PDA

View Full Version : Οδήγηση moto με δίπλωμα αυτοκινήτου



ggs
25/04/2017, 21:04
....Συγκεκριμένα, η πρόταση που έχει «τεθεί στο τραπέζι» και που εξετάζεται πολύ σοβαρά, είναι οι κάτοχοι διπλώματος αυτοκινήτου να μπορούν να οδηγήσουν μοτοσικλέτας έως 125 κ.εκ. Η πρόταση αυτή δεν έχει τεθεί αυθαίρετα, διότι σε Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία, Βέλγιο και Πολωνία, έχουν ακριβώς τέτοια νομοθεσία, χωρίς αρνητικές επιπτώσεις όσον αφορά στα τροχαία ατυχήματα.
Πάντως, η ασφαλιστική δικλείδα για να ισχύσει κάτι τέτοιο, είναι οι κάτοχοι διπλώματος αυτοκινήτου να το έχουν τουλάχιστον μια 5ετία, ώστε να αποκλείονται αυτομάτως 18χρονοι να μπορούν να οδηγήσουν με αυτόν τον τρόπο μοτοσικλέτα.

Κατά συνέπεια, χρήση του δικαιώματος θα μπορούν να κάνουν όσοι είναι άνω των 23 ετών, δείχνοντας μεγαλύτερη ωριμότητα.

https://emotogr.blogspot.gr/2017/04/odigisi-motosikletas-diploma-autokinitou.html?m=1

Χμμμμμ..

Coyote.V
25/04/2017, 22:54
Στα νησιά που νοικιάζουν σε τουρίστες τα νοικιάζουν με το δίπλωμα του αυτοκινήτου.

Όταν πέφτουν και σκοτώνονται δεν ξέρω τι γίνετε.

SHOOTER045
26/04/2017, 06:56
Δεν ξέρω τι γίνεται στα νησιά και αν τους ελεγχει κανένας.
Αλλά κάποια τετράτροχα - quad- γουρουνες,η και τρίτροχα, οδηγούνται βαση νομού με δίπλωμα αυτοκινήτου, και χωρίς να είναι υποχρεωτικό (νομίζω) το προστατευτικό κράνος.
Αλλά η οδήγηση και μόνο μιας μοτοσυκλέτας, διαφέρει εντελώς απο την οδήγηση ενος αυτοκινήτου.
Ακόμα και αν το μηχανάκι είναι ενα ταπεινό σκούτερ.
Η δικαιολογία οτι οδηγαω χρόνια αυτοκίνητο, φορτηγό η δεν ξέρω τι άλλο είναι τουλαχιστον γελοία.
Το να δωσουνε δικαίωμα απόκτησης διπλώματος μότο έστω και μέχρι τα 125cc ,σε κατόχους διπλώματος αυτοκινήτου χωρίς την παραμικρή εμπειρία είναι αν μη τι άλλο επικίνδυνη.
Το άρθρο αναφέρει οτι το μέτρο εφαρμόζεται με επιτυχία στο εξωτερικό.
Αλλά δεν αναφέρει ξεκάθαρα αν υπάρχουν προϋποθέσεις αυτού.

ggs
26/04/2017, 07:06
Αν, ισχύσει,εχει τα καλά και τα κακά του.
Κατ'αρχήν , λέει σαν δικλείδα τα 23 τουλάχιστον χρόνια.
Όριο τα 125 κε
Σίγουρα,το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν σου δίνει εμπειρία δικύκλου,όμως ούτε και τα διπλώματα που έβγαζε η αστυνομία για 50ρια ή ακόμα και τα μικρά διπλώματα σου δίνουν καμία σοβαρή εμπειρία.

Ο σκοπός,μάλλον,είναι να ενισχυθούν οι πωλήσεις σε μικρά μότο μιας και θα είναι πιο εύκολο.

Παράλληλα,ίσως αποσυρθούν αυτοκίνητα από την καθημερινή κίνηση στις πόλεις και μπουν μικρά μότο.
Λιγότερη κίνηση ,καυσαέριο,θέσεις πάρκινγκ.

Ίσως,δεν είναι κακό.

SHOOTER045
26/04/2017, 07:20
Επειδή έχω τύχει αρκετές φορές σε εξετάσεις διπλωμάτων για 50αρι.
Το 90% αυτών οδηγούσαν και είχαν εμπειρία.
Και εδώ να προσθέσω μερικά θέματα του φόρουμ, που άνοιξαν με ερώτηση αυτό ακριβώς.
<έχω αυτοκίνητο και για οικονομία θέλω μηχανάκι, αλλά δεν έχω εμπειρία>
Η με παρεμφερή τίτλο.
Οι προτροπές για μαθήματα,απόκτηση εμπειρίας ηταν η πλειοψηφία των απαντήσεων.
Εστω οτι στους άνω των 23 ετών δίνεται το δικαίωμα απόκτησης διπλώματος μότο μέχρι 125cc.
Αν θα κινηθεί η αγορά των παπιοσκουτερ και των μικρών μότο αμφιβάλλω με αυτό το μέτρο.
Αν θα μπουνε κάποια ψιλά στα κρατικά ταμεία για την εκδοση νέου διπλώματος .
Αυτό ναι
Είμαι σίγουρος.
Γιατί τα νέα διπλώματα τύπου κάρτας, προϋποθέτουν αντικατάσταση κάθε φορά που παίρνεις δίπλωμα άλλης κατηγορίας.
Οι τιμές ποικίλουν αν το κανεις μόνος η το δώσεις σε διεκπεραιωτη η σε σχολή οδηγών κτλπ.
Στα παλιά ροζ χάρτινα έμπαινε σφραγίδα στο ίδιο δίπλωμα

ggs
26/04/2017, 07:31
Επειδή έχω τύχει αρκετές φορές σε εξετάσεις διπλωμάτων για 50αρι.
Το 90% αυτών οδηγούσαν και είχαν εμπειρία.
Και εδώ να προσθέσω μερικά θέματα του φόρουμ, που άνοιξαν με ερώτηση αυτό ακριβώς.
<έχω αυτοκίνητο και για οικονομία θέλω μηχανάκι, αλλά δεν έχω εμπειρία>
Η με παρεμφερή τίτλο.
Οι προτροπές για μαθήματα,απόκτηση εμπειρίας ηταν η πλειοψηφία των απαντήσεων.
Εστω οτι στους άνω των 23 ετών δίνεται το δικαίωμα απόκτησης διπλώματος μότο μέχρι 125cc.
Αν θα κινηθεί η αγορά των παπιοσκουτερ και των μικρών μότο αμφιβάλλω με αυτό το μέτρο.
Αν θα μπουνε κάποια ψιλά στα κρατικά ταμεία για την εκδοση νέου διπλώματος .
Αυτό ναι
Είμαι σίγουρος.
Γιατί τα νέα διπλώματα τύπου κάρτας, προϋποθέτουν αντικατάσταση κάθε φορά που παίρνεις δίπλωμα άλλης κατηγορίας.
Οι τιμές ποικίλουν αν το κανεις μόνος η το δώσεις σε διεκπεραιωτη η σε σχολή οδηγών κτλπ.
Στα παλιά ροζ χάρτινα έμπαινε σφραγίδα στο ίδιο δίπλωμα

Κάπου τα μπερδεύεις.
Κατ αρχήν ,και μόνο που λες ότι πιτσιρικάδες που έδιναν για 50ρι ενώπιον "οργάνων"(!!!!) και αποφάσισαν ότι ήταν "εμπειροι" δείχνει πόσο λάθος ήταν.

Οι προτροπες για μαθήματα και απόκτηση εμπειρίας ποτέ δεν θα σταματήσουν.

Το κράτος ΔΕΝ θα βγάλει από διπλώματα μιας και ΔΕΝ θα θέλουν αλλά διπλώματα παρά μόνο το δίπλωμα αυτοκινήτου.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
26/04/2017, 07:49
Ποιο φλέγων ζήτημα για μένα είναι ο διαχωρισμός διπλώματος μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου.

SHOOTER045
26/04/2017, 07:55
Το κράτος θα βγάλει
Οι σχολές δεν θα βγάλουν.
Το περιεγραψα ποιο πάνω.
Κάθε κατηγορία που αλλαξεις στο δίπλωμα, το αντικαθιστάςμε άλλο καινούργιο.
Και δεν είπα ότι οι αστυνομικοί αποφάσιζαν αν ηταν έμπειροι η όχι.
Είπα ότι σχεδόν όλοι οδηγούσαν και είχαν μια κάποια εμπειρία - έστω οδηγική - και μετα έβγαζαν δίπλωμα.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ένας που έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου στα 18 και του χαρίζουν δίπλωμα μότο στα 23 χωρίς να έχει καμια επαφή, το μόνο που ξέρει είναι σήματα κτλπ

teo_g7
26/04/2017, 07:59
Το κράτος θα βγάλει
Οι σχολές δεν θα βγάλουν.
Το περιεγραψα ποιο πάνω.
Κάθε κατηγορία που αλλαξεις στο δίπλωμα, το αντικαθιστάςμε άλλο καινούργιο.
Και δεν είπα ότι οι αστυνομικοί αποφάσιζαν αν ηταν έμπειροι η όχι.
Είπα ότι σχεδόν όλοι οδηγούσαν και είχαν μια κάποια εμπειρία - έστω οδηγική - και μετα έβγαζαν δίπλωμα.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ένας που έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου στα 18 και του χαρίζουν δίπλωμα μότο στα 23 χωρίς να έχει καμια επαφή, το μόνο που ξέρει είναι σήματα κτλπ

Από θα βγάλει το κράτος ρε φιλε;Δεν θα αλλάξει κανείς δίπλωμα


Και αυτοί που λες οι 16χρονοι που είχαν εμπειρία ΠΡΙΝ βγάλουν δίπλωμα σημαινει οτι οδηγουσαν αρκετο καιρο ΧΩΡΊΣ αυτό.
Και θα μας πειράξει τώρα ο 23ρης (τουλαχιστο) με 5ετια διπλώματος (τουλάχιστο) να οδηγήσει το 125;;;

buckley
26/04/2017, 08:00
Αν, ισχύσει,εχει τα καλά και τα κακά του.
Κατ'αρχήν , λέει σαν δικλείδα τα 23 τουλάχιστον χρόνια.
Όριο τα 125 κε
Σίγουρα,το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν σου δίνει εμπειρία δικύκλου,όμως ούτε και τα διπλώματα που έβγαζε η αστυνομία για 50ρια ή ακόμα και τα μικρά διπλώματα σου δίνουν καμία σοβαρή εμπειρία.

Ο σκοπός,μάλλον,είναι να ενισχυθούν οι πωλήσεις σε μικρά μότο μιας και θα είναι πιο εύκολο.

Παράλληλα,ίσως αποσυρθούν αυτοκίνητα από την καθημερινή κίνηση στις πόλεις και μπουν μικρά μότο.
Λιγότερη κίνηση ,καυσαέριο,θέσεις πάρκινγκ.

Ίσως,δεν είναι κακό.

Πρώτη φορά "αριστερά" : Πάρτε κόσμε...

SHOOTER045
26/04/2017, 08:05
Από θα βγάλει το κράτος ρε φιλε;Δεν θα αλλάξει κανείς δίπλωμα


Και αυτοί που λες οι 16χρονοι που είχαν εμπειρία ΠΡΙΝ βγάλουν δίπλωμα σημαινει οτι οδηγουσαν αρκετο καιρο ΧΩΡΊΣ αυτό.
Και θα μας πειράξει τώρα ο 23ρης (τουλαχιστο) με 5ετια διπλώματος (τουλάχιστο) να οδηγήσει το 125;;;

Όπα,μισό.
Δηλαδή εννοείς μια απόφαση στο πόδι.
Δηλαδή (υποθετικά ρωταω)σταματάει η αστυνομία εναν 24 χρονών, να οδηγάει 125αρι,και δείχνει δίπλωμα αυτοκινήτου.
Αρα ο αστυνομικός αφού δεν έχει σήμανση στην ανάλογη κατηγορία, θα πρέπει να κανει προσθαφαίρεση ποτε έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου, ποσο χρονων είναι την στιγμή που σταμάτησε για έλεγχο, και αν έχει κλείσει την δεδομένη στιγμή 5 χρόνια απ όταν έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου.
Καλη φάση



Και δεν ανακαλυψαμε ξαφνικά το φεγγάρι.
Πες μου εναν που πρωτα έβγαλε δίπλωμα και μετά πήρε μηχανάκι,έμαθε να οδηγάει κτλπ

teo_g7
26/04/2017, 08:08
Όπα,μισό.
Δηλαδή εννοείς μια απόφαση στο πόδι.
Δηλαδή (υποθετικά ρωταω)σταματάει η αστυνομία εναν 24 χρονών, να οδηγάει 125αρι,και δείχνει δίπλωμα αυτοκινήτου.
Αρα ο αστυνομικός αφού δεν έχει σήμανση στην ανάλογη κατηγορία, θα πρέπει να κανει προσθαφαίρεση ποτε έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου, ποσο χρονων είναι την στιγμή που σταμάτησε για έλεγχο, και αν έχει κλείσει την δεδομένη στιγμή 5 χρόνια απ όταν έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου.
Καλη φάση

Ναι σωστά πρέπει να έχουν τελειώσει και το Λύκειο τα όργανα

SHOOTER045
26/04/2017, 08:29
Καμία αλλη εξυπνάδα έχουμε?
Όπως το οτι αφού καταργήθηκαν οι έντυπες ασφάλειες(όχι όλες) και ο άλλος στον έλεγχο απαντάει <είναι στο email μου - η ψαξτο στο συστημα σας>

Bladerunner
26/04/2017, 08:39
Κάποιος που οδηγεί ήδη 5 χρόνια αυτοκίνητο έχει κυκλοφοριακή αγωγή. Για μένα αυτό είναι πιο σημαντικό για την ασφαλή οδήγηση ενός μικρού δίτροχου παρά η επιτυχής εξέταση στα 8άρια και η κατοχή του τυπικού διπλώματος.

SHOOTER045
26/04/2017, 08:46
Κάποιος που οδηγεί ήδη 5 χρόνια αυτοκίνητο έχει κυκλοφοριακή αγωγή. Για μένα αυτό είναι πιο σημαντικό για την ασφαλή οδήγηση ενός μικρού δίτροχου παρά η επιτυχής εξέταση στα 8άρια και η κατοχή του τυπικού διπλώματος.

Δεν αντιλεγω,το ανέφερα και ποιο πάνω.
Αλλά η φιλοσοφία οδήγησης μότο είναι μέρα με την νύχτα με του αυτοκινήτου.
Απο την θέση πανω στο όχημα, απο το πως στρίβουν, πως φρενάρουν κλπ

Bladerunner
26/04/2017, 08:50
Αλλά η φιλοσοφία οδήγησης μότο είναι μέρα με την νύχτα με του αυτοκινήτου.
Απο την θέση πανω στο όχημα, απο το πως στρίβουν, πως φρενάρουν κλπ

Δεν θα διαφωνήσω. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, δεν τα μαθαίνεις αυτά σε μια τυπική σχολή οδηγών όταν βγάζεις δίπλωμα...

buckley
26/04/2017, 09:02
Κάποιος που οδηγεί ήδη 5 χρόνια αυτοκίνητο έχει κυκλοφοριακή αγωγή. Για μένα αυτό είναι πιο σημαντικό για την ασφαλή οδήγηση ενός μικρού δίτροχου παρά η επιτυχής εξέταση στα 8άρια και η κατοχή του τυπικού διπλώματος.

Με την ασυνειδησία και τον σταρχιδισμό του Έλληνα οδηγού καλά κρασιά,αφού βλέπεις ρε γείτονα κάθε μέρα τι γίνεται...

AristidisZ
26/04/2017, 09:05
Με την ασυνειδησία και τον σταρχιδισμό του Έλληνα οδηγού καλά κρασιά,αφού βλέπεις ρε γείτονα κάθε μέρα τι γίνεται...

Συναίσθηση του τι γίνεται στο δρόμο μάλλον θα ήθελε να γράψει ο Blade, αλλά το έγραψε ευγενικά :p

ggs
26/04/2017, 09:05
Δεν θα διαφωνήσω. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, δεν τα μαθαίνεις αυτά σε μια τυπική σχολή οδηγών όταν βγάζεις δίπλωμα...

Ετσι.

Το ΜΙΝΙΜΟΥΜ ηλικίας θα είναι τα 24, αν έχει πάρει δίπλωμα στα 18.

Το μέτρο ,αν ισχύσει, ίσως κανει περισσότερους κατόχους αυτοκινήτου να πάρουν μικρά μηχανακια για μέσα στην πόλη.


Επειδή θα κυκλοφορούν μέσα στην κίνηση , και όχι να κόβουν οχταρια σε μια αλάνα, θα σκεφτούν πολύ περισσότερο αν είναι έτοιμοι να το κάνουν και , σιγουρα , θα είναι λιγοτερο «επιθετικοι» στην οδηγηση σε σχεση με την (ψευδ) αισθηση ασφάλειας που σου δίνει το αυτοκίνητο.

Ακομα κάποια θετικά που μπορεί να υπάρξουν , κυρίως για εμας που κυκλοφορουμε με μηχανη , είναι ότι πολλοί οδηγοί αυτοκινήτων θα δουν την «γλύκα» να οδηγας δίκυκλο. Οπότε , μπορεί να προσέχουν τους δικυκλιστές περισσότερο όταν οδηγαν αυτοκίνητο και , γιατί όχι , να κολλήσουν το μικρόβιο και να ασχοληθούν πιο σοβαρά με τις μοτο.

teo_g7
26/04/2017, 09:08
Καμία αλλη εξυπνάδα έχουμε?
Όπως το οτι αφού καταργήθηκαν οι έντυπες ασφάλειες(όχι όλες) και ο άλλος στον έλεγχο απαντάει <είναι στο email μου - η ψαξτο στο συστημα σας>

Πότε καταργήθηκαν οι έντυπες ασφάλειες;

SHOOTER045
26/04/2017, 09:25
Οι περισότερες ασφαλιστικές και κυρίως οι απρόσωπες ,στέλνουν mail με το συμβόλαιο αφού πληρωσεις και ο οδηγός έχει την υποχρέωση να το εκτυπώσει κατευθείαν και μάλιστα έγχρωμο.
Είναι παρα πολλές οι φορές που έτυχε αυτό που ανέφερα.

teo_g7
26/04/2017, 09:26
Οι περισότερες ασφαλιστικές και κυρίως οι απρόσωπες ,στέλνουν mail με το συμβόλαιο αφού πληρωσεις και ο οδηγός έχει την υποχρέωση να το εκτυπώσει κατευθείαν και μάλιστα έγχρωμο.
Είναι παρα πολλές οι φορές που έτυχε αυτό που ανέφερα.

Άρα δεν καταργήθηκαν οι έντυπες ασφάλειες. Μη γράφουμε ότι να ναι.

Panos76
26/04/2017, 09:29
Η δική μου εμπειρία από φίλους με δίπλωμα αυτοκινήτου είναι πως όσοι ανέβηκαν σε 50άρι μηχανάκι τσακίστηκαν στα πρώτα μέτρα ή το πήγαιναν 8άρια χωρίς να μπορούν να βρουν εύκολα ισορροπία στο δρόμο.

Το μηχανάκι πρέπει να το έχεις, να το νιώθεις, να το θέλεις, ακόμα και αν μιλάμε για 50άρι.

Το βρίσκω τραγική ισοπέδωση για την χώρα μας το να εξομοιώνεται ένα δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου με δικύκλου των 125cc, που ανεξάρτητα του τι γίνεται έξω, εδώ καταστρατηγούνται τα πάντα και ερμηνεύονται όλα κατά το δοκούν, οδηγώντας σε ασυδοσίες.

SHOOTER045
26/04/2017, 09:29
Όχι ακριβώς
Αυτό νομίζουν και αυτό λένε.
Καποτε ερχόταν το συμβολαιο στο σπίτι.
Πλεον όχι.
Η περνάς απο το γραφείο και στο εκτυπώνει, η μόνος απο το mail.
Αν απο λάθος εννοηθηκε η κατάργηση σορυ

devil's animal
26/04/2017, 09:33
Ετσι.

Το ΜΙΝΙΜΟΥΜ ηλικίας θα είναι τα 24, αν έχει πάρει δίπλωμα στα 18.

Το μέτρο ,αν ισχύσει, ίσως κανει περισσότερους κατόχους αυτοκινήτου να πάρουν μικρά μηχανακια για μέσα στην πόλη.


Επειδή θα κυκλοφορούν μέσα στην κίνηση , και όχι να κόβουν οχταρια σε μια αλάνα, θα σκεφτούν πολύ περισσότερο αν είναι έτοιμοι να το κάνουν και , σιγουρα , θα είναι λιγοτερο «επιθετικοι» στην οδηγηση σε σχεση με την (ψευδ) αισθηση ασφάλειας που σου δίνει το αυτοκίνητο.

Ακομα κάποια θετικά που μπορεί να υπάρξουν , κυρίως για εμας που κυκλοφορουμε με μηχανη , είναι ότι πολλοί οδηγοί αυτοκινήτων θα δουν την «γλύκα» να οδηγας δίκυκλο. Οπότε , μπορεί να προσέχουν τους δικυκλιστές περισσότερο όταν οδηγαν αυτοκίνητο και , γιατί όχι , να κολλήσουν το μικρόβιο και να ασχοληθούν πιο σοβαρά με τις μοτο.



ωραια τα λετε, και δεν διαφωνω καθολου ....αλλα υπαρχουν και οι αρνητικες συνεπειες με πρωτη και κυρια τον ΦΟΒΟ...
θα τον εχεις τον αλλον μπροστα και θα τρεμει σαν το ψαρι αν πηγαινει με πανω απο Χ χλμ...
δεν θα κανει διηθηση ποτε ή θα κανει με ρυθμους "αργα βαδιζω-ζωη κερδιζω" γιατι επισης θα φοβαται...

και ακριβως επειδη θα του δινει την "δυναμη" του μικρου και του φτηνου θα το παραταει οπου βρει...σαν τα smart ενα πραγμα...

περισσοτερα μικρα μηχανακια μεσα σε αστικο ιστο με οδηγους που δεν εχουν μοτοσυκλετιστικη παιδεια, μονο προβληματα μπορει να επιφερει στην μετακινηση...


βασικα πανε να μας κανουν Ινδια και Μπαγκλαντες...μεχρι προτινος κυκλοφορουσαν μονο κατι κινεζακια με jog φορτωμενα σαν τριαξονικο...τωρα θα κυκλοφορουν και ανεργοι 25χρονοι και 25χρονες ή και 65χρονοι χαμηλοσυνταξιουχοι λογω οικονομικης κρισης..

AristidisZ
26/04/2017, 09:41
βασικα πανε να μας κανουν Ινδια και Μπαγκλαντες...μεχρι προτινος κυκλοφορουσαν μονο κατι κινεζακια με jog φορτωμενα σαν τριαξονικο...τωρα θα κυκλοφορουν και ανεργοι 25χρονοι και 25χρονες ή και 65χρονοι χαμηλοσυνταξιουχοι λογω οικονομικης κρισης..

Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο λόγος που οι άνεργοι 25χρονοι δεν κυκλοφορούν με μηχανάκια είναι επειδή δεν έχουν δίπλωμα ΑΜ (αλλά έχουν δίπλωμα αυτοκινήτου από τα 18)

BLiTzER
26/04/2017, 09:48
Όχι ακριβώς
Αυτό νομίζουν και αυτό λένε.
Καποτε ερχόταν το συμβολαιο στο σπίτι.
Πλεον όχι.
Η περνάς απο το γραφείο και στο εκτυπώνει, η μόνος απο το mail.
Αν απο λάθος εννοηθηκε η κατάργηση σορυ

Ναι, αλλά εφόσον είναι υποχρεωμένος να το εκτυπώσει, δεν είναι δουλειά του "οργάνου" να κοιτάξει το email του ή το σύστημα. Του κόβει κλήση και τέλος. Άρα αναφέρθηκε ανούσια αυτή η περίπτωση. :p Αυτό σου λέει.

buckley
26/04/2017, 09:49
Η δική μου εμπειρία από φίλους με δίπλωμα αυτοκινήτου είναι πως όσοι ανέβηκαν σε 50άρι μηχανάκι τσακίστηκαν στα πρώτα μέτρα ή το πήγαιναν 8άρια χωρίς να μπορούν να βρουν εύκολα ισορροπία στο δρόμο.

Το μηχανάκι πρέπει να το έχεις, να το νιώθεις, να το θέλεις, ακόμα και αν μιλάμε για 50άρι.

Το βρίσκω τραγική ισοπέδωση για την χώρα μας το να εξομοιώνεται ένα δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου με δικύκλου των 125cc, που ανεξάρτητα του τι γίνεται έξω, εδώ καταστρατηγούνται τα πάντα και ερμηνεύονται όλα κατά το δοκούν, οδηγώντας σε ασυδοσίες.

Έxω 125ρι εργαλείο γι αυτούς που λες ρε ,έχει και 7ρι σειριακό να νομίζουν ότι είναι κουτί...
381628

nikos_abel
26/04/2017, 09:51
Πες μου εναν που πρωτα έβγαλε δίπλωμα και μετά πήρε μηχανάκι,έμαθε να οδηγάει κτλπ

Εγώ!

ggs
26/04/2017, 09:58
ωραια τα λετε, και δεν διαφωνω καθολου ....αλλα υπαρχουν και οι αρνητικες συνεπειες με πρωτη και κυρια τον ΦΟΒΟ...
θα τον εχεις τον αλλον μπροστα και θα τρεμει σαν το ψαρι αν πηγαινει με πανω απο Χ χλμ...
δεν θα κανει διηθηση ποτε ή θα κανει με ρυθμους "αργα βαδιζω-ζωη κερδιζω" γιατι επισης θα φοβαται...

και ακριβως επειδη θα του δινει την "δυναμη" του μικρου και του φτηνου θα το παραταει οπου βρει...σαν τα smart ενα πραγμα...

περισσοτερα μικρα μηχανακια μεσα σε αστικο ιστο με οδηγους που δεν εχουν μοτοσυκλετιστικη παιδεια, μονο προβληματα μπορει να επιφερει στην μετακινηση...


βασικα πανε να μας κανουν Ινδια και Μπαγκλαντες...μεχρι προτινος κυκλοφορουσαν μονο κατι κινεζακια με jog φορτωμενα σαν τριαξονικο...τωρα θα κυκλοφορουν και ανεργοι 25χρονοι και 25χρονες ή και 65χρονοι χαμηλοσυνταξιουχοι λογω οικονομικης κρισης..

Ναι , μπορεί να υπάρχουν κι αυτά.
Όμως , πιο εύκολα περνας ένα «ψαρωμένο» μηχανάκι παρα ένα αυτοκίνητο στην κίνηση.
Οσο χάλια και να τα παρκάρουν , σίγουρα δεν θα πιάνουν ούτε το 1/3 μιας θέσης αυτοκινήτου.
Περισσότερα μικρα μηχανακι μέσα στον αστικό ιστό ,που έχουν αντικαταστήσει αυτοκίνητα , ΜΟΝΟ καλό μπορούν να κάνουν .

ΥΓ:«Μοτοσυκλετισιτκη παιδια» είναι απλα μεγαλα λογια…
Αν κυκλοφορούσαν ΜΟΝΟ οσοι ειχαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απόλυτη μοτοσυκλετιστικη παιδεία , θα ηταν 4-5 μηχανακια στην Ελλαδα και καμια 500ρια σε όλο τον κόσμο…:lol:

nikos_abel
26/04/2017, 10:05
Οι περισότερες ασφαλιστικές και κυρίως οι απρόσωπες ,στέλνουν mail με το συμβόλαιο αφού πληρωσεις και ο οδηγός έχει την υποχρέωση να το εκτυπώσει κατευθείαν και μάλιστα έγχρωμο.
Είναι παρα πολλές οι φορές που έτυχε αυτό που ανέφερα.

Έγχρωμο όχι, μόνο η πράσινη κάρτα νομίζω πως είναι έγχρωμη.

Πάντως εγώ και έγχρωμο το έχω και με επισυναπτόμενη την απόδειξη πληρωμής.


(πινακίδα δεν έχω - πάλι :D )

devil's animal
26/04/2017, 10:35
Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο λόγος που οι άνεργοι 25χρονοι δεν κυκλοφορούν με μηχανάκια είναι επειδή δεν έχουν δίπλωμα ΑΜ (αλλά έχουν δίπλωμα αυτοκινήτου από τα 18)



ξερεις και ξερω οτι το διπλωμα αυτοκινητου στα 18 ειναι must..παιρνεται με το καλημερα που "το παιδι" μπαινει σε μια σχολη (ειτε ΤΕΙ, ειτε ΑΕΙ)...
και η δικαιολογια ειναι οτι πρεπει καπως να μετακινειται για την σχολη, να πηγαινει τις βολτες του τα βραδια χωρις να δανειζεται το οικογενειακο ή της μαμας και αλλα πολλα...και συνηθως αγοραζεται μαζι και ενα μεταχειρο μικρο αμαξακι τυπου yaris...

επειδη ομως το yaris οταν παει για σερβις ή ζητησει ανταλλακτικο κοστιζει πολυ παραπανω απο το οποιοδηποτε παπακι/σκουτερακι 125cc, θα στραφουν εκει για να γλιτωσουν οτι γλιτωνεται...


το θεμα ειναι οτι θα τους δοθει η ευκαιρια εκει που δεν το ειχαν καν στο μυαλο τους οτι μπορουν να κανουν την δουλεια τους πιο φτηνα και πιο ευκολα...και χωρις κοστος...δλδ με το καλημερα το διπλωμα επιτρεπει μηχανακι, ψαχνουμε ποσο εχουν αυτα τα ρημαδια, ρωταμε 2-3 γνωστους που ξερουμε οτι καβαλανε, μπαινουμε και σε ενα φορουμ (οι πιο ψαγμενοι) και πουλαμε το 'ρδελο που κοστιζει πολλα και παιρνουμε την οικονομια την ιδια...

BLiTzER
26/04/2017, 10:40
Ξεχνάς ότι οι περισσότεροι γονείς στην Ελλάδα δε θέλουν να βλέπουν μηχανάκι για τα παιδιά τους ούτε σε εικόνες. Δυσκολεύονται να αγοράσουν μηχανάκι παιδιά που θέλουν και το αγαπάνε, λόγω γονέων. Δε θα τους τα φορτώσουν με το ζόρι, ρισκάροντας τη ζωή τους, για να κάνουν οικονομία.

Εγώ πιστεύω ότι δε θα αλλάξουν πολλά πράγματα, ακόμα κι αν εφαρμοστεί.

Όπως έχει ειπωθεί ήδη, ναι, από τη μία δεν είναι καλό να οδηγεί μοτοσικλέτα νομίμως κάποιος που δεν έχει καβαλήσει ποτέ και δεν είχε ποτέ κάποια εκπαίδευση, αλλά από την άλλη, δεν υπάρχει εκπαίδευση ούτως ή άλλως, με το σύστημά μας.

devil's animal
26/04/2017, 10:40
Όμως , πιο εύκολα περνας ένα «ψαρωμένο» μηχανάκι παρα ένα αυτοκίνητο στην κίνηση.




επετρεψε μου να διαφωνησω...
οταν βλεπω μηχανακι μπροστα μου "ζυγιζω" την κινηση μου x10 απ'οτι με το αυτοκινητο...

τα αυτοκινητα πηγαινουν ωραια ωραια στις λωριδες τους και προσεχεις μονο τιποτα "γρηγοροπουλους" που τους αρεσουν οι σφηνες...και αυτοι εχουν εκλειψει λογω ακριβου καυσιμου...
τα μηχανακια και δη τα μικρα ειναι ο ορισμος του απροβλεπτου οχηματος...

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
26/04/2017, 10:42
επετρεψε μου να διαφωνησω...
οταν βλεπω μηχανακι μπροστα μου "ζυγιζω" την κινηση μου x10 απ'οτι με το αυτοκινητο...

τα αυτοκινητα πηγαινουν ωραια ωραια στις λωριδες τους και προσεχεις μονο τιποτα "γρηγοροπουλους" που τους αρεσουν οι σφηνες...και αυτοι εχουν εκλειψει λογω ακριβου καυσιμου...
τα μηχανακια και δη τα μικρα ειναι ο ορισμος του απροβλεπτου οχηματος...

:a23::a013:

ggs
26/04/2017, 10:45
το θεμα ειναι οτι θα τους δοθει η ευκαιρια εκει που δεν το ειχαν καν στο μυαλο τους οτι μπορουν να κανουν την δουλεια τους πιο φτηνα και πιο ευκολα...και χωρις κοστος...δλδ με το καλημερα το διπλωμα επιτρεπει μηχανακι, ψαχνουμε ποσο εχουν αυτα τα ρημαδια, ρωταμε 2-3 γνωστους που ξερουμε οτι καβαλανε, μπαινουμε και σε ενα φορουμ (οι πιο ψαγμενοι) και πουλαμε το 'ρδελο που κοστιζει πολλα και παιρνουμε την οικονομια την ιδια...





το μετρο που συζητανε λεει οτι για να οδηγησει χωρισ διπλωμα 125 cc ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ απο την αποκτηση διπλωματος αυτοκινητου.

σημερα ισχυει και θα ισχύει οτι στα 18 μπορεί να δώσει για δίπλωμα μότο και να οδηγεί από τα 18 με δίπλωμα μικρη μοτο.


τι θεωρείς πιο επικίνδυνο?

devil's animal
26/04/2017, 10:48
Ξεχνάς ότι οι περισσότεροι γονείς στην Ελλάδα δε θέλουν να βλέπουν μηχανάκι για τα παιδιά τους ούτε σε εικόνες. Δυσκολεύονται να αγοράσουν μηχανάκι παιδιά που θέλουν και το αγαπάνε, λόγω γονέων. Δε θα τους τα φορτώσουν με το ζόρι, ρισκάροντας τη ζωή τους, για να κάνουν οικονομία.




αναγκα και οι Θεοι πειθονται...;)

devil's animal
26/04/2017, 10:57
το μετρο που συζητανε λεει οτι για να οδηγησει χωρισ διπλωμα 125 cc ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ απο την αποκτηση διπλωματος αυτοκινητου.

σημερα ισχυει και θα ισχύει οτι στα 18 μπορεί να δώσει για δίπλωμα μότο και να οδηγεί από τα 18 με δίπλωμα μικρη μοτο.


τι θεωρείς πιο επικίνδυνο?



δεν μπαινουν ρε συ σε ζυγαρια αυτα...
πιο επικινδυνο ειναι να μην συνειδητοποιεις τι μπορεις να κανεις με το οχημα σου, τι βλαβη μπορει να επιφερει σε εσενα μια λαθος κινηση, ποσο δυσκολο ειναι να προβλεπεις συνεχως κινδυνους για να τους αποφυγεις αν και οταν γινουν, κλπ..κλπ...

αν ο 18χρονος ειναι συνειδητοποιημενος δεν θα το φαει (ευκολα) το κεφαλι του...μεγαλη κουβεντα βεβαια αλλα λεμε τωρα...λες και εμεις δεν καναμε μαλακιες και γλιτωσαμε...αλλα ειναι και ο παραγοντας τυχη στην μεση που ειναι εντελως απροβλεπτος...
αν ο 25χρονος καβαλησει πρωτη φορα και δεν εχει το μυαλο να οδηγησει φτιαχνοντας σεναρια στο μυαλο του, θα το φαει το κεφαλακι του...

και τουμπαλιν..
και ο 18 μπορει να σκοτωθει και ο 23 χρονος με τα 5 χρονια διπλωμα αυτοκινητου μπορει να σκοτωθει...


εμεις εδω μιλαμε για τους 23+ με διπλωμα ΜΟΝΟ αυτοκινητου οπου μια ωραια πρωϊα οπως η σημερινη ή η αυριανη του δοθει η δυνατοτητα χωρις αλλες εξετασεις και λεφτα, αντε ενα παραβολο των 30€ για να βγει καινουργια καρτα, να οδηγησουν οχηματα που μεχρι προτινος μονο τα βλεπανε στον δρομο και δεν ηξεραν τι σημαινει ημιαυτοματο, αυτοματο, διχρονο, τρικυλινδρο κλπ...

buckley
26/04/2017, 10:58
αναγκα και οι Θεοι πειθονται...;)

Συμφωνώ με το βρέφος ,μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και οι μανάδες στη μέση...

ggs
26/04/2017, 11:00
επετρεψε μου να διαφωνησω...
οταν βλεπω μηχανακι μπροστα μου "ζυγιζω" την κινηση μου x10 απ'οτι με το αυτοκινητο...

τα αυτοκινητα πηγαινουν ωραια ωραια στις λωριδες τους και προσεχεις μονο τιποτα "γρηγοροπουλους" που τους αρεσουν οι σφηνες...και αυτοι εχουν εκλειψει λογω ακριβου καυσιμου...
τα μηχανακια και δη τα μικρα ειναι ο ορισμος του απροβλεπτου οχηματος...

Βρε, και δεν διαφωνεις.:lol:.κουβεντα κάνουμε..:beer:

Αυτό τώρα δεν μπορεί να αποδειχθεί μιας και εχει να κάνει με τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός.
Προσωπικά , οι φορες που εχω κινδυνεύσει από δίκυκλο στην κίνηση είναι ελάχιστες σε σχέση με τα αυτοκίνητα.

Μάλιστα, τις περισσότερες φορές , τα δίκυκλα τα οδηγούσαν όχι ψαρωμένοι αλλά «έλα μωρε εγώ το χω ποιος τους γαμει τους καθρέφτες» σταυρουδάκι στο τιμονι και nofear σκουφος..δυο φορεσ εχουν σκασει στην μπροστινη μου ροδα..
Αλλα ειπαμε αυτά είναι προσωπική εμπειρία του καθενος.

Για μένα , οτιδήποτε αποσύρει αυτοκίνητα από την πολη , μόνο καλό κάνει.

Panos76
26/04/2017, 11:22
Για μένα , οτιδήποτε αποσύρει αυτοκίνητα από την πολη , μόνο καλό κάνει.

Καλά στη πόλη για να είμαστε safe θα έπρεπε κανονικά να κυκλοφορούμε μόνο με συγκρουόμενα (με ρεύμα από τα σύρματα των τρόλεϊ) :lol:

Billymuse
26/04/2017, 12:32
Όταν είχα παει Πόρο είχα νοικιάσει γουρούνα και μλυ ζητήθηκε δίπλωμα αυτοκινήτου που θα πρέπει να έχει κλείσει ενα έτος απο την ημερομηνία έκδοσης του. Σε άλλη περίπτωση στην Ίο πάλι για γουρούνα μου ζήτησαν δίπλωμα μηχανής και να δώσω 200ευρω σαν εγγύηση και θα μου επέστρεψαν εφόσον δεν είχα κάνει κάποια ζημιά στο ΑTV...γενικά ότι γουστάρει ο καθένας ζητάει...

SHOOTER045
26/04/2017, 13:26
Ναι, αλλά εφόσον είναι υποχρεωμένος να το εκτυπώσει, δεν είναι δουλειά του "οργάνου" να κοιτάξει το email του ή το σύστημα. Του κόβει κλήση και τέλος. Άρα αναφέρθηκε ανούσια αυτή η περίπτωση. :p Αυτό σου λέει.

Άλλο πράγμα εννοούσα,αλλά τέλος πάντων

Bob_o_mastoras
26/04/2017, 17:08
Στα νησιά που νοικιάζουν σε τουρίστες τα νοικιάζουν με το δίπλωμα του αυτοκινήτου.

Όταν πέφτουν και σκοτώνονται δεν ξέρω τι γίνετε.

Nαι, διοτι ο νομος τους καλυπτει εφοσον απο πολλες χωρες με το διπλωμα Β εχεις και το Α1. Στις χωρες που δεν ισχυει και δεν αναγραφεται στην αδεια οδηγησης, πλεον δεν νοικιαζονται μηχανακια διοτι κοβονται κ@λοι. Ισως κανενας κατσαπλιας σε καποιο νησακι να το κανει αλλα γενικα αποφευγεται.

vaska
26/04/2017, 17:54
Μ' αρέσει που βάζετε και την "εκπαίδευση" στην εξίσωση για να πάρεις δίπλωμα μοτο. Από ποιόν?? Από τον εκπαιδευτή?? Και ο έλεγχος από από τους εξεταστές να κάνεις 8άρια ανάμεσα σε κορίνες ή κοτρώνες και να απλώνεις το ξερό σου αντί για φλας???
Κακά τα ψέματα η εκπαίδευση ήρθε στους περισσότερους από την χρήση στον δρόμο και σε λιγότερους από κάποια σχολεία που όμως εμείς οι παλιότεροι δεν είχαμε. Όπως λοιπόν μάθαμε εμείς έτσι θα μάθει και ο σημερινός νέος αναβάτης και χρήστης αυτοκινήτου. Ή θα μάθει στον δρόμο ή θα πάει σχολείο. Καμία σχολή οδηγών δεν σε μαθαίνει να οδηγείς, να περνάς τις εξετάσεις σε μαθαίνει. Για μένα και το όριο ηλικίας λάθος είναι, μόνο για ψυχολογικούς λόγους μπαίνει. Έχω δει και 18άρη μυαλωμένο και 50άρη κάγκουρα. Η ηλικία πραγματικά δεν παίζει κανέναν ρόλο. Η παιδεία σε συνάρτηση με το γονίδιο είναι αυτές που παίζουν πρωταρχικό ρόλο στο πως θα συμπεριφερθείς στους δρόμους.
Η μεγάλη μου (σχεδόν 25) φοράει το κράνος για όσο την βλέπω, αντίθετα με την μικρή (σχεδόν 12) που δεν ανεβαίνει ποτέ στο μηχανάκι χωρίς κράνος. Και οι δυο την ίδια παιδεία κι εκπαίδευση είχαν από μένα, αλλά προφανώς η μεγάλη έχει το καγκουρογονίδιο που δεν παλεύεται οπότε της κόπηκε το δίτροχο (τουλάχιστον από μένα)
Εν κατακλείδι κι εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι κακό να δοθεί η δυνατότητα σε οδηγούς αυτοκινήτου με σχετική πείρα στους δρόμους να οδηγήσουν νόμιμα ένα μικρό δίκυκλο. Σαν μέτρο ανακούφισης νομίζω πρέπει να το δείτε και στην κίνηση και στο πάρκιν. Όσοι θελήσουν θα το εξελίξουν λίγο παραπέρα και ίσως τους δούμε μια μέρα παρέα μας σε βόλτες όσοι το δουν απλά σαν μέσο μετακίνησης θα περιοριστούν σε διεκπαιρεωτικά χιλιόμετρα.



@Μπλιτζ
Ομολογώ στο "εν κατακλείδι" ζορίστηκα, έψαξα Google για το σωστό :P

tzimidis
26/04/2017, 19:12
Όταν είχα παει Πόρο είχα νοικιάσει γουρούνα και μλυ ζητήθηκε δίπλωμα αυτοκινήτου που θα πρέπει να έχει κλείσει ενα έτος απο την ημερομηνία έκδοσης του. Σε άλλη περίπτωση στην Ίο πάλι για γουρούνα μου ζήτησαν δίπλωμα μηχανής και να δώσω 200ευρω σαν εγγύηση και θα μου επέστρεψαν εφόσον δεν είχα κάνει κάποια ζημιά στο ΑTV...γενικά ότι γουστάρει ο καθένας ζητάει...
Εμείς όταν είχαμε πάει στον πόρο 3 μαλάκες και θέλαμε να νοικιάσουμε 2 παπιά αλλά μόνο ο ένας είχε δίπλωμα, μας προτάθηκε από τον μαγαζάτορα να πάει ο ένας διπλωματούχος να νοικιάσει χωριστά 2 μηχανάκια στο όνομά του, από τα 2 μαγαζιά του