PDA

View Full Version : F800GS vs NC750X



ProFanis
30/04/2017, 11:02
Καλησπέρα σε όλους!!

Πολλοί από εσάς από τον τίτλο και μόνο έχετε ήδη σχηματίσει γνώμη ή έχετε εκνευριστει μιας και η σύγκριση είναι λίγο άνιση από άποψη κατανάλωσης, θέση οδηγού, επιδόσεις, κόστος service κτλ. :) , αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για να αποφασίσω ποια θα είναι η επόμενη μοτοσυκλέτα μου.
Οι απαιτήσεις μου είναι κυρίως για χρήση μέσα στην πόλη και μια με 2 φορές το χρόνο να κάνω μικρές εξορμήσεις. Αυτή που μου αρέσει πάρα πολύ είναι η F800GS, αλλά δεδομένου οτι είναι ακριβή και δεν μπορούσα να βρω καλή τιμή σε μεταχειρισμένο, άρχισα να ψάχνω κάτι άλλο. Οπότε κατέληξα με την NC750X την οποία οδήγησα και μου άρεσε αρκετά (manual οχι DCT).

Ο προβληματισμός όμως ξεκίνησε όταν βρήκα μια F800GS του 2009 με 23500 χλμ σε τιμή που "αντέχω" και πλέον είμαι ανάμεσα σε αυτή και την NC750X του 2015 με 9000 χλμ.

Μιλάμε για 6 χρόνια διαφορά. Θεωρείτε οτι η F800 είναι αρκετά παλιά και δεν αξίζει η αγορά της ή ο Γερμανός ξέρει τι κάνει και δεν υπάρχει πρόβλημα (δεδομένου καλής χρήσης);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

lleonidas
30/04/2017, 11:11
Καλωσόρισες στο forum, Φάνη!
Το f800 έχει οff προσανατολισμό.Υπάρχουν φυσικά και κάποια που κυκλοφορούν εντός πόλεων ως καθημερινά εργαλεία οπότε αν σου αρέσει τόσο πολύ...
Ωστόσο για τη χρήση που περιγράφεις το nc είναι η πιο "λογική" λύση + τα 6 χρόνια διαφοράς στην ηλικία.
Σε ενδιαφέρει και κάποιο άλλο μοντέλο (f650gs, versys 650, tiger 800, vstrom 650, tracer 700) ή μόνο αυτά τα δύο ;

panavour
30/04/2017, 11:13
απο εμπορο τα βρηκες η απο ιδιωτη? γιατι 23000 σε 8 χρονια μου φαινονται λιγα

ProFanis
30/04/2017, 11:46
Καλωσόρισες στο forum, Φάνη!
Το f800 έχει οff προσανατολισμό.Υπάρχουν φυσικά και κάποια που κυκλοφορούν εντός πόλεων ως καθημερινά εργαλεία οπότε αν σου αρέσει τόσο πολύ...
Ωστόσο για τη χρήση που περιγράφεις το nc είναι η πιο "λογική" λύση + τα 6 χρόνια διαφοράς στην ηλικία.
Σε ενδιαφέρει και κάποιο άλλο μοντέλο (f650gs, versys 650, tiger 800, vstrom 650, tracer 700) ή μόνο αυτά τα δύο ;

Καλώς σας βρήκα Λεωνίδα!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σχετικά με τα μοντέλα που ανέφερες:
- f650gs: Είναι σαφώς πιο φθηνή απο την f800 αλλά ανήκει περίπου στην ίδια κατηγορία μιας και τα μοντέλα που βρίσκω είναι 7ετίας. Οπότε απο τις απαντήσεις ίσως σχηματίσω γνώμη και για την 650
- versys 650: Ήταν μια απο τις επιλογές, αλλά θα την έβαζα στο ζύγη μόνο για αγορά καινούργιας μιας και το παλιό μοντέλο με το μάτι του κύκλωπα δεν μου αρέσει
- tiger 800: Απλά φοβερή μοτοσυκλέτα. χμμμ πρέπει να ρίξω μια ματιά τι παίζει αν και δεν ξέρω αν θα βρώ καλό μέχρι τα 7000 που μπορώ να διαθέσω
- vstrom 650: nop :)
- tracer 700: Είναι ακριβή για τα γούστα μου

ProFanis
30/04/2017, 11:49
απο εμπορο τα βρηκες η απο ιδιωτη? γιατι 23000 σε 8 χρονια μου φαινονται λιγα

Είναι απο ιδιώτη.
Ναι όντως είναι πολύ λίγα τα χιλιόμετρα. Το εκλογικέυω συγκρίνοντας το δικό μου scooter που είναι του 2008 και έχει 22000 χλμ. Βέβαια το ένα είναι scooter και το άλλο on-off (με περισότερες off τάσεις).
Πολλοί αγοράζουμε μοτοσυκλέτες και δεν τις χρησιμοποιούμε όπως "προτείνει" το εργοστάσιο :) :)

Αλλά δεν παύει να είναι ύποπτο.

panavour
30/04/2017, 12:01
δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο αλλα για την χρηση που το θες ψηφιζω χοντα,επισης για τα λιγοτερα χιλιομετρα και για την αξιοπιστια.

lleonidas
30/04/2017, 12:39
Καλώς σας βρήκα Λεωνίδα!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σχετικά με τα μοντέλα που ανέφερες:
- f650gs: Είναι σαφώς πιο φθηνή απο την f800 αλλά ανήκει περίπου στην ίδια κατηγορία μιας και τα μοντέλα που βρίσκω είναι 7ετίας. Οπότε απο τις απαντήσεις ίσως σχηματίσω γνώμη και για την 650
- versys 650: Ήταν μια απο τις επιλογές, αλλά θα την έβαζα στο ζύγη μόνο για αγορά καινούργιας μιας και το παλιό μοντέλο με το μάτι του κύκλωπα δεν μου αρέσει
- tiger 800: Απλά φοβερή μοτοσυκλέτα. χμμμ πρέπει να ρίξω μια ματιά τι παίζει αν και δεν ξέρω αν θα βρώ καλό μέχρι τα 7000 που μπορώ να διαθέσω
- vstrom 650: nop :)
- tracer 700: Είναι ακριβή για τα γούστα μου
Να είσαι καλά!
Για το νέο versys 650 δες και εδώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF&condition=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF&offer_type=sale&variant=versys&price-from=%3E800&price-to=%3C8000&registration-from=%3E2015&mileage-from=%3E500&engine_size-to=%3C900) ,υπάρχουν λίγα ελαφρώς μεταχειρισμένα κοντά στα χρήματα που διαθέτεις.
Για το tiger 800 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF&condition=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF&offer_type=sale&variant=tiger+800&price-from=%3E800&price-to=%3C8000&registration-from=%3E2010&mileage-from=%3E500&engine_size-to=%3C900&significant_damage=f) υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη διαθεσιμότητα.
Το f650 έχει 19άρη μπροστινό και όχι 21 όπως το f800gs.Από το 2008 είναι δικύλινδρο,αν δεν κάνω λάθος.

anavatis19
30/04/2017, 15:16
θα πηγαινα στο honda nc εγω αναμεσα σε αυτα τα 2. η καταναλωση λενε ειναι ολη ειναι σε επιπεδα παπιου..ενδεικτικα με το βερσυς μου (2016 μοντελο) απο χαιδαρι μεχρι λουτρακι πηγαινοντασ απο παλια εθνικη εγραψε 3.7 λιτρα/100χλμ..φανταζομαι τι θα εγραφε το χοντα...το bmw επισης πρεπει να ειναι πολυ πιο ακριβο σε ανταλακτικα

ProFanis
30/04/2017, 16:02
θα πηγαινα στο honda nc εγω αναμεσα σε αυτα τα 2. η καταναλωση λενε ειναι ολη ειναι σε επιπεδα παπιου..ενδεικτικα με το βερσυς μου (2016 μοντελο) απο χαιδαρι μεχρι λουτρακι πηγαινοντασ απο παλια εθνικη εγραψε 3.7 λιτρα/100χλμ..φανταζομαι τι θα εγραφε το χοντα...το bmw επισης πρεπει να ειναι πολυ πιο ακριβο σε ανταλακτικα

Για να σου κάψει 3,7/100χλμ μάλλον το πηγαίνεις συντηρητικά (εύγε!!) μιας και μέση κατανάλωση του versys είναι 5,2/100 έναντι 4,2/100 του NC. Οπότε μάλλον με το NC θα ξεχνούσες να βάλεις βενζίνη :) :) :)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεδομένου την χρήση που θέλω όντως το NC φαίνεται είναι καλύτερη επιλογή απο οτι το f800

anavatis19
30/04/2017, 16:13
Για να σου κάψει 3,7/100χλμ μάλλον το πηγαίνεις συντηρητικά (εύγε!!) μιας και μέση κατανάλωση του versys είναι 5,2/100 έναντι 4,2/100 του NC. Οπότε μάλλον με το NC θα ξεχνούσες να βάλεις βενζίνη :) :) :)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεδομένου την χρήση που θέλω όντως το NC φαίνεται είναι καλύτερη επιλογή απο οτι το f800

Κοιτα λογω παλιας εθνικης δεν μπορεις να πας και κομματια αλλα δεν υπαρχει και λογος γιατι ο δρομος ειναι κλαφτα στα περισσοτερα σημεια..επισης ηταν χαλαρη εκδρομουλα οποτε η ταχυτητα ηταν γυρω στα 80χλμ μεσο ορο..βεβαια και εγω επαθα πλακα με το νουμερο..και μετρησαμε μαζι με ενα αλλο βερσυς μαλιστα απο το ιδιο σημειο αναχωρησης απλα αυτος δικαβαλος και του εβγαλε 4,3. λογικο αλλα και ταυτοχρονα επιβεβαιωση οτι μετρανε σωστα

basilis_k6
30/04/2017, 16:26
Το θεμα με τα πιστονια νομιζω λυθηκε απο το 08 στα gs. Ψαξτο λιγο ομως

@topos
30/04/2017, 17:05
Κατα πρωτων εφοσων δεν εχεις στο θελω σου χωμα θα ελεγα να προσπερασεις το f800 gs.
Κοιτα προς f650/f700gs (μικρες διαφορες με σημαντικοτερη ισως το διπλο δισκογφρενο μπροστα του δευτερου).
Παντως δεν ξερω σε τι κατασταση τα βρισκεις στην Αθηνα, αλλα εδω κρητη τα περισσοτερα του 9-10 εχουν πεταξει αρκετη σκουρια στο σκελετο/δισκοφρενα/βιδες, και δεν μιλαμε για μηχανακια που τα "βρεχει" το κυμα, 5-10 χλμ μακρια απο την θαλασσα παρκαρουν..
Ισως στο f700 gs να εχουν προσεξει περισσοτερο την βαφη..
Καλα μηχανακια κατα τα αλλα.
Απο καταναλωση ουτε αυτα καινε κατι τρομερο, φιλος με το f650 gs twin βλεπει κατι λιγοτερο απο 5 με χρηση αποκλειστικα πολη,το παιρνει καθε μερα στην δουλεια (6~8χλμ) και δεν κανει χλμετρα γενικα,μπορει να του βγαλει κοντα μηνα με το ιδιο ντεποζιτο.

Κατα τα αλλα το nc700/750 δεν ειναι κακο για την χρηση που περιγραφεις.

Το μειονεκτημα με τα tiger ειναι πως για αρκετο καιρο βγαινανε χωρις abs οποτε ισως χρειαστεις να φτασεις σε πιο καινουργιο (εαν το χρειαζεσαι).

ProFanis
30/04/2017, 17:18
Να είσαι καλά!
Για το νέο versys 650 δες και εδώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF&condition=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF&offer_type=sale&variant=versys&price-from=%3E800&price-to=%3C8000&registration-from=%3E2015&mileage-from=%3E500&engine_size-to=%3C900) ,υπάρχουν λίγα ελαφρώς μεταχειρισμένα κοντά στα χρήματα που διαθέτεις.
Για το tiger 800 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF&condition=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF&offer_type=sale&variant=tiger+800&price-from=%3E800&price-to=%3C8000&registration-from=%3E2010&mileage-from=%3E500&engine_size-to=%3C900&significant_damage=f) υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη διαθεσιμότητα.
Το f650 έχει 19άρη μπροστινό και όχι 21 όπως το f800gs.Από το 2008 είναι δικύλινδρο,αν δεν κάνω λάθος.

Υπάρχουν πράγματι πολλές επιλογές για tiger. Τουλάχιστον περισσότερες απο versys για την Αττική.
Έχει προστεθεί ήδη στον προβληματισμό μου :)

ProFanis
30/04/2017, 17:23
Κατα πρωτων εφοσων δεν εχεις στο θελω σου χωμα θα ελεγα να προσπερασεις το f800 gs.
Κοιτα προς f650/f700gs (μικρες διαφορες με σημαντικοτερη ισως το διπλο δισκογφρενο μπροστα του δευτερου).
Παντως δεν ξερω σε τι κατασταση τα βρισκεις στην Αθηνα, αλλα εδω κρητη τα περισσοτερα του 9-10 εχουν πεταξει αρκετη σκουρια στο σκελετο/δισκοφρενα/βιδες, και δεν μιλαμε για μηχανακια που τα "βρεχει" το κυμα, 5-10 χλμ μακρια απο την θαλασσα παρκαρουν..
Ισως στο f700 gs να εχουν προσεξει περισσοτερο την βαφη..
Καλα μηχανακια κατα τα αλλα.
Απο καταναλωση ουτε αυτα καινε κατι τρομερο, φιλος με το f650 gs twin βλεπει κατι λιγοτερο απο 5 με χρηση αποκλειστικα πολη,το παιρνει καθε μερα στην δουλεια (6~8χλμ) και δεν κανει χλμετρα γενικα,μπορει να του βγαλει κοντα μηνα με το ιδιο ντεποζιτο.

Κατα τα αλλα το nc700/750 δεν ειναι κακο για την χρηση που περιγραφεις.

Το μειονεκτημα με τα tiger ειναι πως για αρκετο καιρο βγαινανε χωρις abs οποτε ισως χρειαστεις να φτασεις σε πιο καινουργιο (εαν το χρειαζεσαι).

Τώρα που ανέφερες το ABS για τα tiger έψαξα και υπάρχει μόνο μια αγγελία που είναι στα μέτρα μου :) και η μοτοσυκλέτα είναι του 2011. Άρα έχουν πέσει αρκετά οι επιλογές.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι μονόδρομος η επιλογή, αλλά μάλλον το NC υπερτερει για την ώρα (για τις δικές μου ανάγκες προφανώς)

lleonidas
30/04/2017, 20:15
Σε κάποιες αγγελίες οι ιδιοκτήτες δεν αναγράφουν στην περιγραφή ότι υπάρχει abs,όπως ας πούμε σε αυτήν (https://www.car.gr/10029881-triumph-tiger-800)

akisx4
30/04/2017, 20:27
Δοκίμασε και το NC με DCT
Το DCT του ταιριάζει καλύτερα

SHOOTER045
30/04/2017, 20:31
BMW με τα 1000 ( για το συγκεκριμένο ε,μην παρεξηγηθω)
Αλλά όχι το f650
To 700 ναι και όχι μονο για το διπλό εμπρός δισκόφρενο.

karellen
30/04/2017, 20:40
To F 650 GS είναι κι αυτό 800 κυβικά,μην μπερδευτείς με το όνομα του μοντέλου!

lleonidas
30/04/2017, 22:19
Υπάρχουν πράγματι πολλές επιλογές για tiger. Τουλάχιστον περισσότερες απο versys για την Αττική.
Έχει προστεθεί ήδη στον προβληματισμό μου :)

Δες και εδώ (https://www.car.gr/10046347-kawasaki-versys-650) αν δε σ'ενοχλεί το σημαδάκι...μόλις τώρα μπήκε η αγγελία!

Bob_o_mastoras
30/04/2017, 23:12
Eφοσον το θελεις για καθημερινο εργαλειο και χωμα δεν προκειται να πατησεις εγω θα προτεινα το NC 750 (με dct αν σε παιρνει οικονομικα) ή το versys 650 ως πιο οικονομικη αλλα και πιο σβελτη επιλογη.
100% θα αποδειχτουν πιο οικονομικες και αξιοπιστες επιλογες σε βαθος χρονου.

@topos
01/05/2017, 06:12
Σε κάποιες αγγελίες οι ιδιοκτήτες δεν αναγράφουν στην περιγραφή ότι υπάρχει abs,όπως ας πούμε σε αυτήν (https://www.car.gr/10029881-triumph-tiger-800)

Δεν νομιζω πως εχει..
Αργησανε πολυ να βαλουνε abs, νομιζω 2+ χρονια απο το λανσαρισμα.

NIKOS.
01/05/2017, 07:15
εφόσον το θες για καθημερινότητα , στην πόλη ,και όχι χώμα λίγα ταξίδια , νομίζω ότι το nc ειναι πιο κατάλληλο προτιμησε όμως το μοντέλο με DCT.

ProFanis
01/05/2017, 07:40
BMW με τα 1000 ( για το συγκεκριμένο ε,μην παρεξηγηθω)
Αλλά όχι το f650
To 700 ναι και όχι μονο για το διπλό εμπρός δισκόφρενο.

Γειά σου SHOOTER045 :)
Έχει ενδιαφέρον η απάντησή σου, αλλά μπορείς να τεκμηριώσεις την άποψή σου;

karellen
01/05/2017, 09:18
Δεν νομιζω πως εχει..
Αργησανε πολυ να βαλουνε abs, νομιζω 2+ χρονια απο το λανσαρισμα.
Έχει.Φαίνεται καθαρά ο διάτρητος δίσκος στην 3 και 4 φωτό,ακόμα και το καλωδιάκι του αισθητήρα του.

AUFGEBRACHT
01/05/2017, 16:41
BMW με τα 1000 ( για το συγκεκριμένο ε,μην παρεξηγηθω)
Αλλά όχι το f650
To 700 ναι και όχι μονο για το διπλό εμπρός δισκόφρενο.

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει 700άρι με μονό δισκόφρενο εμπρός...

MikeG
01/05/2017, 16:54
Προτίμησε το Honda. Για τη χρήση που θέλεις υπερτερεί.

SHOOTER045
01/05/2017, 19:45
Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει 700άρι με μονό δισκόφρενο εμπρός...

Τα πρώτα F 650 gs ,που ήταν δικυλινδρα εν σειρά, είχαν μονό δισκόφρενα εμπρός, διακόπτες και χειριστήρια για γίγαντες.
Ηλιθια διάταξη (ήθελες φλας δεξί, άλλος διακόπτης.Αριστερό άλλος διακόπτης, να το κλεισεις άλλος διακόπτης. Τρια χειριστήρια για μια δουλειά)
Και.έβγαζαν προβληματα

AUFGEBRACHT
01/05/2017, 20:51
Τα πρώτα F 650 gs ,που ήταν δικυλινδρα εν σειρά, είχαν μονό δισκόφρενα εμπρός, διακόπτες και χειριστήρια για γίγαντες.
Ηλιθια διάταξη (ήθελες φλας δεξί, άλλος διακόπτης.Αριστερό άλλος διακόπτης, να το κλεισεις άλλος διακόπτης. Τρια χειριστήρια για μια δουλειά)
Και.έβγαζαν προβληματα

Αυτό λέω κι εγώ, όσα γράφουν F650GS (μιλάμε για τα δικύλινδρα πάντα, ανάθεμα το marketing των Γερμανών) έχουν μονό δισκόφρενο μπροστά, όταν άλλαξε η ονομασία σε 700GS προστέθηκε και 2ο δισκόφρενο, άρα δεν παίζει 700άρι με μονό.

SHOOTER045
02/05/2017, 00:39
Αυτό λέω κι εγώ, όσα γράφουν F650GS (μιλάμε για τα δικύλινδρα πάντα, ανάθεμα το marketing των Γερμανών) έχουν μονό δισκόφρενο μπροστά, όταν άλλαξε η ονομασία σε 700GS προστέθηκε και 2ο δισκόφρενο, άρα δεν παίζει 700άρι με μονό.

Τ ονόμαζαν F 650 GS


381917


381918


Και το 2015 (νομίζω)
Έβγαλαν το f 700gs


Δηλαδή αυτό
381919


Το μοτέρ και των δυο είναι 800cc
Στο μεν πρωτο το ονομάζουν (εμπορικά τουλαχιστον)f 650 gs twin
Και το δεύτερο f 700gs twin.
Το δεύτερο με < ανθρώπινους > διακόπτες στο τιμόνι,διπλό δισκόφρενα εμπρός, και κατα τις ποιο δυνατό απο το πρώτο

Limas_34
02/05/2017, 09:48
F800GS εργαλειο πολεμικο με δυνατο ροπατο μοτερ αλλα για πιο OFF κατασταση. Tiger κ.τ.λ. νεροχυτες για μεσα πολη και αρκετα κουλα προβληματα που εαν σου κατσει στραβη εμπλεξες, με τον τιγρη θα εισαι στα 7-8 λιτρα/100km για πλακα, κατ εμε F800GS και τιγρη μην τα κοιτας διοτι μηλαμε για μηχανη τυπου εργαλειο δουλειας.
Για το F700 δεν ξερω τι και πως οποτε δεν μπορω να πω κατι.

Οι επιλογες σου ειναι δυο, Versys 650 και NC.

Το Versys ειναι λιγο απολα, χωρις να ειναι καπου ιδιαιτερα καλο, εχει πιο γεματο και δυνατο μοτερ σε σχεση με το NC, καλυτερο στησιμο απο το NC, ειναι ψηλοτερο και με πιο τραχιά λειτουργια μοτερ.
Το NC ειναι πιο καθαρα πολη και ηρεμη οδηγηση, οχι οτι δεν βγαινεις και παραεξω βεβαια, αλλα οπως και να το κανεις φτιαχτηκε για πολη, εχει πιο πολιτισμενη-γλυκια λειτουργια μοτερ σε σχεση με το Versys, αισθητα λιγοτερες δονησεις-συντονισμους, αλλα απο θεμα δυναμης θα σου τελειωνει γρηγορα με τα λιγοστα 50κατι αλογα του.
Απο καταναλωση μεσα πολη το Versys με normal-γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5.7Ltr/100Km και το NC στα 5Ltr/100Km, μιλαμε στην ουσια για τα ιδια νουμερα πανω κατω.

Εγω μεταξυ των δυο (ειχα και εγω το δίλημμα οταν αγορασα περυσι μηχανη) επιλεγω Versys 650, για την διαφορα της ιπποδυναμης και του αναποδου μπροστινου και μονο, με το που μαθεις την μηχανη αυτα τα 20κατι αλογα που λειπουν απο το NC θα σου λειψουν και θα τα αναζητας.

Οτι και να επιλεξεις καλα χιλιομετρα να εχεις φιλος.

NIKOS.
02/05/2017, 10:26
Το Versys ειναι λιγο απολα, χωρις να ειναι καπου ιδιαιτερα καλο, εχει πιο γεματο και δυνατο μοτερ σε σχεση με το NC, καλυτερο στησιμο απο το NC, ειναι ψηλοτερο και με πιο τραχιά λειτουργια μοτερ.
Το NC ειναι πιο καθαρα πολη και ηρεμη οδηγηση, οχι οτι δεν βγαινεις και παραεξω βεβαια, αλλα οπως και να το κανεις φτιαχτηκε για πολη, εχει πιο πολιτισμενη-γλυκια λειτουργια μοτερ σε σχεση με το Versys, αισθητα λιγοτερες δονησεις-συντονισμους, αλλα απο θεμα δυναμης θα σου τελειωνει γρηγορα με τα λιγοστα 50κατι αλογα του.
Απο καταναλωση μεσα πολη το Versys με normal-γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5.7Ltr/100Km και το NC στα 5Ltr/100Km, μιλαμε στην ουσια για τα ιδια νουμερα πανω κατω.

.
Τα ίδια νούμερα πάνω κάτω σε κατανάλωση δεν νομίζω με την καμία...
το καλύτερο στήσιμο του versus από που προκύπτει ??
επειδή εχει ανάποδο ? δεν νομίζω ότι αυτό από μόνο του λέει κάτι..... μην ξεχνάς ότι το nc εχει το πιο χαμηλο κέντρο βάρους από όλα στην κατηγορία του ,και οσο πιο χαμηλο κέντρο βάρος ,τοσο πιο ουδέτερη και ευέλικτη συμπεριφορά.
επίσης δεν νομίζω το nc να φτιάχτηκε για πόλη όπως το γράφεις..
το ότι εχει πιο πολιτισμένη λειτουργεία , κινητήρα κτλπ οκ αυτό όμως δεν εχει να κάνει με το ότι φτιάχτηκε για πόλη όπως λες ,απλα ειναι πιο πολιτισμένη και γραμμική η λειτουργεία του κινητήρα.θα συμφωνήσω για τον πιο γεματο κινητήρα του versys ,αλλα μην φαντάζεσαι τρελές διαφορές .
το nc ταξιδεύει μια χαρά με μέσες ταχύτητες ,140/ 160 .

Limas_34
02/05/2017, 10:58
Φιλoς μου με NC700 μεσα Αθηνα με νορμαλ γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5Ltr/100km, το δικο μου Versys 650 ειναι στα 5.7Ltr/100km.
Η προσωπικη μου αποψη πηγαζει απο την οδηγηση του NC700 του φιλου μου αλλα και του δικου μου Versys 650 και ειναι υποκειμενικη βαση των θελω μου.

Το Versys εκτος απο τα αδιαμφισβητητα πλεονεκτημα λογο ανεστραμενου μπροστινου (μικροτερου μη αναρτομενου βαρους - ακαμψιας - καλυτερης πληροφορησης) , διαθετει και πληρης ρυθμισεις καλαμιων, σιγουρα δεν ειναι κορυφαιας ποιοτητας το μπροστινο του, αλλα στο NC ειναι συμβατικο με σχετικα μαλακη ρυθμιση και ανευ περαιτερω ρυθμισεων, για μενα αυτο ειναι μεγαλο μειον. Βεβαια στο Versys απουσιαζει στην πισω αναρτηση το μοχλικο, αλλα εχει το αμορτισερ με τελειως διαφορετικη νοοτροπια διαταξη.

Οσον αφορα τα φρενα, του Versys δηλωνουν πιο εντονα το παρων μετα απο παρατεταμενη χρηση και πιεση σε καταβασεις.
Τελος σε επιδοσεις το NC ειναι παντου αισθητα πιο αργο και ο τροπος οδηγησης του μοτερ του θυμιζει αυτοκινητο με 2 ροδες.
Στα ταξιδια σε Εθνικες Οδους το NC ειναι πιο ξεκουραστο λογο αισθητα λιγοτερο δονησεων, ενω το Versys πιο γεματο σε γκαζι και επιταχυνσεις.

NIKOS.
02/05/2017, 16:08
Φιλoς μου με NC700 μεσα Αθηνα με νορμαλ γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5Ltr/100km, το δικο μου Versys 650 ειναι στα 5.7Ltr/100km.
Η προσωπικη μου αποψη πηγαζει απο την οδηγηση του NC700 του φιλου μου αλλα και του δικου μου Versys 650 και ειναι υποκειμενικη βαση των θελω μου.

Το Versys εκτος απο τα αδιαμφισβητητα πλεονεκτημα λογο ανεστραμενου μπροστινου (μικροτερου μη αναρτομενου βαρους - ακαμψιας - καλυτερης πληροφορησης) , διαθετει και πληρης ρυθμισεις καλαμιων, σιγουρα δεν ειναι κορυφαιας ποιοτητας το μπροστινο του, αλλα στο NC ειναι συμ




βατικο με σχετικα μαλακη ρυθμιση και ανευ περαιτερω ρυθμισεων, για μενα αυτο ειναι μεγαλο μειον. Βεβαια στο Versys απουσιαζει στην πισω αναρτηση το μοχλικο, αλλα εχει το αμορτισερ με τελειως διαφορετικη νοοτροπια διαταξη.

Οσον αφορα τα φρενα, του Versys δηλωνουν πιο εντονα το παρων μετα απο παρατεταμενη χρηση και πιεση σε καταβασεις.
Τελος σε επιδοσεις το NC ειναι παντου αισθητα πιο αργο και ο τροπος οδηγησης του μοτερ του θυμιζει αυτοκινητο με 2 ροδες.
Στα ταξιδια σε Εθνικες Οδους το NC ειναι πιο ξεκουραστο λογο αισθητα λιγοτερο δονησεων, ενω το Versys πιο γεματο σε γκαζι και επιταχυνσεις.
είμαι κάτοχος nc 700dct και δεν έχω δει ποτέ τέτοια κατανάλωση σε νορμάλ οδηγήσει.
διαφωνώ για τα φρένα το nc εχει C-ABS που ειναι από τα καλντέρα φρένα που έχουν φορέσει σε πολλές μότο .
το μπροστινο του nc ειναι μια χαρά ούτε μαλακό ούτε σκληρο ,και πίσω το μοχλικο εννοείται ανώτερο από το σκέτο αμορτισέρ του versys ,σε επιδόσεις ναι ειναι λίγο καλύτερο ,αλλα η διάφορα φαίνεται στα ψηλά χλμ ..
αυτό που γραφής όμως στο πρώτο πόστ έρχεται σε αντίθεση μ αυτό που λες στο δεύτερο στο πρώτο γραφής ότι το nc φτιάχτηκε για πόλη ..,,και στο δεύτερο πόστ γράφεις ότι στα ταξίδια το nc ειναι πιο ξεκούραστο ,πως γίνεται αυτό???
νταξει βασικά ειναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκια.

ProFanis
02/05/2017, 23:17
είμαι κάτοχος nc 700dct και δεν έχω δει ποτέ τέτοια κατανάλωση σε νορμάλ οδηγήσει.
διαφωνώ για τα φρένα το nc εχει C-ABS που ειναι από τα καλντέρα φρένα που έχουν φορέσει σε πολλές μότο .
το μπροστινο του nc ειναι μια χαρά ούτε μαλακό ούτε σκληρο ,και πίσω το μοχλικο εννοείται ανώτερο από το σκέτο αμορτισέρ του versys ,σε επιδόσεις ναι ειναι λίγο καλύτερο ,αλλα η διάφορα φαίνεται στα ψηλά χλμ ..
αυτό που γραφής όμως στο πρώτο πόστ έρχεται σε αντίθεση μ αυτό που λες στο δεύτερο στο πρώτο γραφής ότι το nc φτιάχτηκε για πόλη ..,,και στο δεύτερο πόστ γράφεις ότι στα ταξίδια το nc ειναι πιο ξεκούραστο ,πως γίνεται αυτό???
νταξει βασικά ειναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκια.

Φίλε Νίκο ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή τείνω να αγοράσω το nc750 (Manual), θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποια προβλήματα με το nc700 σου.
Αυτό που μου λείπει πάρα πολύ από το scooter μου είναι το αδύναμο γκάζι όταν πραγματικά το χρειάζεσαι, πχ προσπέραση. Πως συμπεριφέρεται το δικό σου σε τέτοιες περιπτώσεις;

NIKOS.
03/05/2017, 03:17
Φίλε Νίκο ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή τείνω να αγοράσω το nc750 (Manual), θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποια προβλήματα με το nc700 σου.
Αυτό που μου λείπει πάρα πολύ από το scooter μου είναι το αδύναμο γκάζι όταν πραγματικά το χρειάζεσαι, πχ προσπέραση. Πως συμπεριφέρεται το δικό σου σε τέτοιες περιπτώσεις;
Μην ανησυχείς δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα ,πανω σ αυτά που αναφέρεις μια χαρά γκάζι εχει το μηχανακι , και μέχρι τα 160/170 γεμίζει πολύ γρήγορα !
ειναι ευέλικτο ,και με πολύ καλή γεωμετρία ειδικά σε γρήγορα κλειστά στροφιλικια και σταθερο σε μεγάλες ταχύτητες !
τα αρνητικά που ακούς τα περισσότερα ειναι ράδιο αρβυλα από άτομα που το έχουν δει μόνο σταματημένο ,και δεν το έχουν οδηγήσει , εάν δεν είσαι κανγκουρας του τύπου θέλω φανάρι φανάρι να 200αριζω , μια χαρά γκάζι εχει! η τελική του ειναι γύρω στα 180/185 που την πιάνει άνετα ,από κει και περα ανεβάζει κ άλλο αλλά με πιο αργο ρυθμο σε ίσιο δρομο με άπνοια έχω δει 197/198 ,νομιζω ότι ειναι μια χαρά αυτές οι ταχύτητες .Διαβασε εδώ στο τέλος της σελίδας της εντυπώσεις από καποιο μέλος που ήταν ανάμεσα σε vstrom, versys ,κτλ.. και τελικά πήρε nc.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152470&page=7

Limas_34
03/05/2017, 07:41
Το NC για πολη ειναι η καλυτερη επιλογη, εαν εχεις scooter και θελεις να κανεις την μεταβαση σε μηχανη αλλα εχεις τους ενδιασμους σου πας στο NC και ξεμπερδευεις, ειναι μια μηχανη τυπου παπι, οι επιδοσεις τις ειναι αργες για τα δεδομενα των μοτοσυκλετων διοτι η Honda δινει εμφαση στην οικονομια καυσιμου και οχι στην οδηγικη απολαυση.

Αυτο που ανεφερες οτι Versys 650 και NC700 εχουν σχεδον τις ιδιες επιδοσεις ειναι ατοπο Νικο, το NC700 μενει πισω κολονες στα 0-100Km και στα 0-160Km αστο χανεται στου καθρεπτες.
Ενδεικτικα το NC700 εχει 0-100 6,10Sec το DCT και 7,10Sec το manual, το Versys παιζει 0-100Km στα 4.10Sec δευτερολεπτα.

Επισης δεν το εχω δει μονο σταματημενο, αλλα το εχω οδηγησει τοσο σε Test Ride αλλα και τραμπα με τον φιλο μου το εχω πιλοταρει τοσο εντος, αλλα και εκτος πολης για αρκετα χιλιομετρα.
Εαν ο γνωμονας σου ειναι η οικονομια πας σε NC, για κανεναν αλλον λογο η επιλογη του.

Στο σημειο που γραφω για τα ταξιδια λεω το εξης αλλα δεν το καταλαβες....
Το NC προσανατολιζεται για χρηση πολης, ειναι μια μηχανη χαμηλων επιδοσεων με γνωμονα την οικονομια, με τα 50 αλογα του δεν νιωθεις το σισθημα της ασφαλειας για οδηγηση σε Εθνικες Οδους και εν συγκριση με το Versys, το NC εχει το πλεονεκτημα των λιγοτερων δονησεων και πιο ξεκουραστης οδηγησης, αυτο λεω.

Εν τελη Versys 650 και NC700 δεν μπορουν να συγκριθουν διοτι ειναι μηχανες για διαφορετικο αγοραστικο κοινο και σκοπο.

AristidisZ
03/05/2017, 08:09
0-100 το versys σε 4 δευτερόλεπτα ;

Μπορώ να δω specs κάπου παρακαλώ ;

Limas_34
03/05/2017, 08:32
Τα νουμερα επιδοσεων που αναφερω ειναι για 0-100Κμ με ενδειξεις κοντερ, με GPS και τα 2 μηχανακια ειναι λιγο πιο αργα στο 0-100Κμ λογο σφαλματος του κοντερ.

381956

http://i63.tinypic.com/2mnrixh.jpg

AristidisZ
03/05/2017, 08:34
Εντελώς φιλικά, αυτό που δείχνεις δε λέγεται specification ενός οχήματος

Όχι ότι το αμφισβητώ, απλά μου έκανε εντύπωση το νούμερο...

BLiTzER
03/05/2017, 08:44
Το MCN δίνει 4,86s για το Versys, σε τεστ του 2010 που βρήκα. Δεν ξέρω πόσο πιο γρήγορο μπορεί να είναι το καινούριο. 3,8s για το ΜΤ. :smokin:

3,9s για το F800GS του 2009.

4,9s για το NC700X. Δε βρήκα για το 750.

Ωστόσο για το Versys, το MCN γράφει: "although the clutch did not fade, launching the Versys during the 1/4 mile testing proved a challenge. If launch rpm were too low, the engine would bog, and if too high, would result in an instantaneous wheelie. Granted, drag racing was never intended to be one of this motorcycle's strong suits, but I do wish that the results of this testing could have been a better reflection of the parallel's twin performance."

Limas_34
03/05/2017, 08:44
Εντελώς φιλικά, αυτό που δείχνεις δε λέγεται specification ενός οχήματος

Όχι ότι το αμφισβητώ, απλά μου έκανε εντύπωση το νούμερο...

Versys 650 (2015-16-17)
Μέγιστη ισχύς 51kW (69hp) / 8.500rpm
Μέγιστη ροπή 6,5kgm (64Nm) 7.000rpm

Versys 650 (2007-2014)
Μέγιστη ισχύς 48,4kW (65hp) / 8,000 rpm
Μέγιστη ροπή 61Nm (6,2 kgf) / 6.800 rpm

Limas_34
03/05/2017, 08:45
Το MCN δίνει 4,86s για το Versys, σε τεστ του 2010 που βρήκα. Δεν ξέρω πόσο πιο γρήγορο μπορεί να είναι το καινούριο. 3,8s για το ΜΤ. :smokin:

3,9s για το F800GS του 2009.

4,9s για το NC700X. Δε βρήκα για το 750.


Μονο σε δρομο τυπου "χαραδρα-γκρεμος" θα κανει το NC700 τα 0-100Km σε 4.9Sec με GPS μετρηση.....
https://www.youtube.com/results?search_query=nx700+0-100

https://www.youtube.com/watch?v=0uDoo5nB8DE

vantonopoulos
03/05/2017, 08:49
F800GS εργαλειο πολεμικο με δυνατο ροπατο μοτερ αλλα για πιο OFF κατασταση. Tiger κ.τ.λ. νεροχυτες για μεσα πολη και αρκετα κουλα προβληματα που εαν σου κατσει στραβη εμπλεξες, με τον τιγρη θα εισαι στα 7-8 λιτρα/100km για πλακα, κατ εμε F800GS και τιγρη μην τα κοιτας διοτι μηλαμε για μηχανη τυπου εργαλειο δουλειας.
Για το F700 δεν ξερω τι και πως οποτε δεν μπορω να πω κατι.

Οι επιλογες σου ειναι δυο, Versys 650 και NC.

Το Versys ειναι λιγο απολα, χωρις να ειναι καπου ιδιαιτερα καλο, εχει πιο γεματο και δυνατο μοτερ σε σχεση με το NC, καλυτερο στησιμο απο το NC, ειναι ψηλοτερο και με πιο τραχιά λειτουργια μοτερ.
Το NC ειναι πιο καθαρα πολη και ηρεμη οδηγηση, οχι οτι δεν βγαινεις και παραεξω βεβαια, αλλα οπως και να το κανεις φτιαχτηκε για πολη, εχει πιο πολιτισμενη-γλυκια λειτουργια μοτερ σε σχεση με το Versys, αισθητα λιγοτερες δονησεις-συντονισμους, αλλα απο θεμα δυναμης θα σου τελειωνει γρηγορα με τα λιγοστα 50κατι αλογα του.
Απο καταναλωση μεσα πολη το Versys με normal-γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5.7Ltr/100Km και το NC στα 5Ltr/100Km, μιλαμε στην ουσια για τα ιδια νουμερα πανω κατω.

Εγω μεταξυ των δυο (ειχα και εγω το δίλημμα οταν αγορασα περυσι μηχανη) επιλεγω Versys 650, για την διαφορα της ιπποδυναμης και του αναποδου μπροστινου και μονο, με το που μαθεις την μηχανη αυτα τα 20κατι αλογα που λειπουν απο το NC θα σου λειψουν και θα τα αναζητας.

Οτι και να επιλεξεις καλα χιλιομετρα να εχεις φιλος.

Απλά για τον εμπλουτισμό των καταναλώσεων, με Tiger 955i μικτή χρήση Αθήνα, Κιφησό κτλ. 6,7 l/100km, Αθήνα-Θεσσαλονίκη από εθνική 5,9 με συνεπιβάτη και τριβάλιτσο φορτωμένο ταχύτητες 130-140.
Δεν πιστεύω το 800 που είναι πιο σύγχρονο να καίει παραπάνω.

amyroukai
03/05/2017, 09:03
το 800GS στα περισσότερα έντυπα χωρίς κυνηγητό γράφουν ότι πέφτει κάτω από 5λ/100 (σε τεστ στο ΜΟΤΟ πλησίαζε τα 4, το NC θεωρητικά καίει λιγότερο ακόμα)

Επίσης είναι από τα λίγα μηχανάκια που είναι φτιαγμένα για ψηλούς, με πολύ άνετη θέση οδήγησης για χέρια και πόδια. Το NC είναι αρκετά στριμωγμένο, συγκριτικά.

Το κακό με το 09 μοντέλο είναι πως έχει πιθανότητες να εμφανίσει την βλάβη στο φανάρι και στα πηνία και όταν κάνεις βαλβίδες, θέλει έναν μερακλή μηχανικό να δει καδένα εκκεντροφόρων, τεντωτήρα και οδηγούς. Αν έχει αλλάξει φως/πηνίο ο πρώην ιδιοκτήτης, εκεί θα πήγαινα. Βέβαια σκέφτομαι με βάση τα δικά μου "θέλω", που είναι για ένα όχημα που και θα κάνει τα πάντα και τα κοάλα κάθε μέρα ΚΑΙ δεν θα κολλήσει σε όποιο δρόμο/χωματόδρομο βρει μπροστά του σε βόλτα ή σε διακοπές, γιατί τις ασφάλτινες πάνω κάτω τις εξαντλήσαμε ή λιγόστεψαν οι "άγνωστες" και έχει πολύ ψωμί στο offroad.




Κύριοι με τα βέρσυς και τα NC, παρακαλώ μαζέψτε τα πουλάκια σας από ΟΛΑ τα νήματα που τα έχετε κάνει καυγαδάκι για το ποιός την έχει πιο μεγάλη. Δεν ενδιαφέρει κανέναν ποιός "κερδίζει" γιατί είναι προφανές ότι για τον κάθε έναν από εσάς κερδίζει αυτό που αγόρασε.

Limas_34
03/05/2017, 09:05
Απλά για τον εμπλουτισμό των καταναλώσεων, με Tiger 955i μικτή χρήση Αθήνα, Κιφησό κτλ. 6,7 l/100km, Αθήνα-Θεσσαλονίκη από εθνική 5,9 με συνεπιβάτη και τριβάλιτσο φορτωμένο ταχύτητες 130-140.
Δεν πιστεύω το 800 που είναι πιο σύγχρονο να καίει παραπάνω.

Και το δικο μου εαν το παω με αλλαγες στις 4000 στροφες καταναλωνει 4.2Ltr/100Km μεσα Αθηνα.
Μιλαμε για νορμαλ-γρηγορη οδηγηση οχι να παει σβηστη η μηχανη και να τρεμουμε να ανεβασουμε στροφες.
Να ακουμε και κανα κοφτη 1τη 2ρα 3τη σε κανα φαναρι που και που.

NIKOS.
03/05/2017, 09:09
Το NC για πολη ειναι η καλυτερη επιλογη, εαν εχεις scooter και θελεις να κανεις την μεταβαση σε μηχανη αλλα εχεις τους ενδιασμους σου πας στο NC και ξεμπερδευεις, ειναι μια μηχανη τυπου παπι, οι επιδοσεις τις ειναι αργες για τα δεδομενα των μοτοσυκλετων διοτι η Honda δινει εμφαση στην οικονομια καυσιμου και οχι στην οδηγικη απολαυση.

Αυτο που ανεφερες οτι Versys 650 και NC700 εχουν σχεδον τις ιδιες επιδοσεις ειναι ατοπο Νικο, το NC700 μενει πισω κολονες στα 0-100Km και στα 0-160Km αστο χανεται στου καθρεπτες.
Ενδεικτικα το NC700 εχει 0-100 6,10Sec το DCT και 7,10Sec το manual, το Versys παιζει 0-100Km στα 4.10Sec δευτερολεπτα.

Επισης δεν το εχω δει μονο σταματημενο, αλλα το εχω οδηγησει τοσο σε Test Ride αλλα και τραμπα με τον φιλο μου το εχω πιλοταρει τοσο εντος, αλλα και εκτος πολης για αρκετα χιλιομετρα.
Εαν ο γνωμονας σου ειναι η οικονομια πας σε NC, για κανεναν αλλον λογο η επιλογη του.

Στο σημειο που γραφω για τα ταξιδια λεω το εξης αλλα δεν το καταλαβες....
Το NC προσανατολιζεται για χρηση πολης, ειναι μια μηχανη χαμηλων επιδοσεων με γνωμονα την οικονομια, με τα 50 αλογα του δεν νιωθεις το σισθημα της ασφαλειας για οδηγηση σε Εθνικες Οδους και εν συγκριση με το Versys, το NC εχει το πλεονεκτημα των λιγοτερων δονησεων και πιο ξεκουραστης οδηγησης, αυτο λεω.

Εν τελη Versys 650 και NC700 δεν μπορουν να συγκριθουν διοτι ειναι μηχανες για διαφορετικο αγοραστικο κοινο και σκοπο.
καλημέρα , εγώ φίλε μου στο ταξίδι μια χαρά ασφάλεια νοιώθω ,δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να μην νοιώθεις ασφάλεια με ενα όχημα που ταξιδεύει άνετα με ταχύτητες 140-160 χλμ .
δεν αναφέρομαι σε εσένα λέγοντας ότι πολύ γράφουν χωρίς καν να το έχουν οδηγήσει , αλλά γενικότερα .
δεν ειπα ποτέ ότι έχουν σχεδόν ίδιες επιδόσεις σαφώς και το Kawasaki ειναι πιο γρηγορο , αυτό που ειπα ειναι ότι οι διαφορές αυτές αυτες φαίνονται στα πολλά χλμ 120+ από κει και πάνω .
ακόμα και δεχτώ τα δυο δευτερόλεπτα διάφορα που αναφέρεις δεν νομίζω ότι ειναι καμία τρελη διάφορα για το δρομο , για πιστα ίσως.
παρ όλα αυτά σε ανοίγματα που έχω κάνει εγώ μέσα στην πόλη οι διαφορές ήταν πολύ μικρές στην πράξη και αυτό οφείλεται μάλλον στο dct γιατί για να απόδοση σωστά το versys , φανάρι φαναρι , πρέπει οδηγος να κάνει της αλλαγές στο ιδανικο σημείο ,μια κακή αλλαγή να κάνει να δυο δευτερόλεπτα που παρουσιάζεις διάφορα ,σε αντίθεση με το dct που πάντα κάνει της αλλαγές στο sport mode στο ιδανικο σημείο!
εντάξει δεν διαφωνούμε επί της ουσίας σίγουρα το Kawasaki ειναι πιο γρηγορο αλλά χαμηλά η διαφορές νομίζω δεν γίνονται αισθητές ψηλά ναι ,απο κει και περα εάν κάποιος θέλει ενα μηχανακι για όλες της χρήσεις νομίζω ότι το πακέτο του nc ειναι πιο πλήρες ,χωρις να θέλω να πω ότι ειναι κακό το versus ,απλα ειναι για πιο ινδιανικη χρήση,νομιζω .
το nc 700 ειναι στους 52,5 ίππους και το 750 στους 54,5 . νομίζω ότι ειναι μια χαρά για κάποιον που ψαχνει ενα μηχανακι γενικής χρήσης ,με μια σειμειωση αν κάποιος οδηγήσει το dct και δεν ξερει πόσους ίππους εχει σίγουρα θα νομίζει ότι εχει παραπάνω ίππους γιατί το dct μαζί με την ροπή από χαμηλά το κάνουν να κινητά ειδικά στης μεσαίες ταχύτητες πολύ γρήγορα .
από κει και περα σαφώς τα άλογα του versus ειναι πιο γρήγορα αλλά αυτό από μόνο του τουλάχιστον σε εμένα εάν αγόραζα μηχανή δεν θα έλεγε τίποτα.Και θεωρώ ότι το nc ειναι πιο πλήρες και πιο γενικής χρήσης μηχανακι ,χωρις να ειναι από τα πιο γρήγορα της κατηγορίας ειναι όμως νομίζω το πιο ολοκληρωμένο για κάποιον που θέλει ενα όχημα για την καθημερινότητα ,για ταξιδάκια , κτλπ γενικώς το θεωρώ πιο εύχρηστο στην καθημερινότητα.

BLiTzER
03/05/2017, 09:14
Και καταλήγουμε, λοιπόν, στο ότι το κάθε μηχανάκι απευθύνεται ουσιαστικά σε διαφορετικό κοινό. Το NC έχει να προσφέρει οικονομία και ευκολία στην οδήγηση, ενώ το Versys απευθύνεται σε κάποιον που θέλει κάτι πιο διασκεδαστικό, με κάτι τις παραπάνω στις επιδόσεις.

Είδατε; Μια πρόταση αρκεί.

NIKOS.
03/05/2017, 09:28
Και καταλήγουμε, λοιπόν, στο ότι το κάθε μηχανάκι απευθύνεται ουσιαστικά σε διαφορετικό κοινό. Το NC έχει να προσφέρει οικονομία και ευκολία στην οδήγηση, ενώ το Versys απευθύνεται σε κάποιον που θέλει κάτι πιο διασκεδαστικό, με κάτι τις παραπάνω στις επιδόσεις.

Είδατε; Μια πρόταση αρκεί.
σωστος....δεν έμπαινες, από την αρχή να το γράψεις να μην κάνουμε σεντόνια...αχαχαχαχααχα έτσι ακριβώς όπως τα λες ...ηλικια ,χρηση , το mode που ειναι ο καθένας η οι ανάγκες του , κάνουν για κάποιον ιδανική μια μηχανή.

vantonopoulos
03/05/2017, 10:41
Και το δικο μου εαν το παω με αλλαγες στις 4000 στροφες καταναλωνει 4.2Ltr/100Km μεσα Αθηνα.
Μιλαμε για νορμαλ-γρηγορη οδηγηση οχι να παει σβηστη η μηχανη και να τρεμουμε να ανεβασουμε στροφες.
Να ακουμε και κανα κοφτη 1τη 2ρα 3τη σε κανα φαναρι που και που.

Φίλος δεν οδηγώ έτσι να μην κάψω, έλα πάρε το μηχανάκι μου για ένα μήνα δοκιμή, τέλος από εμένα, είσαστε οι καλλίτεροι, μην σας ρυπαίνω το θέμα.
Να χαίρεστε τις κούκλες σας.

ProFanis
23/05/2017, 21:47
Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.

Τελικά η νέα μου μηχανή είναι nc750x.

Μετά από καιρό θα μπω για να σας πω τις εντυπώσεις μου! :) :) :)

anavatis19
23/05/2017, 23:38
Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.

Τελικά η νέα μου μηχανή είναι nc750x.

Μετά από καιρό θα μπω για να σας πω τις εντυπώσεις μου! :) :) :)

καλοταξιδο!!!

NIKOS.
24/05/2017, 06:07
Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.

Τελικά η νέα μου μηχανή είναι nc750x.

Μετά από καιρό θα μπω για να σας πω τις εντυπώσεις μου! :) :) :)
εάν πήρες το dct , στην αρχή προσεκτικά γιατί το φρενο θέλει συνήθεια λόγω της ιδιαίτερης θέσης , φρένων ταχυτήτων συν -πλην κλπ
καλοταξιδο με άπειρα χλμ !!