PDA

View Full Version : Από XT600 σε γυμνό Fazer για καθημερινό???



zannisvel
30/04/2017, 08:42
Η ιστορία έχει ως εξής.
Έχω ένα άριστο XT600 το οποίο με εξυπηρετεί εδώ και σχεδόν 4 χρόνια. Εχει 90.000 km αναβαθμισμένες αναρτήσεις μπρος και πίσω, κάγκελα, δε καίει σταγόνα λάδι από αλλαγή σε αλλαγή και το κυριότερο από όλα δε με έχει αφήσει ποτέ, πάντα με μισό πάτημα της μίζας με πάει όπου του πω. Έχουμε μια πάρα πολύ καλή σχέση και παραδέχομαι ότι αν ποτέ το αλλάξω θα στεναχωρηθώ.
Οδηγώ καθημερινά, χειμώνα καλοκαίρι από τον Πειραιά που μένω στην Αθήνα πού δουλεύω πρέπει καθημερινά να κάνω γύρω στα 30-35 χιλιόμετρα δηλαδη γύρω στα 200 τη βδομάδα. Δεν κολλάω σε κίνηση γιατί περισσότερο κινούμαι Συγγρού και κόβω δεξιά πριν το μπουγιο.
Από φέτος λόγω αλλαγής οικογενειακής κατάστασης δε με ενδιαφέρει το δικαβαλο ούτε οι πολύ μεγάλες βόλτες.

Λοιπόν τώρα που χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Ένας πολύ καλός φίλος, κουμπάρος του κολλητού μου δηλαδη είναι ναυτικός και μπαρκάρει (αν το λέω σωστά) μέσα Ιουνίου. Έχει ένα FZ8 γυμνό του 2012 από καινούριο με 15.000 χιλιόμετρα το οποίο θέλει να πουλήσει πριν φύγει. Με λίγα λόγια μου το αφήνει σε πολύ καλή τιμή (40% κάτω από ότι πουλιέται στο Car.

Τι κάνω???

Κρατάω την ΧΤαρα και κάνω πίσω στην ευκαιρία αυτή?

Πουλάω το ΧΤ και το παίρνω?

Έτσι 50-50 και για αυτό γράφω εδώ. Sorry για το σεντόνι. Επίσης να θυμίσω ότι ήμουν κάτοχος του Ζ1000 για 5 χρόνια, 2 του R6, και 2 Multistrada 620 με φθίνουσα χρονολογική σειρά.

devil's animal
30/04/2017, 09:12
εγω θα το επαιρνα το FZ8 μονο και μονο σαν ευκαιρια αγορας...
δλδ αν αυριο το βαρεθεις το πουλας και μπορει να βγαλεις και κερδος...
απο την αλλη ειναι και η αναβαθμιση σε αυτο που οδηγας...

σε 5 χρονια απο τωρα π.χ. αλλιως ειναι να εχεις ενα ΧΤ600 που μετραει 25 χρονια στην πλατη και αλλιως ενα FZ8 10 χρονων...

σιγουρα θα εχεις αυξημενα εξοδα...αλλα το fun factor θα αυξηθει και αν σκεφτοσουν 2-3 φορες με το ΧΤ πριν πας μια μακρινη βολτα που οργανωνεται εδω, με το FZ8 δεν θα το σκεφτεις καθολου...

Sapadak
30/04/2017, 09:20
Αν το σηκωνει η τσέπη σου, πάρε το fz8, και κράτα το ΧΤ. Αν δε μπορείς και τα 2, τότε απλά μη βιαστείς να πουλήσεις το ΧΤ, γιατι απο τα λεγόμενα σου αξίζει το κόπο και κρίμα ειναι να σκοτωθεί.

AristidisZ
30/04/2017, 11:17
+1 στον αποπάνου :) :)

zannisvel
30/04/2017, 13:31
Αρα μεχρι στιγμης είμαστε 0-3.

Το ΧΤ δεν το σκτωνω με τιποτα. Το εχω πολυ προσεγμένο. Το μονο που ηθελα να του κανω φέτος, είναι ενα βαψιματακι να ειναι μια κουκλα μεσα και εξω.
Αριστήδη εσύ έχεις παρόμοιο μηχανάκι για καθημερινό. Πως σε βολευει στη καθημερινή σου μετακινηση. Σε δυσκολευει καθόλου?

ionized
30/04/2017, 13:41
περνεις το fz,το κρατας κανα μηνα δυο,βλεπεις πιο σου αρεσει πιο πολυ και προχωρας.Οτι και να κανεις κερδος θα εχεις, αν παλι πουλησεις το fz ισως βγαλεις και περισοτερα απο οσα εδωσες

akis_trevor
30/04/2017, 14:55
Αφού είναι φίλος,πες του να στο δανείσει μια βδομάδα,να το δεις και στην καθημερινή σου μετακίνηση και να το πας μια βόλτα παραεξω να δεις αν σε βολεύει και σαρεσει.

basilis_k6
30/04/2017, 16:45
το παίρνεις εννοειτε. καταθέτεις πινακίδες απο το xt μέχρι να αποφασίσεις αν θες να το δωσεις. αν δεν το πάρεις μου λες και το παίρνω εγω :D

@topos
30/04/2017, 17:16
Εαν εχεις "αερα" να το παρεις, οδηγα το -οπως ειπαν και οι προηγουμενοι- λιγο καιρο και αναλογως πως σου φαινετε ειτε δινεις το xt ειτε το fz8.

AristidisZ
01/05/2017, 08:33
Αρα μεχρι στιγμης είμαστε 0-3.

Το ΧΤ δεν το σκτωνω με τιποτα. Το εχω πολυ προσεγμένο. Το μονο που ηθελα να του κανω φέτος, είναι ενα βαψιματακι να ειναι μια κουκλα μεσα και εξω.
Αριστήδη εσύ έχεις παρόμοιο μηχανάκι για καθημερινό. Πως σε βολευει στη καθημερινή σου μετακινηση. Σε δυσκολευει καθόλου?

To δικό μου είναι αρκετά ευκολοδήγητο μέσα στη πόλη, χώνεται εύκολα και δε κουράζει σε αποστάσεις σαν και αυτές που μιλάμε

Χάνει πολύ στη κατανάλωση, στη πρακτικότητα (δεν έχει μπαγκαζιέρα - αλλά νομίζω ούτε εσύ έχεις στο ΧΤ) και στην ευκολία σε πεζοδρόμια κλπ κλπ

7Tolis
01/05/2017, 08:39
Ευκολοδήγητο το fazer και βγαίνεις και παραέξω αμα σου κάνει κέφι.Δε θέλει και πολύ σκέψη φίλε Ζαννή.
Ντου.

zannisvel
01/05/2017, 09:38
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.
Να βάλω τώρα κάτω και τα οικονομικά να δω πως θα το κάνω γιατί η αλήθεια είναι ότι δε το σχεδίαζα και μου ήρθε λιγο απότομα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν από το μηχανάκια που θα κοιτούσα αλλά τη θεώρησα πολύ καλή ευκαιρία και για αυτό το έβαλα και εδώ.

zannisvel
01/05/2017, 09:53
To δικό μου είναι αρκετά ευκολοδήγητο μέσα στη πόλη, χώνεται εύκολα και δε κουράζει σε αποστάσεις σαν και αυτές που μιλάμε

Χάνει πολύ στη κατανάλωση, στη πρακτικότητα (δεν έχει μπαγκαζιέρα - αλλά νομίζω ούτε εσύ έχεις στο ΧΤ) και στην ευκολία σε πεζοδρόμια κλπ κλπ

Πρώτα από όλα sorry που σκότωσα το όνομα σου, μόλις τώρα το είδα, μάλλον επειδή έγραφα από το κινητό.

Μπαγκαζιερα έβαλα στο ΧΤ και εβαλα και πλαϊνά προστατευτικά για σαμάρια και δε μπορείς να φανταστείς πόσο με έχουν βολεψει. Τώρα τα πεζοδρόμια λόγω motard ακόμα και τώρα είναι ένα θέμα, αλλά σίγουρα με το FZ θα είναι ακόμα πιο δύσκολο.

Coyote.V
01/05/2017, 14:47
Εφόσον είχες Ζ1000 την ξέρεις την φάση, λίγο πιο ελαφρύ από το Ζ θα είναι το φέιζερ δεν ξέρω αν θα καταλάβεις την διαφορά, κατά τα άλλα τα ίδια πράγματα..

christos01
01/05/2017, 15:34
Η λύση είναι μια, κράτα τα και τα δυο.
Έχω χτ600 και ένα μεσαίο γυμνό, σε συνδυασμό με καλύπτουν σχεδόν σε όλα. Αν έπρεπε να διαλέξω και έμενα μόνιμα Αθήνα το χτ θα έφευγε.
:smokin:

zannisvel
02/05/2017, 11:09
Εφόσον είχες Ζ1000 την ξέρεις την φάση, λίγο πιο ελαφρύ από το Ζ θα είναι το φέιζερ δεν ξέρω αν θα καταλάβεις την διαφορά, κατά τα άλλα τα ίδια πράγματα..

To Z1000 το ειχα στην Αμερικη και οπως και να το κανουμε ηταν αλλη η χρήση. Το λατρεψα το μηχανακι αλλα μεσα στο Πειραια και στην Αθηνα δε ξερω πως θα ηταν.
Το FZ8 γενικα δεν εχει πουλησει και παρα πολυ, αρα να θεωρήσω οτι είναι και πιο ασφαλές απο τα αυξημενα φαινομενα κλοπης?

noodles
02/05/2017, 11:18
θα καις λιγο περισσοτερο στην πολη και θα τρως λιγο περισσοτερο λαστιχο με το fz8.

αν το αντεχεις οικονομικα να το αγορασεις τωρα και να εχεις και τα 2 για λιγους μηνες (μεχρι να αποφασισεις ποιο σε βολευει περισσοτερο, η στην τελικη να τα κρατησεις και τα 2), τοτε παρτο.

zannisvel
10/05/2017, 13:33
Ακομα δεν εχω νεα για το μηχανακι αλλα μου εχουν μπει ιδεες γενικα.
Αρχιζω και κοιταζω το hornet και το Fazer s2 το γυμνο.
Αν εχετε ορεξη οι κατοχοι για πειτε τιποτα. Αν παω να κοιταξω κανενα πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο η τα γνωστα?
Εχει ενα hornet στο γνωστο site γκρι με κοκκινο το οποιο ειναι κουκλα, αλλα ο χρωματισμος του δε ξερω αν ειναι απο επισημη εισαγωγη στην Ελλαδα.

Να και τα links με αυτα που γλυκο κοιταζω μεχρι στιγμης:

Fazer https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9547922/
Fazer naked https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8525146/
Hornet https://www.car.gr/9720054-honda-cb-600f-hornet

SHOOTER045
10/05/2017, 13:42
Το πρώτο

zannisvel
10/05/2017, 13:44
Το πρώτο

Επειδη δεν ειναι γυμνο;

akis_trevor
10/05/2017, 14:12
το s2 το ειχα 2 και κατι χρονια αλλα ηταν στην κ@υλ@ μου πανω και δεν με χαλαγε τιποτα τοτε!!:lol:
το κακο με αυτο το μοτερ ειναι οτι μεχρι τις 6000 στροφες περιπου,κοιμαται.
και επειδη εχεις συνηθισει σε αμεσο γκαζι λογω ενος κυλινδρου,ισως σε ξενερωσει πολυ.
αν πας στο 800αρι το φεηζερ πχ,και γκαζι απο πιο χαμηλα θα εχεις και,κυριως,πολλη περισσοτερη ροπη.

Bob_o_mastoras
10/05/2017, 14:29
το s2 το ειχα 2 και κατι χρονια αλλα ηταν στην κ@υλ@ μου πανω και δεν με χαλαγε τιποτα τοτε!!:lol:
το κακο με αυτο το μοτερ ειναι οτι μεχρι τις 6000 στροφες περιπου,κοιμαται.
και επειδη εχεις συνηθισει σε αμεσο γκαζι λογω ενος κυλινδρου,ισως σε ξενερωσει πολυ.
αν πας στο 800αρι το φεηζερ πχ,και γκαζι απο πιο χαμηλα θα εχεις και,κυριως,πολλη περισσοτερη ροπη.

Συμφωνω. Το fazer 600 το ψεκαστο κουραζει στην πολη και ειδικα στις δικες μας με το απειρο μποτιλιαρισμα. Θελει πιο ανοιχτους δρομους για να μπορεις να το δουλευεις ομορφα.

zannisvel
10/05/2017, 14:32
Σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ηρεμος οδηγος και δε το κυνηγαω.
Αυτο με τη τρυπα στα χαμηλα το εχω ακουσει παρα πολλες φορες για το fazer και μαλλον πρεπει να το οδηγησω για να το καταλαβω και να δω αν οντως με ενοχλει, και το R6 ειχε μια τρυπα χαμηλα η οποια βολευε ομως γιατι μπορουσες να το οδηγησεις σαν ανθρωπος μεσα στη πολη.\
Το FZ8 συνεχιζει να ειναι το πρωτο στη λιστα, απλα κοιταζω σε περιπωση που κατι χαλασει να μη μεινω με τη χαρα.
Σε ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου. :beer:

Stavrakos
10/05/2017, 14:55
Δεν μπορω να καταλαβω αυτο με την τρυπα στα χαμηλα...το λενε ολοι επειδη μετα τις 6 παει σαν τον διαολο?Τα γυμνα δεν τα παω οποτε θα σου πω οχι γυμνο το S2 εχω και ειναι μεκαναρα με τα ολα του παει και νορμαλ παει και γληγορα αναλογα τα δικα σου κεφια λ,το 800 το γυμνο παλι οχι θα σου πω αλλα το fairingato ειναι μια ομορφια και αν μπορουσα θα το επερνα

akis_trevor
10/05/2017, 15:00
αν θελεις,θα ηθελα να μαθω στο περιπου την τιμη που σου δινει το fz8 ο φιλος σου.
δηλαδη αν το παιρνεις στα λεφτα των αγγελιων που εβαλες παραπανω,μην το σκεφτεσαι,δεν υπαρχει συγκριση στο 600αρι με το 800αρι.
απλα εχε στο νου σου πως το 800 σαν στησιμο,θεση οδηγησης κλπ,ειναι πιο σπορ απτο 600 που παει σε λιγο πιο τουριστικη θεση οδηγησης,γωνιες σε γονατα κλπ..

amyroukai
10/05/2017, 15:14
αμεσο γκαζι λογω ενος κυλινδρου

ρε μην τα λέτε έτσι αυτά μεσημεριάτικο :bawl:

Επίσης αυτό με το "εξακοσάρι που πάει σαν τον διάολο" να το λέτε μόνο μεταξύ σας να χαίρεστε οι κάτοχοι...



πάρε το 800, πάρε χόρνετ 900, πάρε big four γενικά. Τόσα χρόνια με το δικό μου μιά χαρά πάμε κέντρο. Είναι ωραία τα κυβικά λέμε.

akis_trevor
10/05/2017, 15:27
ρε μην τα λέτε έτσι αυτά μεσημεριάτικο :bawl:

Επίσης αυτό με το "εξακοσάρι που πάει σαν τον διάολο" να το λέτε μόνο μεταξύ σας να χαίρεστε οι κάτοχοι...



πάρε το 800, πάρε χόρνετ 900, πάρε big four γενικά. Τόσα χρόνια με το δικό μου μιά χαρά πάμε κέντρο. Είναι ωραία τα κυβικά λέμε.

Δεν είπα πολύ γκάζι,είπα άμεσο σε σχέση με το 600αρι 4κ που δεν φημίζονται για τα μπαμ τους ειδικά στα χαμηλά.

Όσο για τα κυβικά,θα συμφωνήσω 100%.
Θα ευχαριστηθεί την ροπή τους.

BLiTzER
10/05/2017, 15:30
Δεν μπορω να καταλαβω αυτο με την τρυπα στα χαμηλα...το λενε ολοι επειδη μετα τις 6 παει σαν τον διαολο?

"Τρύπα στα χαμηλά" εννοούν ότι αν ανοίξεις το γκάζι τέρμα στις 2000 στροφές, θα φτάσει στις 6000 μετά από κάνα τέταρτο. Αν δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο σε ένα ροπάτο μονοκύλινδρο/δικύλινδρο μηχανάκι, θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοούν. Το τι κάνει μετά τις 6, είναι άσχετο.

zannisvel
10/05/2017, 15:36
Amyroy εσυ εχεις το 600 η το 1000?

Stavrakos
10/05/2017, 15:39
"Τρύπα στα χαμηλά" εννοούν ότι αν ανοίξεις το γκάζι τέρμα στις 2000 στροφές, θα φτάσει στις 6000 μετά από κάνα τέταρτο. Αν δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο σε ένα ροπάτο μονοκύλινδρο/δικύλινδρο μηχανάκι, θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοούν. Το τι κάνει μετά τις 6, είναι άσχετο.

Ανα μπραβο το καταλαβα

Stavrakos
10/05/2017, 15:41
ρε μην τα λέτε έτσι αυτά μεσημεριάτικο :bawl:

Επίσης αυτό με το "εξακοσάρι που πάει σαν τον διάολο" να το λέτε μόνο μεταξύ σας να χαίρεστε οι κάτοχοι...



πάρε το 800, πάρε χόρνετ 900, πάρε big four γενικά. Τόσα χρόνια με το δικό μου μιά χαρά πάμε κέντρο. Είναι ωραία τα κυβικά λέμε.

Το λεω για τα 600κυβικα στην κατηγορια την δικια του οχι οτι περναει 600ss :p

takisdemi
10/05/2017, 21:33
Αν βλέπεις για το s2 μόνο το ντυμένο για να κανεις ανετο ταξίδι. Ειναι μηχανακι δυο ταχυτήτων. Δηλ εως τις 6000rpm ειναι χλιαρό(οχι ομως ψωφιο που λένε κάποιοι) μια χαρα κινείται. Φυσικά στα ψηλά ειναι πυραυλακι και αν κάνεις ταξιδάκι σε ανοιχτό δρόμο θα το ευχαριστηθείς.Γενικα τα 4κ ειναι για εκτος καλύτερα. Το 1ο λινκ που έβαλες φαίνεται καλο το μηχανακι.
Οσο για το 800αρι ναι πιο ροπατο αλλα στις επιδόσεις ειναι κοντά με το 600 και δε ξέρω αν το δικαιολογεί η χρηματική διαφορά.

zannisvel
16/05/2017, 11:55
Λοιπον εχθες οδηγησα το 800 του φιλου και εντυπωσιαστικα. Δεν ηταν πολυ μεγαλη βολτα αλλα αρκετη για να βγαλω τα συμπερασματα μου και να παρω την αποφαση μου.

Κατέβηκα απο το ΧΤ και ανεβηκα κατευθειαν πανω στο FΖ, η θέση μου φανηκε τελείως ξένη και μου κακοφάνηκε η γωνία στα γόνατα και το βάρος που έπεφτε μπροστά. Το τιμόνι μου φανηκε και αυτο άβολο και στενό σε σχέση με το ΧΤ. Αυτα ηταν οι πρώτες εντυπωσεις μου σε σχέση με το ανετο και συνηθισμένο για μενα ΧΤ οσον αφορα τη θέση οδήγησης. Η θεση του πρεπει να ειναι η ίδια ακριβώς με το Ζ αλλα το σωμα μου την ειχε ξεχασει εντελως. Αυτο θα είναι ενα θεμα μιας και οδηγω τη μηχανη καθημερινα σαν μοναδικιο μεσο μεταφορας μου.
Με το που το εβαλα μπροστα βεβαια και αρχισε να γουργουριζει κατω απο τα ποδια μου, μου σταματησαν ολα αυτα να περνανε απο το μαυαλο μου και απλα ηθελα να φυγω.
Το μηχανακι ειναι πυραυλακι, ειναι "σχετικα" ηρεμο μεχρι τις 4Κ και μετα τρελενεται. Τρυπα δε ενιωσα να εχει και αν εχει ειναι ανεπαισθητη.
Η πρωτη βαραει οπως σε ολα τα Yamaha, οπως ακριβως και στο R6. Βεβαια το κιβωτιο του ειναι αρκετα σφιχτο, ειδικα απο πρωτη σε δευτερα και απο δευτερα σε νεκρα. Δε ξερω μηπως αυτο εχει να κανει με την ακινησια που εχει δεχθει η απλα θελει να ζεσταθει καλα, γιατι η αληθεια ειναι οτι μετα απο καμια 10αρια χιλιομετρα σταματησε να το κανει τοσο εντονα. Τα φρενα του ειναι αρκετα καλα χωρις ABS και σε κανα δυο δοκιμαστικα φρενα πανικου ενιωσα ασφαλης με το μπροστα το πισω νομιζω θελει λιγο συνηθεια γιατι οποτε το παταγα λιγο παραπανω κοκαλωνε.

Απο οτι ειδα δεν εχει μποσικα στο τιμονι αρα δε νομιζω να μπαινει ενα πιο ανοιχτο τιμονι τυπου fat bar χωρις πατεντες. Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο.
Το κιβωτιο ειναι έτσι σε όλα ή χρειαζεται να το κοιτάξω?

Λογικα μεσα στις επομενες 10 μερες αν συμφωνησουμε σε ολα θα το παρω.

7Tolis
16/05/2017, 14:19
Το κιβώτιο πάντα ετσι θα είναι.Αυτό κταάκ που κάνει,ειναι μελωδία.Φυσιολογικότατο είναι.
R6,R1,Fz1,πάντα έτσι έκανε το κιβώτιο.

akis_trevor
16/05/2017, 14:22
φιλε ζαννη,αν ειναι με μαμα εξατμιση το συγκεκριμενο,πρεπει να του βαλεις ενα τελικο.ανασαινει πολυ το μηχανακι με αφτερμαρκετ εξατμιση.

zannisvel
16/05/2017, 14:47
φιλε ζαννη,αν ειναι με μαμα εξατμιση το συγκεκριμενο,πρεπει να του βαλεις ενα τελικο.ανασαινει πολυ το μηχανακι με αφτερμαρκετ εξατμιση.

Φοραει ενα τελικο Race Guns αλλα εχει και το εργοστασιακο. Αυτο που χρειαζεται σιγουρα ειναι καθρεφτες, γιατι τωρα φοραει κατι μικροσκοπικους αλουμινενιους.
Εσυ ενιωθες οτι ειναι σφιχτό το κιβώτιο? Ειναι σαν να θελει λιγη περισσοτερη δυναμη για να μπει η ταχυτητα απο οτι ειμαι συνηθισμένος. Καμία σχεση με το κιβωτιο του Vstrom που ειναι σα βουτηρο.

zannisvel
16/05/2017, 14:49
Το κιβώτιο πάντα ετσι θα είναι.Αυτό κταάκ που κάνει,ειναι μελωδία.Φυσιολογικότατο είναι.
R6,R1,Fz1,πάντα έτσι έκανε το κιβώτιο.

Το κτΑΑΑΑΑΆκ που κανει το γουστάρω και εγώ, αυτο ομως που δε ξερω ειναι αν ειναι φυσιολογικό το οτι νιωθω σφιχτο το κιβωτιο στο πόδι. Σε εψαχνα εχθες το απογευμα μηπως του εριχνες μια ματια.

akis_trevor
16/05/2017, 14:52
Φοραει ενα τελικο Race Guns αλλα εχει και το εργοστασιακο. Αυτο που χρειαζεται σιγουρα ειναι καθρεφτες, γιατι τωρα φοραει κατι μικροσκοπικους αλουμινενιους.
Εσυ ενιωθες οτι ειναι σφιχτό το κιβώτιο? Ειναι σαν να θελει λιγη περισσοτερη δυναμη για να μπει η ταχυτητα απο οτι ειμαι συνηθισμένος. Καμία σχεση με το κιβωτιο του Vstrom που ειναι σα βουτηρο.

αν φοραει τελικο,οκ.γιατι το μαμα ειναι πολυ φιμωμενο αποτι φαινεται.
οπως ειπε και ο τολης το κιβωτιο ειναι πολυ...πως να το πω... "συγκεκριμενο" και σκληρο και σιγουρα ακουγεται η πρωτη παρα πολυ.μην σε φοβιζει,φυσιολογικο ειναι.
νομιζω ειναι θεμα συνηθειας αυτο.

takisdemi
17/05/2017, 12:10
Θα ηταν προτιμότερο να δεις μοντέλο με abs!( επειδή ανέφερες χωρίς abs).Μπορεί να σε σώσει απο πτώση σε φρενάρισμα πανικου στους "καθρέφτες" δρόμους των πόλεων κυρίως. Καλες και οι εξατμίσεις αλλά τα φρένα ειναι το Α.

zannisvel
17/05/2017, 12:38
Αν και συμφωνω οτι το ABS ειναι παρα πολυ σημαντικο, αυτο δε σημαινει οτι η απωλεια του θα με αποτρεψει απο το να παρω τη συγκεκριμενη μηχανη. Το FΖ το κοιταζω και ειμαι ετοιμος να το παρω γιατι βρεθηκε μπροστα μου και ειναι πολυ καλη ευκαιρια. Αν εψαχνα να αγορασω μηχανη τοτε λογικα θα ακολουθουσα τη συμβουλη σου και θα πηγαινα στο s2 με ABS, που μαλλον εκει θα καταληξω αν κατι παει στραβα με την αγορα του 800.

zannisvel
14/06/2017, 19:56
:wlae::wlae:

383592

basilis_k6
14/06/2017, 20:46
fz facelift ειναι? :lol:

zannisvel
14/06/2017, 21:00
fz facelift ειναι? :lol:

Με κατάλαβες....:lol:

lykourgi
14/06/2017, 21:07
Να πούμε καλορίζικο;

Bob_o_mastoras
14/06/2017, 21:19
Ωραιο το Fazer!!! :p

Kαλοριζικο και καλοταξιδο!!! :beer:

zannisvel
14/06/2017, 22:02
Να πούμε καλορίζικο;

Να πείτε, να πείτε!!!!

zannisvel
14/06/2017, 22:03
Ωραιο το Fazer!!! :p

Kαλοριζικο και καλοταξιδο!!! :beer:

Ευχαριστώ ρε Bob!

lykourgi
14/06/2017, 22:29
Να πείτε, να πείτε!!!!
Καλοτάξιδο λοιπόν. Να το απολαύσεις με ωραίες βόλτες. :beer:

basilis_k6
14/06/2017, 22:39
με γεια!

BLiTzER
14/06/2017, 22:42
Καλοτάξιδο! Άψογο φαίνεται.

amyroukai
14/06/2017, 23:04
wtf χόντα πήρε; :bawl:


καλοτάξιδο!

doctoras
14/06/2017, 23:13
Αυτο το 600ρι Ι4 μοτερ ειναι αριστούργημα γιατι ενω τα εχει τα γκαζακια του παραλληλα ειναι και πολυ γραμμικό και κανει ανετα την δουλεια του commuter
Ωραιο μπροστινο ανετο αλλα και στιβαρο αλλα χαζο αμορτισερ με λαστιχενια αίσθηση και σημείο που αν το κρατήσεις θα χρειασθεί βελτίωση(αφτερμαρκετ)
Καλορίζικο καλοτάξιδο!

zannisvel
14/06/2017, 23:18
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Hornet. Αύριο με το καλό θα γράψω και λεπτομέρειες.
Απλά να πω ότι είναι το μοντέλο με τις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις οι οποίες πέρασαν και από ένα service.

foogr01
15/06/2017, 01:07
Καλοτάξιδο :beer:

Sapadak
15/06/2017, 06:46
Καλορίζικος

Περιμένουμε εντυπώσεις

devil's animal
15/06/2017, 06:50
καλοριζικο...καλοταξιδο....
:beer::beer:

AristidisZ
15/06/2017, 08:08
:bawl:

Όλοι Honda ρε, που είναι ο NIKOS. ;;;

Καλοτάξιδο Ζαννή !!!
:beer:

akis_trevor
15/06/2017, 09:35
Καλοβολτο το μοτορι φίλε!!:beer:

zannisvel
15/06/2017, 10:54
Σαε ευχαριστω!!!

Λοιπον εχουμε και λεμε. Το Hornet εχει πρωτη αδεια το 2011 ενω ειναι κατασκευης 02/2010 αφου το μαρτυρανε οι ημερομηνιεςτα σωληνακια. Είναι το τελευταιο hornet που βγηκε με αυτο το σουλουπι και εχει απο το εργοστασιο Combined ABS, Ρυθμιζομενες αναρτησεις, και μαυρο σκελετο και ψαλιδι, Επισης εχει 23000 χιλιομετρα, αν και δε βαζω το χερι μου στη φωτια. Τα grips δεν εχουν φθορα, ουτε οι δισκοι δοντι, μονο ο πισω αλλα αυτο το δικαιολογω γιατι ακομα και εγω εχω ενα θεμα με το πισω φρενο.
Το μηχανακι ηταν ακινητο αρκετο καιρο και ο χρονος ειχε αφησει τα σημαδια του. Η αλυσιδα ειχε στεγνωσει και ειχε σκουριασει και η αριστερη τσιμουχα στο καλαμι, μολις εκανα καμια 10αρια χιλιομετρα, αρχισε να δακρυζει. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης με διαβεβαιωσε οτι δε χρειαζεται λαδια-φιλτρα, αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο του εκανα ενα γενικο service με λαδια-φιλτρο, τσιμουχες μπροστα, kωνικα ρουλεμαν τιμονιου, καινουρια υγρα στο συστημα ψυξης, καινουρια υγρα φρενων, και καινουρια αλυσιδα και γραναζια AFAM.
Το μηχανακι εχει πεσει στατικα απο τη δεξια μερια και εχει 2-3 γρατζουνιες στο καπακι του μοτερ. Οχι γδαρσιμο να δειχνει οτι συρθηκε μονο το χρωμα εχει φυγει λιγο και στην αριστερη μερια εχει ενα μικρο βαθουλοματακι στο ντεποζιτο που μαλλον εχει γινει απο πορτα αυτοκινητου η κανα καροτσι super market.
Το μηχανακι το ειδε και το οδηγησε μαστορας αυτοκινητων στο Ναυπλιο για να μου δωσει το ΟΚ (Δε βρηκα μηχανικο για μηχανακια).
Οταν το οδηγησα εγω πρωτη φορα, μου κακοφανηκε και το θεωρησα πολυ αργο και γραμμικο. Μαλλον στο μυαλο μου το ειχα αλλιως, συνηθισμενος και απο το Ζ. Ειμαι 1.82 και λιγο πανω απο 100 kg και κουμπωσα πολυ ωραια και τις 2 ωρες που το οδηγησα μεχρι Αθηνα δεν ειχα κανενα προβλημα με μεση, γονατα παρα μονο με τις αιμοροιδες που βρισκονται σε εξαρση. :lol: Μου πηρε 2 ωρες γιατι αντιλήφθηκα τη διαρροή απο το πιρουνι και ενω ειχα λαδωσει καλα την αλυσιδα οπως και να εχει τη φοβομουν λιγο στην εθνικη. Με το που εφτασα Πειραια το πηγα για Service και το πηρα χθες το βραδυ οπου ουσιαστικα και το δοκιμασα πρωτη φορα. Μεσα στη πολη και ενω το οδηγεις μεχρι τις 4-5Κ ειναι ηρεμο και δε καταλαβαινεις τι ταχυτητα εχεις, ακομα και στη Θησεως εψαχνα την 6, με ο που βγηκα ποταμι και το ανοιξα λιγο εκει καταλαβα οτι κρυβει τα αλογα μετα τις 8-8.5Κ.
Ειναι απολαυστικο το μηχανακι και αφου κανω μερικα χιλιομετρα ακομα για να μου φυγουν τα αγχη μου σχετικα με την αξιοπιστια του θα γραψω ακομα περισσοτερα.
:beer::beer:

noodles
15/06/2017, 11:09
μεγειες μεγειες! καλοβολτο! :beer::beer::beer:

ειχα οδηγησει ενα ιδιο αλλα λιγο παλιοτερο. απιστευτα φιλικο μηχανακι με γραμικο μοτερ, καμια σχεση με το καγκουρομηχανιμα το Ζ750 :p

est
15/06/2017, 11:33
Καλοτάξιδο!! :beer:

Tedvj23
15/06/2017, 12:02
Καλοριζικο!!!:beer:

VANDA
15/06/2017, 12:03
Με γεια! :beer:

sapila racing
15/06/2017, 12:06
Πολύ καλή επιλογή! Καλά χιλιόμετρα. :beer:

Nik0s_Dk
16/06/2017, 11:14
καλοτάξιδο! Καλά πολλά και όμορφα χιλιόμετρα! :beer:

oneos
17/06/2017, 21:27
Καλοριζικο!! Welcome to the club!

7Tolis
18/06/2017, 10:25
Με γειά Ζαννή. Να το χαρείς φίλε!
:beer: :beer:

kyo
18/06/2017, 17:52
καλοριζικο:beer: