PDA

View Full Version : Τέμπη. Η χαρά του παιδιού.



GiorgosLa
18/04/2017, 22:22
Θα το έβαζα στο: "συναντήσεις και βόλτες" αλλά ένιωσα απίστευτα σήμερα (ένα δάκρυ κύλισε) και ήθελα να γράψω δυο λόγια.
Στο τέλος του 70 αρχές 80s, τότε που αρχίσαμε να ξεμυτίζουμε απ τα όρια της πόλης, τότε που τα μηχανάκια μας άρχισαν να μας επιτρέπουν να πάμε λίγο παραπέρα απ τα λασπωμένα χαντάκια και τα αναχώματα της περιοχής, ο πλαταμώνας ήταν απ τους πιο δημοφιλής προορισμούς. Για τους περισσότερους, ήταν η θάλασσα, το μάτι, το καμάκι κλπ. Και για μας, δεν λέω. Αλλά όταν ξεκινάς απ την πόλη 2 η ώρα την νύχτα να πας Πλαταμώνα, ε δεν πας για καμάκι. Πας μόνο και μόνο για να περάσεις τα Τέμπη!!!
Με μηχανάκι, ότι ώρα και αν περνούσες, ήταν πάντα η χαρά του παιδιού. Η πρώτη ανοιχτή δεξιά μετά τον Ευαγγελισμό, που απλά σε προειδοποιούσε ότι... αρχίζουμε. Η αριστερή στο τέλος της κατηφορικής ευθείας μετά τα παλιά διόδια και η αμέσως κλειστή δεξιά, που ήθελε φρένα καλά. Το πολύ ανοιχτό ες πριν την αγία Παρασκευή, που τα 125 και 250αρια εντουράκια τερμάτιζαν. Η αριστερή στην αγία Παρασκευή, που πάντα κάποιος θα έτρεχε να γλιτώσει. Και τέλος το αγαπημένο μου εσάκι λίγο πριν την γέφυρα. Εκεί που όσο και να σε δυσκόλευε κάποιο αυτοκίνητο, μάζευες φούρια λίγο πριν και αν δεν ερχόταν κάποιος από απέναντι, εκεί τον καθάριζες. Πολλά περάσματα. Πολλές αναμνήσεις. Πολλές μέρες κι ακόμα περισσότερες νύχτες. Απ το 85 και μετά μπήκε και το αυτοκίνητο στο παιγνίδι. Όσο περνούσαν τα χρόνια η κίνηση αυξανόταν. Απ το 90 και μετά μόνο νύχτα τα χαιρόσουν τα Τέμπη. Απ το 2000 και μετά, ούτε καν νύχτα. Έμεινα και μεγάλο διάστημα μόνο με αυτοκίνητο, αρχίσαμε και να μεγαλώνουμε και τα Τέμπη άρχισαν να γίνονται ένα αναγκαστικό, δύσκολο πέρασμα για βόρια Ελλάδα. Τελευταία φορά που ευχαριστήθηκα Τέμπη, ήταν φέτος με... συμφορουμίτη. Ήταν πρωί, δεν είχε πολύ κίνηση, καλός αντίπαλος και... ξανάνιωσα. Ίσως φάγαμε και τις μούντζες μας, αλλά χαλάλι. Το απόγευμα στο γυρισμό ήταν αλλιώς. Κανονική κίνηση και το χαίρεσαι μόνο, γιατί περνάς πιο εύκολα και γρήγορα απ τα αυτοκίνητα. Μέχρι σήμερα...
Αφορμή για όλο αυτό, ήταν ένα ταξιδάκι χτες από Λάρισα, Σέρες. Για διάφορους λόγους, αλλά κυρίως λόγο καιρού, πήγα με αυτοκίνητο. Και λόγου χρόνου, και περιέργειας συνοδηγού, πλήρωσα όλα τα διόδια (τα ίδια σχεδόν με πριν) για να δούμε τις καινούριες σήραγγες στα Τέμπη. Εντάξει, ένας καινούριος δρόμος.
Εμένα με κώλυσε να περάσω τα Τέμπη.
Σήμερα 18/4/2017 Ώρα 9 το πρωί, ο ήλιος λάμπει στον ουρανό. Το μηχανάκι γουργουρίζει στο ρελαντί μέχρι να κουμπωθώ.
"Που θα πας?"
"Πάω πλαταμώνα να βρω δρόμο χωρίς διόδια." 09.30 έχω περάσει τον κόμβο στον ευαγγελισμό, και μπαίνω στα Τέμπη απ τον "παλιό" δρόμο. Πήρα μαζί και την φωτογραφική, μήπως χρειαστεί κάτι καλύτερο απ το τηλέφωνο. Την έχω στο βαλιτσάκι πίσω. Θα προχωρήσω λίγο να δω πως είναι τα πράγματα και μετά θα βγάλω φωτογραφίες. Προχωράω. Στην αρχή διστακτικά. Ένα δυο αυτοκίνητα που και που. Ανεβαίνω σιγά, σιγά αλλά ώσπου να πάρω χαμπάρι τι έγινε έχω φτάσει στην γέφυρα και δεν το χόρτασα. Πάω και μέχρι Πλαταμώνα για να μη με ρωτήσουν για τους παράδρομους και δεν ξέρω και ξανά πίσω. Έχω και κάτι φωτο να βγάλω. Το ανοιχτό ες στη Ραψάνη σε βάζει στο κλίμα. Η Φωτογραφία που ήθελα να βγάλω στο αγαπημένο εσάκι μετά τι γέφυρα ξεχνιέται και σε λίγο έχω περάσει την αγ. Παρασκευή και φτάνω στο ανοιχτό κομμάτι. Αυτό που πιτσιρικάδες δεν μας έφτανε το μηχανάκι και μεγάλους δεν μας άφηνε η κίνηση. Σήμερα... πραγματικά η χαρά του παιδιού. Χωρίς να το καταλάβω, έφτασα στο πλάτωμα που ήταν τα παλιά διόδια. Δεν μου πήγαινε η καρδιά να φύγω χωρίς μια φωτογραφία. Ξανά πίσω λοιπόν και φυσικά δεν μου πήγαινε η καρδιά να σταματήσω για φωτογραφία. Έβαλα το κεφάλι κάτω και... το ένιωσα μέχρι το μεδούλι. Ξανά στη Ραψάνη και στο... τέταρτο πέρασμα προς τα κάτω έβγαλα και κάνα δυο φωτογραφίες. Έτσι για να έχουμε.

GiorgosLa
18/04/2017, 22:38
Οι ανοιχτές στη Ραψάνη, λίγο πριν την γέφυρα.


381273

Το αγαπημένο μου εσάκι (ανάποδα. Προς Λάρισα δεν λειτουργούσε το ίδιο) λίγο μετά την γέφυρα.

381274

Το ανοιχτό κομμάτι που τώρα πας... όσο μπορείς.

381275

GiorgosLa
18/04/2017, 22:46
Πριν λίγες μέρες θα ήταν πολύ δύσκολο να βγει φωτογραφία απ αυτό το σημείο.

381276

Η χαρά του παιδιού τα Τέμπη, αλλά και η λίπη του έμπορα στην αγ. Παρασκευή και στα παλιά διόδια.


381277

381278

GiorgosLa
18/04/2017, 23:00
Όποιος θέλει λεπτομέρειες για διόδια, εξόδους και περάσματα από παράδρομους γιαυτό το κομάτι, ας με ρωτήσει. Σχετικά εύκολα πας Λάρισα Κατερίνη χωρίς διόδια.

teogtp
18/04/2017, 23:00
Γεια σου ρε Γιωργη με τα ωραια σου!
: provio:
:D

irinia
18/04/2017, 23:32
ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ




Ερχόμενος,που πρέπει να βγεις από την Εθνική
για να μην πάρεις τον καινούργιο δρόμο
και να ανεβείς Παντελεήμονα..??
Από Λιτόχωρο ή πάει παρακάτω..??
Επίσης από Λάρισα ερχόμενος για Κατερίνη
που χωρίζει για να πάρω τον παλιό να περάσω από Τέμπη..??
Τα διόδια μεταφέρθηκαν..??
Από Λάρισα μεριά προς Κατερίνη..??
Από Λεπτοκαρυά τα παλιά υπάρχουν..??
Ή μπαίνεις στα Τέμπη χωρίς διόδια εκεί και στην διασταύρωση
για Πυργετό..??
Αν ξέρεις γράψε μας...

Bob_o_mastoras
19/04/2017, 00:05
:hmm: Τωρα που η κινηση θα ειναι ελαχιστη, τα Τεμπη θα μοιαζουν σχεδον με πιστα!! Καλη παρατηρηση!! Δεν το ειχα σκεφτει!!
Ασφαλτο καλη εχουν, ωραιες στροφες εχουν, το μονο επικινδυνο ειναι κανενα αγροτικο που πεταγεται απο τις καθετες οδους.
Αυριο, τελευταια μερα πριν αρχισω τη δουλεια ελεγα να παω Χαλκιδικη αλλα τωρα το σκεφτομαι για Τεμπη.. :a01:
Δεν τα εχω πετυχει ποτε χωρις νταλικες και κινηση..

7Tolis
19/04/2017, 00:06
-Λευτέρη 7 το πρωί ραντεβου στο βενζινάδικο μετά τα διόδια
-Έγινε Τολίνο τα λέμε εκεί.

-Κώστα,Ηλία,Κώστα,θα μας περιμένει ο Λευτέρης μετά τα διόδια στο γνωστό σημείο.
-Έγινε,6 η ώρα βγαίνουμε εθνική οδό.

Ανεφοδιασμός και ταυτότητα για να ανέβουμε Σέρρες με τα πυραυλάκια της τότε εποχής.
Ξημέρωνε και πλησιάζαμε στα Τέμπη.Εναν καφέ στα γρήγορα για να δέσει η ομάδα και να ζεσταθούμε λίγο και τέρμα γκάζι ξανά.
Τα χιλιάρια μπροστά,τα εξακοσάρια πίσω και σαν μπαλέτο σαν χωρός έμοιαζε η κίνησή μας μέσα στα Τέμπη.
Με πήγες κάποια χρόνια πίσω Γιώργο.Κάποια πολύ όμορφα χρόνια πίσω οπου,και η καλύτερη κάμερα δεν θα μπορούσε να καταγράψει όπως το μυαλό.
Να σαι καλά.

buckley
19/04/2017, 06:26
Θα το έβαζα στο: "συναντήσεις και βόλτες" αλλά ένιωσα απίστευτα σήμερα (ένα δάκρυ κύλισε) και ήθελα να γράψω δυο λόγια.
Στο τέλος του 70 αρχές 80s, τότε που αρχίσαμε να ξεμυτίζουμε απ τα όρια της πόλης, τότε που τα μηχανάκια μας άρχισαν να μας επιτρέπουν να πάμε λίγο παραπέρα απ τα λασπωμένα χαντάκια και τα αναχώματα της περιοχής, ο πλαταμώνας ήταν απ τους πιο δημοφιλής προορισμούς. Για τους περισσότερους, ήταν η θάλασσα, το μάτι, το καμάκι κλπ. Και για μας, δεν λέω. Αλλά όταν ξεκινάς απ την πόλη 2 η ώρα την νύχτα να πας Πλαταμώνα, ε δεν πας για καμάκι. Πας μόνο και μόνο για να περάσεις τα Τέμπη!!!
Με μηχανάκι, ότι ώρα και αν περνούσες, ήταν πάντα η χαρά του παιδιού. Η πρώτη ανοιχτή δεξιά μετά τον Ευαγγελισμό, που απλά σε προειδοποιούσε ότι... αρχίζουμε. Η αριστερή στο τέλος της κατηφορικής ευθείας μετά τα παλιά διόδια και η αμέσως κλειστή δεξιά, που ήθελε φρένα καλά. Το πολύ ανοιχτό ες πριν την αγία Παρασκευή, που τα 125 και 250αρια εντουράκια τερμάτιζαν. Η αριστερή στην αγία Παρασκευή, που πάντα κάποιος θα έτρεχε να γλιτώσει. Και τέλος το αγαπημένο μου εσάκι λίγο πριν την γέφυρα. Εκεί που όσο και να σε δυσκόλευε κάποιο αυτοκίνητο, μάζευες φούρια λίγο πριν και αν δεν ερχόταν κάποιος από απέναντι, εκεί τον καθάριζες. Πολλά περάσματα. Πολλές αναμνήσεις. Πολλές μέρες κι ακόμα περισσότερες νύχτες. Απ το 85 και μετά μπήκε και το αυτοκίνητο στο παιγνίδι. Όσο περνούσαν τα χρόνια η κίνηση αυξανόταν. Απ το 90 και μετά μόνο νύχτα τα χαιρόσουν τα Τέμπη. Απ το 2000 και μετά, ούτε καν νύχτα. Έμεινα και μεγάλο διάστημα μόνο με αυτοκίνητο, αρχίσαμε και να μεγαλώνουμε και τα Τέμπη άρχισαν να γίνονται ένα αναγκαστικό, δύσκολο πέρασμα για βόρια Ελλάδα. Τελευταία φορά που ευχαριστήθηκα Τέμπη, ήταν φέτος με... συμφορουμίτη. Ήταν πρωί, δεν είχε πολύ κίνηση, καλός αντίπαλος και... ξανάνιωσα. Ίσως φάγαμε και τις μούντζες μας, αλλά χαλάλι. Το απόγευμα στο γυρισμό ήταν αλλιώς. Κανονική κίνηση και το χαίρεσαι μόνο, γιατί περνάς πιο εύκολα και γρήγορα απ τα αυτοκίνητα. Μέχρι σήμερα...
Αφορμή για όλο αυτό, ήταν ένα ταξιδάκι χτες από Λάρισα, Σέρες. Για διάφορους λόγους, αλλά κυρίως λόγο καιρού, πήγα με αυτοκίνητο. Και λόγου χρόνου, και περιέργειας συνοδηγού, πλήρωσα όλα τα διόδια (τα ίδια σχεδόν με πριν) για να δούμε τις καινούριες σήραγγες στα Τέμπη. Εντάξει, ένας καινούριος δρόμος.
Εμένα με κώλυσε να περάσω τα Τέμπη.
Σήμερα 18/4/2017 Ώρα 9 το πρωί, ο ήλιος λάμπει στον ουρανό. Το μηχανάκι γουργουρίζει στο ρελαντί μέχρι να κουμπωθώ.
"Που θα πας?"
"Πάω πλαταμώνα να βρω δρόμο χωρίς διόδια." 09.30 έχω περάσει τον κόμβο στον ευαγγελισμό, και μπαίνω στα Τέμπη απ τον "παλιό" δρόμο. Πήρα μαζί και την φωτογραφική, μήπως χρειαστεί κάτι καλύτερο απ το τηλέφωνο. Την έχω στο βαλιτσάκι πίσω. Θα προχωρήσω λίγο να δω πως είναι τα πράγματα και μετά θα βγάλω φωτογραφίες. Προχωράω. Στην αρχή διστακτικά. Ένα δυο αυτοκίνητα που και που. Ανεβαίνω σιγά, σιγά αλλά ώσπου να πάρω χαμπάρι τι έγινε έχω φτάσει στην γέφυρα και δεν το χόρτασα. Πάω και μέχρι Πλαταμώνα για να μη με ρωτήσουν για τους παράδρομους και δεν ξέρω και ξανά πίσω. Έχω και κάτι φωτο να βγάλω. Το ανοιχτό ες στη Ραψάνη σε βάζει στο κλίμα. Η Φωτογραφία που ήθελα να βγάλω στο αγαπημένο εσάκι μετά τι γέφυρα ξεχνιέται και σε λίγο έχω περάσει την αγ. Παρασκευή και φτάνω στο ανοιχτό κομμάτι. Αυτό που πιτσιρικάδες δεν μας έφτανε το μηχανάκι και μεγάλους δεν μας άφηνε η κίνηση. Σήμερα... πραγματικά η χαρά του παιδιού. Χωρίς να το καταλάβω, έφτασα στο πλάτωμα που ήταν τα παλιά διόδια. Δεν μου πήγαινε η καρδιά να φύγω χωρίς μια φωτογραφία. Ξανά πίσω λοιπόν και φυσικά δεν μου πήγαινε η καρδιά να σταματήσω για φωτογραφία. Έβαλα το κεφάλι κάτω και... το ένιωσα μέχρι το μεδούλι. Ξανά στη Ραψάνη και στο... τέταρτο πέρασμα προς τα κάτω έβγαλα και κάνα δυο φωτογραφίες. Έτσι για να έχουμε.

Γέρασες πατρίδα, με ψηλή ζελατίνα και μπαγκαζιέρα...στο επόμενο "πέρασμα" να τα βγάλεις λέω.

Billymuse
19/04/2017, 06:30
Ωραίος ο Γιώργης :beer:


Κάθε φορά που γύριζα απο Χαλκιδική η Σαλόνικα, πάντα εκανα 2 στάσεις την πρώτη μετα τα διόδια Μαλγάρων για το βρώμικο σαντουιτς. Και μετα στα τέμπη για Χαλβά και καφέ,μετά το κόψιμο σε ανάγκαζε να φτάσεις Αθήνα σε 2 ώρες :lol:

GiorgosLa
19/04/2017, 06:33
:hmm: Τωρα που η κινηση θα ειναι ελαχιστη, τα Τεμπη θα μοιαζουν σχεδον με πιστα!! Καλη παρατηρηση!! Δεν το ειχα σκεφτει!!
Ασφαλτο καλη εχουν, ωραιες στροφες εχουν, το μονο επικινδυνο ειναι κανενα αγροτικο που πεταγεται απο τις καθετες οδους.
Αυριο, τελευταια μερα πριν αρχισω τη δουλεια ελεγα να παω Χαλκιδικη αλλα τωρα το σκεφτομαι για Τεμπη.. :a01:
Δεν τα εχω πετυχει ποτε χωρις νταλικες και κινηση..

Ένα ακόμα καλό που έχουν τα Τέμπη, είναι ότι δεν έχουν κάθετους δρόμους. Μια στα αμπελάκια (παλιά διόδια) και μια για στόμιο. (στη γέφυρα)
ΑΛΛΑ... Και λάθος μου που δεν το επισήμανα χτες αν και το είχα στο μυαλό. Τα λίγα αυτοκίνητα που θα βρεις, να έχεις στο μυαλό, ότι κι αυτή νιώθουν μόνοι και μπορεί να κάνουν ότι μ@λ@κία τους κατέβει. Απ το να σταματήσουν στη μέση για φώτο, μέχρι να κάνουν αναστροφή στη μέση του πουθενά.
Μεγάλη προσοχή. Επίσης, είδα συνεργείο του αυτοκινητόδρομου να καθαρίζει τα πάρκινγκ από χόρτα κλπ. Θέλουν κι αυτοί προσοχή, αλλά μάλλον καλό είναι αυτό, για να συντηρήτε ο δρόμος και να μην έχει αυτή την εγκατάλειψη που έχουν τα κομμάτια της παλιάς εθνικής στον Μαλιακό.

Billymuse
19/04/2017, 06:36
Τα διόδια πριν και μετα τα Τέμπη θα παραμείνουν και θα έχουν τις ίδιες τιμές;

GiorgosLa
19/04/2017, 06:46
Γέρασες πατρίδα, με ψηλή ζελατίνα και μπαγκαζιέρα...στο επόμενο "πέρασμα" να τα βγάλεις λέω.

Πάνο, τα βγάλω δεν τα βγάλω, καλά κρασιά. Το καλό είναι ότι και πρώτα και τώρα ψάχνεις και πας στα όρια. Στα δικά σου όρια. Η προσπάθεια είναι ίδια και η ευχαρίστηση επίσης. Τώρα αν σε περάσει και κάνας "αλήτης" απογοητεύεσαι λίγο, αλλά δεν πας για κύπελλο. Την ίδια προσπάθεια κάνουμε.
Πάντως, αν έχω σκοπό για τέτοια βόλτα, συνήθως τα βγάζω. Αν και δεν έχει καμιά φοβερή διαφορά στο αποτέλεσμα, τα βγάζω για το αισθητικό κομμάτι περισσότερο. Χτες δεν είχα τέτοιο σκοπό. ;)

teogtp
19/04/2017, 08:02
Αλήτες. ....που περνάτε τον κοσμάκη από πάνω. .....

:cool:

GiorgosLa
19/04/2017, 08:18
Τα διόδια Θεσσαλονίκη - Λάρισα τώρα, είναι περίπου 9 ευρώ. Δεν θυμάμαι πόσο ήταν πρώτα.
Από Λάρισα προς Θεσσαλονίκη με αυτοκίνητο.
Στο Μακρυχώρι έγινε 2,5 ευρώ. Αυξήθηκε λίγο, αλλά του Πυργετού έχουν βγει έξω απ την εθνική. Λειτουργούν μόνο για τον παράδρομο. Ακυρώθηκε δηλαδή ο Πυργετός, αλλά προστέθηκαν καινούρια στις βασικές εξόδους –εισόδους. Τα διόδια της Λεπτοκαρυάς έχουν 3,20(?) Παίζει να κάνω λάθος 10 με 20 λεπτά. Θα δω τις αποδείξεις και θα το διορθώσω ως το βράδυ με το ακριβές ποσό. Πάντως ο ντόρος που έγινε για το πόσο θα πληρώνεις στα τούνελ ήταν μύθος. (Προς το Παρόν)
Οπότε Λάρισα Πλαταμώνας κοστίζει από εθνική 3,40. Δυόμιση ευρώ στο Μακρυχώρι και 90 λεπτά στην καινούρια έξοδο του Πλαταμώνα. (Πριν ήταν 1,50 στο Μακρυχώρι και 3 τόσο στον Πυργετό. Κοντά στα 5 ευρώ!!! νομίζω) Αν μπεις στην εθνική από Λάρισα δεν μπορείς να γλιτώσεις τίποτα. Δεν υπάρχει έξοδος μέχρι τον Πλαταμώνα χωρίς να πληρώσεις. Για να περάσεις τσάμπα, δεν πρέπει να μπεις καθόλου στη εθνική. Αν είσαι στην εθνική, (έρχεσε από Αθήνα πχ) πρέπει να βγεις στην τελευταία έξοδο για Λάρισα που είναι λίγο πριν τα διόδια του Μακρυχωρίου. Από εκεί ΔΕΝ ξαναμπαίνεις στην εθνική μετά το Μακρυχώρι όπως πρώτα γιατί πλέον έχει διόδια στην είσοδο. Συνεχίζεις προς Ευαγγελισμό και ακολουθείς τον παράδρομο μέχρι να μπεις στα Τέμπη.
Από Θεσσαλονίκη προς Λάρισα, και να βγεις Παντελεήμονα (Τερενς) αν πληρώσεις και τα διόδια της Λεπτοκαρυάς, βγαίνεις στην καινούρια έξοδο του Πλαταμώνα και ακολουθείς τον παλιό δρόμο όπως ήταν. Γυρνάς μέχρι τον Παντελεήμονα απ την παλιά εθνική και πας όπως πήγαινες. Αν δεν θες να πληρώσεις πρέπει να βγεις πριν την Λεπτοκαρυά στην πρώτη έξοδο για Λιτόχωρο. Από κει θα πας παραλιακά μέχρι το κάστρο και… τα γνωστά.
Αν σας μπέρδεψα χειρότερα… θα τα διορθώσουμε. Χρωστώ και τις τιμές των διοδίων.

SHOOTER045
19/04/2017, 08:26
:hmm: Τωρα που η κινηση θα ειναι ελαχιστη, τα Τεμπη θα μοιαζουν σχεδον με πιστα!! Καλη παρατηρηση!! Δεν το ειχα σκεφτει!!
Ασφαλτο καλη εχουν, ωραιες στροφες εχουν, το μονο επικινδυνο ειναι κανενα αγροτικο που πεταγεται απο τις καθετες οδους.
Αυριο, τελευταια μερα πριν αρχισω τη δουλεια ελεγα να παω Χαλκιδικη αλλα τωρα το σκεφτομαι για Τεμπη.. :a01:
Δεν τα εχω πετυχει ποτε χωρις νταλικες και κινηση..

Στα Τέμπη δεν έχει κάθετες οδούς
Πέρα απο τα οχήματα των εμπόρων και της οδικής βοήθειας απέναντι απο την Αγία παρασκευή, δεν είχε ποτέ<μόνιμα> οχήματα

devil's animal
19/04/2017, 08:28
ωραια τα Τεμπη ρε παιδια, αλλα εμενα με εξιταρουν περισσοτερο οι στροφες του Πλαταμωνα...
το ξερω δεν ειναι πολλες...και σιγα θα σας πω ειναι των Τεμπων?
δεν ξερω, μπορει να ειναι οτι μαζευεις περισσοτερα χλμ, μπορει να ειναι λιγο οι κλισεις του δρομου που εχουν ανηφορες-κατηφορες, οτι ειναι πιο φαρδυς ο δρομος, το γεγονος οτι βλεπεις θαλασσα και αν φυγεις πας για μπλουμ...δεν εχω ιδεα...αλλα παντα γουσταρα να στριβω εκει...

Γιωργο...:beer:

Eversman
19/04/2017, 08:46
Γιουργάκ' είσαι μεγάλος αλήτης/μηχανόβιος! Και δεν εννοώ στην ηλικία έ?

Πολλές :coca cola: :)

7Tolis
19/04/2017, 09:01
Του Πλαταμώνα είναι επίσης εξαιρετικές. Απλά λέγαμε για των Τεμπών.

GiorgosLa
19/04/2017, 09:30
Αλήτες. ....που περνάτε τον κοσμάκη από πάνω. .....

:cool:

Εσύ κρυφοζούζουνε θα τα πληρώσεις όλα αυτά. (Δεν θα σε πετύχω με το σκούτερ σε καμιά ευθεία???) :bawl:

SHOOTER045
19/04/2017, 09:38
Εσύ κρυφοζούζουνε θα τα πληρώσεις όλα αυτά. (Δεν θα σε πετύχω με το σκούτερ σε καμιά ευθεία???) :bawl:

Θα τον πας <πατηρακι>????

GiorgosLa
19/04/2017, 09:41
ωραια τα Τεμπη ρε παιδια, αλλα εμενα με εξιταρουν περισσοτερο οι στροφες του Πλαταμωνα...
το ξερω δεν ειναι πολλες...και σιγα θα σας πω ειναι των Τεμπων?
δεν ξερω, μπορει να ειναι οτι μαζευεις περισσοτερα χλμ, μπορει να ειναι λιγο οι κλισεις του δρομου που εχουν ανηφορες-κατηφορες, οτι ειναι πιο φαρδυς ο δρομος, το γεγονος οτι βλεπεις θαλασσα και αν φυγεις πας για μπλουμ...δεν εχω ιδεα...αλλα παντα γουσταρα να στριβω εκει...

Γιωργο...:beer:

Πραγματικά Σταύρο, για τους περισσότερους οι στροφές του Πλαταμώνα ήταν καλύτερες. Εμένα πάλι δεν μου άρεσαν ποτέ. Ιδικά αυτήν την κατηφορική κλειστή δεξιά που γουστάρετε όλοι, εμένα πάντα με φόβιζε. Και όντως τα Τέμπη δεν είναι πολύ. Τώρα που άδειασε, το υπολογίζω (δεν το μέτρησα) από Ευαγγελισμό ως την γέφυρα, 4 με 6 λεπτά. Για μένα. Εσείς οι SSαδες, σίγουρα λιγότερο.

SHOOTER045
19/04/2017, 09:47
Χτες που ανέβαινα,σταμάτησα στα leroy στην Λάρισα.
Και απ όταν βγηκα εθνική μέχρι που πέρασα Πλαταμώνα εκανα κάτω απο μισή ώρα στο πολύ χαλαρο

GiorgosLa
19/04/2017, 10:17
Χτες που ανέβαινα,σταμάτησα στα leroy στην Λάρισα.
Και απ όταν βγηκα εθνική μέχρι που πέρασα Πλαταμώνα εκανα κάτω απο μισή ώρα στο πολύ χαλαρο

Τόσο είναι περίπου. Αν πας με τα όρια είναι κάτι πάνω από 30 λεπτά. Αν πας με 130 - 140 και στα τούνελ πέσεις μέχρι 120 (έχουν όριο 80 και είναι γεμάτα κάμερες) κάνεις περίπου 15 λεπτά. Αν εσύ το μέτρησες από Λάρισα και έκανες κάτω από μισή ώρα, έπρεπε να σε γράψουν!!! :D

vaska
19/04/2017, 10:20
:beer::beer::beer: Για την αλητεία ρε γαμώ το!!!

SHOOTER045
19/04/2017, 10:21
Στα τούνελ πηγαινα σταθερά 90.
Μετα ανοιγα 130+
Και το μήκος δεν είναι τόσο όσο γράφουν.
Τώρα
Η έκλεψε ο μηχανικός
Η το αμάξι κλέβει
Μου τα έδειχνε ποιο κοντά

irinia
19/04/2017, 12:13
Τα διόδια Θεσσαλονίκη - Λάρισα τώρα, είναι περίπου 9 ευρώ. Δεν θυμάμαι πόσο ήταν πρώτα.
Από Λάρισα προς Θεσσαλονίκη με αυτοκίνητο.
Στο Μακρυχώρι έγινε 2,5 ευρώ. Αυξήθηκε λίγο, αλλά του Πυργετού έχουν βγει έξω απ την εθνική. Λειτουργούν μόνο για τον παράδρομο. Ακυρώθηκε δηλαδή ο Πυργετός, αλλά προστέθηκαν καινούρια στις βασικές εξόδους –εισόδους. Τα διόδια της Λεπτοκαρυάς έχουν 3,20(?) Παίζει να κάνω λάθος 10 με 20 λεπτά. Θα δω τις αποδείξεις και θα το διορθώσω ως το βράδυ με το ακριβές ποσό. Πάντως ο ντόρος που έγινε για το πόσο θα πληρώνεις στα τούνελ ήταν μύθος. (Προς το Παρόν)
Οπότε Λάρισα Πλαταμώνας κοστίζει από εθνική 3,40. Δυόμιση ευρώ στο Μακρυχώρι και 90 λεπτά στην καινούρια έξοδο του Πλαταμώνα. (Πριν ήταν 1,50 στο Μακρυχώρι και 3 τόσο στον Πυργετό. Κοντά στα 5 ευρώ!!! νομίζω) Αν μπεις στην εθνική από Λάρισα δεν μπορείς να γλιτώσεις τίποτα. Δεν υπάρχει έξοδος μέχρι τον Πλαταμώνα χωρίς να πληρώσεις. Για να περάσεις τσάμπα, δεν πρέπει να μπεις καθόλου στη εθνική. Αν είσαι στην εθνική, (έρχεσε από Αθήνα πχ) πρέπει να βγεις στην τελευταία έξοδο για Λάρισα που είναι λίγο πριν τα διόδια του Μακρυχωρίου. Από εκεί ΔΕΝ ξαναμπαίνεις στην εθνική μετά το Μακρυχώρι όπως πρώτα γιατί πλέον έχει διόδια στην είσοδο. Συνεχίζεις προς Ευαγγελισμό και ακολουθείς τον παράδρομο μέχρι να μπεις στα Τέμπη.
Από Θεσσαλονίκη προς Λάρισα, και να βγεις Παντελεήμονα (Τερενς) αν πληρώσεις και τα διόδια της Λεπτοκαρυάς, βγαίνεις στην καινούρια έξοδο του Πλαταμώνα και ακολουθείς τον παλιό δρόμο όπως ήταν. Γυρνάς μέχρι τον Παντελεήμονα απ την παλιά εθνική και πας όπως πήγαινες. Αν δεν θες να πληρώσεις πρέπει να βγεις πριν την Λεπτοκαρυά στην πρώτη έξοδο για Λιτόχωρο. Από κει θα πας παραλιακά μέχρι το κάστρο και… τα γνωστά.
Αν σας μπέρδεψα χειρότερα… θα τα διορθώσουμε. Χρωστώ και τις τιμές των διοδίων.



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...........ΚΑΤΑΛΑΒΑ


Ελπίζω βέβαια τα παλιά διόδια του Πυργετού να μην υπάρχουν,αυτά πριν τα Τέμπη εννοώ,
ερχόμενος από Θεσσαλονίκη.
γιατί θέλει και άλλη παράκαμψη τη γνωστή που έκαναν πριν όλα τα φορτηγά.
Να πηγαίνουμε κανένα Βόλο,Λάρισα δηλαδή από τον παλιό όταν είμαστε χαλαροί
σε βόλτα,αν και ο επαρχιακός Λάρισας - Βόλου είναι μεγάλη ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ,
έχουν αφήσει πολλοί την τελευταία τους πνοή εκεί πέρα.
Αγροτικά,τρακτέρ κ.λ.π, θέλει χαμηλές ταχύτητες 100 και πολλά είναι.
Όποιος λοιπόν δε βιάζεται........τουρισμό και πέρασμα από τα Τέμπη.
Νομίζω ότι η φύση θα αποκτήσει την ομορφιά που είχε το 60-70.
Τόσο καυσαέριο,τόση βρωμιά,τόσος κόσμος,μια πανέμορφη περιοχή......
είχε καταντήσει σκουπιδότοπος και μαυρίλα.
Σε ευχαριστούμε φίλε για την ενημέρωση, ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ..:wave2:

nikos/72
19/04/2017, 13:37
Κουβέντα με φιλαράκι...
-Άνοιξαν οι σύραγγες, πάμε μια βόλτα από κει.
-Καλά, πήγαινε εσύ. Εγώ θα πάω να παίξω στα άδεια πλέον Τέμπη...

Hell_Rider
19/04/2017, 14:28
μολις γυρισαμε και εμεις απο Πλαταμωνα..μια αναγνωριστικη του νεου δρομου...ετοιμαζω και βιντεο..αν βγει καλο...θα το δειτε :P

DAYMAN
19/04/2017, 15:17
Απο Θεσσαλονικη βγαινεις κανονικα απο Λιτοχωρο και πας ολο παραδρομο και εκει στην Σκοτινα ανεβαινεις την γνωστη ανηφορα στον κομβο του Παντελεημονα σωστα;
Απο Αθηνα βγαινεις στην εξοδο του Συκουριου και μετα τα γνωστα απο παλια εθνικη παραδρομο μεχρι και μετα τον Ευαγγελισμο και κατοπιν Τεμπη;

GiorgosLa
19/04/2017, 21:39
Απο Θεσσαλονικη βγαινεις κανονικα απο Λιτοχωρο και πας ολο παραδρομο και εκει στην Σκοτινα ανεβαινεις την γνωστη ανηφορα στον κομβο του Παντελεημονα σωστα;
Απο Αθηνα βγαινεις στην εξοδο του Συκουριου και μετα τα γνωστα απο παλια εθνικη παραδρομο μεχρι και μετα τον Ευαγγελισμο και κατοπιν Τεμπη;

Από Θεσσαλονίκη όπως τα λες. Απ την "γνωστή" ανηφόρα βγαίνεις μπροστά στο κάστρο και παίρνεις την παλιά εθνική απ τον κόμβο και σε πάει μέχρι και Λάρισα αν θες.
Από Λάρισα όπως τα λες, αλλά θέλει λίγο προσοχή στον κυκλικό κόμβο στον Ευαγγελισμό. Πρώτα κάναμε τον κύκλο και ξαναβγαίναμε στην εθνική. Τώρα τα διόδια δουλεύουν και πάμε ευθεία προς Ευαγγελισμό. Από δεν ξαναλαζουμε δρόμο. Μας βγάζει στον παλιό για Τέμπη.

https://www.google.gr/maps/dir/39.8268352,22.5108109/39.830042,22.5164547/@39.8283519,22.5101398,982m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0?hl=el

GiorgosLa
20/04/2017, 22:31
Θεσσαλονίκη - Λάρισα από Ν.Ε.Ο με αυτοκίνητο.

Μαλγάρων 1,20
Κλειδιού 2,10
Λεπτοκαρυάς 3,10
Μακρυχωρίου 2,50

Σύνολο 8,90

Η έξοδος για Πλαταμώνα 0,90 ευρώ

Pew
21/04/2017, 23:38
Τελευταία φορά που ευχαριστήθηκα Τέμπη, ήταν φέτος με... συμφορουμίτη.
Ε μα ναι .... αφου περισυ την ανοιξη με τα νερα και τις υγρασιες ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ !!! :D :D
(για την εισοδο απο βορεια μεχρι ΣΕΑ μακρυχωριου λεω)

μουχαχαχαχα!!!:a9:

GiorgosLa
22/04/2017, 08:14
Ε μα ναι .... αφου περισυ την ανοιξη με τα νερα και τις υγρασιες ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ !!! :D :D
(για την εισοδο απο βορεια μεχρι ΣΕΑ μακρυχωριου λεω)

μουχαχαχαχα!!!:a9:

Εμ, από που νομίζεις ότι βρίσκονται τόσα κόκκινα αυγά το Πάσχα? Από σκαντζόχοιρο? Χρειάζονται και οι κοτούλες. :p

GiorgosLa
22/04/2017, 08:25
Γέρασες πατρίδα, με ψηλή ζελατίνα και μπαγκαζιέρα...στο επόμενο "πέρασμα" να τα βγάλεις λέω.

Όντως γέρασα και δεν παίζει και μεγάλο ρόλο, όπως είπα. Αλλά μερικές φορές μ αρέσει κι έτσι. :)

Πριν κάνα μήνα, κάπου στον Όλυμπο κατεβαίνοντας για Λεπτοκαρυά.

381377