PDA

View Full Version : Hyperpro αναρτησεις



Bob_o_mastoras
03/05/2017, 20:18
Οτι λεει ο τιτλος.. :D

Hyperpro αναρτησεις. Πειτε οτι γνωριζετε, δωστε φωτα, κανετε ερωτησεις, κανετε κριτικη αυτοι που τις δοκιμασαν ή τις φορανε..
Βοηθηστε την κατασταση..

Αντε μπας και βγαλουμε καμια ακρη εμεις οι αναποφασιστοι... :dizzy:

alexis_d
03/05/2017, 21:10
Είχα βάλει πριν πολλλλα χρόνια ελατήριο πίσω σε ένα kle 500 που είχα.
Ίσως το καλύτερο πράγμα που έκανα για αυτό το μηχανάκι.
Ν ο αριθμός τον χιλιόμετρων που έκανα με αυτό και το άτιμο δεν είχε κάνει κιχ.Η τιμή τότε κάτω από τα μισά με άλλες γνωστές.
Αργότερα έβαλα και μπροστά και ήταν σαν να είχα άλλο μηχανάκι.Χιλιόμετρα πολλά με το μπροστά δεν έκανα για να έχω άποψη μιας και το πούλησα.

stefanos
03/05/2017, 21:58
Ελατήρια προοδευτικά φοράει το xr μπροστά πίσω από ... περίπου μόλις το πήρα.
Συγκριτικά με τα μαμά καμιά σχέση...
Και 17 χρόνια μετά στο ύψος τους.

vaska
03/05/2017, 22:27
Υπάρχει πουθενά πίνακας με τις διαθέσιμες αναρτήσεις και τιμές??? Σκέφτομαι για το DRάκι μου

edit
από την tecnomoto βρήκα ότι υπάρχουν μόνο για μπροστά.

Bob_o_mastoras
03/05/2017, 22:40
Για τα ελατηρια οκ, για τα αμορτισερ γνωριζουμε τιποτα..;;;

@vaska: Τσεκαρε στο ebay αν δεν βρισκεις Ελλαδα. Για το DR650 θα υπαρχουν 1000% μιας και η μιση Αμερικη καβαλαει DR (και η αλλη μιση KLR) οποτε υπαρχει υπερπληθωρα απο parts.

vaska
03/05/2017, 22:51
Για τα ελατηρια οκ, για τα αμορτισερ γνωριζουμε τιποτα..;;;

@vaska: Τσεκαρε στο ebay αν δεν βρισκεις Ελλαδα. Για το DR650 θα υπαρχουν 1000% μιας και η μιση Αμερικη καβαλαει DR (και η αλλη μιση KLR) οποτε υπαρχει υπερπληθωρα απο parts.
από τον ebeουλα βρίσκω, το θέμα είναι να τα πάρει ντόπιος τα λεφτά ρε γμτ. Θα μιλήσω με τεκνομότο μη τυχόν μπορώ να παραγγείλω .

zopas
04/05/2017, 07:34
εισαγωγεας motoshock, ραγκαβη 17 αμπελοκηποι..σουπερ αναρτησεις, προοδευτικα μπροστινα ελαττηρια, αν αντεχει η τσεπη σου με κλειστα τα ματια..απλα εδω δεν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα και θα περιμενεις...επισης δεν θα βρεις μεγαλες διαφορες σε τιμες απο ebay..οπως και ναχει μια τελεια επιλογη που μεταμορφωνει το μοτορι σου..

tip: αν αλλαξεις μπροστινα ελαττηρια στα καλαμια ρωτησε στο μοτο σοκ ποσα εκατοστα θα πρεπει να αφησεις το λαδι στα καλαμια για να λειτουργουν σωστα τα ελαττηρια κατα το φρεναρισμα του μπροστινου γιατι επειδη ειναι προοδευτικα εχουν μικροτερο μηκος απο τα μαμισια και χρειαζονται αλλες αναλογιες στο λαδι..

προχωρα με κλειστα τα ματια...

amyroukai
04/05/2017, 08:41
γιατι επειδη ειναι προοδευτικα εχουν μικροτερο μηκος απο τα μαμισια και χρειαζονται αλλες αναλογιες στο λαδι..

Ζόπα κάτι δεν λες καλά. Αν τα ελατήρια έχουν μικρότερο μήκος δεν θέλουν διαφορετικό λάδι, θέλουν διαφορετικούς αποστάτες αλλιώς το μηχανάκι χαμηλώνει. Το λάδι κάνει άλλη δουλειά.

Επίσης πολλές φορές έχω πει πως η Hyperpro βγάζει ΚΑΙ γραμμικά (τουλάχιστον για το δικό μου fazer, άρα φαντάζομαι και για άλλες μοτοσικλέτες), τα οποία για στριτ μηχανάκι είναι απείρως προτιμότερα.


Το... "motoshock" μήπως είναι το K-Shock; Άλλαξαν όνομα;

Bob_o_mastoras
04/05/2017, 10:26
Επίσης πολλές φορές έχω πει πως η Hyperpro βγάζει ΚΑΙ γραμμικά (τουλάχιστον για το δικό μου fazer, άρα φαντάζομαι και για άλλες μοτοσικλέτες), τα οποία για στριτ μηχανάκι είναι απείρως προτιμότερα.




Για εξηγησε... :a014:

amyroukai
04/05/2017, 10:38
φρένο. συμπιέζονται οι μαλακές σπείρες. "βυθίζεται" αρκετά ακόμα και αν δεν τραβήξεις πολύ δυνατά την μανέτα. τρομάζεις και σου σπάει τα νεύρα και χάνεις τα φώτα το βράδυ.

γραμμικό, όσο πατάς φρένο τόσο βυθίζεται. έχεις σαφή όρια και προειδοποίηση. δεν χάνεις τα φώτα το βράδυ. χαρούμενος άνθρωπΑς. Και αν τα διαλέξεις ΛΙΓΟ σκληρά, δεν χρειάζεται να βάλεις πολύ χοντρό λάδι για να περιορίσεις την βύθιση στα φρένα και έχεις και άνεση (αν και με τις ρυθμιζόμενες του δικού μου fazer κάνεις ότι θέλεις, τέλος πάντων).

est
04/05/2017, 10:40
Γιατί στο στρητ μηχανάκι δεν θες να αλλάζει η λειτουργία της ανάρτησης όσο πιέζεται. Και γενικά έχεις καλύτερο έλεγχο και πληροφόρηση με ένα γραμμικό σετ (εννοείται επιλεγμένο για τα "κιλά" σου).
Οι προοδευτικές είναι περισσότερο για ον οφφ, για να αποσβαίνουν στην αρχή της διαδρομής τους τις μικροανωμαλίες του χώματος (πηγαίνοντας με λογική ταχύτητα) αλλά να σκληραίνουν προς το τέλος και να μην τερματίζουν σε μεγαλύτερες λακούβες ή άλματα.

Bob_o_mastoras
04/05/2017, 11:00
Kαταλαβαινω το σκεπτικο σας. Παρ'ολα αυτα τα προοδευτικα δεν θα προσφερουν μεγαλυτερο επιπεδο ανεσης, ειδικα στους δρομους μας..;;

DAYMAN
04/05/2017, 11:47
εχω βαλει σε εκεινο το τρ@*&$#λο Vstrom το 2004 που το πηρα.Ελατηρια μπροστα προοδευτικα μαζι με ταπες προφορτησης και βαλβιδες εξαερωσης σετ. Το αθλιο μπροστινο καθως και τα φρενα εμπρος βελτιωθηκαν ως και 80% μπορω να πω στο θεμα φρεναρισμα,διατηρηση γραμμης,και γνωσης του τι γινεται εκει μπροστα.
Ευχαριστημενος ως προς τα ελατηρια μπορω να πω. Αμορτισερ πισω δεν ειχ αλλαξει και για αυτο δεν εχω αποψη.

zopas
04/05/2017, 13:17
Ζόπα κάτι δεν λες καλά. Αν τα ελατήρια έχουν μικρότερο μήκος δεν θέλουν διαφορετικό λάδι, θέλουν διαφορετικούς αποστάτες αλλιώς το μηχανάκι χαμηλώνει. Το λάδι κάνει άλλη δουλειά.

Επίσης πολλές φορές έχω πει πως η Hyperpro βγάζει ΚΑΙ γραμμικά (τουλάχιστον για το δικό μου fazer, άρα φαντάζομαι και για άλλες μοτοσικλέτες), τα οποία για στριτ μηχανάκι είναι απείρως προτιμότερα.


Το... "motoshock" μήπως είναι το K-Shock; Άλλαξαν όνομα;

κοιτα...τα χειπεπρο ελαττηρια αν θυμαμαι ειναι 8-9 εκ. μικροτερα..ο πρωην παπαρας μηχανικος μου εβαζε την προβλεπομενη ποσοτητα λαδιου για τα μαμα ελατηρια..αποτελεσμα: με μετρηση που εγινε με εξιδικευμενα οργανα στον τασουλη στην καλιρροης-ο θεος να τον εχει καλα- παρατηρηθηκε οτι το μπροστινο μου δεν βυθιζοταν κατα το φρεναρισμα..με ρωτησε ο ανθρωπος: " ρωτησες για τη σωστη ποσοτητα λαδιου το kshock για τα νεα ελατηρια;"..φυσικα οχι..

παιρνω τηλεφωνο και εχουν ολες τις μηχανες σε λιστες..για το βαρα μου λοιπον η σωστη ποσοτητα λαδιου για τα χειπρο ειναι 17 εκ. αποσταση απο το πανω μερος του καλαμιου μεχρι εκει που αρχιζει το λαδι ενω με τα μαμισια ελατηρια η αποσταση ειναι 12 εκ..λοιπον ο παπαρας εξουσιοδοτημενος το ειχε 12 και παρα την ενημερωση στην αλλαγη λαδιων μου τα εβαλε ετσι θελω 15εκ, ποσο μακακας μπορει να ειναι καποιος..
θα μου πεις τοσα χρονια το πηρουνι σπυ δεν βυθιζονταν..εεε..δεν το ειχα καταλαβει..

οποτε οποιος αλλαξει ελατηρια καλο ειναι να ρωτησει και τις προδιαγραφες που δινει η εταιρια..

sniper
04/05/2017, 13:31
....
θα μου πεις τοσα χρονια το πηρουνι σπυ δεν βυθιζονταν..εεε..δεν το ειχα καταλαβει..
....

Εφόσον δεν βυθιζόταν, ποιος ο λόγος να το πειράξεις;

Bob_o_mastoras
04/05/2017, 13:49
Εφόσον δεν βυθιζόταν, ποιος ο λόγος να το πειράξεις;

Επειδη δεν βυθιζοταν και εμοιαζε με BMW.. :lol:

sniper
04/05/2017, 13:56
Επειδη δεν βυθιζοταν και εμοιαζε με BMW.. :lol:


Αφού δεν το καταλάβαινε τόσα χρόνια...

Bob_o_mastoras
04/05/2017, 13:59
Mιλησα με τον Κ-shock και οσον αφορα το μηχανακι μου, η Hyperpro βγαζει ενα στανταρ κιτ (με αμορτισερ-ελατηρια-λαδια) αλλα μονο προοδευτικα (μπρος-πισω). Δεν εχω την επιλογη να βαλω κανονικα ελατηρια με αυτο το κιτ στην τιμη αυτη.
Και η τιμη ειναι αρκετα ανταγωνιστικη, αν απορριψω το κιτ και τα παρω χωρια αμορτισερ και ελατηρια η τιμη ανεβαινει κατακορυφα.. :(

Τωρα, τι κανουμε...;;;; :confused::confused:

Σε διαφορα fora του εξωτερικου (δεν σας απατω, δεν ειναι αυτο που νομιζετε.. :p) που ψαχτηκα δεν βρηκα αρνητικα σχολια για υπερβολικο βυθισμα στα φρενα με τα προοδευτικα.. Τι λετε..;;;;

sapila racing
04/05/2017, 14:24
κοιτα...τα χειπεπρο ελαττηρια αν θυμαμαι ειναι 8-9 εκ. μικροτερα..ο πρωην παπαρας μηχανικος μου εβαζε την προβλεπομενη ποσοτητα λαδιου για τα μαμα ελατηρια..αποτελεσμα: με μετρηση που εγινε με εξιδικευμενα οργανα στον τασουλη στην καλιρροης-ο θεος να τον εχει καλα- παρατηρηθηκε οτι το μπροστινο μου δεν βυθιζοταν κατα το φρεναρισμα..με ρωτησε ο ανθρωπος: " ρωτησες για τη σωστη ποσοτητα λαδιου το kshock για τα νεα ελατηρια;"..φυσικα οχι..

παιρνω τηλεφωνο και εχουν ολες τις μηχανες σε λιστες..για το βαρα μου λοιπον η σωστη ποσοτητα λαδιου για τα χειπρο ειναι 17 εκ. αποσταση απο το πανω μερος του καλαμιου μεχρι εκει που αρχιζει το λαδι ενω με τα μαμισια ελατηρια η αποσταση ειναι 12 εκ..λοιπον ο παπαρας εξουσιοδοτημενος το ειχε 12 και παρα την ενημερωση στην αλλαγη λαδιων μου τα εβαλε ετσι θελω 15εκ, ποσο μακακας μπορει να ειναι καποιος..
θα μου πεις τοσα χρονια το πηρουνι σπυ δεν βυθιζονταν..εεε..δεν το ειχα καταλαβει..

οποτε οποιος αλλαξει ελατηρια καλο ειναι να ρωτησει και τις προδιαγραφες που δινει η εταιρια..

Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κανέναν.
Το κουτί με τα ελατήρια περιλαμβάνει και οδηγίες χρήσης οπου αναφέρεται το σωστό ύψος λαδιού.


Mιλησα με τον Κ-shock και οσον αφορα το μηχανακι μου, η Hyperpro βγαζει ενα στανταρ κιτ (με αμορτισερ-ελατηρια-λαδια) αλλα μονο προοδευτικα (μπρος-πισω). Δεν εχω την επιλογη να βαλω κανονικα ελατηρια με αυτο το κιτ στην τιμη αυτη.
Και η τιμη ειναι αρκετα ανταγωνιστικη, αν απορριψω το κιτ και τα παρω χωρια αμορτισερ και ελατηρια η τιμη ανεβαινει κατακορυφα.. :(

Τωρα, τι κανουμε...;;;; :confused::confused:

Σε διαφορα fora του εξωτερικου (δεν σας απατω, δεν ειναι αυτο που νομιζετε.. :p) που ψαχτηκα δεν βρηκα αρνητικα σχολια για υπερβολικο βυθισμα στα φρενα με τα προοδευτικα.. Τι λετε..;;;;

Παρε το κιτ, είναι μια χαρά.

amyroukai
04/05/2017, 15:27
κοιτα...

Το να μην ξέρεις τι σου λέω και τι απαντάς, όπως και γενικότερα η απάντηση με βάΝει σε σκέψεις... Τέλος πάντων, όπως είπε ο σαπίλας, το κιτ έχει οδηγίες. Όλα καλά.

stefanos
04/05/2017, 17:06
Mιλησα με τον Κ-shock και οσον αφορα το μηχανακι μου, η Hyperpro βγαζει ενα στανταρ κιτ (με αμορτισερ-ελατηρια-λαδια) αλλα μονο προοδευτικα (μπρος-πισω). Δεν εχω την επιλογη να βαλω κανονικα ελατηρια με αυτο το κιτ στην τιμη αυτη.
Και η τιμη ειναι αρκετα ανταγωνιστικη, αν απορριψω το κιτ και τα παρω χωρια αμορτισερ και ελατηρια η τιμη ανεβαινει κατακορυφα.. :(

Τωρα, τι κανουμε...;;;; :confused::confused:

Σε διαφορα fora του εξωτερικου (δεν σας απατω, δεν ειναι αυτο που νομιζετε.. :p) που ψαχτηκα δεν βρηκα αρνητικα σχολια για υπερβολικο βυθισμα στα φρενα με τα προοδευτικα.. Τι λετε..;;;;

Στό δικό μου το βύθισμα μειώθηκε.
Και όπως είπαν παραπάνω μπαίνει άλλη ποσότητα λαδιού πλέον και διαφορετικό sag.

basilis_k6
04/05/2017, 20:47
διαφορά στα προοδευτικα με τα γραμμικα ειτε δεν θα δεις ποτε ειτε θα δεις σε πιστα. ρυθμίσεις θα έχεις η όχι?