PDA

View Full Version : 1150gs/adv ή 1200gs???



Palios-neos
22/11/2005, 09:29
Αγαπητοί συμφορμήτες θα ήθελα τη γνώμη σας στο δίλημα το οποίο αντιμετωπίζω.

Πρόκειται να μπώ στην οικογένεια των κατόχων Gs σε 2 μήνες:D

Δεν πρόκειται να δώσω χρήματα για αγορά καινούργιας ........αλλά για αγορά μιας καλομεταχειρισμένης Gs.

Η χρήση της μηχανής θα είναι κυρίως για σαββατοκύριακα βόλτες και ταξίδια . Αυτός είναι ο αρχικός μου σχεδιασμός άν και φίλοι μου λένε ότι αν μάθεις με τη μηχανή δεν μπρόκειται μετά να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο.Είδωμεν. Μηχανή είναι πρώτη φορά που αγοράζω. Εδώ και 10-15 χρόνια νοίκιαζα και νοικιάζω μηχανές scooter κλπ κατα τις καλοκαιρινές διακοπες. Φέτος στην Κρήτη είχα μία Africa.
Έχω ύψος 190.

To δίλημμα μου είναι το εξής:

Το ποσό που πρόκειται να διαθέσω είναι περίπου 10.000 ευρώ.

Αρχικά σκεφτόμουν να κοιτάξω για Gs 1200 μοντέλο 2004. Φίλοι όμως μου ανέφεραν να μην το κάνω αλλά να κοιτάξω για Gs1150 ή 1150 ADV. Μου ανέφεραν ότι είναι δοκιμασμένο μηχανάκι χωρίς τα προβλήματα αξιοπιστίας της 1200. Παρέχει μεγαλύτερη προστασία στον αναβάτη στα ταξίδια (αέρας κλπ). Οι ίδιοι είχαν το 1150 και το πούλησαν για το 1200. Απογοητεύτηκαν και το έδωσαν μέσα σε 4-6 μήνες για να ξαναπάρουν το 1150. Δύο φίλοι έκαναν την ίδια δουλειά. Προσωπικά το έχω δεί σε αγγελία κάτοχος 1200 να θέλει να την ανταλλάξει με 1150.
Το 1200 απο την άλλη είναι ποιό μαζεμένο. Ελαφρύτερο, οικονομικότερο, ποιό ευέλικτο στην κίνηση και στο χώμα.
Παρακολουθώ και το Forum του Adventure rider όπου στο Gspot δεν λένε και τα καλύτερα λόγια για το 1200 σε σχέση με το 1150.

Το 1150GS σε σχέση με το ADV ξέρω ότι έχει τις εξής διαφορές:

Περισσότερα προστατευτικά
Μεγαλύτερο ρεζερβουάρ
ισχυρότερη βάση για βαλίτσες
και ποιό φαρδιά σέλα

η διαφορά του σε κιλά ελάχιστη

υπάρχει κάτι άλλο?

Μεταξύ αυτών των 2?

Ποιά είναι η γνώμη σας γενικότερα?

Φιλικούς χαιρετισμούς






:wave2:

Palios-neos
22/11/2005, 10:38
Ανατρέχοντας σε παλαιότερα post βρήκα κάποιες απαντήσεις απο τον spike σχετικά με 1150 vs 1200
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9377

εκτός αν έχετε να προσθέσετε κάτι άλλο.

Σε σχέση με το 1150 GS VS 1150ADV τί λέτε?

Nik0s
22/11/2005, 10:44
Αν είσαι μεταξύ αυτών των δύο, εγώ θα σου
πρότεινα το 1150 Adventure.

Πιο δοκιμασμένο, πιο αξιόπιστο, πιο ταξιδιάρικο.
Έχει λιγότερα ηλεκτρονικά από τα καινούργια GS
το οποίο σημαίνει λιγότερα προβλήματα.

Επίσης για μένα το παλιό Adventure έχει μια
αγριάδα κι ένα look πολύ πετυχημένο.

Ότι και να αποφασίσεις, καλά ψώνια !

:wave2:

Palios-neos
22/11/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν είσαι μεταξύ αυτών των δύο, εγώ θα σου
πρότεινα το 1150 Adventure.

Πιο δοκιμασμένο, πιο αξιόπιστο, πιο ταξιδιάρικο.
Έχει λιγότερα ηλεκτρονικά από τα καινούργια GS
το οποίο σημαίνει λιγότερα προβλήματα.

Επίσης για μένα το παλιό Adventure έχει μια
αγριάδα κι ένα look πολύ πετυχημένο.

Ότι και να αποφασίσεις, καλά ψώνια !

:wave2:

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Μαζεύω γνώμες απο τώρα, έτσι ώστε να είμαι σίγουρος για την επιλογή που θα κάνω....:a54:

Ο χειμώνας ήρθε οπότε θα ψάξω να βρώ ένα καλομεταχειρισμένο εργαλείο, με όσο λιγότερα χιλιόμετρα γίνετε. Το καινούργιο ADV βγήκε οπότε αν καταλήξω στο 1150 ADV , πιστεύω ότι θα το βρώ και σε καλύτερες τιμές απο ότι τώρα.

Δεν βρίσκω την ώρα να αρχίσουμε τις βόλτες.........:a2: :a2: :beer:

lord_dimos76
22/11/2005, 11:41
φιλε,μια και πηρα πριν απο 4 μηνες μεταχειρισμενο 1150gs,μπορω να σου πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το εργαλειο.η διαφορα τιμης του δε με το adventure,ηταν τον αυγουστο κατα μεσο ορο 1000+ ευρω,που για μενα δεν αξιζουν ουσιαστικα.μη νομιζεις οτι η διαφορα τους θα μειωθει ιδιαιτερα τωρα που βγηκε το νεο adv,γιατι οι bmw γενικα ειναι μηχανες με υψηλη μεταπωλητικη αξια.
το θεμα ειναι οτι με τα λεφτα που εχεις σκοπο να δωσεις,το 1200 αποκλειεται,γιατι ειναι ακριβο,ακομα και μεταχειρισμενο,οποτε οποιαδηποτε αλλη κουβεντα περι του συγκεκριμενου μοντελου,ειναι περιττη.
παντως το 1150 gs ειναι ιδανικη επιλογη πιστευω.φτηνοτερο,πιο μαζεμενο,ελαφρυτερο(εστω και λιγο,οταν μιλαμε ομως για μηχανες στα 220 κιλα,καλο θα ηταν να γλιτωναμε και κανενα)oποτε καλυτερη αναλογια βαρους-ισχυος!
αυτα!:eyepop:

Palios-neos
23/11/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
φιλε,μια και πηρα πριν απο 4 μηνες μεταχειρισμενο 1150gs,μπορω να σου πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το εργαλειο.η διαφορα τιμης του δε με το adventure,ηταν τον αυγουστο κατα μεσο ορο 1000+ ευρω,που για μενα δεν αξιζουν ουσιαστικα.μη νομιζεις οτι η διαφορα τους θα μειωθει ιδιαιτερα τωρα που βγηκε το νεο adv,γιατι οι bmw γενικα ειναι μηχανες με υψηλη μεταπωλητικη αξια.
το θεμα ειναι οτι με τα λεφτα που εχεις σκοπο να δωσεις,το 1200 αποκλειεται,γιατι ειναι ακριβο,ακομα και μεταχειρισμενο,οποτε οποιαδηποτε αλλη κουβεντα περι του συγκεκριμενου μοντελου,ειναι περιττη.
παντως το 1150 gs ειναι ιδανικη επιλογη πιστευω.φτηνοτερο,πιο μαζεμενο,ελαφρυτερο(εστω και λιγο,οταν μιλαμε ομως για μηχανες στα 220 κιλα,καλο θα ηταν να γλιτωναμε και κανενα)oποτε καλυτερη αναλογια βαρους-ισχυος!
αυτα!:eyepop:

THANKS MY LORD!!!!!!!!!! ;)

Αλλά.......νομίζω ότι η ADV θα είναι καλύτερη.

Ότι και να λέμε πάντως πρέπει να τις καβαλήσω και τις 2 για να πω με σιγουριά.

Έμαθα κάποια σημαντικά πραγματάκια στο ακόλουθο thread που έκανε post ένας Έλληνας.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=106056

και άλλη μία συζήτηση
εδώ
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=101906

:beer: :beer: :beer:
:beer:

lord_dimos76
23/11/2005, 16:37
ΟΤΙ ΠΕΙΣ,ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!:beer:
ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΣΤ RIDE...:alien:

Palios-neos
24/11/2005, 05:46
Καλημέρα!:sun:

Για να δούμε.....Θα γίνει το test ride αλλά θα καθυστερήσει κανένα μήνα. Να πάρουμε και το δώρο.....:winka:

Οι άλλοι Gsάκιδες όμως πού χάθηκαν?????:cool:

:beer:

Giannis_L
24/11/2005, 10:39
Εγω θα σου ελεγα να κανεις τεστ και τα δυο...αν και με μια λεξη εγω προτεινω...ΕΞΕΛΙΞΗ...

matmat
24/11/2005, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν είσαι μεταξύ αυτών των δύο, εγώ θα σου
πρότεινα το 1150 Adventure.

Πιο δοκιμασμένο, πιο αξιόπιστο, πιο ταξιδιάρικο.
Έχει λιγότερα ηλεκτρονικά από τα καινούργια GS
το οποίο σημαίνει λιγότερα προβλήματα.

Επίσης για μένα το παλιό Adventure έχει μια
αγριάδα κι ένα look πολύ πετυχημένο.

Ότι και να αποφασίσεις, καλά ψώνια !

:wave2:


:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:
με βρίσκη απόλυτα σύμφωνο!!!

Giannis_L
24/11/2005, 11:17
χωρις παρεξηγηση βεβαια..

εχει 45 κιλα παραπανω = πιο ευκολο στην ανατροπη,στην οπισθεν και ολα τα αλλα

το 1200 ειναι οικονομικοτερο,ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ,εχει καλυτερο abs,ειναι γενικως πιο βολικο,πιο ευκολο στο χειρισμο και πιο ομορφο.(για μενα)
Ειναι μηχανη,δεν ειναι ογκος..

Δες το φυλλαδιο του 1200,να δεις τι λεει για τη διαφορα τους..

Οσο για το προβληματα του 1200,διορθωνονται.



:wave2: :wave2:

Kortenaer
24/11/2005, 13:27
ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ GIANNIS L. ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ R1150GS ADVENTURE EINAI ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ Η BMW ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.
ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ Η BMW Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΕ ΠΡΩΤΟΠΟΡΕΙΑΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ R1200GS ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ TEST ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.
ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΥΡΝΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΟΠΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ.
ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ TOP ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥΣ....:smokin:

BILL VUZAS
24/11/2005, 14:49
ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΧΑΙΡΕΤΩ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ GS1200 ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ.ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕ 6000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΟΝΤΕΛΟ 04.ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΜΕ ΤΟ ΣΟΥΖΟΥΚΙ 1000 Κ5 ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ RT 1150,ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ BMW ΚΑΙ ΜΠΟΞΕΡ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΒΑΛΗΣΗ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΗ,ΠΟΙΟ ΑΓΡΙΑ-ΣΚΛΗΡΗ ΜΗΧΑΝΗ.ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΕ,ΜΟΝΟΝ ΒΑΛΕ ΚΑΥΣΙΜΑ ΚΑΙ ΦΥΓΕ!ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ,ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ,ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ.ΟΥΤΕ ΣΤΕΚΕΙ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ.Μ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΤΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΡΥΘΜΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ Κ.Τ.Λ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΕΣ,ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΕ ΕΝΤΟΥΡΟ,ΣΤΡΙΒΗ ΞΥΝΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗΚΑ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ,ΤΕΛΕΙΑ ΦΡΕΝΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΝΑΛΩΣΗΜΑ,(ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΚΤΜ Η"ΜΕ SS 1000 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΓΩ).ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ΤΟ 1200.

lord_dimos76
24/11/2005, 16:57
ΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ 1200,ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ,ΑΛΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙ 10.000,ΟΧΙ 15.000+ ΕΥΡΩ,ΟΠΟΤΕ...:a56:

Giannis_L
24/11/2005, 17:00
το μεταχειρισμενο δεν εχει 15000.
τωρα αν δεν μπορει να υπερβει για λιγο τις 10000,απλα ειναι ασκοπη η ερωτηση

lord_dimos76
24/11/2005, 17:04
ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!:beer:
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥ ΠΛΕΟΝ...

Palios-neos
25/11/2005, 06:00
Καλημέρα σε όλους !!!!!!!!:sun:

Είμαι πολύ πρωινός ...........λόγω δουλειάς, όχι τίποτα άλλο:D


Ναι. Βασικός είναι και ο οικονομικός παράγοντας. Απο την άλλη άν είναι να δώσω 10.000 δίνω και 12.000 .

Το θέμα είναι αν αξίζει τα επιπλέον χρήματα ή όχι.
Επιπλέον έχω όπως είπα προηγουμένως, ακούσει απο ιδιοκτήτες Gs1150 ότι το έδωσαν για το 1200 και εν συνεχεία το έδωσαν πίσω για να ξαναπάρουν το 1150.

Μήπως το κονό του 1200 που πήγε να καλύψει η BMW είναι άτομα που το χρησιμοποιούν περισσότερο στην πόλη οπότε το έφτιαξαν:

Ελαφρύτερο
Μαζεμένο
με αποτέλεσμα να είναι οικονομικότερο
κλπ???

Ο Spike λέει π.χ. ότι το 1150 δίνει μεγαλύτερη σιγουριά στον ανοιχτό δρόμο.

Απεθύνονται στο ίδιο κοινό?

Οι εταιρείες βρίσκουν τρόπους να μας τα "παίρνουν". Καλύτερο ABS ... ναι ok. Αλλά πόσο καλύτερο για να δικαιολογεί και το extra μαρούλι??????:eyepop:

Όλοι ξέρουμε περιπτώσεις όπου μία μικροβελτίωση του ήδη καλού προιόντος, οι εταιρείες την marketaρουν ώς το φοβερό innovation που τρέχει κάθε ένας "τελειομανής" θύμα να το χρυσοπληρώσει για να το αποκτήσει.

Εγώ βλέπω αλλαγές ουσιαστικές κάθε 2 μοντέλα π.χ.

Αξίζει τα extra 2.000-3.000 το 1200 σε σχέση με το 1150? ή μήπως το 1150 είναι μηχάνημα που είναι πραγματικό bargain καθώς έχει μοναδικά πλεονεκτήματα που δεν τα προσφέρει το 1200, ειδικά τώρα που έπεσε και η τιμή του?


Αυτό νομίζω μπορεί να το απαντήσει άνθρωπος που έχει χρησιμοποιήσει και τις 2, και θα απαντήσει όσο γίνετε ορθολογιστικά και όχι συναισθηματικά π.χ. γιατι έχει αυτός τέτοια μηχανή ή γιατι του αρέσει να την αποκτήσει.

Το test ride είναι καλό, αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με την συμβίωση. Θα με βοηθούσατε σε μεγάλο βαθμό.


Άντε καλημέρα !!!!!!!!!!!
:beer: :beer: :beer: :wave2:

Giannis_L
25/11/2005, 09:21
η διαφορα στην τιμη δεν ειναι λογω abs.
κσι δεν νομιζω οτι είναι θεμα μαρκετινγκ...οι μηχανες εχουν διαφορες !!!!!!

αυτα απο μενα,καλη αγορα ;)

RTnick
25/11/2005, 22:12
Καλησπέρα,

Φίλε palio-neos μπορώ να καταλάβω τι θες να πείς. Πέρασα και εγώ το ίδιο tripaki πριν από λίγους μήνες: RT1150 ή RT1200 ??


Τελικά αποφάσισα να πάω με τον ασφαλή δρόμο:

Πήρα το 1150 με λιγότερα χρήματα και συμβιώνω μαζί του. Αν για κάποιο λόγο το 1150 δεν με ικανοποιήσει, τότε μια πώληση ή ακόμα και ανταλλαγή με το R1200 δεν θα μου μειώσει το αρχικό κεφάλαιο (ή θα το μειώσει λίγο).

Αν λοιπόν φοβάσαι ότι υπάρχει περίπτωση να δώσεις το GS1200 για ένα 1150, γιατί δεν κάνεις το αντίθετο?

Πάρε το 1150 (πχ. τώρα το χειμώνα) και μέχρι το καλοκαίρι θα ξέρεις...... :beer:

Ελπίζω να βοήθησα ....:cool:

whiteran
25/11/2005, 23:00
Εγώ πάλι ρε παιδιά νομίζω ότι είναι και θέμα γούστου (ή καύλ@ς αν προτιμάτε)

Σε αυτές τις κατηγορίες (κυβικά, χρήματα, ποιότητα κτλ) μην περιμένεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές.

Σαφώς και υπάρχουν διαφορές αλίμονο, αλλά όχι τόσο συγκλονιστικές και σίγουρα οι περισσότερες θα είναι και αδιάφορες στον μέσο αναβατή …….

Προσωπικά εγώ προτιμώ το 1150 :a07: και αυτό αγόρασα ….. πάντα μου άρεσε και σε σχέση με το 1200 μου δίνει την αίσθηση ότι είναι «ΠΙΟ» μοτοσικλέτα … Προσωπική άποψη είναι …. Άλλος πιστεύει αλλά … και ο καθένας θα λέει τα δικά του ….. Εσύ όμως θα αγοράσεις …. (τυχεράκια)
Aσε τις πολλές ερωτήσεις και τα 2 μοντέλα αξίζουν και τα 2 μοντέλα έχουν Υπέρ και Κατά ….

Φολλου γιορ χαρτ γιατί η μηχανή είναι σαν την γκόμενα (πολλές φορές καλύτερη και από αυτήν) το πρωί που ξυπνάς πρέπει να γουστάρεις να την βλέπεις …… :wave2: :wave2:

Ααα και οταν με το καλό την πάρεις ..... :beer:

Palios-neos
26/11/2005, 10:04
Απλά είναι απο τις φορές πού χαίρομαι τόσο πολύ που συμμετέχω σε αυτό το forum.........:a012:

Πιστεύω ότι έχετε μπεί απόλυτα στην σκέψη μου:a013:

Εχθές είχα μια δουλειά στον Πειραιά. Έτυχε να πάρει το μάτι μου το συνεργείο - έκθεση της Motogenesis στην Σκυλίτση. Πάρκαρα το κουτί μου και μπήκα μέσα στο συνεργείο.
Έκανα την ερώτηση 1150 ή 1200???

Έτυχε εκεί να βρίσκετε ένας κύριος γύρω στα 45-50 παλαιός (και νύν) μοτοσυκλετιστής του οποίου η σχέση με το συνεργείο δεν μου έγινε απολύτως κατανοητή. Κάτι σαν τεχνικός προιστάμενος του δικτύου.....Πάντως ήταν οφθαλμοφανές ότι ήταν λάτρης αυτού που λέμε μοτοσυκλέτα...

Ο άνθρωπος κάθισε και μου εξήγησε αρκετά πράγματα και τον ευχαριστώ θερμά.:beer:

Εν ολίγης μου είπε ότι το απο το 1100 στο 1150 και στη συνέχεια στο 1200 υπάρχει διαρκής εξέλιξη. Το 1150 είναι όμως ποιό κοντά στα σχέδια και στη φιλοσοφία του 1100. Στο 1200 ας πούμε τα πράγματα έχουν διαφορετικό προσανατολισμό.

40 κιλά ελαφρύτερο
οικονομικότερο
δυνατότερο
ποιό ευέλικτο
καλύτερο στο χώμα
διαφορετικής σχεδίασης φρένα με καλύτερη απόδοση

όπως χαρακτηριστικά μου ανέφερε : To 1200 είναι σαν ένα 600 σε όγκο αλλά με τη δύναμη του 1200.
Γενικά ποιό εξελιγμένο σε όλους τους τομείς.
επίσης
καίει όλου του τύπου τις βενζίνες απο 95 μέχρι 100 οκτάνια

Και το 1150 μου είπε είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα με το οποίο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Του είχα εξηγήσει ότι, όπου και αν καταλήξω θα το πάρω μεταχειρισμένο. Δεν είχε κάποιο λόγο να με κατευθύνει δεξιά ή αριστερά.
όλα καλά μέχρι εκεί.

Τον ευχαρίστησα θερμά και πήγα δίπλα στην έκθεση που έχουν και μεταχειρισμένες.

Μίλησα με τον πωλητή και είπαμε κάποια πράγματα. Έτυχε να έχει και 1200 και 1150.

Συμφωνήσαμε και για test ride στο 1200. Κράνος μαζί μου δεν είχα οπότε θα γίνει άλλη μέρα. Ανέβηκα όμως έτσι στατικά επάνω στο 1200.


:sad:

Δεν μου έδωσε καλή αίσθηση. Νόμιζα ότι είχα ανέβει σε κάτι ανάμεσα σε translap και.....ΧΤ. Όπως είπα είμαι 190 και κάπου σαν να χάθηκε απο κάτω μου. Επίσης η σέλα για τον συνοδηγό είναι πολύ μικρή.

Θα πάω και test ride στο 1200. Η πρώτη εντύπωση όμως δεν ήταν και η καλύτερη. Οκ εξέλιξη, αλλά δεν κουμπώνει στο σώμα μου. Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες ..... αν δεν ικανοποιηθώ στην βόλτα το 1150 θα είναι μονόδρομος.
Άν ήταν απο καθαρά τεχνολογικής πλευράς θα επέλεγα 1200.

Αυτές ήταν οι πρώτες εντυπώσεις.Το 1150 πάντως δείχνει περισσότερο μηχανή, χωρίς όλες αυτές τις πλαστικούρες του 1200 και στον ανοιχτό δρόμο πιστεύω ποιό αναπαυτικό.

Τα τελευταία βέβαια μπορεί να αναιρεθούν και ίσως είναι λόγο πρόωρα που τα λέω. Test ride σου έρχομαι............ :a54:

Καλό Σ/Κ σε όλους!!!!!!!!
:wave2: :beer:

lord_dimos76
26/11/2005, 10:14
ANTE NΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΣΤ RIDE!!!ANAMENOYME ME ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!:smokin: :a014:
ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ 1150 ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΕΙΝΕΙΣ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 1200 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ,Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 13.000 ΠΕΡΙΠΟΥ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ(ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΖΑΡΙ!).ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΤΙΜΕΣ.

RTnick
26/11/2005, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Απλά είναι απο τις φορές πού χαίρομαι τόσο πολύ που συμμετέχω σε αυτό το forum.........:a012:


ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΜΕ ΦΙΛΕ. :beer:

ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ :nono:

ΚΑΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ (Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ) ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑΣ ΕΣΥ ....

whiteran
27/11/2005, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
ANTE NΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΣΤ RIDE!!!ANAMENOYME ME ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!:smokin: :a014:

Ναι όντως θα έχει ενδιαφέρον η άποψη σου μετα το test ride !!!


Εεεεεπ μονοφαγα …. Και θέλω τέτοια ….. :a014: :a014: :a014:

Kortenaer
28/11/2005, 14:25
Διαβαζοντας, αυτη την συζητηση ενα συμπερασμα μπορω να βγαλω μονο.....
ΤΟ ΤΜΗΜΑ MARKETING ΤΗΣ BMW KANEI KAI Γ... ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!!:a18:


Υ.Γ. ΟΠΟΤΕ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟΚΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..

Palios-neos
28/11/2005, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
Διαβαζοντας, αυτη την συζητηση ενα συμπερασμα μπορω να βγαλω μονο.....
ΤΟ ΤΜΗΜΑ MARKETING ΤΗΣ BMW KANEI KAI Γ... ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!!:a18:




Με ποιό σκεπτικό το λές αυτό??
:beer:

Kortenaer
29/11/2005, 14:11
Γιατι αν δεν εκανε καλα την δουλεια της εσυ τωρα δεν θα βρισκόσουν σε αυτο το δίλημμα.
Και εξηγουμαι.
Το GS1150 ADVENTURE είναι μια καταπληκτικη μηχανη την οποια εγω προσωπικα (αλλα πιστευω και πολλοι αλλοι) θα μπορουσα να την "παντρευτω".Καλυπτει ακομα και τους πιο απαιτητικους αναβάτες και οσοι τυχεροι την εχουν αποκτησει μαλλον δυσκολα θα την αλλαξουν.
Η BMW φυσικα το γνωριζει αυτο και αυτο που κανει ειναι να "στησει" μια μηχανη με ριζικες αλλαγες απο τον προκατοχο της με σκοπο α) Να δελεασει τους ηδη πελατες της (ακομα και τους κατοχους 1150 GS β) Να κτυπησει την αγορα οπου ο ανταγωνισμος στα συγκεκριμενα κυβικα εχει αρχισει να γινεται ολο και ποιο σκληρος.
Εγω προσωπικα πιστευω οτι Η BMW εχει καταφερει τα παραπανω ισως περισσοτερο απο οσο θα ελπιζε και η ιδια. Και οι πωλησεις ειναι καλυτερες απο ποτε αλλα και οι αγοραστες βρισκονται στο διλημμα GS1150VsGS1200 δηλαδη αριστο Vs αριστο.
Η επιλογη ειναι δικη σου.



Υ.Γ. καλα τα πιπινακια αλλα εγω γουσταρω τα θηλυκα ακομα και αν ειναι λιγο μεγαλυτερα...

Palios-neos
29/11/2005, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
Γιατι αν δεν εκανε καλα την δουλεια της εσυ τωρα δεν θα βρισκόσουν σε αυτο το δίλημμα.
Και εξηγουμαι.
Το GS1150 ADVENTURE είναι μια καταπληκτικη μηχανη την οποια εγω προσωπικα (αλλα πιστευω και πολλοι αλλοι) θα μπορουσα να την "παντρευτω".Καλυπτει ακομα και τους πιο απαιτητικους αναβάτες και οσοι τυχεροι την εχουν αποκτησει μαλλον δυσκολα θα την αλλαξουν.
Η BMW φυσικα το γνωριζει αυτο και αυτο που κανει ειναι να "στησει" μια μηχανη με ριζικες αλλαγες απο τον προκατοχο της με σκοπο α) Να δελεασει τους ηδη πελατες της (ακομα και τους κατοχους 1150 GS β) Να κτυπησει την αγορα οπου ο ανταγωνισμος στα συγκεκριμενα κυβικα εχει αρχισει να γινεται ολο και ποιο σκληρος.
Εγω προσωπικα πιστευω οτι Η BMW εχει καταφερει τα παραπανω ισως περισσοτερο απο οσο θα ελπιζε και η ιδια. Και οι πωλησεις ειναι καλυτερες απο ποτε αλλα και οι αγοραστες βρισκονται στο διλημμα GS1150VsGS1200 δηλαδη αριστο Vs αριστο.
Η επιλογη ειναι δικη σου.



Υ.Γ. καλα τα πιπινακια αλλα εγω γουσταρω τα θηλυκα ακομα και αν ειναι λιγο μεγαλυτερα...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ειδικά το τελευταίο είναι το καλύτερο................ :a20:

Στα προηγούμενα συμφωνώ σε κάποια κομμάτια αλλά όπως λές και εσύ .... αυτο που κανει ειναι να "στησει" μια μηχανη με ριζικες αλλαγες απο τον προκατοχο της. Έχουν άλλη "ρότα" που λέμε.

whiteran
29/11/2005, 16:07
[i]
Υ.Γ. καλα τα πιπινακια αλλα εγω γουσταρω τα θηλυκα ακομα και αν ειναι λιγο μεγαλυτερα... [/B]


SostosT!!!!!!!!!!!!

:cool: :cool: :cool: