PDA

View Full Version : FZS 600 Touring ολε!



Bob_o_mastoras
27/04/2017, 19:56
Ξεκιναω το παρον νημα μιας και εχουν βρεθει τα κεφαλαια :lol: και εχει δρομολογηθει η μετατροπη του 100% μαμα Fazer 600 2003, που εχω, σε touring μηχανακι στα μετρα μου.

Οι δουλειες και μετατροπες που θα γινουν θα ειναι σε 2 ή 3 σταδια και θα ποσταρω και φωτογραφιες απο καθε μετατροπη προς τερψιν των οφθαλμων σας. :D

Περιληπτικα, θα γινουν αλλαγες με γνωμονα την ανεση στο ταξιδι και καποιες λιγες με γνωμονα την καλυτερη αποδοση. Αμφοτερες θα ηθελα να εχουν αντικτυπο και στο αισθητικο κομματι.
Θα αλλαχθουν ή θα τοποθετηθουν : Σελα, τιμονι, ζελατινα, χουφτες, προστατευτικα καγκελα (εχουν μπει ηδη), προβολακια, φλας led, εξατμιση, φιλτρο αερος, μετατροπη στο μπροστινο συστημα με αλλαγη λαδιων-ελατηριων, μετατροπη στο πισω με αλλαγη ελατηριου ή ολοκληρου αμορτισερ.
Παραληλα, ισως, γινουν καποιοες μικρο-αλλαγες σε αισθητικο επιπεδο (συριτια σε ζαντες και λοιπα τσιμπλικοκονια και κοκοψινια).

Φωτογραφιες απο αυριο.
Αυριο επισης θα δοθει η σελα στον μαστορα για μετατροπη της σε ανατομικη δυο επιπεδων και για μικρη ανυψωση της και θα παραγελθει πιθανον και η ζελατινα απο ebay.



υ.γ. Disclaimer: Ξερω οτι δεν θα παρω τα λεφτα μου πισω επ ουδενι, οποτε σχολια τυπου "κρατα τα λεφτα να παρεις κατι καλυτερο" δεν χρειαζονται. Το μηχανακι προκειται να το κρατησω καποια χρονια οποτε θεωρω οτι αξιζει να επενδυσω πανω του καποια χρηματα και αλλωστε οι αλλαγες αυτες δεν ειναι τοσο κοστοβορες και δεν εχω και καπου καλυτερα να ξοδεψω τα λεφτα μου.. (δεν πινω, δεν καπνιζω). :p

basilis_k6
27/04/2017, 20:26
Ξεκιναω το παρον νημα μιας και εχουν βρεθει τα κεφαλαια :lol: και εχει δρομολογηθει η μετατροπη του 100% μαμα Fazer 600 2003, που εχω, σε touring μηχανακι στα μετρα μου

......... εξατμιση, φιλτρο αερος, ....[/SIZE] :p

thats the spirit :smokin:

Bob_o_mastoras
27/04/2017, 20:31
thats the spirit :smokin:

Kαι ενα κιτ στα carbs και φυγαμε για round the world..!! :D

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 11:25
Φωτογραφιες:

381800

381801

Ετσι ειναι σημερα.. :)

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 11:31
Τα προστατευτικα καγκελα που εχω βαλει. Τα παρηγγειλα απο Πολωνια μεσω ebay. Κοστος 85€.
Καλη κατασκευη, περιειεχαν στη συσκευασια οτι χρειαζοταν για την εγκατασταση και μπηκαν χωρις κανενα προβλημα. Μαρκα Heed.

381802

381803

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 11:36
Σημερα πηγα τη σελα στον μαστορα. Θα γινει μετατροπη σε ανατομικη με παραληλη αισθητικη βελτιωση.
Το κοστος θα ειναι 100€.
Εχω ομως μια ερωτηση. Με 40€ παραπανω μπορει να μου την κανει με gel (μονο του οδηγου το κομματι). Αξιζει..;;;
Εχει καποιος εμπειρια απο gel σελα..;;
Θα ειναι αρκετα πιο ξεκουραστη σε σχεση με το αφρωδες, για τον ευαισθητο πωπο μου..;; :lol::p
Πρεπει να του απαντησω μεχρι τις 20:00 οποτε πειτε οι γνωστες.. :)

GFawkes
28/04/2017, 11:41
Σημερα πηγα τη σελα στον μαστορα. Θα γινει μετατροπη σε ανατομικη με παραληλη αισθητικη βελτιωση.
Το κοστος θα ειναι 100€.
Εχω ομως μια ερωτηση. Με 40€ παραπανω μπορει να μου την κανει με gel (μονο του οδηγου το κομματι). Αξιζει..;;;
Εχει καποιος εμπειρια απο gel σελα..;;
Θα ειναι αρκετα πιο ξεκουραστη σε σχεση με το αφρωδες, για τον ευαισθητο πωπο μου..;; :lol::p
Πρεπει να του απαντησω μεχρι τις 20:00 οποτε πειτε οι γνωστες.. :)

Πολυ καλο ειναι το ζελε
αλλα το καλοκαιρι θα σε ζεσταινει...

πιο καλα αστο ετσι...με νορμαλ υλικα.

kostaspetrou
28/04/2017, 19:48
Ξεκιναω το παρον νημα μιας και εχουν βρεθει τα κεφαλαια :lol: και εχει δρομολογηθει η μετατροπη του 100% μαμα Fazer 600 2003, που εχω, σε touring μηχανακι στα μετρα μου.
Ωραίος! Το FZS γαμεί!

φιλτρο αερος
Μακριά από άφτερμάρκετ φίλτρα,κράτα το μαμά.
Δε θα κερδίσεις απολύτως τίποτε με το άφτερμάρκετ από θέμα απόδοσης.Το μόνο που θα κερδίσεις είναι φθορές στον κινητήρα,ανάγκη να παίζεις με τα καρμπυρατέρ,ανάγκη συνέχεις να το κρατάς πλυμένο και λαδωμένο.
Επίσης θα χρειαστεί ν'ανέβεις αρκετά σε ζιγκλέρ, άρα μεγαλύτερη κατανάλωση χωρίς να σημαίνει ότι θα κερδίσεις και σε απόδοση.
Δεν αξίζει.


εξατμιση
Βάλε ένα τελικό.Η remus έβγαζε ένα πανέμορφο αλουμινίου,μάλιστα το είχα δει σε ολόιδιο με το δικό σου μηχανάκι.
Βάλε όποιο τελικό σου αρέσει από εμφάνιση,από απόδοση πάνω κάτω τα ίδια είναι.

Aν πάλι θες ολόσωμες,ορίστε
http://www.blackwidowexhausts.co.uk/full-systems-307-c.asp

http://www.delkevic.co.uk/?route=product/category&path=5018_5176_5225_5230&description=Delkevic__Yamaha_600+cc+Models_FZS600+FAZER+%281998-2003%29_Full+Exhaust+Systems&category_string=Motorcycles%20%3E%20Yamaha%20%3E%20600%20%3E%20FZS600%20FAZER%20(1998-2003)%20%3E%20Full%20Exhaust%20Systems#Products


Kαι ενα κιτ στα carbs
Mακριά,ειδικά από dynojet.
Μια χαρά είναι τα καρμπυρατέρ σου,άστα.
Αν αλλάξεις μόνο τελικό,το πολύ να παίξεις με τη θέση της βελόνας.
Αν βάλεις ολόσωμη, άντε ν'ανέβεις ένα δυο νούμερα ζιγκλέρ.

Σε κάθε περίπτωση ξαναλέω κράτα ΜΑΜΑ φίλτρο αέρα.

Καλή συνέχεια!

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 19:58
To kit στα carbs το ειπα για πλακα. Δεν μπλεκω με καρμπυρατερ.
Φιλτρο και εξατμιση, παρ'ολ'αυτα λεω να αλλαξω. Εξατμιση θα βαλω μονο τελικο και κυριως για την εξοικονομηση λιγου βαρους και για αισθητικη βελτιωση.
Γιατι εισαι τοσο αρνητικος στο θεμα του φιλτρου..;; Σε αρκετες, αν οχι ολες, τις μοτο που ειχα, ειχα αλλαξει εγω ή ο προηγουμενος φιλτρο αερος με καποιο επωνυμο (συνηθως Κ&Ν) και ουδεποτε ειχα θεμα. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το φιλτρο στο fzs ειναι δυσκολα προσβασιμο και η συχνη πλυση και λιπανση του θα ειναι ζορι.. :(


Καμια ακομα γνωμη για τη σελα τζελ..;; Ειπα στον σελα να φτιαξει την απλη αλλα εχω χρονο να αλλαξω γνωμη μεχρι να τη φτιαξει.

doctoras
28/04/2017, 19:58
Φιλε το μηχανακι σου φαίνεται του κουτιού και ειναι πολυ ομορφο! Εχε υποψιν οτι το τελικο εξατμισης σε ταξίδι παρατεταμένο με 500ρες ημερήσιες θα σου σπασει τα @@ απο τον θόρυβο, που ενω δεν ειναι αρκετος καθε μερα στο commuting σε ταξιδι κουραζει..
Αντι για το τελικο τσαμπα μα εντελως τσαμπα λεφτα μπορεις να παρεις σε πλαινων βαλιτσων(k33/v35) με την βαση τους
Μεχρι να κανεις αναβαθμιση το πισω αμορτισερ

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 20:10
Φιλε το μηχανακι σου φαίνεται του κουτιού και ειναι πολυ ομορφο! Εχε υποψιν οτι το τελικο εξατμισης σε ταξίδι παρατεταμένο με 500ρες ημερήσιες θα σου σπασει τα @@ απο τον θόρυβο, που ενω δεν ειναι αρκετος καθε μερα στο commuting σε ταξιδι κουραζει..
Αντι για το τελικο τσαμπα μα εντελως τσαμπα λεφτα μπορεις να παρεις σε πλαινων βαλιτσων(k33/v35) με την βαση τους
Μεχρι να κανεις αναβαθμιση το πισω αμορτισερ

Φοραω ωτοασπιδες πλεον!! :p (υστερα απο ιστοριες που ακουσα με μονιμες βλαβες ακοης :a7:)
Ευχαριστω για τα καλα λογια!! :beer:
Ειναι και λιγο απλυτο, κιολας (αλλα δεν φαινεται στις photos).. :look:

Για σετ πλαϊνες βαλιτσες με βαση το κοστος πραγματικα ξεφευγει, απο οσο εχω κοιταξει σε ebay κλπ. Ενα σετακι φθηνα universal σαμαρια μια χαρα θα ειναι, πιστευω. Προς το παρον δενω ενα σακιδιο πισω με χταποδι και ειμαι κομπλε.

kostaspetrou
28/04/2017, 20:21
To kit στα carbs το ειπα για πλακα. Δεν μπλεκω με καρμπυρατερ.
Φιλτρο και εξατμιση, παρ'ολ'αυτα λεω να αλλαξω. Εξατμιση θα βαλω μονο τελικο και κυριως για την εξοικονομηση λιγου βαρους και για αισθητικη βελτιωση.
Γιατι εισαι τοσο αρνητικος στο θεμα του φιλτρου..;; Σε αρκετες, αν οχι ολες, τις μοτο που ειχα, ειχα αλλαξει εγω ή ο προηγουμενος φιλτρο αερος με καποιο επωνυμο (συνηθως Κ&Ν) και ουδεποτε ειχα θεμα. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το φιλτρο στο fzs ειναι δυσκολα προσβασιμο και η συχνη πλυση και λιπανση του θα ειναι ζορι.. :(
Απάντησα παραπάνω.
Ελεύθερο φίλτρο=περισσότερη βρωμιά.
Επίσης το κιτ καθαρισμού δεν είναι τσάμπα.
Το μαμά μπορείς να σε καλύψει ακόμα και αν βάλεις ολόσωμη.
http://www.nicoclub.com/archives/kn-vs-oem-filter.html

Ουδέποτε είχες θέμα;
Δεν είπε κανείς ότι θ' ανατιναχτεί το μηχανάκι. Oι βρωμιές σε βάθος χρόνου προκαλούν φθορές που μειώνουν το χρόνο ζωής του κινητήρα.
Όταν γίνεται κάτι τέτοιο κανείς δε θα σου πει φταίει το φίλτρο αέρα,για πολλούς λόγους.
Δεν είμαστε στo 1980, το μαμά φίλτρο θα σε υπερκαλύψει από θέμα παροχής και κυρίως φιλτραρίσματος.

Εξάτμιση:στη θέση κάποιου που δε θέλει να ψάχνεται με μίγματα επειδή δεν ξέρει/δεν προλαβαίνει,τελικό θα έβαζα και τέλος.

Κοίτα τα λινκ που σου έδωσα για εξατμίσεις: οι τιμές είναι πολύ καλές, είτε για σκέτο τελικό είτε για ολόσωμη.

Δεν θα έχεις θέμα με φασαρία στο ταξίδι,υπάρχει σιγαστήρας ή αν δε θε σιγαστήρα βάλε ωτασπίδες,σιγά το πρόβλημα.

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 20:47
Kit καθαρισμου ΚΝ εχω ηδη και ειναι σχεδον γεματο. Κριμα να παει τζαμπα.. :lol:
Διαβασα το λινκ, εχω ξαναδιαβασει παρομοια και ειδικα για τα ΚΝ.. Ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο απο πλευρας φιλτραρισματος εφοσον προσφερουν καλυτερη-πιο ελευθερη ροη αερα. Ειναι προφανες αλλωστε και με βαση τη λογικη.
Οπως και να εχει, αυτη η αλλαγη δεν θα γινει αμεσα οποτε εχω χρονο να το σκεφτω.

Για τις εξατμισεις, εχω τσεκαρει τις συγκεκριμενες εταιριες, μεσω ebay αλλα προσανατολιζομαι σε GPR ή ΜIVV. Tελικο μονο. Αλλα και αυτη η αλλαγη δεν θα γινει αμεσα. Πρωταρχικος στοχος ειναι η ανεση και αυτο θα ειναι το πρωτο σταδιο αλλαγων.

bros 650
28/04/2017, 20:47
Οσο για τοτζελ που ρωτας βαλτο αξιζει τα λεφτα του:)

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 20:50
Οσο για τοτζελ που ρωτας βαλτο αξιζει τα λεφτα του:)

Για γινε λιγο πιο αναλυτικος αν θελεις.. :a014:

Coyote.V
28/04/2017, 21:05
Φοραω ωτοασπιδες πλεον!! :p (υστερα απο ιστοριες που ακουσα με μονιμες βλαβες ακοης :a7:)
Ευχαριστω για τα καλα λογια!! :beer:
Ειναι και λιγο απλυτο, κιολας (αλλα δεν φαινεται στις photos).. :look:

Για σετ πλαϊνες βαλιτσες με βαση το κοστος πραγματικα ξεφευγει, απο οσο εχω κοιταξει σε ebay κλπ. Ενα σετακι φθηνα universal σαμαρια μια χαρα θα ειναι, πιστευω. Προς το παρον δενω ενα σακιδιο πισω με χταποδι και ειμαι κομπλε.

Για 15 μέρες το καλοκαίρι διακοπές είναι καλά, αλλά αν θες το κάτι παραπάνω για μεγάλα ταξίδια δεν βολεύουν.

bros 650
28/04/2017, 23:09
Δεν κουραζεται τοσο γρηγορα ο ποπος σου δεν '' πιανεσαι'' τοσο πολυ και ενω στη αρχη οταν καθεσαι ειναι ''σκληρη'' η σελα μετα απο λιγο σαν να μαλακωνει χωρις ομως να βουλιαζει δεν μπορω να στο περιγραψω καλυτερα:D

LOUKILOUK
28/04/2017, 23:40
Πολύ καλό μηχανάκι, το είχα 3 χρόνια, για 18κ χλμ περίπου. Κινητήρας γλυκός, φρένα μπροστά σούπερ, το πίσω μέτριο. Η ανάρτηση μπροστά καλή για καθημερινά και ταξίδια αλλά αν το κυνηγάς λίγο θα σου φανεί μαλακή. Πίσω το δικό μου είχε ρυθμιζόμενη ωχλινσ ( χιχιχιχι που λέει και μια ψυχή...) από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και ήταν όλα τα λεφτα. Συγκρινόμενο με κολλητού με μαμά ανάρτηση πίσω, η μέρα με την νύχτα...Αυτή νομίζω είναι και η πρώτη ουσιαστική αδυναμία που αξίζει να αναβαθμιστεί στο μηχανάκι αυτό και θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα και διαφορά στη οδηγική συμπεριφορά και απόλαυση. Ακριβή φυσικά σε σχέση με άλλες αναβαθμίσεις αλλά όπως είπα αυτή θα κάνει διαφορά πραγματική και σε ποιο σπορ οδήγηση αλλά και σε ταξίδι με φόρτωμα.
Συνήθως όλοι ασχολούνται με το να αναβαθμίσουν το "γκάζι"... γνώμη μου είναι να βελτιλώσεις το "πάτημα"...με καλή οδηγική συμπεριφορά τα 85 αλογά του αποκτούν άλλη αξία...αρκεί να μην πέφτει κάτω από τις 8500στ/λ...;):D
Ξέρω ότι σου χαλάω το γλυκό με αυτά που γράφω αλλά πραγματικά πιστευω ότι αν ψάχνεις την ουσία δώσε τα χρήματα για πίσω αρχικά και ίσως αργότερα, και μπροστά ανάρτηση και άσε εξατμίσεις, φιλτρα και καρμπς...
Για φόρτωμα ψάξε για πίσω σχάρα. Εγώ εκεί έβαζα σκηνή, υπνόσακο, υπόστρωμα και άλλα ψιλά, σαμάρια με ρούχα, τανκ μπαγκ και τα απαραίτητα και βουρ...(λίγες δυστυχώς φορές...:()
:wave2:

Bob_o_mastoras
28/04/2017, 23:46
Ξέρω ότι σου χαλάω το γλυκό με αυτά που γράφω αλλά πραγματικά πιστευω ότι αν ψάχνεις την ουσία δώσε τα χρήματα για πίσω αρχικά και ίσως αργότερα, και μπροστά ανάρτηση και άσε εξατμίσεις, φιλτρα και καρμπς...


Kαι εγω, ακριβως αυτης της λογικης ειμαι. Προτιμω, αβλεπι, την αναβαθμιση σε αναρτησεις εναντι της ιπποδυναμης. ;)
Απλα στις αναρτησεις πεφτει και το περισσοτερο χρημα οποτε ειναι και το πιο δυσκολο να το παρεις αποφαση..

Bob_o_mastoras
29/04/2017, 00:21
Nα αναφερω, for the record, οτι λιγο καιρο πριν το Πασχα ειχε γινει στο μηχανακι γενικο σερβις (το ειχα αγορασει τον Οκτωβριο αλλα λογω ελειψης χρονου δεν το πολυ-κουνησα) οπου αλλαχθηκαν και λαδια-φιλτρο και μπηκαν motul 10-40 (επιλογη του μαστορα και ειπα να τα δοκιμασω μιας και δεν ειχα βαλει ποτε motul - μεχρι τωρα ευχαριστημενος).
Aλλαχθηκαν επισης τακακια και υγρα φρενων.
Εχει μπει επισης καινουργια μπαταρια διοτι η παλια τα "επαιξε" λογω ακινησιας το χειμωνα.
Μεσα στο Πασχα ειχα αλλαξει και λαστιχα αντικαθιστωντας τα Dunlop Sportsmart που φορουσε με τα Bridgestone S20.

LOUKILOUK
29/04/2017, 00:56
Kαι εγω, ακριβως αυτης της λογικης ειμαι. Προτιμω, αβλεπι, την αναβαθμιση σε αναρτησεις εναντι της ιπποδυναμης. ;)
Απλα στις αναρτησεις πεφτει και το περισσοτερο χρημα οποτε ειναι και το πιο δυσκολο να το παρεις αποφαση..

Κατανοητό απόλυτα...αλλά πάρε την σωστή απόφαση...αν δεν τα έχεις να τα δώσεις τώρα τα φράγκα, φυλάξε τα για αργότερα... μην τα σπαταλάς σε τελικά εξάτμισης και αναβαθμίσεις αμφιβόλου αισθητικού αποτελέσματος...
Καλά χλμ.

mars696
29/04/2017, 07:02
Εχουμε το ιδιο μηχανακι(μοντ 2001 εμενα) αν κι εγω το εχω φερει πιο πολυ σε streetfighter,3-4 πραγματακια που πρεπει να γινουν παραμενουν ιδια.
Πρωτον,αυτη η πισω αναρτηση του ειναι για 50 κιλα λιγοτερο,πολυ χαλια,αντι για αγορα aftermarket, που ακομα και οι Nitro πανε πολυ,βαζουν αναρτηση απο r6 του 2008 και μετα, με ενα ισως πιο σκληρο ελατηριο,αναλογα τα κιλα.Πολυ πιο φθηνα και λενε πολυ αποτελεσματικα.
Δευτερον, το μπροστινο,αντι για 10αρι λαδι,βαζεις 15αρι,στις ιδιες ποσοτητες,μεγαλη διαφορα προς το καλο,δοκιμασμενο.Σιγουρα χρειαζεται και ελατηρια παλι αναλογα του βαρους σου,αλλα θα δεις διαφορα.
Τριτον,πισω δαγκανα φρενου,αρκετοι εχουν αλλαξει με την αντιστοιχη του trx,που ειναι με μπλε καπακι οπως οι μαμα μπροστα,εμενα δεν με εχει απαχολησει και πολυ να σου πω την αληθεια.
Καρμπυρατερ μην πειραξεις ΠΟΤΕ,εγω ακομα δεν εχω βρει μαστορα να μου τα ρυθμισει σωστα......
Αυτα μου ερχονται τωρα.Υπαρχει τ αγγλικο φορουμ που θα βρεις απειρες πληροφοριες μεσα,τσεκαρε το.

Bob_o_mastoras
01/05/2017, 20:30
Μετρησα το τιμονι σημερα και απο ακρη σε ακρη ειναι 65 cm (περιπου) ενω εχει "σηκωμα" 6 cm..
Γενικα, για τη σωματοδομη μου, ειναι μικρο και δεν με βολευει.. :( Ειδικα το μηκος του.
Μεχρι ποσο μηκος τιμονι λετε να χωρεσει χωρις θεματα σε ντιζες και καλωδια..;; Συνυπολογιζοντας παντα και το οτι θα ειναι λιγο ψηλοτερο..
75 cm λετε να ειναι οκ..;;;; :confused:

Bob_o_mastoras
01/05/2017, 20:35
Αυριο θα παραγγελθει και η touring ζελατινα.. :sun:
Ειναι 50cm σε μηκος με κυρτωμα προς τα εξω στο πανω μερος. Η μαμα ζελατινα ειναι 35 cm.
Tι χρωμα λετε..;;; Διαφανες, smoked γκρι ή μπλε (διαφανο) που ειναι και η μηχανη..;;;
(ή fluorescent πρασσινακι τρανσαδικο..;;; :alien:)

lykourgi
01/05/2017, 21:34
Μεχρι ποσο μηκος τιμονι λετε να χωρεσει χωρις θεματα σε ντιζες και καλωδια..;; Συνυπολογιζοντας παντα και το οτι θα ειναι λιγο ψηλοτερο..
75 cm λετε να ειναι οκ..;;;; :confused:
Λύσε τα χειριστήρια απο το τμόνι και προσπάθησε να τα μετακινήσεις στις θέσεις που θέλεις. Δεν είναι απόλυτα σίγουρη μέθοδος, αλλά θα σου δείξει (στο περίπου) τα περιθώρια που έχεις.
Μπορείς να το κάνεις και με ολόκληρο το τιμόνι, λύνοντάς το από τα καβαλέτα και σηκώνοντάς το, για να εκτιμήσεις πόση ανύψωση σε παίρνει να δώσεις.

lykourgi
01/05/2017, 21:37
Αυριο θα παραγγελθει και η touring ζελατινα.. :sun:
Ειναι 50cm σε μηκος με κυρτωμα προς τα εξω στο πανω μερος. Η μαμα ζελατινα ειναι 35 cm.
Tι χρωμα λετε..;;; Διαφανες, smoked γκρι ή μπλε (διαφανο) που ειναι και η μηχανη..;;;
(ή fluorescent πρασσινακι τρανσαδικο..;;; :alien:)
Αν η ζελατίνα μπαίνει πολύ στο οπτικό σου πεδίο, η διάφανη έχει ένα πλεονέκτημα. Δεν θα επηρεάζει την ορατότητα.
Κατά τα άλλα, ότι σου αρέσει.

Bob_o_mastoras
01/05/2017, 21:51
Μπορείς να το κάνεις και με ολόκληρο το τιμόνι, λύνοντάς το από τα καβαλέτα και σηκώνοντάς το, για να εκτιμήσεις πόση ανύψωση σε παίρνει να δώσεις.

:a013:
Kαλη ιδεα, αυτο θα κανω!!

lykourgi
01/05/2017, 22:19
Κάνε δοκιμές και με τον τροχό στριμμένο δεξιά - αριστερά.

Bob_o_mastoras
05/05/2017, 18:52
Σημερα, υστερα απο 1 εβδομαδα, πηγα να παραλαβω τη σελα.
Ο μαν καταφερε να την κανει 3 φορες χειροτερη... :a018::bigcry:
Εξηγω: Εβαλε μεν περισσοτερο αφρωδες και την "σηκωσε" λιγο, οπως του ειχα πει αλλα την εφτιαξε ετσι ωστε το μερος του οδηγου εχει μεγαλη κλιση προς το τεποζιτο με αποτελεσμα ή να πεφτω μπροστα με τα @@ στο τεποζιτο ή να πρεπει να ζοριζομαι για να μεινω πισω.. Μεγαλο fail.. :facepalm:
Eννοειται οτι του τη γυρισα αλλα θα τη διορθωσει τη Δευτερα.. :rolleyes:

Τι μαλαξ! Οταν πληρωνω και δεν μου κανουν καλη δουλεια με πιανουν τα διαολιααααα μου!!! :mad:
Και δεν ειναι τυγχαιο μαγαζι. Εχει απειρα χρονια στην πιατσα κανωντας σελες και εχει παρα πολυ δουλεια..
Τελωσπαντων, ειδωμεν πως θα τη κανει μετα τη διορθωση..

υ.γ. Εξωτερικα εκανε καλη δουλεια παντως.

Coyote.V
05/05/2017, 19:49
Λύσε τα χειριστήρια απο το τμόνι και προσπάθησε να τα μετακινήσεις στις θέσεις που θέλεις. Δεν είναι απόλυτα σίγουρη μέθοδος, αλλά θα σου δείξει (στο περίπου) τα περιθώρια που έχεις.
Μπορείς να το κάνεις και με ολόκληρο το τιμόνι, λύνοντάς το από τα καβαλέτα και σηκώνοντάς το, για να εκτιμήσεις πόση ανύψωση σε παίρνει να δώσεις.

Να το σηκώσει και στο διπλό με την μπροστινή στον αέρα να τεντώσει το μπροστινό για να τσεκάρει και το μήκος από το μαρκούτσι του φρένου

DAYMAN
06/05/2017, 08:33
Σημερα, υστερα απο 1 εβδομαδα, πηγα να παραλαβω τη σελα.
Ο μαν καταφερε να την κανει 3 φορες χειροτερη... :a018::bigcry:
Εξηγω: Εβαλε μεν περισσοτερο αφρωδες και την "σηκωσε" λιγο, οπως του ειχα πει αλλα την εφτιαξε ετσι ωστε το μερος του οδηγου εχει μεγαλη κλιση προς το τεποζιτο με αποτελεσμα ή να πεφτω μπροστα με τα @@ στο τεποζιτο ή να πρεπει να ζοριζομαι για να μεινω πισω.. Μεγαλο fail.. :facepalm:
Eννοειται οτι του τη γυρισα αλλα θα τη διορθωσει τη Δευτερα.. :rolleyes:

Τι μαλαξ! Οταν πληρωνω και δεν μου κανουν καλη δουλεια με πιανουν τα διαολιααααα μου!!! :mad:
Και δεν ειναι τυγχαιο μαγαζι. Εχει απειρα χρονια στην πιατσα κανωντας σελες και εχει παρα πολυ δουλεια..
Τελωσπαντων, ειδωμεν πως θα τη κανει μετα τη διορθωση..

υ.γ. Εξωτερικα εκανε καλη δουλεια παντως.

ωχ λες να ειναι...........; Στειλε ενα pm αν εχεις την καλοσυνη. Κατι μου θυμιζει το περιστατικο.

amyroukai
06/05/2017, 09:15
Α(ή fluorescent πρασσινακι τρανσαδικο..;;; :alien:)

το νησί σε ακολουθεί παντού βλέπω... ε ρε ζημιά οι παραλίες....

giorgio7
06/05/2017, 09:49
Σημερα, υστερα απο 1 εβδομαδα, πηγα να παραλαβω τη σελα.
Ο μαν καταφερε να την κανει 3 φορες χειροτερη... :a018::bigcry:
Εξηγω: Εβαλε μεν περισσοτερο αφρωδες και την "σηκωσε" λιγο, οπως του ειχα πει αλλα την εφτιαξε ετσι ωστε το μερος του οδηγου εχει μεγαλη κλιση προς το τεποζιτο με αποτελεσμα ή να πεφτω μπροστα με τα @@ στο τεποζιτο ή να πρεπει να ζοριζομαι για να μεινω πισω.. Μεγαλο fail.. :facepalm:
Eννοειται οτι του τη γυρισα αλλα θα τη διορθωσει τη Δευτερα.. :rolleyes:

Τι μαλαξ! Οταν πληρωνω και δεν μου κανουν καλη δουλεια με πιανουν τα διαολιααααα μου!!! :mad:
Και δεν ειναι τυγχαιο μαγαζι. Εχει απειρα χρονια στην πιατσα κανωντας σελες και εχει παρα πολυ δουλεια..
Τελωσπαντων, ειδωμεν πως θα τη κανει μετα τη διορθωση..

υ.γ. Εξωτερικα εκανε καλη δουλεια παντως.



Αν μπορεις στειλε μου και εμενα με πμ απο που εφτιαξες τη σελα !!!

motomaniac
06/05/2017, 16:39
εμεις σε fz6 γυμνο φιλου βγαλαμε το μαμα τιμονι και βαλαμε κανονικο ΜΧ.. τεραστια διαφορα προς το καλο.. ο επομενος ιδιοκτητης παλι φιλος υστερα απο μικροατυχημα ειπε να επανερθει στο μαμα το οποιο ουτε καν βολταρε μολις του προσομοιωσα την θεση οδηγησης..

Bob_o_mastoras
06/05/2017, 16:57
ωχ λες να ειναι...........; Στειλε ενα pm αν εχεις την καλοσυνη. Κατι μου θυμιζει το περιστατικο.


Αν μπορεις στειλε μου και εμενα με πμ απο που εφτιαξες τη σελα !!!

Ρε παιδια, καθηστε να τη διορθωσει ο ανθρωπΑς τη Δευτερα τη σελα και βλεπουμε.. Ολοι κανουμε λαθη.
Γενικα ο συγκεκριμενος εχει καλη φημη. Κριμα να την σπιλωσουμε ετσι. Και ειναι συμπαθης ως ανθρωπος. Θα δω το αποτελεσμα τη Δευτερα και θα ενημερωσω! :)

Bob_o_mastoras
06/05/2017, 16:59
εμεις σε fz6 γυμνο φιλου βγαλαμε το μαμα τιμονι και βαλαμε κανονικο ΜΧ.. τεραστια διαφορα προς το καλο.. ο επομενος ιδιοκτητης παλι φιλος υστερα απο μικροατυχημα ειπε να επανερθει στο μαμα το οποιο ουτε καν βολταρε μολις του προσομοιωσα την θεση οδηγησης..

Αυτο που με ανησυχει ειναι μη χασω την αισθηση του μπροστινου λογω λιγοτερου βαρους που θα πεφτει μπροστα με το ψηλοτερο τιμονι.
Τι λες..;;

amyroukai
06/05/2017, 16:59
Ρε παιδια, καθηστε να τη διορθωσει ο ανθρωπΑς τη Δευτερα τη σελα και βλεπουμε.. Ολοι κανουμε λαθη.
Γενικα ο συγκεκριμενος εχει καλη φημη. Κριμα να την σπιλωσουμε ετσι. Και ειναι συμπαθης ως ανθρωπος. Θα δω το αποτελεσμα τη Δευτερα και θα ενημερωσω! :)

δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν "σπιλώνουμε" κανέναν όλοι μαζί. εσύ το ξεκίνησες και ίσως (σίγουρα δηλαδή) θα έπρεπε να περιμένεις να τελειώσει την δουλειά και να ποστάρεις αντί να τα γράφεις αποσπασματικά και να μένουν εντυπώσεις.

Bob_o_mastoras
06/05/2017, 17:07
δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν "σπιλώνουμε" κανέναν όλοι μαζί. εσύ το ξεκίνησες και ίσως (σίγουρα δηλαδή) θα έπρεπε να περιμένεις να τελειώσει την δουλειά και να ποστάρεις αντί να τα γράφεις αποσπασματικά και να μένουν εντυπώσεις.

Ναι, εχει απολυτο δικιο, αλλα ειχα νευρα χθες. :look:
Μολις τελειωσα τη δουλεια πηγα περιχαρης να παρω τη σελα να τη δοκιμασω και απογοητευτηκα.. Οταν πληρωνεις 100 € για ενα κομματι αφρολεξ και 1 μετρο δερματινη (ή οτι βαζουν τελωσπαντων) περιμενεις να ειναι αρτιοτατο το αποτελεσμα διοτι ουσιαστικα πληρωνεις τη "μαστορια'' και την εμπειρια του σελά.
Οπως και να εχει, καλα κανεις και μου υποδεικνυεις το λαθος μου. Θα επρεπε να ειμαι πιο συγκρατημενος. Πολλες φορες ξεχναω οτι μας διαβαζει κοσμος..

motomaniac
06/05/2017, 17:34
Αυτο που με ανησυχει ειναι μη χασω την αισθηση του μπροστινου λογω λιγοτερου βαρους που θα πεφτει μπροστα με το ψηλοτερο τιμονι.
Τι λες..;;

η μετατοπιση προς τα πανω ειναι λιγη αλλα επειδη το μεγαλυτερο κατα πολυ φαρδος ανοιγει τα χερια σου μεγαλυτερες γωνιες μετακινεις το κορμο σου προς το ρεζερβουαρ. γενικα δεν μειωνεις την φορτιση αλλα βελτιωνεις τον μοχλο λογω του μηκους.

Bob_o_mastoras
06/05/2017, 23:31
η μετατοπιση προς τα πανω ειναι λιγη αλλα επειδη το μεγαλυτερο κατα πολυ φαρδος ανοιγει τα χερια σου μεγαλυτερες γωνιες μετακινεις το κορμο σου προς το ρεζερβουαρ. γενικα δεν μειωνεις την φορτιση αλλα βελτιωνεις τον μοχλο λογω του μηκους.

Xρειαστηκαν πατεντες με τα καλωδια και τις ντιζες ή οχι..;;

Bob_o_mastoras
08/05/2017, 14:23
Σημερα πηγα στο σελα για να διορθωσω τη σελα.
Μετα απο τρεις δοκιμες πιστευω το πετυχαμε στο περιπου..
Θελει στρωσιμο και να κανω καποια χιλιομετρα για να παρουν σχημα τα αφρωδη και το υφασμα για να κρινω καλυτερα και αυτο τον καιρο δεν εχω καθολου χρονο.
Προς το παρον, διορθωθηκε το λαθος του σελά και πλεον δεν πεφτω τοσο μπροστα αλλα δεν εξαφανιστηκε και τελειως. Σιγουρα, παντως, ειναι πιο ανετη απο την μαμα που δοκιμασα back to back με το μηχανακι του γκαραζιερη μου που εχει το ιδιο. Εχει πιο πολυ και πιο σκληρο αφρωδες και εχει το μαξιλαρακι-σκαλοπατακι πισω που σιγουρα βοηθαει.
Αισθητικα ειναι πιο ομορφη αν και λιγο χοντροκομμενη, αλλα αυτο ειναι δικη μου επιλογη μιας και του ειπα να την ψηλωσει και δεν γινταν αλλιως.

Στο δια ταυτα, προς το παρον δεν μπορω να πω οτι αξιζει τα λεφτα (100€) αυτη η μετατροπη. Ισως στο μελλον και μετα απο δοκιμη σε ταξιδι να αποδειχθει αλλιως.
Δυσκολα θα προτεινα το μαγαζι παντως. Μου αφησε, εν τελει, καπως αρνητικη αποψη, ειδικα σημερα που δεν φανηκε τοσο προθυμος να με εξυπηρετησει.

Φωτογραφιες απο αυριο.. :)

motomaniac
12/05/2017, 10:21
Xρειαστηκαν πατεντες με τα καλωδια και τις ντιζες ή οχι..;;

οχι ηρθαν οριακα μεν αλλα εφτασαν..

turrican
12/05/2017, 13:55
Bob ενδιαφέρον το πρότζεκτ!
Σχετικά με το φόρτωμα: Αν δεν σε ενδιαφέρουν α)συνεπιβάτης και β) άνεση στο φόρτωμα-ξεφόρτωμα-ασφάλεια, με σαμάρια γίνεται πολύ καλή δουλειά. Εγώ είχα πάρει κάποια φτηνά της colori με 50 ευρώ και χωρητικότητα 70 λίτρων, και σε συνδυασμό με μπαγκαζιέρα E360 της givi (*πιστεύω πως η συγκεκριμμένη μπαγκαζιέρα είναι σχεδόν μονόδρομος για το μοντέλο αυτό, χωράει ένα full face κράνος και έχει και άλλα, οπτικά δένει με το μέγεθος και τις γραμμές του φέιζερ, και είναι πολύ φθηνή) ποτέ δεν μου έλλειψε ο χώρος.
Αν πάλι θες σαμάρια ΜΕ συνεπιβάτη, θα χρειαστεί να κάνεις κάποια μόντα με τα πίσω φλασάκια, δεν μπόρεσα να βρω σαμάρια που να μην τα κοπανάνε μιας και χρειάζεται να μετακινηθούν προς τα πίσω ώστε να μην πέφτουν πάνω στα μαρσπιέ του συνεπιβάτη.

Κάγκελα για το συγκεκριμμένο μοντέλο δυστυχώς βγάζει (το είχα ψάξει αρκετά το θέμα) μόνο η sw motech. Είναι αφαιρούμενα (πολύ βολικό γιατί δεν χαλάνε οπτικά την ουρά όταν δεν τα χρησιμοποιείς), σε αγγλικά φόρουμ λένε ότι είναι πολύ καλή και σταθερή κατασκευή, αλλά: είναι ακριβά (250 ευρώ...). Εγώ έκανα την μαλακία και τα παρήγγειλα πάνω στην φούρια μου, μιας και το πλάνο μου το Πάσχα ήταν να "τουριστικοποιήσω" το φέιζερ, και μετά άλλαξα συνολικά γνώμη και πήρα το τάιγκερ (περιμένω τώρα να έρθουν και να διαπραγματευτώ την προκαταβολή...:cry:). Αυτά σε συνδυασμό με ένα σετ πάλι givi E360 είναι μια πολύ καλή λύση, απλά κοστίζουν...(160 το σετ των givi).

Για μεταχειρισμένα κάγκελα έχω δει πως σε αγγλικό φόρουμ και στο ebay εμφανίζεται που και που η τριπλέτα wingrack, η οποία όμως είναι κακάσχημη :yuck:

Επαναλαμβάνω όμως, πως αν δεν πας δικάβαλο και δεν σε νοιάζει το δέσε-λύσε κάθε φορά που φτάνες κάπου, μια χαρά είναι τα σαμάρια.

Σε κάθε περίπτωση, καλοτάξιδο να είναι και να ευχαριστηθείς χιλίομετρα!

Bob_o_mastoras
30/05/2017, 13:30
Xρωσταω photos.. Το ξερω.. Αλλα δεν παιρνω σχεδον ποτε την παλιο-παντοφλα το smartphone μαζι μου..:(

Εχω ολοκληρωσει, καπως, την πρωτη φαση μετατροπης. Μπηκε η καινουργια σελα, η ψηλοτερη ζελατινα και το καινουργιο τιμονι.

Για την σελα τα εχω γραψει παραπανω. Να αναφερω καποια πραγματα για τη ζελατινα και το τιμονι.

Η ζελατινα παραγγελθηκε απο τον mpf στην Αθηνα. Οπτικα και ποιοτικα ειναι αρτιοτατη. Εχει μπλε χρωμα που ταιριαζει με της μηχανης και αρκετο παχος στο υλικο. Μπηκε πανευκολα χωρις αβαριες.
Την δοκιμασα για 2+2 χιλιομετρα οπου μπορεσα να αναπτυξω εως 100χλμ/ωρα. Σε αυτες τις ταχυτητες και αναλογα την αυξομειωση τους παρουσιαζει καποιοες ταλαντωσεις. Σιγουρα κανει μια διαφορα προς το καλυτερο απο αποψη καλυψης. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω κοβει αισθητα τον αερα που φτανει στο κρανος, αφηνει μια "λεπιδα" αερα να χτυπαει καπως εντονα στο πανω μερος του στερνου. Αν δεν δοκιμαστει σε ταξιδι, βεβαια, με σταθερες ταχυτητες δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη.
Αισθητικα εχει ταιριαξει πολυ ωραια με το μηχανακι.

Στο θεμα του τιμονιου.
Ψαχτηκα για διαφορα μεταχειρισμενα και τελικα για διαφορους λογους κατεληξα σε καινουργιο.. :lol:
Αγορασα ενα που εμοιαζε αρκετα με του vstrom. Χθες που τα αλλαξα συνειδητοποιησα οτι η τρομπα του φρενου δεν ειχε αρκετο μηκος στο σωληνακι για να μπορεσει να μπει επανω σε αυτο το τιμονι. Τα υπολοιπα καθοντουσαν μια χαρα, σχεδον.
Αποτελεσμα, επεστρεψα αυτο το τιμονι και το αλλαξα με ενα enduro τιμονι, χρωματος καγκουρι-μπλε ανωδιομενου, σχετικα χαμηλο, με ανοιγμα 80cm και μπαρακι στον κορμο.
Παρα το μεγεθος του ολα ταιριαξανε μια χαρα. Τα χερουλια (grips) τα εβαλα λιγο πιο μεσα αφηνωντας κενα 2,5 cm σε καθε ακρη. Τα κενα θα κοπουν και θα τοποθετηθουν αντιβαρα.
Σιγουρα ειναι πιο ανετο απο το μαμα και προσφερει πολυ καλυτερη μοχλευση. Ομως το πρωτο που πηρα και δοκιμασα το οποιο ηταν ψηλοτερο με ειχε βολεψει πολυ περισσοτερο. Με το enduro τιμονι παλι πεφτω περισσοτερο μπροστα απο οσο θα θεωρουσα ιδανικο αλλα.. οκ, no big deal. Ισως στο μελλον να βαλω αποστατες +2cm. (βασικα, μαλλον πρεπει να παρω αποφαση οτι δεν εχω on-off.. :lol:)

SoR
30/05/2017, 14:48
:a014:

άντε άντε

φώτο και σγάαα σγάαα στους δρόμους για ταξιδιωτικά...

amyroukai
30/05/2017, 17:29
(βασικα, μαλλον πρεπει να παρω αποφαση οτι δεν εχω S1000XR.. :lol: )

fixed.

Bob_o_mastoras
30/05/2017, 18:24
fixed.

:cry::cry:

Aτιμη κΕνωνια..!!

amyroukai
30/05/2017, 18:27
:cry::cry:

Aτιμη κΕνωνια..!!

(μην το πάρεις test ride, απλά θα σε καταστρέψει...)

Bob_o_mastoras
23/06/2017, 21:54
Update υστερα απο διαδρομη 250χλμ εθνικη με γρηγορο ρυθμο.

Το νεο enduro τιμονι βολευει πολυ περισσοτερο παροτι δεν ειναι ψηλοτερο απο το μαμα. Τα χερια δεν με κουρασαν καθολου. Κραδασμους υψισυχνους μεταφερει πιο εντονα αλλα μαλλον ειναι θεμα αντιβαρων. Να βαλω βαρυτερα λετε...;;;;

Η ζελατινα κανει καλη δουλεια αλλα οχι τελεια. Ξυλο συνεχιζω να τρωω απλα ειναι αρκετα πιο ηπιο αλλα πεφτει μια "λεπιδα" αερα λιγο πιο κατω απο το κρανος. Αν σκυψω λιγο παω μεχρι 200 ανετα χωρις να ειμαι ενα με το τεποζιτο.

Αυτο που μου εκανε την πιο θετικη εντυπωση και δεν το περιμενα ειναι η σελα. Καμια κουραση κανενα πιασιμο στο ευαισθητο κωλι μου! :lol: Τεραστια διαφορα σε σχεση με τη μαμα σελα. Μωρε μπραβο!!! :D

Coyote.V
23/06/2017, 22:59
Τιμόνι εντούρο στο φέιζερ; ... ε, βάλε και καμιά φώτο!

THEOD
24/06/2017, 10:06
Bob
Μην ξεχάσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να δώσεις +2 κλικ στην προφόρτιση της πίσω ανάρτησης (εννοείται σε σχέση με την μαμά ρύθμιση).
Αν είσαι 2κάβαλλος και - ή φορτωμένος χώνεις και +1 ακόμα...

Bob_o_mastoras
24/06/2017, 15:49
Δεν μπλεκω με τις αναρτησεις. Θα τις αλλαξω all together με after market. Σε γρηγορη οδηγηση ειναι ανεπαρκεις και ειδικα το αμορτισερ. Δεν θα σε τρομαξει αλλα φαινεται οτι χανει την μπαλα μετα απο ενα σημειο και το πισω γινεται "βαρκα γιαλο". Το καταλαβα πολυ χθες στις στροφες πριν την Καβαλα. Ευτυχως εχω φρεσκαδουρα λαστιχα και κρατουνται λιγο τα προσχηματα.. :lol:

THEOD
24/06/2017, 16:01
Τι μπλέξιμο ρε σύ... Να δώσεις +2κλικ στην προφόρτιση πίσω σου είπα, όχι να κατεβάσεις μοτέρ στο πεζοδρόμιο...Σιγά τα αυγά... 20 δευτερόλεπτα ενασχόληση είναι και θα δείς ότι θα βελτιωθεί. Τώρα άμα βαριέσαι και να το δοκιμάσεις τι να πω... :a21:

Bob_o_mastoras
24/06/2017, 17:11
Απο που τη ρυθμιζω την προφορτιση στο fzs..;; :confused:
Υπ'οψιν δεν ειμαι φορτωμενος. Ενα σακιδιο πλατης εχω μονο και αυτο ελαφρυ.

akis_trevor
24/06/2017, 17:41
Απο που τη ρυθμιζω την προφορτιση στο fzs..;; :confused:
Υπ'οψιν δεν ειμαι φορτωμενος. Ενα σακιδιο πλατης εχω μονο και αυτο ελαφρυ.

Λογικά με γατζοκλειδο,στο πάνω μέρος της ανάρτησης.
Στο s2 έπρεπε να ξεκουμπωσεις το μικρό πλαϊνό πλαστικό για να σου δίνει χέρι.

THEOD
25/06/2017, 10:23
Απο που τη ρυθμιζω την προφορτιση στο fzs..;; :confused:
Υπ'οψιν δεν ειμαι φορτωμενος. Ενα σακιδιο πλατης εχω μονο και αυτο ελαφρυ.

Στο πάνω μέρος του ελατήριου-αμορτισέρ έχει ένα δαχτυλίδι με 9 θέσεις ρύθμισης. Από "μαμά" είναι στο 4 όπως βλέπεις και στο κομμάτι από το manual που σου επισυνάπτω.
Δεν χρειάζεται να λύσεις κάτι... Παίρνεις το γαντζόκλειδο που έχεις στα εργαλεία (αν θυμάμαι καλά στα εργαλεία εκτός από το γαντζόκλειδο πρέπει να έχεις και μια προέκταση που κουμπώνει πάνω του για μεγαλύτερο-καλύτερο μοχλό), βάζεις την μηχανή στο κεντρικό στάντ (για να είναι η πίσω ρόδα στον αέρα-αποφορτισμένη), το εφαρμόζεις πάνω στο δαχτυλίδι από ένα άνοιγμα που να σου δίνει χέρι, και το περιστρέφεις δεξιόστροφα (προς κατεύθυνση a στο σχήμα) παρακολουθώντας-τσεκάροντας το "κούμπωμα" σε κάθε νέα θέση.
Αν όντως δεν έχει πειραχτεί και είναι στην μαμίσια ρύθμιση στο 4 , το πας στο 6 ή στο 7 (δοκιμάζεις πρώτα στο 6 και βλέπεις αν χρειάζεται κι άλλο).
Η δική μου γνώμη-πρόταση είναι στο 6 αν είσαι μόνος και ζυγίζεις έως 90-95 κιλά, και στο 7 αν είσαι πολύ συχνά δικάβαλλος και (ή) φορτωμένος, ή αν είσαι της τάξης των 100 κιλών. Στο 8 αν έχεις κανέναν βαρύ συνεπιβάτη των 90+ κιλών και μπαγκάζια...
Αν τέλος πάντων το θέμα σου πέφτει βαρύ ή δύσκολο, περνάς μια βόλτα από τον μηχανικό σου και του το ζητάς να στο κάνει... 10 δευτερόλεπτα θα κάνει και δεν θα σου χρεώσει κάτι...
Αυτά τα 2-3 κλικ στην προφόρτιση θα δεις ότι τα χρειάζεται και βελτιώνουν αρκετά την απορροφητικότητα και την όλη λειτουργία της ανάρτησης (με την προυπόθεση ότι το αμορτισέρ είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση και δεν έχει φτύσει τίποτα λάδια...). Δεν θα γίνει Oλίνς φυσικά, αλλά θα δουλεύει πολύ καλύτερα από ότι τώρα και είναι τσαμπέ λύση-βελτίωση...
384796

Bob_o_mastoras
25/06/2017, 15:33
:beer::beer:

Bob_o_mastoras
25/06/2017, 16:23
Eκανα πολυ ωραια διαδρομη σημερα! Το κατευχαριστηθηκα!! :sun:

Ξεκινησα απο Ξανθη με προορισμο τη Θεσσαλονικη. Εκανα τη διαδρομη Ξανθη, Σταυρουπολη, Παρανεστι, Δραμα, Σερρες, Νιγριτα, Αμφιπολη, Ασπροβαλτα, Απολωνια, Αγ. Βασιλειο, Θεσσαλονικη.

Στην αρχη το κομματι Ξανθη-Σταυρουπολη το εκανα με σβελτους ρυθμους για να απολαυσω τις ωραιες στροφες. Μετα πηγαινα χαλαρα τουρισταδικα και απολαμβανα την οδηγηση και το τοπιο. Πολυ ζεστη ομως.. :sweat:

υ.γ. Δεν πιστευω να θελετε και φωτογραφιες.. :p Δεν ειχα το σμαρτφον μαζι μου. Το ειχα ξεχασει Θεσ/νικη..

Coyote.V
25/06/2017, 21:58
Εγώ θέλω να δω το φέιζερ με εντούρο τιμόνι αλλά κάνεις τον Κινέζο.

Bob_o_mastoras
25/06/2017, 22:20
Εγώ θέλω να δω το φέιζερ με εντούρο τιμόνι αλλά κάνεις τον Κινέζο.

Aυριο που θα παω να αποσυνδεσω την μπαταρια θα το βγαλω φωτο.

Που ειναι το περιεργο..;; Ενα κλασσικο, σχεδον ισιο, enduro τιμονακι με μπαρα ειναι. Εκοψα και καμια 2,5cm απο καθε ακρη γιατι ηταν πολυ μακρυ.