PDA

View Full Version : ανακατασκευη honda c50 12v



Σελίδες : [1] 2

νικος-97
27/04/2017, 16:56
καλησπερα σε ολους και σε ολες εχω την τιμη να ειμαι κατοχος και εγω ενος honda c50 12v το οποιο θελει φτιαξιμο εχω ξεκινησει να παιρνω σιγα σιγα τα κομματια ιμιτασιον δεν ειμαστε για ακριβα :P (εχω παρει μεχρι στιγμης εργαλειοθηκη και το πλαστικο που ειναι στο φαναρι) επισης να αναφερω το μηχανακι ειναι 70 κυβικα και αρκετα γρηγορο θα ελεγα δεν εχω σκοπο ουτε να το κανω καμια hayabusa ουτε να σκασω παρα πολλα για το μηχανακι το μηχανακι ειναι σχετικα ενταξει δεν ειναι τρακαρισμενο ουτε εχει και καμια παρα πολυ χοντρη ζημια λιγες σκουριες στον σκελετο ακτινες καρμπυλατερ κτλπ θα ηθελα ιδεες και βοηθεια διοτη δεν σκαμπαζω σχεδον τιποτα απο μηχανακια επισης θα ηθελα να αναφερο οτι το κοντερ δεν δουλευει το πισω φαναρι δεν αναβει οταν παταω φρενο και μερικες φορες οι ταχυτητες μου κανουν νουμερα δηλαδη με την πρωτη δεν θα μπει η το διαστημα που πατας να αλλαξεις ταχυτητα πριν αλλαξεις κανει το μηχανακι σαν να παει να αλλαξει ταχυτητα ενω δεν πατας να αλλαξεις απλα πατας λιγο (το ξερω ειμαι κατατοπιστικοτατος αλλα οσα ξερω τοσα σας λεω) :D επισης οι μελλοντικες μου βλεψεις για το μηχανακι ειναι να βαλω ενα μοτερακι lifan 110 ουτε εξατμισεις ουτε τιποτα απλα να ειναι πιο ανετο φωτο θα ανεβασω αργοτερα η αυριο απτο μηχανακι :)

SHOOTER045
27/04/2017, 20:43
Πρώτον - μην αλλαξεις μοτέρ, θα είσαι παράνομος.Ρωτα και τον DALTON
Δεύτερον - το καρμπ με ενα καλό καθάρισμα / συντηρηση θα είναι οκ
Τρίτον - σκουριές στον σκελετό που ακριβώς? ( βάλε φώτο) στις ζάντες σύρμα κουζίνας, vim - κρέμα ,τρίψιμο και υπομονή
Τέταρτον - το κοντέρ έχει ντιζα με ατέρμονα πανω και κάτω ,βγάλε την πανω πλευρά απο το κοντέρ, αν γυρνάει η ντιζα έχει θέμα το κοντέρ, ίσως είσαι για αλλαγή.
Αν δεν γυρνάει βγάλε την κάτω πλευρά της ντιζας,και δες αν ο μηχανισμός της κιθάρας μεσα στην ζάντα, γυρίζει ,αν δεν γυρίζει έχει θέμα ο μηχανισμός, αν γυρίζει με μια ντιζα θα είσαι οκ
Πέμπτον -το πίσω στοπ ανάβει όταν πατάς εμπρός φρένο?
Αν ναι τοτε δεν εχεις καμμένη λάμπα.
Κάτω απο το δεξι καπάκι έχει εναν μηχανισμό με πλαστική βίδα, εσωτερικά υπάρχει ενα πηρακι με ελατήριο ,τραβα το χειροκίνητα αν ανάψει ,μάζεψε τα μποσικα απο την πλαστική βίδα.
Αν δεν ανάψει βρες τα καλώδια αυτού και βραχυκυκλωσε τα,αν ανάψει άλλαξε μηχανισμό.
Αν και παλι δεν ανάψει κάπου στην γραμμή υπάρχει κόψιμο.
Εκτον- άλλαξε δισκάκια συμπλέκτη και βάλε τον μηχανικό να στρώσει τα κενά απο την βίδα στο δεξι καπάκι του μοτέρ
Αν δεν στρώσει έχει θέμα με τα γρανάζια του σαζμαν και χρήζει επισκευής.
Εβδομον- εξάτμιση μπορείς να βαλεις σαν τη μαμά με ποιο χοντρό λαιμό, νομίζω η fuego έβγαζε τέτοιες.
Και τέλος μην πειραξεις τίποτα άλλο
Αυτά

νικος-97
27/04/2017, 22:49
ευχαριστω για την απαντηση οσο για το κοντερ το πανω μερος πως θα το βγαλω? επισης το μπροστα φρενο τι σχεση εχει με το στοπ? :p η λαμπα δεν ειναι καμμενη αναβει απλα αναβει λες και ειναι πχ το μπροστα φαναρι δεν αναβει παραπανο οταν παταω φρενο αυτο εννοω που ετσι θα πρεπε να κανει για να δειξει στον πισω οτι παταω φρενο μην μου δωσει καμια :P αυτα τα δισκακια τι τιμη εχουν φιλε μου? ευχαριστω και παλι :) επισης και η εξατμιση εχει μερικες σκουριες και αυτη με vim και συρμα κουζινας?

SHOOTER045
27/04/2017, 23:00
Ξεβιδωνεις τις δυο βίδες που συγκρατούν το φανάρι, το βγάζει και ξεβιδωνεις την ντιζα που παει στο κοντέρ και κανεις οτι σου είπα ποιο πανω.
Το στοπ ανάβει και με το εμπρός φρένο.
Η λάμπα εσωτερικά έχει δυο σύρματα.
Ενα για πορείας
Και ενα για στοπ
Εγώ ψηφιζω λάμπα
Άλλαξε την και μετα κάνε οτι είπα αν δεν ανάψει
Δισκάκια μαζί με λάδια κλπ γύρω στα 30/40 ευρο.
Ναι
Και η εξάτμιση με σύρμα και vim

νικος-97
27/04/2017, 23:29
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αυριο θα ανεβασω και φωτο και θα ανοιξω να δω και αυτο με τα φωτα οχι οτι το εχω ξανακανει αλλα ποσο δυσκολο να ειναι :p

νικος-97
28/04/2017, 09:29
καλημερα τελικα οσο σκαλιζεις βρισκεις προβληματα αποτι φαινεται η ντιζα ειναι κομμενη επισης στο στρογγυλοφαναρο μπροστα εχει 1 μεγαλη λαμπα και ενα λαμπακι μολις διαπιστωσα οτι η μικρη λαμπα δεν αναβει επισης το πρασινο καλωδιο της μικρης ηταν βγαλμενο το εβαλα αλλα και παλι δεν αναβε μαλλον καμμενο ειναι οριστε και μερικες φωτο απτον αργαλο :P η αναλυση ειναι χαλια http://imgur.com/a/hmZbp οριστε και το λαμπακι http://imgur.com/a/e2bLQ επισης οχι δεν αναβει ουτε με το μπροστα φρενο το στοπ

SHOOTER045
28/04/2017, 09:56
Η μικρη λαμπα είναι το φως θέσης, ανοίγει μς τον διακόπτη στην πρωτη σκάλα.
Άλλαξε την αφού βάλεις το πρασινο καλώδιο, που συνήθως είναι γείωση.
Άλλαξε και την πίσω λάμπα του στοπ- πορείας
Η μανέτα του μπροστινού έχει εναν διακόπτη πιέσεως, αν κοιταξεις έχοντας την πατημενη θα τον δεις.
Το μοτέρ τώρα
Η κεφαλή μπορεί να γυαλισει με πανοβουρτσα ,όπως και ο κύλινδρος που καλά θα ηταν να το περάσεις με μαυρο σπρέι θερμοκρασίας.
Αυτές οι εργασίες προϋποθέτουν κατέβασμα μοτέρ όμως

νικος-97
28/04/2017, 09:59
τελικα ξανα πηγα και το ειδα η ντιζα αυτο το σιδερακι που εχει 2 σαν δοντακια κατω στην ροδα γυρναει αλλα παρα πολυ λιγο και το πανω δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το κατω δεν βγενει απλα εβαλα μεσα την ντιζα και προσπαθησα να το γυρισω τζιφος :p επισης τι ειναι το φως πορειας? :p επισης κατσε σιγα σιγα τι ειναι ο κυλινδρος και που ειναι αυτη η μανετα πιεσεως :p

SHOOTER045
28/04/2017, 09:59
Τα νίκελ που έχει (βαση πίσω κλπ)
Γυαλιζουν και αυτά.
Η μπροστά βαση της γραβάτας κάτω απο το φανάρι θέλει τρίψιμο καο βάψιμο.
Οι σκουριές που λες στον σκελετό (απ όσο διεκρινα απο τις φωτό) είναι αμελητέες

SHOOTER045
28/04/2017, 10:01
τελικα ξανα πηγα και το ειδα η ντιζα αυτο το σιδερακι που εχει 2 σαν δοντακια κατω στην ροδα γυρναει αλλα παρα πολυ λιγο και το πανω δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το κατω δεν βγενει απλα εβαλα μεσα αυτο το σιδερακι και προσπαθησα να το γυρισω τζιφος :p επισης τι ειναι το φως πορειας? :p

Στην πρωτη θέση διακόπτη ανάβει το μπροστά φώς (μικρή λάμπα) και το πίσω πορείας.
Στην δεύτερη θέση διακόπτη
Ανάβει η μικρή σκάλα και μετα απο τον αριστερό διακόπτη αλλαξεις σε μεγάλη

νικος-97
28/04/2017, 10:07
στην πρωτη θεση αν δεν κανω λαθος ποτε δεν αναβει τιποτα στην δευτερη αναβουν xD

νικος-97
28/04/2017, 10:10
και μιας που εισαι και μαστορας σε τι χρησιμευει η μικρη λαμπα δεν οδηγαω καιρο γιαυτο σε ρωταω επειδη ακομα μαθαινω

νικος-97
28/04/2017, 10:16
καποια στιγμη σημερα η αυριο αμα ειναι θα σου ανεβασω βιντεακι να στα δειξω ισως σε κατατοπισω καλυτυτερα ετσι

Panos76
28/04/2017, 12:04
Φίλε μου θα σου πρότεινα να βρεις το manual και να το μελετήσεις βήμα - βήμα, ώστε να καταλάβεις (μέσω των εικόνων και των εργασιών συντήρησης που περιγράφονται) τι είναι το κάθε μέρος, πως λειτουργεί και πως συντηρείται.

νικος-97
28/04/2017, 12:14
πως θα το βρω φιλε μου καμια καλη ιδεα?

Panos76
28/04/2017, 12:27
Για δες εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132584&page=7&p=2865309&viewfull=1#post2865309) αν κατεβαίνει, το είχε βάλει το μέλος Φραγκίσκος πριν λίγο καιρό.

νικος-97
28/04/2017, 13:12
το βρηκα ευχαριστω πολυ

SHOOTER045
28/04/2017, 13:18
στην πρωτη θεση αν δεν κανω λαθος ποτε δεν αναβει τιποτα στην δευτερη αναβουν xD

Στην πρωτη σκάλα / θέση και εφ όσον το έχεις βάλει μπροστά.
Ανάβει η μικρή λάμπα
Και το πορείας πίσω

νικος-97
28/04/2017, 13:26
θα σας ανεβασω βιντεακι να τα δειτε ολα αναλυτικα και να μου πειτε παιδια μαλλον αυριο γιατι και εγω δεν τα ξερω καλα και σας λεω οτι να ναι οτι προβλημα εχω θα το αναφερω στο βιντεο και ελπιζω με την βοηθεια σας να το ξαναφερω στις δοξες του το στρογγυλο :D

I-want-a-moto
28/04/2017, 17:36
Tα φώτα θέσεως (αν θυμάσαι από το δίπλωμα...) είναι για να σε βλέπουν οι άλλοι ειδικά το βράδυ ακόμα και αν εσύ δεν έχεις ανάψει τα "κανονικά" φώτα ή είσαι σταματημένος για αυτό και ανάβουν μόνα τους από το κεντρικό διακόπτη. Τα φώτα μπροστά είναι 3 και πίσω 2. Τα μπροστά είναι θεσεως,διασταυρώσεως και πορείας με τα τελευταία να είναι τα δυνατότερα οπότε αμα δεν έχεις 1 από αυτά κάτι πάει λάθος και πρέπαι να το βρεις... Προσοχή τα φώτα είναι 3 αλλά οι λάμπες 2 καθώς τα διασταυρώσεως και τα πορείας να είναι σε μία λάμπα με 2 σύρματα... Προσοχη παλι αυτά τα σύρματα μπορόυν να καούν ανεξάρτητα το ένα από το άλλο!!! Τα πίσω είναι πάλι 2 τα πορείας και του φρένου, τα πρώτα ανάβουν με το κεντρικό διακόπτη και είναι μόνιμα αναμένα. Το φως του φρένου ανάβει όταν πατάς φρένο για αυτό έχεις 1 διακόπτη που πατιέται από τη μανέτα και 1 στο πίσω φρένο πρέπει να τους ελένξεις ρυθμίσεις να ανάβουν όταν πατάς φρένο.Πάλι τα πίσω φώτα νομίζω είναι μία λάμπα. Με τα φώτα δεν παίζουμε πρέπει να λειτουργούν όλα και σωστά γιατί αλλιώς γινόμαστε επικύνδυνοι για εμάς και τους γύρω μας.:beer: :beer: :beer:

νικος-97
28/04/2017, 19:47
το ξερω φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ για τις λεπτομεριες το ξερω γιαυτο και σκαω και θελω να τα φτιαξω η μεγαλη λαμπα με τις 2 σκαλες δουλευει μια χαρα αυτο το μικρο λαμπακι δεν αναβει επισης και το στοπ αναβει απλα δεν δουλευει οταν πατας φρενο δηλαδη αναβει απλα οχι παραπανο για να δειξεις στον πισω οτι πατας φρενο

SHOOTER045
28/04/2017, 19:49
Υποθέτω οτι πήρες καινούργιες λάμπες ε?

νικος-97
28/04/2017, 20:50
οχι φιλε μου γιατι το κρυσταλλο στοπ αυτο το κοκκινο πλαστικο εχει σπασει αυριο θα παρω αλλο γιαυτο θελω λαμπα απο πισω και το μικρο μπροστα φιλε μου αυριο επισης θα παω να βαλω και καινουργια λαστιχα :D

νικος-97
28/04/2017, 21:11
μια ερωτηση αυτο το σπρει θερμοκρασιας θα το χρησιμοποιησω πριν η μετα το γυαλισμα του κυλινδρου?

SHOOTER045
28/04/2017, 21:32
Πάρε πρωτα λάμπες και ξαναμιλαμε
Κάτι μου λέει οτι θα δουλέψει.
Για λάστιχα να προτείνω https://www.skroutz.gr/s/8641634/Pirelli-Angel-City-Front-Rear-70-90-17-38S.html


Το σπρέι θερμοκρασίας αφού τριψεις και φύγουν σκουριές και βρωμιά

Mixmix
28/04/2017, 22:01
381816

Επειδή σε βλέπω να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό . Aυτό που βλέπεις στην φώτο ειναι ενα δοκιμαστικό 12 volt , (το κοστος ειναι καπου στα 2 ευρώ ) το τσιμπιδάκι που βλεπεις ειναι το αρνητικό - και η μυτη του δοκιμαστικού ειναι το θετικό +
Παίρνεις λοιπόν μια μπαταρία 12 volt (ετσι κι΄αλλιώς θα την αγοράσεις) και την βαζεις στο παπι , το κοκκινο καλώδιο στο + της μπαταρίας το άλλο στο - της μπαταρίας βάζεις το τσιμπιδάκι καπου στο σασί.
Ολα τα καλώδια που πανε στους διακόπτες ειναι +, θα ανοίξεις τον διακόπτη στην θεση on και θα ακουμπήσεις την μυτή του δοκιμαστικού στην επαφή του + της λαμπας ( ειναι το καλώδιο στο κεντρο απο το ντουί) αν αναψει ενα λαμπάκι που εχει μεσα το δοκιμαστικό τοτε σημαίνει οτι πάει ρεύμα στην λάμπα, εαν δεν ανάψει θα πει οτι εχουμε χαλασμενο διακόπτη, η κομμένο καλώδιο.
Ετσι ελέγχουμε κ και ολες τις επαφές απο τους διακόπτες αν περναει ρεύμα.
Ας με συγχωρέσουν οι συμφορουμήτες για την τοση ανάλυση , αλλά επειδή σε βλέπω να μπερδεύεσαι περισσότερο με το μάνουαλ απ΄οτι είσαι ήδη μπερδεμένος και κατα δευτερον θα μάθεις πως λειτουργεί το ηλεκτρικό σύστημα στο παπί - και οχι μόνο.
Ενα- ενα βήμα καθε φορά και εδώ ειμαστε, δεν ειναι και πολύ δύσκολο, τίποτα δεν ειναι ακατόρθωτο.
:winka:

νικος-97
28/04/2017, 22:34
σε ευχαριστω φιλε μου ναι το ειπα και στην αρχη ειμαι πολυ αρχαριος εδω δεν ηξερα τι ειναι ο κυλινδρος επρεπε να δω το manual και ηταν μπροστα στα ματια μου το τονισα και στην αρχη ειμαι τελειος αρχαριος οποτε ζηταω απο σας την υπομονη σας και τις γνωσεις σας σε ευχαριστω και παλι θα το παρω αυτο ειναι πολυ χρησιμο αποτι φαινεται εχεις καποιο λινκ απο που μπορω να το παρω? :beer:

νικος-97
28/04/2017, 22:36
φιλε μου ευχαριστω για την προταση αλλα εχω ειδη διαλεξει ta michelin τα 25 25 ευρω το ενα :) πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη δεν τα διαλεξα βεβαια εγω

νικος-97
29/04/2017, 07:45
καλημερα μολις παραγγειλα το κατσαβιδι λογικα σε 3-4 μερες θα ειναι εδω :beer:

FRAGISCOS
29/04/2017, 16:14
Mε το καλο να το αναστησεις.
Εννοειται πως οποια βοηθεις θελεις,θα την εχεις,και απο εμενα,αλλα και απο ολους εδω μεσα.
Αν θελεις στειλε μου το 12v manual στο μειλ που σου εστειλα!! :a014::wave2:

νικος-97
29/04/2017, 16:33
απτο 6 εχω και εγω οχι το 12volt επισης σε ευχαριστω παρα πολυ και ολους οσους με βοηθανε :beer:

νικος-97
30/04/2017, 17:36
καλησπερα οριστε το βιντεο απτο μηχανακι και απο καλυτερη καμερα ευχαριστω σε οποιον αφιερωσει χρονο να το δει https://drive.google.com/drive/my-drive :beer:

SHOOTER045
30/04/2017, 20:35
καλησπερα οριστε το βιντεο απτο μηχανακι και απο καλυτερη καμερα ευχαριστω σε οποιον αφιερωσει χρονο να το δει https://drive.google.com/drive/my-drive :beer:

Δεν παιζει το βίντεο

νικος-97
30/04/2017, 20:41
δοκιμασες φιλε μου να το κατεβασεις?

SHOOTER045
30/04/2017, 21:15
Μου βγάζει απευθείας άνοιγμα, αλλά δεν το βρίσκω μετά

νικος-97
30/04/2017, 21:39
θα το ανεβασω στο youtube αμα ειναι :) δωσε μου 15 λεπτα

νικος-97
30/04/2017, 22:00
https://www.youtube.com/watch?v=rYV174rzo_4&feature=youtu.be το βιντεο :D

SHOOTER045
30/04/2017, 22:08
Εχεις ελλείψεις.
Αλλά διορθώνονται.
Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο της πλήρους ανακατασκευής?

νικος-97
30/04/2017, 22:11
τα λεφτα δεν εχω φιλε μου για κατι τετοιο οταν λες ελλειψεις?

SHOOTER045
30/04/2017, 22:44
Κρύσταλλα φλας - πίσω Φαναριού, αμορτισέρ, χερούλια, μπροστά γραβάτα.
Πιθανόν αλυσιδογραναζα .

νικος-97
30/04/2017, 22:55
ενταξει τα σημαντικα τωρα γραβατα μπορει να μπει και μετα :p

νικος-97
30/04/2017, 22:58
αυριο θα το παω σε εναν φιλο να το δει μεσα μοτερικα θα σας πω αυριο :p

νικος-97
01/05/2017, 23:40
καλησπερα σε ολους τελικα μοτερικα ειναι κομπλε το μηχανακι λιγο οι βαλβιδες θελουν σφυξιμο λαδια και τσιμουχες αυτα μου ειπε :)

I-want-a-moto
02/05/2017, 09:09
Πρέπει να κάτσεις να το πλύνεις σχολαστικά να φύγουν τα χώματα και τα λάδια-γράσσα και τότε να δείς που έχει σκουριά και πόσο και στη συνέχεια μπορεις να τη σταματήσεις και να τη καλύψεις... Δες βιντεάκια στο youtube να πάρεις ιδέες. Το ολικό βάψιμο δεν είναι πάντα μονόδρομος. Τα φλας υπάρχουν ημιτασιον και απο το καθόλου μια χαρά θα δείξουν... Αν έχεις τα μαμα και είναι θαμπωμένα να ξέρεις ότι σώζωνται... Και τα αμορτισερ θεωρούνται αναλώσιμα οπότε άλλαξε τα με ότι ταιριάζει (εκτός αν αυτά είναι οκ). Το φτερό το έχεις κοιτάξει από κάτω για σκουριές-σαπίλες? Επίσης κοίτα για ημιτασιόν grip και πατάκια που να είναι αντιγραφή των μαμά αλλά μη πάρεις μαμά γτ αυτά ούτως η άλλως φθείρωνται... Τέλος θες καθρέφτες...
Καλή συναίχεια!!!

νικος-97
02/05/2017, 19:36
μαγκες καλησπερα δεν ξερω αν εχω θεμα η οχι οπως σας ειπα χθες σημερα το πηγα αλλαξαμε λαδακια εφτιαξε τις βαλβιδες μηκρινε λιγο την αλυσιδα κτλπ αλλα απο αυτην την ωρα και μετα εχει η κεφαλη αυτον εδω τον ηχο επισης να πω οτι ελενξε απτην πανω βαλβιδα αν ψεκαζει σωστα λαδια και ψεκαζε τι μπορει να ειναι? https://drive.google.com/open?id=0B3g7dQZRohgbQUw5X2R0bmJoNTg οριστε η ηχογραφηση ο ηχος ειναι λες και κατι ψηνεται και με τρομαζει αυτο :P

I-want-a-moto
02/05/2017, 23:46
Την εξάτμιση τη κοιταξες μηπως εχει καμια τρύπα καπου ή αν χάνει στην εξαγωγή? Μήπως έχει σκουριές ή έχει γινει κομμάτια μέσα η εξάτμιση και τρίζει? Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και όταν το βρείς πες τι είναι να μάθουμε... Περίμενε τους πιο ειδικούς!!!

νικος-97
02/05/2017, 23:57
οκ ευχαριστω η εξατμιση ειναι σκουριασμενη αλλα δεν ειχε ποτε τετοιο ηχο το μηχανακι μια φορα μονο θυμαμαι που ειμασταν επανω 150 κιλα και πηγα πολυ μακρια+ ανυφορες κτλπ :P

FRAGISCOS
03/05/2017, 07:07
Ξαναβαλε το φιλτρο του αερα,και εισαι οκ.!!!!

νικος-97
03/05/2017, 07:16
την χοανη λες? :p

FRAGISCOS
03/05/2017, 07:39
Nαι. Ο θορυβος που ακους ειναι απο την εισαγωγη. Αν θελεις να μην ακουγεται,βγαλε τη χοανη και ξαναβαλε το μαμα φιλτροκουτι!;)

νικος-97
03/05/2017, 08:00
ε οχι ενταξει ειπαμε δεν ειμαι ατομο που θελω να φτιαξω το μηχανακι για κοντρες και μαλακιες ουτε να τρεχω αλλα η αληθεια θελω να πηγαινει λιγο δεν θελω να ειναι βημα :P

νικος-97
03/05/2017, 20:23
καλησπερα μαγκες δυστηχως κοπηκαν τα καλωδια απτο ντουι στο μπροστα φαναρι ξερει κανεις ποσα εχει αυτο πανω κατω? ευχαριστω :(

SHOOTER045
03/05/2017, 21:01
Καλώδια έχει 3
Σε λεφτά κάπου στο 5€υρο

νικος-97
04/05/2017, 00:06
2 ειχε φιλε μου το δικο μου ντουι..... καλωδια

νικος-97
04/05/2017, 18:40
πηρα ντουι εχω κανει τα καλωδια πουτανα τα βγαλα ολα και δεν ξερω τωρα τι παει με τι :P αξιζω συγχαρητηρια :( καμια βοηθεια μαστορες?

SHOOTER045
04/05/2017, 20:48
πηρα ντουι εχω κανει τα καλωδια πουτανα τα βγαλα ολα και δεν ξερω τωρα τι παει με τι :P αξιζω συγχαρητηρια :( καμια βοηθεια μαστορες?

Δηλαδή την μακαροναδα την έκανες αχταρμα!
Οι φισες είναι στάνταρ
Τα λαμπάκια στο ταμπλο (που δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) στάνταρ και αυτές.
Τα πορτοκαλί είναι φλας με ενα πρασινο (γείωση)
Το φανάρι σου
Πρέπει να έχει μπλέ και άσπρο η μαυρο και άσπρο.
Το μανιουαλ δεν βοηθάει?

νικος-97
04/05/2017, 21:24
οχι δεν εχει τα καλωδια :( εξαλου το manual απο 6βολτο ειναι εγω 12βολτο εχω :p δοκιμασα να συνδεσω τουλαχιστον το μπροστα φλας με αποτελεσμα να αναβοσβηνει αχχαχχααχχαχαχααχ :P

anemoΣ
04/05/2017, 22:23
Οτι χρωμα εχει το καλωδιο με το αρσενικο φισακι, στο ιδιο χρωμα με το θηλυκο θα συνδεθει. Τα χρωματα καλωδιων στο manual ειναι ακριβως τα ιδια με το 12βολτο. Καλη συνεχεια .

νικος-97
05/05/2017, 03:22
οντως εχει το manual τα καλωδια? ευχαριστω θα το κοιταξω <3 τι βλακας οντως τα εχει θα τα δω το πρωι ευχαριστω πολυ

νικος-97
05/05/2017, 03:46
φιλε μου δυστηχως τα γραμματα ειναι τοσο μικρα που δεν φαινοντε ουτε στα 300% ζουμ και δοκιμασα και adobe acrobat reader καμια ιδεα? :(

Meni0s
05/05/2017, 05:02
Θα την βρεις την άκρη με ξεκούραστο μυαλό. Την επόμενη φορά βγάζε φωτογραφίες σε όποια εργασία δεν έχεις ξανακάνει και δεν είσαι σίγουρος τι πάει που. Η ενα σχεδιάγραμμα ,ότι σε βολευει :)

νικος-97
05/05/2017, 06:16
σε ευχαριστω η αληθεια εκατσα και τα ειδα πριν λιγο ολα τα χρωματα ιδια τα συνδεσα το φαναρι αναβε δεν τσεκαρα ομως κορνες κτλπ θα τα δω ισως και να τα φτιαξα κατα τυχη :p

νικος-97
05/05/2017, 06:26
μαγκες δουλευει και η κορνα- πισω φαναρι-στοπ τι σκατα τα φτιαξα δεν μπορω να το πιστεψω :D

νικος-97
05/05/2017, 16:31
μαγκες μου τωρα ενα πιο σοβαρο θεμα για να κανω το μηχανακι μου 100 κυβικα πανω κατω ποσα λεφτα θελω? προσοχη θελω να βαλω καλα πραγματα καλα δεν εννοω και τιποτα takekawa εννοω πραγματα που λεει ο λογος ολη μερα τερμα να το παω να μην μου μεινει στα χερια παρακαλω σοβαρες απαντησεις και απο μαστορες που ξερουν να πειραζουν μηχανακια :P να πω οτι επανω στον κυλινδρο το δικο μου λεει 70cc οποτε υποθετω με τις μυδαμηνες μου γνωσεις οτι ειναι 70 κυβικα :p

SHOOTER045
05/05/2017, 16:50
:whiteflag::whiteflag::whiteflag:

νικος-97
05/05/2017, 17:33
?? :p

νικος-97
05/05/2017, 17:35
επισης τα φωτα ειναι κομπλε και η μικρη λαμπα και η μεγαλη :smokin:

νικος-97
06/05/2017, 12:36
μαγκες μου καλημερα πηγα και πηρα λαμπα για πισω φαναρι το στοπ δεν αναβει δηλαδη το δευτερο σιδερακι μεσα στην λαμπα τι να δω να το φτιαξω? ευχαριστω πολυ <3

SHOOTER045
06/05/2017, 12:42
μαγκες μου καλημερα πηγα και πηρα λαμπα για πισω φαναρι το στοπ δεν αναβει δηλαδη το δευτερο σιδερακι μεσα στην λαμπα τι να δω να το φτιαξω? ευχαριστω πολυ <3

Άμα είναι να του βάλεις < χοντρό > χέρι
Με takegawa και 100 cc( άσε που με το υπάρχον μοτέρ δεν γίνεται)
Δεν περιγραφω άλλο.
Αν το αφήσεις όπως είναι μαμά θα σου πώ.
Αν και αν δεις ποιο πίσω ηδη σου έχω πει την λύση

νικος-97
06/05/2017, 12:57
αχαχααα καλα μπαμπα θα το αφησω οπως ειναι επισης δεν ειπα σιγουρα οτι θα το κανω υποθεσεις κανω τιποτα δεν ειναι σιγουρο φιλε μου επισης ειπα οτι δεν θα βαλω takekawa δεν σου πα οτι αν θα το παω 100 κυβικα θα βαλω takekawa εδω μεχρι χθες δεν ειχα λεφτα να παρω μια λαμπα που κανει 50 λεπτα θα βαλω takekawa? :p

νικος-97
06/05/2017, 12:59
μαμα δεν ειναι 70 κυβικα ειναι το μηχανακι απο 50 αλλα οχι απο μενα οταν το χε ο πατερας μου το μηχανακι

SHOOTER045
06/05/2017, 12:59
Κράτα το όπως είναι και θα σου πώ.
Επίσης μετρα το μήκος των πίσω αμορτισέρ.
Ίσως έχω ενα σετακι

νικος-97
06/05/2017, 13:02
οντως τωρα σαγαπαω εσενα <3 :beer: ενταξει μπαμπα πες μου :D

νικος-97
06/05/2017, 13:04
επισης βρηκα και καινουργια μασκα στο φαναρι που ειναι μετασιον καινουργια αλλα ειναι κοκκινη περιμενω να την βαψω για να βγαλω την σαπια που εχει τωρα :D

νικος-97
06/05/2017, 13:12
πηγα και μετρηκα με το κατσαβιδι που μου ειχε προτινει ενας μαστορας πιο πανω το ντουι του πισω φαναριου οταν ακουμπαω το κατσαβιδη στον ενα πολο η οπως λεγεται αναβει αλλα οταν το ακουμπαω στον αλλον τιποτα οποτε απο που ξεκιναμε τωρα μεγα μαστορα σκουτερ? :p

νικος-97
06/05/2017, 13:19
επισης τα αμορτισερ μεχρι 33cm αποτι διαβασα μπαινουν ανετα γιατι εχω κανει τα αργαλεια χαλια και δεν μπορω να βρω που εχω ενα μετρο :D

SHOOTER045
06/05/2017, 13:31
επισης τα αμορτισερ μεχρι 33cm αποτι διαβασα μπαινουν ανετα γιατι εχω κανει τα αργαλεια χαλια και δεν μπορω να βρω που εχω ενα μετρο :D

E τότε....
382074





Με γειά



Θα στα στείλω όταν γυρίσω, γιατί είμαι εκτός

SHOOTER045
06/05/2017, 13:37
πηγα και μετρηκα με το κατσαβιδι που μου ειχε προτινει ενας μαστορας πιο πανω το ντουι του πισω φαναριου οταν ακουμπαω το κατσαβιδη στον ενα πολο η οπως λεγεται αναβει αλλα οταν το ακουμπαω στον αλλον τιποτα οποτε απο που ξεκιναμε τωρα μεγα μαστορα σκουτερ? :p

Κοίτα την καλωδίωση κάτω απο την σέλα.
Έχει ενα φισάκι.
Αν εχεις ρεύμα πριν το φισακι αρα κάπου μετά εχεις πρόβλημα.
Αν δεν φτανει ουτε ως εκεί έχεις ποιο πρίν.
Υπ όψιν
Για να ανάβει το στοπ πρέπει να πατάς και φρένο

νικος-97
06/05/2017, 13:41
με συγκινησες α να χαθεις :beer:

νικος-97
06/05/2017, 13:42
θα τα δω αμεσως φιλε μου και θα σου πω

νικος-97
06/05/2017, 13:50
κατω απο την σελα δεν εχει κανενα φισακι ειναι μονο τα καλωδια για τα φλας και τα καλωδια που πανε στο πισω φαναρι και πανε προς τα κατω τα οποια δεν μπορω να δω γιατι πρεπει να βγαλω το ντεποζιτο καμια ιδεα?

nikosmec
06/05/2017, 14:42
μαγκες μου τωρα ενα πιο σοβαρο θεμα για να κανω το μηχανακι μου 100 κυβικα πανω κατω ποσα λεφτα θελω? προσοχη θελω να βαλω καλα πραγματα καλα δεν εννοω και τιποτα takekawa εννοω πραγματα που λεει ο λογος ολη μερα τερμα να το παω να μην μου μεινει στα χερια παρακαλω σοβαρες απαντησεις και απο μαστορες που ξερουν να πειραζουν μηχανακια :P να πω οτι επανω στον κυλινδρο το δικο μου λεει 70cc οποτε υποθετω με τις μυδαμηνες μου γνωσεις οτι ειναι 70 κυβικα :p

Για να το πας 100cc θες σίγουρα στροφαλομπιέλα, κυλινδροπίστονο, κεφαλή + φλάντζες, καδένα, δισκάκια κλπ. Αυτά σαν βασικά γιατι μπορεί να χρειαστείς και σασμάν. Επί της ουσίας μιλάμε για αλλαγή όλου του μοτέρ και μένουν μόνο τα κάρτερ. Για κυλινδροπίστονο εχω χρησιμοποιήσει RIKEN κύλινδρο και TOP πιστόνι. Μια χαρά έχει αντέξει. Κεφαλή θές κατοστάρα τύπου άστρα, ή βρίσκεις μια αστρα μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση και τις κάνεις ένα σέρβις βαλβίδες, ελατήρια, τσιμουχάκια και ελέγχεις κοκοράκια, κεντροφόρο αν είναι κομπλέ ή αγοράζεις μια aftermarket κομπλέ, προσοχή όχι από τις πολύ φτηνές γιατί μέσα σε ένα μήνα θα χρειαστείς αλλαγή βαλβίδες, ελατήρια επειδή είναι μάπα. στροφαλομπιέλα πάρε μια καλούτσικη. Σε Aasa τριγωνική που έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω μείνει ευχαριστημένος στην απόδοση παρότι έχουν καλό όνομα, και σε shark μια φορά έχει τύχει να κοπεί κατά το σφίξιμο της βίδας του βολάν, μπορεί να ήταν και τυχαίο όμως. Για να αποφύγεις την αλλαγή της στροφαλομπιέλας μπορείς να το πας μέχρι 51 χιλ με κοντό κυλινδροπίστονο όμως θα επιβαρύνεις πολύ την μαμά στροφαλομπιέλα. Με όλα αυτά όμως να ξέρεις πως θα είσαι παράνομος μιας και μιλάμε για υπερκυβισμό, δεν είναι ασήμαντο αυτό. Όταν κάποιος μπαίνει στον κόπο να σου απαντήσει δεν το κάνει κοροιδευτικά αλλά καλοπροαίρετα οπότε νομίζω καλό θα ήταν να μην απαντάς με το "μπαμπά", για το καλό σου το λέει, ειδικά ο shooter τα ξέρει από πρώτο χέρι. Αυτά από μένα...

νικος-97
06/05/2017, 14:50
ναι φιλε μου προς θεου δεν κοροιδεψα κανεναν απλα η αληθεια θα ηθελα να ειναι λιγο πιο ανετο το μηχανακι με 2 ατομα αυτο δεν θελω ουτε κοντρες να κανω ουτε τιποτα αυτο επισης απλα ρωταω δεν ειπα οτι θα το κανω κιολλας φιλε μου :)

nikosmec
06/05/2017, 14:56
ναι φιλε μου προς θεου δεν κοροιδεψα κανεναν απλα η αληθεια θα ηθελα να ειναι λιγο πιο ανετο το μηχανακι με 2 ατομα αυτο δεν θελω ουτε κοντρες να κανω ουτε τιποτα αυτο επισης απλα ρωταω δεν ειπα οτι θα το κανω κιολλας φιλε μου :)

οκ καμια παρεξήγηση...:beer:

ααα και κάτι που ξέχασα πιθανόν τα κυλινδροπίστονα που θες να βάλεις να μην μπαίνουν στα κάρτερ σου και να χρειαστεί να ανοίξεις κάρτερ...δεν θυμάμαι τώρα μέχρι πόσο παίρνει το c50....

νικος-97
06/05/2017, 14:59
γαμησε το αμα ειναι να αλλαξω ολο το μοτερ αστο καμια αλλη ιδεα να παρει λιγο τα πανω του ξερω γω κανα κολπο στο καμπυλατερ οτιδηποτε που θα βοηθησει? ευχαριστω :)

nikosmec
06/05/2017, 15:19
γαμησε το αμα ειναι να αλλαξω ολο το μοτερ αστο καμια αλλη ιδεα να παρει λιγο τα πανω του ξερω γω κανα κολπο στο καμπυλατερ οτιδηποτε που θα βοηθησει? ευχαριστω :)

Σου είπα κυλινδροπίστονο 51 χιλ κοντό, καλό θα ήταν κεφαλή τύπου άστρα και ένα καρμπυλατέρ 18άρι. Απλά αυτό επειδή μένει η πενηντάρα στροφαλομπιέλα μειώνετε η αντοχή και θα χαλάσει πιο νωρίς από ότι θα χάλαγε...

νικος-97
06/05/2017, 15:24
μαλιστα τωρα που ειναι 70 το καρμπυλατερ το ιδιο πρεπει να ειναι αμα βαλω 1-2 νουμερα μεγαλυτερο θα δω διαφορα η μπα?

nikosmec
06/05/2017, 15:38
μαλιστα τωρα που ειναι 70 το καρμπυλατερ το ιδιο πρεπει να ειναι αμα βαλω 1-2 νουμερα μεγαλυτερο θα δω διαφορα η μπα?

μια μικρή διαφορά θα δείς... μην περιμένεις τρελά πράγματα όμως.

νικος-97
06/05/2017, 15:48
μαλιστα αστο οπως εχει μια χαρα ειναι ο αργαλος σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου φιλε μου :beer:

νικος-97
07/05/2017, 07:32
καλημερα (γαμω την τυχη μου) λοιπον χθες που λετε ειχα παει στα γενεθλια ενως φιλου στον γυρισμο πεφτω σε μια λακουβα μεσα και εγινε κατι πολυ παραξενο ειχα την μεγαλη σκαλα βραδυ ηταν και αφου επεσα μεσα στην λακουβα εσβησε το φως και αμα εβαζα την μικρη σκαλα στο μηχανακι δεν αναβε το πισω στοπ και οταν γυρνουσα την μεγαλη σκαλα αναβε το πισω φαναρι και οχι το μπροστα καμια ιδεα? :P

SHOOTER045
07/05/2017, 08:28
Πάρε τα καλώδια μέσα στο φανάρι απο την αρχή

νικος-97
07/05/2017, 08:39
ναι αυτο εκανα καικε η μεγαλη σκαλα δυστηχως και δεν ξερω γιατι επαθε κοκομπλοκο :( επισης καλημερα μεγα μαστορα σκουτερ :p

νικος-97
07/05/2017, 08:43
επισης θα ηθελα να πω οτι ακομα χαρτια δεν εχω οποτε παω απτα κατσαβραχα δεν εχω τιποτα και ΟΧΙ για να σας προλαβω δεν το παιζω αλητηζ γαμω την αστυνομια το κρατος κτλπ απλα δεν εχω τα λεφτα+ πρεπει να γινει μεταβιβαση απο αυτον που το ειχε αγορασει ο πατερας μου πριν απο 10 χρονια+ + πρεπει να πληρωθουν τα τελη αν δεν κανω λαθος απο 8 χρονια + δυστηχως... οποτε οπως καταλαβαινετε η κατασταση ειναι τραγικη :cry:

SHOOTER045
07/05/2017, 09:05
Λοιπόν
Πρώτα απ όλα κάνε τα χαρτιά.
Γιατί θα βρεις μεγάλο μπελά αν κάτσει στραβη.
Και εσύ και ο άλλος που είναι στο όνομα τού.
Υπολόγισε τα χρόνια που δεν έχει κανει ανανέωση άδειας Χ 15 ευρο τον χρόνο.
Αν είναι 8 τα χρόνια
8Χ15 = 120 €
+
Κανένα 20 αρι (απ οτι θυμάμαι) για μεταβίβαση.
Και απαραίτητα και ασφάλεια για να βγει - ανανεωθεί η άδεια κυκλοφορίας.
Καταλαβαίνω οτι ο καιρός έχει στρώσει και καιγεσαι για βόλτες.
Αλλά οι κίνδυνοι και οι περιπέτειες που θα μπεις αν τυχών κάτσει η μπίλια στο μαύρο δεν αξίζουν.
Δίπλωμα υπάρχει?
Κράνος?

νικος-97
07/05/2017, 10:12
κρανος παντα διπλωμα οχι δυστηχως....

SHOOTER045
07/05/2017, 10:20
Aν το 97' στην υπογραφή σου,συνάδει με το έτος γέννησης σου, τοτε είσαι 20.
Αρα μπορείς.
Το οικονομικό είναι άλλο θέμα που πλεον και τα διπλώματα για 50αρια πήγαν στα κατά τόπους συγκοινωνιών και το κόστος μεγάλωσε.
Πρόσεξε τώρα.
Για να βγει η ασφάλεια (αφού κανεις τα χαρτιά μεταβίβασης κλπ)
Χρειάζεται η επίδειξη κατάλληλου διπλώματος.
Ξέρω το κόστος ανεβαίνει.
Αλλά αν είναι να κανεις κάτι
Κάντο σωστά
Αλλιως μην το κανεις καθόλου

νικος-97
07/05/2017, 11:26
ναι 20 ειμαι μα το οικονομικο ειναι το θεμα.....

νικος-97
08/05/2017, 14:19
μαγκες καμια καλη ιδεα την μασκα που ειναι στο μπροστα φαναρι το πλαστικο εχω μια τετοια καινουργια αλλα ειναι κοκκινο το χρωμα πως να την βαψω μπλε να την βαλω? ευχαριστω :D επισης οσο γινεται το ποσο να ειναι χαμηλοτερο αλλα να γινει καλη δουλεια να μην ξεφλουδισει αυτο εννοω :D

anemoΣ
08/05/2017, 15:40
μαγκες καμια καλη ιδεα την μασκα που ειναι στο μπροστα φαναρι το πλαστικο εχω μια τετοια καινουργια αλλα ειναι κοκκινο το χρωμα πως να την βαψω μπλε να την βαλω? ευχαριστω :D επισης οσο γινεται το ποσο να ειναι χαμηλοτερο αλλα να γινει καλη δουλεια να μην ξεφλουδισει αυτο εννοω :D

Παιρνεις μια ημιτασιον μπλε με 5€. Πιο φτηνα δεν υπαρχει περιπτωση να βαψεις ( 7€ το Plastofix και 4 € το χρωμα σε σπρεϋ)

νικος-97
09/05/2017, 16:09
φιλε μου ειναι και τα μεταφορικα μιας και δεν ειναι μονο το πλαστικο απο μυτιληνη ειμαι :beer: