PDA

View Full Version : μετάβαση από αερόψυκτο σκούτερ σε υδρόψυκτο



astrapogiannos7
14/04/2017, 13:29
Μιας και αυτό το καλοκαίρι θα έχω και δίπλωμα θα ήθελα να πάω παραπέρα με δεύτερο άτομο ( σύνολο και οι δύο 150 κιλά ) και επειδή το δοκιμάσαμε σε σχετικά κοντινή απόσταση στον βοακ και ήταν κακή εμπειρία από θέμα γκαζιού και αναρτήσεων σκέφτομαι να πάρω 125 υδρόψυκτο ( είδα gilera 125 2007 4Τ και μου άρεσε αρκετά ) εσείς τι λέτε θα βολέψει σε αποστάσεις 70 χιλιομέτρων με ταχύτητες 70-80 χιλιόμετρα χωρίς να ψοφάει στις ανηφόρες?
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις (αν και θα είναι λίγες λόγο το ότι πρόκειται για σκούτερ :P )

7Tolis
14/04/2017, 13:30
Μια χαρά θα είναι.

astrapogiannos7
14/04/2017, 15:05
ξέρουμε τυχών προβλήματα των gilera? εκτός του ότι καίει πολύ για σκούτερ

NIKOS.
14/04/2017, 16:52
κοιτα καλύτερα σε Japan & Taiwan ....ειναι πιο αξιόπιστα .με καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

astrapogiannos7
14/04/2017, 20:06
Απο ποιότητα κατασκευής μια χαρά είναι το ιταλικό που έχω (απομυθοποίηση σε αυτό το θέμα επιτέλους όλα καλά είναι και όλα εύκολα στο να τα φτιάξεις )
Εμφανισιακά με συγκινεί το Runner για απόδοση εκτός πόλης ρώτησα και απότι κατάλαβα θα την παλέψει αν έχει περάσει απο τα χέρια κάποιου παρακαλώ να μ δώσει παραπάνω λεπτομέρειες :wave2:

@topos
15/04/2017, 01:14
50αρη εχεις?
Τι διπλωμα εχεις?Εαν καλυπτει 200 κυβικα ψαξε και για κανενα μεταχειρισμενο aprilia sportcity.

astrapogiannos7
15/04/2017, 11:27
125 έχω δίπλωμα βγάζω μέχρι 47 άλογα

astrapogiannos7
20/04/2017, 14:25
Μαθαίνω να οδηγώ σε ένα KLE500 το οποίο ευχαρίστως το αγόραζα αλλά εμφανισιακά ρε γαμώτο με χαλάει πάρα πολύ :( Το είπα σε κάτι φιλους μου ότι το σκέφτομαι για το KLE και έβαλαν τα γέλια :lol: είναι πολύ άσχημο αλλά θα μου κάνει τα πάντα που θέλω :look: Αν κάνω το KLE μοταρντ πόσο θα μου πάει το μαλλί?για μπροστινή ζάντα, τρόμπα μπροστά φρένου και ένα φανάρι μπροστά?

AristidisZ
20/04/2017, 14:31
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=33043) ;)

basilis_k6
20/04/2017, 14:35
μια χαρα ομορφο ειναι το κλε. φανάρι τι εννοεις? η μετατροπη στο κλε δεν εχει νόημα βασικα. βάλε ενα ασφάλτινο λαστιχο αντι για ονοφφ που εχει και εισαι πενα. το ρανερ το ειχα, δεν σου κάνει.

astrapogiannos7
20/04/2017, 14:43
Πολύ ψαγμένο το παλικάρι που δίνει τις λεπτομέριες :beer:
Έχω άλλη μια απορία αν βγάλεις τα πλαστικά από το κλε και τα πάς για βάψιμο πόσο πάει το μαρούλι? Να το κάνω μόνος μου υπάρχει πιθανότητα η μπαααα?
Για τιμές ανταλακτικών για να έχω μια ιδέα τι παίζει που μπορώ να κοιτάξω? Τα καρμπ του είναι συνεργάσιμα ή κάνουν ιστορίες ?
Πολλά ρωτάω αλλά δεν βρίσκω και πολλές πληροφορίες (για ανταλλακτικά έψαξα αλλά δεν )

astrapogiannos7
20/04/2017, 14:44
http://s24.postimg.org/cnw0z2wd1/kle500_supermoto1_2043817808298454930.jpg
κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου για το φανάρι μπροστά

BLiTzER
20/04/2017, 14:48
Αν είναι να το κάνεις έτσι, καλύτερα κράτα το όπως είναι. Σαν διασταύρωση με πούλμαν είναι.

basilis_k6
20/04/2017, 14:53
για να κάνεις όλα αυτα που θες θα δωσεις τοσα λεφτα που παιρνεις ετοιμο xt660x και εισαι αρχοντας. αλλιώς πάρε το κλε και κρατα το οπως ειναι. βαψιμο μονος σου σε μηχανη κατευθειαν δυσκολο. Πλέξιμο παει 250 οντως, λαστιχα ανάλογα τι θα βάλεις, φανάρι απο μπει, γενικα ειναι αξιόπιστο μηχανάκι.

astrapogiannos7
20/04/2017, 15:04
Έχει καλή συμπεριφορά στα ταξίδια φορτομένο? Το μοταρντ το σκεφτόμουν για πιο μετά αλλά όπως είπες θα μου βγει δεύτερο κλε σε αξία :lol: με καθαρά ον λάστιχα θα έχει καλή οδηγική συμπεριφορά?

BLiTzER
20/04/2017, 15:14
Αν θες οπωσδήποτε motard, μπορείς να βρεις ένα ΧΤ 600, που είναι αρκετά κοντά σε αυτό που θες, θα βρεις άπειρα έτοιμα motard στις αγγελίες και είναι σίγουρα πιο όμορφο από το KLE.

basilis_k6
20/04/2017, 15:18
Έχει καλή συμπεριφορά στα ταξίδια φορτομένο? Το μοταρντ το σκεφτόμουν για πιο μετά αλλά όπως είπες θα μου βγει δεύτερο κλε σε αξία :lol: με καθαρά ον λάστιχα θα έχει καλή οδηγική συμπεριφορά?

καλη η κακη ειναι ολα βάση συγκρισης.

@topos
20/04/2017, 21:38
Να το παρεις μονο εαν το αφησεις οπως ειναι.
Κρατα το οσο καιρο σου κανει κεφι και μετα θα το δωσεις ~οσο το αγορασες.(Εγω το πηρα για πλακα και το κρατησα μια ~7ετια)
Ειναι απο τα καλυτερα μηχανακια για αρχαριο μιας και η ελλειψη ροπης χαμηλα το κανει φιλικο.
Επιπλεων θεωρω πως εφοσων εισαι στο νησι θα το ευχαριστηθεις οσο δεν παει.Θα μπαινεις και σε κανενα χωματοδρομο να κανεις την πλακα σου.
Και απο δυναμη μια χαρα τα παει, δεν εχει τρελλες διαφορες απο xt-r (ειχα kle 400, τωρα εχω pegaso trail-ιδιος κινητηρας με τα xt 660).
Καταναλωσεις πανω κατω τα ιδια βλεπω- ισως μισο λιτρο διαφορα στο minarelli αλλα ισως οφειλετε πως δεν του χω παρει ακομα τον αερα κ παω μαλλων πιο σιγα.Μπορω να πω πως προτιμουσα τον δικυλινδρο του kle σαν λειτουργια.
Το μεγαλυτερα μειονεκτηματα του ειναι η -σχετικα- αβολη σελα που δεν σε πολυεπηρεαζει μιας και οι διαδρομες εδω ειναι μικρες και το σχετικα αδυναμο μπροστινο φρενο, με καλυτερο τακακι και μεταλλικα σωληνακια υψηλης κατι γινετε.
Τελος το μονο που θελει προσοχη ειναι να μην εχει κλαταρει η πισω αναρτηση μιας και ειναι ακριβη, το μπροστινο παιρνει και αερα (μεχρι 10 psi αν θυμαμαι καλα) και ειναι μια χαρα.

Υ.γ Παντως εχω παρατηρησει πως το kle δεν αρεσει καθολου στους πιο νεους. Μαλλων βγαζει υπεβολικη 90τιλα για τα γουστα τους.

Υ.γ2 Οι φιλοι σου μπορουν να γελανε οσο θελουν με τα scooterπαπα τους μεχρι να τους περνας απο πανω με το kle..