PDA

View Full Version : Honda cb1 εκκινηση



SΣπύρος
22/04/2017, 00:45
Καλησπέρα, σήμερα πήρα ένα Honda cb1 καλό μέχρι τώρα εκτός από ένα θεματάκι.
Αργεί να πάρει μπρος όταν έχει κρύο έξω και ειναι παγωμένο. π.χ απόψε ήμουν έξω, την είχα έξω από το μαγαζί όπου είχε 1-2C έξω και ήταν κάνα 2ωρο σβησμένη. Ε όταν πήγα να την βάλω μπρος..Έκανε κανα πεντάλεπτο και πολλές μιζιές με ή χωρίς γκάζι και ασε-πατα συμπλέκτη και ξανά μίζα και κατεβασε-ανεβασε το ηλ. Σταντ και πάλι μιζα, βαλε 1 και πάλι νεκρό, δώσε μιζα...

Όταν όμως πάρει μπρος και της δώσω λίγες στροφές (δλδ να ζεσταθεί λίγο) και τη σβήσω, παίρνει αμέσως

Είναι φυσιολογικό ή έχει κάνα κόλπο που δε ξέρω;

(Τραβαγα και τσάμπα βλέμματα με τις μιζιές 5 λεπτά..)

ΥΓ: Δε φταίει η μπαταρία είναι καινούρια σχεδόν και βενζίνη εχει

Bob_o_mastoras
22/04/2017, 00:59
Τσοκ..;;

@topos
22/04/2017, 01:18
Τσοκ οπως ειπε κ συντροχος, αλλα ριξε και μια ματια στα καλωδια/φυσες της πλεξουδας μη ειναι κανενα ταλαιπωρημενο.
Κοντα 30 χρονων μηχανακι ειναι, θελει λιγο στοργη..

devil's animal
22/04/2017, 07:40
Έκανε κανα πεντάλεπτο και πολλές μιζιές με ή χωρίς γκάζι και ασε-πατα συμπλέκτη και ξανά μίζα και κατεβασε-ανεβασε το ηλ. Σταντ και πάλι μιζα, βαλε 1 και πάλι νεκρό, δώσε μιζα...



αυτο ειναι ηλ. σταντ που παιρνει ρευμα απο μπαταρια? αν ναι μαλλον θα στην ξελιγωνει...οπως το ιδιο κανουν και τα φωτα αν ειναι ανοιχτα οταν πας να την βαλεις μπρος...
μετα κοιτας λιγο και τα μπουζακια...
αν δεν ειναι ηλεκτρικο το θεμα κοιτα μιγμα...καθαρισμα καρμπ...ρυθμιση...κλπ...

telegonos
22/04/2017, 09:29
Καλησπέρα, σήμερα πήρα ένα Honda cb1 καλό μέχρι τώρα εκτός από ένα θεματάκι.
Αργεί να πάρει μπρος όταν έχει κρύο έξω και ειναι παγωμένο. π.χ απόψε ήμουν έξω, την είχα έξω από το μαγαζί όπου είχε 1-2C έξω και ήταν κάνα 2ωρο σβησμένη. Ε όταν πήγα να την βάλω μπρος..Έκανε κανα πεντάλεπτο και πολλές μιζιές με ή χωρίς γκάζι και ασε-πατα συμπλέκτη και ξανά μίζα και κατεβασε-ανεβασε το ηλ. Σταντ και πάλι μιζα, βαλε 1 και πάλι νεκρό, δώσε μιζα...

Όταν όμως πάρει μπρος και της δώσω λίγες στροφές (δλδ να ζεσταθεί λίγο) και τη σβήσω, παίρνει αμέσως

Είναι φυσιολογικό ή έχει κάνα κόλπο που δε ξέρω;

(Τραβαγα και τσάμπα βλέμματα με τις μιζιές 5 λεπτά..)

ΥΓ: Δε φταίει η μπαταρία είναι καινούρια σχεδόν και βενζίνη εχει

Οπως γράφτηκε ήδη, το τσοκ το ανοίγεις ε;

SΣπύρος
22/04/2017, 19:36
Λοιπόν...Τσοκ το άνοιξα κάνα 5+ λεπτά, το έκλεισα καιιι τίποτα. Μετα πήγα να βάλω μπρος με ανοιχτό τσοκ πάλι τιποτα. Τα φώτα δεν τα έχω αναμμένα.
Επίσης μία διόρθωση. Την έβαλα μπρος με ταχυτητα, τη ζεστανα 5-10 λεπτα, την έσβησα και μετά πάλι δεν έπαιρνε...Μπαταρία είναι 10ημερων και λάδια και βενζίνη σχεδόν φουλ.
Το ηλ Σταντ αν δεν τον έχω επάνω δε με αφήνει να τη βάλω μπρος, το ανεβοκατεβαζω κάνα δυο φορές μπας και φταιει κάτι τέτοιο αλλά οχι.
Α και για την ηλικία, λέει ότι είναι του 2000

ΥΓ; Έξω έχει κάπου στου 3C και την έχω σβιστη από χθες τα μεσάνυχτα (αν έχει σημασία)

toyar
22/04/2017, 20:41
το τσοκ δεν εχει χρονο απλα το ανοιγεις και μιζαρεις χωρις γκαζι ομως
πρεπει να αλλαξεις μπουζι και να ρυθμισεις βαλβιδες

SHOOTER045
22/04/2017, 22:09
Το τσοκ το τραβηξες
Αλλά δουλεύει?
Δηλαδή σίγουρα η ντιζα είναι οκ ?

@topos
23/04/2017, 03:07
Λοιπόν...Τσοκ το άνοιξα κάνα 5+ λεπτά, το έκλεισα καιιι τίποτα. Μετα πήγα να βάλω μπρος με ανοιχτό τσοκ πάλι τιποτα. Τα φώτα δεν τα έχω αναμμένα.
Επίσης μία διόρθωση. Την έβαλα μπρος με ταχυτητα, τη ζεστανα 5-10 λεπτα, την έσβησα και μετά πάλι δεν έπαιρνε...Μπαταρία είναι 10ημερων και λάδια και βενζίνη σχεδόν φουλ.
Το ηλ Σταντ αν δεν τον έχω επάνω δε με αφήνει να τη βάλω μπρος, το ανεβοκατεβαζω κάνα δυο φορές μπας και φταιει κάτι τέτοιο αλλά οχι.
Α και για την ηλικία, λέει ότι είναι του 2000

ΥΓ; Έξω έχει κάπου στου 3C και την έχω σβιστη από χθες τα μεσάνυχτα (αν έχει σημασία)

Εισηχθει το 2000 στην Ελλαδα, για αυτο λεει και 2000 η αδεια κυκλοφοριας.
Οπως ολα τα 400αρια ηρθαν μεταχειρισμενα απο Ιαπωνια, λιγο που το εψαξα ειδα χρονολογιες κατασκευης μονο το 1989 + 1990.

Κατι αλλο σε σχεση με μια πιθανη λυση, οταν ανοιγεις την ταπα βενζινης σου ρουφαει αερα μεσα στο ντεποζιτο?

kostas777
23/04/2017, 04:09
Έχει ένα θεματάκι σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Δοκίμασε χωρίς τσοκ, με ελάχιστο γκάζι. Όταν πάρει, μην κλείσεις το γκάζι, προσπάθησε να το κρατήσεις ανοιχτό ή να το ανοίξεις λίγο ακόμα αν δεν σβήνει. Αν σβήσει, ξανά το ίδιο χωρίς τσοκ. Μην ανοίξεις πολύ ή τέρμα το γκάζι, αν δεν πάρει αμέσως την μπουκώνει. Μόλις σταθεροποιηθεί, άνοιξε σιγά σιγά το τσοκ και άσε το γκάζι και μέχρι να ζεσταθεί μην την κουνάς. Εγώ πάντως αυτό κάνω κάθε φορά είτε κρύο είτε ζέστη :cool:

17inchwheeler
28/04/2017, 10:13
αυτα τα μηχανακια(CB1/CB400SF/CBR400/BANDIT400) θελουν καλοσυντηριμενα,καλορυθμισμενα και καθαρισμενα καρμπυρατερ για να περνουν ευκολα
η βενζινη ειναι διαβρωτικη και "λιωνει" πλαστικα,ορινγκ και βελονοθηκες,φλογερες,κλπ
τα μηχανακια αυτα εχουν φαει τοση βενζινη και ακινησια που εαν δεν ειναι φροντισμενα,δεν περνει ευκολα και οταν το βασανιζεις(τραβας τσοκ,ανοιγεις το γκαζι τερμα μιζαροντας) βραχυκυκλωνεις και τα μπουζι
φανταζομαι πως το τεποζιτο ειναι καθαρισμενο 'η εχεις καποιος εξωτερικο φιλτρο βενζινη

dumutrus
16/07/2017, 23:18
αν και λιγο καθυστερημενα να πω και γω την εμπειρια μου με το cb1 καταρχην βραχυκυκλωνει μπουζι πολυ ευκολα κατα δευτερον το τσοκ πρεπει
1) να το τραβηξω τερμα
2) να το γυρισω προς τα πισω και να το αφησω περιπου στη μεση 3) εφοσον το εχω ρυθμιση στη μεση μετα να πατησω μιζα και να βαλω μπρος αμα δεν παρει με την δετερη αντε τριτη μετα πισμονη απο την στιγμη που θα παρει το πρωι ολη την υπολοιπη μερα τη βαζω μπρος με πολυ λιγο γκαζι

Χρηστος FZR
17/07/2017, 00:34
καθαρισμα - ρυθμιση - συγχρονισμα καρμπυρατερ, καθαρισμα φιλτρο αερα, τσεκαρεις και μπουζι - μπουζοκαλωδια (για μην τυχον και εαν)
και θα εισαι καινουριος. το τσοκ να το τραβας μεχρι τερμα - μιζαρεις- παιρνει μπρος- κλεινεις το τσοκ μεχρι τη μεση να δουλεψει λιγο ετσι- το κλεινεις τελειως και φευγεις.