PDA

View Full Version : Έγειρες πάρα πολύ....



Sheva
17/04/2017, 02:51
Καλησπέρα.

Δε γράφω εδώ γενικά, αλλά διαβάζω πάρα πολύ ό,τι γράφεται από τότε που πήρα μηχανή.
Οδηγώ ένα ybr 125 εδώ και 5 χρόνια και είναι κάτι που το ξεκίνησα από ανάγκη για γρήγορη μετακίνηση και κατέληξε σε μεγάλη αγάπη.
Βγαίνω τα βράδια και καίω βενζίνη και λάστιχο χωρίς λόγο. Απλά γουστάρω να οδηγάω, με χαλαρώνει, βλέπω πράγματα που δεν τα βλέπεις τη μέρα.

Γενικά προσπαθώ να είμαι ασφαλής, κράνος γάντια μπουφάν, δεν περνάω κόκκινα κλπ, απλά μαρέσει να βολτάρω.

Φτάνουμε στο σήμερα, άλλο ένα βράδυ έξω βόλτα 2 ή ώρα+, άδειοι οι δρόμοι λόγω γιορτών και στο γυρισμό σταματάει περιπολικό δίπλα μου στο φανάρι και μου λέει ο αστυνομικός.
-"Καλά που νομίζεις ότι είσαι σε πίστα;"
Λέω εγώ από μέσα μου: Πάλι σε κανένα κομπλεξικό έπεσα, ποια πίστα; με 50 πήγαινα... με τέτοια μηχανή και να θέλω δε μπορώ....
-"Ορίστε;" Λέω
-"Πως έγειρες έτσι πριν;" Λέει
-"Μηχανή έχω του λέω αν δεν γείρω δε θα στρίψω."
-"Έγειρες πάρα πολύ"
-"Μπορεί να φαίνεται έτσι γιατί γέρνω το σώμα μου πιο πολύ ώστε να μην γέρνει η μηχανή τόσο, νιώθω ασφάλεια, έτσι κι αλλιώς δεν έτρεχα."
Ανάβει πράσινο.
-"Άμα σε ξαναδώ να γέρνεις έτσι θα σε γράψω."
Φεύγει και 2-3 φανάρια μετά περνάει κόκκινο και εγώ από πίσω να βρίζω.

Οκ δε λέω. Όντως έγειρα, αλλά γενικά μπορεί να φαίνεται παραπάνω όταν γέρνεις το σώμα σου.

Πέρα από το σουρεάλ της κατάστασης, δεδομένου ότι έχω και μικρή μότο, μπορεί αστυνομικός να με γράψει για κάτι τέτοιο;
Έπεσα σε κομπλεξικό;
Είμαι κι εγώ λίγο μ*λάκας;

Next time θα σας πω την ιστορία με το πως βρήκα το σκύλο μου σε ταξίδι με μηχανή.

Apache
17/04/2017, 03:32
https://www.youtube.com/watch?v=icveRJCuOjA
Ομολογώ ότι αυτό πρώτη φορά το ακούω, μ@λ@κα είμαστε μπανανία τελικά...

Coyote.V
17/04/2017, 08:29
Μην ψαρώνεις, να σου την πει ήθελε για να ικανοποιήσει κάποιο συναίσθημα, μάλλον αυτό της εξουσίας.

nathair
17/04/2017, 08:29
Μα πόσο έγειρες και εσύ; Αγούμπησες γόνατο; Κρεμάστηκες σαν μαϊμού έξω από την μηχανή; Εκανες κάτι ακραίο ή απλά σώμα λίγο πιο έξω κλπ;

nathair
17/04/2017, 08:38
Λοιπόν, ψάχνω ΚΟΚ, πρώτο σόκ, τον προλογίζει ο Λιάπης! Καμιά μαϊμού πινακίδα κανείς;

Κεφάλαιο Γ, Κανόνες Οδικής Συμπεριφορά, Αρθρο 12 Γενικές Διατάξεις.
Μπορεί π.χ. να επικαλεστεί το σημείο 8:

8. Απαγορεύεται η οδήγηση οδικών οχημάτων για επίδειξη ικανότητας,
εντυπωσιασμό, ανταγωνισμό ή τέλεση αυτοσχέδιων αγώνων.

"Εντυπωσιάστηκε" από την κλίση σου, την οποία έκρινε οτι δεν ήταν απαραίτητη για την στροφή που έπαιρνες.

Πιάσε το αυγό και κούρεψέ το είναι βέβαια στην πράξη... Εντελώς μα εντελώς υποκειμενικό.

SHOOTER045
17/04/2017, 08:38
Μα πόσο έγειρες και εσύ; Αγούμπησες γόνατο; Κρεμάστηκες σαν μαϊμού έξω από την μηχανή; Εκανες κάτι ακραίο ή απλά σώμα λίγο πιο έξω κλπ;

Επίδειξη ικανοτήτων
Άρθρο (Κ.Ο.Κ 12 )

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.glavopoulos.com/el/kok-012/&ved=0ahUKEwiN5sKk8KrTAhUJBsAKHS2PD94QFgghMAE&usg=AFQjCNEp_LxQ1TL995LtSt1NBOi4orZ7Aw&sig2=Shknwb_7PIwDKQB4qZ2kXQ

TROOPER
17/04/2017, 08:58
Να σε κατι τετοια θελει να μην κομπλαρεις, να στροφαρει το μυαλο και να αρχισει τα τρολαρισματα τυπου να αρχισει να κεκεδιζεις για να δεις τα μουτρα του :lol:

vaska
17/04/2017, 09:05
Με έχουν γράψει παλιότερα (καλά πολύ παλιότερα) για επικίνδυνη οδήγηση, είχε κι εντυπωσιασμό μέσα η κλήση, Αύγουστο μήνα με την Πάτρα άδεια και καταμεσήμερο και πήγα δικαστήριο (τότε πηγαίναμε δικαστήριο αν είχαμε αντίρρηση).
Είπα στον Πρόεδρο "ποιόν να εντυπωσιάσω κ. Πρόεδρε??? Μονο εγώ τα τζιτζίκια και ο αστυνομικός ήμασταν σε ακτίνα ενός χιλιομέτρου".
Έβαλε τα γέλια ο άνθρωπος, με αθώωσε κι έφυγα κύριος.
Γενικά ότι του θυμηθεί του λολοστεφανή. Την επόμενη βάλτον να σου δείξει μέχρι ποιο σημείο μπορείς να γέρνεις ώστε να θεωρείσαι οκ.

Billymuse
17/04/2017, 09:11
Θα είχε νεύρακια το όργανο γαιτί δεξ πήρε την άδειανα πάει στο κατσικοχώρι του να ψήσει..την άλλη φορά να επιλέγεις δρόμους χωρίς στροφές και εσυ.

congate7
17/04/2017, 09:11
Τι μου θύμισες...

Είχα το κράνος που έχουν οι δέλτες, σφάζω το κόκκινο στις στήλες του Ολυμπίου Διός και να σου τα μπουίτ από πίσω.
-Γιατί περνάς με κόκκινο;
-Βιάζομαι...
-Μη σε ξαναδώ!
-Νταξ συνάδελφε του λέω και μπούφοι οι δίες :bawl:
Ούτε γεια δεν είπανε...

thunder ace
17/04/2017, 09:41
381229
Τοσο;

Stefanos73
17/04/2017, 09:43
Πόσο ανάποδοι άνθρωποι είστε; Μπορεί απλά να φοβήθηκε μην πέσει και χτυπήσει!

akis_trevor
17/04/2017, 10:22
Αδερφέ,μην ασχολείσαι με τέτοια.
Κάνε την κ@υλ@ σου και βολταρε και αν έχεις όρεξη γραψε καμία ιστοριουλα εδώ:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128142&highlight=Βενζίνη+χωρίς+λόγο

I-want-a-moto
17/04/2017, 10:36
Εχω και εγω ybr και μου εχει συμβεί κάτι παρόμοιο, είμουν σε μια στροφή και έγειρα πάρα πολύ και χωρίς να το καταλάβω έπεσα... :D

theofilos888
17/04/2017, 10:47
Μη μασατε. Επεσες στην περιπτωση. Αλλα κοιτα και γυρω σου. Μπορουσε οντως να στη ριξει.

sakis81
17/04/2017, 11:10
Τι μου θύμισες...

Είχα το κράνος που έχουν οι δέλτες, σφάζω το κόκκινο στις στήλες του Ολυμπίου Διός και να σου τα μπουίτ από πίσω.
-Γιατί περνάς με κόκκινο;
-Βιάζομαι...
-Μη σε ξαναδώ!
-Νταξ συνάδελφε του λέω και μπούφοι οι δίες :bawl:
Ούτε γεια δεν είπανε...

Έπεσες σε δι.ας.Δεν το λες ούτε του πάπα.:lol:

Sheva
17/04/2017, 13:52
Να 'στε καλά. Μου φτιάξατε τη μέρα όλοι με τα ποστ σας.


Μα πόσο έγειρες και εσύ; Αγούμπησες γόνατο; Κρεμάστηκες σαν μαϊμού έξω από την μηχανή; Εκανες κάτι ακραίο ή απλά σώμα λίγο πιο έξω κλπ;

Όχι μωρέ δε νομίζω να κούνησα καν τον κώλο μου από τη θέση απλά γέρνω τον κορμό μου συνήθως. Το γόνατο; Χαχαχα και να ΄θελα δε ξέρω αν μπορώ, ειδικά με τέτοια μηχανή στα 50 χμλ/ωρα.
Τώρα αλήθεια να σου πω δε ξέρω γενικά γέρνω το σώμα πάντα, αλλά δε το χω βγάλει και βίντεο να ξέρω πως φαίνεται....


Επίδειξη ικανοτήτων
Άρθρο (Κ.Ο.Κ 12 )

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.glavopoulos.com/el/kok-012/&ved=0ahUKEwiN5sKk8KrTAhUJBsAKHS2PD94QFgghMAE&usg=AFQjCNEp_LxQ1TL995LtSt1NBOi4orZ7Aw&sig2=Shknwb_7PIwDKQB4qZ2kXQ

Ναι φαντάζομαι παραθυράκια για να με γράψει υπάρχουν.
Έκανα επίδειξη Κυριακή του Πάσχα, το χάραμα. Εγώ και οι αστυνόμοι σε ακτίνα χιλιομέτρου.

SHOOTER045
17/04/2017, 15:17
Να 'στε καλά. Μου φτιάξατε τη μέρα όλοι με τα ποστ σας.



Όχι μωρέ δε νομίζω να κούνησα καν τον κώλο μου από τη θέση απλά γέρνω τον κορμό μου συνήθως. Το γόνατο; Χαχαχα και να ΄θελα δε ξέρω αν μπορώ, ειδικά με τέτοια μηχανή στα 50 χμλ/ωρα.
Τώρα αλήθεια να σου πω δε ξέρω γενικά γέρνω το σώμα πάντα, αλλά δε το χω βγάλει και βίντεο να ξέρω πως φαίνεται....



Ναι φαντάζομαι παραθυράκια για να με γράψει υπάρχουν.
Έκανα επίδειξη Κυριακή του Πάσχα, το χάραμα. Εγώ και οι αστυνόμοι σε ακτίνα χιλιομέτρου.

Θα στο αναλυσω αλλη φορά

TROOPER
17/04/2017, 18:15
Να 'στε καλά. Μου φτιάξατε τη μέρα όλοι με τα ποστ σας.



Όχι μωρέ δε νομίζω να κούνησα καν τον κώλο μου από τη θέση απλά γέρνω τον κορμό μου συνήθως. Το γόνατο; Χαχαχα και να ΄θελα δε ξέρω αν μπορώ, ειδικά με τέτοια μηχανή στα 50 χμλ/ωρα.
Τώρα αλήθεια να σου πω δε ξέρω γενικά γέρνω το σώμα πάντα, αλλά δε το χω βγάλει και βίντεο να ξέρω πως φαίνεται....



Ναι φαντάζομαι παραθυράκια για να με γράψει υπάρχουν.
Έκανα επίδειξη Κυριακή του Πάσχα, το χάραμα. Εγώ και οι αστυνόμοι σε ακτίνα χιλιομέτρου.

Συμπερασμα: μη βγαζεις κωλο στον δρομο. Οι μπατσοι ειναι πουστηδες και δεν μπορουνε να αντισταθουνε σε προκλησεις. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ! ΑΜΑΝ ΠΧΟΙΑ!!! :bawl:

noodles
18/04/2017, 22:46
μπορουσες να του πεις "ετσι ειμαστε εμεις τα δροσερα αγορια, γερνουμε" αλλα μαλλον θα ειχες περισσοτερο προβληματα:lol::lol::lol:

γενικα για τους περισσοτερους ισχυει το "η μοτοσυκλετα στριβει με το σωμα" και αν πλαγιαζεις πολυ παριστανεις το ροσσι=επιδειξη ικανοτητων κτλ.
νομιζω μπορουσε να σε γραψει για επιδειξη ικανοτητων.
δε βγαζεις ακρη ομως οποτε καλυτερα να μη τους τη λες γιατι θα εχεις ιστοριες. λες ενα "εχετε δικιο, δε το ηθελα" και ληγει εκει το θεμα;)