PDA

View Full Version : Από fzs 600 σε μεγάλη ον-οφ. Απόψεις;



turrican
21/04/2017, 13:54
Γεια σας σύντροχοι,

Το δίλημμά μου είναι το εξής:

Αυτή την στιγμή οδηγώ ένα FZS 600 μοντέλο 2003 (καρμπυρατέρ). Μου αρέσουν:
- ο σπόρ χαρακτήρας του μοτέρ
- είναι άνετο για κίνηση στην πόλη
- μου φαίνεται όμορφο
- σε σπορ βόλτες πχ Επίδαυρος, κολοσούρτης κλπ το απολαμβάνω
- μου έχει βγει σούπερ αξιόπιστο και οικονομικό
κ.α....

Δεν μου αρέσουν (και μου έχει μπει πλέον η ιδέα ότι είναι καθοριστικής σημασίας):
- η κάλυψη και ο θόρυβος από τον αέρα. Έχω δοκιμάσει touring και τουριστικές ζελατίνες, φρυδάκια αλλά τζίφος, πάνω από τα 110 km/h το βουητό μου φαίνεται απίστευτα ενοχλητικό (κράνος shoei xr1100, ύψος 1.91 βάρος 90 κιλά με κράνος, μπουφάν, μπότες κλπ).
- δύσκολα φορτώνεται και πάει ταξίδι με δικάβαλο (250 ευρώ κόστος τα κάγκελα για πλαινές βαλίτσες, άγχος για τις αντοχές του υποπλαισίου, άνεση σέλας συνεπιβάτη...)
- η σπόρ συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης (κοπανήματα κλπ) σε λακούβες και λοιπές ανωμαλίες του δρόμου.
- έχει 68.000 km και φοβάμαι πως αν το κρατήσω κανα-δυο χρόνια ακόμα θα επηρρεαστεί η δυνατότητα μεταπώλησης.

βασικά μου έχει μπει η ιδέα για μεγάλο ον οφ.
Το Vstrom 650 που έχει φίλος μου γυάλισε, μου άρεσε η άνεση της πίσω ανάρτησης, το ύψος και η ευελιξία του, αλλά το μοτέρ του σε σχέση με το φέιζερ μου φαίνεται λίγο κλασομπανιέρα. Επίσης το τιμόνι είναι κάπως ψηλό και με κουράζει, και η σέλα μου φάνηκε πιο στενή από αυτή του φέιζερ (αρνητικό).

Ψάχνομαι με τα εξής:

Varadero 1000, Tiger 955i
Κριτήρια (με αυτή την σειρά):
1. καλή ανεμοκάλυψη θόρυβοι κλπ σε ταξίδι με ταχύτητες λίιιιγο πάνω από τα ελληνικά όρια (πχ να μπορεί να μην με κουράσει σε παρατεταμένες ταχύτητες κοντά σε 140-150 km/h).
2. αξιοπιστία
2. άνεση οδήγησης (σέλα κλπ) και για εμένα και για την κοπέλα μου.
3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
4. ικανότητα στο φόρτωμα (τριβάλιτσο - δικάβαλο)
5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)

Τι λέτε; Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; το βαραντέρο αξίσει στην παλιά, καρμπυρατεράτη του εκδοχή ή παραπάφτει παλιό και να ψαχτώ και πιο καινούρια έκδοση;
Ξεχνάω να κοιτάξω κάποιο άλλο;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

SHOOTER045
21/04/2017, 14:02
Βαρντερο με καρμπ όχι,με τίποτα.
Πίνει τον αμπακα απο Βενζίνη.
Αν αντεχεις το βαρος του σε last gen μόνο (γνώμη μού)
Για το tiger δεν ξέρω και πολλά.
Αλλά αν μπορείς και χτυπησεις το 1050 ακόμα καλύτερα

DrEvil
21/04/2017, 14:33
Γεια σας σύντροχοι,

Το δίλημμά μου είναι το εξής:

Αυτή την στιγμή οδηγώ ένα FZS 600 μοντέλο 2003 (καρμπυρατέρ). Μου αρέσουν:
- ο σπόρ χαρακτήρας του μοτέρ
- είναι άνετο για κίνηση στην πόλη
- μου φαίνεται όμορφο
- σε σπορ βόλτες πχ Επίδαυρος, κολοσούρτης κλπ το απολαμβάνω
- μου έχει βγει σούπερ αξιόπιστο και οικονομικό
κ.α....

Δεν μου αρέσουν (και μου έχει μπει πλέον η ιδέα ότι είναι καθοριστικής σημασίας):
- η κάλυψη και ο θόρυβος από τον αέρα. Έχω δοκιμάσει touring και τουριστικές ζελατίνες, φρυδάκια αλλά τζίφος, πάνω από τα 110 km/h το βουητό μου φαίνεται απίστευτα ενοχλητικό (κράνος shoei xr1100, ύψος 1.91 βάρος 90 κιλά με κράνος, μπουφάν, μπότες κλπ).
- δύσκολα φορτώνεται και πάει ταξίδι με δικάβαλο (250 ευρώ κόστος τα κάγκελα για πλαινές βαλίτσες, άγχος για τις αντοχές του υποπλαισίου, άνεση σέλας συνεπιβάτη...)
- η σπόρ συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης (κοπανήματα κλπ) σε λακούβες και λοιπές ανωμαλίες του δρόμου.
- έχει 68.000 km και φοβάμαι πως αν το κρατήσω κανα-δυο χρόνια ακόμα θα επηρρεαστεί η δυνατότητα μεταπώλησης.

βασικά μου έχει μπει η ιδέα για μεγάλο ον οφ.
Το Vstrom 650 που έχει φίλος μου γυάλισε, μου άρεσε η άνεση της πίσω ανάρτησης, το ύψος και η ευελιξία του, αλλά το μοτέρ του σε σχέση με το φέιζερ μου φαίνεται λίγο κλασομπανιέρα. Επίσης το τιμόνι είναι κάπως ψηλό και με κουράζει, και η σέλα μου φάνηκε πιο στενή από αυτή του φέιζερ (αρνητικό).

Ψάχνομαι με τα εξής:

Varadero 1000, Tiger 955i
Κριτήρια (με αυτή την σειρά):
1. καλή ανεμοκάλυψη θόρυβοι κλπ σε ταξίδι με ταχύτητες λίιιιγο πάνω από τα ελληνικά όρια (πχ να μπορεί να μην με κουράσει σε παρατεταμένες ταχύτητες κοντά σε 140-150 km/h).
2. αξιοπιστία
2. άνεση οδήγησης (σέλα κλπ) και για εμένα και για την κοπέλα μου.
3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
4. ικανότητα στο φόρτωμα (τριβάλιτσο - δικάβαλο)
5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)

Τι λέτε; Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; το βαραντέρο αξίσει στην παλιά, καρμπυρατεράτη του εκδοχή ή παραπάφτει παλιό και να ψαχτώ και πιο καινούρια έκδοση;
Ξεχνάω να κοιτάξω κάποιο άλλο;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
Απαντω σε αυτα ου εκανα bold:
- Με αυτο το υψος (κοντα συ ειμαι, μα με περισσοτερα κιλα) λογικο ειναι. Βαλε ωτοασπιδες. Κανουν θαυματα.
- Δεν νομιζω οτι μασαει το υποπλαισιο. Βασικα ειμαι σιγουρος, εκτος αν το θες για μετακομιση.
- Στα χιλιομετρα του, αξιζει μια επισκευη στο αμορτισερ (η και καινουριο), μα σιγουρα βαλε ενα ελατηριο που να ειναι για το φορτιο που το θες. Αν σου κοπαναει στις λακουβες (οχι τερματιζει, ε; Κοπαναει), μηπως η προφορτιση ειναι τερμα;
- 2003 μοντελο.... Ποσο να χασει;

Προσωπικα δεν θα το εδινα, ειναι διαμαντακι.
Σε τι να ψαχτεις για αλλο, παλι δεν εχω αποψη. Δεν καταλαβα τι θες απο την μοτο σου.

Bob_o_mastoras
21/04/2017, 14:40
Πωπω φιλε με εσωσες!! Εχω το ιδιο μηχανακι, το ιδιο κρανος και σχεδον τον ιδιο σωματοτυπο. Εχω μαμα ζελατινα και το ιδιο προβλημα με τον αερα. Φοραω βεβαια αναγκαστικα ωτοασπιδες αλλα γενικα θα ηθελα καλυτερη καλυψη απο τον αερα γιατι το θελω μονο για μεγαλες βολτες και ταξιδια.
Οι ζελατινες δηλαδη δεν σε βοηθησαν καθολου..;;; :confused: Τωρα μολις κοιτουσα ζελατινες στο ebay.. :cry::lol:

aldel
21/04/2017, 15:03
Είμαι κάτοχος ίδιου μοντέλου με το δικό σου και το μηχανάκι το λατρεύω, οπότε κράτα και μια πισινή για ότι σου πω, είμαι καρα-biased. :cool:

Να πιάσουμε αυτά που δεν σου αρέσουν πρώτα...

- Κάλυψη: Το βουητό είναι μια χαοτική κατάσταση που μπορεί να έχει να κάνει με τη ζελατίνα, τη στάση του σώματος, το κράνος, το μπουφάν, το σωματότυπο, τον ανάδρομο Ερμή και τρέχα γύρευε. Επιπλέον, το μπόι σου δεν βοηθάει την κατάσταση. Μην είσαι σίγουρος ότι πχ. στο βαραντέρο δεν θα έχεις θέμα, εκτός και αν δοκίμασες να πας μια βόλτα και είδες ότι είσαι οκ.
- Φόρτωμα: Το FZS φορτώνεται τον πάτο του, δεν θα έχεις κανένα θέμα αντοχής δικάβαλος και φορτωμένος τριβάλιτσα-τάνκμπαγκ κουβαλώντας το μισό σου σπίτι. Έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια σε τέτοια φάση με τη γυναίκα, και κανένας από τους δύο μας δεν είναι ελαφρύς + ξέρεις τι κουβαλάνε... :cry: Σέλα έχω aftermarket, η μαμά είχε όντως θέμα. Κάγκελα δεν έβαλα ποτέ, γίνεται μια χαρά η δουλειά με οποιαδήποτε αξιοπρεπή σαμάρια πχ oxford.
- Πίσω ανάρτηση: Σπορ συμπεριφορά; Έχεις κάποια aftermarket; Γιατί η μαμά ανάρτηση είναι σώβρακο. Μήπως απλά έχει κλάσει η ανάρτηση σου και γι' αυτό κοπανάει; Anyway, και αυτό το πρόβλημα λύνεται με μια aftermarket ή απλά με καινούργιο ελατήριο. Προσωπικά πήγα στη δεύτερη λύση και στα δικάβαλα δουλεύει πολύ καλά, απλά κοπανάει λίγο στα μονοκάβαλα. Η πρώτη λύση μπορεί να καλύψει και τις δύο περιπτώσεις, αλλά κοστίζει.
- 68.000 km: Τί να πω τώρα εγώ στα 140.000; :D Το μηχανάκι μας είναι παλιό, δεν έχει και πολύ νόημα να σκέφτεσαι τη μεταπώληση πια, λίγο-πολύ κι εγώ κι εσύ θα το χαρίσουμε...

Να πιάσουμε αυτά που σου αρέσουν σε σχέση με τα μοντέλα που κοιτάς:

- Μοτέρ: Κανένα δεν είναι τετρακύλινδρο, την κάβλα να τα ακούς να ουρλιάζουν ξέχνα τη
- Κίνηση στην πόλη: Δεν ξέρω, δεν απαντώ. Προσωπικά δεν μου αρέσει το fazer για μέσα στην πόλη και το χρησιμοποιώ σπάνια γι' αυτό το σκοπό. Χωράει παντού βέβαια, αλλά ο τετρακύλινδρος 600άρης υποφέρει κι υποφέρω. Πιστεύω ένα δικύλινδρο είναι καλύτερο γι' αυτή τη φάση, αλλά χάνεις αλλού. Τώρα βαραντέρο για μέσα στην πόλη, ξέρω 'γω, λίγο καράβι δεν είναι; :confused:
- Ομορφιά: Μαζί σου! :lol:
- Σπορ βόλτες: Και αυτά που κοιτάς υπάρχουν άνθρωποι που τα απολαμβάνουν σε ανάλογες βόλτες. Υποκειμενικό τελείως, ερχόμενος από 600άρι τετρακύλινδρο μπορεί να ξενερώσεις με ένα βαραντέρο ή ένα 955 στα στροφιλίκια, μπορεί και να ξετρελαθείς, υπάρχουν τύποι που τα πάνε μαλλιά ούτως ή άλλως. Αν δεν δοκιμάσεις, δεν ξέρεις.
- Αξιοπιστία: Νομίζω μόνο το vstrom μπορεί να συγκριθεί.

Να μην στα πολυλέω, στη θέση σου θα έκανα αναβαθμισούλες στο fazer και θα το κρατούσα, αλλά είπαμε, εγώ το μηχανάκι το γουστάρω πολύ. Τώρα αν το βαρέθηκες, προχώρα σε κάτι άλλο αλλά δεν είμαι σίγουρος για τους αντικαταστάτες που κοιτάς.

ΥΓ. Προσωπικά το δικό μου θα το αλλάξω με ένα versys, γιατί πλέον θα κινούμαι κατα 80% πόλη, αλλά θέλω να κάνω και καμιά καταδρομική προς τα έξω. Δεν το έχεις στα υποψήφια, αλλά ρίξε καμιά ματιά και προς τα εκεί...

turrican
21/04/2017, 15:26
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

SHOOTER045: το TIGER 1050 ξεφεύγει από τον προυπολογισμό μου.

Φίλε DrEvil: πράγματι το φέιζερ είναι διαμαντάκι, το έχω 5 χρόνια και το έχω ευχαριστηθεί, αλλά δυστυχώς μου έχει μπει η άτιμη η ιδέα να δοκιμάσω μεγάλη ον-οφ (οδηγώ στριτ χαμηλές μηχανές για 14 χρόνια) και δεν λέει να ξεκαρφωθεί από το μυαλό μου.
Η ανάρτηση δεν τερματίζει, απλά κοπανάει στις ανωμαλίες, δεν έχει την αίσθηση χαλιού που έχει πχ το vstrom 650 που οδήγησα. Έχω ψαχτεί με αμορτισέρ, αλλά το κόστος είναι αρκετά μεγάλο για να το δοκιμάσω και να δω ότι η μοτοσυκλέτα κρατάει μεν πολύ καλύτερα αλλά είναι απλά ψιλοβελτιωμένη όσον αφορά την άνεση.

Φυσικά ανησυχώ πως το φέιζερ θα μου λείψει και πως πλέον δεν βγαίνουν τέτοιας ποιότητας πολυχρηστικά μηχανάκια, αλλά από την άλλη προσπαθώ να μην δένομαι με μηχανήματα. 'Ισως την κρατήσω παράλληλα με την αγορά μιας άλλης για κανένα μήνα και να αποφασίσω μετά ποια θα κρατήσω...

Bob: οι ζελατίνες που έχω δοκιμάσει ήταν της MRA touring και double bouble. Την DB την δοκίμασα για μια μέρα, την touring την κράτησα και την χρησιμοποιώ. Μου στέλνει τον αέρα περίπου στο πηγούνι, και έχω την εντύπωση ότι κάνει περισσότερο θόρυβο από την μαμά, όπου απλά τρως καθαρό αέρα σε όλο το κράνος και οι θορυβώδεις στροβιλισμοί μένουν πιο χαμηλά. Το ίδιο και με το clip-on φρυδάκι της PUIG, όπου απλά ανεβάζει τον θόρυβο πιο ψηλά (και επίσης λόγω αυξημένου βάρους και δυνάμεων που ασκούνται δημιουργεί τρέμουλο στην ζελατίνα που μου δημιουργούσε ανησυχία). Έχω διαβάσει για λύσεις με αποστάτες στις βίδες της ζελατίνας με τις οποίες δημιουργείται ένα κενό περίπου 1.5 cm από το φέρινγκ το οποίο κατευθύνει τον αέρα προς τα μέσα και μειώνει στροβιλισμούς (δουλεύει με τον ίδιο τρόπο με το vario-screen της MRA αλλά σε όλη την ζελατίναι και όχι μόνο στο φρυδάκι), αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και το φέρινγκ μου φαίνεται κάπως αδύνατο στα πλαστικά του για να κατασκευάσω μια τέτοια βάση.

aldel: έχω μελετήσει την λύση που προτείνεις και μου προκύπτει ο εξής προυπολογισμός:
- ανατομική σέλα: 120 ευρώ
- πίσω αμορτισέρ + ελατήρια στο μπροστά (τώρα είναι όλα μαμά και μάλλον ένα ψιλοκλάσιμο το έχει): 500 + ευρώ
- κάγκελα για βαλίτσες: 250 ευρώ (δυστυχώς υπάρχουν στην αγορά μόνο τα αφαιρούμενα της SW motech, σαμάρια δεν με έχουν βολέψει)
- περεταίρω ψάξιμο με κάποια πατέντα στην ζελατίνα: άγνωστο

δυστυχώς οι αναβαθμίσεις αυτές προσεγγίζουν το χιλιάρικο...

aldel
21/04/2017, 15:40
Που σημαίνει πως με ένα χιλιαρικάκι θα έχεις ένα μηχανάκι πολύ κοντά σε αυτό που θέλεις, χωρίς να βαδίζεις στο άγνωστο.

Από την άλλη, σου έχει έχει σηκωθεί για on/off όπως λες, οπότε τι να σου πούμε, η όρεξη, η κολοκυθόπιτα κλπ... :p

Sapadak
21/04/2017, 16:32
Αν δε κινήσε στη πόλη (πολύ), προτείνω 955.

Αν και γουστάρω on-off, δε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ το λόγο που θες να το αλλάξεις και τι ζητάς απο τη νέα μοτό. Αν ειναι απλά η μαλακία που μας πιάνει κάθε τόσο και θέλουμε αλλάγη, κατανοητό και πάω πάσο.

Μη πας στο βαραντέρο, θα ειναι εκ διαμέτρου αντίθετο με αυτό που έχεις, ενω το 955 νομίζω ειναι ποιο κοντά στο στρητ (σε σχέση με το βαραντέρο πάντα).

Το βερσυς δε παίζει στο μπατζετ σου?

DAYMAN
21/04/2017, 16:34
Tiger 955i με ενα τριχιλιαρο εχεις μια μηχανη που θα ειναι κοντα σε αποδοση με το fazer σου. Η εκδοση exclusive με τις βαλιτσες θα καλυψει τις τουριστικες σου απαιτησεις.
Δεν ειχα κανενα απο τις 2 αλλα εχω κανει αρκετα εκτος πολης χλμ και με τις 2 το vara μου φανηκε εντελως μελατο μπροστα στο tiger που ασχετα αν δεν ειχε -που κατα την γνωμη μου ειχε- την δυναμη που υποσχονταν ηταν αυτο που λεμε γεματη μηχανη σε ολα.Αυτο που αποκομισα και απο τις δυο μπορω να σου το πω αλλα υπαρχουν και ατομα που ειναι κατοχοι και επομενως η γνωμη τους υπερισχυει.
Tiger δεν υπαρχουν πολλα γιατι δεν βγηκαν και πολλα σε παραγωγη αλλα το καρ εχει 2-3 πολυ καλα τον καιρο αυτο.
Καλη αγορα ευχομαι.:beer:

πυξιδας990
21/04/2017, 16:54
εναλακτικα βρες ενα caponord με abs...
εξαιρετικη επιλογη θα ειναι....

anavatis19
21/04/2017, 17:15
versys 1000????

https://www.car.gr/9961305-kawasaki-versys-1000

τα αξιζει τα λεφτα του..4cyl ελαχιστα χλμ στριβει τερμα πιστεψε με..τι αλλο θες? αρκετα πανω απο αυτα που θες να δωσεις αλλα δεν θα πουλησεις και το δικο σου?? traction control πανω και τρεχα γυρευε!

@topos
21/04/2017, 17:40
V-strom/ kawasaki klv (πρακτικα ιδια ειναι) 1000αρι ισως?Τελος και το caponord δεν ειναι κακη επιλογη.

Και το 955 ειναι καλο, απλα χωρις abs και ισως λιγο αγνωστο στους μαστορους, αλλα Αθηνα ολο και καποιος σωστος θα βρεθει..Μαλλων θα το βρεις πιο οικονομικα απο τα προηγουμενα και πιθανοτατα και με τριβαλιτσο εργοστασιακο.

Οσο για το θεμα αναμεκαλυψη, εαν αφησουμε εκτος κανα goldwing κοκ νομιζω πως δυσκολα θα σε (μας) καλυψει καποιο εντελως.
Προσωπικα επαψε να με απασχολει αλλα εδω δεν εχουμε και δρομους για παρατεταμενες 150αρες+ οποτε δεν δημιουργειτε και τρομερο προβλημα.

Bob_o_mastoras
21/04/2017, 17:52
Για το πισω αμορτισερ υπαρχει η πατεντα με μαμα αμορτισερ απο R6 με σκληροτερο απαραιτητως ελατηριο αλλα χρειαζεται διαφορετικα dogbones στο μοχλικο διοτι ειναι ελαφρως κοντυτερο, κατα τα αλλα μπαινει γαντι και ειναι πληρως ρυθμιζομενο (αμφοτερα πωλουνται στο ebay, κοστος για r6 μαμα αμορτισερ 80 με 100 €, κοστος για aftermarket αμορτισερ για το fzs τουλαχιστον 480€ και πανω).

Για το θεμα ζελατινα, αν η MRA "T" μου στελνει τον αερα στο πηγουνι (ή λιγο πιο πανω διοτι ειμαι 1,86) εγω ειμαι καλυμενος. Τωρα ειναι σαν να καβαλαω γυμνο περιπου.

Για το θεμα αλλαγης σε on-off, αν δεν πας χωμα ή εστω συχνα σε "βομβαρδισμενους" δρομους θα σου ελεγα να τα αποφυγεις αν θες καλες ασφαλτινες επιδοσεις. Στο budget σου δεν νομιζω να βρεις on-off που να σε ικανοποιησει.
Αν απο την αλλη σε ενδιαφερει πρωτιστως η ανεση τοτε βουρ στον πατσα. Καμια σχεση με το fazer ειδικα για ψηλους.

zopas
21/04/2017, 18:23
Κατοχος Βαραντερο, εχω ανεβει σαν συνεπιβάτης σε fazer 600, σαν καλυψη από αερα και καιρικα φαινόμενα μερα με τη νυχτα. Για μενα στο fazer επισης εντελως αβολη η θεση συνεπιβατη ενιωθα τελεια εκτεθειμένος..

Αφου κανεις στην αρχη το σωστο βημα που σημαινει αναβαινεις πανω σε κάθε μηχανή και βλέπεις αν μπορεις να πατησεις κατω καλα και αφου αποφασισεις ότι και να παρεις θα αλλαξεις σελλα με νέο αφρωδες και τζελ και καλο ανεμοθωρακα,συνεχιζουμε:

- Καπονορντ ναι, αρκει να εχει αλλαξει ο κατοχος της το..μισο μηχανακι, δες στο αναλογο νημα εδώ μεσα ποιες αλλαγες πρεπει να εχουν τα καπονορντ για να μην τις πληρωσεις αναγκαστικα εσυ αυτές τις βελτιώσεις...δυσκολο όμως να το βρεις στο ποσο που θελεις...( Ένα παλικαρι, αν θυμαμαι, από την αρτα πουλουσε εδώ μεσα ένα αρτιο καπονορντ αλλα στα 4 χιλιαρικα.)..

-Τίγρης 955, αν δεν εχει θεμα με τα ηλεκτρικα του. Δεν κυκλοφορουν και πολλα, πανεμορφο αλλα πολύ λιγα βλεπω σε καλη κατασταση. Σε κάθε περιπτωση υπαρχουν πλεον ανταλλακτικα.

Το πιο σημαντικο είναι για τα παραπανω δυο είναι να βρεις καλο μηχανικο κατά αρχην για ελεγχο, αν δεν ξερεις να σου συστησουμε...

Οσο για το βαρα είναι γραμμικα γρηγορο, πιανει τα 180 πολύ γρηγορα και γλυκα και τελικιαζει στα 210...Αυτό με την προϋπόθεση να βρεις βαρα με 15αρι γραναζι μπροστα και speedo healer, οπωσδήποτε αφτερ μαρκετ αναρτηση και το πιο βαρυ στατικα από όλα τα παραπανω. Δεν πολυγουσταρει ζιγκ ζαγκ και πλαγιασματα. Όμως Αθραυστος κινητήρας και τερας αξιοπιστίας, καταναλωση από 5,5-9 λιτρα/100χλμ, τελεια φρενα ABS( τα καλυτερα σε σχεση με τις άλλες επιλογες σου) στο ταξιδι βραχος, με 8 μποφορ εισαι αρχοντας στα 190 στο κοντερ και η γυναικα σου στην σελαρα του με τζελ να κοιμαται πανω της, εντελως ξεκουραστη( εννοω τη νεα σελα με τζελ). Ανταλλακτικα παντου και μαστορες οσους θελεις..

Στην πολη, όπως και ολες οι άλλες προτασεις με παραχωρησεις,σαν το feizer δεν είναι κανενα..Όμως στα 3 χιλιαρικα που διαθετεις δεν θα βρεις καποιο με σωστη αναρτηση, οποτε μην αγορασεις ένα βαραντερο που δεν εχει λυσει αυτό το σοβαρο μειονέκτημα του γιατι τοτε η μοτο είναι βαρκα γυαλο στην εθνικη..

το πιο πιθανο επισης - ότι και να διαλέξεις- ότι καποια χρηματα εκτος της αγορας θα χρειαστεί να τα επενδύσεις στην νεα σου επιλογή που δυστυχως θα εχουν πολλα χιλιόμετρα στην πλατη τους, για μενα το πιο σημαντικο βημα είναι ενας καλος μαστορας που θα μπορεσει να αξιολογησει σωστα την επιλογή σου σε ελεγχο πριν την αγορασεις, επαναλαβανω αν το επιθυμησεις να σου συστησουμε..( Όχι δεν παιρνουμε μιζα από κανεναν, να βοηθήσουμε θελουμε..χε,χε,χε..)

basilis_k6
21/04/2017, 18:49
το μονο που πλησιαζει αυτα που θες ειναι το bandit 650s. Σε όλα τα αλλα θα κάνεις πολλές υποχωρησεις. Ειτε στην κατανάλωση, ειτε στα σερβις (955 δεν θα επερνα), ειτε στο γκάζι. το vstrom ειναι βαρετο μεχρι θανάτου και αργο. Ασε που στα 150 καίει αρκετα.

Bob_o_mastoras
21/04/2017, 18:52
Ποιος ο λογος να παει στο bandit s ενω εχει ηδη fazer, που πιθανοτατα ειναι καλυτερο ουτως ή αλλως..;;

basilis_k6
21/04/2017, 19:36
Ποιος ο λογος να παει στο bandit s ενω εχει ηδη fazer, που πιθανοτατα ειναι καλυτερο ουτως ή αλλως..;;

δεν εχεις και αδικο. τωρα που ειδα φωτο απο το δικο του πανω κατω την ιδια προστασια εχουν.

turrican
22/04/2017, 11:11
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Ξεκαθαρίζω πως ο λόγος που σκέφτομαι την αλλαγή (και κατά 75% θα την κάνω) είναι να δοκιμάσω ον οφ μετά από 14 χρόνια σε χαμηλές μοτοσυκλέτες. Όπως είπε και ένας φίλος, είναι αυτή η μαλακία που μας πιάνει και ΘΕΛΟΥΜΕ να δοκιμάσουμε κάτι άλλο.
Τα κριτήρια που έχω βάλει για επιλογή στο πρώτο ποστ είναι το αποτέλεσμα του μηχανισμού εκλογίκευσης που ακολούθησε αυτή την παρόρμηση, αλλά ισχύουν απολύτως (είναι αυτά ακριβώς που μου λείπουν από στριτ μηχανές).
Μέσα στις επόμενες ημέρες θα τα οδηγήσω και τα δύο.
zopas, σε ευχαριστώ για την μετάδοση της εμπειρίας σου όσον αφορά το βαραντέρο. Μάστορα να με βοηθήσει στην επιλογή έχω, μιας και έχω περάσει από χοντα στο παρελθόν, έχω αλλάξει διάφορους και έχω βρει άνθρωπο που επιστεύομαι. Για tiger σκέφτομαι αυτόν που αναφέρουν όλοι στο φόρουμ της triumph (δεν αναφέρω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).
Bob, αν δεν έχεις παραγγείλει ακόμα ζελατίνα και σε ενδιαφέρει να την δεις και οδηγήσεις στην πράξη πριν σκάσεις τα λεφτά σου, στείλε pm.

doctoras
22/04/2017, 13:13
πάντως το 3000ρο είναι οριακό για να βρεις σε καλή κατάσταση μηχανάκι τέτοιου κυβισμού
και είναι λογικό γιατί καινούργια έκαναν περίπου 12+χιλ

συνυπολόγισε οτι το χιλιάρικο Plus που θέλεις για την αναβάθμιση του fazer είναι πολύ πιθανό να το χρειαστείς και στο μηχανάκι που θα θελες να αντικαταστήσεις, και δε μιλάω για την περίπτωση μηχανικών προβλημάτων αλλά για τα αξεσουαρ ταξιδιού που θέλεις για να έρθει στα μέτρα σου

βαραντέρο καρπυρατεράτο εάν είναι καλορυθμισμένο σε ταξίδι φορτωμένο με ταχύτητες εντός κοκ θα σου καίει 6 δεν είναι άσχημα
ενω επίσης το εν λογο μοντέλο είναι πιο ελαφρύ(250kg) απο ότι τα ΜΚ2&ΜΚ3

DAYMAN
22/04/2017, 13:38
πάντως το 3000ρο είναι οριακό για να βρεις σε καλή κατάσταση μηχανάκι τέτοιου κυβισμού
και είναι λογικό γιατί καινούργια έκαναν περίπου 12+χιλ

συνυπολόγισε οτι το χιλιάρικο Plus που θέλεις για την αναβάθμιση του fazer είναι πολύ πιθανό να το χρειαστείς και στο μηχανάκι που θα θελες να αντικαταστήσεις, και δε μιλάω για την περίπτωση μηχανικών προβλημάτων αλλά για τα αξεσουαρ ταξιδιού που θέλεις για να έρθει στα μέτρα σου

βαραντέρο καρπυρατεράτο εάν είναι καλορυθμισμένο σε ταξίδι φορτωμένο με ταχύτητες εντός κοκ θα σου καίει 6 δεν είναι άσχημα
ενω επίσης το εν λογο μοντέλο είναι πιο ελαφρύ(250kg) απο ότι τα ΜΚ2&ΜΚ3

το αστειο ειναι οτι το μοντελο αυτο -ΜΚ1- ειναι 250 κιλα και ειναι ελαφρυτερο απο τα μεταγενεστερα. Οι προεκτασεις που εχει το βαρος αυτο ειναι οτι το 80% των αναβατων η δεν μπορει η με μεγαλη δυσκολια μανουβραρει στατικα τον ογκολιθο που σφραγισε τον ταφο του Χριστου.:rolleyes:
Παντως εν κινηση δεν δειχνει τοσα κιλα.

doctoras
22/04/2017, 13:47
τότε(2002) δεν δίναν ιδιαίτερη σημασία στο βάρος και με την έλευση τεχνολογίας αμπουσου,σουμουτού, ιμομπιλαιζερ, κλπ ανέβαζαν κιαλο το βάρος. Σήμερα πάει στον αντίποδα όμως θεωρώ ότι κάπου χάνεις έτσι λοιπόν τα σημερινά υποπλαισια με οριζόντια αμορτισερ με υποτυπώδεις μοχλικά λειτουργικά είναι υποδεέστερα απο ότι τότε(παντα για ιαπωνικές συγκρίσεις)

ενώ επίσης και σήμερα όλα λίγο πολύ 1000ρια παλιά νέα θα παιζουν στο 250ρι kg (εκτός βέβαια απο τα εξωτικά ευρωπαικά).

MikeG
22/04/2017, 13:56
Βάλε στην αναζήτηση σου και το Caponord. Πολύ καλοστημένο μηχανάκι, άνετο, σαφώς ανώτερο από τα 2 που κοιτάς (καλά το με βαραντέρο απλά μην ασχοληθείς). Τα πιθανά προβληματάκια του, είναι ήδη λυμένα από τους περισσότερους.

Πχ. https://www.car.gr/9729218-aprilia-etv-1000-caponord

https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/9050320/

Καλή επιλογή!

akis_trevor
22/04/2017, 18:46
τα μηχανακια που ειχα ηταν τουριστικα στρητ και το τελευταιο της κατηγοριας ηταν το fazer 8.
πριν 2.5 χρονια το εδωσα και πηρα ενα στρωμ.αν σε ενδιαφερει να σου μιλησω για αυτην την μεταβαση πες μου.

doctoras
22/04/2017, 23:14
Akis Ενδιαφερει και εμενα η μεταβαση σου

turrican
23/04/2017, 12:44
MikeG το Caponord να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, κυρίως λόγω της κακής του φήμης. Στο μυαλό μου το είχα κατατάξει σαν ένα πιο γαμάτο μεν βαραντέρο αλλά με προβλήματα που σου αφαιρούν την δυνατότητα να απολαύσεις την κατοχή του.
Θα προσπαθήσω να οδηγήσω ένα.
Akis η εμπειρία της μετάβασης από fazer σε μεγάλη on off είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω!

mikegad
23/04/2017, 13:14
Akis το Caponord να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί,
Ο MikeG στο πρότεινε

turrican
23/04/2017, 13:26
Ο MikeG στο πρότεινε

Σωστό. Το διόρθωσα.

akis_trevor
23/04/2017, 13:35
Απλά ρωτάω γιατί είδα ότι στο αρχικό ποστ δεν σε ενθουσίασε το στρωμ του φίλου σου και αναφέρεσαι κυρίως σε 1000 άρια μηχανακια.
Όταν βρω λίγο χρόνο θα γραψω την εμπειρία μου απτην μετάβαση αυτή.:)

zopas
23/04/2017, 16:01
Σορρυ αλλα αν μιλαμε αντικειμενικα για την περιοδο 2000-2008 ποιες οι πωλήσεις tiger, caponord και ποιες του βαραντερο..Δεν ηταν αφελείς -εκεινη την εποχη-οσοι εδωσαν ψηφο εμπιστοσύνης στο βαραντερο παρόλο του βασικου μειονεκτήματος της αναρτησης που λυνονταν ευκολα....τα αλλα δυο ουσιαστικα τα εθαψαν οι ιδιες τους οι εταιριες με τις αλλοπροσαλες κινησεις τους...ενδεια ανταλακτικων, κακοι μαστοροι και ειδικα το καπονορντ επρεπε να κανεις τις βελτιώσεις της αρκούδας στα ηλεκτρολογικα και όχι μονο..επισης κανενα από τα δυο δεν το πλησιαζε σε αξιοπιστια, φρενα το βαρα ενώ επιδοσεις λιγο πολύ ιδιες...Όπως εγραψα και τα 3 είναι βαρια ον-οφ για αυτό και του συστηνω να μεινει εκει που είναι αν ο παραγοντας πολη είναι ψηλα στις προτεραιοτητες του..

MikeG
23/04/2017, 17:50
Σορρυ αλλα αν μιλαμε αντικειμενικα για την περιοδο 2000-2008 ποιες οι πωλήσεις tiger, caponord και ποιες του βαραντερο..Δεν ηταν αφελείς -εκεινη την εποχη-οσοι εδωσαν ψηφο εμπιστοσύνης στο βαραντερο παρόλο του βασικου μειονεκτήματος της αναρτησης που λυνονταν ευκολα....τα αλλα δυο ουσιαστικα τα εθαψαν οι ιδιες τους οι εταιριες με τις αλλοπροσαλες κινησεις τους...ενδεια ανταλακτικων, κακοι μαστοροι και ειδικα το καπονορντ επρεπε να κανεις τις βελτιώσεις της αρκούδας στα ηλεκτρολογικα και όχι μονο..επισης κανενα από τα δυο δεν το πλησιαζε σε αξιοπιστια, φρενα το βαρα ενώ επιδοσεις λιγο πολύ ιδιες...Όπως εγραψα και τα 3 είναι βαρια ον-οφ για αυτό και του συστηνω να μεινει εκει που είναι αν ο παραγοντας πολη είναι ψηλα στις προτεραιοτητες του..

& ποιες οι πωλήσεις σήμερα κατ'αντιστοιχία με το σκεπτικό που γράφεις σε Multi 1200 & ποιες στα NC? Είναι δηλαδή το NC καλύτερο και ντε φάκτο πιο αξιόπιστο μηχανάκι; Και που ακριβώς κοιτάμε τις πωλήσεις; Στο Ελλάδα;

Αν οδηγήσεις Capo πίστεψε με θα αλλάξεις άποψη. Βασικά οποιοδήποτε 1000αρι OnOff της εποχής ήταν "καλύτερο" από το Vara. Μην αρχίσουμε να γράφουμε για τα περιφερειακά που φοράει τόσο το Tiger όσο και το Capo και τι το Vara.
Μ'αρέσει που μιλάμε αντικειμενικά :lol:

Ας επιλέξει ο φίλος ότι πιστεύει. Καλό θα ήταν να κάνει βόλτα όλα τα υποψήφια.

Cpt_Slow
23/04/2017, 18:26
ενημερωτικά: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151283&p=2862137#post2862137

3000 που διαθετεις, πουλας και το fz και το τσιμπας

zopas
23/04/2017, 19:40
& ποιες οι πωλήσεις σήμερα κατ'αντιστοιχία με το σκεπτικό που γράφεις σε Multi 1200 & ποιες στα NC? Είναι δηλαδή το NC καλύτερο και ντε φάκτο πιο αξιόπιστο μηχανάκι; Και που ακριβώς κοιτάμε τις πωλήσεις; Στο Ελλάδα;

Αν οδηγήσεις Capo πίστεψε με θα αλλάξεις άποψη. Βασικά οποιοδήποτε 1000αρι OnOff της εποχής ήταν "καλύτερο" από το Vara. Μην αρχίσουμε να γράφουμε για τα περιφερειακά που φοράει τόσο το Tiger όσο και το Capo και τι το Vara.
Μ'αρέσει που μιλάμε αντικειμενικά :lol:

Ας επιλέξει ο φίλος ότι πιστεύει. Καλό θα ήταν να κάνει βόλτα όλα τα υποψήφια.

Αχ βρε Μιke μου εκει εσυ την καραμελλα...ότι καταλαβε λοιπον ο καθενας...μακαρι ο φιλος να παρει μια επιλογή χωρις προβλήματα..αυτο είναι το διακιβευμα..

akis_trevor
23/04/2017, 20:13
Akis η εμπειρία της μετάβασης από fazer σε μεγάλη on off είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω!

να πω 2 λογια λοιπον κι εγω.
αυτα που εχασα απτην μεταβαση μου στο στρωμ σε σχεση με το φεηζερ ειναι προφανως το γκαζι και το τρυπακι που σε εβαζε το μηχανακι για πιο σβελτη οδηγηση,η εμφανιση(γενικα ειναι υποκειμενικο το θεμα αλλα δεν νομιζω οτι εμφανισιακα συγκρινεται το στρωμ με το φεηζερ),και η οδηγηση σε εθνικες που με το στρωμ ναι μεν πας πιο ανετα αλλα αν ανεβουν τα χλμ καταλαβαινεις πως με πιο στρητ μηχανακι φευγουν πιο "καλα" τα χλμ.
εγω αλλαξα ουσιαστικα τις βολτες μου και απο εκει που πηγαινα πιο κοντινες και σε πιο γρηγορες διαδρομες,αρχισα να ανεβαινω σε υψομετρο και συνεπως πιο σφιχτο στροφιλικι οπου τα πιο φαρδια τιμονια και ο δικυλινδρος κινητηρας βοηθαει.
επισης ηρεμησα πολυ σε οδηγηση οποτε οι φορες που μου λειπει το γκαζι ειναι λιγες.βεβαια αν πας σε 1000 κυβικα με την ροπη που εχουν νομιζω θα ξεχασεις τα ξεσπασματα του 4κυλινδρου μοτερ μιας και ειναι πολυ πιο ωφελιμη η ροπη.κατα την ταπεινη μου αποψη παντα.
το στρωμα λοιπον,ακομα και μεσα στην πολη ειναι πιο ευελικτο καθως κοβει πιο πολυ το τιμονι του.
φορτωνεται σαν μουλαρι ανετα,αμεσα,ευκολα.
καιει λιγο και εχει φθηνη συντηρηση.
η μαμα σελα του εχει πολυ σκληρο αφρωδες.την εφτιαξα ανατομικη και κοστος κατι λιγοτερο απο 100 ευρω και μπορω να καθομαι ωρες πανω στην σελα χωρις να πιανομαι.
μπορει να ειναι στα χαρτια το χειροτερο μηχανακι που ειχα,αλλα το εχω ευχαριστηθει περισσοτερο απο ολα.
η ανεση που σου προσφερουν τα ον οφ γενικα ως προς τις μαλακοτερες αναρτησεις στους ελληνικους καροδρομους αλλα και η μεγαλυτερη ζαντα εμπρος ειναι κατι που θα το ευχαριστηθεις νομιζω.
αν ακομα θες να κανεις γρηγορες βολτες ισως σου βαλει ορια,κυριως στο γκαζι παρα στο στριψιμο.
αν ομως θελεις να το φορτωνεις και να ταξιδευεις η να κανεις μεγαλες ανετες βολτες,εγω θα στο προτεινω.
κι εγω σκεφτομουν για βαραντερο(μκ3 βεβαια) το οποιο σε ταξιδι κλπ ειναι καλυτερο,αλλα μεσα στην πολη ζοριζεται περισσοτερο.
αν εχεις μοναδικο οχημα αυτο,παρε καλυτερα κατι που να συνδυαζει καλυψει και ανεση αλλα να μπορει να ειναι ευκολοοδηγητο και οχι καποιο πολυ βαρυ η ογκωδες μηχανακι.
αν εχεις και αλλο μεταφορικο η δεν το χρησιμοποιεις καθημερινα παρε οτι γουσταρεις!
οτι και να αποφασισεις εγω θα σου προτεινω να βολταρεις μηχανακια για να τα δεις στον δρομο.
οποιαδηποτε πληροφορια θες πιο συγκεκριμενη πες μου να σε βοηθησω αν μπορω.

Coyote.V
23/04/2017, 23:57
Το βαραντέρο έχει ονειρική ροπή χωρίς να λυσάει ο κινητήρας, αλλά το καρμπυρατεράτο είναι μεγάλο πρόβλημα στην κατανάλωση. Οι διαφορές που θα δεις θα είναι πολύ μεγάλες ειδικά για το μέγεθός σου.
Εγώ είχα Ζ750 και όταν ανέβαζα δεύτερο άτομο το μηχανάκι δεν πήγαινε βήμα... άνοιγες το γκάζι και έκανε μόνο θόρυβο. Με το Βαραντέρο το δεύτερο άτομο και το φόρτωμα δεν το καταλαβαίνω, δεν αλλάζει τίποτα είτε είναι φορτωμένο είτε όχι. Και πάντα μιλάω για αναρτήσεις και κινητήρα.
Το Τάιγκερ δεν το ξέρω αλλά πιστεύω ότι ο κινητήρας του θα είναι κάτι ενδιάμεσο, περισσότερες τελικές από το βαραντέρο αλλά όχι μεγάλη ροπή,πράγμα που θα το καταλαβαίνεις φορτωμένος. Εσύ θα κρίνεις στο τέλος τι από όλα θες.

zopas
24/04/2017, 07:53
δεν καταλαβαινω γιατι περιγραφεται το βστρομ πεθαμεναντζιδικο απο τη στιγμη που 200σαριζει, προσωπικα στην εθνικη με το ζορι τα περναω...ουτε εμενα μου αρεσει βεβαια αλλα να λεμε του στραβου το δικιο...ειναι το καλυτερο all around μοτορι που υπαρχει αν και αφρενο...

οσο για το βαραντερο οντως ισχυουν τα παραπανω..δυο ατομα και τριβαλιτσα δεν κανουν καμια διαφορα σε σχεση με μονοκαβαλλο..επισης ειτε με 80χλμ τρεχεις ειτε με 200 στο κοντερ εχεις ακριβως την ιδια αισθηση ασφαλειας και αυτο το κανει μοναδικο...η γυναικα μου δεν πιστευε στα ματια της οταν ξαφνικα ειδε το κοντερ, νομιζε οτι πηγαιναμε με πολυ λιγοτερα..φυσικα επαναλαμβανω οτι αυτα ισχυουν για βελτιωμενο βαραντερο και οχι για καρμπυρατερατο που εχει μονο 5 ταχυτητες, δεν εχει αβς και πινει τον αμπακα..

SHOOTER045
24/04/2017, 08:16
Για το 650 θα εννοεί πεθαμενατζιδικο.
Αυτό με λίγη υπομονή θα δείξει 200 στο κοντέρ.
Το 1000 τα έχει χαλαρά

Coyote.V
24/04/2017, 08:19
Για το 650 θα εννοεί πεθαμενατζιδικο.
Αυτό με λίγη υπομονή θα δείξει 200 στο κοντέρ.
Το 1000 τα έχει χαλαρά

Ακριβώς έτσι, επίσης το V strom φορτωμένο δεν θα δει ποτέ τα 180 (ίσως λέω πολλά) , μιλάμε για 350cc διαφορά, ελπίζω να το καταλαβαίνουν όλοι.

vardis
24/04/2017, 08:24
Αν το θέλεις για μικτή χρήση, το varadero θα σε ταλαιπωρήσει, τουλάχιστον μέχρι να το συνηθίσεις. Εγώ για την πόλη έχω παπί. Πάντως ότι και να σου γράψουμε εμείς, κάνε ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ αυτό που σου γράφει ο MikeG παραπάνω: δοκίμασέ τα όλα!

kostaspetrou
24/04/2017, 09:44
Στη θέση σου θα κρατούσα το FZS.
Έχεις το καλύτερο FZ που βγήκε ποτέ: σαφώς καλύτερα φρένα απ΄το ψεκαστό fazer, πολύ καλύτερο κινητήρα μέχρι τις 9000σαλ(εκεί δηλαδή που το χρειάζεσαι),στροφόμετρο που φαίνεται.
Καλύτερο από bandit και σε ό,τι αφορά στο φόρτωμα δεν έχει πρόβλημα.

Κράτα το και μην μπλέκεις με γιαλατζί ον οφ,έχεις πολύ καλή μηχανή.

Τώρα για τα περί 200αρίσματος του βεστρώμ 650 δε θα σχολιάσω...

Πραγματική τελική έχει το πολύ 185-190 ξεφόρτωτο με ένα αναβάτη.
Όση περίπου θα έχει οποιοδήποτε μηχανάκι με περίπου 62-64 άλογα τροχό και το βάρος και την αεροδυναμική αντίσταση του βεστρώμ.

Το κοντέρ ας λέει ό,τι θέλει.

AristidisZ
24/04/2017, 11:27
Έχω περάσει και εγώ αρκετές ώρες συζητώντας (με τον εαυτό μου) το δίλημμα να πάω σε ένα μεγαλύτερο on off από Ι$ 600άρι δρόμου...

Στεκόμενος στα 2 παρακάτω που γράφεις


.
3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)


Θα σου πρότεινα να κρατήσεις το μηχανάκι σου μέχρι να δεις ότι μπορείς να πας (αρκετά μάλλον) παραπάνω από αυτό το νούμερο, για να μη μπλέξεις με άγνωστο μηχανάκι 15ετίας...

turrican
24/04/2017, 14:59
Για το vstrom 650 δεν ενδιαφέρομαι, όπως έγραψα στην αρχή το μοτέρ του είναι απογοητευτικό μιας και προέρχομαι από fzs600. Για αυτόν τον λόγο κοιτάω σε χιλιάρια, ώστε να είναι ομαλή η μετάβαση από πλευράς δύναμης.
Παρόλα αυτά η εμπειρία του akis_trevor με βοηθάει (και φαντάζομαι και άλλους) μιας αφορά στην μετάβαση από τετρακύλινδρο στριτ σε on-off. Επίσης κοιτάω και το vstrom 1000 και από ότι καταλαβαίνω οι διαφορές τους εκτός από το μοτέρ είναι αμελητέες.
Για την τελική δεν καίγομαι ιδιαιτέρως, και με το fazer 4-5 φορές το δοκίμασα απλά για να το δοκιμάσω, ωραία ήταν να βλέπεις να περνάει τα 240 στο κοντέρ και έχω να το λεώ, αλλά μέχρι εκεί.
Αυτή την εβδομάδα θα προσπαθήσω να τα δοκιμάσω. θενκς!

Coyote.V
24/04/2017, 22:09
...

Μίλησα μαζί του, άλλαξαν στο όργανο μέσα την πλακέτα, ήταν μέσα στην εγγύηση. Δυόμιση χρόνια που το είχε δεν είχε καταλάβει τίποτα μέχρι που το συζητήσαμε. :lol:

turrican
05/05/2017, 19:10
Τελικά η μπίλια έκατσε στο...
tiger 955i!
Μοντέλο του 2006 με το τριβάλιτσό του κλπ κλπ κλπ.
Πρώτη δουλειά σέρβις (στον γνωστό Σάκη), και μία εβδομάδα και 250 χιλιόμετρα μετά οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες, η θέση οδήγησης και η άνεση είναι αυτό που ήθελα, το μοτέρ είναι αρκετά ιδιαίτερο και πιστεύω θα μου δώσει ευχαρίστηση (παρότι δεν είναι υστερικό τετρακύλινδρο), γενικά νομίζω πως πάμε καλά.
Το φειζεράκι πάει για σέρβις και για πώληση σε μερικές μέρες, μου είχε μπει η ιδέα να το κρατούσα και να το είχα για καυλόγκαζες βόλτες και κίνηση στην πόλη, αλλά νομίζω πως το tiger μου δίνει ικανοποιητικό ποσοστό ευχαρίστησης και ευελιξίας ώστε να καθιστά αδικαιολόγητη την κατοχή και συντήρηση δύο μηχανών.

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας!

turrican
05/05/2017, 19:14
Να και μια φωτογραφία, φρεσκοπλυμένο και αστραφτερό!

382060

akis_trevor
05/05/2017, 19:17
Καλοβολτο!:beer:

πυξιδας990
05/05/2017, 19:34
καλες βολτες φιλε....το τελευταιο 955 με τις χυτες......δωστου χλμ

Coyote.V
05/05/2017, 19:37
Καλορίζικο και καλοτάξιδο, να το ευχαρηστηθείς όσο μπορείς :beer:

zopas
05/05/2017, 20:21
Να και μια φωτογραφία, φρεσκοπλυμένο και αστραφτερό!

382060

απλα τελειο...καλες βολτες φιλε..

lykourgi
05/05/2017, 20:24
Ωραίο μηχανάκι.

Με 'γειά και καλούς δρόμους. :beer:

doctoras
05/05/2017, 23:35
Παντα μου αρεζε αυτο το μηχανακι! Καλοριζικο και καλοβολτο! Εκτος απο το στατικο βαρος δεν νομιζω να δυσκολευτείς κάπου

Bob_o_mastoras
05/05/2017, 23:41
Kαλοριζικος ο τιγρης!! :beer:

lleonidas
06/05/2017, 00:33
Καλοτάξιδο,ιδανική εποχή για νέα μηχανούλα :)

vantonopoulos
06/05/2017, 01:24
Καλοτάξιδο και αν έχεις χρόνο και διάθεση μπές στο σχετικό θέμα που έχω ανοίξει στα Triumph, να αυξανόμαστε σιγά σιγά.

DAYMAN
06/05/2017, 08:30
καλοταξιδος ο Τιγρης.

devil's animal
06/05/2017, 08:47
καλοριζικο, καλοταξιδο το τιγρακι..
:beer::beer:

zannisvel
06/05/2017, 09:48
Καλοταξιδο φίλε!!!
Να το χαρείς!!!

kyo
06/05/2017, 14:02
καλοταξιδος ο τιγρης:beer:

Stavrakos
06/05/2017, 14:16
Καλοταξιδο

aldel
06/05/2017, 22:35
Καλορίζικο και καλές βόλτες! :beer:

turrican
09/05/2017, 13:52
Σας ευχαριστώ όλους παίδες!
Το tigerακι ήδη το χαίρομαι, το μόνο πρόβλημα είναι η κακή αεροδυναμική που προκαλεί πολλούς στροβιλισμούς στο κράνος, αλλά κανα-δυο πατέντες που έκανα δείχνουν ότι και αυτό διορθώνεται.
vantopoulos το δικό σου ποστ ήταν ένα από αυτά που με παρακίνησαν στο να επιλέξω το συγκεκριμμένο μοντέλο. Όντως, πολλή μηχανή για τα λεφτά του!