PDA

View Full Version : Varadero VS TDM VS FZS600 ποιός έχει τον μικρότερο... Χρόνο στην κόντρα :p



Sapadak
24/04/2017, 08:29
Ακριβώς έτσι, επίσης το V strom φορτωμένο δεν θα δει ποτέ τα 180 (ίσως λέω πολλά) , μιλάμε για 350cc διαφορά, ελπίζω να το καταλαβαίνουν όλοι.

Με βαραντέρο 1ής γενιάς, με πολύ προσπάθεια εφτασα και προσπέρασα strom 6,5 με τριβάλιτσο. (μοντέλο 05 το κόκκινο)
Το κοντέρ μου έλεγε 210-215, το δικό του κοντέρ σίγουρα έλεγε 200 και κάτι.

Και οι 2 είμασταν μονοκάβαλοι, και οπως το έβλεπα μπροστά μου και πλησίαζα σιγά σιγά και προσπαθούσα να καταλάβω τι μοτοσακό ειναι, ξενέρωσα τη ζωή μου οταν καταλαβα οτι ήταν 6,5 και οχι το 1000 :lol:

Coyote.V
24/04/2017, 08:32
Με βαραντέρο 1ής γενιάς, με πολύ προσπάθεια εφτασα και προσπέρασα strom 6,5 με τριβάλιτσο. (μοντέλο 05 το κόκκινο)
Το κοντέρ μου έλεγε 210-215, το δικό του κοντέρ σίγουρα έλεγε 200 και κάτι.

Και οι 2 είμασταν μονοκάβαλοι, και οπως το έβλεπα μπροστά μου και πλησίαζα σιγά σιγά και προσπαθούσα να καταλάβω τι μοτοσακό ειναι, ξενέρωσα τη ζωή μου οταν καταλαβα οτι ήταν 6,5 και οχι το 1000 :lol:

Δεν ξέρω τι να σου πω, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο... σε εμένα δίπλα δεν κάθεται ούτε TDM 900αρι... πίσω και αυτό. (ΜΚ3)

SHOOTER045
24/04/2017, 08:37
Δεν ξέρω τι να σου πω, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο... σε εμένα δίπλα δεν κάθεται ούτε TDM 900αρι... πίσω και αυτό. (ΜΚ3)

Αν δεν κόψεις κάτι
Θα την αμολησω...

381526

Coyote.V
24/04/2017, 08:46
Κάνε ό,τι θες, εγώ πάντως αυτό που γράφω το έχω δει τρεις φορές στην εθνική, δεν ξέρω που βρίσκουν τα 251klm του TDM στο γιουτούμπ αυτοί που τα ανεβάζουν.

Sapadak
24/04/2017, 09:17
Κάνε ό,τι θες, εγώ πάντως αυτό που γράφω το έχω δει τρεις φορές στην εθνική, δεν ξέρω που βρίσκουν τα 251klm του TDM στο γιουτούμπ αυτοί που τα ανεβάζουν.

Τι έχεις εσυ? Vara 3ης?

Αν δε τυχαινε σε εμένα, θα είχα δυσκολίες να το πιστέψω, οτι με vara 1ης θα προλαβαίνω μετα βίας ένα 6,5 strom.
Νταξ 5αρι σαζμαν, αλλά είμασταν και οι 3 μηχανες στη τελική (2 vara και το strom). Αυτό που ξέρω σίγουρα οτι τα vara είμασταν μαμα 100%, το στρομ είχε σίγουρα εξατμιση, και δε ξέρω τι άλλο μπορεί να είχε

zopas
24/04/2017, 09:37
Δεν ξέρω τι να σου πω, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο... σε εμένα δίπλα δεν κάθεται ούτε TDM 900αρι... πίσω και αυτό. (ΜΚ3)

Δεν εχω την ιδια εμπειρια...το tdm ειναι λιγο πιο γρηγορο...το εχω τσεκαρει πολλες φορες..και δεν ειμαι τελειως κουλαδι..

Coyote.V
24/04/2017, 09:39
Είπαμε, 170, 70 κιλά και με το ζόρι κοιτάω πάνω από την μαμά ζελατίνα στην χαμηλή θέση :D :p

anavatis19
24/04/2017, 09:42
Κάνε ό,τι θες, εγώ πάντως αυτό που γράφω το έχω δει τρεις φορές στην εθνική, δεν ξέρω που βρίσκουν τα 251klm του TDM στο γιουτούμπ αυτοί που τα ανεβάζουν.

αλλο γραναζωμα ειχε απλα! τα 251 ειναι πλασματικα τελειως. 220 πιο πιθανο

Coyote.V
24/04/2017, 09:46
αλλο γραναζωμα ειχε απλα! τα 251 ειναι πλασματικα τελειως. 220 πιο πιθανο

Κάποτε ήμουν με ένα φίλο με χαγιαμπούσα στην εθνική... όταν πίναμε καφέ γυρνάει και μου λέει: Φιλαράκι πολύ καλά πάει το βαραντέρο, 240 είναι πολύ καλά...

Που είδες τα 240 τον ρωτάω;

Στο κοντέρ μου λέει...

Εγώ του λέω δεν είδα πάνω από 205.

..... τελικά το κοντέρ του με τσεκ gps έκλεβε 40 χιλιόμετρα χαλαρά και το δικό μου 5.

DrBig
24/04/2017, 09:50
Κάποτε ήμουν με ένα φίλο με χαγιαμπούσα στην εθνική... όταν πίναμε καφέ γυρνάει και μου λέει: Φιλαράκι πολύ καλά πάει το βαραντέρο, 240 είναι πολύ καλά...

Που είδες τα 240 τον ρωτάω;

Στο κοντέρ μου λέει...

Εγώ του λέω δεν είδα πάνω από 205.

..... τελικά το κοντέρ του με τσεκ gps έκλεβε 40 χιλιόμετρα χαλαρά και το δικό μου 5.

Προφανως το μπουσα δεν ειχε μαμα γραναζωμα. Τωρα τι ειχε ενας θεος ξερει.

SHOOTER045
24/04/2017, 10:01
Στη θέση σου θα κρατούσα το FZS.
Έχεις το καλύτερο FZ που βγήκε ποτέ: σαφώς καλύτερα φρένα απ΄το ψεκαστό fazer, πολύ καλύτερο κινητήρα μέχρι τις 9000σαλ(εκεί δηλαδή που το χρειάζεσαι),στροφόμετρο που φαίνεται.
Καλύτερο από bandit και σε ό,τι αφορά στο φόρτωμα δεν έχει πρόβλημα.

Κράτα το και μην μπλέκεις με γιαλατζί ον οφ,έχεις πολύ καλή μηχανή.

Τώρα για τα περί 200αρίσματος του βεστρώμ 650 δε θα σχολιάσω...

Πραγματική τελική έχει το πολύ 185-190 ξεφόρτωτο με ένα αναβάτη.
Όση περίπου θα έχει οποιοδήποτε μηχανάκι με περίπου 62-64 άλογα τροχό και το βάρος και την αεροδυναμική αντίσταση του βεστρώμ.

Το κοντέρ ας λέει ό,τι θέλει.

Για κοντέρ είπαμε
Ουτε gps
Ούτε δορυφόρους.
Μονοκαβαλο
Με βαλίτσα κλπ κλπ

Coyote.V
24/04/2017, 10:22
Προφανως το μπουσα δεν ειχε μαμα γραναζωμα. Τωρα τι ειχε ενας θεος ξερει.

Ήταν μαμά μονδέλο 2008 αγορασμένο το 09 με 19.000χιλ. Αυτό συνέβη το 2011. Δεν λέω ότι είναι όλα έτσι, το παλικάρι το έψαξε στην σουζούκι αλλά δεν ξέρω τι έγινε δεν τον ρώτησα ποτέ, τώρα που το ξαναθυμήθηκα θα τον ρωτήσω. Αλλά από τότε που κυκλοφορούν τα gps στα τηλέφωνα τσεκάρεις το μηχανάκι σου και ξέρεις ακριβώς... είχε και την πλάκα του όμως το όλο θέμα πιο παλιά με τα κοντέρ :)

akis_trevor
24/04/2017, 11:15
Πήραμε το θέμα απτό βουνό και το πήγαμε στην θάλασσα.
Ότι έχω μετρήσει με gps,η απόκλιση του με το κοντέρ είναι 5-10%.
Αν το παλικάρι το επηρεάζουν 10-20 χλμ τελικής πανω κάτω και θέλει να πηγαίνει με διακοσαρες,ας μην κοιτάει καθόλου την κατηγορία αυτή.
Αποτι διάβασα εγώ παραπάνω άνεση ψαχνει.

kostaspetrou
24/04/2017, 13:17
Για κοντέρ είπαμε
Ουτε gps
Ούτε δορυφόρους.
Μονοκαβαλο
Με βαλίτσα κλπ κλπ

Θεωρώ ότι όταν κάποιος βλέπει νούμερα στο κοντέρ πολύ πάνω απ' την πραγματικότητα δεν έχει νόημα να τ'αναφέρει καν.
Nα το θέσω ως εξής: φίλος σε παλιό cbr 954 κόντυνε την μετάδοση (αν θυμάμαι καλά -2 μπροστά και +3 πίσω).
Μέχρι να βάλει speedohealer το κοντέρ έλεγε ό,τι να'ναι επειδή διαβάζει απ' το γρανάζι.
Επειδή όμως ήξερε τί παίζει δεν έλεγε ότι το μηχανάκι του όντως πιάνει αυτά που έλεγε το κοντέρ.

Αυτό που θέλω να πω είνει ότι όταν γνωρίζουμε ότι αυτά που λέει το κοντέρ δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα, δεν έχει νόημα να λέμε ότι τόσα πιάνει το μηχανάκι.
Αλλιώς πειράζω και εγώ το speedohealer,οδηγώ σε κατηφόρα και κάνω το κοντέρ να δείχνει αυτά που θέλω.
Μετά θα τα λέω στην καφετέρια να με θαυμάζουν...

:lol:

SHOOTER045
24/04/2017, 13:42
Μαμά εντελώς λέμε
Αλυσίδα ,γρανάζια ,εξάτμιση, φάρο,ασύρματο, βαλίτσες

kostaspetrou
24/04/2017, 14:43
Μαμά εντελώς λέμε
Αλυσίδα ,γρανάζια ,εξάτμιση, φάρο,ασύρματο, βαλίτσες
Δες εδώ από δοκιμή του mcnews:
http://www.mcnews.com/mcn/model_eval/VStrom05B.pdf#search=%27dl650%20060%27

"measured top speed 114.5mph" Ισχύς 62 άλογα.
Αυτό είναι 184χαω. Μετρήσεις περιοδικού,άρα μονοκάβαλο χωρίς περιττά πράγματα.
Με σφάλμα ταχυμέτρου 10% θα δείξει 200+.
Άμα το μπροστινό λάστιχο έχει κάποια φθορά θα δείξει ακόμα παραπάνω.

Κάπου εκεί βλέπουν σχεδόν όλοι
http://www.stromtrooper.com/general-v-strom-discussion/70863-top-speed-v-strom-650-a-2.html

Μέχρι τα 160 το μηχανάκι πάει άνετα.Μετά θέλει υπομονή.

Bob_o_mastoras
24/04/2017, 18:02
Oυτε τα κινητα με gps μετρανε με τοσο ακριβεια. Ενα καλο gps ή ενα gps ταχυμετρο ναι.

doctoras
24/04/2017, 19:05
Ανεση(ψηλες αναρτησεις) + 3000 + ονοφ + υψηλες τελικες δεν νομιζω να τεριαζουν ολα μαζι
Προσθεσε και το tdm900 μιας που αναφερθηκε δεν ειναι ονοφ αλλα ειναι πιο ανετο και πιο γρηγορο απο το φειζερ(εκτος της τελικης ταχυτητας)

takisdemi
24/04/2017, 21:15
Ποιο γρήγορο το tdm από το fazer; Μετα την αλλαγή 1ης σε 2η ταχύτητα το fazer φεύγει..

doctoras
24/04/2017, 22:25
Ποιο γρήγορο το tdm από το fazer; Μετα την αλλαγή 1ης σε 2η ταχύτητα το fazer φεύγει..
Αυτο προκύπτει απο την προσωπικη σου εκτίμηση?
Δεν υπάρχει αυτο φιλε
3.5 κιλα περισσότερης ροπης, δικυλινδρο μπαμ σε 4-5k rpm νωριτερα με παραπλήσια υποδυναμη (10 λιγότερα τροχο)..
Δεν συγκρίνονται
Απλως το fazer μετα τα 200 θα παρει κεφαλι λογο Ι4 οπου προκύπτει και η υψηλοτερη τελικη

Coyote.V
24/04/2017, 22:39
Αυτο προκύπτει απο την προσωπικη σου εκτίμηση?
Δεν υπάρχει αυτο φιλε
3.5 κιλα περισσότερης ροπης, δικυλινδρο μπαμ σε 4-5k rpm νωριτερα με παραπλήσια υποδυναμη (10 λιγότερα τροχο)..
Δεν συγκρίνονται
Απλως το fazer μετα τα 200 θα παρει κεφαλι λογο Ι4 οπου προκύπτει και η υψηλοτερη τελικη

Οι παραπάνω στροφές όμως που παίρνει τι ρόλο βαράνε, γιατί δεν τα λέμε όλα; Όλα αυτά που λες ισχύουν μέχρι το άνοιγμα της πρώτης.
Αυτή την δύναμη που έχει ψηλά μετά τα 200 την έχει σε όλες τις ταχύτητες.

doctoras
24/04/2017, 22:47
Οταν θα φορτώσει την 1τη το fazer ο τυπος στο tdm θα εχει ειναι στην αλλαγη δευτερα για τριτη
Anyway αποψη μου θεωρω οτι ειναι άνιση η σύγκριση γιατι το tdm ειναι μεγαλυτερο και πιο γρηγορο μοντελο, οποιος υποστηριζει το αντιθετο δεν εχει απο το να δοκιμάσει επι του πρακτέου

Coyote.V
24/04/2017, 22:54
Οταν θα φορτώσει την 1τη το fazer ο τυπος στο tdm θα εχει ειναι στην αλλαγη δευτερα για τριτη
Anyway αποψη μου θεωρω οτι ειναι άνιση η σύγκριση γιατι το tdm ειναι μεγαλυτερο και πιο γρηγορο μοντελο, οποιος υποστηριζει το αντιθετο δεν εχει απο το να δοκιμάσει επι του πρακτέου

Αν είχα φέιζερ θα το έστηνα έτσι για το γαμώτο... πάντως πρώτη φορά ακούω πως το φέιζερ δεν ανεβάζει γρήγορα, άλλα έχω δει, στην ροπή του λυσσάει στην κυριολεξία!

kostaskk
25/04/2017, 00:26
250αρι στοκ 2χρονο v2 του 1990 σε ανοιγματα απο χαμηλες rpm με δευτερες (με fazer600) το 250 εφευγε και ηταν μπροστα σε ολη την δευτερα
απο 3τες -4τες πλαι πλαι και μετα τα 170-180 αρχιζε να φευγει μπροστα.
η τελικη του πρεπει να ειναι 220-240 και απο οτι καταλαβα θελει μεγαλη ευθεια και υπομονη για να τα δεις.
και το δυνατο του σημειο σαν τετρακυλινδρο εν σειρα μοτερ ειναι οι τελικές

το fazer ειναι πολυ υψηλόροπο (μεγιστη ροπη 9,500 αν θυμαμαι καλα)
οποτε ειναι αδυναμο στις λιγες-μεσαιες rpm, και αρα οχι καλο για εκκινήσεις .

το δικυλινδρο μοτερ του tdm ακομη και αν ειχε 600 κυβικα αντι για 900
παλι θα ηταν καλητερο σε επιταχυνση και ροπη απο αρχιτεκτονικη μοτερ και μονο.
αν ηταν και κανενα v2 αντι για 2κυλινδρο σε σειρα ακομα καλητερα.

βεβαια το μειωνεκτιμα αυτης τις σχεδιασης ειναι οτι δεν εχει δυναμη τερμα ψηλα για αυτο και η σχετικα μικρη τελικη ταχυτητα των tdm (για τα 900cc)

kordix
25/04/2017, 08:19
Γεια σας σύντροχοι,

Το δίλημμά μου είναι το εξής:

Αυτή την στιγμή οδηγώ ένα FZS 600 μοντέλο 2003 (καρμπυρατέρ). Μου αρέσουν:
- ο σπόρ χαρακτήρας του μοτέρ
- είναι άνετο για κίνηση στην πόλη
- μου φαίνεται όμορφο
- σε σπορ βόλτες πχ Επίδαυρος, κολοσούρτης κλπ το απολαμβάνω
- μου έχει βγει σούπερ αξιόπιστο και οικονομικό
κ.α....

Δεν μου αρέσουν (και μου έχει μπει πλέον η ιδέα ότι είναι καθοριστικής σημασίας):
- η κάλυψη και ο θόρυβος από τον αέρα. Έχω δοκιμάσει touring και τουριστικές ζελατίνες, φρυδάκια αλλά τζίφος, πάνω από τα 110 km/h το βουητό μου φαίνεται απίστευτα ενοχλητικό (κράνος shoei xr1100, ύψος 1.91 βάρος 90 κιλά με κράνος, μπουφάν, μπότες κλπ).
- δύσκολα φορτώνεται και πάει ταξίδι με δικάβαλο (250 ευρώ κόστος τα κάγκελα για πλαινές βαλίτσες, άγχος για τις αντοχές του υποπλαισίου, άνεση σέλας συνεπιβάτη...)
- η σπόρ συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης (κοπανήματα κλπ) σε λακούβες και λοιπές ανωμαλίες του δρόμου.
- έχει 68.000 km και φοβάμαι πως αν το κρατήσω κανα-δυο χρόνια ακόμα θα επηρρεαστεί η δυνατότητα μεταπώλησης.

βασικά μου έχει μπει η ιδέα για μεγάλο ον οφ.
Το Vstrom 650 που έχει φίλος μου γυάλισε, μου άρεσε η άνεση της πίσω ανάρτησης, το ύψος και η ευελιξία του, αλλά το μοτέρ του σε σχέση με το φέιζερ μου φαίνεται λίγο κλασομπανιέρα. Επίσης το τιμόνι είναι κάπως ψηλό και με κουράζει, και η σέλα μου φάνηκε πιο στενή από αυτή του φέιζερ (αρνητικό).

Ψάχνομαι με τα εξής:

Varadero 1000, Tiger 955i
Κριτήρια (με αυτή την σειρά):
1. καλή ανεμοκάλυψη θόρυβοι κλπ σε ταξίδι με ταχύτητες λίιιιγο πάνω από τα ελληνικά όρια (πχ να μπορεί να μην με κουράσει σε παρατεταμένες ταχύτητες κοντά σε 140-150 km/h).
2. αξιοπιστία
2. άνεση οδήγησης (σέλα κλπ) και για εμένα και για την κοπέλα μου.
3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
4. ικανότητα στο φόρτωμα (τριβάλιτσο - δικάβαλο)
5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)

Τι λέτε; Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; το βαραντέρο αξίσει στην παλιά, καρμπυρατεράτη του εκδοχή ή παραπάφτει παλιό και να ψαχτώ και πιο καινούρια έκδοση;
Ξεχνάω να κοιτάξω κάποιο άλλο;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!




Νομίζω πως δεν θα σου αρέσει η αλλαγή με ον/οφ εκείνης της γενιάς. Βελτίωσε το fazer σε αναρτήσεις - ζελατίνα και μάζεψε χρήμα για πιο σύγχρονο ον/οφ, σαν gs 1200 από 07 και μετά, ΚΤΜ 990 1190, νέο Άφρικα, κτλ. Δυστυχώς υπάρχει κενό στην αγορά των μεγάλων πραγματικών ον/οφ από Ιαπωνία μεριά εκείνα τα χρόνια.

Είναι πολύ βαριά μηχανάκια, με όγκο, υψηλό κέντρο βάρους (με εξαίρεση το κάπο) και όχι και τόσο ευχάριστα στην σπορ οδήγηση ή στην κίνηση της πόλης.

takisdemi
25/04/2017, 10:40
Το έχω δοκιμάσει και το γράφω. Απλως στο φαζερ ξεκινάς με στροφές λογω μικρότερης ροπής . Μετα τη 2η φεύγει και όσο ανεβάζεις τόσο ανοίγει απόσταση. Μετα τα 180 το τdm βγαζει τα κιάλια για να το δει.
Μη τρελαθουμε κιολας εχει και τόσα βίντεο στο διαδίκτυο.
Φιλε για μενα κρατα το φεϊζερακι. Σε ταξιδια ιδιως σε Εγνατία Εθνικη οδό τα 4Ι ειναι πολυ καλυτερα

Bob_o_mastoras
25/04/2017, 13:33
Tο ΤDM το 850 και το 900 το παταει σιγουρα, και πριν τα 100, το Fazer (και το fzs και το ψεκαστο). Οχι κατα πολυ, αλλα σιγουρα αισθητα. Οι ιπποι ανα κιλο οπως και αλλα στοιχεια της γεωμετριας των συγκεκριμενων μηχανακίων ειναι υπερ του Fazer.
Απλα, δοθεντων δυο καθημερινων οδηγων, το tdm λογω ροπης χαμηλα ειναι ευκολοτερο να παρει ενα προβαδισμα στην αρχη αν ο οδηγος του Fazer δεν το στροφαρει εκει που πρεπει.
Επισης το fzs που εχει ο φιλος εχει πολυ πιο ομαλη καμπυλη ροπης απο το ψεκαστο fz6, τουτεστιν ειναι πιο ευκολο να το δουλεψεις σωστα.

zopas
25/04/2017, 13:53
ο ανθρωπος θελει ανεση και καλυψη απο αερα στα ταξιδια του και αυτο δεν του το παρεχει αξιοπιστα το fazer..βασικα πρεπει να επιλεξει...η μαστοδοντα με παραχωρησεις στην πολη η το φειζερ του με δυσκολιες στο ταξιδι...

επισης να εχει υποψιν οτι η κυκλοφορια μαστοδοντου στην πολη μακροπροθεσμα κοστιζει πολυ...πολυ περισσοτερα απο την σημερινη του μηχανη ...τακακια, δισκοι συμπλεκτη, ντιζες, δισκοφρενα κλπ θα εχουν την τιμητικη τους..αν θελει κατι οντως ενδιαμεσο θα πρεπει να βαλει νερο στο κρασι του και να κοιταξει για βστρομ..γρηγορο, ευελικτο, ελαφρυ, οικονομικο, αξιοπιστο,με καλυψη απο καιρικες συνθηκες απλα δεν υπαρχει...αλλου κερδιζεις..αλλου χανεις...

kostaspetrou
25/04/2017, 15:31
Το TDM είναι αργότερο από όλα τα Fazer600 και αργότερο από ψεκαστά Sv650, τόσο σε επιταχύνσεις εν κινήσει όσο και σε τελική.

Διαπιστωμένο άπειρες φορές.
Όταν κάνετε άνοιγμα για συγκρίσεις, ο δικαιότερος τρόπος είναι να ξεκινάτε από την ίδια ταχύτητα και το κάθε μηχανάκι να έχει τη σχέση στο κιβώτιο με την οποία επιτυγχάνει τις βέλτιστες επιδόσεις.
Μπαμ και μαλακίες...
Καταρχήν το μπαμ ή η "αίσθηση" του τραβήγματος εξαρτάται κυρίως απ' τη θέση οδήγησης: ένα XR400 αν το ανοίξεις απότομα θα σου τραβήξει την πλάτη περισσότερο απ' ότι ένα GSXR επειδή στο GSXR έχεις το μηχανάκι αγκαλιά και το σώμα σου είναι πολύ πιο σταθερό πάνω του.

Το ψεκαστό fazer έχει μακριά 2α(αν θυμάμαι καλά κοφτιάζει λίγο πριν τα 150),οπότε αν χρειαστεί θα ξεκινήσει κανείς με 1η(αν μιλάμε για το βέλτιστο και λίγα χιλιόμετρα στο ταχύμετρο).

Όπως ακριβώς κάνουν και τις σοβαρές μετρήσεις:με αλλαγές.

Με τη λογική μερικών λέτε να κάνουμε σύγκριση με 30χαω και 2α στο κιβώτιο R6 και TDM900;
Προφανώς το R6 με 30 και 2α σέρνεται σε σχέση με το TDM.
Αυτό δε σημαίνει ότι το TDΜ έχει καλύτερες επιταχύνσεις εν κινήσει,απλά αυτός που κάνει τη δοκιμή αδικεί το R6 διότι το δουλεύει εντελώς εκτός ωφέλιμης περιοχής στροφών!

Sapadak
25/04/2017, 15:45
Πάντως ενα fazer 600 του 2006, και απο στάση και με 2ες ρολαριστές, το άφηνε πίσω βαραντέρο 1ης γενιάς (μέχρι τα 150χλμ/ώρα) :smokin:

kostaspetrou
25/04/2017, 15:59
Πάντως ενα fazer 600 του 2006, και απο στάση και με 2ες ρολαριστές, το άφηνε πίσω βαραντέρο 1ης γενιάς (μέχρι τα 150χλμ/ώρα) :smokin:

Από ποιά ταχύτητα ξεκίνησαν με 2ες;
Πόσο πίσω το άφησε,ποιός άνοιξε πρώτος;

kachius
25/04/2017, 15:59
Μιας και είχα και tdm900 και fzs600, να σου πω ότι ούτε λίγο ούτε πολύ άμα κάνεις αυτή την αλλαγή θα βρεθείς με "ίδιο"* μηχανάκι αλλά με πολύ πιο βολική (για εσένα, λόγο ύψους) θέση οδήγησης.

Μετά τα ... 140 (? στην τύχη) περίπου, θα αρχίσεις να βλέπεις και διαφορά (εναντίον του tdm) στην απόδοση, όπου όσο ανεβαίνουν τα χλμ θα ανεβαίνει και η διαφορά,
αλλά ενδεχομένως αυτό να μη σε νοιάζει :) .

Βέβαια, μάλλον δε σε νοιάζει καν το tdm :D για V-STROM ρωτάς εσύ...
Για Vstrom λοιπόν δε ξέρω, αλλά η αλλαγή σε TDM900 πιστεύω ότι θα σε "ισιώσει" :)

*: έχουν τις διαφορές τους όπως αναφέρουν οι συμφορουμίτες παραπάνω, αλλά από ιδίας χρήσης οι πρακτικές διαφορές είναι αμελητέες, εκτός από την άνω γειτονιά των χλμ όπου αποκτούν αίσθηση.

BLiTzER
25/04/2017, 16:00
Με τη λογική μερικών λέτε να κάνουμε σύγκριση με 30χαω και 2α στο κιβώτιο R6 και TDM900;
Προφανώς το R6 με 30 και 2α σέρνεται σε σχέση με το TDM.
Αυτό δε σημαίνει ότι το TDΜ έχει καλύτερες επιταχύνσεις εν κινήσει,απλά αυτός που κάνει τη δοκιμή αδικεί το R6 διότι το δουλεύει εντελώς εκτός ωφέλιμης περιοχής στροφών!

Γι'αυτό οι σωστές κόντρες γίνονται από στάση και ας ξεκινήσει με ό,τι ταχύτητα θέλει. :smokin:

Sapadak
25/04/2017, 17:08
Από ποιά ταχύτητα ξεκίνησαν με 2ες;
Πόσο πίσω το άφησε,ποιός άνοιξε πρώτος;

Με 2ες είμασταν με 20-25 χλμ/ωρα

Το φαζερ έμεινε πίσω, αλλά δεν κοιτούσα τους καθρέφτες :smokin:

Τι εννοείς ποιος άνοιξε πρώτος? 3ος στη παρέα, έδωσε το σήμα και τα ανοιξαμε, ταυτόχρονα

Bob_o_mastoras
25/04/2017, 17:27
Με 2ες είμασταν με 20-25 χλμ/ωρα



Eτσι θα εμενε πισω και απο ΧΤ (και μαλλον και απο οποιοδηποτε αλλο μονοκυλινδρο 250+ κυβικων για καποια μετρα)..
Ας ειχε και το φρενο πατημενο αμα ειναι ετσι... :rolleyes:

Sapadak
25/04/2017, 17:31
Eτσι θα εμενε πισω και απο ΧΤ (και μαλλον και απο οποιοδηποτε αλλο μονοκυλινδρο 250+ κυβικων για καποια μετρα)..
Ας ειχε και το φρενο πατημενο αμα ειναι ετσι... :rolleyes:

Ε ποιος του φταίει που ηταν(και είναι ακόμα) γατάκι ο οδηγός του φαηζερ :lol: και το δέχτηκε :lol:


btw και απο στάση έχασε, αλλά είμαι ειλικρινής, οτι οταν εφτασα τα 150 και θα κλειναμε (ντεμεκ), και στις 2 περιπτώσεις απλά μετά εξαφανίστηκε στο βάθος

kostaspetrou
25/04/2017, 18:02
Με 2ες είμασταν με 20-25 χλμ/ωρα

Το φαζερ έμεινε πίσω, αλλά δεν κοιτούσα τους καθρέφτες :smokin:

Τι εννοείς ποιος άνοιξε πρώτος? 3ος στη παρέα, έδωσε το σήμα και τα ανοιξαμε, ταυτόχρονα
Κοίτα ταυτόχρονα εντελώς είναι λίγο δύσκολο,λίγο νωρίτερα να ξεκινήσει κάποιος έχει προβάδισμα.

Πάντως αυτό που κάνατε ήταν χαβαλές:το fazer με 20-25 όχι μόνο αδικείται,αλλά ίσα που τσουλάει.
Η 1η του κοφτιάζει στα 100,η 2α του βγάζει 150 σχεδόν.Αν σκεφτείς ότι σε χαμηλές στροφές ίσα που παίρνει τα πόδια του, το άνοιγμά σας για να κάνετε πλάκα μεταξύ σας προσφέρεται, όχι για συμπεράσματα.
Αν το κάνετε και το fazer έχει 1η στο κιβώτιο τότε θα καταλάβεις τί εννοώ.

Τo fazer αν μιλάμε για ισοδύναμους και ισοβαρείς οδηγούς,με φρέσκα λάστιχα και (βασικότερο) δουλεύοντάς το στην ωφέλιμή του περιοχή, έχει το βαραντέρο για πλάκα, είτε εν στάσει είτε εν κινήσει.

Sapadak
25/04/2017, 18:07
Τo fazer αν μιλάμε για ισοδύναμους και ισοβαρείς οδηγούς,με φρέσκα λάστιχα και (βασικότερο) δουλεύοντάς το στην ωφέλιμή του περιοχή, έχει το βαραντέρο για πλάκα, είτε εν στάσει είτε εν κινήσει.

Συμφωνώ σε όλα προφανώς, αλλά η ωφέλιμη του φαζερ πχ κατα τις 6000rpm είναι στους κόφτες του βαραντέρο, γιαυτό και ρολαριστά τα ανοίγεις με χιλιόμετρα, και ξαναλέω οτι τα ανοίξαμε μέχρι τα 150 όχι παραπάνω, και οτι ηταν το 1ης γενίας βαραντέρο, με το καρμπ και το 5αρι σαζμαν.

Δεν ειμαι 100% σίγουρος οτι θα χάσει έτσι εύκολα απο το φαηζερ

kostaspetrou
25/04/2017, 18:10
Tο ΤDM το 850 και το 900 το παταει σιγουρα, και πριν τα 100, το Fazer (και το fzs και το ψεκαστο). Οχι κατα πολυ, αλλα σιγουρα αισθητα. Οι ιπποι ανα κιλο οπως και αλλα στοιχεια της γεωμετριας των συγκεκριμενων μηχανακίων ειναι υπερ του Fazer.
Απλα, δοθεντων δυο καθημερινων οδηγων, το tdm λογω ροπης χαμηλα ειναι ευκολοτερο να παρει ενα προβαδισμα στην αρχη αν ο οδηγος του Fazer δεν το στροφαρει εκει που πρεπει.
Επισης το fzs που εχει ο φιλος εχει πολυ πιο ομαλη καμπυλη ροπης απο το ψεκαστο fz6, τουτεστιν ειναι πιο ευκολο να το δουλεψεις σωστα.

Δείτε
http://www.sportbikes.net/forums/attachments/fz6-fz6r/9152d1091471117-fz6-vs-fzs600-diagram-2.jpg
Μέχρι τις 9000 το ψεκαστό(μπλε) τρώει ξύλο απ' το παλιό(κόκκινο).

Από εδώ,Έλληνας αυτός που γράφει και είχε και τα δύο:
http://www.sportbikes.net/forums/fz6-fz6r/4859-fz6-vs-fzs600.html

kostaspetrou
25/04/2017, 18:21
Συμφωνώ σε όλα προφανώς, αλλά η ωφέλιμη του φαζερ πχ κατα τις 6000rpm είναι στους κόφτες του βαραντέρο, γιαυτό και ρολαριστά τα ανοίγεις με χιλιόμετρα, και ξαναλέω οτι τα ανοίξαμε μέχρι τα 150 όχι παραπάνω, και οτι ηταν το 1ης γενίας βαραντέρο, με το καρμπ και το 5αρι σαζμαν.

Δεν ειμαι 100% σίγουρος οτι θα χάσει έτσι εύκολα απο το φαηζερ

Βρε συμφωνώ.Καταλαβαίνω ότι συνήθως ρολαριστά ο άλλος δε θα ξεκινήσει με 1η,θες από συνήθεια,θες επειδή θα φοβηθεί να κατεβάσει 1η εν κινήσει.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ήταν δίκαιο το άνοιγμα.
Το fazer είναι πολύ ελαφρύτερο του βαραντέρο και σαφώς δυνατότερο.
Ο κόφτης δεν έχει να κάνει.
Αν κάνεις το πείραμα με 20-25 και το φέιζερ έχει 1η,το βαραντέρο θα κλαίει και πολύ μάλιστα.

Προϋπόθεση φυσικά ο αναβάτης του φέιζερ να μην σουζάρει λόγω άτσαλου χειρισμού του γκαζιού και μετά αναγκαστεί να κλείσει το γκάζι.
Συμφωνώ ότι ένας μέσος/αργός αναβάτης ευκολότερα θα επιταχύνει με βαραντέρο και 2α απ' ότι με φέιζερ/r6/gsxr600 και 1η (σε κάποιες περιπτώσεις μ'αυτά ίσως χρειαστεί να συμπλεκτάρει)αλλά δεν εξετάζουμε φιλικότητα.

Το ότι εγώ προσωπικά ξεκινώ από στάση γρηγορότερα με fazer καρμπυρατεράτο απ' ότι με R6, δε σημαίνει ότι είναι αργότερο το R6,σημαίνει ότι εγώ δεν μπορώ να το ξεκινήσω τέζα,δε το'χω με τέτοιες εκκινήσεις.

Κάτι αντίστοιχο αλλά εν κινήσει συμβαίνει και στο πείραμα που έκανες.
:wave2:

Sapadak
25/04/2017, 18:23
Κάτι αντίστοιχο αλλά εν κινήσει συμβαίνει και στο πείραμα που έκανες.
:wave2:

Η ουσία είναι οτι το ήπιε το τσαγάκι του, και μετά κερνούσε μπύρες :lol:

Coyote.V
25/04/2017, 18:40
Συμφωνώ σε όλα προφανώς, αλλά η ωφέλιμη του φαζερ πχ κατα τις 6000rpm είναι στους κόφτες του βαραντέρο, γιαυτό και ρολαριστά τα ανοίγεις με χιλιόμετρα, και ξαναλέω οτι τα ανοίξαμε μέχρι τα 150 όχι παραπάνω, και οτι ηταν το 1ης γενίας βαραντέρο, με το καρμπ και το 5αρι σαζμαν.

Δεν ειμαι 100% σίγουρος οτι θα χάσει έτσι εύκολα απο το φαηζερ

Στις 6000 το βαραντέρο έχει την μέγιστη ροπή στις 9 έχει τα κόκκινα.

amyroukai
25/04/2017, 19:15
να πω κι εγώ κάτι, όταν τελειώσετε το παιχνίδι σας και βρείτε ποιός έχει το μεγαλύτερο π'λάκι βάζω σκούπα, ναι; Καλά μπορεί και να ψεκάσω - σκουπίσω πριν τελειώσετε.

Coyote.V
25/04/2017, 19:51
Το μεγαλύτερο, χοντρότερο και βαρύτερο ξέρουμε ποιος το έχει, αυτό που κοιτάμε είναι ποιος κατουράει πιο μακρυά.

zopas
26/04/2017, 07:40
Συγκρινονται ανομοια πραγματα και η πλακα ειναι οτι γραφετε στα σοβαρα..

Coyote.V
26/04/2017, 19:52
Συγκρινονται ανομοια πραγματα και η πλακα ειναι οτι γραφετε στα σοβαρα..

τι λες τώρα... άλλοι το έχουν κάνει πράξη :cool:

https://www.youtube.com/watch?v=xUFKSMc2a9A

https://www.youtube.com/watch?v=GvoUs5JUyd8

zopas
26/04/2017, 20:43
τι λες τώρα... άλλοι το έχουν κάνει πράξη :cool:

https://www.youtube.com/watch?v=xUFKSMc2a9A

https://www.youtube.com/watch?v=GvoUs5JUyd8
το βαρα που κολλαει...μια μηχανη ταξιδιαρικη να κοντραρεται με ενα τυπου στριτ φαιτερ πολης..ελεος...αντε και μετα μια κοντρα γκολντγουινγκ με z750...

SHOOTER045
26/04/2017, 20:54
το βαρα που κολλαει...μια μηχανη ταξιδιαρικη να κοντραρεται με ενα τυπου στριτ φαιτερ πολης..ελεος...αντε και μετα μια κοντρα γκολντγουινγκ με z750...

Με Ζ δεν ξέρω
Με fazer όμως ναι


https://youtu.be/PFIU_8lHiqQ

By the way
Ο τύπος με το goldwing , είναι παλιός φίλος και πρωην εντουρας,απο Σαλονικα μεριά

Coyote.V
26/04/2017, 22:29
το βαρα που κολλαει...μια μηχανη ταξιδιαρικη να κοντραρεται με ενα τυπου στριτ φαιτερ πολης..ελεος...

Είναι γκεστ σταρ για να μπριζόνω τους υπόλοιπους :D

Bob_o_mastoras
26/04/2017, 23:38
Eιχα δει πριν χρονια σε περιοδικο ενα κ@λο-φτιαγμενο VarKadero που ειχε φτιαξει ενας Ελληνας μηχανικος σε στυλ street-fighter και γ@μουσε..!! Το ψαχνω ποση ωρα να βρω φωτο να ανεβασω και δεν το βρισκω ρε γμτ... :(

SHOOTER045
27/04/2017, 00:01
Eιχα δει πριν χρονια σε περιοδικο ενα κ@λο-φτιαγμενο VarKadero που ειχε φτιαξει ενας Ελληνας μηχανικος σε στυλ street-fighter και γ@μουσε..!! Το ψαχνω ποση ωρα να βρω φωτο να ανεβασω και δεν το βρισκω ρε γμτ... :(

Εδώ σε έχω


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141179

Made in edessa

zopas
27/04/2017, 07:40
Eιχα δει πριν χρονια σε περιοδικο ενα κ@λο-φτιαγμενο VarKadero που ειχε φτιαξει ενας Ελληνας μηχανικος σε στυλ street-fighter και γ@μουσε..!! Το ψαχνω ποση ωρα να βρω φωτο να ανεβασω και δεν το βρισκω ρε γμτ... :(

ο μηχανικος μου ειναι εξπερ το να παιρνει καρμπυρατερατα βαραντερο και να κανει μοτταρντ..ημουν παρων σε μια τετοια τροποποιηση με vtr κινητηρα, υδραυλικους συμπλεκτες, μεγαλυτερες ζαντες..ολα απο την αρχη..ενα θαυμα που βεβαια κοστισε καμια 8 χιλιαρικα συνολο αλλα νεα μηχανη...ημουν παρων σε αναλογη φαση και με κτμ 950...απιστευτες μεταμορφωσεις...αλλα δεν μπορουν να συγκρινονται ανομοιες καταστασεις..αλλη φιλοσοφια το ταξιδι και αλλη το στριτ φαιτινγκ..

sniper
27/04/2017, 10:56
ο μηχανικος μου ειναι εξπερ το να παιρνει καρμπυρατερατα βαραντερο και να κανει μοτταρντ..

Eνώ μαμά είναι καθαρόαιμα εντούρο...


ημουν παρων

Αφου δεν ήσουν απών.....


σε μια τετοια τροποποιηση με vtr κινητηρα,

Vtr1000f ή SP1/.2;



υδραυλικους συμπλεκτες, μεγαλυτερες ζαντες..

Μεγαλύτερες; 21'; Μοταρντ είπαμε;


ολα απο την αρχη..ενα θαυμα που βεβαια κοστισε καμια 8 χιλιαρικα συνολο αλλα νεα μηχανη...

8Κ... :tooth:


ημουν παρων

Τουλάχιστον είσαι συνεπής...


σε αναλογη φαση και με κτμ 950...απιστευτες μεταμορφωσεις...αλλα δεν μπορουν να συγκρινονται ανομοιες καταστασεις..αλλη φιλοσοφια το ταξιδι και αλλη το στριτ φαιτινγκ..

Το Βαραντέρο Street fighet...

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA :bawl::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::a33::a33::a33::roflmao::roflmao::roflmao::roflma o:

irinia
27/04/2017, 11:20
Eνώ μαμά είναι καθαρόαιμα εντούρο...

Αφου δεν ήσουν απών.....

Vtr1000f ή SP1/.2;

Μεγαλύτερες; 21'; Μοταρντ είπαμε;

8Κ... :tooth:

Τουλάχιστον είσαι συνεπής...


Το Βαραντέρο Street fighet...

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA :bawl::roflmao::roflmao::roflmao:



ΠΑΡΑΦΕΡΕΣΑΙ



Λέμε.....


954 το απόλυτο όπλο για την πόλη.....


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ[/SIZE][/B][/U]
:roflmao::roflmao::roflmao::a33::a33::a33::a54::a9:

sniper
27/04/2017, 11:22
ΠΑΡΑΦΕΡΕΣΑΙ



Λέμε.....


954 το απόλυτο όπλο για την πόλη.....


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ[/SIZE][/B][/U]
:roflmao::roflmao::roflmao::a33::a33::a33::a54::a9:

Μπα, στην πόλη μεταμφιέζεται σε παπί...

Bob_o_mastoras
27/04/2017, 11:24
Μπα, στην πόλη μεταμφιέζεται σε παπί...

Με το KazeR το παταω, παντως! :vroum:

byron
27/04/2017, 11:26
ο μηχανικος μου ειναι εξπερ το να παιρνει καρμπυρατερατα βαραντερο και να κανει μοτταρντ..ημουν παρων σε μια τετοια τροποποιηση με vtr κινητηρα, υδραυλικους συμπλεκτες, μεγαλυτερες ζαντες..ολα απο την αρχη..ενα θαυμα που βεβαια κοστισε καμια 8 χιλιαρικα συνολο αλλα νεα μηχανη...ημουν παρων σε αναλογη φαση και με κτμ 950...απιστευτες μεταμορφωσεις...αλλα δεν μπορουν να συγκρινονται ανομοιες καταστασεις..αλλη φιλοσοφια το ταξιδι και αλλη το στριτ φαιτινγκ..

Ο μηχανικός σου, είναι εξπέρ στο να βρίσκει κορόϊδα για να τους ελαφρώσει απ΄τα περιττά λεφτά.

Varadero σε motard...γελάνε και τα pixel της οθόνης.

irinia
27/04/2017, 11:27
ΕΝΤΑΞΕΙ.............




ΤΟ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ είναι...............το πλοίο της αγάπης..!!!
ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ εργαλείο

teogtp
27/04/2017, 11:30
Ενταξει βρε....μοταρντ είπε ο άνθρωπος όχι monkey.
Και δεν μου λες βρε ζοπα. .....η μετατροπή που έγινε, στον Σκαραμαγκά;
:lol:

buckley
27/04/2017, 11:32
ΕΝΤΑΞΕΙ.............




ΤΟ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ είναι...............το πλοίο της αγάπης..!!!
ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ εργαλείο

Γίνεσαι χυδαίος τώρα και δεν είναι σωστό.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152684&p=2870800&viewfull=1#post2870800

SHOOTER045
27/04/2017, 13:48
Ενταξει βρε....μοταρντ είπε ο άνθρωπος όχι monkey.
Και δεν μου λες βρε ζοπα. .....η μετατροπή που έγινε, στον Σκαραμαγκά;
:lol:

Ξέρω ενα καλό καρνάγιο προς τις αλυκές του Βόλου

Coyote.V
27/04/2017, 16:47
Είναι πολλοί που τα κάνουν motard αλλά για δυό ζάντες δυό λάστιχα και ένα φτερό 8.000€ ;

Εδώ βάζω λίνκ για οφθαλμόλουτρο: http://www.xrv.org.uk/forums/varadero/85592-varadero-fitting-180-rear-tyre-2.html

BLiTzER
27/04/2017, 17:10
Motard 470 κιλών. :touched:

Bob_o_mastoras
27/04/2017, 17:15
8 χιλιαρικα, ε..;; :hmm:

Επειδη ειμαι λιγο τσιφουτης λεω να δωσω 7μιση χιλιαρικα καλυτερα και να παρω αυτο: https://www.car.gr/9160087-ktm-smt-990
Ενταξει, δεν ειναι varadero street fighter αλλα εχω ακουσει οτι παει καλα.. :cool:

amyroukai
27/04/2017, 18:48
μλκ μου σαν μποντιμπιλντεράς με αγύμναστα πόδια... (όχι το SMT, αυτό απλά έχει κάψει τον εγκέφαλο των ιδιοκτητών και το πουλάνε χρυσό)

zopas
27/04/2017, 19:18
Ουαουυυυυ...ο Ελληναρας παντα εχει την μια και απολυτη γνωση ειρωνευόμενος χωρις να συνειδοτοποιει ότι βασικα ειρωνευεται τον εαυτο του για την ισχυρογνωμοσυνη του...δυστυχως δεν βρηκα στο αρχειο μου φωτο με την μετατροπή του φιλου ανεστη στο ΜΚ1 του, όμως όταν θα ξαναπαω στο μαστορα θα βαλω φωτο εδώ μεσα του πανεμορφου ΜΚ1-μοταρντ αλλα προς το παρον ένα βιντεακι από το εξωτερικο που εχει γινει κατι αναλογο για να γελασουν ακομα περισσοτερο οι "ειδικοι" εδώ μεσα, μηπως και γελασουν περισσοτερο: https://www.youtube.com/watch?v=CTHVfI0n6rw

Απλα μου κανει εντυπωση που και σοβαρες γνωμες εδώ μεσα δειχνουν αγνοια του θεματος...πολύ περιεργο..

amyroukai
27/04/2017, 19:24
αν το "πανέμορφο" MK1 είναι απλώς μιά αλλαγμένη εμπρός ζάντα σαν αυτό του βίντεο ή το άλλο στις φωτό πιο πριν, άστο ρε μαν, ξέρουμε πως είναι το βαρκαδέρο. Με μικρές ζάντες και πεσμένα μούτρα είναι απλά λίγο πιο άσχημο.

Και μιά που το ζήτημα ήταν ποιός περνάει ποιόν και θέμα με μετατροπή βαρκαδέρο σε λαγουδέρο ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει ήδη και το έβαλε ο σΚούτερ, όποια σχετική μόντα θέλετε ας μπει εκεί και εδώ ας μείνουν τα της επικής κόντρας "ποιός θα δείρει τον Σουγκλάκο".

Bob_o_mastoras
27/04/2017, 19:27
Συγνωμη, αλλα τι ακριβως βλεπουμε στο συγκεκριμενο video..?? :confused: Μια βολτα με Varadero?
Tελωσπαντων, ειναι γνωστο τοις πασι οτι ειμαστε ψοφιοι για τρολαρισμα οποτε μην τα παιρνεις και κατακαρδα. :D
Παρ'ολ'αυτα αν εβαζα 17αρες ζαντες σε H-D Street Glide θα γινοταν super motard ή οχι..;;; Τροφη για σκεψη... :uplate:

amyroukai
27/04/2017, 19:56
αν εβαζα 17αρες ζαντες σε οτιδήποτε δεν έχει θα γινόταν μοτάρντ

η λογική του ελλήν.

zopas
27/04/2017, 19:57
οποιος δεν θελει να καταλαβει δεν υπαρχει θεμα...απλα μια φωτο αφιερωμενη στον φιλο τερενς, που δεν μπορει, όταν ηταν σε άλλο φορουμ ειχε δει φωτο και ειχε διαβασει τις μετατροπες του iroman στο μοτταντ-ΜΚ1 του..Ο ανθρωπος εδωσε πολλα λεφτα για γουσταρε-δικα του είναι-και απλα βαζω μια φωτο για να του το θυμισω..και φιλε Μπομπ ναι μια βολτα με ένα ανακατασκευασμενο ΜΚ1 με vtr κινητηρα, τα χαμηλώνουνε οσοι θελουνε και εχουμε το μοταρντ..Αν συναντηθουμε ποτε Αθηνα να σε παω μια βολτα να το δεις με τα ιδια σου τα ματια..

BLiTzER
27/04/2017, 20:01
381701

amyroukai
27/04/2017, 20:03
μπλιτσερ εχει βουτυρο κινητηρα συτό;

ggs
27/04/2017, 20:05
οποιος δεν θελει να καταλαβει δεν υπαρχει θεμα...απλα μια φωτο αφιερωμενη στον φιλο τερενς, που δεν μπορει, όταν ηταν σε άλλο φορουμ ειχε δει φωτο και ειχε διαβασει τις μετατροπες του iroman στο μοτταντ-ΜΚ1 του..Ο ανθρωπος εδωσε πολλα λεφτα για γουσταρε-δικα του είναι-και απλα βαζω μια φωτο για να του το θυμισω..και φιλε Μπομπ ναι μια βολτα με ένα ανακατασκευασμενο ΜΚ1 με vtr κινητηρα, τα χαμηλώνουνε οσοι θελουνε και εχουμε το μοταρντ..Αν συναντηθουμε ποτε Αθηνα να σε παω μια βολτα να το δεις με τα ιδια σου τα ματια..


381701
:lol:

Φίλε ζοπα,όντως είναι "γέφυρα πλοίου" με τόσα μπλιμπλικια...δείκτη βενζίνης του έβαλε;

aldel
27/04/2017, 20:06
μπλιτσερ εχει βουτυρο κινητηρα συτό;

Όχι, είναι μοτάρντ... :evil:

Bob_o_mastoras
27/04/2017, 20:09
:bawl::bawl: :bawl:

Respect παιδια!!

teogtp
27/04/2017, 20:52
οποιος δεν θελει να καταλαβει δεν υπαρχει θεμα...απλα μια φωτο αφιερωμενη στον φιλο τερενς, που δεν μπορει, όταν ηταν σε άλλο φορουμ ειχε δει φωτο και ειχε διαβασει τις μετατροπες του iroman στο μοτταντ-ΜΚ1 του..Ο ανθρωπος εδωσε πολλα λεφτα για γουσταρε-δικα του είναι-και απλα βαζω μια φωτο για να του το θυμισω..και φιλε Μπομπ ναι μια βολτα με ένα ανακατασκευασμενο ΜΚ1 με vtr κινητηρα, τα χαμηλώνουνε οσοι θελουνε και εχουμε το μοταρντ..Αν συναντηθουμε ποτε Αθηνα να σε παω μια βολτα να το δεις με τα ιδια σου τα ματια..

Παίρνει μπροστά από μόνο του ή θέλει σύνδεση με ΗΖ;

g_m900
27/04/2017, 21:51
Προσωπικα με το Tdm900 που εχω και ειχα ανοιξει απο φαναρι με φιλο που εχει Fz6... Μεχρι τα 130 ημουν μπροστα 1 μηχανακι καιετα πηρα κυαλια.
Σε ρεπριζ που το Fazer ηταν στη ροπη του...καμμια τυχη.
Ομως μετα το ανεβασμα της συμπιεσης και ροικη... Πετυχα 2 Fz6 στη Βουλιαγμένης. Το 1 μαμα και το αλλο με φιλτρο και εξατμιση.
Ηταν τετοια η ηττα που φαγανε και μεχρι τα 180 τους εφευγα.
Καμμια σχεση.
Τωρα τα Βαρκαντερο... Ειναι ενδιαφερουσα κατηγορια ψυχαγωγιας.
Με φιλου Μκ2... Μολις εβαλα 3η και μαμα το μηχανακι... Φιλακια.
Μονο καποιες ρεπριζ ειναι καλο αλλα και παλι τις τρωει.

Τωρα τι συγκρινουμε εδω περα?
Μαλλον την ορεξη του καθενος να κοντραρεται ακομα και με πατινι.

amyroukai
27/04/2017, 23:23
Δηλαδή για να καταλάβω ρε μαν, στο φανάρι βλέπεις το FZ6 δίπλα, πιάνεις ψιλή κουβέντα "έλα δικέ μου τι έχεις βελτιώσει, κινητήρα βούτυρο φοράς, αυτό μόνο πες μου και τέλος" και αφού τα πείτε για το τι είναι τι όσο διαρκεί το κόκκινο, μετά τα στήνετε κιόλας;

irinia
28/04/2017, 03:34
381701



ΑΥΤΗ Μ'ΑΡΕΣΕΙ




Πιο πολύ....

g_m900
28/04/2017, 05:57
Δηλαδή για να καταλάβω ρε μαν, στο φανάρι βλέπεις το FZ6 δίπλα, πιάνεις ψιλή κουβέντα "έλα δικέ μου τι έχεις βελτιώσει, κινητήρα βούτυρο φοράς, αυτό μόνο πες μου και τέλος" και αφού τα πείτε για το τι είναι τι όσο διαρκεί το κόκκινο, μετά τα στήνετε κιόλας;

Δεν καταλαβαινω το υφος σου...
Διαβασε λιγο καλυτερα τι γραφω.
Οσο ειχα το 900 μαμα μονο με φιλτρο και εξατμισεις... Το Fz6 ηταν μπροστα μετα τα 130.
Εξηγω οτι το TDM μονο σε εκκίνηση ειναι λιγο πιο σβελτο. Μετα χανει πανηγυρικα.
Να με συγχωρεις που μολις με ειδανε με την παρεα μου τα 2 Fz6... Ξυνοντουσαν για κοντρα...
Το εχω και σε βιντεο αμα θες...

amyroukai
28/04/2017, 07:48
Το ύφος μου είναι δικαιολογημένο: Λες (αρχικά) ότι "πέτυχες" FZ6 και ανοίξατε (μέχρι εδώ απλή καθημερινή ιστορία φαναριώτικης πουλμουριάς) και μετά αναφέρεις και το ιστορικό των FZ6 (το οποίο προφανώς ακυρώνει το πέτυχα κάποιον κάπου τυχαία και ανοίξαμε σε ένα φανάρι). Άρα κάτι μπάζει στην ιστορία. Τα σημεία που δεν είχαν λογική τα διευκρινίζεις στο δεύτερο ποστ σου, όπου γράφεις πως "σε είδαν με την παρέα σου και ξυνόντουσαν" άρα η κόντρα ήταν κανονικό ραντεβού και όχι τυχαία συνάντηση. Τώρα προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος βλέπει μαμά tdm και "ξύνεται", αλλά δεν χρειάζεται να εξηγηθεί η απορία μου. Βίντεο δεν θέλω (πράγμα το οποίο και ισχυροποιεί το περί ραντεβού) και γενικά το να ενοχοποιήσεις περισσότερο τον εαυτό σου ως παραβάτη του ΚΟΚ δεν είναι αναγκαίο.

g_m900
28/04/2017, 08:38
Αν διάβαζες προσεκτικα και οχι με υφος να μου την πεις... Θα εβλεπες οτι αναφερω αρχικα οτι ειχα ανοιξει με φιλο σε βολτα που ειχα παει. Δεν ηθερα οτι επρεπε να στο αναφερω...δεν περναω ανακριση.
Επισης λεω οτι το μηχανακι ηταν μαμα...
Το σκηνικο με τα αλλα 2 Fz6 Ηταν μετα απο πολλα χρονια συγκεκριμενα το 2014. Εκτος αν νομιζεις οτι μεσα σε μια μερα σκαλισα το μηχανακι κατα τη διαρκεια βολτας.
Ραντεβου δεν εδωσα και δεν δινω για κοντρες. Πηγα με την παρεα μου χαλαρα λιμανακια...πολυ χαλαρα πιστεψε με και αφου αραξαμε λιγο στο Παρκινγκ του Ριμπας εκει ηταν αλλα 2 fz6 με τα οποια φυγαμε με διαφορά 2 λεπτων.
Οι μαγκες μας περιμεναν πιο κατω για να...με γλεντησουν οπως καταλαβες.
Αλλα δεν καταλαβες αυτο... Καταλαβες οτι ηθελες και πραγματικα τον λογο της επιθετικοτητας δεν καταλαβα...
Βρε μπας και περασα εσενα???

BLiTzER
28/04/2017, 08:43
@g_m: Με MT το'χεις στήσει;

amyroukai
28/04/2017, 08:51
μπα, έχω 1000 και με κόντρες και τέτοια ραντεβού δεν ασχολούμαι. Αν όποιος μικροτσούτσουνος με 600 νομίζει ότι είναι πιο γρήγορος και τρώγεται, ας το νομίζει. Κατά βάθος όλοι ξέρουμε μέχρι που φτάνει η μοτοσικλέτα μας.

προφανώς επίσης δεν ανακρίνω κανέναν, είναι άλλου επαγγέλματος φύση αυτή.

Ε τώρα με το τελευταίο ποστ το παζλ ολοκληρώνεται γενικότερα και η ιστορία έχει αρχή μέση τέλος και νόημα :lol:


Καλή καρδιά πάνω απ' όλα.

g_m900
28/04/2017, 08:53
@g_m: Με MT το'χεις στήσει;
Ασε...δεν ξυνομαι να φαω τσαι τρελο.

Εκτος αν λες το Mt 07...

g_m900
28/04/2017, 08:55
μπα, έχω 1000 και με κόντρες και τέτοια ραντεβού δεν ασχολούμαι. Αν όποιος μικροτσούτσουνος με 600 νομίζει ότι είναι πιο γρήγορος και τρώγεται, ας το νομίζει. Κατά βάθος όλοι ξέρουμε μέχρι που φτάνει η μοτοσικλέτα μας.

προφανώς επίσης δεν ανακρίνω κανέναν, είναι άλλου επαγγέλματος φύση αυτή.

Ε τώρα με το τελευταίο ποστ το παζλ ολοκληρώνεται γενικότερα και η ιστορία έχει αρχή μέση τέλος και νόημα :lol:


Καλή καρδιά πάνω απ' όλα.

Ναι βρε σιγα...
Νομιζα καταλαβες απο την αρχη τι ελεγα.
Οκ δεν το εξηγησα σωστα.

BLiTzER
28/04/2017, 08:58
Το 7άρι, εννοείται.

g_m900
28/04/2017, 09:03
Το 7άρι, εννοείται.
Οχι δεν ετυχε...

irinia
28/04/2017, 10:39
ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.....???




Τελικά...???

AristidisZ
28/04/2017, 10:54
ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.....???




Τελικά...???

Γιατί εδώ μιλάμε για Japan VS Japan, οπότε δεν έχει πλάκα

teogtp
28/04/2017, 11:00
ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.....???




Τελικά...???

Γιατί δεν είχε η κουβέντα κάποιο BMW ή ducati. ......



:D

barimagas
28/04/2017, 17:31
Ποιο γρήγορο το tdm από το fazer; Μετα την αλλαγή 1ης σε 2η ταχύτητα το fazer φεύγει..

Συμφωνω εδω εξακριβωμενο και απο μενα. Οτι θελει ακουει ο κανενας και καποιος που δεν γνωριζει βγαζει λαθος συμπερασματα. Εννοειται με 2ρα το fazer εξαφανιζεται.

g_m900
28/04/2017, 17:58
Συμφωνω εδω εξακριβωμενο και απο μενα. Οτι θελει ακουει ο κανενας και καποιος που δεν γνωριζει βγαζει λαθος συμπερασματα. Εννοειται με 2ρα το fazer εξαφανιζεται.

Να με συγχωρει η αφεντια σας αλλα αν υποθεσουμε οτι γινεται σωστη εκκινηση και στα 2 μηχανακια...οπως ειπα μεχρι τα 130 περιπου το TDM ειναι μπροστα.
Μεχρι να πιασει ωφελιμες στροφες το Fazer....ειτει 8000 στροφες το 900 εχει φορτωσει τις πρωτες 2 ταχυτητες και μετα το πιανει το Fz6.
Επισης ειπα οτι περασα τα 2 Fazer γιατι εμενα εγινε μικρη βελτιωση στο TDM.

Δεν ειπε κανεις οτι το 900 παταει το Fazer.
Aπλα απο σταση μεχρι συγκεκριμενα χλμ. Αυτο δεν το κανει πιο γρηγορο...απλα το 600 ειναι κουφιο χαμηλα.

Coyote.V
28/04/2017, 18:20
Καλά δεν είναι και καμιά μονοκύλινδρη διχρονίλα τεχνολογίας μίξης στο τεπόζιτο που ανοίγεις τέρμα γκάζι από τις 1000 και το σκέφτεται να ανεβάσει... σε δέκατα με πρώτη έχει πιάσει το ωφέλιμο.

buckley
28/04/2017, 19:03
Καλά δεν είναι και καμιά μονοκύλινδρη διχρονίλα τεχνολογίας μίξης στο τεπόζιτο που ανοίγεις τέρμα γκάζι από τις 1000 και το σκέφτεται να ανεβάσει... σε δέκατα με πρώτη έχει πιάσει το ωφέλιμο.

Αν σου δώσω ένα τέτοιο μηχανάκι να καβαλήσεις ,το πιθανότερο είναι το ένστικτο της επιβίωσης (αποφυγής τραυματισμού κλπ κλπ) να σε κάνει να κλείσεις το γκάζι αδελφέ.
Μιλάμε για τα old school αερόψυκτα ξερά μάλλον δεν πρέπει να έχεις εικόνα από αυτά που γράφεις...

SHOOTER045
28/04/2017, 19:19
Αν σου δώσω ένα τέτοιο μηχανάκι να καβαλήσεις ,το πιθανότερο είναι το ένστικτο της επιβίωσης (αποφυγής τραυματισμού κλπ κλπ) να σε κάνει να κλείσεις το γκάζι αδελφέ.
Μιλάμε για τα old school αερόψυκτα ξερά μάλλον δεν πρέπει να έχεις εικόνα από αυτά που γράφεις...

Θείο!
Θα με δώσεις εμένα?

Coyote.V
28/04/2017, 20:59
Αν σου δώσω ένα τέτοιο μηχανάκι να καβαλήσεις ,το πιθανότερο είναι το ένστικτο της επιβίωσης (αποφυγής τραυματισμού κλπ κλπ) να σε κάνει να κλείσεις το γκάζι αδελφέ.
Μιλάμε για τα old school αερόψυκτα ξερά μάλλον δεν πρέπει να έχεις εικόνα από αυτά που γράφεις...

Εννοείται πως είχα! Άνοιγες το γκάζι με λίγες και έκανε αυτό το χαρακτηριστικό "μπεεεε" πριν αρχίσει να τα παίρνει στο κρανίο.