PDA

View Full Version : Εκτελωνισμός και πινακίδες - Εισαγωγή μοτοσικλέτας από Αγγλία



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
12/04/2017, 09:35
Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο.
Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις δαο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ερωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
Τι έκανα εγώ,
Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει αν πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
Υπουργείο συγκοινωνιών.
Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.
Μόλις βγει η άδεια σου δίνει την άδεια και σου λέει σε πια εφορία θα πρέπει να πας να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πας σε όποια να είναι μόνο σε αυτήν που θα σου πει.
Αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας πας υπουργείο του τα δίνεις και σου τα επιστρέφει με την πινακίδα σου.
Στην συνέχεια πρέπει να πας κτεο να σου κολλήσουν το σηματάκι μην το ξεχάσετε…
Έτοιμοι
Καλούς δρόμους να έχουμε

bros 650
12/04/2017, 13:46
ΠΩΠΩ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?Στις υπηρεσιες που πηγες ειχε ανσασερ?γιατι απο το ανεβα κατεβα δεξια αριστερα μπρος πισω νομιζω θα εχασες κανενα κιλο:lol:

doctoras
12/04/2017, 13:56
ωραίος και κατατοπιστικός
μακάρι να μπορούσα να πάω αγγλία και να φέρω μηχανάκι της αρεσκείας μου γιατί εκεί έχουν πραγματικά την μέγιστη δυνατή γκάμα όλως των εποχών και πολύ καλής κατάστασης motos for sale

Acacius
12/04/2017, 13:58
Τι μου θυμίζει...

https://youtu.be/JtEkUmYecnk