PDA

View Full Version : Νεκρανάσταση DΤ 200R '92 YPVS



vaska
09/05/2017, 22:17
Αποφάσισε φίλος να αναστήσει το επί οκταετίας ακίνητο DT του. Το μηχανάκι είχε κολλήσει γιατί ξέμεινε από λάδι μίξης. Είχε βουλώσει η εξαέρωση του δοχείου και ο φίλος δεν το είχε πάρει χαμπάρι οπότε η τρόμπα λαδιού δεν μπορούσε να στείλει λάδι και γειά σας.
Στο δια ταύτα: Κατέβηκε μοτερ, ανοίχτηκε έγινε ρεκτιφιέ στον κύλινδρο, μπήκε νέο πιστόνι ελατήρια, λύθηκε καρμπυρατέρ καθαρίστηκε σχολαστικά, καθαρίστηκε το κύκλωμα λαδιού μίξης, μπήκαν νέα λαδάκια και αλλάχτηκε και το μοτέρ του YPVS γιατί ήταν μάλλον καμένο από κάποιο μαστοριν που "ήξερε". Καθαρίστηκε το κύκλωμα ψύξης, μπήκε νεο ψυκτικό υγρό Έγινε σέρβις μπροστινού με φρέσκα λαδάκια αφού βγήκαν τα παλιά και καθαρίστηκαν οι μπουκάλες. Γρασάραμε μοχλικό, ελέγξαμε ηλεκτρικά και αφού τα βρήκαμε όλα οκ βάλαμε μπρος. Τσακμάκι το εργαλείο πήρε με την 3η μανιβελια και κράτησε σχετικά εύκολα ρελαντί.
Χαμόγελο, καβάλα για βόλτα, πρα πρα στην αρχή μέχρι να ζεσταθεί και μόλις ζεστάθηκε και πήγα να δώσω γκαζιά να θυμηθω τα παλιά, άρχισε να ρετάρει και να μην ανεβάζει. Το έκανα 5-6 φορές μήπως και φιλοτιμηθεί και ανοίξει αλλά μπααα. Αν επιμείνεις και ξεπεράσει τις 5,5 -6 κ στροφές ανεβάζει καλύτερα αλλά όχι όπως θα έπρεπε. Θυμίζει λάθος μείγμα αλλά είναι ρυθμισμένο σωστά το καρμπ, επίσης ξανακοίταξα το YPVS μήπως το έχουμε βάλει ανάποδα αλλά ούτε κι αυτό είναι λάθος. Ανοίξαμε πάλι το κάρμπ και το κοιτάξαμε εξονυχιστικά με μεγεθυντικό φακό (φούσκα κλπ) κοντά κοντά και είναι όλα καλά. Οι ντίζες του YPVS δουλεύουν άνετα και όταν ανοίγεις το γκάζι το βλέπεις να δουλεύει και να αλλάζει θέση στην πεταλούδα. Όλα φαίνονται σωστά αλλά το μηχανάκι ρετάρει, κομπιάζει άσχημα. Την Κυριακή θ βγάλω το φίλτρο αέρα να δω αν θα έχει διαφορά οπότε να επικεντρωθώ στο μείγμα.
Έχεις κανείς άλλος κάποια ιδέα τι άλλο να κοιτάξω??
382248

Coyote.V
09/05/2017, 22:49
Περίμενε να στρωθεί και μετά το ανοίγεις... τώρα χάνει συμπίεση από τα ελατήρια και είναι κακό αυτό που του κάνεις... δηλαδή να του τα χώνεις για να το ανοίξεις.
Πρέπει να πατήσουν πρώτα!

balakia
09/05/2017, 22:59
Τσεκαρισε ρεζερβουαρ-ρουμπινετο,σαν να μην του φτανει το φαι νομιζω.

stefanos
09/05/2017, 23:08
Περίμενε να στρωθεί και μετά το ανοίγεις... τώρα χάνει συμπίεση από τα ελατήρια και είναι κακό αυτό που του κάνεις... δηλαδή να του τα χώνεις για να το ανοίξεις.
Πρέπει να πατήσουν πρώτα!
+250
Και μιά θέση πάνω η βελόνα να δουλεύει πλούσιο μέχρι να στρώσει:)

kostaskk
09/05/2017, 23:13
το ypvs δεν φτανει μονο να κουνιέται πρεπει να ειναι και σωστα ρυθμισμένο απο τις ντιζες,ωστε να εχει τα σωστα ύψη στον κύλινδρο η βαλβιδα ροπης. για αυτο το λογο οι ντιζες εχουν τοσο μεγαλα περιθώρια για ρύθμιση.
ανοιγει και κλείνει σε συγκεκριμενες στροφες,και εχει συγκεκριμενη θεση στον κυλινδρο καθε στιγμή. και στο τερμα ανοικτο πρεπει να μην μποδίζει καθολου την θυριδα εξαγωγής.

στο μανουαλ θα λεει πως να το ρυθμισεις σωστα. αν ειχατε κοιταξει την λειτουργεια του πριν μπει η εξατμιση κοιτωντας μεσα στην εξαγωγή θα βοηθουσε, (νομιζω κανει τσεκ μολις γυρισεις το κλειδι στο on)
αν θες να σιγουρευτείς οτι ειναι αυτο, αποσυνδεσε το και με το χερι γυρνα την βαλβιδα.
με τερμα ανοικτο ypvs θα πρεπει να στροφαρει καλα και ειδικα σε ψηλες rpm, ενω με κλειστο ypvs να εχει ροπη χαμηλες αλλα να ψοφάει ψηλα.

αν δεν δουλεψει αυτο δες και τι χρωμα ειναι το μπουζι ή αν ειναι βρεγμενο με βενζίνη αμεσος μετα απο δουλεμα
υπερβολικα πλουσιο κοβει επιδόσεις και στροφαρισμα.
φτωχο= κίνδυνος.
ειναι και φρεσκο= σφικτο το μοτερ.

λιγο παιξιμο με το τσοκ ισως σε βοηθισει να καταλαβεις που ειναι το μιγμα σου..
αν το τσοκ περιορίζει τον αερα τοτε αν εχεις φτωχο μιγμα πρεπει να δεις βελτιωση με ανοικτο τσοκ, αν εχεις πλουσιο πρεπει να πηγαινει-στροφαρει χειρωτερα με τσοκ.

Tedvj23
09/05/2017, 23:29
Τωρα το εχεις με τρομπα ή premix?Για κοιτα Μπουζι,βουλωμενη εξατμιση,γειωση,ypvs-σερβομοτερ..?

Υ.γ.Ωραιο εργαλειο..

Coyote.V
09/05/2017, 23:33
Ρε παιδιά ας το στρώσει πρώτα λέμε, δεν είναι βλάβη, απώλεια συμπίεσης είναι.

Αν δεν στρώσει με το στρώσιμο τότε θα είναι βλάβη. Δεν πήρε ρονταρισμένο κινητήρα ... ρεκτιφιέ έκανε!

DoctoR_k6
09/05/2017, 23:39
Τσεκαρε κ συμπίεση... Να ξέρεις πάνω από 10.5 (βαριά 11) δεν δουλεύει.
Έχουμε μάθει στο παρελθόν...τι συμβαίνει με 12αρια!!
Αν θυμάμαι καλά μετά τις 6.5-7 ανοίγει όλο το ypvs. Αφού στρώνει θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλά οπότε δεν παίζει κ τοίχο ρόλο.

vaska
10/05/2017, 06:26
Κλημέρες

Χθες ξέχασα να γράψω ότι με νεκρά και χωρίς φορτίο ο κινητήρας στροφάρει κανονικά, το πρόβλημα παρουσιάζεται στον δρόμο υπό φορτίο.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω κατά περίπτωση που αναφέρετε μπας και βγάλουμε μια άκρη

Ειπώθηκε για βαλβίδα ρίντ και καινούρια μπαταρία. Θα τσεκάρω την μπαταρία γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι της προκοπής και θα ενημερώσω

Δεν πρέπει να είναι θέμα στρωσίματος, πρόβλημα μοιάζει να είναι. Το είχα το μηχανάκι και δεν θυμάμαι όταν το έστρωνα να έκανε έτσι. Επίσης δεν τίθεται θέμα "χωσίματος", απλό άνοιγμα κάνω και δεν ακούει, ρετάρει άσχημα, μπερδεύει πολύ κι δεν ανεβάζει όσο ήπιο κι αν είναι το άνοιγμα.

Το κύκλωμα τροφοδοσίας καυσίμου είναι ΟΚ και το ρουμπινέτο επίσης, τρέχει ζουμί μπόλικο

Το YPVS είναι και για μένα ο κύριος ύποπτος, δεν ξέρω αν είναι σωστά ρυθμισμένο, το έχει βάλει ο ιδιοκτήτης πάνω μόνος του και δεν νομίζω να είχε μάνιουαλ. Θα ψάξω να το βρω και θα πάμε by the book την Κυριακή. Όταν αρχίζει να ρετάρει νομίζω είναι σαν να τραβάς το τσοκ οπότε μάλλον πολύ πλούσια δουλεύει είναι και κλειστό σε κείνες τις στροφές το YPVS και δείχνει να πνίγεται (νομίζω). Την Κυριακή θα βγάλω το φίλτρο αέρα και θ' αφήσω ίδιες όλες τις άλλες ρυθμίσεις και αν το μηχανάκι ανασάνει θα επιβεβαιώσω τα όσα σκέφτομαι. Μένει να βρω και το μάνιουαλ να ρυθμίσω σωστά το YPVS για να ξεκινήσουμε από κάπου. Θα τσεκάρω και μπουζί μετά από δοκιμαστική βόλτα για να δω αν είναι βρεγμένο.

Τώρα κάνει μίξη η τρόμπα, η εξάτμιση σχίστηκε και καθαρίστηκε, ποια γείωση λες Καραβίδα να κοιτάξω??? Το σερβομοτέρ του YPVS αλλάχτηκε αφού το δικό της το βρήκα καμένο. Ακούγεται ο ήχος του όταν γυρίζεις το κλειδί στην θέση ΟΝ και είναι και σωστά τοποθετημένη η πεταλούδα.

Κι εγώ σε αυτές τις στροφές θυμάμαι να ανοίγει όλο το YPVS, λίγο μετά τις 6000 κι εδώ αυτό που γίνεται στο μηχανάκι μου βρωμάει YPVS γιατί αν καταφέρει και ανεβάσει σιγά σιγά μέχρι εκεί μετά καθαρίζει το μοτερ και δουλεύει πολύ καλύτερα.

Ευχαριστώ για τον κόπο σας, ότι άλλο σκεφτείτε μου το λέτε.

Sapadak
10/05/2017, 07:05
ΩΩ Θεέ μου
DT με καθρέφτες, λασπωτήρα και σχάρα!!! :D

Coyote.V
10/05/2017, 07:25
Κλημέρες

Δεν πρέπει να είναι θέμα στρωσίματος, πρόβλημα μοιάζει να είναι. Το είχα το μηχανάκι και δεν θυμάμαι όταν το έστρωνα να έκανε έτσι. Επίσης δεν τίθεται θέμα "χωσίματος", απλό άνοιγμα κάνω και δεν ακούει, ρετάρει άσχημα, μπερδεύει πολύ κι δεν ανεβάζει όσο ήπιο κι αν είναι το άνοιγμα.


Και στο γράφω παραπάνω.... δεν πήρες ρονταρισμένο κινητήρα, ρεκτιφιέ έκανες!!! ;)


Βάλε 500-1000 χιλ χαλαρά και μετά ξαναδοκίμασε.

SHOOTER045
10/05/2017, 07:51
Βασίλη
Αν είναι καλη η μπαταρία όταν γυρνας το κλειδί ακούγεται το ypvs ,να ανοίγει και να κλείνει.
Αλλά θέλουν ρύθμιση οι ντιζες στην σωστή θέση

buckley
10/05/2017, 08:10
Με νεκρά ανεβάζει κανονικά και με ταχύτητα κομπιάζει και είπες και 8 χρόνια σβηστό ? Παίζουν ΚΑΙ δίσκοι συμπλέκτη στην εξίσωση...

vaska
10/05/2017, 08:21
Και στο γράφω παραπάνω.... δεν πήρες ρονταρισμένο κινητήρα, ρεκτιφιέ έκανες!!! ;)


Βάλε 500-1000 χιλ χαλαρά και μετά ξαναδοκίμασε.
Κι εγώ το είπα παραπάνω ότι δεν τίθεται θέμα χωσίματος, κομπιάζει άσχημα μετά τις 3-4 χιλιάδες στροφές. Πως λες να το στρώσω με 3000 στροφές?? Θα βγει έξω το πιστόνι μαζί με την μπιέλα και θα με κοπανάνε. Είναι πρόβλημα δεν είναι θέμα στρωσίματος.

vaska
10/05/2017, 08:26
Βασίλη
Αν είναι καλη η μπαταρία όταν γυρνας το κλειδί ακούγεται το ypvs ,να ανοίγει και να κλείνει.
Αλλά θέλουν ρύθμιση οι ντιζες στην σωστή θέση

Το σέρβο ακούγεται κανονικά αλλά μάλλον θέλουν ρύθμισμα οι ντίζες όπως λες. Αν βρω κάπου μάνιουαλ θα το κάνω.


Με νεκρά ανεβάζει κανονικά και με ταχύτητα κομπιάζει και είπες και 8 χρόνια σβηστό ? Παίζουν ΚΑΙ δίσκοι συμπλέκτη στην εξίσωση...
Οι δίσκοι είναι οκ, όταν λύθηκε το μοτερ βγήκαν ελέγχθηκαν και αυτοί και τα ελατήρια, μετρήθηκαν, βρέθηκαν οκ και ξαναμπήκαν. Οπότε μάλλον δεν είναι θέμα δίσκων. Άσε που θα κοπάναγε στις αλλαγές. Ο συμπλέκτης είναι βούτυρο και οι αλλαγές γίνονται άψογα.

vaska
10/05/2017, 08:31
ΩΩ Θεέ μου
DT με καθρέφτες, λασπωτήρα και σχάρα!!! :D
είχα ακριβώς το ίδιο με του φίλου και στα χρόνια της νιότης μου μαζί με την μελλοντική γυναίκα μου το είχαμε λιώσει στα ταξίδια. Είχα σχάρα και μπροστά πάνω από το φανάρι. Θυμάμαι μια καλή βόλτα ήταν Πάτρα Χαλκιδική με ενδιάμεσες μόνο για ανεφοδιασμό και 1 ώρα Θεσ/νίκη να βρεθούμε με φιλικό ζευγάρι να συνεχίσουμε μαζί. Μις εβδομάδα κάμπινκγ σε κάποιο σημείο της Χαλκιδικής και πάρα πολλά χιλιόμετρα εκεί να βρούμε νέες παραλίες.
Όταν γύρισα Πάτρα και κάθισα σε κανονική καρέκλα και κοιμήθηκα σε κανονικό κρεβάτι εκτίμησα πολλές από τις καθημερινές μας ανέσεις που τις θεωρούμε δεδομένες.
:bawl:

buckley
10/05/2017, 08:48
ΩΩ Θεέ μου
DT με καθρέφτες, λασπωτήρα και σχάρα!!! :D

Γατούλη έχω εργαλεία Γιαμάχα και owners manual μαμά για δαύτο ,δεν πιστεύω να ζηλεύεις χαχαχα.

Sapadak
10/05/2017, 09:10
Βρε έχω ξαναδεί μαμά, αλλά στην εποχή του, να το βλέπεις μαμα, απλά δεν έπαιζε το σενάριο :lol:

vaska
10/05/2017, 09:15
Γατούλη έχω εργαλεία Γιαμάχα και owners manual μαμά για δαύτο ,δεν πιστεύω να ζηλεύεις χαχαχα. Ρε συ ξεφτέρη παλαίουρα μπας κι έχεις και κανένα service manual να βολευτούμε ???
Και θα στείλω τον Βαγγέλα να πλερώσει με πετροδόλαρα
:beer:

Coyote.V
10/05/2017, 09:35
Κι εγώ το είπα παραπάνω ότι δεν τίθεται θέμα χωσίματος, κομπιάζει άσχημα μετά τις 3-4 χιλιάδες στροφές. Πως λες να το στρώσω με 3000 στροφές?? Θα βγει έξω το πιστόνι μαζί με την μπιέλα και θα με κοπανάνε. Είναι πρόβλημα δεν είναι θέμα στρωσίματος.

Βάλτο να δουλέψει ρελαντί μισή ώρα και κάθε μια ώρα ανέβαζε 500 στροφές... μέχρι να βαρεθείς και να σου σπάσει τα νεύρα. Μετά καβάλατο και ξαναδοκίμασε.

Αν δεν στρώσει το πρόβλημα δεν θα ξαναμιλήσω.

buckley
10/05/2017, 09:36
Ρε συ ξεφτέρη παλαίουρα μπας κι έχεις και κανένα service manual να βολευτούμε ???
Και θα στείλω τον Βαγγέλα να πλερώσει με πετροδόλαρα
:beer:

Στείλε μαίηλ και χρωστάς μια μπύρα χαχαχα

DoctoR_k6
10/05/2017, 10:25
Εβγαλες εξατμιση κ να ανοιξεις διακοπτη ωστε να δεις την κινηση του YPVS οταν κανει το ''τσεκ''?
Αυτο απο λιγο κλειστο οσο αρχισεις κ ανοιγεις το γκαζι ανοιγει την θυριδα.
Μιας κ που ειστε στο restoring ακομη παιξτε κ με λιγο θυριδωμα...:D

Αν μενει κλειστο παντως το YPVS οσο επιταχυνεις πνιγεται κ δεν ανεβαζει (λογικο).

vaska
10/05/2017, 11:27
Εβγαλες εξατμιση κ να ανοιξεις διακοπτη ωστε να δεις την κινηση του YPVS οταν κανει το ''τσεκ''?
Αυτο απο λιγο κλειστο οσο αρχισεις κ ανοιγεις το γκαζι ανοιγει την θυριδα.
Μιας κ που ειστε στο restoring ακομη παιξτε κ με λιγο θυριδωμα...:D

Αν μενει κλειστο παντως το YPVS οσο επιταχυνεις πνιγεται κ δεν ανεβαζει (λογικο).

Ναι ελέγχθηκε με βγαλμένη την εξάτμιση αλλά δεν ξέρω αν ανοίγει και κλείνει στα σωστά σημεία του γκαζιού. Για θυρίδωμα το βλέπουμε στο μέλλον αν κι εφόσον γιατί το μηχανάκι είχε αρκετή δύναμη από μαμά. Αλλά ας το δούμε να δουλεύει σωστά πρώτα και μετά προχωράμε στο επόμενο βήμα.
Από την εμπειρία μου πάντως κι εφόσον στην εποχή μου το θυρίδωμα ήταν αρκετά διαδεδομένο, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι από όλα όσα μηχανάκια έτυχε να ξέρω που οι κάτοχοί τους μπήκαν στην διαδικασία του θυριδώματος, μόνο ένα μικρό ποσοστό της τάξης του 15-20% έμεινε ευχαριστημένο με τα μηχανάκια τους να πηγαίνουν πραγματικά καλύτερα από πριν. Τα περισσότερα ήταν αποτυχία σκέτη. Θα μου πεις οι εποχές αλλάζουν, η τεχνογνωσία πια είναι μεγάλη και η πληροφορία εύκολη. Θα δούμε.

vaska
10/05/2017, 11:31
Βάλτο να δουλέψει ρελαντί μισή ώρα και κάθε μια ώρα ανέβαζε 500 στροφές... μέχρι να βαρεθείς και να σου σπάσει τα νεύρα. Μετά καβάλατο και ξαναδοκίμασε.

Αν δεν στρώσει το πρόβλημα δεν θα ξαναμιλήσω.
Θα βάλω τον άλλο να το κάνει χαχαχαχα σιγά μην κάτσω να σπάσω τα νεύρα μου με χρονόμετρα και στροφόμετρα. Αν ρε μπαγάσα έχεις δίκιο κερασμένη παγωμένη από μένα και βόλτα όποτε γουστάρεις με το εργαλείο.
Πάντως προς πληροφόρησή σου έχει κάψει μέχρι τώρα 3 ντεπόζιτα καύσιμο με χαζοβόλτες. Εξακολουθεί να δουλεύει ακόμα μπουκωμένο.

buckley
10/05/2017, 11:37
Θα βάλω τον άλλο να το κάνει χαχαχαχα σιγά μην κάτσω να σπάσω τα νεύρα μου με χρονόμετρα και στροφόμετρα. Αν ρε μπαγάσα έχεις δίκιο κερασμένη παγωμένη από μένα και βόλτα όποτε γουστάρεις με το εργαλείο.
Πάντως προς πληροφόρησή σου έχει κάψει μέχρι τώρα 3 ντεπόζιτα καύσιμο με χαζοβόλτες. Εξακολουθεί να δουλεύει ακόμα μπουκωμένο.

Ελπίζω να κάνετε πλάκα όταν λέτε για δούλεμα εν στάσει ε ?

DoctoR_k6
10/05/2017, 11:38
Ναι ελέγχθηκε με βγαλμένη την εξάτμιση αλλά δεν ξέρω αν ανοίγει και κλείνει στα σωστά σημεία του γκαζιού. Για θυρίδωμα το βλέπουμε στο μέλλον αν κι εφόσον γιατί το μηχανάκι είχε αρκετή δύναμη από μαμά. Αλλά ας το δούμε να δουλεύει σωστά πρώτα και μετά προχωράμε στο επόμενο βήμα.
Από την εμπειρία μου πάντως κι εφόσον στην εποχή μου το θυρίδωμα ήταν αρκετά διαδεδομένο, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι από όλα όσα μηχανάκια έτυχε να ξέρω που οι κάτοχοί τους μπήκαν στην διαδικασία του θυριδώματος, μόνο ένα μικρό ποσοστό της τάξης του 15-20% έμεινε ευχαριστημένο με τα μηχανάκια τους να πηγαίνουν πραγματικά καλύτερα από πριν. Τα περισσότερα ήταν αποτυχία σκέτη. Θα μου πεις οι εποχές αλλάζουν, η τεχνογνωσία πια είναι μεγάλη και η πληροφορία εύκολη. Θα δούμε.

Αν θυμαμαι καλα (εχουν περασει και καμια 15αρια χρονια) στο τερμα κλειστο (γκαζι) ισα που βλεπεις μια τρυπουλα κ οσο ανοιγεις γκαζι αυτο αυξανει την διατομη/θυριδα (πες το οπως θες) μεχρι να ανοιξει ολο.
Οσο για το θυριδωμα παντα σε λογικα πλαισια κ οχι για να το ετοιμασουμε να κατεβει στην ''βουτα''. :lol:
Καλη επιτυχια...α ρε διχρονιλα!!!

balakia
10/05/2017, 11:46
Αν δεν δουλεύει καλά το pv δεν νομιζω να κανει τέτοια τερτιπια.
Το δικο μου που "ξεχνιέται" καμια φορά απλα δεν παει καλά,στροφές όμως ανεβοκατεβαζει άψογα, εν κινησει μιλάω παντα.
Επιμενω οτι είναι σχετικα με το καύσιμο,όταν έχει απαιτήσεις ο κινητήρας δεν του φτανει,η στάθμη της λεκάνης του καρμπ είναι σίγουρα οκ;

vaska
10/05/2017, 11:52
Ελπίζω να κάνετε πλάκα όταν λέτε για δούλεμα εν στάσει ε ?
Υδρόψυκτο ρε μάστορα δεν μασάει (όχι βέβαια για μια ώρα και τα συναφή γιατί θα πάρουμε την μπιέλα στην μασχάλη)

buckley
10/05/2017, 11:58
Υδρόψυκτο ρε μάστορα δεν μασάει (όχι βέβαια για μια ώρα και τα συναφή γιατί θα πάρουμε την μπιέλα στην μασχάλη)

Εγώ ρε αυτό διάβασα : Βάλτο να δουλέψει ρελαντί μισή ώρα και κάθε μια ώρα ανέβαζε 500 στροφές... μέχρι να βαρεθείς και να σου σπάσει τα νεύρα.
Νομίζω αν αφαιρέσεις τα κόκκινα είσαι πιο κοντά στην αλήθεια ,εκτός αν έχεις κανέναν ανεμιστήρα από αυτούς που έχουν τα δυναμόμετρα και φυσάει στο ψυγείο...

Coyote.V
10/05/2017, 14:26
Που βλέπεις το περίεργο, έτσι ροντάρουν οι εταιρίες τις μηχανές. Όταν παίρνεις το μηχανάκι στα χέρια σου καινούργιο έχει υποστεί αυτή την διαδικασία ο κινητήρας.

THEOD
10/05/2017, 14:36
Δεν νομίζω ότι τα μπουκώματα και οι δισταγμοί έχουν να κάνουν με το άστρωτο του μοτέρ... :nono: Και παντελώς αδούλευτο έπρεπε να ανεβάζει κανονικα...Κάτι άλλο παίζει...
Αν θεωρήσουμε ότι το ρεκτιφιέ - πιστόνι - ελατήρια έχουν γίνει σωστά (έχουν δει πολλά τα μάτια μου...), τότε αρχίζεις το ψάξιμο με την σειρά σε καρμυρατέρ, YPVS, εξατμιση, ηλεκτρικά...

Coyote.V
10/05/2017, 14:40
Κανονικά χωρίς φορτίο, ξερόγκαζα. Με φορτίο κάνει αυτά τα κόλπα μέχρι να κάτσουν τα ελατήρια.

Παιδιά... για να μιλάω το έχω πάθει! Μετά τα 1000χιλ άρχιζε να δουλεύει σωστά, σε βόλτα πάντα. Εν στάση ήταν μια χαρά όσο και να το γκάζωνες.
Εγώ απλά δεν του λέω να πειράξει τίποτα μέχρι να βάλει λίγα χιλιόμετρα. Τουλάχιστον να αποκλειστεί αυτή η περίπτωση που στο φινάλε είναι και η επέμβαση που έκανε!


Τες πα αν δεν θέλει ας αρχίζει να το ψάχνει, εκείνος ξέρει και έχει το μηχανάκι.

kostaskk
10/05/2017, 14:47
Κανονικά χωρίς φορτίο, ξερόγκαζα. Με φορτίο κάνει αυτά τα κόλπα μέχρι να κάτσουν τα ελατήρια.

Παιδιά... για να μιλάω το έχω πάθει! Μετά τα 1000χιλ άρχιζε να δουλεύει σωστά, σε βόλτα πάντα. Εν στάση ήταν μια χαρά όσο και να το γκάζωνες.
Εγώ απλά δεν του λέω να πειράξει τίποτα μέχρι να βάλει λίγα χιλιόμετρα. Τουλάχιστον να αποκλειστεί αυτή η περίπτωση που στο φινάλε είναι και η επέμβαση που έκανε!


Τες πα αν δεν θέλει ας αρχίζει να το ψάχνει, εκείνος ξέρει και έχει το μηχανάκι.

αν εχει φτωχο μιγμα για καποιο λογο δεν θα προλαβει να κανει τα 1000 χιλιομετρα

Coyote.V
10/05/2017, 14:50
Εγώ απαντάω σε αυτό που έγραψε. Ότι το μηχανάκι είναι σωστά ρυθμισμένο.
Εάν δεν ισχύει αυτό τότε πιάσε το αυγό και κούρευ'το

buckley
10/05/2017, 14:53
Που βλέπεις το περίεργο, έτσι ροντάρουν οι εταιρίες τις μηχανές. Όταν παίρνεις το μηχανάκι στα χέρια σου καινούργιο έχει υποστεί αυτή την διαδικασία ο κινητήρας.

Έτσι που το περιγράφεις απίθανο ,σε μαζικής παραγωγής μόνο δειγματοληπτικά για να πάρουν data.
Σκέψου τι χρόνο θα απαιτούσε αυτό που λες...
http://www.lazymotorbike.eu/technical/breakin/

OldMan
10/05/2017, 14:58
Δεν χάνεις κανα κιλο ακόμη ρε Μπιλλάρα...?>?

Coyote.V
10/05/2017, 15:24
Έτσι που το περιγράφεις απίθανο ,σε μαζικής παραγωγής μόνο δειγματοληπτικά για να πάρουν data.
Σκέψου τι χρόνο θα απαιτούσε αυτό που λες...
http://www.lazymotorbike.eu/technical/breakin/

Χμμμ... κατάλαβα τι λες.
Πρόσεξε, τα μηχανάκια παλιάς τεχνολογίας όπως το DT οι κινητήρες ροντάρονταν. Πλέον εταιρίες όπως η BMW τα βάζουν σε ειδικό θάλαμο και κουμπώνουν αυτόματα επάνω του όλα τα εξαρτήματα που χρειάζεται. Γίνεται περιστροφή του κινητήρα μέχρι τις 5-6 χιλιάδες στροφές για κάποιο χρόνο και μετά τοποθετείται στην μηχανή όπου στο τέλος γίνεται εκκίνηση.

Το βαραντέρο που το πήρα καινούργιο δεν άνοιγε απότομα... άνοιγες το γκάζι, ο κινητήρας μούγκριζε και δεν ανέβαζε γρήγορα, κόμπιαζε, μετά τις 3000χιλ έστρωσε και ανέβαζε όπως θα έπρεπε. Μιλάμε για 1000αρι... το 200άρι θα γονατίζει!

vaska
10/05/2017, 16:08
Εγώ απαντάω σε αυτό που έγραψε. Ότι το μηχανάκι είναι σωστά ρυθμισμένο.
Εάν δεν ισχύει αυτό τότε πιάσε το αυγό και κούρευ'το

Απ' όσο ξέρω και απ' όσα έχω διαβάσει το μείγμα το έχω ρυθμίσει σωστά, τώρα αν είναι κάτι άλλο και μου διαφεύγει γι' αυτό ζητά την βοήθειά σας


Έτσι που το περιγράφεις απίθανο ,σε μαζικής παραγωγής μόνο δειγματοληπτικά για να πάρουν data.
Σκέψου τι χρόνο θα απαιτούσε αυτό που λες...
http://www.lazymotorbike.eu/technical/breakin/

Παλιά γίνονταν αυτό αλλά μόνο στα αγωνιστικά μηχανάκια και όχι όπως πολύ σωστά λες στα μαζικής παραγωγής


Δεν χάνεις κανα κιλο ακόμη ρε Μπιλλάρα...?>?

Αρχίσαμε τις εξυπναδούλες βλέπω έτσι?? χαχαχαχα το καβάλησε και ο ιδιοκτήτης που δεν είναι ακριβώς κατηγορία φτερού αλλά είναι ένας νορμάλ άνθρωπος κι όχι 1,5 που είμαι εγώ. δεν άλλαξε κάτι.


Χμμμ... κατάλαβα τι λες.
Πρόσεξε, τα μηχανάκια παλιάς τεχνολογίας όπως το DT οι κινητήρες ροντάρονταν. Πλέον εταιρίες όπως η BMW τα βάζουν σε ειδικό θάλαμο και κουμπώνουν αυτόματα επάνω του όλα τα εξαρτήματα που χρειάζεται. Γίνεται περιστροφή του κινητήρα μέχρι τις 5-6 χιλιάδες στροφές για κάποιο χρόνο και μετά τοποθετείται στην μηχανή όπου στο τέλος γίνεται εκκίνηση.

Το βαραντέρο που το πήρα καινούργιο δεν άνοιγε απότομα... άνοιγες το γκάζι, ο κινητήρας μούγκριζε και δεν ανέβαζε γρήγορα, κόμπιαζε, μετά τις 3000χιλ έστρωσε και ανέβαζε όπως θα έπρεπε. Μιλάμε για 1000αρι... το 200άρι θα γονατίζει!

Θα μου έκανε τρελή εντύπωση να είναι θέμα στρωσίματος, δεν μιλάμε για απλά σφιχτό κινητήρα αλλά για ρετάρισμα. Τώρα αν έχει γίνει μακακία στο ρεκτιφιέ δεν ξέρω.

vaska
10/05/2017, 16:10
Δεν νομίζω ότι τα μπουκώματα και οι δισταγμοί έχουν να κάνουν με το άστρωτο του μοτέρ... :nono: Και παντελώς αδούλευτο έπρεπε να ανεβάζει κανονικα...Κάτι άλλο παίζει...
Αν θεωρήσουμε ότι το ρεκτιφιέ - πιστόνι - ελατήρια έχουν γίνει σωστά (έχουν δει πολλά τα μάτια μου...), τότε αρχίζεις το ψάξιμο με την σειρά σε καρμυρατέρ, YPVS, εξατμιση, ηλεκτρικά...
Κι εγώ να σου πω την ίδια άποψη με σένα έχω, το καρμπ θεωρούσα τον πιο πιθανό ένοχο αλλά σε όλους τους ελέγχους έδειξε οκ, μετά το μυαλό μου πήγε στο YPVS.

balakia
10/05/2017, 17:04
Που βλέπεις το περίεργο, έτσι ροντάρουν οι εταιρίες τις μηχανές. Όταν παίρνεις το μηχανάκι στα χέρια σου καινούργιο έχει υποστεί αυτή την διαδικασία ο κινητήρας.

Δεν έχει βεντιλατερ αυτό,απο όσο ξέρω τουλαχιστον,θα ανάψει.

FRAGISCOS
10/05/2017, 21:35
Βασιλη,τσεκαρε το ypvs με τα σημαδια του. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ. Επισης,μηπως εχεις προβλημα στα reed?τσεκαρισες??

DAYMAN
10/05/2017, 22:00
Βασιλη,τσεκαρε το ypvs με τα σημαδια του. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ. Επισης,μηπως εχεις προβλημα στα reed?τσεκαρισες??

ορθον απο την στιγμη που το πειραξε ο ιδιοκτητης χωρις να γνωριζει, οπως γραφει παραπανω ο Vaska.

gasto
11/05/2017, 00:21
Αν ειχε θεμα η βαλβιδα θα ανεβαζε μεχρι 6 ειτε με νεκρα ειτε με ταχυτητα.Εσυ οπως λες εχει θεμα στο φορτιο μονο.
Βενζινα φρεσκια εχει μπει?Αφου εχει αδειασει τελειως το τεποζιτο πρωτα.Εχεις τσεκαρει το ρουμπινετο αν εχει σωστη ροη?Εξαερωση τεποζιτου.
Υψος φλοτερ επισης μπορει να κανει τετοιο.Το καταλαβαινεις σα μπουκωμα ή σα στεγνωμα?

vaska
11/05/2017, 01:57
Βασιλη,τσεκαρε το ypvs με τα σημαδια του. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ. Επισης,μηπως εχεις προβλημα στα reed?τσεκαρισες??

Είναι σωστά τοποθετημένα, στα σημάδια τους και οι Reed και το YPVS


Αν ειχε θεμα η βαλβιδα θα ανεβαζε μεχρι 6 ειτε με νεκρα ειτε με ταχυτητα.Εσυ οπως λες εχει θεμα στο φορτιο μονο.
Βενζινα φρεσκια εχει μπει?Αφου εχει αδειασει τελειως το τεποζιτο πρωτα.Εχεις τσεκαρει το ρουμπινετο αν εχει σωστη ροη?Εξαερωση τεποζιτου.
Υψος φλοτερ επισης μπορει να κανει τετοιο.Το καταλαβαινεις σα μπουκωμα ή σα στεγνωμα?

βενζίνη φρέσκια ναι έχει μπει
το ρουμπινέτο το τσεκάραμε και κατεβάζει πράμα
το ντεπόζιτο είναι πεντακάθαρο χωρίς ίχνος σκουριάς
εξαέρωση του ντεπόζιτου δεν τσέκαρα αλλά σήμερα το απόγευμα που πέρασε από το μαγαζί μου ο φίλος κοιτάξαμε στάθμη ανοίγοντας την τάπα και δεν ακούστηκε τπτ περίεργο από αέρα να μπαίνει. Αμέσως μετά βάλαμε μπροστά και το έκανα έναν γύρο το τετράγωνο και το πρόβλημα εμφανίστηκε. Αν ήταν πρόβλημα της εξαέρωσης δεν θα το παρουσίαζε αμέσως μετά το άνοιγμα της τάπας.
Το ύψος του φλοτέρ το είχε ελέγξει και ο μάστορας που το πήγε ο φίλος και το βρήκε οκ αν και έκανε μια υπερχείλιση (δεν σφράγιζε σωστά το πυραυλάκι αλλά καθαρίστηκε και είναι οκ τώρα)
Εγώ σαν μπούκωμα το καταλαβαίνω σαν να ανοίγεις τσοκ αέρα εν κινήσει.

basiliss13
11/05/2017, 07:36
οταν το κάνει,δοκίμασες να ανοίξεις το tsok?αν ανοίγοντας το αλλάζει κάτι,επικεντρώσου στο carb και μονο...

doctoras
11/05/2017, 08:18
Πάντως απίστευτη εμφανισιακά κατάσταση! να το χαίρεται ο φίλος σου!
θεωρητικά δύο οι βασικοί τομείς το ηλεκτρικό κύκλωμα αν βραχυκυκλώνει ή το σύστημα τροφοδοσίας νομίζω πρεπει να τα ξαναπάρετε απο την αρχή όλα ενδεχόμενα με πιο επικεντρωμένα double checkins, είναι θέμα χρόνου να εντοπίσετε που κωλύεται

vaska
11/05/2017, 08:34
Πάντως απίστευτη εμφανισιακά κατάσταση! να το χαίρεται ο φίλος σου!
θεωρητικά δύο οι βασικοί τομείς το ηλεκτρικό κύκλωμα αν βραχυκυκλώνει ή το σύστημα τροφοδοσίας νομίζω πρεπει να τα ξαναπάρετε απο την αρχή όλα ενδεχόμενα με πιο επικεντρωμένα double checkins, είναι θέμα χρόνου να εντοπίσετε που κωλύεται

Όπως το λες, είναι θέμα χρόνου να του πετάξω αναμμένο στουπί βουτηγμένο στο πετρέλαιο.
Το γαμίδι είναι απλούστατο μηχανάκι κι έχεις πρόσβαση σε όλα από παντού, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας τρολάρει έτσι.

Tedvj23
14/06/2017, 01:02
Κάνα νέο από την διχρονιλα?

buckley
14/06/2017, 08:10
Κάνα νέο από την διχρονιλα?

Του ρυθμίζουν τις βαλβίδες...

OldMan
14/06/2017, 12:14
Του ρυθμίζουν τις βαλβίδες...

Θα 'τρωγες καρτα για spam αλλα ο καλλιγραμμος είναι ικανος να του βαλει περιστροφικες δισκοβαλβίδες, οπότε επιφυλασσομαι...

bulmont
14/06/2017, 15:13
Θα 'τρωγες καρτα για spam αλλα ο καλλιγραμμος είναι ικανος να του βαλει περιστροφικες δισκοβαλβίδες, οπότε επιφυλασσομαι...


Θα το καταντήσει SUZUKI A50;;;;;;;;;;;;; :bawl:

iKTM
09/02/2018, 21:48
Και τελικα? what happened ρε παιδια??????

vaska
10/02/2018, 09:01
Τώρα είδα το ενδιαφέρον που έχει δημιουργήσει το πρόβλημα του DT.

Νεότερα λοιπόν από το δυτικό μέτωπο
Έχουμε πλέον αρκετά χιλιόμετρα μετά το ρεκτιφιέ με το πρόβλημα να συνεχίζει να υπάρχει αλλά όχι τόσο έντονο. Βασικά το μηχανάκι είχε περάσει από τα χέρια γνωστού Κινεζόφιλου μάστορη και σιγά σιγά αλλάζουμε ότι ανακαλύπτουμε ότι είναι κινεζιά. Η μεγάλη διαφορά στο δούλεμα του κινητήρα ήρθε με την αλλαγή της μπαταρίας (ούτε για συναγερμό δεν έκανε) με μία της προκοπής. Έχουμε λαδώσει με ειδικό spray τις ντίζες για ομαλότερη λειτουργία και λιγότερες τριβές, άλλαξα κάτι καλώδια που είχε κόψει ο μάστορης και τα είχε ξανακολλήσει αλλά μάλλον το είχε κάνει με ηλεκτροκόλληση :lol:, αλλάξαμε κάποια σωληνάκια από το ρουμπινέτο στο καρμπ, βάλαμε τον σωστό τύπο μπουζί αντί για κάποιο "αντίστοιχο" που είχε βάλει ο μάστορης και τελευταία αλλάχτηκαν τα τακάκια φρένου (αυτό δεν έχει να κάνει με την λειτουργία του κινητήρα). Μετά πιάσανε τα πολλά κρύα και είναι κρυουλιάρης ο ιδιοκτήτης οπότε χάσαμε επαφή.

Πάντως νομίζω ότι κύριος υπεύθυνος ήταν και είναι το YPVS σε συνάρτηση με την πολύ κακή μπαταρία που είχε πάνω του το μηχανάκι. Την μεγαλύτερη διαφορά την είδαμε με την αλλαγή της μπαταρίας. Περιμένω να καλυτερέψει ο καιρός και να το ξηλώσουμε όλο να ψάξω κοντά κοντά την καλωδίωση μήπως και ανακαλύψω κανένα κομμένο ή πληγωμένο καλώδιο.
Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις.

Akalestos
10/02/2018, 14:01
Θα συμφωνησω με THEOD τσεκαρε YPVS (μπορεις να το αφαιρεσεις εντελως για να δεις αν ειναι αυτο που κανει τη ζημια) θα σου μπερδεψει χαμηλα κ μετα θα ξυραφιασει..μετα τσεκ στο καρμπ (λειτουργια,μιγμα κ γενικο ανοιγμα τσεκαρισμα) και μετα τσεκ ριντοφυλλα!
Ε μετα ισως κατι σε ηλεκτρικο θεμα.. καλο ξεμπερδεμα!

KonstantinS
10/02/2018, 16:04
Να σας επιστησω την προσοχη σε ενα μερος που δεν του εχετε δωσει μεχρι στιγμης την πρεπουσα σημασια Τσιμουχες Στροφαλου ο λογος , η πολυετης ακινησια (πολυμερισμος του υλικου κοινος ξεραμα , μη ελαστικοτητα) .

Tycho Moon
10/02/2018, 18:38
Ο,τι λέει κ ο από πάνω. Ξεκίνα από τσιμούχες στροφάλου κ μετά ψάχνεις κ τα υπόλοιπα.