PDA

View Full Version : Απορίες



SHOOTER045
27/04/2017, 17:40
Για πείτε και εσείς.
Φίλος πήρε μότο με 27.000 χλμ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ(το τονίζω)
Μοντελο 2010
Ο πίσω δίσκος αλλαγμένος
- Οκ μπορεί ο πρωην να ξέχασε πέταλο, λουκέτο η τον άλλαξε για αναβάθμιση η έτσι του κ@υλωσε
Οι μπροστά δίσκοι
Εκτός απο ενα σεβαστό σε βάθος νύχι απο το άκρο του δίσκου, προς το κέντρο, έχουν και διαμήκη αυλάκια στην επιφάνεια.
Που μαρτυρούν δούλεμα και μάλλον παρατεταταμενο με καθόλου τακάκια.
Τώρα
Η φθορά αυτή δικαιολογείται με τα χλμ που αναγράφει?
Ας πούμε στο ΤΑ που είμαι στις 80Kχλμ δεν έχω τόσο νύχι.
Παιζει ο πρωην να πήγαινε φρεναριστος?
Η δούλεψαν τον δικό μου ψιλό γαζί?

o teos
27/04/2017, 17:43
Το δευτερο με αυτα τα χιλιομετρα που λες..στανταρ ειναι παραπανω...οτι μοτο και να ειχα ποτε σε αυτα τα χλμ δεν ηταν ετσι..απ την αλλη το σκουτερ στη δουλεια που εχει 120.000 χλμ ειναι ακριβως ετσι οπως το περιγραφεις:rolleyes:

amyroukai
27/04/2017, 18:16
το fazer στις 160,000 δεν έχει τόσο μεγάλο νύχι στους εμπρός δίσκους.

ο πήγασος στις 96,000 έχει αλλά ΟΚ, έχει έναν δίσκο εμπρός και είναι αναμενόμενο.

Οπότε 27000 και νύχι μεγάλο όπως λες... Χλωμό.

SHOOTER045
27/04/2017, 19:04
Θα πηγαίναμε να το δουμε μαζί, αλλά λόγω ασθένειας απειχα απο οδήγηση.
Πήγε χτες και το πήρε.
Ήρθε σήμερα να μου το δείξει.
Δεν τον πήρα απ τα μούτρα, αλλά αυτός επέμενε οτι ο έμπορος είναι χρόνια στην αγορά και μπλα μπλα γιατί να του πει ψέματα.
Και ότι ο πρώην όλως τυχαίως έχασε το βιβλιο SERVICE !!!( τι κανει νιαου νιαου)
Α επίσης δεν κρατάει ρελαντί κάποιες φορές όταν αφήνεις το γκάζι (SUZUKI v syrom 650)
Την ψιλοπατησε.
Τον τύφλωσε στην ανταλλαγή με το ΤΑ 600 Που είχε

Bob_o_mastoras
27/04/2017, 19:18
Aμα ηταν κατι αλλο ισως και να ελεγε αληθεια. Μπορει πχ να το ειχε ξεχασει χωρις τακακια και να φαγωθηκαν οι δισκοι. Αλλα τα v-strom ειναι γνωστο οτι τα ταραζουν στα χιλιομετρα και συνηθως χωρις την καταληλη συντηρηση.

basilis_k6
27/04/2017, 19:21
Θα πηγαίναμε να το δουμε μαζί, αλλά λόγω ασθένειας απειχα απο οδήγηση.
Πήγε χτες και το πήρε.
Ήρθε σήμερα να μου το δείξει.
Δεν τον πήρα απ τα μούτρα, αλλά αυτός επέμενε οτι ο έμπορος είναι χρόνια στην αγορά και μπλα μπλα γιατί να του πει ψέματα.
Και ότι ο πρώην όλως τυχαίως έχασε το βιβλιο SERVICE !!!( τι κανει νιαου νιαου)
Α επίσης δεν κρατάει ρελαντί κάποιες φορές όταν αφήνεις το γκάζι (SUZUKI v syrom 650)
Την ψιλοπατησε.
Τον τύφλωσε στην ανταλλαγή με το ΤΑ 600 Που είχε

αυτα τα λένε πρώτα

sapila racing
27/04/2017, 20:09
Τον δουλέψανε κανονικά.

Πριν χρόνια πήγαμε να δούμε ενα Hornet 900 σε μαγαζί στην Μιχαλακοπούλου. Είχε κάνει τέτοιες πατούρες στους δίσκους εμπρός πίσω που δεν έχει ούτε τωρα το δικό μου με 90.000 χλμ και κάμποσα trackdays με racing τακακια.
Κι όμως είχε 25000 χλμ στο κοντερ.

SHOOTER045
27/04/2017, 20:19
Ξέρω κάτι < τσακαλους > που κατεβάζουν χλμ,πήρα τηλ σε εναν και μου είπε να το πάμε και θα μας πει ποσά χλμ έχει πραγματικά.
Η αντ/πεια λέει δεν μπορεί...

basilis_k6
27/04/2017, 20:22
Ξέρω κάτι < τσακαλους > που κατεβάζουν χλμ,πήρα τηλ σε εναν και μου είπε να το πάμε και θα μας πει ποσά χλμ έχει πραγματικά.
Η αντ/πεια λέει δεν μπορεί...

δεν νομίζω οτι γίνετε αυτο αλλα αν σου πει πως το έκανε οκ.

γιατι δεν ρωτάς στο κτέο? το 14 πέρασε και μετά το 16.

SHOOTER045
27/04/2017, 20:48
δεν νομίζω οτι γίνετε αυτο αλλα αν σου πει πως το έκανε οκ.

γιατι δεν ρωτάς στο κτέο? το 14 πέρασε και μετά το 16.

Θέλεις να πούμε παλι για τα ΚΤΕΟ?
Η για το οτι το χαρτί αυτού ηταν στο book SERVICE ,το οποίο < χάθηκε > / κατα τον έμπορα

amyroukai
27/04/2017, 20:50
Και δεν βρέθηκε σε ποιο ΚΤΕΟ πέρασε;

basilis_k6
27/04/2017, 20:51
Θέλεις να πούμε παλι για τα ΚΤΕΟ?
Η για το οτι το χαρτί αυτού ηταν στο book SERVICE ,το οποίο < χάθηκε > / κατα τον έμπορα

τι παίζει με το κτέο? σορρυ δεν εχω ιδεα.

SHOOTER045
27/04/2017, 20:53
Και δεν βρέθηκε σε ποιο ΚΤΕΟ πέρασε;

Όχι
Δεν ξέρουμε που το πέρασε.

SHOOTER045
27/04/2017, 20:55
τι παίζει με το κτέο? σορρυ δεν εχω ιδεα.

Μην το πάμε το θέμα εκεί.
Αλλά ξέρω ιστορίες που οχήματα πέρασαν ΚΤΕΟ απο το τηλέφωνο

basilis_k6
27/04/2017, 20:56
Όχι
Δεν ξέρουμε που το πέρασε.

και πώς κάνατε μεταβίβαση?

let me guess... το κανόνισε ο διεκπεραιωτής του μαγαζιού γιατί ειναι γάτος

SHOOTER045
27/04/2017, 21:00
και πώς κάνατε μεταβίβαση?

let me guess... το κανόνισε ο διεκπεραιωτής του μαγαζιού γιατί ειναι γάτος

Δεν ήμουν παρών
Δεν ξέρω
Εδώ σήμερα να φανταστείς μου ζήτησε να του ανεβασω το ρελαντί !!!!

kostaskk
27/04/2017, 21:11
ε πες οτι το πηρε απο έμπορο..
95% κατεβασμένα χιλιομετρα.

ακομα και ηλεκτρονικο κοντερ να εχει αυτοι ξερουν πως να τα κατεβασουν.
πρεπει να ειναι απο τις πρωτες εργασιες που κανουν οταν περνουν ενα μηχανακι.
ο λογος το κερδος και οτι αυτα με τα λιγα χιλιομετρα πουλιούνται ευκολοτερα.
ψαξε ολες τις αγγελιες εμπορων για μηχανακια 10χρονων και δες χιλιομετρα..
δεν θα δεις κανενα να πουλιεται με 100.000 χιλιομετρα. ολα 20-30-40 χιλιαδες.

τοσες ιστοριες εχω διαβασει για ιδιώτες που ειδαν τα μηχανακια τους να μεταπωλουνται σε λιγοτερα χιλιομετρα στο κοντερ απο οτι τα ειχαν δωσει αυτοι...
ακομα και απο πασιγνωστους εμπορους με διαφημίσεις στο car.gr κτλ

αν θελεται να σιγουρευτειτε
βαλτε σε 2-3 μηνες καποιον αλλον φιλο σας να κανει τον αγοραστη για το TA600
και να κοιταξει τα χιλιομετρα αν θα εχουν πειραχτει

SHOOTER045
27/04/2017, 21:23
Έντο με ταξί
Κατέβασε κιόλας την αγγελία.
Για τα σβησιματα και τις ασταθειες στο ρελαντί, του είπε να του το παει να το δεί, γιατί το μηχανάκι καθόταν καιρό, παλιές βενζινες,για ενα σωληνάκι που παει στον ψεκασμό κλπ.
Για τους δίσκους του απάντησε οτι απλα ονπρωην ηταν απροσεκτος !!!!
Απροσεκτος σε μια μηχανή, καθαρή, αγρατζουνιστη και γενικά με καλη εξωτερική εμφάνιση αυτό απλα δεν κολλάει.
Τώρα το έφαγε στον κ@λο ο δικός μου.
Τι να τον κάνω.


Καλά για το ΤΑ με αναλογικό κοντέρ τα κατεβαζω και εγώ

amyroukai
27/04/2017, 21:27
Ρε μάν, μπίπ-ησέ τον τον έμπορο, σοβαρά τώρα δεν υπάρχει πουθενά αρχείο ποιο όχημα περνάει που; Μήνυση και αγωγή για απάτη.

basilis_k6
27/04/2017, 21:33
ο φίλος σου δεν ξέρει οτι τρώει κλήση χωρίς χαρτι κτέο? Μερικοί άνθρωποι πάνω στη μούρλια τους κάνουν βλακείες. Έτσι και ένας συγγενής μου πήρε αμάξι με 80κ που είχε τελικά 200κ

NIKOS.
27/04/2017, 21:33
εχει πουλήσει φίλος σκούτερ 600 σε εμπορο με 220,000 χιλιόμετρα και κατά σύμπτωση το πήρε πάλι γνωστός μου με 60/70 χιλιάδες χιλιόμετρα .

SHOOTER045
27/04/2017, 21:34
Ρε μάν, μπίπ-ησέ τον τον έμπορο, σοβαρά τώρα δεν υπάρχει πουθενά αρχείο ποιο όχημα περνάει που; Μήνυση και αγωγή για απάτη.

Υπαρχει μια ελπίδα
Να βρεθεί ο πρωην ιδιοκτήτης, να βρούμε που πέρασε ΚΤΕΟ (ώστε να υπάρχει κάτι χειροπιαστό) και μετα να κινηθεί ανάλογα.

kostaskk
27/04/2017, 21:34
http://www.mybike.gr/topic/66862-suzuki-gsxr-600-k8-black-ops/?page=3

SHOOTER045
27/04/2017, 21:36
ο φίλος σου δεν ξέρει οτι τρώει κλήση χωρίς χαρτι κτέο? Μερικοί άνθρωποι πάνω στη μούρλια τους κάνουν βλακείες. Έτσι και ένας συγγενής μου πήρε αμάξι με 80κ που είχε τελικά 200κ

Τι να πώ
Θα του έδειξε μονο την σφραγίδα και όλα καλά.
Εδώ λέμε ηθελε να του ανεβασω το ρελαντί σε ιντζεκσιον μηχανάκι.
Νόμιζε πως έχει ακόμα το ΤΑ

SHOOTER045
27/04/2017, 21:37
Και να πεις δεν έχουμε γνωστούς στην Κατερίνη....

basilis_k6
27/04/2017, 21:40
Τι να πώ
Θα του έδειξε μονο την σφραγίδα και όλα καλά.
Εδώ λέμε ηθελε να του ανεβασω το ρελαντί σε ιντζεκσιον μηχανάκι.
Νόμιζε πως έχει ακόμα το ΤΑ

έχει ρυθμιστίρι ρελαντι το στρομ κανονικα.

ggs
27/04/2017, 21:42
Κάτσε βρε σουτέρ.. εντάξει,τον πιάσανε κότσο τον φίλο σου. ..

Το μηχανάκι φάντασμα είναι; Χαρτί ΚΤΕΟ δεν έχει;δεν μπορεί να πάει σε ένα ΚΤΕΟ να δει ποτε πέρασε; Πινακίδα δεν έχει; Βεβαίωση τελών δεν έχει που λέει τους πρώην ιδιοκτήτες;

basilis_k6
27/04/2017, 21:46
έχει ρυθμιστίρι ρελαντι το στρομ κανονικα.

edit. του ΄10 δεν έχει.

SHOOTER045
27/04/2017, 21:48
Κάτσε βρε σουτέρ.. εντάξει,τον πιάσανε κότσο τον φίλο σου. ..

Το μηχανάκι φάντασμα είναι; Χαρτί ΚΤΕΟ δεν έχει;δεν μπορεί να πάει σε ένα ΚΤΕΟ να δει ποτε πέρασε; Πινακίδα δεν έχει; Βεβαίωση τελών δεν έχει που λέει τους πρώην ιδιοκτήτες;

Είπαμε χαρτί ΚΤΕΟ δεν έχει,χάθηκε ως δια μαγείας μαζί με ρο βιβλίο.
Και δεν το ξέρω αν μπορεί να παει σε ενα οποιοδήποτε ΚΤΕΟ και να του πούνε
Που το πέρασαν ΚΤΕΟ
Πότε το πέρασαν ΚΤΕΟ
Και ποσά χλμ είχε.
Αν γίνεται στα σίγουρα να τον στείλω εκεί.
Πινακίδα έχει.
Αλλά ο τελευταίος ιδιοκτήτης ειναι ο έμπορος

vaska
27/04/2017, 21:55
είναι δεδομένο ότι έφαγε Φούτσα ο φίλος σου, αλλά νομίζω πως υπάρχει ενιαίο αρχείο κτεο και αν πας σε οποιοδήποτε με την πινακίδα θα σου πουν που, πότε και σε ποιο πέρασε.
Αν τώρα κινηθείς νομικά νομίζω ότι θα έχει πολύ αναμονή η ιστορία, το μόνο που ίσως ταρακουνήσει τον έμπορο κι επιστρέψει μέρος χρημάτων είναι η απειλή ότι "θα κινηθούμε νομικά".

basilis_k6
27/04/2017, 21:56
λογικά ναι, σε οποιοδήποτε κτέο μπορει να μάθει. αν όντως το έχανε πώς θα μάθαινε?

SHOOTER045
27/04/2017, 21:59
Vaska και basili k6 θα του το πω.
Και αν βγει άκρη θα σας μεταφέρω τα < ευρήματα >

basilis_k6
27/04/2017, 22:05
Έχω χάσει το προηγούμενο Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου αλλά υπάρχει το προηγούμενο σήμα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Υπάρχει κάποια χρέωση;
Όλα τα ΙΚΤΕΟ είναι διασυνδεδεμένα με τη βάση δεδομένων του Υπουργείου Μεταφορών. Άρα γίνεται εύκολη η αναζήτηση του προηγούμενου δελτίου από το ΙΚΤΕΟ που είχατε περάσει.

Το Ειδικό Σήμα Τεχνικού Ελέγχου (Ε.Σ.Τ.Ε) που επικολλάται στην πινακίδα, δεν αποτελεί αποδεικτικό ελέγχου.

basilis_k6
27/04/2017, 22:05
Έχω χάσει το προηγούμενο Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου αλλά υπάρχει το προηγούμενο σήμα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Υπάρχει κάποια χρέωση;
Όλα τα ΙΚΤΕΟ είναι διασυνδεδεμένα με τη βάση δεδομένων του Υπουργείου Μεταφορών. Άρα γίνεται εύκολη η αναζήτηση του προηγούμενου δελτίου από το ΙΚΤΕΟ που είχατε περάσει.

Το Ειδικό Σήμα Τεχνικού Ελέγχου (Ε.Σ.Τ.Ε) που επικολλάται στην πινακίδα, δεν αποτελεί αποδεικτικό ελέγχου.

http://www.ikteokrevatsoulis.gr/index.php/krevatsoulis-kteo

τυχαιο γκουγκλάρισμα έκανα

κάνω εντιτ μαμώ την τύχη μου

tzimidis
27/04/2017, 22:19
To κτεο τι σχέση έχει με τα χιλιόμετρα του οχήματος?

teogtp
27/04/2017, 22:52
Καταγράφουν τα χιλιόμετρα του οχήματος.

tzimidis
27/04/2017, 23:03
Καταγράφουν τα χιλιόμετρα του οχήματος.

?????
αγόρασα το μηχανάκι το 2002.
είχε γραμμένα 20.000χλμ (φυσιολογικό για μηχανή 4-5ετίας).
Στα 21.256 χλμ έσπασε/ράγισε/χάλασε ο ατέρμονας και σταμάτησε να γράφει χιλόμετρα και ταχϋτητα, μόνο στροφές δείχνει.
Δεν το εφτιαξα ποτέ (15 χρόνια μετά , ακόμα τόσα λέει).
3-4 φορές που το πέρασα κτέο, και σε MrKteo,και σε Autovision, και παντού , σημειώνουν τα ίδια χιλιόμετρα?
Ποιο το όφελος?

teogtp
27/04/2017, 23:10
?????
αγόρασα το μηχανάκι το 2002.
είχε γραμμένα 20.000χλμ (φυσιολογικό για μηχανή 4-5ετίας).
Στα 21.256 χλμ έσπασε/ράγισε/χάλασε ο ατέρμονας και σταμάτησε να γράφει χιλόμετρα και ταχϋτητα, μόνο στροφές δείχνει.
Δεν το εφτιαξα ποτέ (15 χρόνια μετά , ακόμα τόσα λέει).
3-4 φορές που το πέρασα κτέο, και σε MrKteo,και σε Autovision, και παντού , σημειώνουν τα ίδια χιλιόμετρα?
Ποιο το όφελος?

Σε όλα τα οχήματα μου, έχουν καταγραφεί τα χιλιόμετρα .
Καλό δεν είναι να υπάρχει μια βάση δεδομένων για τα οχήματα;

amyroukai
27/04/2017, 23:19
?????
αγόρασα το μηχανάκι το 2002.
είχε γραμμένα 20.000χλμ (φυσιολογικό για μηχανή 4-5ετίας).
Στα 21.256 χλμ έσπασε/ράγισε/χάλασε ο ατέρμονας και σταμάτησε να γράφει χιλόμετρα και ταχϋτητα, μόνο στροφές δείχνει.
Δεν το εφτιαξα ποτέ (15 χρόνια μετά , ακόμα τόσα λέει).
3-4 φορές που το πέρασα κτέο, και σε MrKteo,και σε Autovision, και παντού , σημειώνουν τα ίδια χιλιόμετρα?
Ποιο το όφελος?

βλακεία τους που δεν καταγράφουν ΚΑΙ την ζημιά στο κοντέρ σου. Αλλά ΟΚ, μίστερ κτέο...

toyar
28/04/2017, 05:02
η μη λειτουργια κοντερ ειναι σοβαροτατη ελλειψη για το κτεο...........κανονικα

tzimidis
28/04/2017, 06:46
η μη λειτουργια κοντερ ειναι σοβαροτατη ελλειψη για το κτεο...........κανονικα

Και να φανταστείς το πηγαίνω έτσι ,χωρίς γνωστό , χωρίς λάδωμα κτλ....
Σκέψου τι χρέπια θα περνάνε αέρα-πατέρα στο μιλητό.

Βέβαια μου δώσανε δώρο φωσφοριζέ γιλεκάκι , οπότε όλα καλά.

amyroukai
28/04/2017, 07:05
Έχουν περάσει μηχανή που δεν πήρε μπρος καν. Τι να λέμε.

zopas
28/04/2017, 07:30
ετσι ειναι..εδω περασε κτεο -απο προηγουμενο ιδιοκτητη-το χρεπι που αγορασα με σπασμενο τιμονι, διαρροη παραφλου, διαλυμενο φυγοκεντρικο στην πισω ροδα..οταν ρωτησα γιατι, απλα μου ειπαν οτι αν ακολουθουσαν το νομο κατα γραμμα το 95 τοις εκατο των ο
χηματων δεν θα επρεπε να περνανε με επιτυχια..τι ψαχνεις μια απατη τελικα ειναι και αυτα για να κονομησουν κολλητοι πολιτικων..ουσιαδτικα ειναι ενα χαρτι αχρηστο που ο ενδιαφερομενος αγοραστης δεν πρεπει να λαμβανει καθολου υποψιν για αγορα μεταχειρισμενου οχηματος..

PortisHead
28/04/2017, 07:36
Έχουν περάσει μηχανή που δεν πήρε μπρος καν. Τι να λέμε.

Ε ναι ρε φίλε...αυτη γιατί να μην περάσει ΚΤΕΟ ???
Εφόσον δεν αποτελει καν κίνδυνο.
:lol:

amyroukai
28/04/2017, 07:50
Μωρέ μιά χαρά καλοσυντηρημένη κλπ απλά είχε την ατυχία να μείνει από μπαταρία την ημέρα που ήταν να περάσει, πήρε σε κατηφόρα και πήγε ως εκεί αλλά μετά δεν ξαναπήρε και δεν είχαν στάρτερ ή άλλη μπαταρία και καλώδια να την βάλουμε... Την πέρασαν ως είχε και καλέσαμε οδική να μας βάλει μπρος.


Το ζήτημα είναι, σε όποιο ΚΤΕΟ και να πας, με την πινακίδα βρίσκεις άκρη.

SHOOTER045
28/04/2017, 08:05
Οφ τοπικ

Δεν έχεις φλας?
Θα σου βρουν αυτοι
Δεν πιάνουν τα φρένα?
Θα τα κανουν να <πιάνουν>
Δεν εχεις φώτα?
Θα στα <φτιάξουν>
Δεν εχεις λάστιχα?
Θα σου βάλουν καινούργια
Εχεις εξάτμιση που ξυπνάει δυο τετράγωνα,και οι ρύποι είναι σαν εργοστάσιο?
Κανένα πρόβλημα,θα <δείχνει>νόμιμο
Να θυμισω οτι σε άλλο νήμα, ενα παλικάρι κάτοικος Γερμανίας που έβαλε καρμπ σε αυτοκίνητο δεν πήρε έγκριση για νόμιμη κυκλοφορία.
Εδώ περνάνε με κινεζοξενον που φωτίζουν το διάστημα, με φιμε ποιο μαύρα απο το κάρβουνο, που τα έχουν ακόμα και μπροστά (το συγκεκριμένο είναι κίνδυνος θάνατος σε περίπτωση σύγκρουσης)
Και άλλα πολλά.
Αλλά ας μην το κάνουμε άλλο ενα θέμα με τα στραβά και ανάποδα.
Όλοι τα ξέρουμε όλοι τα βλέπουμε.
Υπαρχουν ανάλογα θέματα να τα πούμε εκεί.
Ευχαριστώ

SHOOTER045
28/04/2017, 08:08
Μωρέ μιά χαρά καλοσυντηρημένη κλπ απλά είχε την ατυχία να μείνει από μπαταρία την ημέρα που ήταν να περάσει, πήρε σε κατηφόρα και πήγε ως εκεί αλλά μετά δεν ξαναπήρε και δεν είχαν στάρτερ ή άλλη μπαταρία και καλώδια να την βάλουμε... Την πέρασαν ως είχε και καλέσαμε οδική να μας βάλει μπρος.


Το ζήτημα είναι, σε όποιο ΚΤΕΟ και να πας, με την πινακίδα βρίσκεις άκρη.

Του έστειλα ηδη μήνυμα, τώρα η μπάλα είναι στην δική του περιοχή.
Όσο για το οτι σε οποιοδήποτε ΚΤΕΟ μπορείς να βρεις που και ποτε πέρασε το οποιοδήποτε όχημα, δεν το ήξερα
Θενκς

PortisHead
28/04/2017, 08:12
Θυμάμαι χαρακτηριστικά, εκείνη την εποχή που είχε γίνει το ατύχημα με τα παιδια στα τέμπη,
ολα τα κανάλια ειχαν βάλει ρεπορτερς μετα τα διοδια και δειχναν με την κάμερα την κατάσταση των ελαστικών των φορτηγών
και πως κυκλοφορουν.
Συγκεκριμένα...ένας του ΑΝΤ1 είχε πλησιάσει τότε τροχονόμο και τον ρώτησε:
-Μα καλά, πως αφήνεται αυτο το φορτηγό να κυκλοφορεί ?
-Και τι θέλετε να κάνω ? Το φορτηγο αυτο έχει επίσημο ΚΤΕΟ.Να αμφισβητήσω επίσημο δημόσιο έγγραφο ?
:cool:

amyroukai
28/04/2017, 08:20
Του έστειλα ηδη μήνυμα, τώρα η μπάλα είναι στην δική του περιοχή.
Όσο για το οτι σε οποιοδήποτε ΚΤΕΟ μπορείς να βρεις που και ποτε πέρασε το οποιοδήποτε όχημα, δεν το ήξερα
Θενκς

το ότι το βλέπουν δεν σημαίνει πως θα στο πουν φυσικά. εδώ που συζητάμε το να πάει ο ιδιοκτήτης και να ζητήσει πληροφορίες για το δικό του όχημα, πιστεύω πως θα πρέπει να είναι "μυστήριος" ο υπάλληλος για να μην βοηθήσει. Πάντως πέρα από το ΚΤΕΟ και η βεβαίωση για τα τέλη κυκλοφορίας που είπαν πιο πίσω (από την ΔΟΥ του ιδιοκτήτη) θα δείξει όλους τους πρώην κατόχους και θα βοηθήσει αν πρέπει να βρεθεί ο τελευταίος πριν το μαγαζί.

SHOOTER045
28/04/2017, 08:27
Θυμάμαι χαρακτηριστικά, εκείνη την εποχή που είχε γίνει το ατύχημα με τα παιδια στα τέμπη,
ολα τα κανάλια ειχαν βάλει ρεπορτερς μετα τα διοδια και δειχναν με την κάμερα την κατάσταση των ελαστικών των φορτηγών
και πως κυκλοφορουν.
Συγκεκριμένα...ένας του ΑΝΤ1 είχε πλησιάσει τότε τροχονόμο και τον ρώτησε:
-Μα καλά, πως αφήνεται αυτο το φορτηγό να κυκλοφορεί ?
-Και τι θέλετε να κάνω ? Το φορτηγο αυτο έχει επίσημο ΚΤΕΟ.Να αμφισβητήσω επίσημο δημόσιο έγγραφο ?
:cool:
Είπα να μην το συνεχίσω, αλλά το θέμα είναι σχετικό με τον μηχανισμό που λέγεται ΚΤΕΟ.
Μ@λ@κιες είπε.
Σορυ κιόλας.
Μετα το ατύχημα δηλαδή (και αυτό απο πρώτο χέρι)
Πως ξαμοληθηκαν συνεργεία τροχαίας και μετρούσαν βάθος πέλματος σε φορτηγά / ι.χ ?
Πως πολλαπλασιάστηκαν τα μπλόκα για φορτηγά?
Πως ακόμα και σε χώρους φόρτωσης γίνονταν έλεγχοι για επισφαλή φόρτωση?
Και η μονιμη δικαιολογία οταν τυχαίνει σε έλεγχο να βλέπεις <φρέσκο > ΚΤΕΟ αλλά το όχημα με λιωμένα ελαστικά, η με οτιδήποτε άλλο ,είναι ότι πήγαν με καινούργια και αλλάχτηκαν με τα παλιά μετα τον έλεγχο ΚΤΕΟ (το ξέρω,το έχω δεί)

honda_cub
28/04/2017, 08:52
Κάτι τέτοια βλέπω και απογοητεύομαι, μα δεν είναι δυνατόν να βγει ένας νόμος που να λέει πειραγμένα χιλιόμετρα=κόψει κώλο, απλά πράγματα. Με το φόβο και μόνο δεν θα τα σκαλίζουνε μετά...

Πάντως οι φάτσες των μαζαγατόρων των συγκεκριμένων δεν μου άρεσαν, πριν από καιρό που είχα περάσει να δω κάτι...

stam2
28/04/2017, 09:00
Στο θέμα τσεκαρίσματος να έχεις υποψην σου και όλα τα λαστιχένια σημεία επαφής με τον αναβάτη.
Τουτέστιν, λαστιχένια επιθέματα στα πατάκια, και γκριπ γκαζιού και συμπλέκτη μετά τα 30-40.000 χλμ αρχίζουν και λιώνουν.
Δεν φθείρονται με όλους τους αναβάτες και όλα τα μηχανάκια το ίδιο, αλλά σίγουρα υπάρχει κάποια δεδομένη φθορά.
Ειδικά στα vstrom υπάρχουν κι άλλα σημεία ελέγχου ηλικίας, όπως ας πούμε αυτό που θυμάμαι πρόχειρα είναι το σημείου του πλαισίου που έρχεται σε επαφή με τον αστράγαλο και λόγω τριβής αποχρωματίζεται στα μαύρα πλαίσια ή γυαλίζει στα ασημένια.
Όλα τα παραπάνω είναι ενδείξεις χιλιομέτρων που υπερβαίνουν τα 27.000 αναφερόμενα του φίλου σου.
Του φίλου σου με βάση αυτά, σε τι κατάσταση είναι?

SHOOTER045
28/04/2017, 09:50
Δεν τα κοίταξα αυτά
Το μάτι μου < κόλλησε > στα δισκόφρενα

noodles
28/04/2017, 13:43
σωστος ο stam2. αν εχει πολλα χλμ το μηχανακι φενεται. δε γινεται να αντικατεστησε ολα τα φθαρμενα σημεια, συνηθως διορθωνουν τα χοντρα τα οποια θα προσεξει ο απειρος αγοραστης.

πρεπει να το τσεκαρεις καλα γιατι οι φθαρμενοι δισκοι δεν ειναι απολυτο πως εχει πολλα χλμ.

στον πρωην μηχανικο μου, ερχοταν ενας τυπος με vstrom 650 ο οποιος ειχε αλλαξει πισω δισκο 2 φορες και πηγαινε για 3η. τακακια ειχε βαρεθει να του αλλαζει ο μηχανικος, μονο καρμπον δε του εβαλε:)
γιατι γινοταν ολο αυτο? ειχε μαθει απο το παπι στο χωριο να φρεναρει με το πισω και ειχε συνεχεια το ποδι στο φρενο=πηγαινε συνεχεια φρεναριστος. βαρυ μηχανακι, δε χρησιμοποιουσε καθολου μπροστινο με αποτελεσμα να φθειρεται ο πισο δισκος...

SHOOTER045
28/04/2017, 13:55
Άιντε ο πίσω δίσκος.
Που συνήθως σε άπειρους φθείρεται νωρίς όπως και τα τακάκια.
Οι μπροστά?
Φρεναριστος πήγαινε συνέχεια?