PDA

View Full Version : Με σταματησαν χωρις ασφάλεια



Dalt0n
21/04/2017, 00:59
Είμαι 20 χρόνων και με σταμάτησε η ομαδα ΔΙΑΣ για έλεγχο.δίπλωμα δεν έχω το ίδιο και ασφάλεια.επίσης σε έναν έλεγχο που κάναν στο δίκυκλο βρήκαν πως φοράω κινητήρα με άλλους αριθμούς απ αυτούς που αναγράφονται στημ άδεια..ψαξανε τους αριθμούς αν είναι κλεμμένο κτλπ αν απασχολεί και το βρήκανε εντάξει..μου δώσανε μια κλήση για ανασφαλιστο όχημα μαι μου πήρανε πινακίδα και άδεια όπως ορίζει ο νόμος για ανασφαλιστα οχήματα..μου δώσανε ακόμη μια κλήση με παραβάσεις του κοκ άρθρο 94 που αφορά οδήγηση χωρίς δίπλωμα και του κοκ αρθρο 89 https://www.google.gr/search?site=&source=hp&ei=4jn5WKvHCMLosQHt6KOYCA&q=κοκ+αρθρο+89&oq=&gs_l=mobile-gws-hp.1.0.35i39k1l3.0.0.0.1659.2.1.1.0.0.0.0.0..0.0....0...1c..64.mobile-gws-hp..1.1.57.3.StLyOxbt_98

Τώρα στο δύσκολο κομμάτι.Για να πάρω το όχημα πο το τμήμα πρέπει να πληρώσω την κλήση για ανασφαλιστο όχημα να το ασφαλισω και μου δίνουν πίσω την άδεια και την πινακίδα και έτσι κινητε κανονικά το όχημα απι κάποιον που έχει δίπλωμα..αυτοι εκεί όμως μου είπαν να τακτοποιήσω και το θέμα με τους αριθμούς τοτ κινητήρα για να με αφήσουν να πάρω το όχημα..το άρθρο89 όμως άλλα λέει.λέει πώς σου δίνουν κάποιο χρονικό περιθώριο και αν μετά την λήξη του τύχεις σε έλεγχο και δν έχεις τακτοποιήσει το θέμα έχεις κυρώσεις..Είμαι σε κατάσταση απελπιστική έχω δώσει ενα κάρο λεφτά για το μπροστινό που του φόρεσα πριν ενα μήνα που μου κόστισε 700 ευρώ η εξάτμιση άλλα 150..πίσω λάστιχο,ενα σέρβις το χειμώνα και το μοτέρ ρεκτιφιέ πριν περίπου ενα χρόνο και όλα στο βρόντο..η μηχανή έξω απ το αστυνομικό τμήμα στη Βέροια χωρίς να ξέρω αν αύριο μεθαύριο όταν πάω δν θα λείπουν τα μισά πράγματα απο πάνω..το θεμα με την ασφάλεια μπορώ να το καλυψω πληρώνω το πρόστιμο το κάνω μια ασφάλεια στον κολλητό μου που έχει δίπλωμα και μπορεί να την οδηγήσει .αλλά με το μοτέρ δν μπορώ να κάνω τπτ.πρέπει να το πάω στο συνεργείο που έγινε η μετατροπή να του δώσω πίσω αυτό το μοτέρ να το κάνει ότι θέλει και να ξαναβαλουμε πάνω το δικό μ..τώρα αυτοί γτ μου λένε αν δν το αλλάξω δν το κουνάω απο εκεί δν μπορώ να καταλάβω..αφού και ο κοκ 89 δν λέει κάτι τέτοιο....
Άνοιξα νωρίτερα παρόμοιο θέμα και μου το κλείσανε λεα και έχω τπτ κλεμμένο λες και δν υπάρχει ελευθερία του λόγου και σας έλεγα κάτι παράλογο...τι να κάνω έτσι πήρα την μηχανή..απ το 2006 έτσι κυκλοφορούσε στο δρόμο..αλλά όλα τα στραβά σε μένα

TROOPER
21/04/2017, 01:11
Σοβαρα τωρα;

Δλδ τι να πρωτοπουμε σοβαρα;

Οτι εισαι 20 χωρις διπλωμα, χωρις ασφαλεια, με οτι να ναι μοτερ και αναρωτιεσαι αν εχουμε ελευθερια;

Εχεις μπερδεψει την ελευθερια με την ασυδοσια μικρε.

Locked και λιγο ειναι!

Edit: αν δεν καταλαβαινεις τον λογο που κλειδωθηκε το thread εχεις πολυ σημαντικοτερα θεματα να λυσεις στη ζωη σου.&-

BLiTzER
21/04/2017, 08:51
Άνοιξα νωρίτερα παρόμοιο θέμα και μου το κλείσανε λεα και έχω τπτ κλεμμένο λες και δν υπάρχει ελευθερία του λόγου και σας έλεγα κάτι παράλογο...

Ελευθερία λόγου υπάρχει, αλλά δε δίνουμε βήμα σε εγκληματίες. Η "συζήτηση" τέλειωσε στις 2 πρώτες προτάσεις σου. Περαστικά, ας πρόσεχες.