PDA

View Full Version : Ηλεκτρολογικό σύστημα GLX 90cc με κινητηρα LIFAN 110cc Αμιζο



billgr
23/04/2017, 10:44
Kαλησπερα σας.
Αν υπαρχει παρομοιο θεμα με αυτο που θα παρουσιασιασω στην συνεχεια καθοδηγειστε με, παρακαλω τους διαχειριστες να με συγχωρεσουν και να διαγραφει το νεο θεμα εαν ειναι απαραίτητο.
Εχω ανακατασκευασει μερικως ενα GLX και επειδη το παλιο μοτερ παρεδωσε πνευμα μερικως και αυτο, και δεν θελω να ξοδεψω χρηματα για τριτη φορα να το φτιαξω με αποτελεσμα να καταληξω οπως πολλοι σε ενα μοτερ LIFAN 110cc αμιζο. Η ανακατασκευη γινεται απο εμενα.
Επειδη δεν εχω ξανα φορεσει καινουργιο μοτερ lifan σε glx ή γενικοτερα σε honda(παλιοτερα μονο σε λιφαν παπι με μοτερ 50 κυβικα εβαλα μοτερ 110 κυβικα).
1)Το ερωτημα μου ειναι το εξης αφηνω τα ιδια περι ηλεκτρολογικων glx(Ηλεκτρονική,Πολλαπλασιαστής,Πλεξούδα-καλωδίωση,ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ) ή βαζω τα καινουργια του Lifan 110;;;
2)Παιζει ρολο να τα αλλαξω; θα ειναι καλυτερα; Αν ναι για ποιο λογο;
3)Να αφησω τα ιδια του GLX;

kostaskk
23/04/2017, 13:18
και οι 2 επιλογες μπορουν να γινουν.
αλλα καλητερα βαλε τα honda ηλεκτρικα σαν ποιο αξιόπιστα.
αν μπορεις να αλλαξεις βολαν,πηνεια με τα γνησια ακομα ποιο καλα

SHOOTER045
23/04/2017, 14:07
1)Αφήνεις την πλεξούδα του glx
2)Απ οτι θυμάμαι με τον μαμά ανορθωτη κάτι δεν δουλεύει, θέλει του lifan απο οπου περισσεύει ενα καλώδιο και πρέπει να συνδεθεί στην πλεξούδα
3)Οτι σου είπε ο kostaskk για πηνεία - βολάν και δισκάκια συμπλέκτη, θα παραδώσουν γρήγορα πνεύμα
4)Το καρμπ σε αυτό το μοτέρ είναι λαχείο, μπορεί να το ρυθμίσεις και να σου παει μια ζωή μπορεί να θέλει ρύθμιση κάθε μέρα(έβαλα ενα kehnin εγώ)
5)Μη ξεχάσεις να δηλώσεις το μοτέρ στο μηχανολογικό και να αλλαξεις την άδεια
Γιατί θα σου κάτσει στραβη και θα τραβας τις κ@λοτριχες σου

billgr
23/04/2017, 19:13
και οι 2 επιλογες μπορουν να γινουν.
αλλα καλητερα βαλε τα honda ηλεκτρικα σαν ποιο αξιόπιστα.
αν μπορεις να αλλαξεις βολαν,πηνεια με τα γνησια ακομα ποιο καλα

Με την ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη θα ειναι ολα κομπλε απο αποψη σπινθηρα στο μπουζι?
Δηλαδη δεν παιζει ρολο το να εχει την δικια του ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη απο την αποψη αν θα παραγει το σωστο ρευμα ή δεν εχει σημασια γιατι τα 12volt εχουν ολα την ιδια λειτουργια;;;

OldMan
24/04/2017, 14:02
Η ηλεκτρονική δίνει το σωστο αβανς (πλην των αλλων) και ο πολλαπλασιαστής την σωστή ταση υψηλής..