάδα ρε......άλλο έργο παιζόταν εκεί...ΚΑΠΟΤΕ όμως..!!
Και άσφαλτο έχουμε καλή και εδώ πάνω.........έλα στις Σέρρες στο χωριό μου να δεις.


Nαι, οκ, και σούπερ δρόμος αλλά το ατυχηματάκι με το ένα αμάξι να μην έχει μείνει τίποτα μετά τον κόμβο του Κιάτου (ευθεία με απαλή αριστερή καμπή είναι) χθες στη 1μμ έγινε, οπότε μεγειά ο νεός ασφαλής δρόμος.

vaska
19/04/2017, 11:59
Nαι, οκ, και σούπερ δρόμος αλλά το ατυχηματάκι με το ένα αμάξι να μην έχει μείνει τίποτα μετά τον κόμβο του Κιάτου (ευθεία με απαλή αριστερή καμπή είναι) χθες στη 1μμ έγινε, οπότε μεγειά ο νεός ασφαλής δρόμος. τουλάχιστον δεν κινδυνεύεις να σου έρθει ο απέναντι μ@λ@κ@ς αγκαλιά.

sniper
19/04/2017, 12:12
τουλάχιστον δεν κινδυνεύεις να σου έρθει ο απέναντι μ@λ@κ@ς αγκαλιά.

Αυτό ναι, σου έρχεται ο πίσω ή ο μπροστά μλκας

vaska
19/04/2017, 13:11
Αυτό ναι, σου έρχεται ο πίσω ή ο μπροστά μλκας33,3% βελτίωση συνθηκών λοιπόν δεν την λες και λίγη. Πάντα μα πάντα θα υπάρχει ο παράγοντας μ@λ@κ@ς οδηγός που θα μπαίνει στην εξίσωση. Είμαστε γεμάτοι Σουμάχερ και Ρόσι ειδικά το Σαββατοκύριακο!

basilis_k6
19/04/2017, 13:45
Τα θανατηφόρα ειναι κατα 90% λόγω μετωπικής. Αυτή ειναι η ουσία κάθε δρόμου, να ειναι ξεχωριστές οι λωρίδες. Στην αττική οδο πάμε μαλλιά και έχει και κίνηση αρκετή. Ενα θανατηφορο κάθε τρίμηνο έχει. Άντε να δωθεί ολόκληρη να τελειώνει και αυτο. Μαζί με την ιονία και τα τέμπη μπορεις να πεις επιτέλους οτι όλη η ελλάδα έχει ενα βασικό, σωστό οδικό δίκτυο.

BLiTzER
19/04/2017, 13:55
Στην αττική οδο πάμε μαλλιά και έχει και κίνηση αρκετή. Ενα θανατηφορο κάθε τρίμηνο έχει.

Μάλλον "ένα θανατηφόρο κάθε τρίμηνο μαθαίνουμε".

SHOOTER045
19/04/2017, 15:55
33,3% βελτίωση συνθηκών λοιπόν δεν την λες και λίγη. Πάντα μα πάντα θα υπάρχει ο παράγοντας μ@λ@κ@ς οδηγός που θα μπαίνει στην εξίσωση. Είμαστε γεμάτοι Σουμάχερ και Ρόσι ειδικά το Σαββατοκύριακο!

Το έγραψα χτες στο < σε είδα >
Χτες στο ανέβασμα για απάνω στα τούνελ των Τεμπών.
Όριο 80 παντού.
Ταμπέλες ανα 20μ (όπως και οι κάμερες)
Στο 2ο τούνελ-αυτό των 6 χλμ-εγω σταθερά με 90,και έρχεται πατημενο τζιποειδες και κανει σινιάλα να κάνω άκρη.
Κάνω αριστερά και πατάει απτόητος.
Απ εξω τον περίμεναν και ελπίζω να του σκισαν τον πάτο.
Δηλαδή αν υπάρχει ο μαλ@κας σαν και τον απο πάνω, τι να σου κάνουν οι δρόμοι ?
Η σαν τους άλλους που πήγαιναν στην λεα και φωτογράφιζαν τα τούνελ?
Η τον άλλο που κατέβαινε απο μονόδρομο- παράδρόμο ανόδου στην εθνική,άγγλος πάντως δεν ηταν ώστε να μπερδεύτηκε με το ανάποδα.
Η τον άλλο που έβγαλε αλαρμ στην λεα και πήγαινε με όπισθεν, γιατί έχασε την εξοδο του στην εθνική και μπροστά είχε διόδια

DoctoR_k6
19/04/2017, 17:57
Περιμένω τον DoctoR_k6 να μας πει και για την επιστροφή :D

Λοιπόν εγώ κ πήγα κ γύρισα κύριος από την Κορίνθου Πατρών... Απροβληματιστα παρόλο που την έκανα Μ. Παρασκευή...Αλλά γύρισα Τρίτη. Κ μόνο ότι ταξίδευα με την μικρή στο πίσω κάθισμα κ είχε στηθαίο παντού ήταν απλά σούπερ. Μαλακές θα έχουμε κ ατυχήματα θα γίνονται παντού ακόμα κ στην autobahn/autostrada κλπ κλπ.


Nαι, οκ, και σούπερ δρόμος αλλά το ατυχηματάκι με το ένα αμάξι να μην έχει μείνει τίποτα μετά τον κόμβο του Κιάτου (ευθεία με απαλή αριστερή καμπή είναι) χθες στη 1μμ έγινε, οπότε μεγειά ο νεός ασφαλής δρόμος.

Λες για την στουκα με ένα Fusion κ ένα rav 4??
Αν μιλάμε για αυτό το σκηνικό πέρασα μισό λεπτό αφού είχε γίνει (μάλλον) γιατί δεν είχε κίνηση πολύ ακόμα .
Προσπάθησα να καταλάβω πως την κάνανε γιατί το σημείο είναι νορμάλ...Μάλλον άνθρωπινος παράγοντας έπαιξε κ οχι ο δρόμος (θεωρώ).
Σαν οδηγοί είμαστε στη φωτος πισω...

sniper
17/07/2017, 10:45
Χθες, με απαλή βροχούλα, όλος ο δρόμος από Ξυλόκαστρο μέχρι Αρχαία Κόρινθο ήταν μια λίμνη με νερολακούβες παντού στο δρόμο.

Επίσης, στο ύψος της Αρχαίας Κορίνθου, το οδόστρωμα είναι ήδη κοτλέ και θα χρειαστεί αλλαγή σύντομα.

BLiTzER
17/07/2017, 10:46
Μην ανησυχείς. Τώρα, με τα έσοδα από τα νέα διόδια, θα γίνουν όλα.

teogtp
17/07/2017, 10:54
Μια από τα ίδια και στο επισκευασμενο κομμάτι στο Βελεστίνο.

SHOOTER045
17/07/2017, 11:43
Μια από τα ίδια και στο επισκευασμενο κομμάτι στο Βελεστίνο.

Θα βάλουν και εκεί διόδια?

teogtp
17/07/2017, 11:51
Θα βάλουν και εκεί διόδια?

Όχι θα φτιάξουν πορθμειο από το πολύ νερό. .....

Coyote.V
17/07/2017, 13:26
Πόσο κοστίζει από τα διόδια της Ελευσίνας μέχρι το Αίγιο; Θέλω να πάω σήμερα το απόγευμα και δεν έχω μπει από τότε που φτιάχτηκε...

sniper
17/07/2017, 13:43
Πόσο κοστίζει από τα διόδια της Ελευσίνας μέχρι το Αίγιο; Θέλω να πάω σήμερα το απόγευμα και δεν έχω μπει από τότε που φτιάχτηκε...

6.10 να πας (με αμάξι αυτά, χωρίς την ΑΟ)

Coyote.V
17/07/2017, 13:48
Με την μηχανή θα πάω, άρα κάτι λιγότερο από τα μισά... γύρω στα 2,5€

zopas
17/07/2017, 13:50
Πόσο κοστίζει από τα διόδια της Ελευσίνας μέχρι το Αίγιο; Θέλω να πάω σήμερα το απόγευμα και δεν έχω μπει από τότε που φτιάχτηκε...
στο νεο δρομο χαλαρα παει το βαρα σου στα 180, ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι διακοσαριζουν πολυ θετικο το σοκ..που ειναι πι μαυρες εποχες που ετσι και κατσικονονταν καμια νταλικα μπροστα την ειχαν βαψει ολοι απο πισω...τωρα ουτε επικινδυνες προσπερασεις, ουτε γλιστερη ασφαλτο, ουτε να περνας συριζα τους απεναντι που τρεχουν...τερμα οι συγκινησεις...χε,χε,χε..

Black Mamba
17/07/2017, 13:50
Το νου σας οι γρήγοροι.... Την στήνει φορητό ραντάρ στο ύψος του Κιάτου προς Αθήνα, κλασσικά κάτω από τη γέφυρα. Το έχω πετύχει πολλές φορές.

BLiTzER
17/07/2017, 13:50
Με την μηχανή θα πάω, άρα κάτι λιγότερο από τα μισά... γύρω στα 2,5€

Από πότε τα ελληνικά διόδια χρεώνουν "κάτι λιγότερο από τα μισά" τις μοτοσικλέτες;

Coyote.V
17/07/2017, 13:57
Πόσα είναι δηλαδή... 3,-3,5;

Δεν κυκλοφορώ σε δρόμους με διόδια από ιδεολογία, όμως έπεσα σε περίπτωση γκομενοδουλειάς που πρέπει να κινηθώ γρήγορα.

sniper
17/07/2017, 13:58
στο νεο δρομο χαλαρα παει το βαρα σου στα 180, ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι διακοσαριζουν πολυ θετικο το σοκ..που ειναι πι μαυρες εποχες που ετσι και κατσικονονταν καμια νταλικα μπροστα την ειχαν βαψει ολοι απο πισω...τωρα ουτε επικινδυνες προσπερασεις, ουτε γλιστερη ασφαλτο, ουτε να περνας συριζα τους απεναντι που τρεχουν...τερμα οι συγκινησεις...χε,χε,χε..

Αν δεν τον έχεις κάνει, καλύτερα να λείπουν οι συμβουλές.
Αφενώς υπάρχουν μπλόκα της τροχαίας, αφετέρου υπάρχουν κακοτεχνίες στο δρόμο που αν τις περάσεις με τέτοιες ταχύτητες χωρίς να το περιμένεις, εγκυμονούν κινδύνους.

BLiTzER
17/07/2017, 14:00
Πόσα είναι δηλαδή... 3,-3,5;

Δεν κυκλοφορώ σε δρόμους με διόδια από ιδεολογία, όμως έπεσα σε περίπτωση γκομενοδουλειάς που πρέπει να κινηθώ γρήγορα.

Αν ο sniper λέει 6,10€ με το αυτοκίνητο, υπολόγισε 4€ ή περισσότερα, με το μηχανάκι.

Επίσης αν σταματάς για να πληρώνεις διόδια, δεν κινείσαι ιδιαίτερα γρήγορα. :p

Coyote.V
17/07/2017, 14:03
Σίγουρα με λογικές ταχύτητες όχι τα 180 αλλά 140-160 και από αυτόν τον δρόμο θα κάνω λιγότερη ώρα από την παλιά εθνική. Το ζητούμενο είναι να κάνω 1:30h.

toyar
17/07/2017, 14:08
Ειναι ευκολα λιγοτερο απο 1,5 ωρα.....με αυτοκινητο!!!!! (150 χλμ ειναι σε δρομο που αν πας κατω απο 120 κινδυνευεις)

Coyote.V
17/07/2017, 14:09
Με καλύψατε, ευχαριστώ. :)

BLiTzER
17/07/2017, 14:12
170 χλμ περίπου, άρα χρειάζεσαι μια μέση ωριαία ταχύτητα ~115 χλμ/ώρα. Αν μπορείς, όπως λες, να κινείσαι σταθερά με 150-160, καλύπτεις άνετα και τις στάσεις των διοδίων.

sniper
17/07/2017, 14:14
Σίγουρα με λογικές ταχύτητες όχι τα 180 αλλά 140-160 και από αυτόν τον δρόμο θα κάνω λιγότερη ώρα από την παλιά εθνική. Το ζητούμενο είναι να κάνω 1:30h.

175 χλμ, σε 1.30 ώρα είναι αδύνατο. Θες μέση ωριαία 120χαω, door to door.

Είχα κάνει κάποτε το Αθήνα Ξυλόκαστρο 50' (επαναλαμβάνω door to door - με τιν κίνηση και τα φανάρια των Αθηνων)με το 954 αλλά δεν νομίζω ότι θα ακολουθούσε το Βαρα...