PDA

View Full Version : Το Club Decadence επιστρέφει!!



Billymuse
18/04/2017, 15:50
Όπως λέει και ο τίτλος, η μαγαζάρα που είχε κλείσει πριν 9 χρόνια επιστρέφει στον Τόπο που ήταν :beer::D:D:D
Αντε με το καλο να ανοίξουν και άλλα ωραία μαγαζάκια στα Εξαρχεια όπως τo Μο better, Ιl Dopio..

http://www.thetoc.gr/best-of-internet/article/to-club-decadence-epistrefei

Apache
18/04/2017, 16:00
Mαγαζάρα, φάγαμε τα νιάτα μας εκεί...
Και ανοίγει σε εποχή που μας έχει πνίξει το σκυλάδικο......

BLiTzER
18/04/2017, 16:03
Το Mo Better έχει ανοίξει αλλού: https://www.facebook.com/mobetterclub

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
18/04/2017, 16:10
Mαγαζάρα, φάγαμε τα νιάτα μας εκεί...
Και ανοίγει σε εποχή που μας έχει πνίξει το σκυλάδικο......

Αν εσύ πουριχνες μπετα στην Ακρόπολη, πήγαινες στα νιάτα σου εκεί, ο από πάνω σου θαταν σε καμιά σπονδυλική στήλη όταν πήγαινε.:cry:

buckley
18/04/2017, 17:06
Πολλές αναμνήσεις...
http://news247.gr/eidiseis/mixani-tou-xronou/mhxanh-toy-xronoy-club-decadence-to-spiti-toy-xoyntikou-antivasilea-poy-egine-ena-apo-ta-pio-thrylika-klamp.3287283.html

Billymuse
18/04/2017, 17:54
Το Mo Better έχει ανοίξει αλλού: https://www.facebook.com/mobetterclub

Το ξέρω πουλάκι μου όπως και το Ντέκα έκανε ενα μικρό αποτυχημένο πέρασμα απο σε ενα αλλο στέκι της Μπενάκη.
Το τυνιακό το άνοιξαν τελικά;

BLiTzER
18/04/2017, 17:56
Ελπίζω πως όχι. Όχι άλλα τραπέζια και καρέκλες καφενείου και hip φοιτητές.

Μικe777
18/04/2017, 20:04
εχουμε καψει κι εκει πολλα εγκεφαλικα κυτταρα!
ιστορικο μαγαζι ομως..:D

Bob_o_mastoras
18/04/2017, 20:48
Ρε Αθηνεζοι!! :rolleyes: Το Decadence το καλο ηταν στη Θεσσαλονικη στα 90ies!!
:alien:Tεκνο-τρανσο-καψιμο-καγκουραδικο!!:alien:
Υπαρχει ακομα αλλα δεν νομιζω να εχει την παλια παρακμιακη του αιγλη πλεον.

vaska
18/04/2017, 20:56
Ρε Αθηνεζοι!! :rolleyes: Το Decadence το καλο ηταν στη Θεσσαλονικη στα 90ies!!
:alien:Tεκνο-τρανσο-καψιμο-καγκουραδικο!!:alien:
Υπαρχει ακομα αλλα δεν νομιζω να εχει την παλια παρακμιακη του αιγλη πλεον.

Σαν το ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο το καλό ένα πράγμα

:D

Red Rider
18/04/2017, 21:16
Ρε Αθηνεζοι!! :rolleyes: Το Decadence το καλο ηταν στη Θεσσαλονικη στα 90ies!!
:alien:Tεκνο-τρανσο-καψιμο-καγκουραδικο!!:alien:
Υπαρχει ακομα αλλα δεν νομιζω να εχει την παλια παρακμιακη του αιγλη πλεον.

Καλα,τα psychedelic-trance-techno στέκια τύπου lobby,αλσος,amorphia κλπ έσκασαν σαν πυροτέχνημα κάπου εκεί στα 90s.... Κατι σαν τα tribal tattoo ενα πράμα.

Bob_o_mastoras
18/04/2017, 21:20
Σαν το ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο το καλό ένα πράγμα

:D

Τοτε ανθισε κιολας, επι εποχες παλιας καλης Πασοκαρας!!

Coyote.V
18/04/2017, 21:37
Γουστάρω, σίγουρα θα έρθει και ο Νικ Κέιβ, εκεί την έβγαζε όποτε ερχόταν Αθήνα.


Πάρτε και ένα ποιηματάκι που έγραψε για αυτήν.

Lightning bolts

https://www.youtube.com/watch?v=t7zD9S3L2G0


:cool:

Και στο λίκνο της Δημοκρατίας
τα περιστέρια φορούν αντιασφυξιογόνες μάσκες

Billymuse
18/04/2017, 21:51
Oυκ ολίγες φορές Τραγούδαγε και ο Μίκης Θεοδωράκης στο τσακίρ κέφι που σύχναζε συχνά με τα εγγόνια του.
Μακάρι να συνεχίσει απο εκεί που έμεινε το όλο concept.

Apache
19/04/2017, 01:10
Γουστάρω, σίγουρα θα έρθει και ο Νικ Κέιβ, εκεί την έβγαζε όποτε ερχόταν Αθήνα.


Πάρτε και ένα ποιηματάκι που έγραψε για αυτήν.

Lightning bolts

https://www.youtube.com/watch?v=t7zD9S3L2G0


:cool:

Και στο λίκνο της Δημοκρατίας
τα περιστέρια φορούν αντιασφυξιογόνες μάσκες

Είμασταν εκεί μετά από συναυλία του Cave στο Ρόδον και ξαφνικά μου λέει ο αδερφός μου (εν μέσω αλκοόλ και διαφόρων) "ρε μ@λ@κα έχω γίνει χρέπι" του λέω γιατί ρε; Και μου απαντάει¨"Βλέπω ακόμα τον Cave μπροστά μου", όντως είχε έρθει εκεί με τον Blixa και τον Πετρίδη...

Coyote.V
19/04/2017, 08:47
Είμασταν εκεί μετά από συναυλία του Cave στο Ρόδον και ξαφνικά μου λέει ο αδερφός μου (εν μέσω αλκοόλ και διαφόρων) "ρε μ@λ@κα έχω γίνει χρέπι" του λέω γιατί ρε; Και μου απαντάει¨"Βλέπω ακόμα τον Cave μπροστά μου", όντως είχε έρθει εκεί με τον Blixa και τον Πετρίδη...

Δεν το έγραψα για πλάκα, μόνο σε αυτό το μαγαζί πήγαινε όταν ερχόταν στην Αθήνα. Στις αρχές πρέπει να τον έφερναν οι διοργανωτές που έστηναν τις συναυλίες , αργότερα γνωρίστηκε με τους θαμώνες-ιδιοκτήτη και ερχόταν και μόνος του.

381282

FotisFz1
19/04/2017, 10:10
Ρε Αθηνεζοι!! :rolleyes: Το Decadence το καλο ηταν στη Θεσσαλονικη στα 90ies!!
:alien:Tεκνο-τρανσο-καψιμο-καγκουραδικο!!:alien:
Υπαρχει ακομα αλλα δεν νομιζω να εχει την παλια παρακμιακη του αιγλη πλεον.

Δεν εχει την παραμικρη σχεση με το παλιο δυστυχως
Βεβαια η ηλεκτρονικη μουσικη εχει αλλαξει παρα πολυ πλεον και προς το χειροτερο.
Δεν θα ξαναπαιχτουν μουσικαρες οπως τοτε
που "βλεπαμε κυκλους"

Billymuse
19/04/2017, 11:22
381286

Bob_o_mastoras
19/04/2017, 11:47
381286

Ωχου, πρεπει να πουλαει ολο αυτο τον προλογο...;;; :facepalm:
Ενα (αλλο ενα) μαγαζι που θα πουλαει ξυδια και μουσικη για να βγαζει κερδος ηταν και θα ειναι. Simple as that! (ουδεν κακο)
Περιοδικα, λεσχη, ραδιοφωνο, ψαροσουπες κλπ κλπ... Δεν θα πηγαινα μονο και μονο για τον προλογο και την υπερπροσπαθεια του να το παιξει "εναλακτικο"..

BLiTzER
19/04/2017, 11:49
Δεν θα πηγαινα μονο και μονο για τον προλογο και την υπερπροσπαθεια του να το παιξει "εναλακτικο"..

Alternative is the new mainstream.

Billymuse
19/04/2017, 12:50
Προφανως εχει ριξει του κοσμου το χρημα για να φτιαχτει γιατί ειχε ρημαξει τοσα χρονια. Πιστεψε με δεν βγαζεις ευκολα χρημα μιας και εχω επαφη με τον χωρο ;-)

Bob_o_mastoras
19/04/2017, 13:12
Προφανως εχει ριξει του κοσμου το χρημα για να φτιαχτει γιατί ειχε ρημαξει τοσα χρονια. Πιστεψε με δεν βγαζεις ευκολα χρημα μιας και εχω επαφη με τον χωρο ;-)

Το ξερω οτι δε βγαινει ευκολα χρημα σε τετοιου ειδους bar (αν "πιασει" βεβαια, χεζεσαι στο ταλιρο). Σεβομαι τον κοπο και το ρισκο που παιρνει ο ιδιοκτητης του για να βγαλει τα προς το ζην.
Αυτο που δεν σεβομαι και δεν μου αρεσει ειναι ο τροπος που επελεξε να το προωθησει και η κιβδηλη, κατ'εμε, ταυτοτητα που του προσδιδει.
Το εχω δει πολλακις το εργο με "εναλακτικα" μαγαζια και ποσο """""εναλακτικα""""" ειναι σε θεματα εργασιακων σχεσεων, διαχειρισης και κερδους.
Και το πιο τραγελαφικο ειναι οταν βλεπω εργαζομενους να τρωνε τον ιδιο "παπα" με τους πελατες.. :facepalm:

Billymuse
19/04/2017, 13:32
Το ξερω οτι δε βγαινει ευκολα χρημα σε τετοιου ειδους bar (αν "πιασει" βεβαια, χεζεσαι στο ταλιρο). Σεβομαι τον κοπο και το ρισκο που παιρνει ο ιδιοκτητης του για να βγαλει τα προς το ζην.
Αυτο που δεν σεβομαι και δεν μου αρεσει ειναι ο τροπος που επελεξε να το προωθησει και η κιβδηλη, κατ'εμε, ταυτοτητα που του προσδιδει.
Το εχω δει πολλακις το εργο με "εναλακτικα" μαγαζια και ποσο """""εναλακτικα""""" ειναι σε θεματα εργασιακων σχεσεων, διαχειρισης και κερδους.
Και το πιο τραγελαφικο ειναι οταν βλεπω εργαζομενους να τρωνε τον ιδιο "παπα" με τους πελατες.. :facepalm:

Kαταλαβαίνω που το πας αλλα καλό θα είναι να δούμε στη πράξη το concept πως θα είναι γιατί αμα διαφέρει κατα πολύ απο το παλιό απλα θα πηγαίνει μόνο το ''εναλλακτικό βλαμμένο κοινό''. Τα άλλα περι εργασιακού είναι άλλη κουβέντα ας μην την κάνουμε εδω ;) Δεν ξέρω κατα πόσο άλλαξε το ιδιοκτησιακό καθεστώς αλλά η δύναμη των Κοινωνικών μέσων δικτύωσης είναι το καλύτερο μέσο για διαφήμιση οπότε θα δούμε πολλά τέτοια μέχρι να στρώσει το μαγαζι...

Coyote.V
19/04/2017, 13:34
Πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν θα έχει τον ίδιο χαρακτήρα που είχε παλιά. Εκτός από τον χώρο τη μεγαλύτερη σημασία την έχουν οι θαμώνες, δεν μπορώ να φανταστώ την κουτσή Μαρία να πηγαίνει επειδή είναι ΙΝ, που πολύ φοβάμαι ότι θα συμβεί.
Τότε ήταν χώρος συνάντησης περιθωριακών καλλιτεχνών και αναρχικών ομάδων εκτός από τους ξέμπαρκους της μιας βραδιάς το χρόνο. Γιαυτό άλλωστε και άφησε το όνομα που άφησε.

Bob_o_mastoras
19/04/2017, 13:52
Ο αξιοτιμος υπουργος κ. Φλαμπουραρης που μενει στην κατω γωνια δεν θα ενοχλειται απο τον θορυβο και τη μουσικη...;;; :lol:


υ.γ. Περα απο την πλακα, πολυ ησυχο σημειο για να υπαρχει bar. Αν εμενα εκει θα μου την εσπαγε..

υ.γ.2. Γενικοτερα, γκρινιαζω σημερα διοτι δεν μπορεσα να παω βολτα με το μοτορι.. :sad:

Coyote.V
19/04/2017, 13:58
Ο αξιοτιμος υπουργος κ. Φλαμπουραρης που μενει στην κατω γωνια δεν θα ενοχλειται απο τον θορυβο και τη μουσικη...;;; :lol:


υ.γ. Περα απο την πλακα, πολυ ησυχο σημειο για να υπαρχει bar. Αν εμενα εκει θα μου την εσπαγε..

υ.γ.2. Γενικοτερα, γκρινιαζω σημερα διοτι δεν μπορεσα να παω βολτα με το μοτορι.. :sad:

Δεν έχει θέμα, η μουσική ήταν σχετικά χαμηλά για συζήτηση και το κτήριο ηχομονωμένο, τα καλοκαίρια έπαιζε αρκουδίσιο και δεν ενοχλούσαν κανένα.

Billymuse
19/04/2017, 14:12
Nαι,παρόλο που είχε και 3 stage με διαφορετικές μουσικές δεν ενοχλούσε και τόσο την γειτονιά. Κακό δεν ειναι να το δουν και άτομα που δεν το πρόλαβαν και σίγουρα θα παει η Σάρα και η Μάρα το θέμα είναι να μην γίνει καμιά εμπορική μαλακία και χαλάσει εντελώς τον τίτλο της μαγαζάρας που κατείχε για πολλά χρονια

buckley
19/04/2017, 14:21
Για Decadence δεν το βλέπω https://www.merriam-webster.com/dictionary/decadence
με FB κοινό και "ρεφενέ" ,βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος...

ggs
19/04/2017, 14:28
Άντε να ξανά ανοίξει και η "Τριάνα του Χειλά" και ο "Τζίμης ο Χοντρός"..

Τα 80- 90ς είχαν μαγαζαρες γιατί τότε ειμασταν νέοι και ήταν μέρη που είχαν άποψη,φρέσκια μουσική, φρέσκιες ιδέες, φρέσκες φάτσες.

Τώρα,είναι 2017...

Οι σημερινοί πιτσιρικάδες έχουν τα δικά τους στέκια και δεν χρειάζονται ένα ακόμα ρετρολαγνο όνομα ...Μόνο οι νοσταλγικόι μπαρμπαδες χαίρονται που νομίζουν ότι θα πάνε να κουνήσουν τις κοιλιες τους στους ρυθμούς των κακών σπόρων όπως τότε..

Έχει ξανά ανοίξει και το remember (στου Ψυρρή πλέον) ..Με τα ίδια ρούχα με τότε..Αν βρείτε κάτι να σας κάνει, πλύντε το καλά γιατί μυρίζει μούχλα..

DAYMAN
19/04/2017, 15:25
Ρε Αθηνεζοι!! :rolleyes: Το Decadence το καλο ηταν στη Θεσσαλονικη στα 90ies!!
:alien:Tεκνο-τρανσο-καψιμο-καγκουραδικο!!:alien:
Υπαρχει ακομα αλλα δεν νομιζω να εχει την παλια παρακμιακη του αιγλη πλεον.

καμια σχεση ομως!;)
αν και στα 80ς λιγοι γνωριζαν την υπαρξη του.

buckley
19/04/2017, 15:52
Άντε να ξανά ανοίξει και η "Τριάνα του Χειλά" και ο "Τζίμης ο Χοντρός"..

Τα 80- 90ς είχαν μαγαζαρες γιατί τότε ειμασταν νέοι και ήταν μέρη που είχαν άποψη,φρέσκια μουσική, φρέσκιες ιδέες, φρέσκες φάτσες.

Τώρα,είναι 2017...

Οι σημερινοί πιτσιρικάδες έχουν τα δικά τους στέκια και δεν χρειάζονται ένα ακόμα ρετρολαγνο όνομα ...Μόνο οι νοσταλγικόι μπαρμπαδες χαίρονται που νομίζουν ότι θα πάνε να κουνήσουν τις κοιλιες τους στους ρυθμούς των κακών σπόρων όπως τότε..

Έχει ξανά ανοίξει και το remember (στου Ψυρρή πλέον) ..Με τα ίδια ρούχα με τότε..Αν βρείτε κάτι να σας κάνει, πλύντε το καλά γιατί μυρίζει μούχλα..

Πες μου ότι τα βρήκες στο ίντερνετ ψηλέ αλλιώς καήκαμε !
ΥΓ Πες τα στη νεολαία Ηλία...