PDA

View Full Version : Αποθήκευση μοτοσικλέτας



afric
05/05/2017, 14:07
καλησπερα στην παρεα.
Ειχα μια κακη στιγμη(οχι με τη μηχανη) και τωρα ειμαι με γυψο στο δεξι χερι, οι γιατροι λενε κανα διμηνο και βλεπουμε.

Γι αυτους τους 2-3 μηνες ακινησιας χρειαζεται να κανω κατι στο μηχανακι?

Να το βαζω μπροστα μια στο τοσο ας πουμε για να γυριζουν τα λαδια...η οχι?

AristidisZ
05/05/2017, 14:27
Ε για δυο τρεις μήνες αν τη βάζεις λίγο μπροστά κάθε βδομάδα δε νομίζω να πάθει και κάτι...

OldMan
05/05/2017, 14:30
Γλαρε, με αλλουνών τα μηχανάκια είμαστε ανετοι, εεε..???

OldMan
05/05/2017, 14:34
Αποσύνδεσε μπαταρια, φουσκωσε λαστιχα και ΜΗ βαλεις κουκουλα..

OldMan
05/05/2017, 14:53
<νομίζω υπερβάλλεις λίγο θείο, αλλά εσύ ξες καλύτερα>
Φαλακροκόρακα, εδω να τα λες αντρίκια και παντελονατα...!!:D

Με μια φορα την βδομαδα και για λιγο αναψε-σβησε το μπαταριόνι θα μετοικήσει εις τοπον χλοερόν..

AristidisZ
05/05/2017, 14:56
<νομίζω υπερβάλλεις λίγο θείο, αλλά εσύ ξες καλύτερα>
Φαλακροκόρακα, εδω να τα λες αντρίκια και παντελονατα...!!:D

Με μια φορα την βδομαδα και για λιγο αναψε-σβησε το μπαταριόνι θα μετοικήσει εις τοπον χλοερόν..

Δε τα γράφω για να μη θεωρείται spam, όχι γιατί κιοτεύω :P

Εγώ δεν έχω πεθάνει μπαταρίες έτσι πάντως σε ένα δίμηνο :)

DAYMAN
05/05/2017, 14:58
παντελονατο ξεμπροστιασμα.:lol:
συμφωνω με την αποσυνδεση μπαταριας και φουσκωμα ελαστικων οχι με την κουκουλα που αν ειναι στον ηλιο θα γινουν νιμου.:beer:

Billymuse
05/05/2017, 15:08
Εφόσον είναι κομπλέ η μπαταρία με τις σωστές τιμές της σε λειτουργία, μετά απο ενα μεγαλο διάστημα και χωρίς συντηρητή θα είναι όπως στην κατάσταση θα την αφήσει κάποιος; Η θα χρειαστεί μια καλή βόλτα για να φορτίσει;

afric
05/05/2017, 21:54
το ρεζερβουαρ καλυτερα να το αφησω γεματο μεχρι πανω?

Coyote.V
05/05/2017, 22:34
Γιατί όχι κουκούλα ρε παλουκάρια;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/05/2017, 02:17
Αποσύνδεσε μπαταρια, φουσκωσε λαστιχα και ΜΗ βαλεις κουκουλα..

Ακριβος.κλεισε και τη ρεζερβα στο off και βαλε τη μηχανη να δουλεψει στο ρελαντι μεχρει να σβησει.Η κουκουλα δε μπαινει γιατι δεν αφηνει την υγρασια να φυγει και μενει πανο στο μηχανακι

OldMan
08/05/2017, 14:29
Εφόσον είναι κομπλέ η μπαταρία με τις σωστές τιμές της σε λειτουργία, μετά απο ενα μεγαλο διάστημα και χωρίς συντηρητή θα είναι όπως στην κατάσταση θα την αφήσει κάποιος; Η θα χρειαστεί μια καλή βόλτα για να φορτίσει;
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα είναι στην κατασταση που θα την αφήσει..

ΠΡΑΚΤΙΚΑ, για καθε picosecond που περναει, η μπαταρία "πεφτει"..
(λογω πιθανής διαρροής στο κυκλωμα που ειναι συνδεδεμενη και σίγουρα λογω συτοεκφόρτισης..)

THEOD
08/05/2017, 14:44
καλησπερα στην παρεα.
Ειχα μια κακη στιγμη(οχι με τη μηχανη) και τωρα ειμαι με γυψο στο δεξι χερι, οι γιατροι λενε κανα διμηνο και βλεπουμε.

Γι αυτους τους 2-3 μηνες ακινησιας χρειαζεται να κανω κατι στο μηχανακι?

Να το βαζω μπροστα μια στο τοσο ας πουμε για να γυριζουν τα λαδια...η οχι?


Για 2-3 μήνες μονο, και τίποτα να μην κάνεις δεν τρέχει κάστανο...
Όπως σου είπαν φούσκωσε τα λάστιχα και αποσύνδεσε την μπαταρία ή αν έχεις κανέναν φορτιστή-συντηρητή σύνδεέ τον 1 φορά τον μήνα για μερικές ώρες...
Κουκούλα ΝΑ βάλεις αλλά αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι το μηχανάκι είναι ΘΕΟΣΤΕΓΝΟ... Αν είναι σε εξωτερικό χώρο είναι κριμα να το φάει ο ήλιος (καλοκαιρινός από εδώ και πέρα...) και η σκόνη. Αν όμως φάει καμμιά βρόχα βγάλτην και ξαναβάλτην μόνο όταν βεβαιωθείς ότι μηχανάκι και κουκούλα είναι πάλι θεόστεγνα... Αν πάλι είναι σε κλειστό γκαράζ, δεν έχει νόημα η κουκούλα...
Αυτό το "το βάζω μπρός στατικό για μερικά δευτερόλεπτα κάθε 10-15 μέρες" είναι η μεγαλύτερη βλακεία - μην το κάνεις.
Από εκεί και πέρα δεν έχει κανένα νόημα να κάνεις τπτ άλλο - αν το μηχανάκι ήταν σωστό πριν την ακινησία θα είναι και μετά. Απλά φρόντισε να γίνει καλά το χέρι σου :wave2:

7Tolis
08/05/2017, 18:09
Τίποτα να μη κάνεις. Δεν είναι μεγάλο το διάστημα.

AristidisZ
08/05/2017, 18:26
Ακούς θείο, δε τα λέω μόνο εγώ :p

teogtp
08/05/2017, 18:33
Τίποτα να μη κάνεις. Δεν είναι μεγάλο το διάστημα.

+1340

lmb990
08/05/2017, 21:41
Βαλτην μπροστα μια φορα στις 7-10 μερες για κανα τεταρτο... φουλαρε την βενζινη..

OldMan
09/05/2017, 12:06
Στο ρελαντι τα μηχανακια ΔΕΝ φορτιζουν την μπαταρία - period

Με αυξημενες στροφες για κανα τεταρτο σε ακινησία τα μηχανακια ΒΡΑΖΟΥΝ - period

Καντε οτι γουσταρετε αλλα το κριμα στο λαιμο σας - τελεια και παύλα

thunder ace
09/05/2017, 12:14
Δωστη σε μενα να τη κυκλοφορω.

lmb990
10/05/2017, 00:09
Γιατι δεν φορτιζει στο ρελαντι? Στις ποσες στροφες ακριβως φορτιζει??

Επισης το οτι βραζουν τα μηχανακια σηκωνει πολυ συζητηση.. το δικο μου πχ... αν παω μια βολτα για ενα τεταρτο πιθανον να αναψει βεντιλατερ πανω απο 2-3-4 φορες.. στο κεντρο της αθηνας.. οποτε αν το βαλει μπρος μια φορα την βδομαδα και αναψει το βεντιλατερ 2 φορες δεν θα παθει και τιποτα..

BLiTzER
10/05/2017, 10:20
Ναι, αλλά γιατί να το βάλει μπροστά, αφού το μόνο που καταφέρνει (στο ρελαντί) είναι να αδειάζει τη μπαταρία;

Panos76
10/05/2017, 10:36
Εμπειρικά, η μπαταρία για να μην αδειάσει θέλει τουλ. μια μετακίνηση των 20 λεπτών, μία φορά την εβδομάδα, με αρκετές στροφές στο μοτέρ.

buckley
10/05/2017, 11:25
Ναι, αλλά γιατί να το βάλει μπροστά, αφού το μόνο που καταφέρνει (στο ρελαντί) είναι να αδειάζει τη μπαταρία;

Θυμάμαι τις ρομαντικές εποχές που τα μηχανάκια ακόμα και τα 1000ρια είχαν μανιβέλες μαζί με μίζα και κεντρικά σταντ μαμά...

devil's animal
10/05/2017, 11:28
Θυμάμαι τις ρομαντικές εποχές που τα μηχανάκια ακόμα και τα 1000ρια είχαν μανιβέλες μαζί με μίζα και κεντρικά σταντ μαμά...

..και μετα οι ανθρωποι βγηκαν απο τις σπηλιες, εφταξαν σπιτια, εφευρεθηκε ο ηλεκτρισμος και αλλα πολλα ομορφα...:p

buckley
10/05/2017, 11:30
..και μετα οι ανθρωποι βγηκαν απο τις σπηλιες, εφταξαν σπιτια, εφευρεθηκε ο ηλεκτρισμος και αλλα πολλα ομορφα...:p

Από αλλού το περιμέναμε από αλλού μας ήρθε ...

OldMan
10/05/2017, 12:59
Γιατι δεν φορτιζει στο ρελαντι? Στις ποσες στροφες ακριβως φορτιζει??
Εξαρταται απο την γεννήτρια του καθε μηχανακίου και απο την ταυτόχρονη κατανάλωση...

Αν τα μηχανάκια ειχαν γεννήτριες "συνεχούς" ρευματος, ΙΣΩΣ και να φορτιζε..
Στις εναλλασόμενες, αυτό που μετραέι έιναι η ΙΣΧΥΣ τους (η οποία - χοντρικά - είναι το γινόμενο τασης επί το ρευμα που παράγουν) και η οποία ειναι - δυστυχώς - άμεσα συνδεδεμένη με τον αριθμό των στροφών λειτουργίας..
(κοινως, ακόμη και να βγαζει την απαραίτητη τασης φόρτισης, πραγμα που δεν γίνεται, δεν παράγει αρκετό ρευμα φορτισης..)



Επισης το οτι βραζουν τα μηχανακια σηκωνει πολυ συζητηση.. το δικο μου πχ... αν παω μια βολτα για ενα τεταρτο πιθανον να αναψει βεντιλατερ πανω απο 2-3-4 φορες.. στο κεντρο της αθηνας.. οποτε αν το βαλει μπρος μια φορα την βδομαδα και αναψει το βεντιλατερ 2 φορες δεν θα παθει και τιποτα..
Η συζήτηση μπορεί να περιοριστεί μεταξύ υδρόψυκτων και αερόψυκτων (με τα δεύτερα να υπερτερούν σε ψύξη εν στάσει..!!)
(μην αρχίσουμε ιστορίες με "ανηγμένη" επιφανεια ψύξης αν "ξεδιπλώσουμε" τις ψύκτρες και βεβιασμένη απαγωγή θερμότητας λογω ροής αέρα απο το βεντιλατέρ γιατί έχουμε και αλλες δουλειές..) ;)

Όσον αφορά στην εν στάσει ψύξη με βεντιλατέρ δεν θα υπήρχε κανενα πρόβλημα αν το βεντιλατέρ δεν ήθελε ρεύμα για να δουλέψει..
(κοινώς, ξελιγώνει την μπαταρία ακόμη περισσότερο..)