PDA

View Full Version : Τι φοράτε μέσα από το μπουφάν το χειμώνα;



laksof
21/11/2005, 22:04
Γεια σας παιδια.
Θελω να σας ρωτησω τι φορατε συνηθως μεσα απο το μπουφαν το χειμωνα.
Θελω να αγορασω ενα μπουφαν και θελω να μαθω τι να φορεσω οταν παω στο καταστημα για να το προβαρω.
Εχω ακουσει οτι πρεπει να το παρω εφαρμοστο ( ειναι αληθεια; ) για να μην παιζει με τον αερα.
Τι να φορεσω λοιπον; Κατι χοντρο οπως πουλοβερ ή απλα ενα φουτερ ή ενα πουκαμισο; (Συμβουλεψτε με παιδες).
Ευχαριστω.

zolotas
21/11/2005, 23:45
φανελακι ,ενα fleece αυτα...βαλε το μπουφαν ανεβα σε μια μηχανη να δεις αν μπορεις να οδηγησεις γιατι αν σε τραβαει καργα δε λεει




παντως πρεπει να ειναι εφαρμοστο ,με την χρηση θα σου ειναι κουτι αν ειναι καλη ποιοτητα

αν ειναι φτηναδουρα θα ανοιξει πολυ και μετα θα μπαζει

υποψιν εγω εχω μονο δερματινα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με τα κρυα εχω ταξιδεψει αν σε πουν οτι δεν κανουν για τα κρυα συν το οτι το καλοκαιρι θα εισαι πολυ καλυτερα με δερμα........αρκει η εσωτερικη επενδυση να εχει και μανικια οχι μονο γιλεκο .....προσεξε το αυτο





ΚΑΙ ΜΗΝ ΛΥΠΗΘΕΙς ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ

ΟΤΙ ΔΙΝΕΙς ΠΑΙΡΝΕΙΣ

ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ

Π.Χ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ 500 Ε ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ 450Ε

ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΡΟΙΤΗΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 450Ε
ΤΩΡΑ ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ

ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΙΣΑΙ?????????

ΙΠΠΕΑΣ
21/11/2005, 23:52
Συμβουλή που δούλεψε πολύ καλά σε εμένα.

Δες τι νούμερο φούτερ φοράς αυτή την εποχή :lol: . Αν υποθέσουμε ότι το νούμερο σου είναι large(για φούτερ), τότε δοκίμασε medium για το μπουφάν που θα πάρεις για τη μηχανή σου. Αυτό που λένε ότι πρέπει να είναι ασφυκτικά στενό, ευσταθεί γιατί αν φορέσεις ένα απλό φούτερ ή ένα ψιλό πουλοβεράκι θα φοράς το μπουφάν και έτσι δεν θα κυκλοφορεί αέρας μέσα στο μπουφάν. Καλύτερα να το νίωθεις λίγο στενό παρά να μπαίνει μέσα αέρας γιατί τότε και 2 πουλόβερ να φοράς ... :rotflmao:

Από την άλλη θα πρέπει να μην είσαι και υπορβολικός στην εφαρμογή της παραπάνω συμβουλής. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να μην μπορείς να κουνήσεις τα χέρια σου ή να μήν μπορείς να σηκώσεις ένα αντικείμενο που σου έπεσε κάτω.

laksof
21/11/2005, 23:54
Απο τη Λευκαδα ειμαι φιλε zolota.
Σ' ευχαριστω για το χρονο σου.

ΙΠΠΕΑΣ
21/11/2005, 23:59
Ξέχασα,

για τα γάντια που θα πάρεις φρόντισε να είναι τόσο εφαρμοστά που ίσα ίσα να μπαίνουν και να εφαρμόζουν καλά ανάμεσα στα δάχτυλα. Εν συνεχεία τα γάντια ανοίγουν οπότε γίνονται δεύτερο δέρμα. :ninja:

laksof
22/11/2005, 00:01
Σ' ευχαριστω Ιππεα....
με βοηθησες παρα πολυ ...και για τα γαντια.

laksof
22/11/2005, 00:07
Δηλαδη Ιππεα εννοεις, αν φοραω φουτερ large, να φορεσω φουτερ medium οταν προβαρω μπουφαν, ή να φορεσω medium μπουφαν;

crazykiller
22/11/2005, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από laksof
Απο τη Λευκαδα ειμαι φιλε zolota.
Σ' ευχαριστω για το χρονο σου.

Λευκάδα;;;;;;;;; Πού μωρέ;; Εδώ μένεις????

ΙΠΠΕΑΣ
22/11/2005, 15:13
Εννοώ να δοκιμάσεις medium μπουφαν και το φουτερ που μπορεί να είναι large θέλει δεν θέλει θα χωρέσει μέσα στο μπουφάν :lol: :lol:

Οπότε θα σφηνώσουν μεταξύ τους και δεν θα μπαίνει μέσα αέρας :p

Krokodilos001
22/11/2005, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Ξέχασα,

για τα γάντια που θα πάρεις φρόντισε να είναι τόσο εφαρμοστά που ίσα ίσα να μπαίνουν και να εφαρμόζουν καλά ανάμεσα στα δάχτυλα. Εν συνεχεία τα γάντια ανοίγουν οπότε γίνονται δεύτερο δέρμα. :ninja:

:nono:

oxi oxi
sta gantia opos ke stis mpotes an exei keno sta daktila einai thetiko.
To keno pou menei leitourgei thermononika, ke an xreiastei logo iperbolikou kriou, mporeis na baleis ke isothermiko ganti ependisi i defteri kaltsa stin mpota!

:wave2:

vangelis 64
22/11/2005, 16:47
Εχει βγάλει η dainese ένα λεπτό 'μπουφανάκι' για τα βαριά τα κρύα που φοριέται κάτω κάτω από το δερμάτινο και κοστίζει 90 ευρώ.Δεν το εχω δοκιμάσει,αλλά διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι είναι λίρα εκατό και σαν να με ψήσανε!Να μην ξεχνάμε και τα ισοθερμικά.(Γάντια,εσώρουχα,κάλτες)Καλό shopping!!!:wave2:

tai
22/11/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vtzitzis
Εχει βγάλει η dainese ένα λεπτό 'μπουφανάκι' για τα βαριά τα κρύα που φοριέται κάτω κάτω από το δερμάτινο και κοστίζει 90 ευρώ.Δεν το εχω δοκιμάσει,αλλά διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι είναι λίρα εκατό και σαν να με ψήσανε! Για στέλνε περισσότερες πληροφορίες:wacko:

bonepeeler
22/11/2005, 19:57
Βάλε τσαλακωμένα φύλλα εφημερίδων ανάμεσα μπλούζας-μπουφάν.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Πλάκα-πλάκα,αυτή είναι η καλύτερη μόνωση για το κρύο.

tsoukas77
22/11/2005, 20:33
Τα ισοθερμικα αποδιδουν;Δεν εχω φορεσει ποτε μου...

TRX124
22/11/2005, 22:41
καλησπερα σε ολουσ:) μια και ανοιξε η κουβεντα αν γνωριζει κανεισ και ξερει(δλδ εχει φαει το κρυο τησ αρκουδασ και ξερει!!)



υπαρχουν τα λεπτα ισοθερμικα (που φοριουνται κατασαρκα)και τα πιο χοντρα που φοροιυνται πανω απο καποια μπλουζα(πχ. τα hot-staff και thermal lock οπωσ τα αναφερει τουλαχιστον η colori στο καταλογο τησ)
ποια η διαφορα?



και δερματινο μπουφαν με καποιο απο τα παραπανω,προστατευει απο το κρυο ή ειναι απαραιτητη η cordura ?:confused:

The Martian
22/11/2005, 23:19
Εγώ πιστέυω οτι το καλύτερο για το κρύο μέσα απο το δερμάτινο είναι το ισοθερμικό!!!Το θέμα είναι να μην το φορέσεις κρύο, γιατί θα μείνει κρύο. Πρίν το φόρεμα, ζεστανέτο στο καλοριφέρ ή με σεσουάρ ή με κάτι άλλο. Κάλο είναι να φοράς και φουλάρι στο λαιμό γία να μην εισχωρεί ο αέρας απο το πάνω μέρος του μπουφάν.

KaTaNaS
22/11/2005, 23:41
Παιδιά μιάς και αναφέρθηκε το ψωφόκρυο σε συνδιασμό με το δερμάτινο και η καταπολέμηση του, έμαθα ή μάλλον καλύτερα μου έδωσαν μια πολύ καλή ιδέα, την οποία και θα εφαρμόσω και θα σας αναφέρω τις παρατηρήσεις μου!


μιλούσα με έναν πολύ καλό μου φίλο ποδηλάτη, ο οποίος μου ανέφερε πως στις χειμερινές προπονησεις το μόνο που κόβει το κρύο μέσα απο τα λεπτά τους μπλουζάκια είναι το λεγόμενο "πετσί"

μια κοντομάνικη μπλούζα βαμβακερή που έχει ραμμένο σε όλο τον θώρακα και την κοιλιακή χώρα λεπτό δέρμα αγελάδας καθώς και στο σβέρκο!

πωλείται στα ποδηλατικά είδη


αυτή την εβδομάδα θα παω να την αγοράσω , θα την δοκιμάσω και θα σας πώ.

Διοτη στο δερμάτινο μπουφάν το περισσότερο κρυο που περνάει είναι αυτό που χτυπάει στον θώρακα σε ένα πολύωρο ταξίδι


και εσύ φίλε λακσοφ απο την πανέμορφη Λευκάδα ,δεν διαυκρίνησες τί μπουφάν λές, κορντούρα ή δερμάτινο, επίσης τί μηχανάκι έχεις;


στο δερματινο πάντως πήγαινε με ενα T-shirt . το δέρμα θα ανοίξει όπως και να έχει, οπότε το καλύτερο είναι να έιναι οσο πιο εφαρμοστο γίνεται!


για κορντούρα δε ξέρω δεν απαντάω...


καλά να περνάς εκεί στον παραδεισο ρε φίλε!

:wave2:

laksof
23/11/2005, 01:35
Παιδια σας ευχαριστω ολους.
Φιλε Κατανα, σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Δεν ενδιαφερομαι για δερμα.
Η μηχανη μου ειναι yamaha xt660x.

vangelis 64
23/11/2005, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Για στέλνε περισσότερες πληροφορίες:wacko: :wave2:

gcrook
23/11/2005, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Τα ισοθερμικα αποδιδουν;Δεν εχω φορεσει ποτε μου...

NAI!
Προσεξε τωρα.
Ναι μεν ειναι διαπερατα απο το κρυο,αλλα αν φορεθουν σωστα(δηλαδη μπλουζακι απο πανω + οποιοδηποτε μπουφαν), αισθανεσαι λες και εισαι μεσα στο σπιτι σου, ουτε ζεστη ουτε κρυο.
Η αισθηση τους δε ειναι φοβερη.
Πχ κατω απο το τζιν μετα απο πολυ ωρα θα νιωσεις κρυο στα γονατα.
Κανε μια σταση ενος λεπτου, και θα νιωσεις την θερμοκρασια να ανεβαινει παλι σε φυσιολογικα επιπεδα, λες και σε εβαλαν στην πριζα.
Εγω τα πηρα απο τον Τζωρτζοπουλο, διαιρουμενο παντελονι και μπλουζακι, (κατι μπλε ειναι ρωτα και θα σου πουνε), περιπου 40-50 ευρω.
τα ιδια βγαινουν και σε πιο χοντρα, αλλα μαλλον υπερβολικο ειναι
:wave2:

gcrook
23/11/2005, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vtzitzis
Εχει βγάλει η dainese ένα λεπτό 'μπουφανάκι' για τα βαριά τα κρύα που φοριέται κάτω κάτω από το δερμάτινο και κοστίζει 90 ευρώ.Δεν το εχω δοκιμάσει,αλλά διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι είναι λίρα εκατό και σαν να με ψήσανε!Να μην ξεχνάμε και τα ισοθερμικά.(Γάντια,εσώρουχα,κάλτες)Καλό shopping!!!:wave2:

Τα εχω πετυχει αυτα, απο αλλες φιρμες βεβαια, σε διαφορα σαιτ απο Αγγλια, αλλα σε μισες τιμες.
Wind stoppers λεγονται, αλλα αμφιβαλλω για την δουλεια που κανουν κατω απο το μπουφαν, εκτος και αν τα συνδυασεις με ισοθερμικα, ωστε (λογικα τουλαχιστον), να μην λιωσεις στον ιδρωτα μεσα στο καταχειμωνο.
Τσεκαρετε το www.mandp.co.uk, εκει τα ειδα τελευταια φορα σε προσφορα, αλλα σε μια συντομη αναζητηση τωρα δεν τα βρηκα.

furious
23/11/2005, 20:41
Ισοθερμικά φοράω κι εγώ όλη μέρα και είμαι εντυπωσιασμένος. Όταν ανεβαίνω στη μηχανή, δεν κρυώνω λες και φοράω μάλλινα από μέσα (εντάξει, ως ένα σημείο...) και όταν είμαι στη δουλειά όλη μέρα σε κλειστό χώρο, δε χρειάζεται να τα βγάλω επειδή σκάω. Είμαι μονίμως σε μια κατάλληλη θερμοκρασία.

Αυτά που έχω είναι της Columbia, δεν είναι ειδικά για μοτοσυκλέτες. Τα βρίσκεις σε ορειβατικά είδη. Είναι από τα λεπτά ισοθερμικά, που φοριούνται κατευθείαν πάνω στο σώμα. Πιστεύω ότι αυτό είναι που κάνει την πολύ δουλειά, ότι είναι εφαρμοστά στο σώμα και δε μπαίνει αέρας από κάτω με τίποτα. Φοράω τα ισοθερμικά, από πάνω ντύνομαι φυσιολογικά, σα να μην ανεβαίνω σε μηχανή και από πάνω ένα πολύ λεπτό μπουφανάκι cordura, χωρίς καμία θερμική επένδυση συνήθως και έτσι ταξιδεύω ώρες! Πρέπει να βοηθάει, όμως, πολύ και η Africa, γιατί δε μου έρχεται αέρας, λόγω ψιλής ζελατίνας κ.λ.π. Σίγουρα, πάντως, αξίζουν και με το παραπάνω τα ισοθερμικά.

TRX124
23/11/2005, 22:26
Ανακεφαλαιωση:φοραμε τα ισοθερμικα μασ (τα λεπτα) κατασαρκα , την ωραια μασ μπλουζιτσα,το δερματινο μασ και βγαινουμε στο κρυο!


το οτι το δερμα ξυλιαζει δεν μασ απασχολει,καθαριζει το ισοθερμικο


το ιδιο ισχυει και για το παντελονι


σωστοσ ή :yuck:

ela ela
23/11/2005, 23:18
Ισοσθερμικα φοραω και εγω πανω κατω κατασαρκα και απο πανω φοραω τις κορντουρες μου.Αντικειμενικα μπορω να πω οτι κανουνε δουλεια αισθητα απο το να φορας απλα μονο τις κορντουρες.Τα εχω παρει απο την colori και κουκουλα μαζι με θωρακα.Τωρα σκεφτομαι να παρω το wind stoper παναταλονι της colori μονο γιατι στα ποδια θελει κατι παραπανω,λογω του οτι απο πανω φορας και κατι παραπανω και δεν κρυωνεις.Παντως αξιζουν καντε κινηση και παρτε τιμες γυρω στα 50€

ronin1
24/11/2005, 00:04
πρόσφατα πήρα απο το ΛΙΝΤΛ πάνω κάτω ισοθερμικό με 9 ευρώ και τα δύο!

Δεν υστερούν σε τίποτα από τα ''ακριβά '' που έχω

πάντως όντως τα ισοθερμικά κάνουν δουλειά

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες:beer:

Δίκυκλος
25/11/2005, 10:47
Αν πρέπει να πας κάπου καλοντυμένος το χειμώνα και δεν μπορείς να βάλεις ισοθερμικά φοράς π.χ. πουκάμισο και ένα απλό δερμάτινο τζάκετ ή σακάκι βάλε απο μέσα την αφαιρούμενη επένδυση απ' το μπουφάν του στρατού, αν την έχεις κρατήσει βέβαια. Αν στερεωθεί καλά δε φαίνεται καθόλου μετά όταν βγάλεις και διπλώσεις το πανωφόρι.

tsoukas77
25/11/2005, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Αν πρέπει να πας κάπου καλοντυμένος το χειμώνα και δεν μπορείς να βάλεις ισοθερμικά φοράς π.χ. πουκάμισο και ένα απλό δερμάτινο τζάκετ ή σακάκι βάλε απο μέσα την αφαιρούμενη επένδυση απ' το μπουφάν του στρατού, αν την έχεις κρατήσει βέβαια. Αν στερεωθεί καλά δε φαίνεται καθόλου μετά όταν βγάλεις και διπλώσεις το πανωφόρι.

Δεν μπορεις να βαλεις το ισοθερμικο και απο πανω πουκαμισο;Ειναι χοντρο;Δεν ειναι σαν φανελακι;
Μια ζωη φορω πουκαμισο και απο πανω ορειβατικο μπουφαν.Απο ισοθερμικα ξερω μονο οτι ειπατε παραπανω.

OldMan
25/11/2005, 12:12
:wave2: :wave2: :wave2:

Κορίτσια, δοκιμάσατε να φοράτε μόνο το άρωμά σας ???

Cpt. Haddock
25/11/2005, 12:13
....τόσα posts δε θα το πει κάποιος;



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δίκυκλος
25/11/2005, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Δεν μπορεις να βαλεις το ισοθερμικο και απο πανω πουκαμισο;Ειναι χοντρο;Δεν ειναι σαν φανελακι;
Μια ζωη φορω πουκαμισο και απο πανω ορειβατικο μπουφαν.Απο ισοθερμικα ξερω μονο οτι ειπατε παραπανω.


Φυσικά μπορείς αλλά αν πρόκειται να χορέψεις ή να βρίσκεσαι σε ζεστό περιβάλλον θα σκάσεις με τα ισοθερμικά. Βασικά υπάρχουν δυο είδη ισοθερμικών για στατική χρήση (π.χ. σκοπιά, τροχονόμοι κλπ) και για κίνηση. Τα στατικά είναι ζεστά αλλά αν κινείσαι υπερθερμαίνεσαι και ιδρώνεις. Τα άλλα αναπνέουν καλύτερα όταν κινείσαι αλλά στη μηχανή είναι σαν να φοράς απλά βαμβακερά εσώρουχα. Και ορειβατικό φοράς και στολή βατραχανθρώπου αμα θες :) αλλά αν η περίσταση είναι επίσημη; Δε λέει...

grdaemon
16/10/2008, 21:56
Υπάρχει ένα κόλπο που μου είχε πει ένας παπούς στην Πάτρα όταν σπούδαζα και προσωπικά μου έσωσε την ζωή σε ταξίδι που ο καιρός άλλαξε ξαφνικά. Παίρνεις μια σακούλα σκουπιδιών κάνεις τρεις τρύπες για κεφάλι - χέρια και από πάνω βάζεις το δερματινάκι.Γελάστε όσο θέλετε - χαιρετισμούς σε όσους ξέρουν και σε όσους θα μάθουν..

7Tolis
07/10/2014, 23:03
Winter is coming και 7 ωρες έξω καθημερινά θα την ακούσω πάλι.Ας μην κάνει πολύ κρύο,η πολύωρη έκθεση έξω κουράζει.Εχω δοκιμάσει ισοθερμικό πάνω κάτω αλλα μετα απο 3-4 ώρες πάλι κρυώνω.Το πρόβλημα το εντοπίζω στα άκρα και συγκεκριμένα στα πέλματα.Αν τα πέλματα είναι ζεστά,όλα καλά.Αν όχι,σκοτάδια.Οπότε,τι προτείνετε απο κάλτσες;Ειδα κάτι κατασκευές απο νεοπρέν αν το λέω καλα.Εχει κανείς σας εμπειρία;Μιλάω για πολύωρη έκθεση σε εξωτερικό χωρο πάντα.

virus
07/10/2014, 23:38
goretex μποτακι εχεις δοκιμασει;

7Tolis
07/10/2014, 23:47
Όχι δεν έχει τύχει.Φοράω κάτι touring μπότες dainese, (κωλοφερμουάρ αυτη η εταιρία) και δεν μπορώ να βάλω κάτι άλλο λόγω υπηρεσίας.

virus
07/10/2014, 23:51
κοιτα το goretex κατι κανει. αλλα εσυ μαλλον μιλας για σταση, ακινησια. τωρα εψαχνα κατι που θυμηθηκα χαζευοντας ενα περιοδικο. αρβυλο κυνηγιου με μπαταρια εδω (http://www.gr.all.biz/ypodhima-blizzard-g17906#.VDRfc4Z5MxA). πανακριβο το ξερω απλα μπας και σε ενδιαφερει αν ειναι τοσο επωδυνο το κρυο :(

montechristo
08/10/2014, 00:05
Δοκιμασε καλτσες για χαμηλες θερμοκρασιες. Βεβαια θα εχεις ενα θεμα αν παραμεινεις για ωρα σε ζεστο χωρο, αλλα αυτο ειναι μαλλον φυσιολογικο...

http://www.portwest.biz/print_more_info_pdf.php?style=SK18&lang=GR&itemcol=SK18BKR

Bob_o_mastoras
08/10/2014, 00:08
Ελα ρε μαστορα! Για δοκιμασε ισοθερμικο καλτσακι και απο πανω ενα μαλλινο. Κανουν καλη μονωση. Νεοπρεν στα ποδια θα ειναι ζορικα διοτι θα σε σφιγγουν οι μποτες υποθετω.
Αν κρυωνεις πολυ σε ακινησια και ειδικα σε ενα ηπιο περιβαλον οσο αφορα το κρυο, που ειναι η Αθηνα το προβλημα ειναι μαλλον στο κυκλοφοριακο σου και οχι στο τι φορας. Τσεκαρε κυκλοφοριακο στα ποδια και αν εχεις και ενοχλησεις στο στομαχι και κρυωνουν και τα χερια σου τσεκαρε για το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου που συνηθως συνδεεται με συστολη των αγγειων στα ακρα. Δεν ειναι κατι σοβαρο παντως αν το 'χεις οποτε μην ανησυχησεις.

Bradipous
08/10/2014, 00:53
Ελα ρε μαστορα! Για δοκιμασε ισοθερμικο καλτσακι και απο πανω ενα μαλλινο. Κανουν καλη μονωση. Νεοπρεν στα ποδια θα ειναι ζορικα διοτι θα σε σφιγγουν οι μποτες υποθετω.
Αν κρυωνεις πολυ σε ακινησια και ειδικα σε ενα ηπιο περιβαλον οσο αφορα το κρυο, που ειναι η Αθηνα το προβλημα ειναι μαλλον στο κυκλοφοριακο σου και οχι στο τι φορας. Τσεκαρε κυκλοφοριακο στα ποδια και αν εχεις και ενοχλησεις στο στομαχι και κρυωνουν και τα χερια σου τσεκαρε για το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου που συνηθως συνδεεται με συστολη των αγγειων στα ακρα. Δεν ειναι κατι σοβαρο παντως αν το 'χεις οποτε μην ανησυχησεις.

Οι εξετασεις του Τολη μιλησαν. Οπως μπορουμε να διακρινουμε επικρατει κυκλοφοριακο κομφουζιο στα ποδια του.

324453

Υποψιες υπαρχουν και για την υπαρξη ελικοβακτηριδιου αφου η απεικονιση που βλεπουμε πιθανοτατα να προερχεται απο μεγαλου μεγεθους ελικοφορο βακτηριδιο.


:p

Bob_o_mastoras
08/10/2014, 01:18
Χμμμ :hmm: Ενδιαφερουσα εικονα απο το MRI..
Θα τη μελετησω και θα βγαλω το πορισμα αυριο συναδελφε!
Πιθανον θα χρειαστει να κανει γαστροσκοπηση ο ασθενης.
Αν η καλιεργεια προκυψει θετικη σε helicobacter θα προτεινα το κλασσικο σχημα αντιβιωσεων με Claripen και Amoxil. Μην τον μπλεξουμε με κινολονες.
Τι λετε και 'σεις αγαπητε συναδελφε;;;




Αααα ρε πστμ.. Χαραμιζομαι! Γιατρος επρεπε να γινω! :D

SHOOTER045
08/10/2014, 01:28
Λοιπόν σε έχω
Κάλτσα για σκιέρ ισοθερμικη, μέχρι το γόνατο,χωρις να είναι πολύ χοντρές κάνουν φανταστική δουλειά, στα πολλά λιιιιγο πάνω απ το μηδέν φοράω και καλτσακια νεοπρεν με τις υπηρεσιακες μπότες ( tcx/ ixs ) στα ποιο πολλά κρύα τα παραπάνω αλλά αντθκαθιστω τις μπότες, με αυτα[ATTACH=CONFIG]324454[/ATTACH
Είναι goretex έχουν εσωτερική επένδυση με 400γρ thinsulate σόλα vidran,και δεν περνάει τίποτα, δυστυχώς είναι λίγο βαριά και κυρίως πανάκριβα,πριν μια δεκαετία τα είχα πάρει 100 ευρό από Κόσοβο

Ανεβαίνοντας προς τα πάνω φοράω ισοθερμικο κολάν, και το παντελόνι - όχι το υπηρεσιακό, πού είναι γτπκ - Acerbis με εσωτερική επένδυση, αδιάβροχο αν και άρχισε να μου μπάζει, τόσα χρόνια κάθε μέρα τι να κάνει,εναλλακτικα φοράω από πάνω και αδιάβροχο παντελόνι(νιτσεραδα) της ίδιας μαρκας
Στο σώμα φανελάκι ισοθερμικο, μάλλινη μπλούζα, μια προστασία λαιμού αυχένα που πιάνει ως το στήθος, και το υπηρεσιακό μπουφάν για να φαίνονται τα σήματα, αν έχει υγρασία ή βροχή το πάνω αδιάβροχο της Acerbis που έχω, στο κεφάλι μπαλακλαβα
Και στα χέρια γάντια spidi h2out πολύ ζεστά και αδιάβροχα,χωρις να είναι πολύ χοντρά μίας και μπορεί να χρειαστεί να πιάσω το γκανι χωρίς να τα βγάλω
Απ όλα αυτά,μονο οι μπότες και το μπουφάν μου χαρίστηκαν, όλα τα υπόλοιπα αγοράστηκαν με κόπο και χρήμα

7Tolis
08/10/2014, 07:21
@virus θα ψαχτω για κάλτσα που λένε τα παιδιά παραπάνω. Σωστά υπέθεσες ως προς την ακινησία.
@montechristo κάτι τέτοιο θα παίξει.
@bob γιατρέ μου πόσο καιρό έχω ακόμη;
@Shooter δε θέλω να πάω στη Πινδο να πολεμήσω ωρε.

SHOOTER045
08/10/2014, 07:48
Το αρβυλο είναι αλλού μη το ψάχνεις
Δεν ξέρω μια μπότα μότο με αυτά τα χαρακτηριστικά πόσο πάει

Pan (dvs)
08/10/2014, 07:59
Οτι και να βαλεις αν μενεις ακινητος ,δεν θα κανεις πολλα.Θελει να κινησει για να κυκλοφορει το αιμα.Αν κρατας τα ακρα σου ζεστα,δυσκολα κρυωνεις στο υπολοιπο σωμα.

7Tolis
08/10/2014, 09:23
Θα παίξει αυτό που λέει ο μοντεχριστος μάλλον. Ορειβατικα.

nicksior
08/10/2014, 09:29
Γεια σας παιδια.
Θελω να σας ρωτησω τι φορατε συνηθως μεσα απο το μπουφαν το χειμωνα.


Το άρωμα μου !

Cpt. Haddock
08/10/2014, 09:37
:wave2: :wave2: :wave2:

Κορίτσια, δοκιμάσατε να φοράτε μόνο το άρωμά σας ???


Το άρωμα μου !

7 χρονια μετα, το ιδιο αρωμα φορατε...:D

nicksior
08/10/2014, 09:52
Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια

Bob_o_mastoras
08/10/2014, 14:14
Καλη λυση σαν αυτη του Shooter ειναι τα αρβυλα του Ολλανδικου στρατου. Πολυ ζεστα, με επενδυση μεσα, πληρως αδιαβροχα και ακρως ανατομικα (πως ειναι τα ελληνικα, ε καμια σχεση! :lol:). Αντεχουν τα παντα και θα προστατεψουν σε τυγχον πτωση. Ακριβουτσικα και αυτα αλλα αξιζουν.
Μαζι με μια ισοθερμικη, ορειβατικη καλτσα θα εισαι οκ.
Εναλακτικα προτεινω ποντιακα τερλικια:

324460

Dbnn
08/10/2014, 17:29
Εγω ισοθερμικη φανελα και φουτερ. Για παπουτσια εχω αρβυλες του στρατου και οταν βρεχει φοραω σακουλα πανω απο τις καλτσες και μετα το αρβυλο. Φετος λεω να παρω ενα εφαρμοστο μπουφαν. Αυτο που εχω ειναι φαρδυ (αδυνατισα χαχα) και παιζει με τον αερα...... σπαστικο αλλα οχι επικινδυνο......

Bradipous
08/10/2014, 20:07
Εγω ισοθερμικη φανελα και φουτερ. Για παπουτσια εχω αρβυλες του στρατου και οταν βρεχει φοραω σακουλα πανω απο τις καλτσες και μετα το αρβυλο. Φετος λεω να παρω ενα εφαρμοστο μπουφαν. Αυτο που εχω ειναι φαρδυ (αδυνατισα χαχα) και παιζει με τον αερα...... σπαστικο αλλα οχι επικινδυνο......

και εχεις ακομα τα ποδια σου;

bruno
08/10/2014, 21:20
και εχεις ακομα τα ποδια σου;

XAxα!Θα φυτρωσουν μανιταρια μωρε!

McTalas
09/10/2014, 10:34
Τα καλύτερα ορειβατικά ισοθερμικα τα εχει η odlo αλλα ειναι λιγο ακριβα και ευαίσθητα.
Το τι θα φορέσουμε το χειμωνα εξαρτάται απο το που θα κινηθεις.

Dbnn
09/10/2014, 11:03
και εχεις ακομα τα ποδια σου;

Ε σε μια ωρα αναγκης.... οταν ριχνει βροχη δηλαδη... πως βγαλαμε ντελιβερυ τοσα χρονια νομιζεις χαχα

virus
09/10/2014, 21:06
παντως τα αρβυλα που εβαλε ο σουτερ ειναι μια καλη εκδοχη. σκεπτομενος οτι οι συνθηκες που τα χρησιμοποιει ειναι ιδιες με τις συνθηκες του τολη.

TROOPER
11/10/2014, 00:49
:eleison:

George_M.
14/10/2014, 03:51
Ε σε μια ωρα αναγκης.... οταν ριχνει βροχη δηλαδη... πως βγαλαμε ντελιβερυ τοσα χρονια νομιζεις χαχα

για γκετες (http://http://www.toofast.gr/showprod.php?id=451) δεν εχεις ακουσει τπτ..?

tai
14/10/2014, 15:49
για γκετες (http://http://www.toofast.gr/showprod.php?id=451) δεν εχεις ακουσει τπτ..?
εντάξει όταν δεν έχει προμελετήσει να της έχεις μαζί, και σου έρθει ξαφνική η μπόρα, τότε η σακούλα στο πόδι είναι Η ΛΥΣΗ.
Μετά της βγάζεις και είσαι με στεγνά ποδαράκια για το υπόλοιπο της βάρδιας


Τώρα εαν το πας σερυ κάθε χειμώνα ε τοτε ...:rolleyes:

7Tolis
31/10/2014, 17:34
Για πάμε λίγο πάλι ρε παιδιά.Διάβασα ο,τι υπάρχουν και θερμοεσώρουχα.Ειναι το ίδιο με τα ισοθερμικά;Αν κρινω απο την ονομασία ,μάλλον όχι.Τι παίζει;

Bob_o_mastoras
31/10/2014, 17:48
Kinky μου ακουγονται! :a01:

SHOOTER045
31/10/2014, 18:15
Για πάμε λίγο πάλι ρε παιδιά.Διάβασα ο,τι υπάρχουν και θερμοεσώρουχα.Ειναι το ίδιο με τα ισοθερμικά;Αν κρινω απο την ονομασία ,μάλλον όχι.Τι παίζει;

Θα βάλεις θερμοεσωρουχα οκ?
Από πάνω τα ρούχα και μετά κορντουρες?
Το μόνο εσώρουχο που φοράω είναι μποξερακι, από πάνω μακρυμανικο ισοθερμικο μπλουζάκι μετά μάλλινη ,αλεξίσφαιρο και κορντουρα -στολή - από κάτω μακρύ ισοθερμικο κολάν και παντελονι κορντουρα με επένδυση

7Tolis
31/10/2014, 18:21
διαβάζοντας δω και εκει βλέπω πως το ισοθερμικο πρέπει να κινείσαι ωστε να αποδώσει με την θερμοκρασία του σώματος.Το θερμοεσώρουχο εγκλωβίζει μέσα την θερμοκρασία ή ειναι το ίδιο με το ισοθερμικό απλα το λένε και έτσι;Το ντύσιμο είναι εσώρουχο,επένδυση ή κολάν (όχι το pretty),κορντουρα ή κάργκο pentagon παντελόνι και απο πάνω μακρυμάνικο μακώ συν κοντομάνικο υπηρεσίας και μπουφάν κορντουρα.Στις κάλτσες θα παιχτει σενάριο άυριο στο toofast που είδα οτι έχει ωραία πραγματάκια αλλα τουλάχιστον να ξέρω με τα ισοθερμικά τι παίζει.

υγ ξέχασα τις τιράντες :)

SHOOTER045
31/10/2014, 18:41
Για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Και δεν είσαι καν Πόντιος326089
Από πάνω προς τα κατω
Ισοθερμικο μπλουζάκι πού φοριέται εσωτερικά.
Ισοθερμικο κολάν που φοριέται και αυτό εσωτερικά πάνω απ το εσώρουχο.
Κάτω κάλτσες ισοθερμικές ορειβασίας- σκι
Και επιπροσθετα καλτσακι νεοπρεν

gior-gos
31/10/2014, 19:27
Καποιοι παλαιοτερα, φορουσαν στα βαρια τα κρυα στολη καταδυσης..

SHOOTER045
31/10/2014, 19:47
και καποιοι αλλοι καλσον

7Tolis
31/10/2014, 19:49
ναι οκ αλλα,το ισοθερμικο ειναι το ιδιο με το θερμοεσωρουχο ή αλλο πράμα;

SHOOTER045
31/10/2014, 19:57
ρε εσυ τολη
μαλλον η ονομασια αλλαζει
αφου σου λεω οτι φοριουνται κατασαρκα εσωτερικα
αρα αντι εσωρουχου-φανελακι κλπ
θυμαμαι οταν ημουν φανταρος και πηγαμε για χειμερινη
μας ειχαν δωσει μια δικτυωτη φανελα -ελαστικη-και πανω απο αυτην αλλη φανελλα χωρις τρυπες
ο εγκλωβισμος του αερα,και της ζεστης του σωματος ηταν απιστευτος

7Tolis
31/10/2014, 20:23
και τα δυο κατασαρκα οπως το λες φοριούνται.Ειναι το ίδιο απλα η ονομασία αλλάζει γιατι και εγω στην ιδια σκέψη καταλήγω.

SHOOTER045
31/10/2014, 20:25
παντως επειδη ειναι ολα πολυ ελαστικα
δεν ενοχλουν

irinia
31/10/2014, 20:56
ΚΥΛΟΤΑΚΙ............





Μέ κωλοκόφτη..........

SHOOTER045
31/10/2014, 21:44
ΚΥΛΟΤΑΚΙ............





Μέ κωλοκόφτη..........

Γίνεσαι πρόστυχος γέροντα.
Εγώ έχω μείνε στα καλσόν αυτοκινήτου με τρύπα στα επίμαχα σημεία, για να μην το σκίζεις από την βιασύνη....

cityfly
01/11/2014, 12:37
7 χρονια μετα, το ιδιο αρωμα φορατε...:D


9 είναι η δεύτερη ανασκαφή :p

teoT
16/11/2014, 10:50
Τα εχω πετυχει αυτα, απο αλλες φιρμες βεβαια, σε διαφορα σαιτ απο Αγγλια, αλλα σε μισες τιμες.
Wind stoppers λεγονται, αλλα αμφιβαλλω για την δουλεια που κανουν κατω απο το μπουφαν, εκτος και αν τα συνδυασεις με ισοθερμικα, ωστε (λογικα τουλαχιστον), να μην λιωσεις στον ιδρωτα μεσα στο καταχειμωνο.
Τσεκαρετε το www.mandp.co.uk, εκει τα ειδα τελευταια φορα σε προσφορα, αλλα σε μια συντομη αναζητηση τωρα δεν τα βρηκα.

Το αυτό..!
Κάνουν πολύ καλή δουλειά με η χωρίς ισοθερμικά, αλλά πρέπει να είναι ιδιαιτέρως διαπνέοντα για να μη δημιουργούνται υδρατμοί από τη θερμότητα του σώματος.
Το καλύτερο σε λογική τιμή είναι της salomon (60-80 ευρά).


Εγώ πιστέυω οτι το καλύτερο για το κρύο μέσα απο το δερμάτινο είναι το ισοθερμικό!!!Το θέμα είναι να μην το φορέσεις κρύο, γιατί θα μείνει κρύο. Πρίν το φόρεμα, ζεστανέτο στο καλοριφέρ ή με σεσουάρ ή με κάτι άλλο. Κάλο είναι να φοράς και φουλάρι στο λαιμό γία να μην εισχωρεί ο αέρας απο το πάνω μέρος του μπουφάν.

Τα ισοθερμικά όπως και οτιδήποτε έχει κάποιο αδιαφροχοποιητικό στρώμα δεν πρέπει ποτέ να μπαίνουν πάνω σε καλοριφέρ ή να πλένονται με μαλακτικό...

VANDA
17/11/2014, 12:26
Το θέμα με τα ισοθερμικά δεν είναι να είναι ζεστά τα ίδια πριν φορεθούν, αλλά να είναι ζεστό το σώμα! Εκεί που ξυπνάς και είσαι φουρνιστός από το πάπλωμα, βγάζεις χέρι, αρπάζεις το ισοθερμικό, το φοράς και καθάρισες. Τώρα αν η δουλειά σου είναι τσολιάς να στέκεσαι ακίνητος με τις ώρες.. ε κάποια στιγμή θα την ακούσεις.

SHOOTER045
17/11/2014, 12:35
Είμαι στο ψάξιμο για μπότες goretex η μη,σιγουρα αδιάβροχες και όσο το δυνατόν ζεστές,τα άρβυλα που έχω για εξτριμ συνθήκες δεν καταλαβαίνουν τίποτα αλλά είναι χοντρά.
Δυστυχώς ξεφεύγουν σε τιμή, αλλά το ψάχνω γι αυτό και άφησα το κράνος ( για την ώρα ) το κρυο εδώ δεν παλεύεται

EVI
21/11/2014, 02:29
εφημεριδα :P