PDA

View Full Version : Σκουριά σε καλάμια



brushless-tech
10/05/2017, 23:09
Καλησπέρα,

Επισυνάπτω κανά δύο φωτογραφίες απο το πρόβλημα που με απασχολεί αρκετά για μία ανακατασκευή που θέλω να κάνω.
Είναι "deal breaker'' η σκουριά στα καλάμια?? ή να το συνεχίσω το projectάκι και ο θεός βοηθός.

Έχω διαβάσει εδώ αλλα και έχω ακούσει πολλές απόψεις σχετικά με τη σκουριά στα καλάμια (απ το "ότι και να κάνεις η ψώρα δεν φεύγει απ τα καλάμια" μέχρι και " τρύψιμο με συρματάκι και WD40 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα").


Αν κάποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του...

I-want-a-moto
11/05/2017, 00:10
Ψιλο συρμα κουζινας και πετρελαιο αν δεν αλουμινοχαρτο και κοκα κολα! Τουλαχιστον εγω αυτα ξερω-εχω δοκιμασει.Οτι και να κανεις πεοσεκτικα στην αρχη για δοκιμη και καλυτερα σε σημειο που να μη φαινεται. Καλη συνεχεια στο project!!!

amyroukai
11/05/2017, 08:08
πεοσεκτικα στην αρχη για δοκιμη και καλυτερα σε σημειο που να μη φαινεται.

αντίθετα με την συμβουλή του αιγουανταμότο, θα ελεγα καλύτερα το πέος σου μακριά από τα καλάμια, ακόμα και αν δεν φαίνεται το σημείο.



Τόσο "χάλια" κατάσταση δεν έχω προσπαθήσει να διορθώσω ποτέ. Από βίδεος στο youtube η συνήθης συμβουλή είναι πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (500-1000) βρεγμένο και απαλά να φύγουν όλες οι σκουριές, αλλά στην φάση που είναι αυτά μάλλον καλύτερα να πάρεις άλλα. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να τα φέρεις, η χειρότερη περίπτωση να πιάνουν σκουριά συχνά μετά. Αν το μηχανάκι το έχεις προστατευμένο και δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα στην χρήση που θα το φτιάξεις, πιθανώς να μην σε επηρεάσει και τόσο.

karellen
11/05/2017, 08:17
Πρώτα απ' όλα επιβάλλεται να 'μαλακώσεις' τις σκουριές ώστε να μην χρειαστεί να τρίψεις δυνατά και πληγώσεις το inox:
Τύλιξε τα καλάμια με λωρίδες πανί,βρέξτο με ξύδι και άστο 2-3 ώρες να δράσει.Μετά οι κηλίδες θα φύγουν με ένα απλό σφουγγάρι ή το πολύ με πράσινο scoth-brite.

sapila racing
11/05/2017, 09:54
Να σου πω την αλήθεια δεν τα βλέπω να σώζονται αυτα τα καλάμια.
Αξίζει να προσπαθήσεις αλλά μην έχεις πολλές ελπίδες.
Στα καλάμια δεν ειναι εμφανισιακό το θέμα αλλά λειτουργικό. Απ ότι βλέπω έχει αρκετή σκουριά και σε κάποια σημεία δείχνει να μην είναι τελείως επιφανειακή.
Αυτό σημαίνει οτι οτι και να κάνεις για να βγάλεις την σκουριά θα σου μείνουν ατέλειες και αν το βάλεις σε χρήση θα χαλάς την μια τσιμούχα πίσω απ την άλλη και συνέχεια θα χάνει λάδια.
Αν είναι καλάμια που δεν τα βρίσκεις στο εμπόριο με τίποτα, η μόνη λύση ειναι μηχανουργείο και νέο σκληροχρώμιο.

buckley
11/05/2017, 10:05
Δεν σώζονται αυτά όπως είπε ο Σαπίλας.Το deal breaker μεταφορικά το πες ,ή ακόμα δεν το χεις πάρει το μοτόρι ?
Δεν συμφέρει η επισκευή ,πας για άλλα και όχι από ebay γιατί πρέπει να ελεγχθούν πρώτα.
Ο Καμπακλής έχει και σκέτα tubes, πέρνα μία από κει (με δείγμα).

vaska
11/05/2017, 10:42
Δεν σώζονται φίλε, ακόμα και αν βγει τελείως η σκουριά (που εμένα μου φαίνεται αδύνατον) θα πληγωθεί το inox και θα σου τρώει τις τσιμούχες συχνά πυκνά

ΤΑ είπαν και οι από πάνω σωστά.

leftos
11/05/2017, 11:34
Αυτο που ειπαν απο πανω εμφανισιακα μπορεις να το φερεις σε καλη οπτικη κατασταση.
Λειτουργικα θα σου τρωει τις τσιμουχες.
Τωρα βεβαια μπορει να μην σ'ενδιαφερει να κυκλοφορεις αρκετα το μηχανακι απλα να εχεις να το βλεπεις οποτε εκει το καθαριζεις και ητε κυκλοφορεις μονο με τα ελατηρια ητε σκουπιζεις τα λαδια μετα απο καθε βολτα.
Επιχρωμιωση δεν συμφερει εκτος αν δεν μπορεις να βρεις πουθενα αλλα και πρεπει οπωσδηποτε να τα κανεις λειτουργικα.
Μεταχειρισμενα ειναι η πιο καλη λυση.

brushless-tech
11/05/2017, 14:20
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και θα ακολουθησω τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι είχα μία μικρή ελπίδα ότι μπορεί να τα συμαζέψω,



Δεν σώζονται αυτά όπως είπε ο Σαπίλας.Το deal breaker μεταφορικά το πες ,ή ακόμα δεν το χεις πάρει το μοτόρι ?
Δεν συμφέρει η επισκευή ,πας για άλλα και όχι από ebay γιατί πρέπει να ελεγχθούν πρώτα.
Ο Καμπακλής έχει και σκέτα tubes, πέρνα μία από κει (με δείγμα).

Το μοτόρι (λέμε τώρα) το έχω πάρει εδώ και 20 χρονιά και απο τότε κάθεται και μιας που τωρα έχω λίγο παραπάνω χρόνο και το χώρο είπα να το ανακατασκευάσω...

Παμε για άλλα τότε...

buckley
11/05/2017, 14:39
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και θα ακολουθησω τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι είχα μία μικρή ελπίδα ότι μπορεί να τα συμαζέψω,




Το μοτόρι (λέμε τώρα) το έχω πάρει εδώ και 20 χρονιά και απο τότε κάθεται και μιας που τωρα έχω λίγο παραπάνω χρόνο και το χώρο είπα να το ανακατασκευάσω...

Παμε για άλλα τότε...

Βάλε 2-3 φωτό να σου πούμε μια δεύτερη γνώμη.

zopas
11/05/2017, 18:29
κατι γυαλιστικες κρεμες που πουλουν τα μοτο σοπ και υπόσχονται αφαιρεση της σκουριας; τα εχει δοκιμασει καποιος;

toyar
11/05/2017, 20:09
η ψωρα ειναι βαθια και δεν σωζονται τα καλαμια
με αλοιφη για inox θα γιαλισει αλλα θα παραμεινουν ανεπαισθητα μπιμπικια μεσα στο χρωμιο τα οποια συντομα θα ξαναπεταξουν σκουρια
αν τριψεις με συρμα η αλουμινοχαρτο η ντουκοχαρτο θα χαλασεις και την καλη επιφανεια
αν θες να δοκιμασεις πρωτα ξυδι οπως ειπωθηκε και μετα αλοιφη με πανοβουρτσα

mankam
11/05/2017, 21:08
Εγω λέω να το προσπαθήσεις δεν χανεις τιποτα, οχι γυαλοχαρτο, συρματάκι ψιλο για τα πιάτα, ισως και την λυση με το ξυδι αν επιμενουν, αν το αποτελεσμα σε ικανοποιει, να βαλεις τσιμουχες skf viton διπλου ελλατηριου, λενε οτι κανουν δουλεια ακομα και σε περιπτωσεις με γραμμες στα καλαμια καποιο εντουραδες ισως τα ξερουν.
Αν τα καταφερεις καλο ειναι να περνας τα καλαμια ανα διαστηματα με πανι ποτισμενο στο λαδι για να αφηνει ενα φιλμ αντισκωριακο επανω.

brushless-tech
11/05/2017, 21:37
Βάλε 2-3 φωτό να σου πούμε μια δεύτερη γνώμη.


Εννοείς φώτο απ τα καλάμια ή από το μηχανάκι γενικά? το ''πάμε για άλλα'' πήγαινε στα καλάμια, το μηχανάκι θα προσαθήσω όσο πάει μέχρι να βρω τοίχο

για τα καλάμια έχω βγει ήδη στο κυνήγι και ελπίζω να την βρούμε την άκρη,

Το μηχανάκι είναι κομμάτια προς το παρών και θα ανοίξω σχετικο θέμα με την ανακατασκευή αν τελικά τα καταφέρουμε...:p

Αυτό που ανέφερε ο φίλος mankam για τις τσιμούζες απο skf δεν το έχω ξανακούσει. Θα περάσω από δευτέρα απο τον αντιπρόσωπο να ρωτησω.

Αλλα ασχέτως αν βρω καλάμια καινούρια ή μετάχειρα θα τα προσπαθήσω να τα δουλέψω αυτά με ξύδι και με την αλλοιφή της φωτο να δω τι γίνεται. Πηρα και γιαλόχαρτο 2000 αν μόνο με πανάκι δεν βγάλω άκρη382305

amyroukai
11/05/2017, 21:44
Μιά που δεν έχει μείνει χρώμιο για να τραυματίσεις, θα έλεγα πως το 2000 είναι άχρηστο, αλλά ΟΚ, το μόνο που έχεις να χάσεις είναι χρόνος. Ενημέρωσε για την πρόοδο αν θέλεις, έχει ενδιαφέρον το πράγμα.

macedonas
11/05/2017, 23:07
Βάλε σε ένα μπολάκι λίγη κοκα κόλα .
Πάρε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο . τσαλάκωστο -κάντο μπαλάκι, βούτα το στην κοκα κόλα και τρίβε το καλάμι.
Αφού φήγουν όλες οι σκουριές πλίντα καλά, σκούπισέ τα , άστα να στεγνώσουν και πλάκωσέτα με την αλοιφή.
Μεγιά τα καλάμια :)

leftos
12/05/2017, 10:28
οχι γυαλοχαρτο πιστευω οτι οσο λεπτο και να ειναι θα κανεις μικρες γραμμες επιπλεον απο αυτα που εχει.
Γνωμη μου μονο με λεπτο συρμα κατσαρολας μπορει να μην τραυματιστει η <καλη> επιφανεια.
Εχει στα χρωματοπωλεια με το μετρο η το κιλο. Ειναι φθηνο.

OldMan
12/05/2017, 15:58
15 νοματαίοι πιο πάνω σας ειπαν οτι η σκουριά ΔΕΝ ειναι επιφανειακή..!!
(αμα αρχίσει και φαινεται "μαυρο" κατω απο το χρωμιο, χεσε ψηλα και αγνάντευε..)

Ακόμη και να καταφερεις να μην τραυματιστει η "καλη" επιφάνεια (πραγμα δυσκολο έως αδυνατο..) θα εχεις κανει το καλαμι σαν οργωμενο χωραφι σε μεγαλη κλίμακα..

Ακόμη και οι διαφορές υψους επιφανειας απο το κεντρο να ειναι λειες, η τσιμουχα δεν θα χαλάσει αλλα θα κλάνει ασύστολα..!!

DOCfzx
12/05/2017, 16:36
Αγαπητέ δυστυχώς ( όπως σε έχουν ήδη ενημερώσει) η σκουριά έιναι σε μεγάλο βαθμό και δεν αξίζει να το φτιάξεις , σίγουρα ένας έλεγχος στα μεταχειρισμένα θα σε γλυτώσει απο πολύ κόπο